(/oorkom LIBELLE Kameraad Moeder. 5+302 innfinuuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiii flimiiiui m.40,42 MODERN MATERIAAL DRUKKER IJ TEXELSCHE COURANT. Voor slechts 10 cent per week bijna iOO bladzijden gülluiUeetde lectuM RECEPTEN. HUTSPOT VAN SCHAPENVLEESCH (vier personen) Een pnd schapenvleesch, van de borst, hals of onderschouder; ee- nige winterwortels, twee of drie groote uien, een kg aardappelen, een eetlepel zout, peper, halve theelepel gemalen foelie. Wasch het vleesch, wrijf het goed in met de fijngemalen foelie. Breng een halve 1. water aan de kook met het zout en kook het vleesch heel zachtjes plm een uur. Neem het er uit. Leg in de bouillon de geschilde en in stukken ge sneden aardappelen, hierop de geschilde of geschraapte en in stukken gesneden wortels en uien. Leg het vleesch er weer op, voeg nog een beetje peper toe en laat alles zachtjes nog drie kwartier ko ken. Zorg, dat er voldoende vocht onder is. Neem het vleesch er dan uit en stamp groente en aardappelen dooreen. In plaats van wortels kan men ook kool rapen nemen of half koolrapen, half wor tels. NUTTIGE WENKEN. KOPEK. Kleine koperen voorwerpen zeer vuil? Leg ze in een bad van azijn en zout. TIN, dof of mat. Schuren het Brussel- sche aarde of zeer fijn puimsteenpoeder, alles aangemengd met water tot een dikke brij. Schuren met de draad mee. ZINK schuurt men met azijn en Brus- selsche aarde, of met zout en azijn. Daar na afspoelen en afdrogen. MESSENHEFTEN, zwarte, dof gewor den? Met zwarte was kunt u ze mooi glimmend krijgen. LEEREN bekleeding van stoelen in wrijven met speciale leerwas; kan ook met schoensmeer in de juiste kleur. RIJSTWATER is een uitstekend mid del voor heel fijn waschgoed, b.v. voile, te stijven. Kan in een flesch bewaard. MICARUITJES maakt men met azijn of citroensap. schoon nillUB Dllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. IHIII ||||||iiiiinniiiujiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniii||||U 265. DE FUCHSIA laat spoedig de bloemknoppen vallen, als zij te veel gietwater krijgt of op een kwade keer eens heel erg dorstig is geweest en geen gietwater gekregen heeft. In een be sloten temperatuur en op een tochtige standplaats komt knoppenafval ook veel 266. PLANTEN IN DE WINTER. Hoewel de meeste kamerpanten in de winter een rusttijd doormaken en dus minder water noodig hebben, zijn er toch uitzonderin gen. In de eerste plaats de bloeiende planten natuurlijk, die wij zelfs van tijd tot tijd wel wat plantenvoedsel of ander voedsel kunnen geven. Maar alle planten, die in een warme kamer staan, verdampen meer en hebben daarom noodig, met een fijn spuitje te worden bespoten. Een waterspuitje behoeft niet zooveel water op de plant te werpen, maar het zet de plant in een mantel van vochtigheid, die in een kamer, waar ge stookt wordt, onontbeerlijk is. 267. PASSIEBLOEM. Denkt u vooral om een koele, mjiar toch vorstvrije plaats. 268. BLADCACTUS. Komt uit tro pisch Amerika. Nu niet te warm zetten en zoo goed als droog houden. 269. ARONSKELK hadt u eind Sept. al binnen moeten halen. Op zeer lichte plaats, vlak voor het venster er mee. In matig warm vertrek, 810 graden. FEUILLETON Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 26.) Romana keerde zich om en legde haar hand vastberaden op Tiebruck's arm. Ach, nee, zei ze, zijn naam vermij dend. Als Camilla ziek is, zal ik natuur lijk naar boven gaan. Tiebruck zag Georg's toenemende ver- nHUIWU IN DE LACHHOEK IIUIIIUIII DE NIEUWE MODE. HET MIDDEL. Kleermaker: Het pak zit goed; daar alleen zit een bult. Klant: Dat is mijn portefeuille, maar die zult u wel dunner maken. No. 54302. Deze japon met heupstuk kleedt mooi af en kan ook zeer goed van twee soorten stof vervaardigd worden. Dit patroon is verkrijgbaar