De Bom-aanval. TESO's nieuwste Boot. KOU - GRIEP - PIJN nm, |- Ineens vliegt de kelderdeur open en valt een chauffeur binnen. ,,Berg je", schreeuwt hij, „aanval van vliegtuigen". We vliegen over elkaar uit de kelder. Waarom weten we zelf niet, maar we kunnen niet meer blijven zitten. Als ik buiten ben, hoor ik een ontzet tend motorgeronk in de lucht. Radeloos loop ik rond om dekking te zoeken en er is haast geen dekking. Een oogenblik ben ik mijn hoofd geheel kwijt. Ik smijt me achter een dun dennetje, maar direct besef ik, dat dit geen dek king is. Met enkele andere soldaten ren ik naar een hoop rijshout en we rollen midden tusschen een troep kippen, die luid kakelend uit elkaar vliegt. We willen wel in de grond kruipen om aan al die dreigende, zwarte vliegtuigen te ontkomen en er is geen ontkomen aan. Ik kijk naar boven en dan zie ik zes groote bommenwerpers steil in de lucht staan. Dan vind ik mijn rust terug. Wel jaagt mijn hart en hijgt mijn adem, maar het moment van laaiende angst is weer voorbij. De aan de overkant van de weg lig gende stellingen worden gebombardeerd. Ik hoor de zware projectielen inslaan en het is, of de wereld vergaat. Stukken takken en scherven vliegen over ons heen. Het is heel erg, maar toch kan ik mijn oogen niet van die donkere vliegtuigen losmaken. Steil duiken ze naar beneden en we hooren het gieren van de vleugels Het zou een prachtig gezicht zijn, als het geen dood en verderf beteekende. Vlakbij slaat een bom in van zwaar kaliber en de aarde^ beeft onder mij. Ik weet het; De volgende is boven op ons; ik leg mijn hoofd op de armen. Ik weet, dat de dood naast mij staat. Ik voel mij heel vreemd. Het is, of heel mijn leven als een razende film langs mij trekt. Mijn familie, mijn vrouw zie ik heel duidelijk voor mij. Nu is alles voorbij, denk ik, en ik heb 34 jaar lang een goed leven gehad. Nu komt het ein de en toch vrees ik de dood niet. Ik ben volkomen rustig. Nu moet de bom ko men, die tusschen ons zal vallen, naast de commandopost. Heer, help ons, vraag ik. Er gebeurt niets. Ik kijk op. Met daverend geronk verwijderen zich de vliegtuigen. Twaalf bommen als we tenminste goed geteld hebben zijn er gevallen en de laatste is vijftig meter van ons af neergekomen. Dat lijkt een heel eind, maar afgepast is het dichtbij Dit is maar een klein gedeelte uit het boek Vuur enIJzer, geschreven door H. van Heerde, die de afschuwelijke strijd op de Grebbeberg doormaakte. Het is 'n boek, dat iedere Nederlander in zijn bezit moet hebben. Het is aan het bu reau van dit blad verkrijgbaar voor f 1,90 (gebonden.) DISTRIBUTIE Inlevering bonnen voor gebak. De brood- en bloembonnen, welke ingele verd worden voor een toewijzing voor gebak, behoeven, zooals eerder bepaald was, niet ingeleverd te worden in veel vouden van 100 en 200 stuks, doch de broodbonnen in veelvouden van 10 en minstens 40, de bloembonnen eveneens in veelvouden van 10 doch minstens 80. Inlevering broodbonnen bakkers. Nu de broodbonnen veertien dagen geldig zijn, is bepaald, dat de bakkers deze bon nen in dienen te leveren in de week na afloop van de geldigheidsduur. Het een voudigste is echter eens per week alle ontvangen bonnen in te dienen. Men is dan zeker steeds de juiste bonnen in te leveren. Met ingang van Maandag 25 November a.s. mogen geen bonnen meer in de bekende perkamenten zakjes inge diend worden, doch moeten deze bonnen geplakt worden op OPPLAK VEULEN in veelvouden van 700 stuks. (Deze opplakvellen zijn aan het Bu reau van dit blad verkrijgbaar, los en in blocs van* 100 vel). Voor winkeliers om uit te knippen. Toelichting invulling nieuwe ont vangstbewijzen: 1. Voor zeep en vleeschwaren moet 'n afzonderlijk ontvangstbewijs gebruikt (MD 201). 