TEXELSCHE COURANT AAN DE VOORAVOND. 3ste Jaargang Woensdag 4 December 1940 No. 5503 rexelsche Berichten Regeerings Mengvoeders door-rookpijp DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT MELKW0L EN CELWOL. OP DE GREBBEBERG Een gewaardeerd Sint Nicolaascadeau is een 50 cent per stuk. Sig. Mag. „Mooi Texel" Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij r. h. Langeveld en De Rooij Jen Burg Telefoon II IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. 5 VERTENTIES12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. ÏXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). 30NNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. ISTREKENING no. 652. JOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 5 6 7 8 9 10 Dec 35 1,06 1,56 2,54 3.59 5.06 6,16 OP 4 DEC. LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6 01 ||||||iiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii«iiiiiiniiiiiiuuiiiHiiiiii>iillllll HUI GEMEENTE TEXEL. jllllliiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll UITREIKING BRANDSTOFBONNEN. voor verbruikers met meer dan 25 nheden groepen B, C en D en groep E. |De Burgemeester van Texel brengt ter Innis van belanghebbenden, dat op mensdag 4 December a.s. des morgens an 9 tot 1 uur in het Distributielokaal an de Nieuwstraat zitting zal worden houden voor het uitreiken van bonnen or vaste brandstoffen ten behoeve van oepen B, C en D (verbruikers van 2CT dan 25 eenheden) en groep E (klein dustrie). Tot bovengenoemde groepen hooren zij, aan wie indertijd een iden- eitskaart vaste brandstoffen is uitge- ïkt. Opdat de uitreiking vlot zal ver- Dpen, worden verwacht, zij wier ge- achtsnaam begint met een der letters A tot en metG tusschen 9lü uur H tot en met R tusschen 1U11 uur S tot en met W tusschen 1112 uur IJ tot en met Z tusschen 121 uur. De identiteitskaart voor vaste brand- ffen behoort te worden medegebracht, t is niet noodzakelijk dat men persoon- k komt. Ook een ander meerderjarig soon kan de bonnen in ontvangst ne en. Texel, 28 November 1940. Het Hoofd van de Distributiedienst, KAMP. Speldjes Collecte f 113,60 f 274,54 26,— 15.05 16,80 28,10 23,20 57,89 30,— 21,79 29,40 28,40 22,60 22,25 16,40 22,36 f 278, f470,38 ENOEMD TOT BESTELLER. Met ingang van 30 November is de ler A. J. Huisman, arbeider in tijdelijke ienst bij de P.T.T. alhier, benoemd tot ^steller. prkENGST collecte WINTERHULP NEDERLAND. 29 en 30 November 1940. 'en Burg e Cocksdorp ierland Hoorn Koog osterend udeschild Waal In totaal verkocht 1390 speldjes. Aangezien de juiste verkoop-opbrengst m de speldjes niet in alle wijken pre es is verantwoord, werd als totaal-cij- r voor de opbrengst der molentjes ge •men 1390 maal f 0,20 of f278.— In totaal is op Texel ingezameld [748,38. |NZE KNIPSELDIENST Dienstbetoon aan onze abonné's Sinds jaren zijn we gewoon aan abon- die zich voor bepaalde onderwer- •n interesseeren, knipsels toe te zen- 'n, wanneer we bij het lezen van de [entallen couranten en tijdschriften elke ons iedere week onder het oog ko- artikelen of berichten daarom- ent aantroffen. De een interesseert zich tor de bijenteelt, de ander stelt belang alles, wat molens betreft; no. 3 legt verzameling aan van postzegelnieuws, 4 maakt studie van scheepsbouw, no. vraagt toezending van verslagen van vieravonden, terwijl no. 6. artikelen en richten over oudheidkundige opgravin tn in ons land op "s stelt; no 7 vraagt 'euws over fotografie, no. 8 over hout- ijkunst, enz., enz., enz. We doen maar en greep. Gaarne vestigen we op deze .service" °g eens de aandacht. Er gaan dagelijks o? heel wat kranten de prullenmand 'et artikelen, welke voor ons blad niet aé merking komen, maar waarvoor ?ze of gene lezer zeker belangstelling 'u hebben. k i briefkaartje aan onze redactie en *j plaatsen ook uw naam en adres oo verzendlijst voor onze