Regeerings Mengvoeders Y/W\\ DISTRIBUTIE Petroleumverkoopers dienen deze week (dus niet later dan Vrijdag a.s., omdat het kantoor Zaterdags gesloten is) de restan ten van verlichtingszegel B in te leveren bij de distributiedienst. Opplakvellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. Brood: op broodbon 19 t.m. 22 Decem- 125 gr. roggebrood, 100 gr. ander brood, of een rantsoen gebak (geldig t.m. 29 Dec) Brood, bloem of gebak: op bloemkaart- bon 2 Lm. 29 Dec. 65 g# roggebrood, 50 g. ander brood, een half rantsoen gebak of 35 g. meel of bloem. Boter of vet: Op boterbon 20 t.m. 20 Dec. een half pond boter of margarine of twee ons vet. Op vetbon 20 tot en met 20 December half p. margarine of boter of 2 ons vet. Op boterbon 21 of vetbon 21 van 14— 27 Dec. een half p. boter of margarine of een halve fL slaolie. Brandstof: Voor de derde periode (15 December-31 Januari) geven de met „08" „09" en „10" gemerkte bonnen van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen- haarden,, kachels", alsmede de met 15 16 17 18 19 20 21 22 23 en 24 gemerkte bonnen van de Bonkaart Centr. verwarming elk recht op het koopen van EEN eenheid vaste brand stoffen. De geldigheidsduur der bonnen, gemerkt „Brandstoffen, één eenheid, 2e periode" en „Cokes, één eenheid, tweede periode" is verlengd tot en met 31 December a.s. Eieren: op bon 22 t.m. 22 Dec. één ei. (Geldig tot en met 29 Dec.) Gort, gortmout of grutten: op bon 88 t.m. 27 Dec. een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. meelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 83 t.m. 27 Dec een half p. Kaas: op bonnen 49, 50, 62, 63 van 2 tm. 29 Dec. een ons per bon. Op bon 35 t.m. 29 Dec. U/4 ons kaas. Koffie en thee. Op bon 81 t.m. 20 Dec. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder: op bon 93 t.m. 27 Dec. een ons. Petroleum: zegel 7e periode van 4 No vember t.m 29 Dec. twee liter Voor verlichting: „periode C" tm. 19 Januari twee liter. Peulvruchten: op bon 103 t.m. 12 Jan. een pond. Rijst, rijstgries, rijstemeel of grut- tenmeel: op bon 43 tm. 27 Dec. half p Suiker: op bon 30 t.m. 20 Dec. 1 Kg. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 98 t.m. 27 Dec. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vleesch- bon 12 t.m. 25 Dec. 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „12 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt (geldig t.m. 29 Dec.) Zeep: op bon 17 t.m. 31 Dec. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per 20 kg. droog waschgoed. Scheerzeep: t.m. 31 Dcc. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. gefabriceerd in BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. Amsterdam-O. Verkrijgbaar bijt Firma A.LANGEVELD Pz. - DEN BURG DE INKOMSTEN VAN HET RIJK MOETEN VERMEERDERD WORDEN. Zaterdag is een viertal nieuwe belas tingverordeningen afgekondigd met het doel de inkomsten van het Rijk belang rijk te vermeerderen: le. een loonbelasting; 2e. Hooger winstbelasting; 3e. Hooger grondbelasting; 4e. Heffing op waardevermeerdering. DE LOONBELASTING gaat 1 Jan. a.s. in en dient ter vervanging van de rijks inkomstenbelasting en de gemeentefonds belasting met alle opcenten. Deze loonbelasting zal zijn als het ware een voorheffing over het inkomen uit dienstbetrekking gedurende het jaar 1941. De bestaande inkomstenbelastingen loopen van 1 Mei 1940 tot 1 Mei 1941. Is nu in het inkomen over 19401941, waarover men thans belasting betaalt, loon begrepen, dan krijgt men ontheffing voor een derde deel van het aan belasting verschuldigde bedrag over het belasting jaar 19401941. Gehandhaafd blijft de belasting van andere inkomsten over 1940'41 dan uit loon. Het voornaamste verschil met de te genwoordige belasting zal zijn, dat on- gehuwden aanzienlijk meer dan thans zullen moeten betalen, evenals, in