2. Voor alle andere artikelen tezamen welke op één ontvangstbewijs voorko men, behoeft slechts één ontvangstbewijs te worden ingevuld (MD 201a, 201b, 201c). 3. Alle opplakvellen dienen met de bonnen naar de buitenzijde gekeerd, in volgorde, zooals aangegeven op de ont vangstbewijzen, ingeleverd te worden. 4. Op de ontvangstbewijzen moeten al le bonnen in de totaaltelling zijn omge rekend tegen heele rantsoenen. 5. 4 bonnen EEN KWART SUIKER is rantsoen suiker; 2 bonnen v.d. bloemkaart is 1 rantsoen gebak; 8 bonnen v.d. bloemkaart is 1 rantsoen tarwebloem; De bon met opdruk „Een rantsoen tar webloem" is 4 rantsoenen gebak; De bon met opdruk „Een rantsoen tar webloem" kan ook ingeleverd wor den evenals de bonnen van de bloem kaart voor het verkrijgen van tar webloem, zelfrijzend of tarwemeel. Lees de distributierubriek in de Texe laar. Volg bovenstaande aanwijzingen stipt op. Dit voorkomt u het lange wach ten. U bewijst er ook anderen een dienst DE VOORWAARTS. Bij het sterven van de dag van de 15de November j.l. vaart langzaam maar ze ker een geheel nieuw schip de haven van Oudeschild binnen. Het is de nieuwe boot van Texels Eigen Stoomboot Onder neming. Aan de wal een paar belangstel lenden, wier tongen dra als de poorten van het hart de onvermijdelijke critiek leveren, opbouwend ofvernietigend. Nog eenmaal een krachtig rukje van de motor en dan zit de eerste reis er op. Nieuw, ja, gloednieuw is zij, de Voor waarts. We vingen hier en daar geruch ten op, volgens hetwelk de boot „twee- de-handsch" zou zijn. Dat deze meening bij enkelen postvatte, is te verklaren. Eerst bestemd voor de Theems. De Voorwaarts, die door TESO zelf zoo is genoemd, werd al meer dan een jaar geleden op stapel gezet en wel op de N.V. Bernhard's Scheepsbouwwerf te Amsterdam, die daartoe opdracht kreeg van een Engelsche particulier, die de boot voor tochten op de Theems wou ge bruiken! Maar de oorlog verjoeg de zoe te droomen van de boot, die zich reeds voort zag glijden over de wijde water vlakte van de Theems, de roemruchte ri vier, reeds voor honderden jaren door Hollandsche booten bevaren, toen nog houten zeilschepen, die er al dan niet met vredelievende bedoeling heen gedi rigeerd werdenDe oorlog stak een spaak in het wiel, de koop ging niet door. De laagwater-misère, de overgroote drukte, vooral wat vrachtgoed en fietsen betreft, hadden in het TESO-bestuur meermalen de wensch doen uiten die moeilijkheden, uiteraard 'n belemmering voor de Onderneming, uit de weg te rui men. Nu deze boot disponibel kwam, werd er niet lang getreuzeld en enkele maanden geleden konden we er reeds melding van maken, dat de aankoop van een derde boot een voldongen feit ge worden was. Zoo voer de nieuwe boot dan binnen, bij het vallen van de avond. We kunnen er een symbool in zien. „We moeten gewoon doorgaan!" „We moeten voor waarts"! aldus merkte de voorzitter, de heer W. H. Lap, in zijn speech bij de overname van de boot op vastberaden toon op. Daarom gaven we haar de'naam Voorwaarts. Nimmer mogen we achter waarts blikken, dat remt de gang, de bloei." T.E.S.O.'s snelste boot De Voorwaarts liep tijdens de proef vaart gemiddeld 10,9 mijl per uur ofte wel 20,2 K.M. per uur. Dat is een tikje sneller dan de Dokter Wagemaker en de Marsdiep. Om negen uur werd de motor Vrijdagmorgen bij de Hoofdstad aangeslagen en reeds om drie uur 's mid dags lag de Voorwaarts te Nieuwediep! In zes uur van Amsterdam naar Den Helder (via het Noordhollandsche ka naal.) Een knappe tijd! Het laatste tra ject Den Helder-Texel werd in 23 mi nuten gedaan. De Dokter Wagemaker deed er diezelfde dag 25 minuten over. Onder deskundige leiding van de heer J. J. van der Vlies, directeur, zijn we Maandag voor het eerst aan boord van de Voorwaarts gestapt. Het ruikt er nog naar de grijze en witte verf, die de wan den dek. Een comfortabele boot, scherp van lijn, ruim dertig meter lang enplm. 