kostelooze- "üpseldienst. BEVORDERD TOT MONTEUR. De heer G. Broers, is een dezer dagen van vakwerkman PTT le klas bevorderd tot Monteur. DE WAAL. KERKNIEUWS Bij de Zondag in de Ned. Herv. kerk gehouden stemming voor ouderling en diaken werden de aftredende heeren P. Former en A. S. Kikkert herkozen. Ook de aftredende notabelen J. Plaatsman en P. Broekman werden herkozen. Allen na men hun benoeming aan. gefabriceerd in BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. Amsterdam-O. Verkrijgbaar bijt Firma A. LANGEVELD Pz. - DEN BURG mmmi LANDBOUW VEETEELT jjjjjiiinmin DE NIEUWE PACHTWET. In de Tex. Courant van 16 Nov. '40 is behandeld art 6 der nieuwe pachtwet. Dit betrof de pachtovereenkomsten, wel ke vóór 1 Nov. '38 mondeling waren aan gegaan. Een nadere wijziging van art 6 zou binnenkort ingevoerd worden. Deze zegt nu, dat elk der partijen het recht heeft van de wederpartij een schriftelijk; contract te eischen. Binnen een maand dient dan met tusschenkomst van de in pachtzaken bevoegde rechter een schrif telijk contract tot stand te komen. Eerst dan is het nieuwe recht van art. 611 van kracht. Een verzoek tot schriftelijke vastleg ging van de overeenkomsten gesloten na 31 October '38, doch vóór de in werking treding van dit beslit, kan uitsluitend vóór 1 Mei '41 worden gedaan. De rech ter legt de overeenkomst in overleg met de partijen vast, of spreekt de nietigheid daarvan uit en regelt eventueel de ge volgen daarvan. Het vervreemden van landbouw gronden. In aansluiting op de nieuwe pachtwet is op 3 Dec. '40 een besluit van de De partementen van kracht geworden met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden Het doel van dit besluit is de boeren stand in deze moeilijke tijden gezond te houden en niet het slachtoffer te doen worden van de gestadige stijging van de prijzen van de landbouwgronden. Om dit doel te bereiken wordt iedere eigendomsoverdracht van een stuk land bouwgrond (verkoop, ruil, schenking, executie of openbare verkoop) aan een vergunning onderworpen. Deze wordt slechts afgegeven, als de verkoopspriis niet hooger is dan het prijsniveau van 1939 en de nieuwe eigenaar een zelf ver bouwende boer is. Hierdoor worden dus met-boeren als nieuwe eigenaren van landbouwgrond uitgesloten. Bovehdien mogen de eigendomsveran deringen de algemeene en bijzondere be langen van de landbouw niet schaden. Hierdoor wordt een verbrokkeling van bedrijven door verkoopingen van vitale gedeelten verhinderd, want door zulke gedeeltelijke verkoopingen worden de be langen van het betrokken bedrijf ernstig benadeeld. Daar een te starre uitvoering van deze bepalingen in de begintijd niet in het algemeen belang geacht kunnen worden, zijn uitzonderingen toegelaten. Om vast te kunnen stellen of een stuk land landbouwgrond is of niet, moet een notaris een verklaring hieromtrent af leggen. Slechts door middel van deze verklaring kan aan de pachtbureau's vergunning gevraagd worden om de ei gendomsoverdracht te doen plaats heb ben. Om ontduikingen te voorkomen zijn strafbepalingen (max. hechtenis 1 jaar; geldboete tienduizend gulden) opgeno men, de gronden, die zonder vergunning overgedragen worden, kunnen in beslag genomen worden. Met inschakeling der pachtbureau's die reeds 2 jaren ervaring hebben opge daan, niet de behandeling van pachtover eenkomsten, zal de landbouwstand ge diend zijn. FRED. v.d. M. llllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllll llllllllllll TER OVERDENKING. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll CONSTRUEEREN, NIET CRITISEEREN. Put u niet uit in argumenten om ie mand te overtuigen, dat hij het bij hel verkeerde eind heeft; hij wil niet over tuigd worden. Wat hij verdedigt, zijn niet zoozeer de denkbeelden, die hem vervullen, als wel het feit, dat hij er van vervuld is. Zou u er in slagen hem die denkbeelden te ontnemen, dan zou bij he meen leegte ontstaan. Dat is wat hij niet wil Het beste middel tegen een verkeerd denkbeeld is een beter denkbeeld. Het beste middel tegen een halve waarheid is de volle waarheid. O, hoort haar eens zingen, de zonnige jeugd. Het lied van het blijde verlangen. Hoe tintelt hun oog reeds bij voorbaat van vreugd, Hoe kleurt er de blos reeds de wangen. Nog één nachtje slapen, zoo klinkt het in koor, Want morgen, ja dctn zal het wezen. Nog één nachtje slapen, hoe komen we 'm door Dat staat in die oogen te lezen. Ze hebben hun lijstje reeds samnvgesteld, Toen zij daar verscheidene uren. Niet denkende aan het beroodigde geld, De winkels in stonden te gluren. Die spoortrein was leuk, ja die moest er vast op, Maar toch was een vliegtuig ook „reuze". Een keukenfornuisje, een slapende pop Och, menschen, wat was er een keuze. Maar straks, als de kleuters naar bed zijn gebracht, En reeds van de kindervriend droomen, Dan wordt er door vader en moeder heel zacht Het lijstje onder handen genomen. Het potlooddat komt er al gauw bij te pas, Wijl 't anders niet uit valt te visschen. D i kan blijven staan, maar door d a t moet een kras, En dat kan men ook nog wel missen. Zoo wordt overwogen, gerekend, gepraat Het gevendat baart eenmaal zorgen. Maar als dan het uur van ontwaken straks slaat, Bij d' aanvang van scheem'rige morgen; Dan is het al vreugde, al blijdschap, al licht. Dan zien we geen nacht meer of duister. Dan straalt s< Ichts de zon van het kindergezicht Met nooit te verduisteren luister. NIEUWE PERSPECTIEVEN. In verband met de groote voorraden wol en katoen, die altijd in ons land aan wezig waren, produceerde het groote concern, de A.K.U., gevestigd in Arnhem, en Ede, bijna uitsluitend kunstzijde. De vervaardiging van andere producten kreeg weinig kans; om die productie loo- nend te maken zou de wolprijs op hooger peil moeten komen. Maar de oorlogstoe stand bracht hierin groote verandering. De aanvoer van wol en katoen ondervond groote moeilijkheden en de wolprijs steeg sterk. Hierdoor kwam thans de productie van vervangingsartikelen in de volle be langstelling te staan. Men wil hieraan 'n uitbreiding geven en wel op zoo groote schaal, dat ze voor de Nederlandsche in dustrie en landbouw van groote betee- kenis moet worden geacht. Melk wol. Op bescheiden wijze was de A.K.U. Juli '37 met de productie van meikwol be gonnen. Uit magere melk werd, door een stollingsproces, de textielcaseïne verkre gen. Door de groote hoeveelheid magere melk was de productie van caseïne te groot; het overschot werd geexporteerd. (in 1938 ruim 2 mill. kg.). Dit zal men nu zelf gaan gebruiken. Bij melkwol zal men evenwel niet direct aan een produc tie op groote schaal mogen denken, ge lijk de heer A. H. L. Ens, dir. van de C.Z. .Eendracht" reeds in de Tex. Courant van 7 Mei '38 op duidelijke wijze uiteen zette. Hiervoor zouden zeer groote hoe veelheden magere melk noodig zijn (de verhouding tusschen de ondermelk en de daaruit verkregen caseïne is ruim 30:1). De regeering zal tenslotte moeten bepa len, welk belang moet voorgaan, dat der voedselvoorziening of dat der textiel-in- dustrie. Cehvol. In 1935 is door de A.K.U. met de pro ductie van celwol begonnen. Uit de vis cose ontstaat een gespannen vezel, die als cel(lulose) vezel aangeduid wordt. In 1937 heeft men deze productie gestaakt, omdat ze op groote schaal alleen loonend was. Hierdoor zou men het meeste moeten gaan exporteeren, hetgeen men te riskant vond. De schaarschte aan textielstoffen werd thans de prikkel om deze productie op groote schaal te beginnen. Duitschland Japan en Italië hadden reeds het voor beeld gegeven. Dit product werd eerst alleen in de katoenindustrie gebruikt maar door het te vermengen met wol, werd het ook voor de wolindustrie van groote beteekenis. Door de groote pro ductie kwam