Het beste boek Kameraad Moeder. De Toekomst van de jonge boer. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Koopt lllllliiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiijii llllllllllll VOOR DE VROUW. ||||i|||||i| IIHUiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!^ RECEPTEN PREISCHOTELTJE. Kook de aan stuk jes gesneden prei gedurende een half uur in kokend water met zout. Laat de prei op een vergiet uitlekken, druk ze goed uil. Leg vervolgens sneedjes oudbakken wittebrood zonder korst in een met boter ingesmeerd vuurvast schoteltje. Doe hier op een laag prei en bestrooi deze met zout, peper en nootmuskaat. Plaats hier en daar een stukje boter. Ga zoo voort, tot de voorraad op is. De bovenste laag moet prei zijn. Bestrooi deze met be schuit, plaats hier en daar een klontje boter en zet het schoteltje nog een kwar tier a twintig minuten in de oven. NUTTIGE WENKEN. KLEEFSTOF van pleisters kunt u wegnemen met benzine of aceton INKTPOTLOOD-strepen op uw grijze pak wrijft u af met doekje met alcohol. HAVERMOUT kan, in pakken bewaard, twee maanden goed blijven, mits ze op koele, droge plaats staan RUNDVET in blikken of potten op koele plaats bewaren. Onbeperkt houd baar. INKTVLEKKEN in eikenhout afschu ren met fijn papier. Daarna een paar maal in de was zetten WILDLEEREN handschoenen was- schen in lauw sop van goede zeep. Na spoelen in schoon water, waarin een paar druppels slaolie. DE NIEUWE MODE. Het Januari-nummer van „Beyer's Mode für Alle" vertoont op de voorpagi na een vlot en sportief loshangend jasje, dat van bont, imitatie-bont of een stevi ge mantelstof gemaakt kan worden. Ver der geeft het veel modieuze modellen vcor mantels, japonnen, blouses, rok ken, enz. Aan onze jongens en meisjes is ge dacht op pagina's 20 en 21 leuke meis jesmantels, jurkjes, schoolpakjes, enz. Het Januari-nr. heeft weer een uit breiding ondergaan: thans zijn 2 rader- bladen bijgesloten, waarop meer dan 70 modellen voorkomen. In de boekhandel verkrijgbaar a 60 ct. per stuk, f 1.65 per kwartaal. nill|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii!iiiiiiiiiiini|||||| mill UIT ONZE TAAL-TUIN. |||||j ||III|iiiiiii>ii!iiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiuiii:|||[|l 170. Hier is de zin, waaruit we 14 fou ten moesten visschen om hem te doen be antwoorden aan de spelling-De Vries en Te Winkel: „Wij' kunnen hun, die daarin belang stellen, meedeelen, dat den heer J. de Ruiter, den bekenden schilder, den 4en Januari met de „Simon Bolivar" uit New-York aangekomen, de zoo benijde eerste prijs is toegekend." Het waren heusch de domste lezers niet, die de veertien fouten niet alle heb ben kunnen opsporen. Er komt heel wat kijken, voordat men zeggen kan: „Ik schrijf de Nederlandsche taal volgens de spelling-De Vries en Te Winkel". Daarin dient men speciaal te zijn onderricht. En toch zijn er nog menschen, die van de vereenvoudigde spelling niets willen we ten. Zij houden zich vast, naar zij bewe ren, aan De Vries en Te Winkel, maar grijpen niet zelden mis. Geen wonder. Wellicht kan het bovenstaande dienen om hen gunstig te stemmen jegens de genen, die, om te beginnen, de naam- vals-N maar willen afschaffen. (Illllllllll FEUILLETON Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 44.) Ik heb jarenlang met een vrien din, een uitstekende violiste gemusi ceerd, zei Romana vriendelijk. Mis schien brengt u de volgende maal uw viool mee, dan kunnen we het samen eens probeeren. Alk keek Romana even kort en door dringend aan, voor zijn blik weer in het niets zeggende terug gleed. /IIIIIIIIM IN DE LACHHOEK lülilllllll ONDER KANNIBALEN. Geef mij die dunne maar. Ik moet