5 meter breed. Een smal vaartuig dus, maar een boot, die toch stevig op het water ligt. De hoogte valt mee. De stuurhut van de Voorwaarts, die tijdens ons bezoek broederlijk tegen de Mars diep gemeerd lag, reikt even hoog als die van de Marsdiep en ook het dek komt even ver boven de waterspiegel uit De Voorwaarts beschikt over een op vallend groote dekruimte. Als er geen bommen meer komen, zullen we er veel plezier van hebben! al dus de heer Van der Vlies. U ziet, welk een enorme bergruimte we er bij ge kregen hebben! Waarlijk, de Voorwaarts zal zeker aan haar doel beantwoorden. TESO zal nu niet meer met de handen in het haar zit ten, wanneer een leger van peddelaars, automobilisten en passagiers te voet aan de steiger te Den Helder samenkomen om naar Texel over te steken. De kom buis van de hofmeester, de entree naar stuurhut, kajuit en het verblijf voor de bemanning, de lier voorop dat alles neemt maar enkele vk. meters in beslag. De rest van het dek kan voor bergruimte dienst doen. Het is door een stalen tent dek overkapt. Achter de kombuis voert een breede trap naar de kajuit voor de passagiers. De Voorwaarts heeft één ka juit, één klasse; een eenheidsboot dus. Deze kajuit is van patrijspoorten ruim voorzien. Er hangen twee koperen petro leumlampen in. Misschien wordt de boot later nog eens met een electr. installatie uitgerust. Een knus vertrek, deze kajuit, welke aan 45 personen op de lange banken, links en rechts, plaats biedt. Maar, mijnheer Van der Vlies, vroe gen we; Moeten de andere passagiers op dek blijven staan? De Voorwaarts zal toch 330 passagiers kunnen vervoeren Ja, dat kan ze, was het antwoord, maar 's winters gaan er toch nooit zoo veel mee. En 's zomers kunnen we het heele dek vol tafels en stoelen en banken zetten. We hebben de nieuwe boot van top tot teen bekeken, 't Ziet er allemaal even goed verzorgd uit. De stuurhut is een ju weel en kapitein Vlas, die de Voor waarts van het IJ naar onze haven bracht, moet er zich als een koning ge voeld hebben. De hut is uit teakhout op gebouwd en donkerbruin gelakt. In het achterschip vinden we de verblijven der bemanning. In het dagverblijf een tafel met twee banken, in het nachtverblijf 4 kooien, vier kasten, enz. Ook een kan toortje voor de conducteur. Voorts berg ruimte voor post en klein vrachtgoed. Een hooge auto, een verhuiswagen b.v. zal niet mee kunnen (de overkapping bevindt zich 2 M. boven het dek), doch elke andere auto kan met gemak aan boord gereden worden..De toegang is wel drie meter breed (die van de Dokter Wagemaker 2,70, van de Marsdiep 2,30 M.) Zomers kan de Voorwaarts dienen voor het maken van tochten over het IJsel- meer naar Amsterdam. Mede door de snelheid waarmee zij de golven klieft, moet zoo'n tocht aantrekkelijk zijn. Niet te vergeten ook het voordeel, dat een motorboot biedt ten aanzien van de ruimtebesparing. Een stoomboot heeft een veel grootere machinekamer noodig. Die van de Voorwaarts beslaat maar en kele vk. M. in het midden de 175 P.K. Deutz acht-cvlinder Dieselmotor, (550 omwentelingen per minuut), aan de kan ten twee oliereservoirs met een gezamen lijke inhoud van 3000 L. Voorts drie luchtreservoirs, torpedovormige buizen, die de samengeperste lucht leveren om de motor in beweging te brengen. Ten slotte is in dit apartement nog een ben zinemotor gebouwd voor het oppompen van lens- en dekwater. Waarom het een motorboot werd. Op onze vraag, waarom TESO een mo torboot nam en geen stoomboot, deelde de directeur ons mee, dat