(jwré (mm Kameraad Moeder. iiiiiiiiiiiiiiiiii zoo sprak.... iiiiiiiiimiiiin m onderwijs en opvoeding, niie DISTRIBUTIE Brandstof: Voor de nieuwe periode (15 December-31 Januari) geven de met „08" „09" en „10" gemerkte bonnen van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen- haarden,, kachels", alsmede de met 15 16 17 18 19 20 21 22 23 en 24 gemerkte bonnen van de Bonkaart Centr. verwarming elk recht op het koopen van EEN eenheid vaste brand stoffen. Bonnen gemerktéén eenheid brand stoffen derde periode, en één eenheid cokes derde periode, elk recht één een heid t.m. 31 lan. Brood: op broodbon 22 t.m. 12 Januari 100 gr. of een rantsoen gebak (geldig t.m 19 Jan.) Tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel: op bon 3 van de bloemkaart t.m. 26 Jan. 35 gram. Boter en vet: t.m. 10 Jan. op boterbon 24 en vetbon 24 een half pond boter of margarine of 2 ons vet (geldig t.m. 17 Jan.) Eieren: op bon 33 t.m. 12 Jan. één- ei. (geldig t.m. 19 Jan.) Gort, gortmout of grutten: op bon 44 t.m. 21 Febr. een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. meelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 57 t.m. 21 Febr. een half pond. Kaas: op bonnen 47, 48, 60 en 61 van 30 Dec. t.m 26 Jan. een ons per bon. Op bon 20 t.m. 12 Jan. 1XU ons kaas. Koffie en thee op bon 18 t.m. 31 Jan. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder: op bon 87 t.m. 21 Februari één ons. Petroleum: zegel 8e periode v. 30 Dec. t.m. 23 Febr. twee liter Voor verlichting: „periode C" t.m. 19 Januari twee liter. Peulvruchten: op bon 103 t.m. 12 Jan. een pond. Ryst, rijstgries, rijstemeel of grut- tenmeel: op bon 108 t.m. 24 Jan. half p. Suiker: op bon 86 t.m. 17 Jan. een kg. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 31 t.m. 21 Febr. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vleesch- bon 14 t.m. 15 Jan. 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „14 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt (geldig t.m. 19 Jan.) Zeep: op bon 113 t.m. 31 Jan. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep. of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Wasscherijen nemen 20 kg. droog waschgoed in behandeling voor 1 bon no. 113. Scheerzeep: op bon 117 (speciale bon, uitgereikt gelijk met de textielkaart) t.m. 30 April 50 gram scheerzeep, of één tube, aan wel één pot scheercrême. O Opplak vellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. illlllllllll FEUILLETON Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 40.) De kinderen slopen schuw aan de ziekenkamer voorbij. De toegang was hun, in verband met het ernstige be smettingsgevaar, ontzegd. Zelfs met Ro- mana kwamen zij niet in aanraking. Slechts éénmaal zagen zij op de veran da haar bleek gelaat. Het duurde lang IN DE LACHHOEK Illlllllllll BEELDSPRAAK. Ik begrijp niet, wat je van me wilt. Je ziet toch, dat ik aan handen en voe ten gebonden ben. KAPITEIN SKITTLE'S BOOTSMAN REDT EEN KONING. 7. Maar terwijl hij de plank liet zak ken, kwam de bakboordszijde terecht op de neus van een grote vis, die juist op dook Het dier stootte zijn voorgevel zo zeer, dat het verontwaardigd met de staart een opstopper tegen de plank gaf. Boots vloog met een grote zwaai om hoog 8. Hij vloog samen met de verfpot, want het hengsel zat om zijn hoofd. Na een korte, maar zeer opwindende vlucht landde Boots met een geweldige smak juist tusschen de leeuw en de koning. Beiden schrokken zeer van zijn ver schijning, maar de leeuw wel het meest. 