aan de grondstof, cellu lose, een groot gebrek. Door Nederland werd deze grondstof, houtcellulose, voor namelijk uit Scandinavië betrokken; ze werd eveneens ten behoeve van de be staande kunstzijde-industrie gebruikt. Men wil thans inplaats hiervan stroo gaan gebruiken. In ons land kunnen de boeren geen voldoende emplooi vinden voor het aanwezige stroo (alleen ge vraagd door strookarton- en papierfa brieken). Door deze nieuwe en zeer be langrijke vraag van de zijde der stroo- cellulosefabrieken zouden de boeren dus zeer gediend zijn Tevens beteekent dit voor de A.K.U. een versteviging van grondstoffenvoorziening van haar kunst zijdefabrieken. Om niet afhankelijk te zijn van grondstoffen, zal de A.K.U. naast een nieuwe celvezelfabriek ook een stroo cellulosefabriek stichten. De fabrieken zullen grooter worden dan de bestaande in Arnhem en Ede tezamen en een bedrag vorderen van circa f 32 mill. De bouw zal ruim IV2 jaar in beslag nemen. De on derneming zal gevestigd worden waar stroo verbouwd wordt (nieuwe IJsel- meerpolder?) en in de nabijheid van water. Na de oorlog.. Wanneer deze nieuwe industrie zich eenmaal gevestigd heeft en we daarna weer tot normale tijden mogen zijn te ruggekeerd, zal deze nieuwe industrie wanneer de concurrentie van de natuur- wol weer optreedt, haar bestaansmoge lijkheid moeten bewijzen. Doch hiervoor geeft Amerika reeds een aanwijzing; Amerika, dat ruimschoots over grondstof beschikt, verbruikte in 1939 45 mii-» lioen kg, celwol, waarvan nog slechts de helft in het land zelf kon worden gepro duceerd. Daarom heeft men gemeend, dat geen noemenswaardige risico's meer in de weg staan om de nieuwe industrie op groote schaal te beginnen. Fred van der M. WINTERHULP NEDERLAND. Afd. Texel. De PI. Directeur W.H.N. te Texel dankt allen, die hebben meegewerkt aan de verkoop van speldjes en de geldinzameling van 2730 Novem ber j. 1. voor de W. H. N. voor hun gave en steun. In het bijzonder gaat zijn erken telijkheid uit naar de plaatselijke Commissies en de heeren en dames, die als collectant zijn opgetreden. Aan de wijze waarop gewerkt is, zal het zeker te danken zijn, dat ook onder de huidige tijdsomstan digheden een bedrag van bijna f750 is bijeengebracht; elders inde Texelsche Courant vindt de belang stellende lezer een specificatie van genoemd bedrag. Met een aanbeveling van het Winterhulpwerk in aller sympa thie, ook voor de toekomst, moge besloten worden met een herhaald, allerzijdsch HARTELIJK DANK. Den Burg, 2 December 1940. De PI. Directeur van de W.H.N. te Texel, KAMP. Illllliiiiiiiiillllllilllllilll^ SPORT ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|N TEX. BOYS-NIEUWS. Zondag scheen ons 2e een nederlaag van 20 in ontvangst te moeten nemen, doch in de laatste 2 min. wist men ge lijk (22) te maken. Om half drie waren maar 9 spelers aanwezig, doch Nic. en Jan toonden zich als steeds paraat en maakte ons elftal volledig. Leek eerst onze voorhoede ster ker dan die van Texel, doelpunten bleven uit. Wanneer Wim op de linksbuiten plaats meer in het spel was betrokken, had men zeker een gunstiger resultaat mogen boeken. Van deze speler zag men een uitste kende bal gespeeld, doch de midvoor trok zich veel tc veel terug en zoo bleven doelpunten uit. De verdediging was goed, terwijl Piet tusschen de palen een pracht- partij heeft gespeeld. Zeker zal het zoo komen, wanneer hij zoo doorgaat, dat hij Jaap in het eerste kan vervangen. Het zal zeker goed zijn, dat alle spelers aan de Zaterdagavond denken. Het zal ieder te pas komen Iedere voetballer behoort te trainen. A.s. Zondag de adspiranten in tuig. Neem goede nota van de krant Za terdag. M. Fragment uit: Tusschen vuur en Ijzer", door H. van Heer de. De eerlijkeeenvoudige geschiede nis van vier dagen harde strijd op de Grebbe-bergvan de we ken, in krijgsgevangenschap doorgebracht en van de blijde te rugkeer in het vaderland. Geb. f 1,90 (180 blz.) In het notarishuis te Rhenen. Ons bureau is gevestigd in de woning van de notaris, vlak bij het viaduct te Rhenen. De officieren zitten in de werk kamer van de notaris, wij, de sergean ten, de gasonderofficieren en enkele wachtmeesters van de 6-veld zitten in 't notariskantoor. De ordonnansen en hoornblazers hebben we ondergebracht in de serre van het huis. 