een stoomboot geen nut zou hebben. Stoombooten moe ten minstens 24 uur tevoren onder stoom gebracht worden, motorbooten zijn in een minimum van tijd reisvaardig. Komt men 's winters tot de conclusie, dat de Oostenwind de waterstand op zoo'n laag peil gebracht heeft, dat uit varen met Marsdiep of Wagemaker op de gewone diensturen niet mogelijk is, dan slaat men de motor van de Voor waarts aan. Zij heeft nl. voor- en achter aan resp. slechts 80 en 150 cM. diep gang. De andere booten hebben altijd nog meer dan 2 M. water noodig. U ziet wel, lezer, dat TESO met de aankoop van de Voorwaarts een goede keus heeft gedaan. Bovendien slaagde TESO er in tegen een vrij laag bedrag de boot aan haar vloot toe te voegen. En nu: Voorwaarts met de „Voor waarts". En dan spoedig, hopen we, on der beter tijdsomstandigheden dan waar onder wij thans gebukt gaan. J. I Door hun kou, koorts en pijnuit- drijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of ca chet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Fam. D. M., Oudeschild f 2,50. GIFTEN VOOR DE ZIEKENAUTO. N. N., Den Burg f2,50. GIFTEN WITTE KRUIS. Fam. S., Den Burg f 2, Fam. K., Den Burg f 0,50. SCHOOLNIEUWS. De voordracht voor de benoeming van hoofd der u.l.o. school luidt: 1. H. Steenhuis, te Oldenzaal; 2. J. van Nierop. te Hoek van Holland. 3. S. Hut te Veendam. LICHTPUNTJE. De uitbetalingen door Hillegomsche Veiling, H.B.G. en Hobaho wegens gele verde bloembollen, zijn per 1 November voor 100 pet. geschied. DE MARSDIEP NAAR WIERINGEN Gistermorgen is de Marsdiep weer naar Wieringen vertrokken (Onmiddel lijk na de luchtaanval op de Dokter Wa gemaker werd de Marsdiep naar Texel gestuurd om het beschadigde schip te vervangen) UITSLAG VERKOOPING Door notaris Mulder werd gisteren voor de heer J. Barhorst C. Cz. en kinderen publiek verkocht een woonhuis met tuin en erf, a.d. Postweg, groot 9 A. en 3 c.A. Verhuurd tot 1 Mrt. 1941 voor f 2.per week. Kooper Corn. Troost Cz, te De Cocksdorp. Koopsom: f 1850. BILJARTEN. Zeer tot genoegen van zijn biljart spe lende bezoekers heeft Hotel De Zwaan een nieuw biljart aangeschaft. TOP speelde dezer dagen buiten de competitie een koningswedstrijd. Win naar de heer J. Sambeek met 19 pnt. in 25 beurten. WINTERHULP. De lijst van comité-leden (le pagina) dient nog te worden aangevuld: DE KOOG: Sijbr. van der Vis, J. G. Jan sen, Mw. P. W. Schippers-Sinkeldam. Mw. Dros-Bakker. DEN HOORN: KI. Boon Jacz., Mw. A. Bakker-Commandeur, Mw. L. Dros Witte. RAADSVERGADERING. Morgenmiddag, aanvang drie uur, wordt een raadsvergadering gehouden, waarin o.m. een hoofd voor de Ulo (vaca ture-W. J. Jouwersma) en een voor de school te Midden-Eierland (vacature— C. M. Plomp) zal worden benoemd. Te vens komt ter sprake het huren van een gebouw in Waalenburg voor noodschool en een contract voor het doen gebruiken van het noodziekenhuis door de Duitsche Weermacht. in llllllllllll GEMEENTE TEXEL |||||||||ii! lllllllllllllllllllllllllllllllllM SLUITING DISTRIBUTIEKANTOOR. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Distributiekantoor met ingang van 23 Nov. a.s. des Zaterdags den geheelen dag voor het publiek gesloten is. Voortaan is dit kantoor voor distributieaangelegen heden dus uitsluitend geopend Maandag en Dinsdag van half 9 tot één uur en van Woensdag tot en met Vrijdag van 9 tot 1 uur. Texel, 19 November 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 21 November 1940, des nm. te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge* meente. Texel 19 November De Burgemeester voornoemd, KAMP. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Medcdeelingen 3. Goedkeuring verlies- en winstreke ning en balans van de N.V. T.E.M. per 31 December 1939. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1939. 5. Idem Algemeen Armbestuur over 1939. 6. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening over 1939. 7. Wijziging voorloopige vaststelling gemeenterekening over 1938. 8. Contract gebruik noodziekenhuis door Duitsche Weermacht. 9. Huur gebouw in Waalenburg voor noodschool. 10. Benoeming hoofd u.l.o. school. 11. Idem hoofd o.l. school te Midden- Eierland. 12. Instandhouding o.l .school te De Waal. 13. Aankoop enz. stukjes grond door de N.V. T.E.M. 14. Regeling benutten afval. 15. Wijziging overeenkomsten auto busdiensten. 16. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1941. 17 Idem gemeentebegrooting voor 1941 18. Vergoeding bijzonder lager onder wijs. Niets maakt een vrouw zoo oud als een te jeugdig toilet. BUSDIENST TH. REUVERS Van De Cocksdorp: 7.30 8.45 1.45 Van Den Burg: 8.15 12.30 6. ZONDAGS: Van De Cocksdorp: 11.15. Van Den Burg: 12.30. lllllllllUlllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll SPORT llllllllllllllllll illlliiiiiiii'jiiiiiiiiniiiiiininiiiiiiiiiuHiptiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiilllli S. V. TEXEL. Het was Zondag uitstekend voetbal- weer, wat de wedstrija Ifcxel comb. Tex. Boys comb, ten goede kwam. Jam mer, dat de Boys met 10 man speelden, waardoor T iets te sterk was. Er werd door de B's goed verdedigd en zeker komt keeper Van Sambeek een pluim toe; W. Ran leverde als spil prima werk. Evenals vorige Zondag bleef de voor hoede te zwak, vooral te weinig door tastend. T. speelde beter, er werd zuiver der gecombineerd, maar er werd te veel door het midden (dus in de lengte) ge speeld. Het korte spel, waarin te weinig de vleugels werden betrokken, verge makkelijkte het verdedigen. Onze jonge midvoor, snel en doortastend, is een goed aanvalsspeler, maar moet zich op het spelverdeelen gaan toeleggen. Het sa menwerken met de halflinie moet nog meer worden toegepast. Even over tijd laat scheidsrechter Van Zeijlen beginnen en zien we de eerste aanvallen van T. Er volgen eenige goede voorzetten van beide vleugelspelers, waaruit J.v.d.Pijl door een snel doorzet ten profiteert en T de leiding geeft, waarna Bertus spoedig de voorsprong vergroot. Na eenige B's-aanvallen, die worden afgeslagen, en enkele verre maar goed gerichte schoten, is T. aan t woord. Dan zwenkt J.v.d.Pijl naar bui ten. Hij zet mooi hoog voor, waaruit P. Keijser zuiver inschiet en via de B's-back doel treft. Spoedig is het dan rusten. Direct na de hervatting zien we de B's zich flink verweren en menige aan val opzetten, waarbij Ben dikwijls han delend moet optreden. Als eenmaal Wim Ran zich keurig vrij maakt, gaat zijn schot juist naast. Toch wordt er. voor een tegengoal hard gewerkt en weer is het dezelfde speler, die een uiterst fraai en scherp schot inzendt, maar Ben redt subliem. Langzamerhand neemt T het spel in handen. T. verplaatst het spel weer naar de andere kant waar J.v.d.Pijl tweemaal doorbreekt en goed inschiet, maar keeper Sambeek stopt telkens uit stekend. Tegen het einde profiteert Ber tus, door juist iets eerder bij de bal te zijn dan de uitloopende keepr, en het is 4—0. Enkele goede voorzetten worden overgekopt, waarmede het einde komt. Stellig verdienen de Boys voor hun pri ma tegenstand en uitstekend volhouden, een compliment. De leiding was goed. Athletiek. Naar we vernemen werd Ab. Keijser's deelnemen aan een veld loop voor Junioren te Hoogkarspel, be loond met een tweede prijs. Een presta tie om tevreden over te zijn. Gelukge- wenscht. D.D. EIERLAND. SCHOOLNIEUWS. De voordracht voor de benoeming vj een hoofd der o.l. school te Midden-Eie land luidt: 1. R. W. Koolhaas te Den lip. 2. H. P. E. Visscher te Utrecht. 