9. Met een luid gebrul liet deze de hielen zien en ging er zo vlug mogelijk x vandoor. En toen werd Boots de hele1 van de dag, omdat hij de koning van zijn'' vervelende gast verlost had. De koning^" nodigde hem op een reuze-fuif, terwijl51 Skittle moest bedienen. NUTTIGE WENKEN. HAVERMOUT op koele, luchtige plaats bewaren. Bus niet afsluiten. PEULVRUCHTEN in katoenen zakjes op droge plaats bewaren. BLOEM bewaart u het best in de on- gineele verpakking. Losse bloem in bus sen, welke niet geheel afgesloten mogen worden APPELTJES, gedroogde, eveneens be waren in katoenen zakjes op luchtige plaats. GRUTTERSWAREN kan men beter in katoenen zakjes bewaren dan in bussen of flesschen. Op luchtige, droge plaats ophangen. Die zakjes meel kan men tij dens vorst eens buiten hangen. Zitten er mijten of andere insecten in? Dan zullen zij zoo'n vorstkuur niet overleven. RECEPTEN RIJSTKOEKJES, vier personen. Hal ve liter melk. 50 gr. rijst, 50 gr. suiker, 60 gr. bloem, een beetje zout, geraspte ci troenschil, vanille of kaneel, een ei, bo ter Kook van de rijst, de melk en het zout een dikke rijstebrei, onder af en toe roeren. Klop de eierdooier met de sui ker en het smaakje tot schuim. Voeg hem bij de rijst en meng de massa goed door elkaar. Strooi de bloem er door. Klop het eiwit stijf en vermeng het luchtig met de rijst. Vorm er koekjes van en bak ze in de koekepan gaar en bruin in de heete. boter. Presenteer ze als warm nagerecht, bestrooid met sui ker. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Illlll 291 BALSAMIEN. Vergeet u niet de uitgebloeide bloemles weg te nemen? Ze zouden de plant groeikracht ontne men 292 IXORIA'S in de winter, wanneer ze niet bloeien, spaarzaam gieten. 293. OLEANDERS. In de winter op een koele lichte plaats en, in tegenstelling met 's zomers, wat minder gieten. 294. KERSTSTER. Denkt u er wel aan, uw in bloei gekochte Kerstster in een verwarmd vertrek plaatsen, maar liefst zoo ver mogelijk van de kachel. Op een zeer licht plaatsje. Gewoon gieten. voor Georg er toe kon besluiten hierover te spreken. Vond je niet, vroeg hij zacht en verlegen, dat ze er verschrikkelijk bleek en vermagerd uitzag? Geheel tegen zijn verwachting ant woordde Camilla onmiddellijk: Die verpleging hèze moet zich geweldig inspannen Tiebruck gebruikte de maaltijden met de kinderen; Romana at alleen. De kin deren keken schuw naar zijn gezicht. Ze zagen, dat hij leed. En in Camilla stre den medelijden met paps, die het zoo moeilijk had en hevige jaloezie jegens Romana om de overhand Hield hij dan zóóveel van die vreemde vrouw dat zijn kinderen niets meer voor hem beteeken- den? In haar onrechtvaardigheid dacht ze er niet aan haar vader, door wat lief de en zorg te toonen, het leven wat ge makkelijker te maken; integendeel, zij sloot zich steeds meer in zichzelf op en sloeg haar oogen neer, als hij haar aan keek En achterna ergerde zij zich dan steeds weer over haar eigen gedrag. De moeilijkste week brak aan. Alf vermocht, tengevolge van een tijdelijke tongverlamming, slechts ongearticuleer de geluiden voort te brengen, maar hij strekte zijn zwakke, schrikbarend ver magerde handjes naar Romana uit en steunde stamelend: Mamma, mamma. Boven op de overloop van de eerste verdieping, waarop alle kamers uit kwamen stonden