Ruwe handen Hoofdpijn, Kiespijn De strijd op de Grebbeberg MODERN MATERIAAL DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. mui Hartjes van Mijnhart stillen vlug, Doos 30 en 50 ct. DISTRIBUTIE OPPLAKVELLEN Aan het Bureau van dit blad kunt u ze bekomen in ELK aantal. Ook in bloes van 100 vel - -~~ Brood: op broodbon 15 t.m. 24 Nov. 125 gr. roggebrood, 100 gr. ander brood, of een rantsoen gebak (geldig t.m. 1 Dec) Brood, bloem of gebak: op bloemkaart- bon 1 t.m. 1 Dec. 65 g. roggebrood, 50 g. ander brood, een half rantsoen gebak of 35 g. meel of bloem. Een rantsoen gebak is voor koek (ont bijtkoek) minimum 160 g.; speculaas 140; andere koekjes 200; biscuits en wafels 90; beschuit 75; cake 300; taart 600; ge bakjes 600; gevuld groot korstgebak (bo terletters e.d.) 500; gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gram. Boter of vet. Op boterbon 17 t.m. 22 Nov. een half pond boter of margarine Op vetbon 17 idem. (geldig t.m. 29 Nov.) Vaste brandstoffen: Bonnen 4567 van de kaart voor haarden en kachels elk een eenheid; bonnen 891011 van de zelfde kaart elk een eenheid turf. Bonnen 8 t.m. 11 zullen nog worden aangewezen voor steenkolen of andere vaste brand stoffen. Bonnen 7 t.m. 14 van de kaart voor centr. verwarming, de bonnen „brandstof één eenheid eerste periode" en „cokes, één eenheid, eerste periode": elk één een heid. Al deze bonnen geldig voor No vember. De October-bonnen gelden t.m. 14 November. Onder „een eenheid" vaste brandstof fen verstaat men voor de hier te noe men soorten deze hoeveelheid: 1 H.L. (max. 75 Kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 2V« H.L. kolenslik; 2 H.L. (max. 100 Kg.) cokes (ook gascokes); 110 Kg. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 Kg. baggerturf); 300 stuks (195 Kg.) persturf; 175 Kg. fabneksturf; 200 Kg. overige soorten turf. Eieren: op bon 64 t.m.24 Nov. één ei. (geldig t.m. 1 Dec.) Gort, gortmout of grutten: op bon 88 t.m. 27 Dec. een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. meelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 83 t.m. 27 Dec een half p. Kaas: Op bon 25 t.m. 17 Nov. een ons (geldig t.m. 24 Nov.) Koffie en thee. Op bon 81 t.m. 20 Dec. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Lijnolie (voor schilders) op lijnoliebon- vier liter tot 1 December. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder: op bon 93 t.m. 27 Dec. een ons. Petroleum: zegel 7e periode van 4 No vember t.m. 29 Dec. twee liter Voor verlichting: „periode B" t.m. 15 December twee liter. Peulvruchten mogen t.m. 18 Nov. niet verkocht worden. Ingang 19 Nov. gaan ze op de bon. Rijst, rijstebloem, rijstemeel of grut- tenmeel: op bon 82 t.m. 29 Nov. half p. Suiker: op bon 42 t.m. 22 November twee pond. Terpentijn (voor schilders) op terpea- tijnbon twee liter tot 1 December. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 98 t.m. 27 Dec. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vleesch- bon 08 t.m. 17 Nov. 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „08 worst" wordt alleen een een rantsoen vleeschwaren verstrekt (geldig t.m. 24 Nov.) Zeep: op bon 29 t.m. 6 Dec. 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. Scheerzeep: t.m. 31 Dcc. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Vernietigd kunnen worden de bonnen 1 t.m. 13 van het alg. distributiebon- boekje. GYMNASTIEK We vestigen de aandacht op de gewij zigde oefenuren DUUR HOUT Gisteren werd door Staatsboschbeheer in Bosch en Duin de eerste houtverkoo- ping van dit seizoen gehouden. De be langstelling was groot; de prijzen lagen wel zestig pet. boven die van vorig jaar. Er werden 268 kavels verkocht. IIIIII4 VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 17 Nov 19,53 10,56 9.04 17,46 M. 18 20,46 11,47 9,06 17,43 D. 19 21,47 12,31 9,09 17,42 W. 20 p 22,53 13,11 9.11 17,41 D. 21 24,02 13,45 9,12 17.40 V. 22 1,16 14,16 9,13 17,39 Z. 23 1,40 14,45 9,14 17,38 Donderdag 21 Nov. Laatste kwartier. Denkt er aan! Aanvang wettelijk ver plichte verduistering: zonsondergang. GEMEENTE TEXEL INLEVERING van vuurwapenen door officieren van het Voormalig Ncderlandsche Leger. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de voormalige Nederland- sche Officieren, te Texel, dat zij de aan hen in eigendom toebehoorende vuurwa penen vóór 19 November a.s. bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente moeten inleveren. Niet nakoming van het bovenstaande zal streng worden gestraft. Texel, 13 November 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. AFHALEN VAN POST OP ZONDAG Voortaan kan aan het Postkantoor al hier post worden afgehaald tusschen Lwart voor twee en kwart over twee. CURSUSSEN LANDBOUWSCHOOL. De cursus te Den Burg over ziekten der cultuurgewassen is begonnen. Niet allen, die zich opgegeven hebben, waren aanwezig. Nu is de aanvangstijd een half uur later gesteld: half negen, Woensdag avond. We wekken hier nogmaals de jonge boeren op, deze belangrijke cursus te volgen. Het kan nu nog, neemt het waar! In Oosterend begint de cursus in Bo dem en Bemesting Woensdag 20 Novem ber. Verleden jaar hadden we daar heel gezellige praatavonden. We zullen trach ten ze dit jaar weer zoo te maken, zorgt u dan dat het lokaal gevuld is en komt in flink getal op. E. v.d. B. SCHAGER Markt Het slachtverbod deed Donderdag zijn invloed gelden. De aanvoer schapen voor het leven bedroeg 68, een groot verschil bij vorige weken. In overhouders was een vlugge handel. Toch was de prijs wel iets aan de hooge kant; tot 36 gld. is genoteerd. Fragment uit: Tusschen vuur en Ijzer", door H. van Heerde. De eerlijke, eenvoudige geschiede nis van vier dagen harde strijd op de Grebbe-berg; van de we ken, in krijgsgevangenschap doorgebracht en van de blijde te rugkeer in het vaderland. Geb. 11,90. PINKSTER-ZONDAG. In de vroege ochtend van Pinkster- Zondag hebben we enkele uren heerlijk geslapen. Het moet wel een wonderlijk gezicht geweest zijn in de kelder onder het rusthuis aan de Achterbergsche straatweg, waar we een onderkomen hadden gezocht. Voor onze majoor heb ben we een rolstoel gevonden, waarin onze aanvoerder eenige uren welver diende rust geniet tusschen eenige kus sens van allerlei kleur en vorm. De of ficieren en al de anderen liggen op ma trassen op de grond. De luitenant-adju dant slaapt als een os. We gunnen hem die slaap graag, maar minder prettig is het, dat hij er zoo daverend bij snurkt. Als we wakker worden, staat de zon al hoog aan de hemel. De telefoonwacht maakt melding van storing. Met de veldtelefoon staan we in ver binding met de verschillende compag nie-commandanten in de stellingen en met de divisie. Vooral de laatste ver binding is van groot belang, omdat we langs die lijn onze bevelen moeten krij gen en we met de algemeene toestand op de