ÜH Premini BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Groote Keuze. Billijke Prijzen Deze week De Wereld N Dl E -\V i-.Aï- A IN NEDERLAND I (brand, diefstal, e.d.) verloren zijn ge raakt. Wanneer overmacht niet kan worden aangetoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebe scheiden voor de allernoodzakelijkste levensmiddelen verstrekken. Van brand- stoffen-, textiel- en bloemkaarten bijv. zullen in het algemeen geen tweede exem- voor het bezette P-'aren meer worden verstrekt. Een ieder rijksminister dr. I wordt dus in zijn eigen belang aangeraden Regeling voor het onderwijs. De Rijkscommissaris Nederlandsche gebied, w Seyss-Inquar. heeft aan mr. P. van Rossem i de kaarten op een veilige plaats met de opdracht gegeven en machtiging verleend. meeste zorgvuldigheid te bewaren, die maatrer Ion te onderzoeken en voor i te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in i Strenger controle op eethuizen, alle openbare en bijzondere scholen, uit- Het is gebleken, dat in een aantal hotels, gezonderd de hcogescholen, rust en orde te restaurants en dergelijke instellingen brood, verzekeren, of, die, welke noodzakelijk zijn gebak, vleesch, vleeschwaren, kaas en voor een in het belang van het Neder- I eieren aan de gasten worden verkocht, landsche volk gelegen ontwikkeling van zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst het schoolwezen. Geen duplicaten voor distributie kaarten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, vestigt er de aandacht van het publiek op, dat men in den ver volge meer voorzichtigheid zal dienen te betrachten met brood-, vleesch-, bloem-, textiel- en andere distributiekaarten. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongerecde waren geraakt. Voortaan evenwel zullen nieuwe exemplaren slechts worden uitge reikt, wanneer kan worden aangetoond, dat de kaarten ten gevolge van ovennacht worden genomen, aldus brengt de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, ter kennis van het publiek. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handel wijze strafbaar is en dat controle zal wor den uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat bovengenoemde artikelen ook in restauratns e.d. uitsluitend tegen afgifte van bonnen aan de uiteindelijke verbrui kers mogen worden vei kocht, wordt gecon stateerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de betreffende instel ling kunnen worden overgegaan. Flan tol waterstaatkundige reorganisatie. Een plan, dat een algeheele reorganisatie op waterstaatkundig gebied beteekent, is bij de autoriteiten in studie Het werd ont worpen door den heer P. J. Jansen, burge meester van Hoeven en Standdaarbuiten eh beoogt de invoering van een cultuurtech nische waterstaatswet, voerende tot orde ning van hel publiekrechtelijke bodembe- j heer en de bodemverzorging, tot het weg- nemen van de belemmeringen voor snel werk en tot opvoering van de productiviteit van den bodem. Bodembeheer en bodem- verzorging berusten thans bij de water- I schappen, doch deze waterschappen zijn op het oogenblik zoodanig verdeeld, dat i de aangrenzende waterschappen dikwijls tegenstrijdige belangen hebben, hetgeen leidt tot tuinbouw en tot verhooging van de pro ductie daarvan". Voor de uitvoering stelt de heer Jansen zich voor bij den rijksdienst voor de werkverruiming een apart bureau, belast met .bodembeheer en bodemverzor ging", in het leven te roepen, dat via zijn hoofd het contactpunt is voor de in iedere provincie aan te stellen „bodembeheers- en verzorgingscommissies", die geen grooteren omvang behoeven te hebben dan 3 tot 7 personen, onder wie de inspecteur van de werkverruiming. Meer suiker voor de feestdagen, Vermelden wij tot slot nog een verheu gend distnbutiebericht. Met het oog op de a.s. feestdagen wordt het suikerrantsoen tijdelijk verhoogd. Bon 16 van het alge meen distributieboekje geeft voor het tijd vak van 23 November tot en met 6 Decem ber, dus voor een periode van veertien dagen, recht op het koopen van een kilo suiker Na afloop van deze periode zal nog maals een bon voor een kilo suiker voor