TEXELSCHE COURANT VANDAAG. 53ste Jaargang Woensdag 18 December 1940 No. 5507 DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 18 19 20 21 22 23 24 Dec 11,24 12,05 12,40 1,25 2.22 3.24 4,29 OP 18 DEC. LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5.55 ZULLEN WE NOG GRASLAND SCHEUREN? Praatavond Vcreeniging van Oud-leerlingen Lagere Land bouwschool. De heer E. van den Ban had de moei lijke taak een antwoord te geven op de vraag: Zullen we nu nog grasland scheu ren? De beantwoording van deze vraag, al dus dhr Van den Ban is daarom zoo moeilijk, omdat je niet weet, welke prij zen het volgende jaar voor de-produc ten zullen worden betaald. We moeten daarvoor prijzen aannemen, waarvan we kunnen verwachten, dat ze niet al te ver van de waarheid af zullen zijn. Daar bij komt iets, wat we in geen geval over het hoofd mogen zien. Spr. heeft dat ook ondervonden, toen hij eenige jaren gele den de brochure. „Scheuren, of niet" sa menstelde. Hij bedoelt dit. Wanneer je bent opgegroeid tusschen de schapen, ga je slechts in uiterste noodzaak tot scheu ren over. En wanneer het er zoo voor staat, wordt je meestal ook geen goede bouwboer, wat vanzelf invloed heeft op de financieele resultaten. Voel je echter voor de bouwerij, dan scheuren, want dit is de beste waarborg, dat je ook een goede bouwboer zult zijn. Aan de hand van verschillende voor beelden uit genoemde brochure groo- tendeels uit de practijk vergeleek spr. de financieele uitkomsten van grasland en bouwland. De volgende prijzen wer den hierbij aangenomen: lammeren f 20; oude schapen f30; wol f 1,50 per kg.; schapenmelk 9 ct. per L.; koemelk 7 ct. Voor graan werd richtprijs 1940 geno men. Eerste voorbeeld: 15 h.a. goed gras land. Alleen schapen. De winst werd hier op f 133 per h.a. becijferd. Tweede voorbeeld: 20 h.a. lichte zand- 'grond (grasland). Naast de schapen wer den nu koeien gehouden. Hierbij bleek, dat koeien melken voor 7 ct. per liter r.og geen rijkmakerij is. De winst per h.a. werd door de koeien verlaagd. Becijfer de winst nl. f 97 per h.a. Derde voorbeeld: 25 h.a. goed, vrucht baar land (grasland). Schapen en koeien. Ook hier brachten de koeien verlaging van winst. Ze was hier f 77 per h.a. Nu gaan we scheuren en berekenen we voor verschillende gewassen de winst p. h.a. We moeten hierbij echter in het oog houden, dat de berekening is gebaseerd op een kleine oppervlakte. Wanneer een schapenboer gaat scheuren, moet hij al les laten doen. Hij beschikt niet over de noodige gereedschappen en trekkracht. Uit de aard der zaak worden de kosten bij een groot bouwbedrijf aanmerkelijk lager. We komen nu tot de volgende winsten. Tarwe. Opbrengst 3600 kg. tarwe en 4000 kg. stroo. Winst per h.a, f 133,50. Haver. Opbrengst 4000 kg. haver en 4000 kg. stroo. Winst per h.a. f 37,50. Hieruit blijkt, dat de haverprijs abso luut te laag is. Gerst. Opbrengst 3500 kg. gerst en 4000 kg. stroo. Winst f 60, Erwten, gevolgd door stoppelknollen. 3500 kg. erwten, 2500 kg. stroo. 25000 kg. stoppelknollen. Winst per h.a. f 133.50. Voerbieten. De prijs is hier op f 12, per 1000 kg. gesteld. Opbrengst 80.000 kg. per h.a. en 20000 kg. bietenloof. Winst per h.a. f 295. Voeraardappelen. Bij een opbrengst van 35000 kg. per h.a. is de berekende winst f 190. Dhr Van den Ban is er van overtuigd, cat er critiek is uit te oefenen op deze berekeningen, maar meent, dat ze toch ^enigszins een handleiding kunnen zijn. Spr. hoopt, dat meerderen zich met de beantwoording van deze vraag zullen be zig houden. Van de gelegenheid tot vragen stellen Werd door enkelen gebruik gemaakt. De