hoogte gehouden worden. Persoon lijk voelen we ook meer voor de tele foonlijn, want als die stuk is, moeten we zelf de berichten naar de divisie brengen en dat is gevaarlijker, omdat we dan door het granaatvuur moeten. Nu is de verbinding met de divisie stuk. De draden zijn vermoedelijk door een granaat vernield. Nu moet onze ver- bindingsafdeeling er op uit. Voor het werk van deze afdeeling heb ik in de oorlogsdagen respect gekregen. De jongens hebben al die dagen in een scherf vrije schuilplaats midden in het strijdgewoel gezeten en geen enkele maal hebben ze ons in de steek gelaten. Zesmaal zijn ze er op uit getrokken om de telefoonlijn te repareeren en toen op het laatst de lijn haast niet meer te herstellen was, hebben ze nog kans ge zien een geheel nieuwe lijn uit te leggen. Voor een buitenstaander is het haast niet in te denken, wat het beteekent zulk een lijn te herstellen en daarbij aan granaatvuur en vliegtuigbommen bloot te staan. Heele stukken open terrein moeten daarbij overgestoken worden, terwijl de draad meter na meter op breuk gecontroleerd moet worden. Zoo'n verbindingsafdeeling heeft met het ge vecht weinig te maken, maar ik weet niet, wat te verkiezen is, de strijd in de loopgraaf of het urenlang zoeken naar een storing in de lijn. Een gevaarlijke opdracht. 's Middags moet er een bericht ge bracht worden naar de hoofdweerstands- strook, waar een majoor Van der Ploeg het commando heeft. Dit is een heel ge vaarlijke opdracht. De ordonnans moet het viaduct over en dan door een strook, waar alle leven onmogelijk is geworden, omdat het daar granaten regent. De strijd woedt daar op zijn felst. Als je PROEFTOCHT VAN DE „VOORWAARTS". Donderdag werd het motorschip voor pessagiers en vracht „Voorwaarts", be stemd voor de dienst tusschen Texel en Den Helder, na een geslaagde proeftocht op het Noordzeekanaal, door de scheeps- bouwwerf „De Overtoom" aan T.E.S.O. overgedragen. Tijdens de proeftocht maakte 't schip een gemiddelde snelheid van ongeveer 20 K.M. De havenmeester van Amsterdam, de heer De Vries, zoo meldde gistermorgen het Handelsblad, heeft deze proeftocht meegemaakt. De overdracht geschiedde door de directeur van de werf, de heer A A. Bernard, waarna de president van TESO, de heer Lap, het schip aanvaard de De Voorwaarts is gistermorgen van Amsterdam vertrokken met TESO-kapi- ttin Vlas. Te Den Helder kwam de heer J. Barends met zijn auto als eerste aan aar boord. Gisteravond arriveerde de boot voor het eerst in onze haven. We hopen, dat de Voorwaarts datgene tot st^nd brengt, wat men van haar ver wacht, n.l. dat zij TESO voorwaarts zal brengen. DE ZEEWOLF VREET De storm van de laatste dagen heeft het duin geducht aan de tand gevoeld. Er werden ontelbare kub. m. afgesla gen. Bij het Westerslag is het duin over plm. vier m. weggeknabbeld, zoodat de palen van de prikkeldraadversperring aan weerszijden over eenige tiental len meters aangebracht, op verschillende plaatsen uit de grond werden gerukt. Van het plankier werd een deel losge- spoeld. Ook voor het slag zelf gaat het duin thans loodrecht naar beneden, een strop voor de vele jutters, die er met huii fiets niet tegenop kunnen zonder dat ze hun vrachtje eerst afgeladen heb ben. door die strook gekomen bent, ben je er nog niet, want dan moet je het bosch in om de majoor te zoeken, die ergens in de voorste linie in een versterking zit. We weten, dat