BI WÊKm M v f-", ;|l5Öl BOEKHANDEL PARKSTRAAT Groote Keuze. Billijke Prijzen. Deze week m IN NEDERLAND De Wereld IN KAART 100 gevechtsvliegtuigen vange/ykecapaciteit kunnen duf in denzelfden fyótwèe-en driemaal zooveel bommen van- Duitsche vliegvelden naar Engeiand meenemen! f I BV W ïd EEN. OUD EN VERTROUWD ADRES Beter verduisteren In den laatsten tijd is vastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand wordt gehouden. Vooral tijdens de ochtend- en avondsche mering ontbreekt er veel aan de afscher ming. Daarom zullen eerstdaags nieuwe bepalingen inzake de verduistering worden afgekondigd en in afwachting daarvan wordt er reeds thans op gewezen, dat voortaan étalage- en reclameverlichting geheel buiten bedrijf gesteld moet worden en dat deze ook overdag niet gebruikt mogen worden. Zaklantaarns, die niet zijn afgeschermd, mogen niet meer buiten wor den gebruikt. Bij gebruik van behoorlijk afgeschermde zaklantaarns dient er streng op te worden gelet, dat men het licht niet naar boven laat schijnen. De politie heeft opdracht ontvangen er scherp op toe te zien dat deze nieuwe voorschriften worden nageleefd. Lantaarns, die niet voldoen aan de voorschriften, kunnen door de politie zonder meer in beslag worden genomen. Geen abnormale bestellingen van melk en melkproducten. Alle melkhandelaren hier te lande heb ben het verbod ontvangen om meer melk en melkproducten te verkoopen dan zij normaal deden; grootere bestellingen dan normaal zullen dus als regel worden ge- Maarschalk Pétain heeft de 18-jarige Georgette Gargill, die met gevaar voor eigen leven gewonde Fransche soldaten u. buiten de vuurlinie bracht, met het kruis m van het Legioen van Eer onderschelden. (Foto Scherl) weigerd, Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat van regeeringszijde aan de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorzie- ning medegedeeld is, dat het in de huidige omstandigheden noodzakelijk is gebleken stijging van het melkgebruik te voorkomen. De A.M.V. kan, ten einde dit te bereiken, alle door haar gewenschte maatregelen treffen en zij heeft het thans noodig ge acht de bij haar aangesloten vereenigingen en dat zijn alle melkhandelaren te verbieden, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij normaal deden. Drente krijgt het Haagsche stadsvuil. De eenigen tijd geleden afgekondigde voorschriften inzake de bewaring en sor- tatie van huisvuil door particulieren, waar door zoo goed als niets meer in den asch- emmer mocht worden gedeponeerd, waren een leelijke streep door de rekening van Drente, dat voor de ontginning van zijn schrale gronden is aangewezen op het Haagsche stadsvuil. Het belang van dit werk is blijkbaar door de overheid inge zien, want thans hebben Den Haag en Rijs wijk dispensatie verkregen van genoemde bepalingen Dit beteekent, dat de Vuil Af voer Maatschappij, die het Haagsche stads vuil naar Drente vervoert, waar het door personeel dezer onderneming wordt gesor teerd, haar bedrijf kan voortzetten. De Hagenaars mogen dus hun afval weer bij elkaar in den aschemmer wegwerpen, met uitzondering van etensresten, schillen en dergelijk afval, dat als veevoeder kan dienst doen. Dit moet voor den schillenboer worden bewaard. De eerste centrale keuken geopend. Rotterdam heeft de primeur op het ge bied der gaarkeukens. In de afgeloopen week werd daar ter stede de eerste cen trale keuken geopend, die door een groot aantal andere, over het geheele land ver spreid, zal worden gevolgd. De later te stichten keukens zullen zich dan ook de ervaringen met haar Rotterdamsche voor gangster opgedaan, ten nutte maken. Ge bleken is, dat vooral in de groote steden behoefte aan dergelijke centrale keukens bestaat. De keukens zullen door de ge meenten zelf worden gebouwd en alles, wat er verwerkt wordt, zal zooveel moge lijk ter plaatse worden ingekocht. Het eten» wordt in groote ketels volgens een nieuw systeem bereid, waarbij niets van de voe dingsstoffen en vitaminen verloren zal gaan. Voorloopig is besloten, dat Amster dam vijf centrale keukens