dièet houden Zooals reeds werd meegedeeld bestond vcor de lezing, die Ir. Van Bueren, op urtnoodiging van de Vereen, van Oud- lecrlingen der Lagere Landbouwschool Vrijdagmiddag in De Lindeboom heeft gehouden, groote belangstelling. Wij za gen boeren, jong en oud, van het geheele eiland. In zijn openingswoord sprak de voorz., de heer P. Kikkert, zijn bijzondere vol doening uit over de geheel gevulde zaal. Een bijzonder woord van welkom werd tot de spreker, de adviseerende leden der vereen, en de vertegenwoordigers der landbouworganisaties gericht. Hierop werd het woord verleend aan Ir. Van Bueren, die het onderwerp „De toekomst van de jonge boer" zou be handelen. Het is, aldus spr., zeker bekend, dat de toekomst voor de jonge boer de laatste jaren allesbehalve gun stig was. De moeilijkheden, een eigen be drijf te krijgen, waren zeer groot. ER HFERSCHT LANDHONGER. Bij de verpachtingen in de Wieringermeer is 't aantal gegadigden tienmaal zoo groot als het aantal beschikbare boerderijen. Bij een door de R.K. Land- en tuinbouw bend in 1938 gehouden enquete bleek dat e>* onder zijn leden 10.000 jonge boeren waren, die in staat waren een eigen be- diijf te leiden maar voor wie geen plaats vas. Dit is een gevolg van de wanver houding tusschen vraag en aanbod. De bevolking van ons land neemt veel ster ker toe dan de beschikbare cultuurgrond Do tienjaarlijksche tellingen toonen dit duidelijk aan. In de jaren 19001930 is de bevolking op het platteland toegeno men met plm. 50 pet. De werkverrui ming door uitbreiding van cultuurgrond en intensiever gebruik bedroeg slechts 15 pet. Hieruit blijkt, dat de verhouding tusschen vraag en aanbod totaal ver stoord is. Welke mogelijkheden zijn er m. om in deze toestand verbetering te biengen? Daar is allereerst de mogelijk heid van UITBREIDING VAN DE CUL TUURGROND. Volgens Ir. Westhof kan in ons land door ontginningen en droog makerijen nog 445000 ha cultuurgrond verkregen worden. Hiervoor zal 20 j. ncodig zijn. Ieder jaar komt dan 22000 ha land beschikbaar. Dit beteekent bij de gemiddelde bedrijfsgrootte in ons land plaatsruimte voor 2200 jonge boeren. Daar er jaarlijks 3400 jonge boeren bij komen, is er nog een overschot van 1200 Een andere mogelijkheid is EMIGREE- REN. Ik bedoel daar niet alleen mee 't wegtrekken naar een ander land, maar ook. het veranderen van beroep. Zij, die h:ertoe de moed hebben, kunnen van sue ces in hun nieuwe werkkring verzekerd zijn. Maar er zijn nog altijd boeren, die liever hun vaderland dan hun beroep vaarwel zeggen en zoo zijn er uit ons land talrijke personen weggetrokken om elders een bedrijf te stichten. De laat ste jaren waren de kansen voor de emi gratie zeer gering. Verscheidenen heb ben hun geluk beproefd in FRANKRIJK De pachten zijn daar maar de helft van die in ons land en een bedrijf is er mak kelijk te krijgen. Het grootste bezwaar was echter gebrek aan arbeiders Voor gezinnen met groote kinderen is hiertoe komst, maar in andere gevallen waren de teleurstellingen groot, daar men dik wijls de oogst door gebrek aan arbeiders niet binnen kon krijgen. Ook zijn nog al wat personen naar Zuid-Amerika ver trokken, maar ook hier moest men de eerste jaren genoegen nemen met verla ging van de levensstandaard. Spr. is van meening, dat na de oorlog he+ aantal emigranten zeker zal toene men. De Nederlander is degelijk, ijverig en intelligent en dit zijn eigenschappen, d.;e hem ook in het buitenland succes veizekeren. Dit blijkt ook uit het feit, dat zij, die vanuit ons land naar PALE STINA zijn getrokken en dus geslachten lang tot ons volk behoord hebben, daar tot de beste boeren behooren. Tenslotte is daar de mogelijkheid