ONRUST WEGGESLAGEN. IIIUIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiniiiiiHiiiiiiiiinjiiiiiuiiiuiuiiiiniiiniioilllltl llllllllllllllllil SPORT IIIIIIIIIIUIUIII ||||||iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii|||||| S. V. TEXEL. De storm, die de vorige week zoo he vig woedde, heeft ook bij ons danig huis gehouden. Een lichtmast sneuvelde en tegelijkertijd de zij afrastering. Het vang net bij de ingang stond er deerlijk ver wrongen bij. Het vangnet aan de achter zijde werd voor de helft weggerukt, een gedeelte der verhooging van de schut ting werd meegesleurd. Eenige schoren begaven het terwijl de groote schutting werd beschadigd en twee betonnenpalen afbraken. Een schutting aan de zijkant van plni. 15 M. lengte werd versplinterd en zij afrastering vernield. Door de geweldige regenval stonden groote plassen op het terrein en ook in de omtrek was alles water, zoodat de wedstrijd Texel ATexel B niet door kon gaan en nu is bepaald op a.s. Zondag Eventueele wijzigingen in de elftallen worden in het volgend nr. bekend ge maakt. D.D. DISTRIBUTIE Levering op „Bezugscheine". Daar de levering van levensmiddelen op be zugscheine of andere vorderingsbewijzen ten behoeve der Duitsche weermacht be zwaren oplevert, wanneer eerst deze vorderingsbewijzen opgezonden moeten worden aan betreffende instanties, is be paald, dat men eerst op deze vorderings bewijzen af mag leveren, alvorens deze bewijzen op te zenden aan betrokken re- geeringscentrale. Inlevering vleeschbonnen. Deze week kunnen nog ingeleverd worden 99 stuks van bon 9; bon 10 en bon 11 in onbe perkte hoeveelheid. Inlevering broodbonnen voor brood- meel. Deze week behooren ingeleverd te worden: alle restanten van bon 16, bon 17 en bon 18 in onbeperkte hoeveelheid. Ook bonnen van de bloemkaart, doch alléén no. 2 kunnen hierbij gevoegd wor den. Inlevering bonnen voor gebak. De vol gende week kunnen worden ingeleverd: van de broodkaart bonnummers 17, 18, 19 en hoogstens 9 stuks van no. 16, als mede de bonnen 2 van de bloemkaart. Maandag en Dinsdag: inleveringsdagen voor winkeliers en grossiers. Woensdag: uitsluitend voor manufac- turiers en brandstoffenhandelaren. Vrijdags: inlevering bonnen hotelhou ders en consumentenbonnen grossiers. Het Distributiekantoor is Zaterdags voor het publiek de geheele dag gesloten. BOUW VIER WOONHUIZEN. Voor rekening van de heer C. W. van Ingen-Schenau zal door architect N. Schermer op 20 Dec. de bouw worden aanbesteed van een viertal woonhuizen. Deze huizen zullen worden opgetrokken op een perceel land aan de Emmalaan naast dat, waarop mw. de wed. Neijens een woonhuis zal doen bouwen. HOUTVERKOOPING. Op Vrijdag 20 Dec. heeft in Bosch en Duin op de Westermient bij loting de verkooping plaats van 256 perceelen ge rief- en brandhout (gelegen op de Gor tersmient) en wel tegen vastgestelde prijzen. We vestigen er nu de aandacht reeds op, dat de toegang tot de verkoo ping om 1 uur 's middags gesloten zal zijn. Ieder, die er belang bij heeft, kome dus op tijd! DE VLEESCHVOORZIENING. Vergeleken bij vele plaatsen op het vasteland hebben we op ons eiland over de vleeschvoorziening niet te klagen. Wel kloppen we ook hier wel eens ver geefs bij de slager aanover het geheel staat het er zoo kwaad niet voor. Maar er zijn menschen, die het de sla gers wel eens erg moeilijk maken. Het zijn zekere z.g. vaste klanten, die een streepje voor meenen te hebben en dan wel eens trachten hun leverancier méér te doen leveren dan waarop zij recht hebben. Dit stelt beide partijen aan be straffing bloot. Meer koopen dan waar op bonnen recht geven, kan als hamste ren worden bestraft, terwijl ook de win kelier, die distributiewaren verkoopt zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen (of tegen inname van te weinig bonnen), zich aan boete (eventueel hech tenis en uitsluiting) bloot stelt. Daar komt dan nog bij, dat de heele distributie een „wassen neus" zou zijn, wanneer dit euvel op groote schaal zou voorkomen. Gaarne maken we u opmerkzaam op de advertentie van de slagers in dit num mer. Zij verzoeken daarin het publiek om medewerking en vestigen er de aan dacht op, dat deze week alleen bon 11 geldig is. Wanneer ieder zich aan de voorschriften houdt, is de kans het ge ringst, dat het ook hier met de vleesch voorziening straks spaak loopt. Ullllllllll UIT DE KEUKEN IIIIHIIIIII VAN DE KRANT. Ullllllllll DE TAAK VAN DE PERS. Dr. T. Goedewagen, de nieuwbenoem de secr.