heer J. Beumkes meent, dat spr. de ioonen op het schapenbedrijf tel laag beeft genomen. De heer Van den Ban öierkt op, ze zelf ook laag te vinden, öiaar zegt, dat deze getallen aan dé Practijk ontleend zijn. De heer Jac. Roe- Per Johz. is het niet met dhr Beumkes llllllllllll WIE RUILT ER WIE RUILT er brood-, havermout- en peulvruchtbonnen voor bloembonnen? Adres: Emmalaan 92. eens Op grond van ervaring kan de heer Roeper meedeelen, dat de loonen door de heer Van den Ban eerder te hoog dan te laag zijn genomen. Ze zijn op een zuiver schapenbedrijf inderdaad zeer laag. De heer K. Mant je is van meening, dat de opbrengsten voor het bouwland te laag zijn genomen. Dhr Van den Ban geeft toe, dat ze niet hoog zijn, maar dat toch een ge middelde over tien jaar niet hooger zal liggen. De opbrengsten in de jaren 1938 en 1939 waren aanmerkelijk hooger, maar dit jaar gaf heel andere uitkomsten. Tenslotte merkt de heer Jac. Roeper Johz. nog op, het van belang te vinden, dat iedere boer wat bouwland heeft. Vooral in een tijd als deze springt het voordeel hiervan duidelijk in 't oog. Wan neer je zelf het noodige ruw voer kan telen, is dit een groot voordeel. Dit blijkt ook wel uit het winstcijfer voor voerbieten. De heer Van den Ban onder streept dit nog eens. De laatste spreker van deze avond was de oud-leerling P.Stoepker. Hij behandel de het onderwerp: HOE BEVORDEREN WE EEN GOE DE BODEMVENTILATIE Wat zijn de voordeelen daarvan De bodemventilatie (luchtverversching) is noodig om het element zuurstof, dat zich in de lucht bevindt, toegang tot de bodem te geven. Zuurstof toch is onmis baar voor de wortelademhaling en de zoo zeer gewenschte bacteriewerking, 'n Ge volg van de luchtcirculatie in de bodem is ook, dat koolzuurgas met deze lucht stroom wordt meegevoerd naar de opper vlakte. Dit koolzuurgas zou anders de wortelademhaling» en 't bacterieleven gaan belemmeren. In een, in een goede toestand verkee- rende bouwvoor wordt 4050 pet. inge nomen door holten tusschen de kleinere en grootere deelen Voorzoover deze niet zijn gevuld met water, bevatten zij lucht. Een eigenschap van fijnkorrelige gronden is, dat ze veel water vasthouden en er dus weinig ruimte overblijft voor lucht. Het streven is nu middelen aan te wenden, waardoor de bouw of de structuur van deze gronden zoo wordt, dat hierin ver betering komt. Men bereikt dit door or ganische mest, zooals stalmest en groen- bemesting en ten 2e door kalk of andere basische meststoffen. Stalmest heeft op zandgronden 'n samenbindende werking, de kleinere deeltjes worden samenge voegd tot grootere, met meer ruimten tusschen de deeltjes. Toediening van or ganische meststoffen op zandgrond is echter een kwestie van volhouden, want nauwkeurige proeven hebben aangetoond dat door geregelde bemesting met deze stoffen het humusgetal practisch niet verhoogd werd. Op kleigronden met een slechte structuur werkt stalmest ook gun stig, maar de werking is hier een geheel andere dan die op zandgrond. Ze werkt hier namelijk scheidend. Tusschen de op eengepakte massa komen, doordat de mest hier tot vertering overgaat, holten. In de meeste gevallen wordt echter op kleigronden een slechte structuur veroor zaakt door gebrek aan kalk. Een flinke kalkgift geeft dan goede resultaten. Door grondonderzoek leert men de Ph van de grond kennen. Bij iedere grondsoort past een bepaalde Ph of zuurgraad. Is deze niet goed, dan is het met de bodemven tilatie niet in orde'. Een nadeel van deze gronden is tevens, dat veel plantenvoed- sel door uitspoeling verloren kan gaan. Hoewel 'n bekalken deze