krijgt, Rotter dam, Eindhoven en Utrecht elk drie en Maastricht, Den Helder, Middelburg, Gro ningen en Leeuwarden elk één. De overige 29 of 39 zullen in andere groote gemeenten komen. Bovendien zullen twee rijdende keukencolonnes worden geformeerd. Storm over Nederland. Een ongewoon hevige storm heeft in de afgeloopen week uitgestrekte deelen van ons land, maar vooral het Oosten en Zui den, geteisterd en zeer aanzienlijke schade aangericht. Duizenden boomen worden in een enkelen nacht tijds geveld. Alleen al te Nijmegen en omgeving vielen er zes dui zend, terwijl in de Betuwe de boomgaarden het zwaar moesten ontgelden. Hier kan zonder overdrijving van een ramp gespro ken worden. In de Over-Betuwe zijn heele boomgaarden zoo goed als verwoest. Naar voorloopige schatting loopt de schade in de duizenden. Ook aan de glascultuurbedrij- ven in deze streek is omvangrijke schade aangericht. Doch ook in andere plaatsen hield de storm hevig huis. Te Venlo werd een 40 m hooge fabrieksschoorsteen in tweeën gebroken. De afgebroken top ter lengt van ongeveer 10 m kwam op het dak van een der fabrieksgebouwen terecht met het gevolg dat twee daar werkzame arbei ders den dood vonden. Te Weert viel de beroemde oude St. Maartenstoren, die van 1500 dateert, aan het geweld der elementen ten offer. Wonder boven wonder werden door het neerstortende gevaarte geen men- schen getroffen, hoewel de kerk midden tusschen de huizen staat. Fietsers onder appèl. Het gedrag van het Nederlandsche wiel- rijdende publiek op den weg heeft bij vorotduring het misnoegen der Duitsche overheid opgeewkt. Thans is haar geduld ten einde en zullen er maatregelen volgen. Deze werden aangekondig in een brief, dien de hogoere SS- en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied tot den secretaris-gene raal van Justitie richtte en waarin hij zegt „Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat ik als commissaris-generaal voor de openbare veiligheid niet van zins ben, dit gedrag der wielrijders langer te dulden en dat ik met name de door mij gegeven aanwijzingen tegenover de wiel rijders tot uitvoering zal weten te brengen. Wanneer de Nederlandsche politie uiet in staat zou zijn aan de bestaande wantoe standen een einde te maken, dan zal ik mij genoopt zien aan organen van de Duitsche ordepolitie het algemeene verkeerstoezicht op te dragen. Weer een vlagverbod. In een brief aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie wijst de SS-Bngadeführer Rauter er op, dat de Nederlandsche nationale vlag door de „Nederlandsche Unie" als partijvlag ge voerd en in haar samenstel van kleuren voor propagandadoeleinden wordt gebruikt. Volgens dezen Duitschen autoriteit is de Nederlandsche nationale vlag echter sym bool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der poli tieke partijen. Daarom verzoekt hij den secretaris-generaal, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-poli tieke doeleinden, in het by zonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheitspolizei" gestraft. Als gevolg hiervan is de Nederlandsche driekleur thans weer even snel als zij verscheen van de gevels der Uniewinkels verdwenen. DU1TSCHLANDS OVERWICHT IN DE LUCHT. Waarom sorteeren de Duitsche luchtaan vallen op Engeland blijkens de legerbe- richten zooveel meer effect dan de Engel- sche op Duitschland Het antwoord op deze vraag vindt men op onderstaand kaartje aanschouwelijk weergegeven. Uit- over land dan over water is te onder houden. Terwijl Duitschland van alle zijden En geland kan binnenvliegen, staat Enge land slechts één weg naar Duitschland open. Duitschland wordt beschermd door de rij van bezette gebieden. Duitschland kan zijn gevechtsformaties over een grootere ruimte verdeelen en ze zoodoende gemakkelijker aan Engel- sche aanvallen onttrekken. De geringe afstand tusschen de Duitsche vliegtuigbases en Engeland maakt het mogelijk, de Duitsche bommenwerpers tkevten gaande van de veronderstelling, dat beide landen ovei een gelijk aantal en dezelfde soort van vliegtuigen beschikken, zijn de volgende punten aan te wijzen, die in het voordeel vrn Duitschland zijn 1. Duitschland heeft een gunstiger uit gangspositie, daar zijn bases over groo- ten afstand verspreid liggen. 