TEXELSCHE COURANT AKKERTJE) 3ste Jaargang Zaterdag 9 November 1940 Eerste blad No. 5496 VOOR DE LANDBOUW De NederlanBsche Pijnstiller Texelsche Berichten VERDUISTERD LICHT. m Hoofdpijn en Kiespijn Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 limn JIIH TER OVERDENKING. Illlll illll|iiiiiiiniiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii||||ü ALLES VLOEIT. We hebben het meer gezegden we willen er nog eens de aandacht op ves tigen, omdat in een tijd als wij beleven en met het oog op de toekomst van ons volk iedereen er zich van moet door dringen: alles vloeit, alles beweegt, al les wisselt, alles verandert. Niets is, de eeuwen door, op aarde absoluut geble ken. Er is een tijd geweest, dat de men- Ëchen bepaalde rotsvaste opvattingen adden van het wereldbeeld, en dat ie- er die daar tegen inging als een ketter werd beschouwd en met de dood be dreigd. Er is van die opvattingen niets meer over. Er was een tijd, dat bepaal de filosofieën heel 't denkende geslacht veroverden en beschouwd werden als het hoogste punt waartoe de mensche- lijke geest kon komen: ze zijn bestreden, verdrongen, verbeterd. Godsdienststel sels en godsdienstvormen zijn aan de wet der evolutie al evenmin ontkomen; beschavingen en staten zijn ineenge stort; grenzen uitgewischt. Alles vloeide alles wisselde, alles verzonk onaan tastbaar waren alleen de groote ideëele en godsdienstige waarden: liefde, recht, gerechtigheid, eeuwigheid. Daarom zongen de geloovigen: „Rust, mijn ziel, uw God is Koning Heel de wereld Zijn gebied Alles wisselt op zijn wenken Maar Hij Zelf verandert Iniet." Wie dit alles bedenkt, wie deze les verstaat, die zal er vrede mee heb ben, dat in de stormen van deze tijd veel van het oude verloren gaat en dat we ons met nieuwe vormen vertrouwd moeten maken. En nogmaals: het is noodig, dat we ons hiervan doordringen want hoe meer we dat doen, hoe snel ler we een goede toekomst voor ons volk nabij brengen. Star vasthouden aan het oude is dwaasheid; bouwen aan de toekomst kunnen we alleen door een open aanvaarding van het nieuwe, in breed-Nederlandsche zin, en door daarvan het beste te maken wat er van te maken is. ZONDAG, 10 November 1940. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wat ge kunt, weet ge pas, wanneer ge het geprobeerd hebt. MAANDAG. Slechts de vreugde, welke u aan an deren bereidt, kan u gelukkig maken. DINSDAG. Wie zichzelf zoekt, zal zichzelf verhe en. WOENSDAG. Verzuim de gave niet, die in u is. (Paulus.) DONDERDAG. Niet het kwade, maar het goede ver overt tenslotte de wereld. VRIJDAG. Zoek niet onnoodig fouten in anderen. (Boedha). ZATERDAG. Welwillendheid is het kenmerk der hoogste beschaving. Er zijn menschen, die zich gaarne beschaafd noemen, maar welwillendheid lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKXIIIIIIIIIIIIIIIIillilllllllllllllll GEMEENTE TEXEL. INLEVERING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van winkeliers, grossiers en der- gelijken, dat voortaan het Distributie kantoor in de Nieuwstraat op Maandag en Dinsdag is geopend om hqlf negen. Zij, die op genoemde dagen distributie bescheiden hebben in te leveren, dienen zoo vroeg mogelijk en wel uiterlijk 12 uur 's morgens deze bescheiden te heb ben ingediend. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat om steeds voldoende op de hoogte te blijven van de in te le veren bonnen en bescheiden, het ge- wenscht is, steeds de distributierubriek in dit blad te lezen. Texel, 8 November 1940. Het Hoofd van den Distributiedienst, KAMP. LEVERING Distributie-artikelen aan de Duitsche weermacht. De Burgemeester van Texel maakt aan belanghebbenden bekend, dat naar aanleiding van de publicatie in de Tex. Courant van 3010'40, betreffende „Levering distributie-artikelen aan de Duitsche weermacht", deze publicatie de volgende aanvulling behoeft: Onder de sub 1 genoemde versche worst wordt verstaan alle worstsoorten, uitgezonderd salami en z.g. „Dauerwurst" harde worst, die minstens een half jaar goed blijft.) Texel, 8 November 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DISTRIBUTIE Petroleum. Maandag dienen de peèro- leumbezorgers de restanten van de pe- troleumzegels periode A in te leveren. Op deze dag dienen dus alle zegels A in geleverd te worden. Na Maandag 11 November mogen geen A-zegels meer aangenomen worden. Koffiebonnen. Winkeliers met code- •nummers 1000 t.m. 1999 dienen op Maan dag a.s., winkeliers met codenummers 2000t.m. 2999 op Dinsdag a.s., hun kof fiebonnen no. 114 in te leveren voor 12 uur midd. Boter-, margarine-, vlecschwaren, kaas-, eieren- en gebakbonnen. Op de voor hen bestemde inleveringsdagen (MaandagDinsdag) kunnen winkeliers de bovengenoemde bonnen inleveren in veelvouden van 10 stuks en minstens 40. De volgende bonnen worden ingeleverd: Boter- en margarinebonnen 14, 15, 16 en hoogstens 9 van 13. Vleeschwarenbonnen 678 en hoog stens 9 van 5. Gebakbonnen 12, 13 en 14 van de broodkaart en no. 1 van de bloemkaart. Eierenbonnen no. 65 en de nieuw gel- dier te verklaren bon. Kaasbonnen 39, 52 en de nieuw geldig te verklaren bon plus hoogstens 9 stuks van 26. De brood- en bloembonnen, waarvoor de bakker en winkelier meel of gebak terugwenscht, dienen opgeplakt te wor den op het kleine model opplakvel, het zelfde, hetwelk voor textielpunten gebe zigd wordt (model M.D. 268), (verkrijg baar aan het Bureau van dit blad). Het ontvangstbewijs, hetwelk gebruikt dient te worden blijft gelijk. GEEFT UW RUBBERBANDEN OP Op 19 October was de termijn gesloten waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel, tractor- en vliegtuigban den deze hadden moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen, in het bij zonder particulieren, aan deze verplich ting nog niet hebben voldaan. Met na druk wordt er op gewezen, dat ook had den moeten worden opgegeven banden, welke zijn gemonteerd aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering eer voor genoemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 November (heden) De formulieren zijn verkrijgbaar op het distributiekantoor. Witte formulieren moeten in enkelvoud, gekleurde in drie voud worden ingediend; laatstgenoemde worden in viervoud uitgereikt, waarbij één exemplaar in het bezit van den hou der der banden blijft. Ieder, die bij de na 9 November 1940 te houden controle in het bezit blijkt te zijn van genoemde banden, welke had den moeten worden opgegeven, stelt zich bloot aan strafvervolging. BOMMEN BIJ DE VEEN. Twee schapen gedood. Eén projectiel zou wel 500 kg. gewogen hebben. Het algemeen vermoeden was, dat de bommen, die Dinsdagavond omstreeks half negen op ons eiland vielen, in de buurtschap Dijkmanshuizen waren te recht gekomen. Later bleek echter, dat ze vielen bij De Veen en achter 't bosch- je „de Zeshonderd". Bij het boschje boorden zich meer dan 10 brandbommen in de grond, die hooge steekvlammen veroorzaakten, de omtrek fel verlichtten, maar geen schade aanrichtten. Een er van viel in het boschje zelf en zette