TEXELSCHE COURANT 'v'em "AKKERTJE =53ste Jaargang Zaterdag 16 November 1940 Eerste blad No. 5498 Texelsche Berichten minium voor hoofd en hart. iiiiiiiiiiii Moe en mat? Last van Uw Zenuwen Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij h. Langeveld en De Rooij Oen Burg Telefoon 11 klllllllllll TER OVERDENKING. Illll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiininiininiiiiiniiiiillllll LEVENSWIJDING. De zeeman, die de richting bepaald heeft om tot zijn doel te komen, kan zonder een goed compas, niets begin nen. Hij zou dwalen en wellicht zijn chip in een verkeerde, misschien zeer levaarlijke richting sturen. Zoo is het >ok gesteld met de mensch die wijding ,ocrn zijn leven wenscht te geven. Hij (de menschis daarin niet gelijk aan t pasgeboren vischje, dat reeds van het i'- oogenblik dat het ter wereld komt. kan zwemmen. Hij toch heeft een opvoeding, een leiding noodig die, rekenschap hou- _der.de met de aanleg van geest en halt, hem de weg wijst, totdat de jaren van onderscheid en eigen initiatief voor hem zijn gekomen en hij zich, onder ei gen zeilen, op de levenszee kan wagen. Want dan eerst kan de mensch in staat worden geacht een wijding aan zijn le ven te geven. De wijding kan alleen, of althans in hoofdzaak, daarin bestaan, dat men angstvallig en nauwgezet de middelen kiest die strekken kunnen om het beoogde levensdoel te bereiken; its men er zeker van is, dat doel en iddelen aan de hooge eischen kun- ien voldoen die zedelijke schoonheid, rechtvaardigheid en waarheid ons stel len. Wij toch kunnen een goed doel niet bereiken door onzuivere middelen. Het moreel-schoonheidsgevoel veroordeelt zulke middelen, die zeer bepaald de mensch ontsieren en zijn leven ontwij den. 1 ZONDAG. 17 November 1940. numin ||||||iiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiitiiiiiiiiiii|jij|| ZONDAG. Arbeid is de grootste leermeester van het menschelijk geslacht. Werk daar om zoo lang het dag is. MAANDAG, i De gelukkigste is hij, die zijn geluk in het geluk van anderen vindt. DINSDAG. Wat doet gij boven anderen? WOENSDAG. Niet ieder kan lang leven, maar goed leven kan ieder. DONDERDAG. Vaak is het minder moeilijk geld te verdienen dan het goed te besteden. VRIJDAG. Vraag niet altijd en alleen naar de uitkomst. ZATERDAG. Waak over uzelf en arbeid steeds aan uzelf. DeNederlondsrtie „Zenuwen punstmer „Ware dagen"? NIEUWE VERKEERSBORDEN. In opdracht der Duitsche overheid zijn door het heele land nieuwe verkeersbor den geplaatst. Ook op ons eiland. Ze zijn niet veel hooger dan één meter en wijzen de richting naar de verschillende dor pen aan. De namen der dorpen zijn in groote zwarte letters op een gele ach tergrond aangebracht. TERAARDEBESTELLING DUITSCHE MILITAIREN. Woensdag is op het Noordzeestrand 't stoffelijk overschot aangespoeld van 2 Duitsche militairen. De een bleek te hebben gediend op de Duitsche vloot, de ander kon niet nader geïdentificeerd worden, tenminste voorloopig niet. Men heeft echter hun nummers genoteerd. Donderdag j.l. zijn zij op de algemeene begraafplaats alhier teraardebesteld. Een groot aantal strijdmakkers volgde hen op hun laatste tocht. Een vlootaal- nioezeniei}": hield een afscheidsrede naar aanleidingvan Johannes 8 vers 12: „Ik ben het Licht der Wereld, die mij volgt zal in duisternis niet wandelen, maar zal het Licht des levens hebben". Daar om zei spr. moeten ook wij, militairen, Hem zpëken en volgen en ons leven aan Hem toevertrouwen. Anders dwalen wij a* e. zijn we niet meer zeker van ons zelf en zien we in de voor ons onbegrij- pel.jke gebeurtenissen als oorlog en vij andschap tusschen volkeren niet anders dan een noodlot. Maar weet, dat God dies leidt en met alles een bedeling heeft. 