van he' VERBETEREN VAN DE FINANCI- Ik ben maar een matige muziekbe oefenaar, mevrouw en ik geloof dan ook niet, dat ik me daaraan wagen mag. Camilla mengde zich in het gesprek en ze. dringend: Dat gelooven we zoo maar niet; dat zult u toch eerst moeten bewijzen. Georg herinnerde zich, dat in een der kasten in de muzieksalon nog een ver geten viool lag. Hij had haar spoedig ge vonden en overhandigde het instrument aan Heinz Alk, die er eenigszins onhan dig mee manoeuvreerde. Hij zal waar schijnlijk geen virtuoos zijn. dacht Ro mana medelijdend, en hij geneert zich nu natuurlijk, omdat men hem aan zijn woord houdt. Alk stemde de viool met linksche be wegingen. Hij hield het instrument te gen zijn oor en luisterde naar de weg stervende toon. Nog scheen hij te aarze len,of hij werkelijk zou spelen, maar de bii het stemmen opgewekte tonen deden zijn liefde voor muziek plotseling ont waken en met een ruk plaatste hij de viool onder zijn kin. Zoo wachtte hij we derom eenige oogenblikken, waarin de aanwezigen gelegenheid hadden hem in het gezicht te zien. Nu heerschte er toch werkelijk eenige spanning en verwach ting. Met hetzelfde spontane gebaar als zcoeven hief Alk nu ook de strijkstok cp en in de volgende seconden gleed de ze teer en soepel over de snaren. Het was of zij jubelden bij deze aanraking en onder het vibreeren van zijn vingers. Met een trek van verrukking op het op geheven gelaat, in zijn oogen een droo- merige glans, welke zijn expressieve kunstenaarskop, mede door de zachte en indirecte verlichting van het vertrek iets EELE UITKOMSTEN van het bedrijf. Hoe zal het hiermede in de toekomst gaan? De vertegenwoordigers van de verschillende landen zullen elkaar aan 't einde van deze oorlog ontmoeten aan de cc. nferentietafel. Men zal dan begrijpen, dat men elkander noodig heeft. Het stel sel, waarbij ieder volk zich zelf trachtte te redden, is voor ons land, dat grooten- deels is aangewezen op de export, fnui kend geweest. Wat konden wij beginnen met onze bloembollen en ons fruit? Spr. vei wacht geen volledige vrijhandel. Men zal een middenweg trachten te vinden, die in ieder geval voor ons land verbete ring zal beteekenen. Behalve door export za1 deze ook gezocht moeten worden in een grooter verbruik van artikelen, die on- land zelf levert. Er valt hier zeker iets te bereiken. Ik noem als voorbeeld is juist goed genoeg voor onze BIBLIOTHEEK. Van maand tot maand vullen wij onze collectie aan met 't beste van 't beste Ook wie maar een enkele maal een boek leent, be taalt niet meer dan 10 ct. per week melk. Het gemiddeld verbruik in ons land was per hoofd per dag 0.35 liter. In vele landen is dit tweemaal zoo groot. Zelfs in Duitschland en het voormalige Oostenrijk was het 0.50 liter. Tot deze hoogte is het verbruik van dit bij uit stek goede voedsel ook in ons land zeker op te voeren Tot voor enkele jaren werd hier in het geheel geen reclame voor ge maakt. Zoo zijn er meer dingen, die, w snneer ze niet vrijwillig aanvaard wor den, desnoods met dwingende maatrege len moeten worden verkregen. Dit zal lot gevolg hebben verhooging van de rijzen. Maar hiermee zijn we er nog niet. In 1912 was de tarweprijs f9.50, in het jaar 1927 f 13.25 per 100 kg. Toch lee- ren de statistieken, dat het in het eerste jaar de boer goed ging, terwijl in het laatste jaar met verlies gewerkt werd Tegenover een verhooging van de tarwe prijs met 40 pet. stond een stijging der pachtprijzen met 65 pet. Na 1918 zijn de pachtprijzen sterk gaan stijgen door meerdere vraag en het tegen elkaar op bieden. De zittende pachter had voor deel, maar wee als de pachtjaren om waren. Wilde hij niet op straat komen, dan