over een kleine oppervlakte de met ruigte be groeide boschbodem in brand. Dank zij de vochtigheid van de grond kon het vuur geen voortgang vinden. Op een paar honderd meter achter De Veen, be woond door de familie De Jonge, werden de kraters van vier explosieve bommen gevonden. De eerste bom was op enkele meters van een leegstaand kippenhok ge ëxplodeerd. Het uit asbestplaten be staande dak stortte in, de ruiten braken en de wanden werden ontzet. Het twee de projectiel veroorzaakte een trechter, eveneens in het grasland van de heer De Jonge, met een doorsnee van niet minder dan tien meter. Sommige brok ken weggeslingerde grond hadden een omvang van wel een kub. M. Deskundi gen zijn van meening, dat het een bom van wel 500 kg. moet zijn geweest. Ook de andere bommen veroorzaakten groote gaten. Een viel op een perceel bouwland van de heer C. Bakker, Mennohoeve. Op het land van de heer De Jonge, liepen eenige schapen en een paard. Twee van de schapen werden door rond vliegende scherven getroffen, het eene schaap werd aan de borst gewond en moest worden afgemaakt, het andere werd uiteengeretenHet paard bleef ongedeerd. J. Op de levensreis wordt onze bagage steeds zwaarder. We hebben stil ons hoofd te buigen Ook voor het donkerst levensleed, Waar wij de kern niet van doorgronden Waar niemand het geheim van weet. Wij moeten onze handen vouwen, Ook in de duist're donk're nacht En op het goede toch vertrouwen, Al heeft het leed ons in zijn macht O leer toch alles stil aanvaarden, Ook wat niet te begrijpen is Je kunt een sprankje licht ontwaren. Ook in de zwartste duisternis Wij moeten altijd blij vertrouwen, Ook als wij nergens zon meer zien, Dan tóch maar moedig verder bouwen, We naderen 't gelukmisschien. JO KELLENBACH. gg Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 50 ct. KAPELAAN BOELRIJK. Kapelaan Boelrijk, voorheen aan de R.K. kerk alhier, later resp. te Benne- broek en Bergen, werd nu benoemd te Gouda. NIET TE VEEL VAART. De Duitsche autoriteiten hebben de politie gelast strenger toezicht te hou den op naleving van de bepalingen be treffende de maximum-snelheid. Men zij gewaarschuwd. TERAARDEBESTELLING HENDRIK KOORN. Woensdagmiddag vond op de Alge- meene begraafplaats alhier de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer H. Koorn, die Zater dag j.l. in het "Centraal Ziekenhuis te Alkmaar na een ziekbed van eenige we ken overleed. Leden der afd. Texel van de N.A.P.B., waarvan de heer Koorn voorzitter was, droegen hun collega en vriend graf waarts. De baar ging schuil onder vele kransen; er waren er van de N.A.P.B., van de TSB, van Texelsch Fanfarecorps, van zijn vrienden en van zijn buren. Een zeer groot aantal vrienden, onder wie vele collega's, volgden hem naar zijn laatste rustplaats, een rustplaats, welke naar menschelijke berekening veel te vroeg werd bereid De heer Koorn is weg gerukt uit het leven te midden waarvan hij stond als een stoere kracht, een beste echtgenoot en vader, een goed vriend. Hoe hard moet deze slag zijn voor hen, die hem lief hadden. Mogen zijn vrouw en zijn beide zoons de kracht vinden om het leed te dragen en voortgaan in ver trouwen op Hem, die ook de Leidsman was van de overledene. In hartelijke bewoordingen nam de heer J J. van Wessem namens de afd. van de Ned. Aannemers Patroonsbond afscheid: Wij danken je hartelijk voor wat je voor ons en onze af deeling hebt gedean, zei spreker. Je stond ons steeds zooveel als je kon bij met raad en daad. Niets was je te