gebreken weer ooheft, is het beter voorzorgsmaatrege - len te nemen tegen een te groote kalk- uitspoeling. Gewaarschuwd moet worden tegen een te lang voortgaan met zure meststoffen als b.v. zwavelzure ammoni ak. Deze meststof werkt zeer ontkalkend Breedvoerig werd nog stilgestaan bij de gunstige werking van humus in de bodem. Duidelijk werd aangetoond van hoe groot voordeel een bemesting met stalmest is en welke goede resultaten worden bereikt door een groenbemesting. Tenslotte is ook de bewerking van de grond een belangrijke factor in het pro ces der structuurverbetering. Kleigron den moet men, om ze in goede conditie te houden, zooveel mogelijk bewerken. Een zandgrond daarentegen zoo weinig mo gelijk, omdat men deze gemakkelijk stof- fijn maakt. Het is van belang om in het voorjaar de korstjes op het land zoo \Toeg mogelijk te verbreken. De aanwezigheid van veel lucht in de bodem heeft in het voorjaar tot gevolg, dat de grond spoedig verwarmd wordt en de kiemtemperatuur voor de zomerge wassen in korte tijd bereikt is. Tevens is deze hoogere temperatuur ook weer van belang voor een goede bacteriewerking, daar bepaalde bacteriën eerst bij een be paalde temperatuur hun werk kunnen doen. Nadat ook dit onderwerp nog eenige tijd was besproken, werd de vergadering door de voorz. met dank aan de sprekers voor hun werk en aan de luisteraars voor hun aandacht, gesloten. Het was voor de vereeniging een zeer geslaagde avond. C. v. G. ONTSLAGVERORDENING EN WERKLOOZENKASUITKEERING. De heer J. Westdorp schrijft ons: Bij beschikking van de waarnemend secr.-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Sociale Zaken, d.d. 5 Dec. 1940, is bepaald, dat, in afwach ting van een definitieve beslissing, of de landbouw onder de z.g. ontslagverorde ning valt, aan landarbeiders, leden van werkloozenkassen voor landarbeiders, die zonder vergunning van de Arbeids inspectie zijn ontslagen, niettemin uitkee- nng uit de werkloozenkas mag worden verstrekt indien hun geen werk kan wor den aangeboden en zij voor uitkeering ook overigens in aanmerking komen. De gewone ontslagbewijzen blijven van kracht. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij opgemerkt, dat het bovenstaande de werkgevers niet ontheft van het aan vragen voor ontslag aan de Arbeidsin spectie. IJSPRET, MAAR Evenals vorig jaar heeft Koning Win ter ons ook nu weer vroeg met zijn be zoek „vereerd". Zondag was de jeugd al op de Elemert aan het experimenteeren. Het ijs was toen nog geenszins betrouw baar: Een flinke steen plompte er finaal doorheen, maar het vriezen hield aan en het haantje, glinsterend in de zon, keek met vriendelijk gebaar naar het Oosten uit, de barometer liep op en toen we Maandagmorgen ontwaakten, stonden de bloemen dik op de ruiten. Hoewel de temperatuur niet noemenswaard beneden het vriespunt was gedaald, waren het ijs van de Elemert, de ondergeloopen stuk ken land in Waalenburg en verschillende plassen bij de Muy voor de kinderen al vrij goed berijdbaar. Vorig jaar beschikte IJsclub Waalenburg over eenige pracht- tige banen, thans was nog grooter op pervlakte met ijs bedekt. Naar de heer J. Zoetelief ons meedeelt staat het er met zijn baan, de Elemert, allesbehalve gunstig voor, Wat kon het er 's avonds, als de lampen helder brand den, gezellig en feestelijk zijn, maar de verduisteringsvoorschriften maken zulks onmogelijk. Er zal geen ijstent worden geplaatst: De bakker heeft nauwelijks deeg genoeg om zijn cliëntèle te bedienen en bovendien zal er geen melk te krij gen zijn voor de chocolade, welk product eveneens schaarsch begint