moest de pacht flink omhoog. De meerdere ontvangsten kwamen terecht ir. de portemonnaie van de verpachter. Onze voormalige regeering heeft door de ii: voering van de PACHTWET hierin ver betering gebracht. Iedere verpachting moet worden bekeken door een pacht- commissie, die, wanneer er buitensporig heden in voorkomen, de verpachting niet goedkeurt. Ook de bepaling, dat men minstens tien jaar op het bedrijf blijft, werkt zeer gunstig. Met de invoering van deze wet is aan vele wantoestanden een einde gemaakt, die soms ontstonden door de buitensporigheid van een enkele boer Zoo is het gebeurd in Zuid-Hol land, dat een Geldersche boer, die met alle geweld een boerderij wilde hebben en f 25 meer per h.a. gaf, in enkele ja ren de pachtprijzen in die omgeving sterk deed stijgen. In het laatst van het vorig jaar is bovendien de pachtstopwet afgekomen, die verhindert, dat de huurprijzen niet boven die van Dec. 1939 komen. Men kan vergunning tot verhooging aanvragen, maar deze wordt alleen verleend als men kan bewijzen, dat dit gerechtvaardigd is. Ook de koopprijzen zijn vastgezet en bovendien is er de bepaling aan ver bonden, dat de kooper tevens gebruiker meet zijn. De vraag is gesteld, waarom deze laatste wet pas aan het einde van mysterieus gaf, zoo speelde Heinz Alk een der mooiste composities van de groote Kreisler. Hij had een aandachtig gehoor. Ro mana was veel te muziakal om niet on- dei de bekoring te geraken van" deze talentvolle voordracht. Tiebruck voelde zich wat verwonderd Georg had op recht waardeering voor dit vioolspel, waarin hij het nooit zoover zou brengen en Camilla. ja, Camilla was eenvou dig verrukt. Zij had zich een plaats uit gezocht, vanwaar zij elke phase op Alk's gelaat kon gadeslaan engenieten. Leze voortreffelijke geneesheer ontpopte zich eveneens als een talentvol musicus. De waardeering was algemeen en op recht. Tiebruck trad op Alk toe schudde hem de hand en zei. Zou je van tijd tot tijd met eens met mijn vrouw willen musiceeren? Vi ool en harp? Dat lijkt me een zeer ge- lokkige combinatie. Ik heb helaas zoo weinig tijd.... zei Romana ontwijkend en ze wist zelf niet, waarom zij zich tegen zijn voorstel verzette. Maar m'n lieve kind, protesteerde Tiebruck, ik moet er voor zorgen, dat ji de muziek niet verwaarloost. Camilla was innerlijk woedend op 'r stiefmoeder. Waarom wilde ze niet met Alk musiceeren? Het was een middel om hem nog vaster aan hun huis te binden. En sinds deze avond kende Camilla geen andere wensch meer De beide jonge meisjes zaten dicht bij elkaar in Camilla's kamer. Zij spraken over alle mogelijke onbelangrijke din - het jaar is afgekomen .Spr. gelooft, dat dit een goede kant heeft gehad. Heel veel z.g. eigen boeren hebben de gele genheid gehad van een zware hypotheek schuld af te komen. Wanneer ze dan te vens de bëpaling lieten opnemen, dat zij voorkeur hadden bij verhuur, zijn ze van een groote last bevrijd. VASTE PRIJZEN. Hoe zullen de prij zen van de producten in de toekomst zijn? Ir. Louwes heeft meegedeeld, dat voorloopig te rekenen valt op het stelsel der vastgestelde prijzen. Men is daar in bcerenkringen wat huiverig voor. Dit kemt doordat men vastgestelde prijzen vereenzelvigt met hongerprijzen. Maar dit is een dwaling. Deze prijzen zullen worden vastgesteld na nauwkeurige be rekening. De meeste boeren zijn niet in staat de juiste resultaten van een be paald gewas te berekenen. Zij zijn ge neigd om het gewas, dat de grootste bru- to-ontvangsten oplevert, maar ook de meeste uitgaven vraagt, als het meest rendabele te beschouwen. Men zal zich in ae toekomst meer moeten toeleggen op een z.g. kostprijsboekhouding, waardoor men de juiste