6 Spr. beval hun ziel in God's ontfer ming aan. Hierna werden de acht kransen, door kameraden in de stoet meegedragen, op de beide groeven gelegd. Ook werd een krans gelegd namens het gemeentebe stuur van Texel, dat door de heer S. de Waard, loco-burgemeester, werd ver tegenwoordigd. Aan het slot van de plechtigheid werd door een vuurpeloton oriemaal een vuursalvo gelost. Zij rusten in vrede j# ||||||llllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIAi1lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| GEMEENTE TEXEL. J|||||lllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIl|||||| INLEVERING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van winkeliers, grossiers en der- gelijken, dat voortaan het Distributie kantoor in de Nieuwstraat op Maandag en Dinsdag is geopend om half negen. Zij, die op genoemde dagen distributie bescheiden hebben in te leveren, dienen zoo vroeg mogelijk en wel uiterlijk 12 uur 's morgens deze bescheiden te heb ben ingediend. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat om steeds voldoende op de hoogte te blijven van de in te le veren bonnen en bescheiden, het ge- wenscht is, steeds de distributierubriek in dit blad te lezen. Texel, 8 November 1940. Het Hoofd van den Distributiedienst, KAMP. DISTRIBUTIE Inlevering bonnen. Winkeliers met co denummers 1000 t.m. 1999 dienen op Maandag a.s., met codenummers 2000 t. m. 2999 op Dinsdag a.s. hun zeepbonnen no. 55 in te leveren. Gelijk kunnen wor den ingeleverd de bonnen één rantsoen zeep en de bonnen 3e4e periode. Voor 12 uur 's morgens dient deze inlevering te hebben plaats gehad. Maandag en Dinsdag kunnen winke liers en bakkers op de voor hen bestem de dagen inleveren. Boter- en margarinebonnen 15, 16, 17; hoogstens 9 van no. 14. Gebakbonnen 13, 14, 15 van de brood kaart en no. 1 v d. bloemkaart. Kaasbonnen 25, 52, de nieuw geldig te verklaren bon plus 9 van 39. Eierenbonnen 38, 65 en de nieuwe geldig te verklaren bon. Vleeschwarenbonnen 7, 8, 9 en hoog stens 9 bonnen van no. 6. Alles in veelvouden van 10 stuks er minstens 40. Inwisseling reducticbonnen. De re ductiebonnen (model coupure), welke nog niet ter verzilvering bij een der be taaikantoren van de Nederlandsche Mid- denstandsbank zijn aangeboden, dienen voor 1 December bij deze kantoren te zijn aangeboden. Na deze datum is geen inwisseling meer mogelijk. VOOR DE VOLIERE. Wederom werd in dank een bedrag ontvangen voor de volière en wel f 2,50 van Ds. G. alhier. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Hier volgen de vragen, welke op de praatavond op a.s. Dinsdag zullen wor den beantwoord door de daarbij vermel de personen: 1. Heeft de boer er voordeel van, wan neer hij zoo veel mogelijk electrisch doet? De heer P. A. de Rode. 2. Welke maatregelen heeft de veehou der te nemen, om de kans op een an dere vorm van verwerpen zoo klein mogelijk te maken? De heer H. Koens. 3. Hoe maak ik de meest geschikte voederrantsoenen met de middelen, die mij momenteel ter beschikking staan? De heer E. van den Ban. We beginnen om 8 uur. Het bestuur rekent, evenals anders, ook nu weer op groote belangstelling. Vragen voor de volgende Praatavond ontvangen we weer gaarne, doch voor 't einde van deze maand. J.R. DE NIEUWE PACHTWET. 