in Boekhan del Parkstraat* maat 40: 2,50 M. van 130 cM. br; aan tal punten 33; maat 42: 2,60 M. van 130 cM. br.; aan tal punten 34. Prijs 35 ct. plus omzetbelasting. Wij zenden het u franco p.p. na ontvangst van 40 ct. IHIfliiunnaiiDiiiiiiiiuiifinniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiniiiiiiiiiiiiiiilllIIl IIIHI BINNENLAND |||||l lllllliiiiinjiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiinillllll Te Weert is het bovenstuk van de Martinitoren, 50 M. wel, door de storm neergestort. Het voorste deel van hotel De Vesper werd vernield. Een hotelgast kon ongedeerd onder het puin vandaan worden gehaald. In de buurt zijn van veel boerderijen de daken vernield. Te Rotterdam werden de gebr. G., 25 en 30 jaar, op heeterdaad betrapt toen zij uit een noodwinkel aan de Sta- tenweg, Galeries Modernes, drie zakken met zijden kousen, samen voor f 2000, zouden meenemen. Er zijn weer meer textielgoederen. aan de distributiebepalingen onderhevig, o.a. natuurzijden stoffen en daaruit ver vaardigde artikelen, crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, velours chif fon, enz.; gummi-regenkleeding; hand- breigarens; ook kleeding voor kinderen, die 5 Aug. 1940 nog geen drie jaar zijn, gaat nu op punten of speciale vergun ning. Utrecht. Door de storm viel een boom op een woonschuitje in de Vecht bij de Kloosterlaan. In nachtgewaad moesten de bejaarde opvarenden, een vrouw van 69 en een man van 70 jaar, zich naar dek begeven. Het scheepje zonk en de menschen kwamen tot hun hals in het water te staan. Pas na eeni- ge uren werden ze gered. De oudjes zijn er slecht aan toe. Ze zijn ter verpleging in het stadsziekenhuis opgenomen. legenheid. Terwijl Romana zich, met Alf aan de hand, reeds naar de trap keerde, hield Tiebruck zijn zoon terug. Wat is er aan de hand? Vlug! Wewe hebben ruzie gehad Het kon zijn. Maar stellig sprak Georg niet de volle waarheid. Tiebruck drong daarom verder bij hem aan: Nu, en? Waarschijnlijk is ze daarom boos. Eigenaardig! Wat heeft die boos heid met het bezoek van juffrouw Par- hoff te maken? Georg zweeg verlegen en Tiebruck kon niet verder aandringen, daar Roma na bij de trap op hem wachtte en zij nu met hun vieren naar boven gingen. Milla lag niet op bed en evenmin was er een spoor van een of andere onge steldheid bij haar waar te nemen; ze weigerde eenvoudig juffrouw Parhoff te begroeten al deed ze paps daarmee nog zooveel verdriet. Paps.... bij de gedachte ?an hem kromp haar hart ineen. Een onmachtige woede, een kinderlijke ja loezie kneep haar keel dicht. Ze kwelde zichzelf met alle mogelijke waanvoor stellingen, ze bedacht hoe paps nu nog slechts oogen voor zijn vrouw zou heb ben, ze zag, hoe hij haar kuste, terwijl hij vergat, zijn dochter als vroeger over het haar te streelen. Paps die tot dusver hun had toebehoord, was nu van 'n ander, iemand, die uit een andere wereld kwam en zich in niets met hen verbonden voelde. In niets? Ja toch, door paps liefde.. Paps hield toch van haar, als hij met haar trouwde en ter- wille van zijn geluk moest ze althans probeeren aardig tegen haar te zijn. Neen, zij wilde niet aardig tegen haar zijn! Nooit, nooit, nooit! Ze had paps liefde eenvoudig van hen gestolen. De ||iO|iiiniKriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii||||n llllll LUCHTBESCHERMING. UlllliiiiiiiiuiiuiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiuuiuiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinlUIII LICHTFAKKELS. De heer H. C. Remmers schrijft ons: Lichtfakkels worden afgeworpen om de te bombardeeren doelen ook des nachts te kunnen vinden dan wel, om foto's te kunnen maken. Zij bestaan uit een dunwandige metalen cylinder, die een groote hoeveelheid lichtsas bevat. Deze sas bestaat uit magnesiumpoeder, vermengd