-generaal van het nieuwe Depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten, deelde mee,dat hetgeen met de pers wordt beoogd, voor een groot deel is voorbereid door de Raad van Voorlich ting der Nederl. Pers. De Raad stelt zich de ordening van de pers in materieele, sociale en financieele zin ten doel. Het nieuwe Departement zal dit werk kun nen aanvullen en bekronen. Zuivere in stelling en goede wil ten opzichte van de nieuwe orde en van de nieuwe gang van zaken in Europa zijn voor de pers fac toren, waarom het vnl. zal gaan. Al dus werd meegedeeld door Dr. T. Goede wagen. Het is haast niet te gelooven, maar toch is het de volle waarheid: Onrust, naar welks duin velen wel eens een al dan niet geslaagde tocht ondernomen hebben, is volkomen weggespoeld. Dat heeft de krachtige storm van vorige week op z'n geweten. Velen hielden, toen dat heerschap zoo te keer ging, hun hart vast en dachten: „Arme zeelui!" Maar wie zal aan dat „arme Onrust" gedacht hebben? Neen, over die duinknoest maakten we ons geen zorg. Die stond er al ons leven lang, die dreef met elke storm de spot, die kon een stootje hebben, 't Was trou wens een honderd pet. „natuurkind". Onrust is „vanzelf" ontstaan, Onrust is zonder dat menschenhanden er aan te pas zijn gekomen, ten ondergegaan. 't Staat er zoo idyllisch in Drijver's boek „Texel, het Vogeleiland": Zonder veel bezwaren kan Onrust recht toe, recht aan bereikt worden; ten hoogste zakken we nog tot onze enkels of hal verwege de knieën in het natte zand. Achter ons de schrijver is met zijn lezers op weg achter ons schijnen de Texelsche duinen weg te zinken, voor ons rijst de blanke duingroep van On rust en daarachter de vuurtoren van Huisduinen. De enkele meeuw, die langs ons zweeft, verhoogt slechts het beeld der eenzaamheid. Is dat nu Onrust, zoo vervolgt de heer Drijver, dat plekje, in volkomen rust gehuld? Ge hadt u dat anders voorgesteld; ge hebt u laten lei den door gedachten aan bulderende storm en felle branding door verhalen van stranding en redding. De schrijver vertoeft er blijkbaar op een uitgezocht-zomersche dag, want hij waagt de opmerking: „Dat alles is voor deze hooge bol geschiedenis geworden; verder weg, daar, waar ook bij kalm weer de witte schuimkoppen nog loopen, óèar loert het gevaar. De geschiedenis herhaalt zich. Muren- hooge golven liepen in onafzienbare rijen op dat arme Onrust af. Zoo gaaf was deze hooge zandbol trouwens toch al niet: Onrust is steeds een speelbal ge weest van de wind, die er groote stuif- gaten blies, terwijl de zee de kanten hier en daar steil afknabbelde. Het met helm beplante duin was daarom door lange rijen dennentakken beschermd; zij hiel den het opgejaagde zand vast. Maar wat heeft het geholpen? „Wat baat hier zulk nietig menschenwerk tegenover de ontembare krachten der natuur?" Maar niet alleen Onrust werd aangevallen. De zee bond ook de strijd aan tegen de duinen tusschen paal 9 en 15. Gelukkig zijn deze zeer breed en de vele meters duin, die afgeslagen werden, verontrus ten ons niet. Maar: Laten we het dade lijk „afkloppen". Je kunt nooit weten. De heer Drijver heeft klaarblijkelijk geen „afslachting" van Onrust door één zware storm gevreesd. Hij roert deze mogelijkheid in zijn uitvoerige beschrij ving van Onrust tenminste in het ge heel niet aan. Wel ziet hij de uiteindelij ke toekomst voor Onrust niet bijster rooskleurig: „De stroom schuurt hier langs de wal en verwijdt het zeegat; de diepte