daar thans zwaar ge vochten wordt, zoodat de overbrenger van het bericht maar een klein kansje heeft er te komen. Hij moet dan ook nog weer terug. Het bericht moet er echter heen, want het is voor het ver loop van de strijd van het grootste be lang. Vrijwilligers gevraagd. De luitenant kijkt ons allen stuk voor stuk aan en hij vraagt dan een vrijwil liger voor de opdracht. We weten allen, dat de tocht gelijk staat met een doodvonnis. We zwijgen allen en toch weten we, dat een onzer het zal moeten doen. In gedachten zie ik de heele tocht uit gestippeld voor mij: over dat viaduct, door die strook, waar de granaten zon der onderbreking vallen. Dan door de bosschen, waar de strijd woedt in alle hevigheid. Ik kan niet de moed vinden, om mij voor deze opdracht aan te melden. Als het mij opgedragen wordt, zal ik gaan. Daarvoor ben ik soldaat, maar het lijkt me verschrikkelijk een weg te moeten zoeken over die berg, waar vuur en ijzer heerschen. Dan staat de sergeant-capitulant Knol, uit Meppel, op en hij zegt eenvoudig: „Ik zal het doen". Hij is gegaan, maar toen hij de schuil kelder uitging, bleef maar één gedachte tusschen de muren hangen: ,Die zien we niet terug." Een hclsche tocht. Hij is gegaan en hij is teruggekomen ook. Veel heeft hij na zijn terugkeer niet willen vertellen, maar we hebben gewe ten, dat het een helsche tocht is ge- geweest. Sergeant Knol kent weinig vrees. Als ik de tocht had moeten maken, zou ik gedeeltelijk op een fiets gegaan zijn en het gevaarlijkste stuk zou ik kruipend en springend, van dekking tot dekking, genomen hebben. Alzoo niet sergeant Knol. Die heeft in Rhenen een lichte DKW- motor opgediept en daarmee heeft hij het grootste gedeelte van de tocht vol bracht. Hij heeft een moment gehad, dat hij slechts een paadje van enkele dM. had om over te rijden; rechts en links had den de granaten kuilen en trechters ge slagen. Hij heeft de oogen maar dicht gedaan en zoo is hij over het gevaarlijke punt gekomen. Vaak is hij van de rijdende motor ge sprongen om haastig dekking te zoeken. Hij heeft de tocht echter geheel vol bracht; met zijn kleine motor heeft hij tientallen opdrachten uitgevoerd en met de sergeant-capitulant Wunderink, uit Deventer, achterop is hij ongeweten dwars door een mijnenveld gereden, zon der een schrammetje op te loopen. Een eere-saluut voor zulk een optre den is maar een magere hulde. Onze majoor heeft het moedige gedrag van Knol medegedeeld aan een van de officieren van de divisie, die in onze commandopost gekomen is en we hopen allen, dat de belooning de dappere ser geant niet onthouden zal worden. WANNEER U DRUKWERK NOODIG HEEFT kunt U dat met een gerust hart opdragen aan de drukkers van de Texelsche Courant. Zij beschikken niet alleen over de modernste machines maar ook over een keu r-collectie letters en papier. Hun snelle machines en hun vaardigheid verzekeren U ook van spoedige levering en een billijke prijs. DEN HOORN. KERKNIEUWS. De predikbeurtenlijst in dit nummer is aangevuld met vermelding van een dienst in de Doopsgez. Kerk, waar Ds. K. T. Gorter, uit Den Burg, morgen middag om drie uur hoopt voor te gaan. -60d Bij Apothen Drogisten lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllHI Mededeelingen illillllllll van Texels Bioscoop-Theater. Illillllllll llllllllllUllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHII DE SCHOOL DES LEVENS. Eindexamen