te worden en in verschillende winkels al niet meer te koop is En niet te vergeten.... het ge brek aan petroleum en benzine voor de motor, waarmee geregeld water onder de baan gebracht moet worden. Neen, een ijspret als vorige jarfen zal het op de Ele mert nu niet worden. Overigens hopen we vuriger dan ooit, dat we verschoond blijven van een winter, zoo genadeloos streng als vorig jaar; we zien Koning Winter liever vandaag dan morgen zijn biezen pakken, temeer nu het met de brandstof zoo zuinig is gesteld. Moge Zijne Hoogheid dat beseffen en ons spa ren voor de poel van ellende, die een lange, strenge winter onder de huidige omstandigheden onherroepelijk teweeg brengt. J. Vandaag is het 82 jaar geleden, dat RUDOLF DIESEL de uitvinder van de naar hem genoemde motoren te Pa rijs werd geboren. De oorlog van 1870 noopte zijn ouders naar Londen te vertrekken. Rudolf werd aan familie in Augsburg toevertrouwd, waar hij met groot succes de industrie school bezocht en daarna de Techn. Hoogeschool te Muenchen; in 1879 verliet hij na een uitmuntend afgelegd examen deze school. Hij werd medewerker van Machinefabriek Von Linde en trad later als leider van diens filiaal te Parijs op. In 1890 vestigde hij zich te Berlijn, we derom leider van een Von Linde-fili aal. In 1892 diende Diesel in Duitschland een octrooiaanvrage in voor een door hem uitgevonden. motor. Publicaties over deze motor brachten heel wat pen nen in beweging. Tegenstanders ver klaarden plannen voor zoo'n motor on uitvoerbaar. Maar Diesel hield vol en fabriceerde na tal van proefnemingen en verbeteringen een motor, welke zeer goed bruikbaar is. De beteekenis van Diesel's uitvinding berust op het feit, dat goedkoope, zwaar verdampende oliesoorten in de motor met 'n hoog thermisch effect kunnen worden verkerkt. De thans in gebruik zijnde Dieselmotoren wijken in menig opzicht van de ideeën van Diesel af. Maar zij dragen terecht nog zijn naam, daar hij d man was, die het initiatief tot de fa bricage daarvan destijds heeft genomen. Van het fortuin, dat Diesel zich ver gaarde, heeft hij niet veel plezier be leefd. Door ongelukkige speculaties raak te hij zijn geld vrijwel allemaal kwijt. Dit en het feit, dat door technische onvol maaktheden die hij nog niet kon over winnen de Diesel-motor in discrediet raakte, geven aanleiding tot de veron derstelling, dat hij zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Toen hij in de nacht van 29 op 30 Sept. 1913 van Ant werpen naar Engeland reisde,! Is hij spoorloos verdwenen. ADVENTS-MIDDAG. De Boerinnenbond belegt Vrijdag a.s. een Advents-middag in de Lagere Land bouwschool. Tevens zal dan de verkie zing van een penningmeesteresse plaats hebben ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van mw. Keij- ser-Bolier. Aanvang drie uur KERKNIEUWS Tot diaken van de Doopsgez. Gemeen te Burg, Waal en Oosterend zijn Zondag j.l. gekozen de heeren W. Boon Wz., P. Kooiman en Joh. Roeper Johz. Periodiek zijn afgetreden de heeren Jac. Bakker AzL. Roeper en S. Wuis Az. eD heer P. Roeper, nabij de Ruiters- plaats, werd gekozen tot lid van het kies college van de N.H. Gemeente te Den Burg ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer C. Bruin Pz. DE PAARDENVORDERING. Uit het gepubliceerde blijkt.dat de kern van onze fokkerij-, sport- en wedstrijd- paarden behouden blijft. Echter moeten alle paarden, dus ook de hier bedoelde, van 3 jaar en ouder op de voor-vordering worden voorgebracht. Bij voorkeur wor den warmbloeds voor de vordering ge nomen, maar ook niet te groote, vlotte trekpaarden met gave beenen, die