met zoodanige zouten (nitra ten), dat bij ontbranding een zeer fel licht wordt verspreid en ook bij uiterst korte belichtingstijd fotografische opna men mogelijk zijn. De ontsteking vindt meestal plaats op het moment, dat de fakkel wordt afgeworpen, maar aange zien deze ontsteking een vertraging be vat, begint het lichtsas eerst te branden als de fakkel reeds een eind is gevallen. Ook vindt wel ontsteking plaats bij het openen van de parachute, waaraan het geheel is opgehangen. Zoodra deze gele genheid heeft gekregen zich te ont plooien, zal door de opstijgende warme lucht van de brandende fakkel weldra een evenwicht worden bereikt, waarbij de lichtbron niet verder daalt maar in de lucht blijft zweven. De brandtijd van een dergelijke fakkel is 5 tot tien minu ten. Mocht b.v. door het niet goed func- tionneeren van de parachute een gebouw door zoo'n fakkel worden getroffen, dan is gevaar voor brand niet denkbeeldig. Bestrijding met water zal in vele ge vallen met succes kunnen worden toege past. Ook kan de fakkel zonder bezwaar met een flinke schop worden opgenomen om in een bak met zand te worden be dekt dan wel buitenshuis te worden ge deponeerd. Samenvattend moet mede op grond van het vorig artikel geconstateerd worden, dat de bestrijding van het direc te brandgevaar, hetwelk ons vanuit de lucht bedreigt, geenszins onmogelijk is. Ongetwijfeld is een dosis koelbloedig heid en moed hiervoor noodzakelijk doch dit zijn tenslotte eigenschappen, die wij in deze tijd van ons heele volk moeten eischen. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| illlllllllll GEESTELIJK LEVEN. IHIII EEN RECORD. Men spreekt wel eens over de tijd tus- schen KerstmisNieuwjaar als over de „10-daagsche veldtocht voor predikan ten", omdat deze dan plm. 10 maal pree- ken moeten. WANNEER U DRUKWERK NOODIG HEEFT kunt U dat met een gerust hart opdragen aan de drukkers van de Texelsche Courant. Zij beschikken niet alleen over de modernste machines maar ook over een keu r-collectie letters en papier. Hun snelle machines en hun vaardigheid verzekeren U ook van spoedige levering en een billijke prijs. Ons dunkt, dat ds. W. C. Lamain, pre dikant der geref. gemeente te Rotter damZuid (richting ds. Kersten) verre weg het record slaat van alle predikan ten in Nederland, wat zijn preekbeurten aangaat. Vorige week, waarin alom dank dag voor het gewas werd gehouden, preekt hij Zondag driemaal te Rotter dam, 12 Nov. tweemaal te Boskoop, Woensdag driemaal te Dordrecht, Don derdag tweemaal te Oudewater; en 's avonds eenmaal te Zoetemeer, Vrijdag eenmaal te Dordt en eenmaal te Gorin- chem, Zaterdag eenmaal te Poortugaal, Zondag driemaal te Rotterdam. Dat is dus 17 predikbeurten in 3 dagen tijds! Neemt men dan in aanmerking, dat elke dienst bij deze richting plm. 2 uren duurt, dan is dit dus 34 uren spreken! Dit is des te meer bewonderenswaardig, omdat het lezen op de kansel in de ge ref. gem. van ds. Kersten de predikanten verboden is en zij geen gymnasiale, klas sieke of academische vorming genoten, evenmin als ds. Kersten zelf. Alkm. Courant. DISTRIBUTIE ontvangt U wanneer U zich opgeeft als abonné op het toonaangevende damesweekblad met zijn ruim 230.000 abonné s. U vindt hierin vaste rubrieken over Mode - Huis houding - Keuken - Opvoeding - Sport - Rlm - Haken en Breien, alsook Geïll. artikelen - Novellen en Vervolgverhalen. Abonnementen worden aangenomen aan het bureau van dit blad. Geeft U nog heden op! U KUNT ZICH ABONNEEREN door deze advertentie, uitgeknipt en van uw naam en adres voorzien, in OPEN enveloppe met 1V* ets-postzegel aan BOEK HANDEL PARKSTRAAT te zenden. eeuwige strijd tusschen vrouw en vrouw Mceder in het graf was vergeten. Moe der had de kinderen gebaard, alle las ten van het huwelijk