veel, wanneer het belang van de afdeeling je hulp vroeg. Daarom betuigen we je ons aller innigste en wel- welgemeende dank. Rust in vrede. Ds. Visser bracht vervolgens namens de familie hartelijk dank voor de belang stelling en het medeleven, op zulk een ondubbelzinnige wijze betoond. In het bijzonder dankte Ds. de afd. Texel van de ANPB: U hebt, zei Ds., Uw collega zelf grafwaarts willen dragen om daar door uw waarachtig medeleven te too- nen. Gij hebt daarmee de last willen ver lichten van hen, die achterbleven. Voor dit schoone en goede gebaar zegt de fa milie U hartelijk dank. U allen, die in zoo grooten getale bijeen zijt, ook dank Het is moeilijk om in dagen als deze waarachtige troost te schenken, maar U kunt er van verzekerd zijn, dat iedere daad van medeleven op haar volle waar de wordt geschat. Ds. Visser las vervolgens eenige ver zen uit de 146e Psalm, o.a. „Gelukzalig hij, die Jacob's God ter hulpe heeft". Dit is van toepassing op de overledene. Hij vertrouwde op God, hij heeft in de enke- kele weken van zijn ziekte Christelijke berusting getoond. Hij wist zijn lot in handen van Hem, die alles regeert Wij allen hadden hem lief, omdat hij zelf ook zooveel liefde schonk. Hij had zijn vak lief, zijn gezin lief. Hij heeft met groote liefde geleefd. Weet, dat zulk een leven de vrucht is van stil en kinderlijk geloof; het geloof, dat God alles ten goede leidt. Ds. hoopte vurig, dat allen in God troost zouden vinden. De plechtigheid werd door Ds met het Onze Vader be sloten. Diep onder de indruk verlieten allen de doodenakker, waar een goed huisva der, een hulpvaardig collega en een trouwe vriend zijn laatste rustplaats vond. Zijn leven is kort geweest, maar niet vergeefsch. Dat weten we allen. Hij ruste in vrede. J. VEREENÏGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. VERGELIJKING RUWVOEDERPRIJZEN. Het is van belang, dat men bij de aan koop van ruwvoedermiddelen eenigszins op de hoogte is van de voederwaarde van datgene wat men koopt, opdat men een vergelijking kan maken met andere voedermiddelen en aan de hand daarvan de prijs kan bepalen. In verschillende landbouwbladen vonden we hieromtrent aanwijzingen en in het hieronder volgen de overzicht vindt u een vergelijking van de voederwaarde en de hieruit voort vloeiende geldswaarde van de voor naamste ruwvoedermiddelen. We gaan hierbij van de thans geldende prijs van de voederbieten uit, de groep 16. We meenen, dat deze prijs op ons eiland nu om de f 13.per 1000 kg ligt. Tot de voederbieten uit deze groep behooren o.m.: Eureka, Ceres Groen kraag Jaapj espeen, Groenmgia, Ovana, Groenkraag CB en Hollandia Groen kraag. Van groep 18 noemen we Friso, Voe dersuikerbiet C.B. en de Rijmax voeder biet. Tot groep 14 behooren: Teutonia, Co rona, Gele Eckendorfer C.B. Tot groep 12: Productivia, Agroles, en de verschillende Barressoorten. Groep 16 Groep 18 Groep 14 Groep 12 Suikerbieten z.w. prijs 9,5 f 13,— 12,5 17,25 8,2 11,50 7.4 10,30 16,0 21,— Aardappelen (klei consumptiemaat 19,0 26, Wortelen 8,7 12,— Koolrapen 7,7 10,50 Stoppelknollen 5,5 7,60 (z.w. beteekent zetmeelwaarde). Hierbij moet opgemerkt worden, dat voor wortelen, koolrapen en stoppel knollen iets meer mag worden betaald dan de aangegeven prijs, daar deze voe dermiddelen bij overeenkomstige zet meelwaarde meer eiwitachtige stoffen bevatten. Onderzoek van ruwvoedermid delen uit eigen bedrijf. Sinds 1 Mei 1940 is in het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onder zoek te Wageningen