1 November was voor vele pachters en verpachters een belangrijke datum. Toen werd namelijk de nieuwe pachtwet van kracht, waarover reeds vroeger in dit blad is geschreven. Deze bepaalt immers, dat alle con- trachten schriftelijk dienen aangegaan. De pachter wordt in deze wet beschermd tegen te hooge pachtprijzen. Worden partijen het hierover niet eens, dan wordt de overeenkomst nietig verklaard. Als uiterste termijn was hiervoor 9 No vember 1940 gesteld. Speciaal op artikel 6 van de nieuwe wet willen we nog even de aandacht vestigen. Dit handelt over de pachtover eenkomsten, mondeling aangegaan vóór 1 Januari 1936 (geldig voor onbepaalde tijd) en over de overeenkomsten, aange gaan^ tusschen 1 Januari '36 en Novem ber 38 (geldig voor bepaalde of onbe paalde tijd). Deze overeenkomsten die nen thans alle schriftelijk aangegaan te zijn, daar anders de verpachter niet het recht heeft eenige vergoeding te accep teeren, tenzij zich een omstandigheid voordoet, welke de verpachter niet kan worden aangerekend. Een bekendmaking van het Departe ment van Justitie in het begin van deze maand meldt, evenwel, dat plannen be staan om binnen zeer korte tijd een be sluit te publiceeren, dat het bedoelde artikel tijdelijk buiten werking zal worden gesteld. We zullen dus op deze mededeeling wachten. FRED. v. d. M. Illllliiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllil SPORT llllllllllllllllll ||||||iiiiiiwiiiiiiiiiiiniiiim S. V. TEXEL. Zondag wordt op ons terrein gespeeld de eerst uitgestelde wedstrijd Texel- comb.Tex. Boys comb. Getracht zal worden dezelfde spelers op te stellen, die reeds eerder aangewezen waren, maar vermoedelijk zal een wijziging niet voor komen kunnen worden. De spelers voor de opengevallen plaatsen krijgen nog na der bericht. Elftal Texel-comb.: W.Geus P.Vlamnig W.Langeveld Jn.Maat Henk Boon P.Keijser N.Dapper B.Kiewiet J.v.d.Pijl Ab.Keijser D.Huizinga Gaarne vernemen we zoo spoedig mo gelijk wie verhinderd zijn. De wedstrijd vangt om half drie aan. Athletiek. Ab. Keijser heeft inge schreven voor deelname aan een veld loop voor Junioren te Hoogkarspel. Deze wordt a.s. Zondag gehouden. Als de wed strijden doorgaan, wat tegenwoordig wel eens dubieus geacht mag worden, wen- schen we hem een succesvolle race toe. Enkele vrienden zullen als supporters meegaan, waardoor de eventueele wijzi ging in het elftal kan worden verklaard. Zaaltraining. De opkomst was Dins dag heel goed; a.s. Dinsdag allen weer present om 8 uur. D.D. TEX. BOYS-NIEUWS. Morgen om half drie speelt de Boys- comb. op Texel-terrein. tegen een comb, van Texel. We rekenen er op, dat dege nen, die we nu opstellen, thans present zijn. Ook hopen we op beter voetbal- weer dan verleden Zondag, want toen was het weder voor een voornaam deel oorzaak, dat ons le een 51 nederlaag van Texel deed incasseeren. Texel Boys-comb.: P. van Sambeek C.Graaf lac. v. Heerwaarden K.Graaf Jn.Schrama Hz. W.v.Heerw. H.v.Heerw. C.v.Swinderen W.Ran Kees Witte Jn.Hoogenbosch Res.: N. Witte, Cor Bakker (Atlas). M. HET SLACHTVERBOD VOOR SCHAPEN. Men was reeds begonnen met 't slachten van drachtige schapen. Er schiet voor de overzichtschrijver, nu er ook voor het wolvee een slacht verbod is afgekondigd en het schapen en lamsvleesch zeer zeker „op de bon" beschikbaar wordt gesteld, al heel wei nig meer over om in een algemeen over zicht van de veehandel te kunnen ver werken, schrijft De Boerderij. 