be paalde gevallen, gehuwden zonder kin deren. Voorts zullen ongehuwden be langrijk meer dan gehuwden moeten op brengen. In ruime mate zal rekening worden gehouden met het kindertal van een gezin. GIFTEN WITTE KRUIS. G., Oosterend f 1, F. B., Spijk f 2, BENOEMING T.E.M. Onze plaatsgenoot, de heer Piet Reij H.Jz., werd door de N.V. T.E.M. aange steld voor het verrichten van administra tieve werkzaamheden. AFSCHEID POSTDIRECTEUR G. KEIJSER. De heer G. Keijser, aan wie. op zijn verzoek met ingang 16 Dec. eervol ont slag is verleend als directeur van het P. T.T.-kantoor alhier, heeft Maandag af scheid genomen van zijn personeel. Die dag was hij juist 40 jaar bij de P.T.T. in dienst. Bij dit afscheid waren ook Burge meester Kamp en de Inspecteur der P. T.T,, standplaats Haarlem, aanwezig. De heer A. J. Eelman, postbeambte, sprak de directeur op hartelijke wijze toe. Zijn woorden getuigden van dank en prettige samenwerking. Steeds en gaarne stond hij allen met raad en daad ten dienste. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Inspecteur, die de heer Keijser namens de Dir.-Generaal dank bracht voor wat hij op zijn verschillende stand plaatsen voor de P.T.T. heeft verricht. De heer Keijser onderscheidde zich door plichtsbetrachting en nauwgezetheid. Tenslotte sprak ook de heer Burge meester de scheidende directeur op de hem eigen gloedvolle wijze toe. Hierna werd de heer Keijser namens het Texel- sche personeel een fraai schilderij aange boden een pastel, vervaardigd door mej. S. de Wijn (Oudeschild), voorstel lende de broedplaats De Petten met de boerderij van de fam. Lap en Den Hoorn op de achtergrond. De heer Keijser betuigde zijn oprechte dank. Zooals reeds gemeld, gaat hij zich ves tigen te Amersfoort. Ook wij namen afscheid van de heer Keijser, van wie we veel medewerking hebben mogen ondervinden. Een langdu rige rust in goede gezondheid mogen hem en zijn echtgenoote ten deel vallen. /77//////AS, Voor de Kerst kunnen adverten ties worden geplaatst: ZATERDAG 21 DECEMBER en_ DINSDAG 24 DECEMBER. Wij plaatsen uw advertentie op de VOOR-pagina zonder prijsver- hooging, wanneer wij uw op dracht tij dig mogen ontvangen en wel voor ons blad van Zaterdag 21 Dec. VOOR Vrijdagmorgen 9 uur; voor ons blad van Dinsdag 24 Dec. uiterlijk Maandag a.s. S. V. TEXEL Ondanks de vorst waren alle spelers op éen na present, zoodat (met één reser ve) twee volledige elftallen de strijd kon den aanbinden. Over 't algemeen was 't een aardige wedstrijd. De partijen waren aan elkaar gewaagd wat ook blijkt uit de uitslag, 32 voor groen-zwart. Na eeni- ge wederzijdsche aanvallen scoort gr.zw. het eerst, gebruik makende van een aar zeling in de achterhoede. Spoedig krijgt Wit een doelpunt als een der backs langs de keeper in eigen doel plaatst. Kort na begin 2e helft scoort Jan v.d. Pijl keurig uit een voorzet van Nic. Ran, waarop H. Ran met een geweldige kei voor de ge lijkmaker zorgt. Ten slotte maakt Dick na goed samenwerken met Ab de winnen de goal. Er werd dikwijls heel goed ge speeld. d.d. Ook voor meerderjarige kinderen zal aftrek mogelijk zijn, n.l. als de kinderen beneden 25 jaar zijn en grootendeels le ven op kosten van de belastingplichtige, die b.v. het levensonderhoud of het on derwijs of de beroepsopleiding voor hen betaalt. De aftrek wegens levensverzekering (hoogstens f 100 was deze aftrek) vervalt. De inning van de loonbelasting ge schiedt door de werkgever. Deze moet in een desbetreffende tabel het loon van de werknemer opzoeken en het daarachter vermelde bedrag aan belasting van het loon afhouden. WINSTBELASTING. Het aantal op centen op de winstbelasting, geheven van 1 echtspersonen (naaml. vennootschappen, coöperaties, enz.) wordt 200. De belasting bedroeg tien pet. Dit wordt 30 pet. De 200 opcenten worden 