Camilla en Georg, in gespannen en angstig luisterend naar al le geluiden, welke uit de ziekenkamer tot hier doordrongen. Hoor je 't? fluisterde Milla en de UW WASDOEKEN TAFELZEILTJE kunt u niet beter opbergen dan om een ronde stok gerold. Wanneer het op de duur gaat plakken (kleven), valt daarte gen niets te doen (ouderdomskwaal.) VRAGENBUS. Illlllllllll SCHROEIVLEK IN GABARDINEJAS? Schroeivlekken moeten zeer voorzichtig behandeld worden, omdat het weefsel dikwijls reeds veel geleden heeft. Uit- wasschen met lauw water, waarin wat bciax opgelost is. Daarna uitspoelen. De natte plek met een doek bedekken en dioog strijken tfllllllliniliril RECENSIES. nilllllINlIllttl HET KIND. Veertiendaagsch blad voor Ouders en Opvoeders met maande- lijksche bijlage voor de Jeugd, De Merel genaamd. Gaarne vestigen we op nieuw de aandacht op dit door de heer D. L. Daalder zoo voortreffelijk geleide tijdschrift. Wie als vader, moeder, on derwijzer een betrouwbare gids zoekt op het zoo voorname terrein der opvoeding, belegge zes gulden in een abonnement op Het Kind. Zij zullen daar veel nut en genoegen van beleven. Het Kerstnum mer biedt weer een schat van lectuur, ook poëzie. Het is fraai geïllustreerd. Aan het Bureau van dit blad kunt u een proefnummer aanvragen. MATSOEOKO, Minister van buitenl. zaken van Japan: Ik vrees, dat het nieu- wi. jaar wellicht zeer tragisch en onge lukkig voor de heele menschheid zal bliiken. Alle godvreezende lieden moeten bidden, dat dit jaar niet verwordt tot 't eeiste jaar van vernietiging van de moderne beschaving. hand, die tastend die van haar broer zocht, beefde van opwinding. Hoor je 't, hoe hij om haar roept? Toen Tiebruck naar buiten kwam, zag hij de kinderen niet, zoo in zichzelf ge keerd staarde hij in de ruimte. Hij had zijn kind moeten opgeven. Maar daar binnen zette de vrouw met haar moe derlijke ziel de strijd om het jonge leven verbitterd voort. En steeds weer trok deze onuitputtelijke wil in de strijd te gen de dood de vader, die de tragiek de zer laatste uren niet meer kon aanzien, naar de ziekenkamer terug. Stil en onbewegelijk stonden de half volwassen, maar nochtans begrijpende kinderen in een hoek van het portaal. Zij zagen Romana plotseling de deur epen rukken en met een stem, die wei nig menschelijks meer had, Tiebruck's raam roepen. Gerold stolde het bloed in de aderen en Camilla durfde haast geen adem te halen. Juffrouw Ostenroth kwam voorbij. Ook haar nog spitser en geler geworden gelaat bewees hoe zij onder de indruk van dit oogenblik leed. Julie moeten naar bed! voegde zij de zwijgende kinderen toe, maar zij nam haar woorden zelf niet ernstig op. Nie mand zou in staat zijn geweest Georg en Camilla te bewegen hun plaats te ver laten. De crisis fluisterde de goedige huishoudster met bloedlooze lippen. En de kinderen keken haar aan, alsof zij dat nog niet wisten. Juffrouw Ostenroth be sloot tezamen met de kinderen te wach ten; zij was bang in dit critieke oogen blik met haar eigen sombere gedachten IIET BEZIGHOUDEN VAN ZIEKE KINDEREN. Voor velen is het al moeilijk gezonde kinderen passende bezigheid te ver schaffen, hoeveel moeilijker zal het hun dan vallen, prettige werkjes voor zieke kinderen te bedenken. En toch is dit van 't allergrootste belang. Telkens weer blijkt, dat de genezing van kinderen dik wijls geremd wordt door het feit, dat het kind geen voor hem passende bezigheid