resultaten van ieder on derdeel van het bedrijf leert kennen. Bij dit werk verleent de voorlichtings dienst gaarne zijn medewerking. In dit stelsel zal meer aandacht moeten worden besteed aan het loon van de boer. Tot nu toe is datgene, wat de boer meer ont ving dan uitgaf, al te gemakkelijk winst genoemd We moeten beginnen met ook de ondernemer loon toe te kennen en daarnaast rente voor zijn kapitaal. Inde toekomst zal moeten worden gezocht naar de meest rendabele gewassen voor de boer. Wanneer ik, aldus spr., tenslotte con clusies trek, geloof ik te mogen zeggen, dat we met meer vertrouwen de toe komst in mogen gaan, omdat wij meer kens zullen hebben op een eigen bedrijf, betere prijzen voor de producten, waar tegenover niet zal staan een verhooging van PACHTPRIJZEN. Hiermede besloot de heer Van Bueren zijn met aandacht gevolgd betoog. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele personen gebruik ge maakt. Bij de beantwoording kwam naar voien, dat in de toekomst bedrijven, die riet rendabel zijn, zullen worden opge heven, omdat hiermede het volksbelang wordt gediend. In zijn sluitingswoord deelde de voorz. mede, dat het in het voornemen ligt in Febr. en Maart weer 'n dergelijke middag of avond te houden. v. G. Illllliiiiiinilllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ZWEDEN Bij de vliegschool Ljungbyhed stort te een 23-j. cadet met zijn toestel neer. Het toestel verbrandde De jongeman kwam om. FRANKRIJK. Wegens kolengebrek is het personen verkeer op de spoorwegen in het niet bezette gebied beperkt tot één trein per dag op de hoofdlijnen en volkomen ge staakt op de andere lijnen ENGELAND. Malta werd bij herhaling door Duitsche vliegers bestookt. Dover's station werd door voltref fers zwaar beschadigd. In Z.O.-Engeland werden troepen- kémpen en oefenterreinen aangevallen. Te Manchester kwamen bij 'n lucht aanval in één nacht 37 brandweerlui om. ITALIË. De Italiaansche kroonprins werd tot generaal bevorderd. Tegengesproken worden geruchten, eigens welke in Albanië bloedige on- lvsten zouden zijn uitgebroken. In het centrale bekken der Middell. Zee hebben Duitsche vliegtuigen een Britsche kruiser door een bom zwaar ge troffen. In de Straat van Sicilië werd fel gevochten tusschen Eng. torpedojagers en kruisers tegen Ital. torpedojagers Van dc Engelsche jagers werden er twee ge troffen; één Italiaansche torpedoboot is verloren gegaan. gen, over kleeren, sport en school, tot La la Esch plotseling zei: Zeg, Milla, ik geloof, dat er met jou iets aan de hand is. Camilla schrok op, alsof zij op een of andere booze daad was betrapt. Haar ge zicht gloeide. Hoezoo vroeg ze onhandig. Lala lachte. Nu verraad je jezelf, jongedame. Slaat het in verband met je stiefmoeder? Kunnen jullie niet met elkaar opschie ten Is ze werkelijk zoo onuitstaanbaar als je aanvankelijk dacht Mama is nooit onuitstaanbaar geweest, antwoordde Camilla met een openhartigheid, welke haar nog steeds niet gemakkelijk viel. Bovendien ei is niets met mama; er is trouwens heelemaal niets. Doe nu niet zoo schijnheilig. Mij kan je niets wijs maken. Ik wed, dat je verliefd bent Maar niet op Gunther Pas ting, want daar zie ik je de laatste tijd nooit mee. Och, dat kind Camilla had met de vriend van haar broer reeds lang af gedaan, maar nu ze op de opmerking van haar vriendin was ingegaan, besloot ze de waarheid te zeggen: Ach, weet je, Lala, sinds eenige tijd komt hier een jonge dokter over huis, een schat van een man. Paps interesseert zich geweldig voor hem en als paps zich vcor iemand interesseert, moet het wel iets bijzonders zijn. En nu ben jij zeker verliefd op hem. concludeerde Lala met een ernstig