en de huishouding op zich genomen. En nu kwam die andere en die had slechts te oogsten. Neen, en nogmaals neen, nooit zou ze haar tege moet komen. Camilla stopte haar vuis ten in de mond om het niet uit te schreeuwen. Ze was ongelooflijk opge wonden. Buiten hoorde ze het portier van de auto dichtklappen. Voor ze bij 't raam was, had paps met die vreemde het huis reeds bereikt, zoodat ze hen riet zag. Camilla vloog naar de deur en luisterde aan een kier. De vreemde vrouw sprak beneden in de hall. Camilla hoorde de onbekende stem, maar merk waardiger wijze voelde zij die niet als een vreemde klank binnen de harmonie van het huis. Even ging het haar door het hoofd, dat het toch wel interessant zou zijn geweest haar althans even te zien maar onmiddellijk verwierp ze die gedachte. Onzin! En daarop hoorde zij voetstappen op de trap. Camilla's hart scheen een oogenblik stil te staan en be gon toen weer als razend te bonzen. Woede. Koppigheid. Trots. Verzet. En dan staat Romana Parhoff op de drem pel en ziet er precies zoo uit als zij er niet zou uitzien, wanneer Camilla haar zou moeten haten; zij zag er uit als dat soort vrouwen, wie meisjes als Camilla een hartstochtelijke vereering en sym pathie kunnen toedragen. Camilla nam haar op, zooals ze daar voor haar stond: groot, zeer slank, staal grijze oogen, een hoog voorhoofd en daarboven donkerbruin golvend haar. Camilla herinnerde zich plotseling, dat zij als kind eens een onderwijzeres had gehad, die veel op Romana geleek; met die onderwijzeres had ze geweldig ge dweept. Maar met Romana wilde ze niet dweepen, al besefte ze dan ook onmid dellijk, dat het haar voortaan moeilijker zou vallen in haar verzet te volharden. Romana nam haar paps. En paps was haar toch liever dan de sympathieke vrouw. Klein vrouwtje, een echt klein vrouwtje, die Camilla. Maar zij gaf Ro mana toch een hand en tegen haar wil gingen de stem en de toon van deze juffrouw Parhoff haar toch ter harte. Koppig boog ze haar hoofd. Toen ze op keek, ontmoette zij de blik van haar vader en deze was een en al veront waardiging enverdriet. O, wat deed haar dat pijnMaar zich zoo zonder strijd overgeven? Alf bedelde reeds aan de nieuwe hand. Als er met hem maar iemand meeging naar de zandbak een echt kind! En Georg was een jon gen. Op die hadden vrouwen een heel andere uitwerking. Maar zij, Camilla, zou voet bij stuk houden. Zij doorzag de ze juffrouw Parhoff. Haar zou ze niet vangen, zooals zij de anderen lijmde. Het was toch alles maar stroop. Voel je je zoo slecht, Camilla, dat je niet mee naar beneden kunt gaan? hoorde zij de vreemde zeggen. En Milla antwoordde: Nee, ik kan niet mee! Romana keek haar even verbaasd aan aha, had ze dat niet verwacht? en zei daarop: Kan ik iets voor je doen? Misschien wil je wat aspirine of togal, maar.zij hield nog steeds Ca milla's warme, tegenstribbelende meis jeshand vast dat kan je vader ten slotte beter beoordeelen dan ik. (Wordt vervolgd.) OPPLAKVELLEN Aan het Bureau van dit blad kunt ze bekomen in ELK aantal. Ook in bi van 100 vel De llll Ve m« oei ig oc lac Brood: op broodbon 15 t.m. 24 N 125 gr. roggebrood, 100 gr. ander bro of een rantsoen gebak (geldig t.m. 1 D Brood, bloem of gebak: op bloemkaa bon 1 t.m. 1 Dec. 65 g. roggebrood, 50 ander brood, een half rantsoen gebak 35 g. meel of bloem. Een rantsoen gebak is voor koek (oi bijtkoek) minimum 160 g.; speculaas 1- andere koekjes 200; biscuits en waf 90; beschuit 75; cake 300; taart 600; - bakjes 600; gevuld groot korstgebak (i 'e^ terletters e.d.) 500; gevuld klein korstj in bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gram. Boter of vet. Op boterbon 17 t.m. Nqy. een half pond boter of margari' Op vetbon 17 idem. (geldig t.m. 29 Nof^ Vaste brandstoffen: Bonnen 45 van de kaart