heeft en dusTzich verveelt of te veel met zichzelf en zijn ziekte bezig is. Natuurlijk hangt het van de aard der ziekte van het kind af in de eerste plaats en van de aanle? en het karakter van 't patiëntje in de tweede plaats, hoe we onze bezigheid zullen kiezen. Een liggend kind is heel wat beperkter in de moeilijkheden, dan een zittend kind. Een kind, dat niet zijn beide han den tot zijn beschikking heeft, is nog weer gebondener. Er is een' heel aardig boekje op dit gebied uitgekomen, n.l. „In bed, toch pret". Daarin zijn allerlei genoeglijke dingen, b.v. het maken van een karton nen doos, het omtooveren van het bed in een schip, of een auto en allerlei spel letjes en werkjes, die in bed gedaan kun nen worden. Als bijzonder prettige be zigheid herinner ik me een spelletje uit mijn eigen mazelen-tijd. Onze vriende lijke dorpsdokter bracht de letters van het woord „mazelen" mee en droeg ons (mijn zuster mazelde mee) op, zooveel mogelijk woordjes uit die letters te zoe ken. Dan was er nog een heerlijkheid voor 111(11 BINNENLAND IHHI - In ons land zijn vorige week wel tien personen door de duisternis misleid er. daarna verdronken. Omzetbelasting is ook verschulidigd var effectenprovisie. Ze mag de klant nie* in rekening worden gebracht. Te Den Haag werd de 19-j. mej. Van der K. op de Vaillantlaan door een ach teroprij dende auto, die onvoldoende uitweek, aangereden en gedood. Te Oosterbeek viel de 60-j. gehuw de caféhouder K. in de kelder van zijn nieuwe huis. Hij overleed spoedig. De man ging een verkeerde deur binnen. Te Rotterdam kreeg de 12-j. H. van den Berg de deur van een spoorwagon tegen het hoofd, toen deze met een lier (omdat ze zoo klemde) werd dichtgetrok ken. De jongen was op slag dood. alleen te zijn. Een uur later of waren er misschien al drie, vier uur verloopen? werd plot seling de deur van de ziekenkamer op nieuw geopend. Romana trad naar bui ten, bleek en geagiteerd. Ze zag de kin deren en de huishoudster bijeenhokken en staarde een oogenblik in de vragend op haar gerichte gezichten. Daarop echter keerde zij zich met een ruk om, om haastig haar slaapkamer binnen te gaan. Een tot hen doordringend geluid van ingehouden snikken deed hun rade loosheid nog toenemen, maar bijna ge lijktijdig sprongen de als met stomheid geslagen kinderen van hun plaats op om Romana te volgen. Resoluut, zonder aan te kloppen, openden ze de deur van haar kamer, waar ze in de heerschende dui sternis moeite hadden zich te oriëntee- ren tot Georg op de gedachte kwam licht te maken. Romana stond op van de divan waarop zij zich uitgeput had laten neer vallen. In haar behuilde gelaat schitter den echter haar oogen vol ingehouden blijdschap. De kinderen aarzelden even en Ca milla was tenslotte de eerste, die de vraag, welke hun beiden op de lippen brandde, in woorden vermocht uit te drukken. Alfstamelde ze. Is hij dood? Romana staarde het meisje aan. Dan schudde ze heftig het hoofd. Het is overwonnen, zei ze door staan! Hij blijft leven. We hebben het gewonnen, afgedwongen hebben we het, we hebben. (Wordt vervolgd) II me, als ik ziek was: mijn lapjes-schat waarmee ik poppetjes aankleedde op deV( meest primitieve manier; ik herinner mep nog een miniatuur-zuigeling, in een draagkussen, wit afgezet met een paars bandje. En een bruid, getooid met eenf1 oud stukje kant. De lapjes deden ookp dienst om er winkeltje mee te spelen. En