zal de duinbuit, vertraagt in zijn bewegingen, wellicht bereiken en aan tasten, vóórdat hij uit de weg heeft kun nen komen Onrust stond niet stil Wist u, dat Onrust langzaam, maar zeker een groote wandeling maakte? On rust verplaatste zich in Noordoostelijke richting! Een flinke tippelaar kon de af stand De GeulOnrust de laatste jaren in bijkans een half uur afleggen. De laatste jaren. Let wel! Onrust lag name lijk niet meer op dezelfde plek van een kwart eeuw geleden; onder invloed van de heerschende wind werd het gaande weg in Noordoostelijke richting voort gestuwd. Het vorige geslacht, zoo schrijft de heer Drijver, heeft Onrust nog ge kend als een zandplaat, met geringe duinvorming slechts. Naarmate deze af stand van 't eigenlijke Texelsche strand afnam, werden de duinen van Onrust hooger! Het Noordergat, de geul, tus schen Texel en Onrust, waar doorheen eenmaal de koopvaardijschepen hun weg naar de zee zochten en die lang daarna nog door visschersschuiten gebruikt werd, begon meer en meer te verzanden en in Februari 1902 was het zoover, dat Onrust bij een harde Oostenwind met zeer lage waterstand tenminste te voet bereikt kon worden. Sedert dien is de zandplaat wel een K.M. verder ge rold en van het Noordergat is maar wei nig overgebleven. Dwars door het drijfzand. De best begaanbare weg naar Onrust leidde uit het Noordwesten langs de hoogwaterlijn, over het strand dus, maar die gaf toch niet de voldoening van een tocht over de kale en verlaten hors. Een tiental jaren geleden was deze reis nog veel avontuurlijker en wie de weg niet wist, liep gevaar met drijfzand kennis te maken. Het Texelsche drijfzand was nog al „goedig" van aard en het gebeurde niet vaak, dat men dieper dan tot knie hoogte wegzakte. Maar de weg terug bood dan al tegenstand genoeg, want als de schijnbaar vaste bovenlaag het een maal begeven had, kon men er op reke nen bij iedere nieuwe stap weer weg te zinken Een nieuw Onrust? Onmogelijk is het niet, dat ten zuiden van Onrust nog eens een nieuw Noor dergat zal ontstaan met een nieuw On rust daar weer achter. Ten Zuiden van wijlen Onrust valt reeds en deel der gronden droog. Langzamerhand zal die plaat zich waarschijnlijk in de richting van het strand verplaatsen, onderwijl in omvang en hoogte toenemend. Welke invloed de verdwijning van Onrust op de stroomingen van Marsdiep en Texelstroom zal hebben? De tijd zal het leeren. 't Is geenszins uitgesloten, dat deze stroomingen in kracht zullen toenemen, nu Onrust de eerst stoot van de Noordzeegolven niet meer opvangt. En wordt deze meening bewaarheid, dan worden de schepen, die hier hun weg kiezen, bij stormweer nog grooter moei lijkheden in de weg gelegd. COOP. BOERENLEENBANK. In verband met ingrijpende wijzigin gen in statuten en huishoudelijk regle ment werd gisteren door de Coop. Boe renleenbank in hotel De Zwaan een al- gemeene vergadering uitgeschreven. Zij werd door 15 personen bijgewoond. In zijn openingswoord sprak devoorz. de heer C. Zijm Sz., hartelijke woorden ter nagedachtenis van de heer J. Keij- ser Augsz., die sedert Juni 1926 deel van het bestuur uitmaakte. In de op 19 Mei j.l. gehouden algem. vergadering werd de heer Keijser nog met alg. stemmen herkozen. Voorz. herdenkt hem als een goed vriend, die het belang van de bank steeds voor oogen hield. Niets was hem te veel, wanneer de belangen van de Bank konden worden gediend. Voorz. betreurt zijn heengaan danook zeer. 14 jaar lang woonde hij met de overledene meer dan dertig vergaderingen per jaar bij. Spr. is er zeker van, de tolk van al len te zijn, wanneer hij de heer Keijser dank brengt voor wat hij voor de Bank en de medebestuurders is geweest. Spr. verzoekt daarop eenige oogenblikken stilte te zijner nagedachtenis. De notulen, gelezen door de heer C. Graaf, kassier, worden onveranderd goedgekeurd. Voorz. licht vervolgens de statutenwij ziging toe. De wenschelijkheid en nood zakelijkheid worden duidelijk aange toond. Het