een tijdvak van veertien dagen worden aangewezen. DE PETROLEUM VAN IRAK. Op bijna geen enkele andere plaats ter wereld heeft de petroleum een zoo beslis sende wending gegeven aan het lot der staten en volken als te Haifa. Na tal van moeilijke onderhandelingen kwam eindelijk de Irak Petroleum Co. tot stand. Hieraan namen deel zuiver Britsch kapitaal (door de Anglo-Iranian Oil Co.), Nederlandsch- Britsch kapitaal (door de Royal Dutch- Shell groep), Noord-Ameriaansch kapitaal (door de Standard Oil Co. van New Jersey) en Fransch kapitaal (door de Cie. Frangaise des Pétroles), elk met 23.75 Bovendien werd nog een groep outsiders toegelaten met 5 (Goelbenkian). In October 1927 behaalde men bij Baba oergoer, niet ver van Kirkoek in het Mosielgebied, een sensationeel succes bij de eerste boring. Op 463 m diepte spoot, na een zware explosie, die aan een deel van de manschappen, die aan de werkzaam heden deelnamen, het leven kosttte, ie petroleum met een zoodanig geweld uit den grond, dat binnen 24 uur een hosveeih- d niet-uitvoering van de meest van niet minder dan 12.000 ton werd ge- noodzakelijke werker., terwijl de bodem- produceerd. Eenige later uitgevoerd productie met kan worden opgevoerd, ringen waren niet minder succesvol, wanneer men den waterstand niet be- [n 1931 besloot men tot den aanleg van neerscht. Eerste eisch is dan ook een andere een buizenleiding naar de Middellandsche waterstaatkundige indeeling, waardoor de Zee, hoewel deze in vogelvlucht ruim *00 waterschappen geen tegenstrijdige belan- .kilometer was verwijderd. Van de ku-t van gengemeenschappen meer zijn, doch natuur- de Middellandsche Z*2 zouden de in de lijke eenheden. De meest, natuurlijke band eerste plaats betrokken landen, Frankrijk j tusschen grond en water is die tusschenjen Engeland (ook Italië sloot zich daarbij den grond en den neerslag of het hemel- gedurende korten tijd aan), de petroleum water. Hei primaire waterschap als natuur- snel, veilig en goedkoop kunnen afhalen IN KAART DE WEG OM DE KAAP. Na de voltooiing van het Suezkanaal in 1869 scheen de scheepvaartweg om Kaap de Goede Hoop voor goed te hebben afge daan. Toen het evenwel in de Middel- ongeveer du tot 4u pet meer tonnage en brandstof. De gemiddelde reisduur van Engeland naar Britsch-Indiè door de Mid dellandsche Zee en het Suezkanaal be draagt ongeveer 15 dagen; via de Kaap zijn er 26 dagen mee gemoeid. Over de reis naar Hongkong doet een schip, dat langs de Kaap vaart, 30 dagen, terwijl dezelfde reis via het Kanaal van Süez slechts 24 dagen vergt. Naar Sidney en de Oostkust van Australië duurt de reis langs den korten weg 28, langs den omweg 31 dagen. I maarschalk Goering in gesprek met een Duitsehen vlieger na diens terugkeer van een vlucht. (Foto Scherl) lijke eenheid moet dan ook gevormd wor den door alle gronden, welke hun hemel water primair loozen op eenzelfde punt of gebied. Deze „hemelwaterstroomgebieden" worden onder een beheerend college samengebracht in een „primair water schap", waarvan het doel is „de beheer- sching van den waterstaatkundigen toe stand oinnen het territoir". Het primaire waterschap wordt op deze wijze in zekeren zin „een bedrijft, produceerend de moge lijkheid tot de uitoefening van land- en Ook voor toekomstige ontwikkelingsmoge lijkheden was hier speelruimte genoeg. DE TERREINMOEILIJKHEDEN IN GRIEKENLAND. De Italiaansche troepen, die slechts zeer langzaam het luchtwapen kunnen volgen, hebben in Griekenland te kampen met terreinmoeilijkheden, waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen. Het woeste, onbegaanbare terrein van den Epirus strekt rM:-. orl-Said SUEZ KANAAL ■Bombay rreefown '•.Cd lom- l_ ♦'"HaüfiRus landsche Zee begon te spannen en de toe stand aldaar er dreigend begon uit te zien, achtte Engeland het geraden, zyn schepen opdracht te geven, in plaats van den ge- oruikelijken weg door het Suezkanaal weer de oude route om de Kaap te volgen. Deze verlenging van de scheepvaartroute De beteekenis van de Middellandsche Zee als doorgangsweg voor Engeland blijkt duidelijk uit de cijfers van het verkeer door het Suezkanaal. In 