2. Engeland is een eiland. Dit belemmert den berichtendienst, die gemakkelijker van gevechtstoestellen vergezeld te doen gaan. Engeland kan dit niet, omdat de actieradius van zijn jagers te klein is voor den veel grooteren afstand, dien zij moeten afleggen om Duitschland te bereiken. 7. Het Engelsche luchtwapen kan »ijn noodzakelijke aanvulling slechts krij gen door toevoer van overzee, welke zeetransporten zeer kwetsbaar zijn. SPANJE'S KOOPVAARDIJ HERSTELT ZICH. Toen Bilbao in handen viel van Franco, waren al de transatlantische verbindingen, welke door deze haven werden onderhou den, geheel gestaakt. Het eerste schip, dat den dienst naar Spaansch-Amerika her vatte, was de „Marqués de Comillas". Dit stoomschip onderhoudt thans de vaart op Cuba. Later werd ook het s.s. „Magellanes" in dienst gesteld voor het vervoer van post en passagiers. In September j.l. heeft de reederij Ibarin het s.s. „Cabo Hornes" den dienst hervat op Brazilië en La Plata. Verder heeft dezelfde reederij van Amerika het s.s. Cabo Buena Esperanza" overge nomen, dat eveneens op Zuid-Amerika zal gaan varen. Ook de reederij Aznar (vroeger Soto y Azar) heeft een oud vrachtschip, de „Monte Albertia", overgenomen voor de vaart op Zuid-Amerika. Behalve deze vier schepen, welke alle te Bilbao thuis behoo- ren, tracht men ook in andere Spaansche havens schepen aan te koopen in het bui tenland. .-w'Jb Abonnement svtuis Acte-tasschen Agenda's (kantoor-) Agenda's (school-) Albumplaatjes Albumpotlooden, Bruintje B.-kalenden Ansichtkaartalbums Anihne-potlooden Aschbakjes Atlassen Boeksteuners Boekenleggers Bladwijzers Bordkrijt Bordpapier Bordreinigers Boterhampapier Bloempapier Bevochtigers (voor postzegels) Blocnotes Bijbels Brievenbakjes Brievenwegers Brieven-doorschrijt- blocs Brievenstandaards Briefopeners Brietblocs Brietordners Briellak Brielbezwaarders Brielkaartalbums. Briefklemmen Band, voor pakjes Bridgebakjes Bridgeblocs Bridge-etuis Bridgehandleiding Boetseerdoozen Ballen Bloemendraad Boekomslagen Bruintje B.-boekjes Boekbinderslinnen Courantenstrooken Clips Cijferblocs Cellophane Carbonpapier Conté-potlood: Copieer-inkt Collepe-tasschen Conte-teekenkrijt, Calqueerpapier Celluloid-driehoekt Crêpe papier Cijlerstempels Cahiers Carletten (linialen) Copieer-potlooden Couverts Dubbele decimeters Datumstempels Damstukken Dagboeken Dictaatschrilten Drukkerijtjes Doezelaars Doorslagpost Doosjes pennen Dobbelsteenen Driehoeken Dobbeltolletjes Do minésteenen Damborden Damastpapier Dofzwart carton Doorschrijlboeken Damhandleiding Draai-potlooden Droogboeken Druppelvangers Doorprikpennen Distributiemappen Etiketten Fotohoekjes Fotodoozen Foto-albums Gezelschapsspelen Globe Geldzakken Griffels Gummi Hechtmachines Herbariums Huishoudboeken Inktstellen Inktkokers Inktlapjes Klok (carton) Kleurendomino Kinderpost Kleurpotlooden Kleurkrijt Kalenders Krijthouders Kantoorbakjes Kantoornaalden Kantoorkussens Koord (gekleurd) Leesplankje Legkaarten Leesboeken Linialen Postz. ruilboekjes Postz. strookjes Penhouders Pennenbakjes Plakband Plakboeken Perf oreerwieltjes Puntbeschermers Passer doozen Post in map Post in doozen Portefeuilles Potlooden Potloodgummi Potloodshjpers Presse-papiers Plakfiguren Priklappen, vilt Portemonnaies Puzzles Patiencekaaiten Padvinder sriem Raadselboekjes Schrijfmkt Schriften Snippermanden Schaakbord Schaakhandleiding Schoolpennen Schoolbordkrijt Schoolpassers School-étuis Schooltasschen Schoolliederen Schoolbordkrijt Stempelhangers Schenkkurken Sleutel-étuis Sierletters Schetsboeken Stempels Speelkaarten Speelboeken Speelpenningen Merkinkt Muziekboekjes Notitieboekjes Oliekrijtjes Overdrukplaatjes Passers Penseelen Prentenboeken Poëzie-albums Postzegels Postzegel-albums Schrijfmappen Stamkaart-étuis Telramen Verjaard, kalender. Tijdschriften Vergrootglazen Vulpotlooden Verfdoozen Vlechtmatjes Vulpenhouders ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| VAN OVER DE GRENS |||U|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinii||||H DE TOESTAND. De groote gebeurtenis op politiek ge bied het bezoek van Molotof aan Ber lijn heeft sterk de aandacht van heel de wereld getrokken. Uit het zeer sober gehouden slot-communiqué weten we al leen, dat men het volkomen eens is ge worden over alle vraagstukken, welke beide mogendheden interesseeren. In Augustus 1939 kregen we bij het bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou de groote en sensationeele omwenteling in de diplomatieke verhoudingen in Eu ropa. Heel de wereld zat als het ware te wachten op de afkondiging van eenRus- sisch-Engelsch bondgenootschap en toen kwam plotseling het bericht, dat Rus land en Duitschland een niet-aanvals- verdrag hadden gesloten. Hoe groot algemeen de verbazing ook was om de ideëele tegenstelling tusschen de bondgenooten Rusland, het land van het wereld-bolsjewisme en Duitsch land, de kampioen van de bevechting van dat stelsel men besefte, dat Duitschland hier een stuk „nuttigheids- politiek" leverde, welke het in de aan staande strijd van enorm voordeel zou zijn. In de eerste plaats: Rusland viel uit als medestander van Engeland. Dan: Duitschland voorkwam hierdoor bij voorbaat, dat het evenals in 1914, op twee fronten zou moeten strijden. Ten derde: Het openstellen van de Russische economische bronnen voor Duitschland verlamde goeddeels de Bntsche omsingelingspoging vanDuitsch land en ontnam veel kracht aan de Britsche blokkade. Ruim een jaar heeft Duitschland bij de oorlogvoering nu al geprofiteerd van de voordeelen van dit verdrag met Rus land. Beide partijen schijnen wel tevreden te zijn over de resultaten van de be staande samenwerking. Thans hebben beide mogendheden vriendschappelijke geest te Berlijn hun wederzijdsche belangen besproken. Het ging over de verdere ontwikkeling van de economische betrekkingen tus schen Duitschland en Rusland, de leve ring van graan, olieproducten en andere voor de oorlogvoering belangrijke stof fen door Rusland in ruil voor Duitsche machines en werktuigen. Verder is stel lig gesproken over de stabilisatie in Z- Oost-Europa, waarbij ook aan het pro- bleem-Turkije de noodige aandacht zal wijd zijn. Ook de algeheele politieke toestand in Europa-Afrika-Azië is na tuurlijk aan de orde geweest. De driebond BerlijnRomeTokio heeft de levensruimten ingedeeld. In EuropaAfrika treden Duitschland en Italië leidend op, in Oost-Azië is de rol toebedeeld aan Japan. Rusland heeft bij beide levensruimten belang; het is de buur van Europa zoo wel als van Oost-Azië. Dus moest de groote continentale politiek wel aan de orde komen. Reeds heeft Rusland, vrijwel zonder strijd ,zijn macht in Europa belangrijk kunnen uitbreiden met een deel van Fin land, de Oostzee-staten Estland, Letland en Lithauen, een stuk van Polen en van Roemenië. Practisch beheerscht het de Oost-zee. Welke rol het zal zijn toebedeeld bij de nieuwe ordening van EuropaAfri ka? En bij de herordening van de Oost- Aziatische levensruimte? Hier vooral rij zen groote moeilijkheden. De Japansch- Russische verhouding is nog steeds niet best. Rusland steunt China in de oorlog tegen Japan met oorlogsbehoeften omdat het de Japansche strijd tegen China al tijd zag als het veroveren van 'n spring plank tegen Rusland. Zijn hier echter de verhoudingen aan het keeren? Wij wij zen in dit verband op het belangrijke bericht omtrent het terugtrekken van de Japansche troepen uit midden-China. Dat kan beteekenen, dat de strijd zich naar het zuiden verplaatst en Japan het avontuur in China zoo spoedig mogelijk wli beëindigen om alle kracht te con- centreeren tegen de eigenlijke vijanden in het zuidelijk deel van de Stille Oce aan: Engeland en Amerika. Dat zou een verbetering van de ver houding tot Rusland mogelijk maken en de inschakeling van dit land in de nieu we ordening in Oost-Azië vergemakke lijken. Ook dit alles zal wel een punt van bespreking hebben uitgemaakte te Ber lijn en dat wordt nog waarschijnlijker