bedrijf van de meeste Boeren leenbanken heeft zich de laatste tiental len jaren belangrijk ontwikkeld, niet al leen naar omvang, maar ook naar aard. Het eenvoudige bedrijf van vroeger is bij tal van Boerenleenbanken uitgegroeid tot een bedrijf, dat veel meer werkzaam heden omvat dan vroeger. De statuten der Boerenleenbanken zijn bij die ont wikkeling achtergebleven. Wat de om schrijving van doel en bedrijf betreft, luiden zij niet veel anders dan in de „kinderjaren" van het Boerenleenbank wezen. De grootere omvang van de Boeren leenbanken maakt een scherper controle door de Centrale bank gewenscht. Het vergroot de waarborg voor een solied beheer. De aansprakelijkheid der leden bleef dezelfde, evenals die, betreffende het niet bezoldigen van leden van het Bestuur en Raad van Toezicht. Het doel van de Bank is verruimd en omvat nu ook credietverleening ten behoeve van andere bedrijven, al blijven die van-de landbouw op de voorgrond staan. De Centrale Bank heeft in het vervolg ook stem in het kapittel bij de benoeming ||||||iiiiiiiniiiniiiuiiu]iiinuniiiiiiiuiuiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii|||||| Ullllllllll GEMEENTE TEXEL. Ulllliiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuillllll WINTERHULP NEDERLAND. AFD. TEXEL. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door hem bericht is ontvangen, welk bedrag thans als eerste uitkeering op Texel kan worden besteed. Deze uit keering wordt door meerdere gevolgd. Het is de bedoeling dat ditmaal hulp verleend wordt in gezinnen met kinde ren, waarin zulks noodzakelijk wordt ge oordeeld. Zij, die meenen hiervoor in aanmerking te komen, gelieven zulks schriftelijk kenbaar te maken en hun aanvrage te adresseeren aan „Den Bur gemeester van Texel Den Burg", doch tevens op het omslag te plaatsen „Per soonlijk". Een spoedige inzending is ge wenscht. Zy, die reeds een verzoek in zonden behoeven dit niet te herhalen. 10 December 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. van een nieuwe kassier. Van belang is ook, dat het beroep in de geld- en effec tenhandel onvereenigbaar is verklaard met het vervullen van een functie bij de Bank. De belangrijkste wijziging t.a.v. het huish. reglement is de verlaging van de bedragen, die het bestuur alleen en die het bestuur met de Raad van Toezicht aan voorschot of crediet mogen ver strekken. Uit dit alles, besloot de voorz., blijkt, overduidelijk, dat de Boerenleenbank met haar tijd meegaat en daardoor aan het landbouwcrediet een nog grootere dienst kan bewijzen. Beide voorstellen werden door de ver gadering eenstemmig aangenomen. Bij de rondvraag, waarin geen der aanwezigen het woord verlangde, deelde de voorz. mee, dat door het Hoofdbe stuur verzocht was in deze vergadering geen andere onderwerpen, dan de hier boven genoemde, in bespreking te bren gen. In dit verband scheen het hem be ter toe de verkiezing ter voorziening in de vacature van wijlen de heer J. Keij ser uit te stellen tot de voorjaarsverga dering. Met een woord van dank voor de aan gename besprekingen volgde hierop slui ting. J- GIFTEN WITTE KRUIS. Fam. K., Den Burg nog f 0,50. EIERLAND. P.T.T.-NIEUWS. Met ingang van 30 November is de heer Lammert Bakker, hulpbesteller, be noemd tot besteller P.T.T. Verzendt geen brief of briefkaart zonder KINDERPOSTZEGEL. DISTRIBUTIE Opplakvellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. Brood: op broodbon 18 t.m. 22 Decem- 125 gr. roggebrood, 100 gr. ander brood, op 'n rantsoen gebak (geldig t.m. 22 Dec. Bon 17 geldt t.m. 15 December. Brood, bloem of gebak: op bloemkaart- bon 2 Lm. 29 Dec. 65 g. roggebrood, 50 g. ander brood, een half rantsoen gebak of 35 g. meel of bloem. Boter of vet: Op boterbon 20 t.m. 13 Dec. een half pond boter of margarine of twee ons vet. Op vetbon 20 tot en met 20 December half p. margarine of boter of 2 ons vet. Op boterbon 21 of vetbon 21 van 14— 27 Dec. een half p. boter of margarine of een halve fL