gevestigd het Be drijslaboratorium voor Gewasonderzoek. Dit instituut stelt zich ten doel oogst- producten van eigen bedrijf, zooals versch en gedroogd gras, hooi, kuilvoer, groenvoedergewassen, bieten, aardappe len, enz. te onderzoeken tegen betrekke lijk lage tarieven. Tot nu toe was men voor het samen stellen van een goed voederrantsoen aangewezen op de gemiddelde cijfers, die in verschillende leerboeken werden gegeven. Het is duidelijk, dat de nauw keurigheid op deze manier in vele geval len te wenschen overliet. Zoo zullen ve len niet weten, of hun hooi 8 pet ruw eiwit met b.v. 37 pet. ruwe celstof bevat of wel 13 pet. ruw eiwit met 27 pet. ruwe celsof. De zetmeelwaarde van het eerste monster zal enorm verschillen van het tweede. Toch zijn dit normaal voorko mende gevallen. Een goed geslaagde Fin- sche kuil kan in droge stof gehalte van 1325 pet. varieeren, hetgeen de voe derwaarde natuurlijk enorm doet uit- eenloopen, en of men er 2 dan wel 4 pet. ruw eiwit in heeft, zal men door gaans niet kunnen vermoeden. Wij ontvingen van bovengenoemd in stituut inlichtingen omtrent de tarieven voor de verschillende soorten van onder zoek en een uitvoerige handleiding be treffende monstername van de hiervoor in aanmerking komende gewassen. Er wordt op gewezen, dat het voor een be trouwbare uitkomst van belang is, dat het monster volgens de voorschriften wordt genomen. Wij hopen, dat men ook op Texel het belang van een dergelijk onderzoek zal inzien en wij vele mon sters kunnen verzenden. Hier volgen de tarieven: Gras, groenvoeders en hooi: dr. stof, eiwitachtige stof, ruwe cel- stof: f2,25. Met de belangrijke aanvul lingen: verteerbaar eiwitachtige stof, asch, zetmeelachtige stof en vet worden de kosten f3.Verdere aanvullingen werkelijk eiwit, kalk, fosfor, kali, enz. Kosten per bepaling: f 0.50 meer. Ingekuild gras en ingekuilde groenvoe ders: droge stof, eiwitachtige stof, ruwe celstof, pH f 2,50. Met de belangrijke aanvullingen: verteerb. eiwitachtige stof, werkelijk eiwit, asch, zetmeelachtige stof en vet worden de kosten f 3,75. Ingekuilde aardappelen en knollen: droge stof, eiwitachtige stof, pH f 1,75 Met de belangrijke aanvullingen: ruwe celstof, verteerbaar eiwitachtige stof, werkelijk eiwit, asch, zetmeelachtige stof en vet, kosten totaal f 3,75. Bieten, knollen, aardappelen en derge lijke: droge stof (bij aardappelen ook soortelijk gewicht) f 1,Met belang rijke aanvullingen bij bieten: eiwitach tige stof en suiker: f 1,75. Met belang rijke aanvullingen bij ardappelen eiwit achtige stof en zetmeel: f2,25. Voor verdere aanvullingen zie onder gras en hooi. Gaarne geven wij u meerdere inlich tingen. CURSUSSEN LANDBOUWSCHOOL. Er is toestemming verkregen voor 2 cursussen voor deze winter. De eene cursus over ziekten der landbouwge wassen wordt gegeven in de Lagere Landbouwschool, en begint Donderdag a.s. 8 uur 's avonds. Lesgeld f 2,50 voor de geheele cursus. De andere kan gege ven worden in Den Hoorn of Oosterend. Daar in Oosterend de meeste animo schijnt te bestaan, zal ze vermoedelijk in Oosterend worden gegeven, en dan be ginnen Dinsdag 18 November in de o.l. school, ook om 8 uur voorloopig. Zij, die nog willen deelnemen en zich niet opgaven, kunnen dit nog doen bij de heer E. van den Ban. Op de cursus in Oosterend zal behan deld worden een en ander over bodem en bemesting. GRONDONDERZOEK Nu de kunstmesttoewijzingen zoo laag zijn, wijzen we nog eens nadrukkelijk op het groote belang van volledig grondon derzoek voor de lichtere gronden. Als men de fosfor- en kaligetallen van ver schillende perceelen weet, weet men ook waar het 't ergst noodig is zijn fosfor en kali te strooien. Er zijn stellig ver scheidene perceelen waar men een keer kan overslaan. OOST. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. Een klein gedeelte der kottervloot kan zich weer gereed maken om bij Scheve- ningen te gaan visschen. De visscherij aldaar wordt uitgeoefend bij dag en hel der weer alleen, terwijl steeds een be wakingsschip aanwezig is. De TX 51 van Gebr. Ellen is thans aangewezen als be wakingsschip aldaar. Dit is n.l. 't nieuw ste en snelste schip van de kottervloot en dus zeer goed voor die taak berekend De kotters, die nog niet ter vischvangst uit mogen varen, kiezen nu de haven weer voor ligplaats met het oog op storm en ijsgang. De wulkenaanvoer blijft gering. Slechts vier schuiten oefenen de ze visscherij uit. De wulkenprijs is, de aanvoer en de bedrijfsuitgaven in aan merking genomen, laag. Op Texelstroom zijn veel kleine mos selen gevallen, wat de visscherij zeer be moeilijkt. Dat mosselzaad, vermengd met zeesterren, is voor het komende jaar een prima stikstofbemesting voor de land bouw, nu er een tekort aan kunstmest dreigt te ontstaan. De scheepvaart is naar hier grooter dan voorheen. Veel vlas en suikerbieten worden van hier verscheept, terwijl drai- neerbuizen en kunstmest worden aange voerd. S. DE WOL UIT URUGUAY. Wat de voorgenomen verkoop van wol aan Japan betreft is het twijfelachtig hoe de betalingsvoorwaarden van dat land zullen zijn en of een goederenruil van Uruguay aannemelijk is. Derhalve is de afzet naar Japan nog onzeker. Indien juist is, dat Engeland aan de V.S. eenige millioenen kg. Australische wol meer dan de geheele productie van Uruguay wil overlaten, zou dat een zeer ongunstige invloed op de prij zen en op het opnemingsvermogen van de markt in de V.S. hebben. De verdiensten van voorouders zijn voor velen van groote waarde; met die voorzaten bedekken zij de muren en vaak ook eigen onbeduidendheid. ||||||lllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!ll|linilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll,,lll|||||| Illlll BINNENLAND ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniuiii|||||| Te Hensbroek moeten tal van boo- men wegens iepenziekte geveld worden. Uitbetaling van schadevergoeding voor gevorderde motorrijtuigen vindt plaats via de gemeentebesturen. In dansscholen is dansen toegestaan maar introducé's en oud-leerlingen mo gen niet worden toegelaten. De Duitsche autoriteiten gelastten speciale controle van de verduistering van ziekenhuizen. Amersfoort. Bij inbraak in een villa aan de B. W.-laan werden twee colberts en een partij zeep gestolen. Den Haag. De 56-j. B. E. H. liep tegen een rijdende tram in de donkerte en overleed aan de gevolgen. Den Haag. De 59-j. D. H. H. uit Voorburg en de 24-j. landbouwer J. R. uit Rijnsburg raakten te water en ver dronken. Tilburg. Een 4-j. meisje, dat Zon dagmiddag werd vermist, is Maandag morgen vermoord achter het landgoed Erica gevonden. Alkmaar. Al negen personen zijn de laatste tijd hier door de duisternis ver dronken. Maandag is de 80-j. H.V. over leden aan de gevolgen van 'n onvrijwil lig bad. Alkm. Crt Gelijk met de bloemkaart worden voor kinderen, die 20 Oct. nog geen vier jaar waren, bonnen voor drie rantsoenen rijst en drie rantsoenen havermout uit gereikt.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1