't Was te verwachten, dat ook het schapen- en lamsvleesch onder de distri butieregeling zou komen, we hadden het al veel eerder verwacht, doch het zal zijn reden wel hebben gehad, dat er zoo lang mee werd gewacht. Op het einde der vorige week waren de aanvoeren op de wolveemarkten in 't algemeen nog tamelijk ruim, doch het begon gaandeweg te minderen en zooals we algemeen konden vernemen, is de wolveestapel de laatste tijd hard ver minderd en we kunnen, aldus De Boer derij, slechts toejuichen dat het slacht verbod is gekomen. Immers men was reeds begonnen met het slachten van drachtige schapen en dat is zeer te be treuren. De hooge prijzen gaven er ech ter aanleiding toe, maar nu zal het slach ten van drachtige schapen wel onmoge lijk worden gemaakt. Zooals gezegd, waren de aanvoeren tot einde der vorige week over het algemeen flink en werd er nog tegen hooge prijzen verkocht, ofschoon b.v. Vrijdag de Leid- sche markt een tikje flauwer verliep. Zaterdag te Utrecht echter wel zoo duur, en het was reeds nagenoeg bekend, dat een slachtverbod zou worden afgekon digd, zoodat Zaterdag alles, wat men in handen had, nog geslacht is geworden. Maandag te Rotterdam waren er nog onwetenden, die wat aanboden, doch het meerendeel moest weer onverkocht worden opgeladen. Dit was althans zooals het bericht Juidt het einde van de onbeteugelde slachtschapenhandel. Het slachtverbod zal van kracht zijn tot 1 Jan 1942. DEN HOORN. TERAARDEBESTELLING R. BREMER EN ET JE DROS. Woensdagmiddag zijn de heer R. Bre mer en zijn echtgenoote Et je Dros, die Maandag bij een bomontploffing om het leven kwamen, op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente alhier teraardebe steld. Leden van muziekvereen. D.E.K. droegen de baren. Burgemeester Kamp legde namens het Gemeentebestuur een krans. Onder de vele bloemstukken, wel ke de groeve dekten, waren er, behalve van de familie, ook van de vrienden en van Texels Klein Tooneel. Ds. Gorter sprak woorden van troost aan de groeve, waarom zich een groot aantal familieleden en vrienden ge schaard had. Ds. Visser besloot deze so bere plechtigheid met het Onze Vader. DE WAAL. WIJ DANKEN U. L. P. Pieterse, hoofd der o.l. school te De Waal schrijft ons: De Herfstvacantie is om, de school weer begonnen en wij keren weer tot onze dagelijkse arbeid terug. Met grote voldoening en dankbaarheid jegens allen, die ons gedurende deze week hun volle medewerking verleen den bij het organiseren van onze ten toonstelling kunnen wij, kinderen, per soneel en oudercommissie op de resulta ten hiervan terugzien. Dat de door de jeugd gepresteerde ar beid zowel bij de ouders als bij andere belangstellenden zoveel waardering vond, doet het personeel bijzonder veel genoegen. Een woord van dank aan de verschil lende firma's van schoolbehoeften, die bereid waren voor de kinderen tal van aardige prijsjes beschikbaar te stellen is dan ook hier zeker op zijn plaats. De naam van den matroos, die de naam van onzen grootsten zeeheld droeg, n.l. Michiel, werd geraden door G. Keijser a.d. Waal. Het miniatuur keu kenameublement werd gewonnen door Annie Dijker, Bargen. Zo hebben we dan al met al een zeer prettige herfstvacantie gehad, waar de jeugd wel bij varen zal, en die voor haar de climax bereikte, toen haar bij de aanvang der lessen Dinsdagmorgen een verrassing werd bereid, die wij op zeer hoge prijs stellen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. OUDESCHILD. MIJN VLIEGT DE LUCHT IN. en richt te Oudeschild groote schade aan. Donderdagmorgen om half zes is een groote mijn tegen de dijk, vlak achter 't TESO-gebouw, ontploft. Een zeer groot aantal ruiten werd hierdoor verbrijzeld. De heer Jb. Zegel Kz., die altijd bij stormweer aan de zeekant present is zag de mijn aankomen bij het bleeke licht van de maan, die van achter de woelige, snel voortjagende wolkenlucht haar zwakke stralen op het spookach tige, felbewogen water van Texelstroom richtte. „Jaap" zag het donkere, grimmi ge monster over de golven aan komen dansen, regelrecht op de dijk af. „Dat loopt fout", dacht-ie en bliksemsvlug is hij naar een wachtpost gegaan. Mis schien kon het gevaar nog afgewend