vooral hard zijn. Logge trekpaarden met voos beenwerk neemt men veelal niet. De prijzen, die worden betaald, zijn zeer be vredigend en kunnen geen aanleiding tot opmerkingen geven volgens De Boerderij. o Als gevolg van deze vorderingen heb ben velen zich ongerust gemaakt en zijn er toe over gegaan om paarden te koo- pen voor hooge prijzen, ja abnormaal hooge prijzen. En aangezien de vordering niet over het geheele land tegelijk kan geschieden, ontstond er een verplaatsing van paarden van de provincies waar nog geen vordering was gehouden naar de provincies, waar die wel was gehouden. Dat dit een ongunstige invloed moest uit oefenen en ook tot onbillijkheden aanlei ding moest geven, spreekt wel vanzelf. Daarop is een verkoopverbod van paar den uitgevaardigd. Er zullen nadere regelen getroffen worden, opdat zij, die paarden noodig hebben, deze kunnen aan- koopen. OUDESCHILD. ONGEVAL. De heer C. Bakker, werkzaam bij de L.T.Bkwam Maandagmorgen met zijn linkerhand tusschen een maalstoel, met het gevolg dat ze ernstig werd gewond. Dokter Hellema, die juist in net dorp vertoefde, was spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De arts heeft de heer Bakker met zijn auto naar Den Burg vervoerd, om het beter te kunnen behan delen. Daarna is hij weer naar Oude- schild gebracht. OOST. VOOR DE KERST. De Meisjesvereenigingen der Ned. Herv. Gemeente alhier hebben er ook dit jaar weer voor gezorgd, dat aan de kin deren der Zondagsschool met het a. s. Kerstfeest een pakje kan worden uitge reikt. Donderdag a.s. bestaat er gelegen heid voor de begunstigers der vereeni ging om de vervaardigde kleedingstuk- ken te komen bezichtigen. De vereeniging hoopt en verwacht, dat er veel belang stelling bestaat. S. DE WAAL DE „KEMPHAAN" IN NIEUWE VORM. Het boterde de laatste tijd nog niet erg met de molen van Natuurmonumenten. Nadat vorig jaar de wieken er af waren gewaaid, werd de molen deze zomer weer van een nieuw stel vleugels voorzien, nog grooter dan de vorige. Maar het bleek toen min of meer levensgevaarlijk om met harde wind bij de molen te zijn Daar moest wat op gevonden worden. In overleg met de heeren D. Bruin Cz., ver tegenwoordiger Natuurmon. en D. Boot, molenaar van. Natuurmon., werd vorige week met goedkeuring van Natuurmon., door timmerman P. J. Kooger een hout constructie uitgevoerd, die de molen wel een vreemd aanzien geeft, maar ten volle aan 't doel beantwoordt. Moge de „Kemp haan" nog vaak draaien, tot verlevendi ging van het polderlandschap en tot heil van Natuurmonumenten ||||||lllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| llilll BINNENLAND ||||||IUIIIIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIII!I|||||| Winterswijk. De wed. van Ds. De Boer werd Zondag 101 jaar. De Ned. Boksbond streeft naar op heffing van het boksverbod, dat in be paalde gemeenten geldt. Goes. De 24-j. timmermansknecht Korstanje is bij zijn werk van het dak van een kerk doodgevallen. De Middeleuropeesche zomertijd wordt ook in ons land de heele winter door gehandhaafd. Den Helder zit met een begrootings- tekort van f 450.000. Het zal voor het eerst op rijkssteun aangewezen zijn. Hoofddorp Aan de Aalsmeerder- weg verscheurde een hond 20 kippen en twee hazen. Heerlerheide. In de mijn Oranje Nassau is de 17-j. H.D. met zijn hoofd tusschen twee kipkarren geraakt en ge dood. Te Woerden werden in de duisternis bij NSB'ers ruiten ingegooid; ook de spiegelruit van een NSB-kapper. Ook te Tilburg komt dit voor. Het grootste te Rotterdam geopende noodgebouw is dat van J. P. Wijers In dustrie- en Handelsonderneming