1938 bedroeg het aantal Britsche doorvaarten door het Suezkanaal 3028, tegen slechts 934 onder Italiaansche, 576 onder Nederlandsche en 260 onder Fransche vlag. Op het kaartje ziet men oeteekent voor Engeland een gevaarlijke de beide scheepvaartroutes naar Indië af- toespitsing van het probleem, hoe het aan I geheeld. De thans weer gevolgde weg om de noodige scheepsruimle moet komen, de Kaap is ruim 5000 zeemijlen langer dan want de weg om de Kaap vergt gemiddeld jde normale route door het Suezkanaal. zich ten Zuiden van het huidige Albanië en eon uitlcoper van Joegloslavië uit van de Jonisehe Zee tot aan de Westelijke hel lingen van den Pindos, tot aan de Golf van Arta, aan welker ingang het steunpunt van de vloot Preveza ligt. Er bestaat in den Epirus eigenlijk slechts één stratennet, dat aan Grieksche zijde sterk verwaarloosd is Aquaielpastels Doezelaars Abonnementsétuis Doorslagpost Acte-tasschen Doosjes pennen Agenda's (kantoor-) Dobbeltolletjes Agenda's (school-) Dobbelsteenen Albumplaatjes Driehoeken AlbumpotloodenDominésteenen Ansichtkaartalbums Damastpapier Anihne-potlooden Dofzwart carton Aschbakjes Doorschrijfboeken Atlassen Damstukken Bruintje B.-boekjes Damborden Bruintje B.-kalenden Damhandleiding Blocnotes Draai-potlooden Bloes (doorschrijf) Droogboeken Druppelvangers Doorprikpennen Distributiemappen Ecoline Etiketten Bloes (luxe) Boekomslagen Boekbinderslinnen Boeksteuners Boekenleggers Bladwijzers Bordkrijt Bordpapier Bordreinigers Boterhampapier Bloempapier Bloemendraad Bevochtigers (voor postzegels) Bijbels Brievenbakjes Brievenwegers Brieven-doorschrijf- blocs Brievenstandaards Briefopeners Briefblocs Briefordners Brieflak Bri efbezwaarders Briefkaartalbums. Briefklemmen Band, voor pakjes Bridgebakjes Bridgeblocs Bridge-etuis Bridgehandleiding Boetseerdoozen Ballen Giaslijstjes Courantenstrooken Clips Cijterblocs Cellophane Carbonpapier Conté-potloodi Copieer-inkt Collecje-tasschen Conte-teekenkrijt, Calqueerpapier Celluloid-driehoeki Crêpe papier Cijferstempels Cahiers Car letten (linialen) Copieer-potlooden Couverts Dubbele decimeters Kleurpotlooden Datumstempels Kleurboeken Dagboeken Kleurkrijt Dictaatschriften Kalenders Drukkerijtjes Krijthouders Kantoorbakjes Kantoornaalden Kan toorku ssens Koord (gekleurd) Klcdblocs Kinderspelen Krijt (div. kiemen) Lakstempels Leesglazen Leeswijzers Leesplankje Leesboeken Linialen Legkaarten Merkkrijt Merkinkt Menu-standaards Mvziekpapier Muziekboekjes Naaistershaken Eotocarton Fctolijsten Fotohoekjes Fotodoozen Foto-albums Gluton Gno-ordners Gradenbogen Gezelschapsspelen Globe Geldzakken Griffels Gummi Houtskool Houtskoolhouders Huiswerkboekjes Hechtmachines Herbariums Huishoudboeken Inktlapjes (gummi) Inktlappen (zeem) Inktvloei Inkt (div. kiemen) Inktstellen Inktkokers Klok (carton) Kinderpost Klemendomino Nietmachines Nietjes Noti tieboekjes Opberqmappen O lie krijt jes Overdrukplaatjes Pastelkrijt Passers Penseeien Prentenboeken Poèzie-albums Poèzie-plaatjes Postzegels Postz. bevochtigers Postzegel-albums Postz. ruilboekjes Postz. strookjes Platen in lijst Plakplaatjes Pi ullemanden Penhouders Pennenbakjes Plakband Plakboeken Perforeerwieltjes Puntbeschermers Passerdoozen Post in map Post in doozen Portefeuilles Potlooden Potloodgummi Potloodslijpers Presse-papiers Plakfigmen Priklappen, vilt Portemonnaies Puzzles Patiencekaarten Padvindersriem Fiadeerwieltjes Ruilboekjes Raadselboekjes Servetten Sier garen Sous-mains Schrijf inkt Schriften Snippermanden Schaakbord Schaakstukken Schaakhandleiding Schoolpennen Sch ooiagenda's Schoolbordkrijt Schoolpassers School-étuis Schooltasschen Schoolliederen Stempels Stempelhangers Ste mpelkussens Stempeldoozen Schenkkurken Sleutel-étuis Sierletters Schetsboeken Speelkaarten Speelboeken Speelpenningen Schrijfmappen Slamkaart-étuis Tijdschriften Telramen Thermometers Tosschen Tcartranden T cfelkleed jes,papier Teekenboeken Teekendoo zen Teekengummi Teekenhaken Teekeninkt Teekenkrijt Teekenpapier Teekenpennen Teekenschriften T vinpotlooden Visitekaartjes Vloeileggers V ïoeidrukkers Vloeipapier Vloeileggers