wordenMaar dit is helaas niet ge lukt, daarvoor was de mijn, de schrik van zeeman en kustbewoner, reeds te dicht genaderd. Even speelt het monster nog met de arme glooiing, maar, dat spel is te gevaarlijk en onverantwoord: Een krachtige golfslag jaagt hem voor de laatste maal naar de dijk. De botsing is zoo krachtig, dat de voelhoorn verbor gen wordt, de ontgloeiingspatroon doet zijn werk, de mijn vliegt uit elkaar. De explosie gaat met zulk een kracht ge paard, dat een groot gat in de dijk wordt geslagen. Verscheidene zware blokken steen vliegen alle kanten op. Een ervan suist over het TESO-gebouw heen, vliegt tegen de verschansing van het promenadedek der eerste klasse van de Dokter Wagemaker, een zware ijzeren stang knapt finaal af. De zware steen, die verscheidene kg. woog, sloeg een die pe deuk in het houten dek. Door de geweldige luchtdruk worden van zeer vele woningen de ruiten verbrij zeld. Heel Oudeschild en omgeving wordt uit de slaap wakker geschrikt. ,,'t Was een vreeselijke klap"! aldus een bewoonster van de Singel. „Ik dacht Een bom op huis?" Maar het liep geluk kig goed af. Bij ons en de buren alleen de voorruit stuk". De schade is wel niet zoo groot als die, op. de avond van de nooit te ver geten 4de December 1939 aangericht, maar toch is van een verwoestende uit werking sprake. Ware het monster weer midden voor het dorp gesprongen, zoo als vorig jaar, 't zou weer een ramp zijn geworden. Toch zijn er in totaal niet minder dan honderd ruiten vernield. Aan het TESO-gebouw zelf is er bijna niet een meer heel en bovendien sneu velde een groote partij pannen. Ook het café van de heer Joh. Bakker heeft be langrijke schade geleden. De in de ha ven liggende vaartuigen bleven alle ge spaard. Van het aan de haven staande perceel van de familie H. van Boven braken ook verscheidene ruiten, vele pannen werden van het dak gerukt. Zoo kunnen we doorgaan: Alle voorruiten van de woning van de familie S. Ploeg mcesten er aan gelooven. Alle woningen aan de Dorpsstraat van het perceel van de fam. P. Kaan tot dat van timmer man Blom kregen glasschade. Zelfs het groote spiegelruit van de winkel van de heer M. Zegel sloeg in stukken en ook brak er een van de winkel van de heer J. Smtjer! Een groote spiegelruit van de womng van de fam. J. Witvliet, aan het begin van de Schilderweg gelegen, ging eveneens in gruis. Hier vonden we nog meer woningen, die een veer moesten laten. Toen we tegen tienen Donderdagmor gen te Oudeschild kwamen, konden we van het gat in de dijk niets zien, doordat het inmiddels vloed was geworden. Hier en daar zagen we schilders al weer be zig met het inzetten van nieuwe ruiten, elders spijkerde de timmerman er voor loopig luiken voorWat is het beste?! De storm schijnt nog lang niet uitge raasd. Het weerglas liep op de dag van de ontploffing nog steeds achteruit. Maar de luiken er voor en de heele dag de lamp aan is ook geen ideale oplossing. Onderwijl is Oudeschild diep te bekla gen. We schrijven pas November en heb ben nog verscheidene dagen slecht weer voor de boeg. De Noordwester is de ver- raderlijkste wind, dat weten we nu bij ervaring. Hij kan de mijnen zonder moeite het Marsdiep binnen jagen. Zoo werden er Donderdag niet minder dan vijf op Texelstroom gesignaleerd. Twee gingen Oudeschild voorbij. Een ervan zocht de dijk bij Dijkmanshuizen, vlak tegenover het monument-J. S. Dijt. De andere lag eerst in de hoek bij Ceres, zeilde later de bocht om in de richting van de sluis van de P.H.Polder. Er werd terstond naar Den Helder om deskundige hulp gebeld. Reeds met de eerstvolgende gelegenheid kwam er een demontageploeg op ons eiland