op een Weensch meisjes gymnasium. De directeur betoogt, dat ze cok in het verdere leven oprecht vriend schap met elkaar moeten onderhouden en trachten elkander in moeilijkheden te helpen. Vier jonge meisjes blijven alleen achter: Trixi, Hedi, Hilde en Franzi, die zorder familieleden in het leven staan en de lievelingen van Bröselmeijer, de populaire concierge van de school zijn. Deze vier meisjes trachten werk te vin den om daardoor hun studies voort te zetten; zij huren gezamenlijk een paar kamers, koken hun eigen potje en heb ben slechts een devies: allen voor één en één voor allen. Trixi (Kathè von Nagy) komt in aan raking met Frits van Lenk, een levens lustige, onverschillige jongeman. Tus schen beiden ontstaat een liefdesverhou ding, welke het meisje ernstig opvat, maar Fritz beschouwt het slechts als 'n voorbijgaande afleiding. Trixi wordt diep teleurgesteld. Fritz tracht ook Hil de in zijn netten te vangen. Die raakt eveneens tot over de ooren verliefd op hem. Trixi vreest een ramp voor Hilde, die zoo'n heel ander karakter heeft dan zij. Zij springt voor Hilde in de bres. Dan krijgen we de tafereelen te zien, welke de school des levens in volle gloed zet Hilde slaat haar waarschuwing in de wind en verdenkt Trixi van jaloezie. Tenslotte gebruikt Trixi geweld We zullen de heele inhoud niet ver klappen, doch besluiten met enkele re censies: De „Telegraaf": Men volgt de film met stijgende belangstelling, omdat iets van wat ons zelf kan overkomen, in deze flm beleefd wordt. Alg. Han delsblad: Aan deze film ontbreekt niets. De dialoog is kort en krachtig, de muziek aangenaam, het spel fijn en sober. De Tijd: Geen sensationeele pretenties, maar eer houding, die een waarschuwing wil zijn. HOE LAAT TEXEL—DEN HELDER v.v. Van Texel: 8.45 en 14.45 Van Den Helder: 11.en 16.45 BINNENLAND Breng nooit verborgen kwaad van ie mand aan de daq; hem schendt ge, en werpt, mei een vlek op uw gedrag. (Bilderdijk). Het ligt in de bedoeling in ons land een vijftig centrale keukens op te rich- en, waar een ieder tegen zeker bedrag een warme maaltijd kan afhalen. Te Rotterdam wordt eerst 'n proef geno men. Daar is er een op het Groote Visscherijplein; capaciteit: 4000 maaltij den per dag. Huren mogen niet verhoogd wor den. De verordening van 17 Mei is nog van kracht. Voor de sigarenfabrieken ziet het er somber uit. De tabaksvoorraad is toerei kend tot midden 1941. Wanneer het vonken kan worden tegengegaan, zullen de trams in de ste den later mogen rijden. Er worden proe ven genomen. Middelburg. Het historisch Doelen huis, waarvan de gevel voor een deel de ooi log had overleefd, is nu door de fel le storm totaal vernield. Enkhuizen verlaagde zijn elctr. neven. Het zal de gemeente meer <j 100 nieuwe klanten en daardoor winst ven. Gasolie zal binnen afzienbare ti niet meer verkrijgbaar zijn, of het mo zijn voor poldergemalen, landbouw, lentransport, voedselvoorziening. Wittebrood mag hoogstens één cei biuinbrood hoogstens 2 ct. duurder zi dan het 21 Oct. was. Te Nootdorp werd op de onb waakte overweg een 40-j. arbeider g dood, die per fiets op weg was naar werkverschaffing. Hij laat een vrouw i drie kinderen achter. Te 's Gravendeelschedijk werd 27-j. ingenieur uit A'dam gegrepen do de as van het stoomgemaal. Hij werd ïond geslingerd, dat hij aan de gevolg overleed. Te Rotterdam werd de 17-j. P. Lansbergen door een auto doodgeredi