3. H. van Dijk te Brunssum (L.) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH llllllllllll ZOO SCHREEF... lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiiuiiiilliiii HET VOLKSBLAD: We vertrouwe dat binnenkort maatregelen worden g nomen, waardoor de laagste loonen wo den verhoogd. De arbeiders met lage lex nen verkeereh door de prijsstijging tha in groote nood. mi llllll BINNENLAND nillliii>niiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuinii|||||| Groene erwten, spliterwten en schien capucijners op bon 56 t.m. 16 Degn een pond. Boter en margarine mogen ni< meer gemengd worden verkocht (men; verbod) De Nederlandsche vlag mag ni meer als partii vlag worden gebruikt, mag niet meer waaien van partijbureai Den Haag. Een wielrijder gapte u een bakfiets voor een kruidenierswinki drie ons thee. De winkelier zette hem n< Een worsteling volgde, waarbij de dadJ ontkwam maar zijn fiets in de steel moest laten. Te Leidschedam is Zaterdag streeks middernacht een moordaansl gepleegd op Burgemeester Banning, ni maar een maand in functie, en op gi meente-architect De Regt. Een onbekei de schoot met een revolver eenige mali op de slaapkamer van de Burgemeesti waar de kogels mevr. Banning over hi hoofd gingen, en op de woonkamer vavoi de heer De Regt, waar juist iemand wasF Onderzoek is gaande. f milliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN llllïliiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiinuimiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiii'Miiiiiillllll BULGARIJE. Koning Boris bracht een bezoek aa] de Fuehrer. GRIEKENLAND. Griekenland. Alle vreemdelinge| moeten het land verlaten. JOEGO-SLAVIE AIc In Joego-Slavië joeg een 2-motor ge Blenheim tegen een bergwand. De li ken van vier inzittenden zijn geborgei BRITSCH-INDIE Bombay. De arrestatie van vooraai staande Indische leiders heeft onlusti te weeg gebracht. ZWEDEN In de Gullmarsfjord, ZW kust, een walvisch zonder kop aangespoeld. - Een mijn weet hier vermoedelijk me van. SOVJET-RUSLAND Een Russisch legerblad noemt dl reis, welke Molotow naar Berlijn maak^ te, de belangrijkste gebeurtenis van ^4^ laatste tijd. JAPAN. »a Nu inzake olielevering aan Japj|e een accoord is tot stand gekomen, is verhouding tot Ned. Indië verbeterd. De Japanners ontruimen Z. West Kwangsi om elders de strijd te beginne! VEREENIGDE STATEN De Amerikaansche ambassadeur ii Londen, Kennedy, thans in de V. S. vei toevende, verklaarde, dat voor Amerik niet de geringste noodzaak aanwezig ii om aan de oorlog in Europa deel te ne men. ROEMENIE. Roemenië voelt zich niet meer be dreigd. Het beval de algemeene demobi lisatie. De Roemeensche staatsleider Anto- nescu en de minister van Buitenl. Za ken hadden te Rome besprekingen mi de Duce. Roemenië kan nu beschouw worden definitief bij de spilmogendhe den te behooren. De aardbeving, welke Roemen teisterde, veroorzaakte een scheur in weg Kronstadt Buzau van 200 waardoor het verkeer volkomen gesta neerd is. ITALIË De Duce heeft op de vijfde verjaal dag van de sancties tegen Italië een de gehouden, waarin hij betoogde, dj Engeland, „het moderne Carthago", vi woest zal worden en dat Griekenland lendenen zullen worden gebroken. Stefani maakt bekend, dat de It liaansche vliegers de lucht boven G: kenland volkomen beheerschen Vers< dene troepenkolonnes werden door 1; vliegende toestellen met bommen snelvuur bestookt. Enorme verliezen de Grieken, meldt Stefani. Italiaansche vliegers wierpen op litaire doelen te Larissa tietallen tonne bommen. De Grieken kunnen hun troe nen alleen des nachts verplaatsen. Aa het front in Macedonië trekken zij teru[ WOORDENBOEKEN BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2