aan. Die zullen de gevaarlijke monsters wel gauw onschadelijk maken! De mijnendemonteurs hebben het druk. De hierbovengenoemde ploeg, leider de heer Westhof, heeft Donderdag op 't Noordzeestrand vijf mijnen onschadelijk gemaakt en wel tusschen paal acht en paal tien. Daar lagen er wel zeven, doch de laatste twee konden door het op komen van de vloed geen beurt meer krijgen. Noordelijker lagen er ook nog verscheidene. In totaal werden er Woensdag en Donderdag 12 op 't strand geworpen. Donderdag, laat in de mid dag, het begon reeds te schemeren, werd de ploeg verzocht dadelijk naar De Schans te willen komen. Niet ver van de dijk dreef een mijn. Toen de mannen ar riveerden, lag het monster tegen de steenen. De zee stond nog steeds hol en het schuim van de golven spatte meters hoog bij de dijk op. Met groote spanning volgden we op flinke afstand de ge vaarlijke werkzaamheden van de ploeg, 't Moest alles vliegensvlug gebeuren. Twee van hen holden met een stuk touw naar beneden, sloegen het om de mijn, renden weer terug achter de veilige dijk en trokken daarop het touw strak aan. Het vervaarlijk dansen van de mijn was gedaan en het gevaar voor een ontplof fing grootendeels geweken. Dadelijk werd nu met het demontee- ren begonnen. Dat werd trouwens tijd ook, want het werd al donkerder. In middels wenschen we de ploeg, mede namens de vele buurtbewoners, hartelijk geluk met deze prestatie, een kras staal tje van koelbloedigheid! Sommige be woners van huizen, gelegen in de omge ving van de Schans, hadden, naar men ons meedeelt, hun woning reeds verla ten. Een gevaarlijk karweitje, mijnheer Westhof, merkte de interviewer op; u heeft ze liever op het strand, zou ik mee- nen! Ja, was het antwoord: met ruw weer aan een dijk te ploeteren, valt lang niet mee, maar ook ons werk aan het strand is niet van gevaar ontbloot. Het kan gebeuren, dat daar twee mijnen in de branding met elkaar in botsing ko men. Wanneer je dan in de buurt zit, met een andere mijn Inderdaad, er is altijd gevaar aan hun werk verbonden. Maar.... alles went, voegde dhr Westhof er aan toe. Van de Poel, met wie u eens een tocht maakte, heeft er al 300 buiten gevecht gesteld, ik zelf niet veel minder. Na uw tocht met Van de Poel werd mij telkens opgedragen de zaak op Texel in het reine te brengen. Ik ben hier nu sinds die tijd vijf keer geweest en ik heb totaal al weer 35 mijnen on schadelijk gemaakt! Ja, op Texel dhr Westhof bevestigt (ongevraagd) hetgeen Van de Poel beweerd heeft, lezers spoelen procentsgewijze verreweg de meeste mijnen aan. Overal van afbleven! En niet te vergeten, zoo vervolgde hij, de springboeien. Ik kende Remmert Bremer, die verongelukt is, heel goed. Hij was vaak bij ons op het strand, 't Zal wel een springboei geweest zijn, die hem en zijn vrouw het leven gekost heeft. Wij hadden een stuk van het voorwerp gezien, waarin een groote koperen schroef gedraaid zat en vertelden hem, hoe het er uit zag en Westhof was er toen heelemaal zeker van, dat het een springboei is geweest. Bovenaan zoo'n voorwerp zit een vierkant doosje. Wan neer dat ingedrukt wordt, vliegt de boei uit elkaar. Waarschuwt u de Texelaars nog eens nadrukkelijk, besloot Westhof. Overigens is het aan de vaste wal niet veel beter, aldus spr., sommigen zijn nog erger dan de eksters: Wanneer er blinkend koper bemachtigd kan worden, zijn ze voor elk gevaar blind. Laat elk voorwerp waarvan men niet weet wat het eigenlijk is, liggen. Er zijn projectielen bij, welke zelfs voor een demontageploeg onbekende voorwerpen zijn, laat staan, dat we er de constructie van weten

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1