150 opcenten, wanneer de winst minder dan acht pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. GRONDBELASTING. Er zullen 100 extra opcenten worden geheven. Dus wordt het voor gebouwde eigendommen van 20 op 120 gebracht; op ongebouwde eigendommen werden geen opcenten ge heven; dit gaat nu wel gebeuren en wel 100 pet. Op pachters en huurders mag deze be lasting niet worden afgewenteld. HEFFING OP WAARDEVERMEER DERING. Een heffing zal plaats vinden van de waardevermeerdering van onroe rende zaken, die door overschrijving in de registers in eigendom van een ander overgaan. Deze heffing bedraagt vijftig percent ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll GEMEENTE TEXEL IIIIIIIK,. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| STEUN AAN PLUIMVEEHOUDERS. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat vergoedingsmaatregelen zijn vastgesteld voor pluimveehouders, die volgens de September-inventarisatie 1939 driehonderd of meer kippen en(of) eenden hadden en door de inkrimping van den pluimveestapel in nood zijn ge raakt. Zij, die meenen voor steun ingevolge bedoelde regeling in aanmerking te kunnen komen, dienen zich daartoe aan te melden in de Lagere Landbouwschool vóór of op Donderdag 19 Dec. a.s. tus- schen 121 uur. De bewijzen van het aantal kippen bij inventarisatie Sept. '39 meebrengen. Aanvragen, die na deze da- turr worden ingediend, moeten ter zijde worden gelegd. Texel, 17 December 1940. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester. JONKER. KAMP. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texe' Gelet op art. 41 der Gemeentewet, Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 20 December 1940, des vm. te 10,30 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge» meen te. Texel 17 December De Burgemeester voornoemd, KAMP 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken.Mededeelingen 3.Vaststelling uitbreidingsplan in on derdeden voor den Schildervveg. 4. Idem voor Den Burg. 5. Herbenoeming gemeentegeneesheer te De Cocksdorp. 6. Benoeming onderwijzeres o.l.school te De Cocksdorp. 7. Idem vakonderwijzeres voor de u.l. o. school. 8. Idem bestuursleden Algem. Arm bestuur. 9. Idem regent eh regentes Algemeen Weeshuis. 10. Idem lid schoolcommissie. 11. Idem afgevaardigde naar de alge- meene ledenvergadering van de N.V. T.E.M. in 1941. 12. Verplichting aan de Hoofden van scholen tot het bewonen der ambts woningen. 13. Verkoop bouwterrein. 14. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur voor 1941. 15. Rekening-courant-overeenkomst. 16a. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1941. 16b. Herziening jaarwedden enkele ambtenaren. 16c. Heffing opcenten gemeentefonds belasting. 16d. Verhooging opcenten hoofdsom personeele belasting. 16e. Idem vermakélijkheidsbelasting. 16f. Vaststelling beschikbaar bedrag kosten lager onderwijs voor 1941. WINTERHULP NEDERLAND TEXEL. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat naast de gehouden en te houden collecte, door mij 'n beroep is gedaan op groote firma's en belangrijke winkelzaken op Texel, om de Winterhulpactie met een bedrag in eens of een maandelijksche bij drage te steunen. Hoewel nog niet van allen een antwoord is binnengekomen, kan reeds thans worden vermeld, dat per 15 December 1940 aan bijdragen in eens werd ontvangen f 730, terwijl aan maandelijksche giften f 15 is toegezegd. Mochten neringdoenden, die abusievelijk zijn overgeslagen en niettemin de Win terhulp willen gedenken, alsnog een gave beschikbaar willen stellen, dan ziet ondergeteekende gaarne bericht tege moet. Toegezegde bedragen worden des- gewenscht thuis afgehaald. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de collecte, welke op 27 en 28 December a.s. zal worden gehouden, andermaal ge paard gaande met de verkoop van speld jes. De volgende figuren zullen op fraaie van de winst, als de winst f 3000 of meer bedraagt. Is de winst beneden de f 3000, dan is de belasting 75 percent van de winst, voor zoover deze het bedrag van f 1000. teboven gaat. Als winst wordt beschouwd, het be drag, waarmee de waarde van het on roerend goed op dit oogenblik de waarde die dat goed op 9 Mei 1940 had, over schrijdt. Naar aanleiding van deze belasting maatregelen wordt van bevoegde Duit se he zijde in een persconferentie ver klaard: 1. De loonbelasting is op Duitsche leest geschoeid, maar niet in elk opzicht is het Duitsche voorbeeld gevolgd, omdat het verschil anders te groot zou worden. 2 Het is rechtvaardig, dat ongehuwden en dat gehuwden zonder kinderen be langrijk meer belasting gaan betalen. 3. Het betreft een oorlogsbelasting. Dit dient bij de beoordeeling van de verhoo ging in het oog te worden gehouden. 4. Ondanks de verhooging is nog niet een belastingdruk bereikt als in Duitsch- land bestaat. 5. Binnenkort komt een nieuwe rege ling betreffende de financiën der ge meenten tot stand. 6. Hoeveel de loonbelasting zal op brengen is nog niet te zeggen, daar het begrip „inkomen" nu geheel anders wordt dan we het tot nu toe gekend heb ben. (ook van de pensioenen wordt het belastinggeld ingehouden). 7. Het tekort op 's lands begrooting 1941 zal zooveel mogelijk worden gedekt. artistieke wijze worden afgebeeld: 1. de gelaarsde kat; 2. Sneeuwwitje; 3. Assche- poester; 4. Roodkapje; 5. Hans en Grietje; 6. Doornroosje; 7. Klein Duimpje. Opgaven van collectanten worden gaar ne tegemoetgezien voor Den Burg ten Raadhuize en voor de andere wijken bij de plaatselijke voorzitters. Den Burg, 17 December 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. ONDERHANDS VERKOCHT De heer J. W. Bakker verkocht 't huis aan de Emmalaan, waarin gevestigd het kantoor Rijksontvanger, aan de heer H.C Remmers. Verwacht wordt, dat het Rijk wel huurder blijft. STEENKOOL ONDERWEG. Naar we van betrouwbare zijde verne men zijn drie vier schepen met steen kool naar ons eiland op weg. In verband met de kans op isolatie we kregen im mers al een voorproefje van de winter zag men ook van hoogerhand de nood zakelijkheid om Texel spoedig aan brand stof te helpen, in. SCHOOLNIEUWS Ter voorziening in de vacature vakon derwijzeres aan de Ulo (vac.-Mw. Jou- wersma) is deze voordracht opgemaakt. 1. Mevr. N.S. Broere - Risseeuw; 2. Mevr. T. Smink - Houwer. 3. Mevr. J. N. van der Vlies-Koopman. 4. Mevr. J. P. Room - Wilkeshuis Voor onderwijzeres te Oudeschild (va cature - mej. G. Eelman): 1. Mej. E. F. M. van 't Hooft, De Waal. 2. Mej. K. Beekenkamp, Den Burg 3. Mej. A. M. Jense, Den Helder. ALKMAARSCHE NOODBEURS Men wijst ons van de zijde der initia tiefnemers van deze noodbeurs er op, dat het voor de winkeliers en de industriee- le middenstand moeilijk is vraag en aan bod normaal doorgang te doen vinden. Vandaar deze maandbeurs, waar men offerten kan maken met monstercollec ties. De beurs, welke Woensdag en Don derdag 18 en 19 Dec. wordt gehouden, staat onder techn. leiding van het Recla me-atelier Felix uit Amsterdam; artis tiek leider Hotty Tang. Een adv. in dit nummer geeft nadere inlichtingen. EIERLAND. ONGEVAL De heer W. Visser, knecht bij de heer P. Dros Bz. kreeg bij het werk met een hooivork zoo'n prik in zijn rechterhand, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. NAAR ALKMAAR De heer G. Leber, in landbouwkringen welbekend, is ter observatie in het St.- Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar opgeno men. Hij was reeds eenige dagen ziek. Moge hij weer spoedig gezond en wel op Texel zijn. OUDESCHILD EEN MAANVISCH GEVANGEN. Vrijdagmorgen is aan de Vischafslag te Schevemngen een soort maanvisch aan gevoerd. Het exemplaar was een meter lang ongeveer en plm. 40 kg. zwaar. De visch werd gevangen in de netten van de TX 39, schipper P. van der Vis. We kunnen hierbij aanteekenen, dat de maanvisch behoort tot de visschengroep van de z.g. vastkakigen, welke zich door hun dikwijls fantastische lichaamsvorm onderscheiden. In tropische zeeën komen ze algemeen voor, maar op hoogere breedten zeldzaam. Volgens bejaarde visschers te Scheveningen was daar nog nimmer een maanvisch aangebracht. Wat een raar gedrocht, zoo'n maanvisch. Er zijn exemplaren, die wel 2,40 M. wor den en een gewicht halen van 400 kg. MIJN TEGEN EEN SCHUIT Visscher B. van der Schans is vorige week aan groot gevaar ontsnapt, toen hij ten oosten van de haven het net over boord gooide. In de schemering van de ochtend, zag hij, dat een groote mijn te gen zijn schuit opgedreven was. Hij ver loor zijn tegenwoordigheid van geest niet doch trok het net weer snel binnenboord en schakelde de motor op volle kracht achteruit. De manoeuvre had het ge- wenschte resultaat: M^n was spoedig in veilig water! Een geluïïwensch waard. ELECTRA EN GAS GERANTSOENEERD. Met het gebruiken van allerlei artike len moet de grootste zuinigheid worden betracht, ook met vaste brandstoffen. We zijn practisch geheel op kolen uit ei gen bodem aangewezen en doordat het vervoer zoo moeilijk valt, is 't met de brandstofvoorziening niet zoo best ge steld. Nu zijn er menschen, die bij gebrek aan vaste brandstoffen van gas of elec- triciteit gebruik maken en wel naar har telust. Hieraan zal nu een eind worden gemaakt, omdat voor het produceeren van meer gas en meer electra door de be drijven meer brandstof moet worden aan gewend en, zooals gezegd, moeten we hiermee juist zuinig zijn. Bovendien, zoo schrijft men van bevoegde zijde, zou het een bevoorrechting zijn van de financieel krachtige lagen der bevolking. Op 15 December a.s., zoo stond Zater dag in het Verordeningenblad, zal wor den overgegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op de grondslag van 100 procent van het verbruik in de over eenkomstige periode van het voorafgaan de jaar. Onder „periode" wordt verstaan een tijdvak van ongeveer 60 dagen, liggende tusschen twee meteropnemingen. De eer stel periode zal daarbij ingaan op de da tum van de eerste meteropneming na 15 December a.s. Het ligt voorts in de be doeling, dat het electriciteitsbedrijf (gas bedrijf) tijdig bekend zal maken, welke hoeveelheden in de onderscheidene peri- ooen ten hoogste mogen worden ver bruikt (dit zijn dus de hoeveelheden, die DE VISSCHERIJ MAAKT HET GOED. Naar we uit goede bron vernemen gaat het thans goed met de visscherij. Na de storm in het begin van deze maand, toen de schuiten dagenlang tot werkloosheid gedoemd waren, was het weer vorige week gunstig voor de uitoefening van de visscherij. Weliswaar maken de motor schepen buiten aanmerkelijk hoogere be sommingen dan de zeilers, doch ook voor de laatste groep is nu een goede boter-J ham te verdienen, dank zijde bijzon dere tijdsomstandigheden, die de visch- prijs sterk oojaagt. Zoo werd Vrijdag j.l. 30-53 ct. betaald voor een kg. garnalen. Dit product wordt door de schuiten in hoeveelheden van 40-80 kg. aangevoerd. Het laat zich begrijpen, dat het verbod cm zich voor zonsopgang op het watei te begeven, een groote handicap betee- kent. Ware deze maatregel niet afgekon digd, de visschers zouden veel langer van de gelegenheid kunnen profiteeren! Vrij dag j.l. was een visscher zoo fortuinlijk 100 kg. sardines in het net te krijgen. Hi; maakte er 32 ct. per kg. voor. De vol gende dag deed hij opnieuw een goede slag; hij bracht toen 800 kg. aan. Maar.... welk een teleurstelling! De prijs was toen teruggeloopen tot.5.5 ct. (vijf en een halve cent) per kg. Verschillende vaartuigen brachten behalve garnalen ook een partijtje schar aan; deze werden 1 voor 25-35 ct. per kg. aan de man ge bracht. Moge de vorst, die nu we dit schrijven gelukkig alweer de beenen genomen heeft, dit jaar niet in staat zijn de schuiten in de haven op te sluiten, op dat de visschers hun bedrijf onbelem merd voort kunnen zetten. DE KOOG. ADVENTSDIENST. Zondag a.s. zal de dienst in de N. Hf kerk alhier aan de Advent zijn gewijd.