dan was er wel een belangstellend fa milielid bereid om nu en dan te komen koopen Voor het kind, dat maar één hand tot zijn beschikking heeft, zal er altijd aan gedacht moeten worden, het te maken werkje vast te zetten. B.v. als het kind wil teekenen of kleuren, moet het vel pa pier behoorlijk op een plank, die over 'to bedje ligt, vast geprikt worden met pu- raises. Vlak naast het bed moet een tafeltje staan, waarop het kind kan vin den wat het noodig heeft, b.v. goed aangepunte potlooden, gum, kleurkrijt, nieuwe stukjes papier, zoodat het kindd werkelijk een poosje zonder om hulp te behoeven roepen, kan doorwerken Steeds moet er echter aan gedacht wor-tn den, dat het werk ontspanning, geen in-|h spanning moet zijn. Een verschijnsel waarmee in dit opzicht rekening, gehou den moet worden, is dit: een. ziek kind, een zwak kind, een vermoeid kind grijpt gewoonlijk terug naar zijn bezigheid, die het eigenlijk al voorbij is. Ik zie hierin altijd een wijze voorzorgsmaatregel van de natuur om te waken voor te groote inspanning, 't Is een zelfde verschijnsel als het gaarne lezen van een mooi kin derboek door een volwassene, die moe is. De geest wil wél bezig zijn, maar niét zich inspannen. J. F. JACOBS-ARRIENS. (Uit: De Dokter in Huis.) Te Groningen werd het 6-j. zoontje van de fam. P. door de electr. stroom gedood, toen hij het electrische kacheltje zou inschakelen. Het snoer van dit ka cheltje was verkeerd gemonteerd. Te Zeist en Austerlitz is een partij goederen opgespoord, welke ten nadeele van de Opbouwdienst was ontvreemd. De pclitie had een vrachtauto noodig om al les op te halen. Te Otterlo brak brand uit in de N.H. Kerk, vermoedelijk door vonken uit een warme stoof. Eeuwenoude banken met fraai houtsnijwerk gingen in vlam men op. De houten zoldering van de kerk was al zwart geblakerd De brandweer kor erger voorkomen. Te Tubbergen is een autobus op ten niet verlichte kolenwagen, met een paard bespannen, gereden. De voerman, die zijn paard juist op scherp had gezet, werd ernstig gewond. Buspassagiers kre gen lichte wonden door glasscherven. miiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiillllll IIIH1III1U VAN DE BOEKENPLANK. Illlllllllll ||||||iiiuiiiiiiiiiuiiiiuiiiiuNniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||n Joh. C. Francken, Veel vragen.... één antwoord. Een keur uit de onder werpen, in het vragenuurtje der N.C.R. V. behandeld. 432 blz. Ing. f3,90. Geb. f4,90. Knut Hamsun, De cirkel gesloten. 426 blz. Geb. f4,90. Karei van Heusden, De onbekende mensch. Een avonturenreis door het land der liefhebberijen. 144 blz., geïllustr. Geb f 2,90. Nono, Zeven. 156 blz. Geb. f2.50. G. Rompes, Cursus ziekenverple ging. Samengevat in meer dan duizend vragen en antwoorden. 544 blz. Geb. f 2,25. Arthur van Schendel, De water man. 246 blz. Geb. f 1,50. Arthur van Schendel, Jan Compag nie. 297 blz. Geb. f 1,50. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 IIIUUIIUI HYGIENE EN VEILIGHEID 268. PLATVOETEN komen bij be paalde volken (Oosterlingen) algemeen voor. De (ziekelijke) platvoet kan in de hand worden gewerkt door zwaar tillen, te veel staan, enz. Door plat voetzolen zijn platvoeten kunstmatig te herstellen. Beter zijn heilgymnastische oefeningen, die de voetspieren versterken en de ge wrichten tusschen de voetbeenderen le nig houden. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4