Verjaard, kalender Vergrootglazen Vulpotlooden Verf doozen Vlechtmatjes Vulpenhouders Witte inkt Wieken Zakboekjes Zok-fotoalbums Zvi eefpotlooden minium VAN OVER DE GRENS lllUliniiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiliijii DE TOESTAND Wij krijgen geen sterker indruk van de geweldige veranderingen, welke in ruim een jaar tijds in de wereld plaats grepen, dan wanneer we die veranderinen even als voorspellingen plaatsen op een tijd- tijdstip omstreeks Augustus 1939. Wanneer omstreeks die tijd iemand zou hebben voorspeld, dat Rusland een verbond zou sluiten met Duitschland en zijn economische hulpbronnen in dienst zou stellen van de oorlogvoering van de asmogendhe- den; dat Polen in een paar weken onder de voet zou worden geloopen en verdeeld zou worden onder Duitschland en Rus land; dat Denemarken en Noorwegen bin nen een paar maanden door Duitschland zouden worden beheerscht en dat Enge land, ondanks zijn groote vlootmeerder- heid, in dit gebied totaal 'zou worden uit gesloten; dat daarna in een bliksemoorlog van luttele weken Nederland, Belgie en ook Frankrijk zouden capituleeren en dan Duitschland heel West-Europa zou be- heerschen van de Noordkust tot aan de Pyreneeën; dat Rusland en Hongarije zonder slag of stoot het door deze landen begeerde deel van Roemenie zouden inpalmen; dat Roemenië zich onder nieuwe lei ding geheel zou afwenden van Engeland en zich zou instellen op de asmogendhe- den; dat Duitschland, Italië en Japan een pact zouden sluiten tot ordening in Eu ropa, Afrika en Oost-Azië en dat dit de grondslag zou worden van een nieuwe Volkenbond, waarin successievelijk alle landen van Europa zouden worden inge schakeld: wanneer dit alles omstreeks Augustus van vorig jaar was voorspeld, was zelfs al een deel van deze voorspellingen voor menigeen voldoende geweest om de voorspeller voor een fantast uit te ma ken; menigeen zou hem voor gek heb ben verklaard. We zitten nu middenin het proces van de politieke ordening in Europa. Zooals gezegd vormt het pact van Berlijn tusschen Duitschland, Italië en Japan, de grondslag voor de opbouw van een nieuwe Volkenbond, op geheel ande re grondslagen dan het instituut van Ge- nève. Ten einde de beteekenis van het pact van Beflijn in verband met de toe treding achteenvolgens van Hongarije. Roemenië en Slowakije duidelijk te doen spreken, moeten we even herinne ren aan de bepaling, dat de toegetreden mogendheden zich verplichten tot het verleenen van politieke, economische en militaire steun aan de andere ondertee kenaars in geval van een aanval, onder nomen door een mogendheid, die thans nog niet bij het conflict is betrokken. Stel b.v. dat Italië zou worden aange vallen door Turkije, dan zijn Duitsch land, Japan, Hongarije en Roemenië en Slowakije tot bijstand verplicht. Alle genoemde mogendheden zouden ook met alle krachten Japan moeten steunen, wanneer dit land b.v. door Amerika zou worden aangevallen. Op de beteekenis van het pact van Berlijn voor de organisatie van Europa heeft de Roemeensche staatsleider An- tonescu gewezen bij gelegenheid van de toetreding van zijn land tot het pact Hij zei ter zake o.m.: De nieuwe organi satie van Europa kan alleen steunen op grondslagen, die de waarborg geven dat de volken in het levensgebied, dat met hun belangen overeenkomt, zich vreedzaam kunnen ontwikkelen en die het mogelijk maken, dat groote gebieden van gemeenschappelijk en harmonisch leven worden geschapen. Het nationaal-socialistische Duitsch land, het fascistische Italië en het keizer lijke Japan, een compact en onverwoest baar blok, aldus spreker, dat een kwart milliard menschen omvat, hebben elkan der de hand gereikt en zich vereenigd om een betere en rechtvaardiger wereld orde tot stand te brengen. Het bondgenootschap van Duitsch land, Italië en Japan streeft vastbesloten en oprecht naar: 1. herstel van de wereldvrede; 2. stichting van een nieuw wereld door het verwijderen van de krachten eener voortdurende anarchie; 3. naar de waarborging van de vrije en harmonische samenwerking tusschen de volken. Aldus Antonescu. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken heeft in verband met de toe treding van Roemenië en Hongarije tot 't pact vooral gewezen op de beteekenis van een stabilisatie in Zuid-Oost Europa Het betreft hier staten van de storm- hoek van Europa, die speciaal de laatste jaren als geen ander deel van Europa het object was van een belangenpolitiek van landen, die in dit gebied niets te zoeken hadden. Deze landen hebben, aldus Von Ribbentrop, ingezien, dat de aansluiting bij deze geweldige constellatie van mo gendheden ook hun belangen dient en kan leiden tot een stabilisatie van de toestand in dit deel van Europa en tot een waarborging van de rust en veilig heid, waarnaar zoo verlangd wordt. „Geen Britsche worgpolitiek meer". De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz schrijft, dat de reorgani satie van Europa zich voltrekt langs de weg van de strijd en niet aan de groene tafel, zooals men te Genéve eens zeide te probeeren. Churchill, aldus genoemde D.D.P.K., heeft nu weer verklaard, dat in deover- zeesche gewesten pakhuizen vol grond stoffen van alle soorten zullen worden gereed gehouden, waarvan na de oorlog de Europeesche landen, ook de neutrale, verzorgd zullen worden. Tot zoolang moet de „hongerblokkade" onherroepe lijk en onbarmhartig gehandhaafd wor den. Daarmede is onthuld, wat het oor logsdoel van Engeland is, maar ook, wat het denkt van de Europeesche volkenfa milie. Het wenscht n.l. 'n Europa, waar op het volk elk oogenblik de wurggreep kan toepassen. De volken van het driemogendheden- verdrag echter zoo wordt gemeld zijn vastbesloten te komen tot een soli dariteit der Europeesche volken, die doeltreffend kan optreden tegen alle arglistige plannen van krachten, die met het Europeesche gebied niets uitstaande hebben. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Het vlot in Griekenland met de Itali aansche opmarsch niet zoo goed als men in de kringen der asmogendheden wel had verwacht. Aan een der Italiaansche frontberichten is het volgende ontleend' „Onze dekkingstroepen, bestaanue uiv twee divisies, die bij het begin der vij andelijkheden in defensieve positie wa ren opgesteld langs de grens tusschen Griekenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd terug getrokken tot een lijn ten Westen van de stad Koritza, welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige gevechten afgespeeld. Onze verliezen zijn aanzienlijk, doch die van de vijand eveneens en wellicht nog in erger mate. Onze versterkingen con- centreeren zich op een nieuwe linie. On danks de zeer slechte weersgesteldheid, werkte onze luchtmacht samen met de troepen en bombardeerde eenige vijan delijke doelen". Wij wezen er al eens op, dat de om standigheden voor de Italianen hier zoo geheel anders zijn dan voor de Duit- schers bij hun bliksemveldslagen tegen 't Westen, dat een vergelijking hier onmo gelijk is. Men denke slechts aan de zeer moeilijke terreingesteldheid en aan het feit, dat alle aanvoer van versterkingen over zee moet plaats hebben. Toch gaat dit Grieksche succes buiten ieders gissing. Er zal nog heel wat in spanning van Italië noodig zijn, om Griekenland te onderwerpen. De strijd tegen Engeland. De strijd ter zee en in de lucht duurt zonder onderbreking voort, de Duitsche marine meldt nog geregeld successen in haar strijd tegen de Britsche handels vloot, terwijl de luchtmacht in geweldige formaties bombardementen blijft uitvoe ren op de Britsche steden, welke als ha vens of industrie-centra voor de ravitail leering of voor de oorlogvoering van groote beteekenis zijn. Alom worden zware verwoestingen aangericht en het meest opvallende feit is nog wel, dat de Britsche bevolking dit alles doorstaat en moreel niet ineenstort Wat doet Turkije Een belangrijke vraag in verband met de strijd in de Balkan blijft: wat zal Turkije doen? In verschillende gebiede zou de staat van beleg zijn afgekondigd en verder zijn decreten afgekondigd om- trent beperking van het gebruik van_( vrachtwagens en auto's, alsmede decre ten omtrent luchtbeschermingsmaatrege len.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 6