™ Aanvang half vier. De twee Meisjes ver een. van ons dorp zullen onder leiding van mw. Boogaard-Witvliet verschillen de liederen ten gehoore brengen. Illlllilillll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliillllll IIIIH BINNENLAND ||||||P lllll|!l'l!ll'"lllll'llllllil"i"ll"llll"llll'll!l"lll"llllllllllllllll'll]llll>llllllll|||||| KOOPT KINDERPOSTZEGELS Dr. Verhage werd herkozen als voor zitter van Bloembollencultuur. Van overheidswege is een standaard model ^oor lichtreclames ontworpen. Al leen donkerblauw licht is toegestaan. Op 5 Jan. komt een nieuw spoor - boekje. Vcoral Zondags zullen minde^ stoomtreinen rijden. Te Eindhoven werd 'n bakfiets met 3000 eieren door een auto aangereden, waardoor de meeste eieren tegen de straat sloegen. Lever bij het koopen van een batte rij voor uw zaklantaarn uw oude in. An der zijn ze op de duur met meer lever baar (bruinsteengebrek) Ex-wereldkampioen schaken Euwe speelde een wedstrijd tegen de kampioen van Friesland, Kramer, welke met 5-3 in het voordeel van Euwe eindigde. Hendrik Ido Ambacht. Door onbe kende oorzaak is de groote hoeve van D. Nugteren afgebrand. Het aangebouwde woonhuis bleef behouden, evenals negen paarden. Overigens ging alles in vlam men op. 32 koeien kwamen om. Wegens frauduleus slachten zijn sinds 1 Oct. al 63 slagers van vleeschle- vering uitgesloten. Voortaan zullen hun namen door de Veeh. Centrale in de pers worden gepubliceerd. Mr. Trip, secr.-generaal van 't Dep. van Financiën, gaf in een radorede zijn voldoening te kennen over de zoo ge slaagde eerste winterhulpcollecte. Ne derland, zoo zei spr., heeft zijn aanvan kelijke, ongerechtaardigde achterdocht overwonnen. Rotterdam Bij hef met explosieve middelen opruimen van fundamenten van de verwoeste Papierfabriek van Cats, is een ijzeren plaat tegen de noodwinkel van de opticien F. van Os aan de Goud- sche Singel geslagen. Groote verwoesting werd aangericht. Groote schade. Nog vijf andere nood winkels werden min ol meer zwaar beschadigd. le in de naar de data; gerekend meest overeenkomende periode van 1939-1940 werden afgenomen). Om de verbruikers in ieder geval een minimum hoeveelheid voor huishoude lijke doeleinden te garandeeren, zullen voor electra de minimumrantsoenen gel den, onverschillig of deze 100 pet. van het verbruik in de overeenkomstige pe rioden van 1939-40 overtreffen: a. voor verlichting en huishoudelijk gebruik (behalve koken): indien de eerste meteropneming plaats vindt: Vóór 16 Januari 1941: in de twee op eenvolgende perioden respectievelijk 55 en 41 Kwh. Na 15 Januari 1941: in de twee opeen volgende perioden resp. 47 en 31 Kwh. b. voor electrisch koken. Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken, wordt het minimum rantsoen, ge noemd onder a. verhoogd met 150 Kwh per periode. Voor gas verbruikers: 60 kub. M. per periode. Voor nieuwe klanten wordt een rant soen vastgesteld. Aan de industrie kan een extra rantsoen worden toegewezen, indien noodzakelijk. Wie het rantsoen overschrijdt, krijgt 'n boete, gelijk aan 50 pet. van het totaal ever betrokken periode verschuldigd be drag. Bij herhaling kan men van stroom (gas) levering uitgesloten worden. Wordt de steenkoolpositie van ons land niet ongunstiger, dan kunnen genoemde rantsoenen worden gehandhaafd. Komen er grooter transportmoeilijkheden, dan is verlaging niet uitgesloten.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2