toen deze in de donkerte in aanrak: kwam met zijn nietverlichte bakfiets. Bakkers wordt aangeraden vooi juiste opgaaf te doen van voorradig melkpoeder, daar overtrednig zwaar straft wordt. Utrecht. In de zaak tegen de ox eervol ontslagen directeur van gemeenl reiniging te Den Helder (wegens aanne men van steekpenningen) heeft de Cenfj Rtad van Beroep uitspraak gedaan. B, en W. van Den Helder werden in het ot* gelijk gesteld; 't raadsbesluit werd vet metigd. De storm van Donderdagnacht rich te in Betuwe en Land van Maas en Wa; gioote schade aan. Duizenden vruchtbo men werden geveld. De storm van Donderdagnacht g vcoral in O. Noord-Brabant en in N.Ln burg veel schade. Te Weert is de Mart ni toren deels ingestort, te Oss werd v; de Majellakerk 50 vk. m. dak weggesli gerd. Soest. Op de onbewaakte overwi werd de bestuurder van een vrachtau gedood toen de wagen door een trein g giepen werd. Een mede-inzittende wei licht gewond. Westerveld. Op de begraafplaats j een monument in aanbouw voor Fckker: eer} zuil, bekroond door eengi den adelaar. Te Klazinaveen is de 72-j. slun wachter Rotman door storm en duistei nis verdronken. Op 24 Nov. en niet eerder, zooa als eerst gemeld, komen de nieuw spoorboekjes in gebruik. Morgen komt de electr. spoorlij Nijmegen-Arnhem in gebruik. WERELDNIEUWS llllll IN WEINIG WOORDEN CHINA. Te Nningpo zijn van 165 lijders aap" zwarte pest er 60 gestorven. ROEMENIE. De effecten van ex-koning Car worden in beslag genomen. ENGELAND In Engeland zijn op de wapensti standsdag, 11 Nov., de twee minut stilte niet in acht genomen. DNB. SOVJET-RUSLAND De aardbeving, welke Roemer teisterde, werd ook in Moskou gevoeld Van vele woningen scheurden de murei GRIEKENLAND. Van Engelsche hulp aan Griek» land is nog niets te merken. De Gri sche linies wankelen. Transk. Press.1 EGYPTE Donderdag is de premier van Eg„. te aan de vooravond van een belang) rijke pa riemen tszitting overleden. St( fani (Italië) vraagt opheldering. DUITSCHLAND Molotow heeft langdurig met i Fuehrer geconfereerd. Over zeer langrijke vraagstukken werden zij te beiden volkomen eens. Molotow is intusschen weer naar Mo kou vertrokken. ITALIË In de eerste vijf maanden na h deelnemen van Italië aan de oorlog ve loor Engeland 554 machines, Italië 84 Italie's plaats in de strijd is op zi en vooral in de Middell. Zee. Aldus Giornale d'Italia. VEREENIGDE' STATEN In Noord-Amerika werd de wapen stilstand, 11 Nov., herdacht door ea stilte van twee minuten. De Oceaanreus Queen Elisabeth, die New York verliet, zou dienst gaan doei Is troepentransportschip tusschen Au stralië en Suez. Aan de New-Yorksche beu heerscht de laatste dagen in verband m<i het bezoek van Molotow aan Berlijn ec zenuwachtige stemming. h PREDIKBEURTEN Woensdag 20 Nov. n.m. 8,30 ui ten huize van de Wed. Roepe P.H.Polder: Bijbellezing ZONDAG A.S. NED. HERV. GEMEENTE. Burg v.m. 10 uur Ds. Visser, half 8 Gemeenteavond in Eben Haëzer Oudeschild vm 10 uur Ds. Tinholt Oosterend half 11 ds Kok Den Hoorn 11 uur ds. Wesseldijk Zendingscollecte. Cocksdorp vm half 11 ds. Salm Bediening H. Avondmajl De Koog, n.m. 3 uur ds. Wesseldijk DE WAAL vm. 10 uur Ds. Van 't Ho»1 GEREF. KERK H.V Oosterend 10.30 en 3.30 uur Leesdienst GEREF". KERK. Oosterend 10 uur ds. v. d. Leer 3 uur cand. Wouda Den Burg 10 uur cand. Wouda 3 uur cand. ds. v. d. Leer

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2