a. d. Stationssingel, oppervlakte 2100 vk. M. Bilthoven. NSB-platen, aan het sta tion aangeplakt, werden door twee zonen van een hoogleeraar in de theologie af gescheurd. Procesverbaal is opgemaakt. Nation. Dagblad. (NSB). Te Panningen, L., is een meisje, op weg naar haar werk, door de bliksem ernstig aan het hoofd gewond. Haar rechterarm werd verlamd. Ze werd be wusteloos opgenomen. Te Helmond brandden door onbe kende oorzaak eenige bergplaatsen ach ter de Molenstraat af. Aan de achterzij kreeg de manufacturenzaak Franssen en de galanteriezaak Van Bokhoven veel schade. Lange Ruige Weide. De 27-j. chauf feur, die op drie plaatsen brand stichtte in zijn huis, waarvan hij de verzekering pas van f 2000 op f 3000 had laten bren gen, kreeg een jaar gevangenis. Een groot aantal Nederl. arbeiders, werkzaam even over de grens, te Nord- horn, is op smokkelarij betrapt. Een van hen droeg acht onderpantalons over elkaar. Haarlemmermeer. Tegen een 53-j. dierenarts werd wegens belastingontdui king een half jaar gevangenis gevorderd. Hij had zijn vermogen f 30.000 te laag en over drie jaar zijn inkomen f 1500 te laag opgegeven Dinsdag 24 Dec. uit spraak. Te Heesch is door onbekende oor zaak hoeve A. Verstegen afgebrand. Blusschen was door watergebrek onmo gelijk. Een paard, een aantal varkens en kippen kwamen om; 30 koeien konden gered worden De vrouw des huizes dacht nog gauw een lade met f 2000 bank papier in veiligheid te brengen, maar kwam met de verkeerde lade buiten Schade f 30.000, voor klein gedeelte door verzekering gedekt. Haarlem. Iemand, die op een twin tigje de f 100,000 uit de Staatsloterij won, schonk aan werkloozen, die hem het lot verkochten, een Alkmaarder en een Haarlemmer, resp. f 100 en f 50.Deze werkloozen verzwegen dit echter voor maatschappelijk hulpbetoon. De Alk maarder werd vrijgesproken, omdat een werklooze f 200 spaargeld mag hebben, maar de Haarlemmer kreeg 14 dg. ge vangenis en in hooger beroep zelfs een maand. l|||||iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iii;iiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| NOORWEGEN Er zijn weer vier voor Engeland varende Noorsche schepen verloren ge gaan, samen ruim 14600 ton. FINLAND. Te Helsingki wordt van regeerings- wege in het Stadion een standbeeld op gericht voor.de athleet Nurmi. TURKIJE Turkije verduistert niet meer. De toestand zou zoo ernstig niet meer zijn op de Balkan. Door wolkbreuk traden de rivieren buiten haar oever, waardoor o.a. te Adrianopel 1900 huizen overstroomden en ontruimd moesten worden. 20U stort ten in. ENGELAND De Britsche overheid heeft de r.k. patriarch van Jerusalem, Mgr. Barlassi- na, onder toezicht gesteld. Engeland heeft de pogingen tot werving van Arabieren in Palestina op gegeven. DNB. Het opruimingswerk te Londen is onder militaire controle gesteld. Het personeel is met 13000 man uitgebreid. VEREENIGDE- STATEN De V.S. zullen voor midden 1941 nog 20,000 reserve-officieren onder de wapenen roepen. Honderden vliegtuigen deden een aanval op de fabrieksstad Sheffield, 550,000 inwoners, welke stad nog zwaar der werd getroffen dan Coventry. De Hertog van Windsor zal een onderhoud hebben met president Roose velt. In politieke kringen gelooft men niet, dat dit met eenig vredsvoorstel in verband staat. Citrine, secr.-gen. Britsch Verbond van Vakvereenigingen, in de V.S. ver toevende, noemde de toestand van En geland zer ernstig en zonder voortdu rende hulp van de V.S. onhoudbaar. De Britten hebben z.i. het meest te lijden door gebrek aan slaap.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1