voor haarden en kachels Oo een eenheid; bonnen 891011 van zelfde kaart elk een eenheid turf. Bonn 8 t.m. 11 zullen nog v orden aangewez voor steenkolen of andere vaste bran stoffen. Bonnen 7 t.m. 14 van de kaart v( centr. verwarming, de bonnen „brands één eenheid eerste periode" en „cokesSeil één eenheid, eerste periode": elk één ee ,/e heid. Al deze bonnen geldig voor N vember. De October-bonnen gelden tj 14 November. Onder „een eenheid" vaste brandsto jn, fen verstaat men voor de hier te no et men soorten deze hoeveelheid: at 1 H.L. (max. 75 Kg.) anthracii ?n steenkolen, industrie- of eierbriketten; 2l/r H.L. kolenslik; 2 H.L. (max. 100 Kg.) cokes (ex gascokes); 110 Kg. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 Kg. baggerturf); 300 stuks (195 Kg.) persturf; 175 Kg. fabneksturf; 200 Kg. overige soorten turf. Eieren: op bon 64 t.m.24 Nov. één (geldig t.m. 1 Dec.) Gort, gortmout of grutten: op bon t.m. 27 Dec. een half pond. Havermout, havervlokken, havcrbloi aardapp. meelvlokken, gort, gortmout grutten: op bon 83 t.m. 27 Dec een half Kaas: Op bon 51 t.m .24 Nov. een ol (geldig t.m. 1 Dec.) Koffie en thee. Op bon 81 t.m. 20 D< een half pond koffie of drie kwart thee. Lijnolie (voor schilders) op lijnolieboier vier liter tot 1 December. Maizena, griesmeel, sago, aardappel^ meel of puddingpoeder: op bon 93 t.m. Dec. een ons. Petroleum: zegel 7e periode van 4 N( vember t.m. 29 Dec. twee liter Voor verlichting: „periode B" t.m. December twee liter. Rijst, rijstebloem, rijstemeel of gr tenmeel: op bon 82 t.m. 29 Nov. half Suiker: op bon 42 t.m. 22 Novemb twee pond. Terpentijn (voor schilders) op terp< tijnbon twee liter tot 1 December. Vermicelli, macaroni of spaghetti: bon 98 t.m. 27 Dec. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vlees< bon 09 t.m. 24 Nov. 100 gr. vleesch, bee inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „09 worst" wordt alleen eei een rantsoen vleeschwaron verstrek (geldig t.m. 1 Dec.) Zeep: op bon 29 t.m. 6 Dec. 150 gi toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 12 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zee; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wascb middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. D bon geldt ook voor gezinswasch per act kg. droog waschgoed. Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra ba 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzee of een tube scheercrème of een pot schee zeep. "i Illllliiiiliiiiiililiillliiiiiiiiiiiiiiiiininnnilllliiiuiiiiiiiiinnmiiiiniiiiiiiillllll VAN DE BOEKENPLANK. lllllliiiiuiinuiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiilllijl Homerus, Ilias, Odyssee. 1079 Wi. Geb. f4,90. G. Ingwersen, Hetlettertellen op df Zondagsschool. 14 biz. V015. M. de Jong en G. Stuiveling, Volks verhalen. Verzameld en ingeleid. 9i blz. f 0,90. C. H. de Jonge, Jan van Scorel. M 56 afb. 60 blz., gecart. f 1,60. J. A. M. van Liempt en P. Le; dens, Fotografie bij kunstlicht. Met i 129 blz. f 1,75. André Maurois, De levende gedacl ten van Voltaire. 190 blz. Geb. f 2,50. Hans Nesna, Toen het vaderlan riepEen verhaal uit dagen van mo bilisatie en strijd. 263 blz. Geb. f 3,90. Romain Rolland, De levende g( dachte van Rousseau. 191 blz. Geb. f 2,5 Dr. S. S. Smeding, Orde op zaket Over de geest des tijds. 31 blz. f 0.50. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. Zwijgend lachen kunnen maar weil gen. HYGIENE EN VEILIGHEID UIHIIC 255. BELROOS is een zeer besmette lijke infectieziekte. De ziektekiemei kunnen door kleine wondjes en barstje in huid en slijmvliezen binnendrmgei De neus is een belangrijke poort waai door de kiemen kunnen binnendringe (peuteren met verontreinigde vingers). ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4