als we aan de geruchten denken omtrent het beleggen van een viermogendheden- conferentie van Duitschland, Italië, Ja pan en Rusland. In ieder geval:de conferentie van Ber lijn kan het uitgangspunt worden van belangrijke gebeurtenissen, zoowel op militair als politiek terrein. De Italiaansche pers wijst op de tota le mislukking van de Britsche politiek te Moskou. Op zulke geslaagde besprekin gen, zoo zegt zij, moeten daden volgen, De Japansche pers verwacht van deze overeenstemming een beslissende in vloed op de toestand van de heele we reld. Als de voorteekenen niet bedrie gen staan we weer aan de vooravond van groote gebeurtenissen. In dit verband verdienen ook andere diplomatieke reizen de aandacht, n.l. het bezoek van de Roemeensche dictator aan Rome en het hernieuwde bezoek van de Spaansche minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn. Zal Spanje weldra zijn actieve rol in de oorlog spelen, met name tot herove ring van de zone van Gibraltar, die al tijd gebleven is een doorn in het Spaan sche vleesch? En wat zal de uiteindelijke rol zijn van Roemenië en van Turkije Er is nog plaats voor vele vraagteekens in het groote wereldgebeuren, zoowel op het terrein der oorlogvoering als op dat van de politiek. Van de fronten. Wanneer we naar de strijdfronten zien moeten we het oog gericht op beslis sende slagen zeggen, dat geen groote BINNENLAND II ||||||lll!lllll!llllllllllllUIIIIIU>IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lll!lllllllllll|||||| Nu de visch zoo in prijs is geste gen, is de vergoeding voor de kleine zee- visscherij komen te vervallen. - Inzamelingen voor Sinterklaas kun nen, ondanks de Winterhulp, gewoon ge houden worden Telegraaf. IJmuiden. Aan de afslag bracht ha ring 52,5 tot 58,5 ct. per pond op, dat is tienmaal meer dan de gemidd. prijs in de vorige jaren. Beverwijk. Een afd. van de Ned. Vereen, voor Dierenbescherming is op gericht. 60 leden. Voorz. Dr. Alb. Vis, onze vroegere plaatsgenoot. Te Nisse (Z.B.) bleef een 8-j. jon gen, eenig kind van de landbouwer H., bij het klimmen in een boon» QAn zjjn das hangen. Zijn ouders vonden hei»,-< dood in de boom - Breda. Een confectiehandelaar van de Haagdijk wordt sinds 12 Nov. ver mist Hij was met vrij veel geld naar Rot terdam gereisd om daar kooplui te ont moeten, die hem een partij stof zouden verkoopen. gebeurtenissen te melden zijn. Zelfs in aanmerking genomen, dat de strijd in Griekenland absoluut niet te vergelijken is met die van Mei en Juni in West-Europa moeilijkheid van aan voer van troepen en materiaal van over zee en de handicap van het gemis van goede wegen moet toch erkend wor den, dat belangrijke beslissingen zich hier lang laten wachten. De Grieksche tegenstand en de hulp van Engeland zijn blijkbaar veel grooter dan waarop Italië gerekend had. Hier, in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee, moet een belangrijke beslissing vallen, welke tegelijk uitmaakt, wie de Middel landsche Zee in de toekomst zal beheer- schen. Dit is van vrijwel even groot be lang als de beslissing op het andere front: de aanval tegen het Britsche ei land. Deze strijd in de lucht en ter zee wordt door Duitschland met toenemende scherpte gevoerd. We moeten bewonde ring hebben voor het Britsche uithou dingsvermogen; al maanden lang door staat de bevolking van Londen en van andere belangrijke centra nu een ware hel van vuur en staal en we moeten ons er over verbazen, dat 't moreel van het volk nog niet in elkaar is gestort. Het zal danook de vraag zijn, of zonder een grootscheepsche inval Engeland wel kan bedwongen worden. Zoo'n inval moet o.i. verwacht worden in de toekomst; we vinden voor die meening steun in Hit ler's laatste rede te Muenchen, waarin hij op zoo'n aanval doelt. De voorspelling zal wel niet gewaagd zijn, dat eerst het voorjaar ons zoo'n actie brengen zal. In Amerika schat men, dat 40 of meer procent van de capaciteit van de Brit- sche oorlogsindustrie door de Duitsche bombardementen is vernield

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 6