's Middags om een uur komen de koks op de bakfiets binnenrijden met een groote ketel capucijners met spek. In eens voel ik. dat ik sedert de vorige avond (daags voor het uitbreken van de oorlog) niet gegeten heb. Het is vreemd, dat je in de oorlog zoo lang zonder eten n slaap kunt. De luitenant roept mij van de telefoon weg. Zeg, probeer eens wat borden en vorken te vinden. Ik scharrel in het vreemde huis rond en vind een tafellaken, borden van een prachtig servies en lepels en vorken van zwaar zilver. Met dit alles dek ik de ta fel voor de vier officieren en ik schep ieder een bord grauwe erwten op. Ook wij zelf eten van zoo'n prachtig bord en met het zware zilver. Na de maaltijd probeeren we de boel nog af te wasschen, maar warm water kunnen we niet krijgen, omdat het gas is afgesloten. Ik zet de vuile borden weer netjes in. de kast en de lepels en vorken in het buf fet. Het is oorlog Dat komt allemaal niet zoo precies. Op zoek naar slaapgelegenheid. 's Middags krijg ik opdracht in de omgeving van onze commandopost slaap gelegenheid voor de nacht te zoeken, om dat in het notarishuis voor allen geen plaats is. Dat is een wonderlijke opdracht geweest. Daarvoor moeten we in ver schillende huizen, waarvan de bewoners geëvacueerd zijn, binnendringen. Een collega gaat met me mee en eerst gaan we naar een groot hotel, want daar heb ben we de meeste kans iets te vinden. Wat doet het eigenaardig aan, in huizen tev komen, waar de bewoners zoo uitge stapt zijn. Op de tafel staat nog een ge deelte van het ontbijt en op het buffet staat de drank gereed. Mijn collega draait aan de bierkraan en 't vocht spuit er uit. Zullen we een borrel nemen? zeg ik tot mijn collega. Zullen we dat wel doen? Ik heb er razend veel trek in. Maar laten we het hoofd helder houden. Dat kan noodig zijn. Je hebt gelijk, antwoord ik. Op de tafel met het half opgegeten ontbijt ligt een briefje van de eigenaar met het verzoek niets te vernielen. Het eetbare, dat in huis is stelt hij echter ter beschikking van de soldaten. Boven in huis vinden we veel onopgemaakte bed den, en ook twee buiten-model unifor men van vaandrigs. Die zijn er zeker in gekwartierd geweest en omdat we niet weten, of ze terugkomen, noteeren we die bedden niet. Verlaten dieren. In het huis naast het hotel is alles af gesloten. Met de kolf van de karabijn laan we het ruitje in de voordeur stuk en gaan binnen. We noteeren ook hier der bedden. In de kamer vinden we een kanarie en een kat. Het bakje van de kanarie is haast leeg en uit een pak, dat we in de kast vinden, vullen we het bij. Angstig schreeuwend loopt de kat langs onze beenen. Het dier heeft honger. We geven het wat melk en dan zetten we liet dier in de tuin. Wellicht heeft dat haar leven gered, want het huis is later geheel vernield. 's Zaterdags vinden we in een hok een onge geit, schreeuwend van honger. We probeeren het beest te voeren, maar het jS nog te jong voor hooi en gras. „Schiet het dier maar dood", zeg ik tot de mi trailleurhersteller, die bij mij is. Hij irekt zijn pistool, maar schiet er vier kant overheen. Het schot brengt het bu reau op de achterste beenen. Met de ma- oor aan het hoofd komt alles naar bui len stormen, pistolen in de hand met als beeld „De oude Deur" Alleenverkoop Tel. 117, Weverstraat 30. P.S. Bij ons gekochte pijpen worden gra tis in een doosje verpakt.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1