slaolie. Vaste brandstoffen: Bonnen 4567 van de kaart voor haarden en kachels elk een eenheid; bonnen 891011 van de zelfde kaart elk een eenheid turf. Bonnen 8 t.m. 11 zullen nog orden aangewezen voor steenkolen of andere vaste brand stoffen. Bonnen 7 t.m. 14 van de kaart voor centr. verwarming, de bonnen „brandstof één eenheid 2e periode" en „cokes, één eenheid, 2e periode": elk één een heid. Al deze bonnen tm. 14 Dec. Eieren: op bon 23 t.m. 22 Dec. één ei. Bon 36 t.m. 15 December: één ei. Gort, gortmout of grutten: op bon 88 t.m. 27 Dec. een half pond. Groene erwten, spliterwten en mis schien capucijners op bon 56 t.m. 16 Dec. een pond. Havermout, havervlokken, haverblocm aardapp. meelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 83 t.m. 27 Dec een half p. Kaas: op bonnen 49, 50, 62, 63 van 2 Lm. 29 Dec. een ons per bon. Koffie en thee. Op bon 81 t.m. 20 Dec. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder: op bon 93 t.m. 27 Dec. een ons. Petroleum: zegel 7e periode van 4 No vember t.m. 29 Dec. twee liter Voor verlichting: „periode B" t.m. 15 December twee liter. Rijst, rijstebloem, rystemeel of grut- tenmeel: op bon 43 Lm. 27 Dec. half p Suiker: op bon 30 t.m. 20 Dec. 1 Kg. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 98 t.m. 27 Dec. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vleesch- bon 11 t.m. 15 Dec. 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „11 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt (geldig t.m. 18 Dec.) Zeep: op bon 17 t.m. 31 Dec. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per 20 kg. droog waschgoed. Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. OPPLAKVELLEN Aan het Bureau van dit blad kunt u ze bekomen in ELK aantal. Ook in bloes vai 100 vel, 25 en 30 cent. Illltyiiliiiiiiiiililiiiiiili^ Hini BINNENLAND llllll IIIPlIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIlllllll Amsterdam. Burgemeester De Vlugt is in een ziekenhuis opgenomen. Hij is ernstig ziek, maar niet levensgevaarlijk. Amsterdam. In een warenhuis aan de Kinkerstraat werd een vrouw een tasch met 600 gld. bankpapier ontrold. Te Nunspeet ging door een lekke schoorsteen een boerderij in vlammen op. Zes koeien kwamen om. Verzekering dekt deels de schade. Den Helder. In een lunchroom werd stiekum vleesch verkocht, twee geslach te varkens (300 kg) zijn in beslag geno- men. Voor de komende kaartenpenode zal het verbruik van een zekere hoeveel heid margarine (spijsolie) verplicht wor den gesteld. Er is tekort boter. Van Duitsche zijde zouden in ons land wel 25000 paarden worden gevor derd en 60 kg. hooi per h.a tegen een max. prijs van 53 gld. per 1000 kg. Prov. Noordh. Crt. Te Scheveningen werden twee jon gens, 10 en 13 jaar, die met een aan het strand aangespoeld projectiel speelden, op slag gedood. Een 11-j. jongen en een 13-j. meisje werden gewond. Engeland deelde mee, dat alle var kens in ons land geslacht zouden zijn en een kwart van de melkveestapel. ANP spreekt dit tegen. Er zijn nog 1,5 milli- oen varkens. Melkkoeien zijn niet ge slacht. Vorige week is het motorschip Friesland, met kunstmest van A'damop weg naar Nijkerk, na een ontploffing op het IJselmeer vernield en gezonken. De 36-j. schiper Eier, zijn vrouw en 2 doch tertjes, van 3 en 5 jaar, kwamen om. Een dochtertje van 8 jaar is te Sneek op een schippersschool. Veehouders zijn nu tot levering van slachtvee verplicht. Voor 28 Febru- ari moeten geleverd zijn door veehou ders met 59 runderen 1 rund met 1014 runderen 2 runderen met 1519 runderen 3 runderen met 2024 runderen 4 runderen met 2529 runderen 5 runderen door veehouders met meer dan 29 runderen per 5 runderen of gedeelte daarvan telkens 1 rund meer. Aanvankelijk zal uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien, mestvee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens registratie kaart November in zijn bezit was. De slachtveeprijzen zullen in geen ge val hooger zijn dan die van de thans gel dende schaal. ||||||llllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||im Ullllllllll WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. lllllliiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiinljijii' - In Albanië zijn nieuwe Grieksche aanvallen afgeslagen. Binnen enkele dagen worden Ko ningin Wilhelmina en Prins Bernhard in New York verwacht. Californie heeft veel griep. Alleen al te Los Angelos en omgeving zijn 50000 zieken. Volgens opvarenden van een Roe- meensch schip is het Fransche s.s. Patrie met 38000 Joodsche emigranten voor de i Palestijnsche kust vergaan. 925 hunner werden gered. Londen beleefde Maandagnacht een der hevigste luchtaanvallen sinds Sept. - Tal van vliegtuigen met lichtfakkels gin gen de bommenwerpers vooruit; ze zet ten de motoren af en wierpen toen hun fakkels uit. Het geschut en de zoeklich ten staakten, toen zware bommenwer pers, soms op nog geen 90 voet hoogte, in zwermen aanvielen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHI llllll LUCHTBESCHERMING. llllll Ulll|iiiiiiiii!iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin;|||||| DOE HET VEILIG. 43.) Voor de bevolking is van belang de wetenschap, dat de buitenmuur tegen scherfwerking bestand is, als hij een anderhalfsteensmuur is, eventueel ver hoogd met 25 pet. In de practijk blijkt, dat in het algemeen van z.g. spouwmu ren bij scherfinslag de buitenste steen laag wel doorboord wordt, doch de aan sluitende binnenste laag de scherf tegen houdt. Wanneer men bij luchtgevaar nog eenige tijd heeft om dekking te zoeken, is het duidelijk dat men, bij afwezigheid van een speciaal daarvoor ingerichte schuilgelegenheid, in een woning een plaats zoekt, die van de buitenzijde van het perceel door minstens een buiten muur en een binnenmuur is gescheiden. Men stelt zich alsdan zeker buiten het bereik der scherven van een in de nabij heid, op eenige afstand van de woning, vallende brisantbom. Iels anders wordt het, wanneer het luchtgevaar zoo accuut is, dat men als het ware slechts een fractie van een se conde de tijd heeft om beveiliging te zoeken. Gedacht wordt aan meermalen voorgekomen gevallen, dat zonder ver dere voorafgaande waarschuwnig het suizend-huilend geluid van een vallende bom het eerste teeken van het naderend- gevaar was. In zoo'n geval is geen tijd te verliezen. Dan moet onmiddellijk dek king worden gezocht ter plaatse, waar men zich bevindt. Als eenige bescher ming staat dan meestal slechts de bui tenmuur ter beschikking. Dan moet on middellijk daarachter, beneden venster bankhoogte, dekking worden gezocht. Hoe verder men van de buitenmuur af gaat, hoe meer kans men heeft door eventueel door ramen en kozijnen heen dringende en van richting veranderde scherven te worden getroffen. Het is noodzakelijk, dat men zijn ze nuwen bedwingt en direct handelt. Ge vallen zijn bekend, dat iemand aan de jujste wijze van dekking zoeken achter een buitenmuur beneden vensterbank hoogte, zijn leven dankte; hoewel de scherven door de ramen binnendringen de, het huisraad vernielden. H.C.R. HET IS MAAR EEN GREEP Aquaielpastels Acte-tasschen Agenda's (school-) Albumplaatjes Ansichtkaartalbums Atlassen Bruintje B.-boekjes Bruintje B.-kalender: Boekomslagen Boeksteuners Bladwijzers Bordkrijt Bijbels Brievenbakjes Brievenwegers Briefopeners Bridgebakjes Bridgeblocs Bridge-etuis Dagboeken Drukkerijtjes Doosjes pennen Dobbeltolletjes Dobbelsteenen Fctolijsten Fotohoekies Fotodoozen Foto-albums Gezelschapsspelen Globe Geldzakken Griffels Gummi Houtskool H uiswerkboekj es Hechtmachines Herbariums Huishoudboeken Inktlapjes (gummi) Inktlappen (zeem) Inkt (div. kleuren) Inktstellen Klok (carton) Kinderpost Kleurendomino Kleur potlooden Kleurboeken Kleurkrijt Kalenders Klcdblocs Kinderspelen Lakstempels Leesglazen Leesplankje Leesboeken Linialen Legkaarten Muziekboekjes Nietmachines Notitieboekjes BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2