ge zicht (Wordt vervolgd.) DISTRIBUTIE Brandstof: Voor de nieuwe periode (15 December-31 Januari) geven de met „08" „09" en „10" gemerkte bonnen van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen- haarden,, kachels", alsmede de met 15 16 17 18 19 20 21 22 23 en 24 gemerkte bonnen van de Bonkaart Centr. verwarming elk recht op het koopen van EEN eenheid vaste brand stoffen. Bonnen gemerktéén eenheid brand stoffen derde periode, en één eenheid cokes derde periode, elk recht één een heid t.m. 31 |an. Brood: op broodbon 24 t.m. 26 Januari 100 gr. of een rantsoen gebak (geldig t.m 2 Februari.) Boter en vet: t.m. 24 Jan. op boterbon 26 en vetbon 26 een half pond boter of margarine (geen vet) (geldig t. m. 31 Jan.) Eieren: op bon 46 t.m 26 Jan. één ei. (geldig t.m. 2 Februari.) Gort, gortmout of grutten: op bon 44 t.m. 21 Febr. een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. meelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 57 t.m. 21 Febr. een half pond. Honden- en kattenbrood: op bon 10 v.d. hondenvoer-kaart voor groep I 10 kg. hondenbrood; groep II 10 kg.; groep III 8 kg.; groep IV 5 kg.; groep V 4 kg.; groep VI 3 kg. Op bon 10 van de voederkaart voor katten wordt over de zelfde periode l1/* kg. kattenbrood. Kaas: op bonnen 47, 48, 60 en 61 van 30 Dec. t.m 26 Jan. een ons per bon. Koffie en thee op bon 18 t.m. 31 Jan een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder: op bon 87 t.m. 21 Februari één ons. Petroleum: zegel 8e periode v. 30 Dec t.m. 23 Febr. Voor verlichting „perio de C" t.m. 23 Febr. twee liter. Rijst, rijstgries, rijstemeel of grut- tenmecl: op bon 108 t.m. 24 Jan. half p. Suiker: op bon 91 t.m. 14 Febr. één kg. Tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel: op bon 3 van de bloemkaart t.m. 26 Jan. 35 gram. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 31 t.m. 21 Febr. een ons. Vleesch en Vleeschwaren. Op vleesch- fcen 15 t.m. 26 Jan 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa ren. Op bon „15 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt (geldig t.m. 29 Jan.) Zeep: op bon 113 t.m. 31 Jan. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Wasscherijen nemen 20 kg. droog waschgoed in behandeling voor 1 bon no. 113. Scheerzeep: op bon 117 (speciale bon. uitgereikt gelijk met de textielkaart) t.m. 30 April 50 gram scheerzeep, of één tube, can wel één pot scheercrême. Opplakvellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. GRIEKENLAND. Aan het Grieksche front werden aanvallen van de Grieken afgeslagen. VATICAANSTAD Op 10 Febr. zal het nieuwe graf monument van Z. H Paus Pius XI wor den ingewijd. De stad Milaan draagt de kosten van het monument. DUITSCHLAND Te Wilhelmhafen werden verschei dene huizen in brand gezet door Brit sche bommen. De afweer trad doeltref fend op en voorkwam grooter schade. 20 personen werden gedood, 35 gewond. JAPAN. Ter ontwikkeling van het Japan- sche ras worden maatregelen getroffen 1 Men zal eerder kunnen trouwen. 2. Vrijgezellenbelasting. 3. Bestrijding er felijke ziekten; 4. Bescherming boeren bevolking llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll Jan Mens' eerste boek, „MENSCHEN ZONDER GELD" dat vorig jaar met de K.E.-Prijs, groot f 1000.bekroond werd, heeft groote wr ardeering gevonden. Binnen een jaar zagen niet minder dan vier drukken het licht. Zijn nieuwe roman „DE GOUDEN REAL" levert opnieuw het bewijs van zijn onmiskenbaar talent. Hij laat dit maal zijn roman spelen in de eerste ja ren van onze eeuw, op het Bickerseiland. het Amsterdam van de schilder Breitner. Het is een prachtig brok verdwenen Amsterdams leven, dat Mens zijn lezers voorzet, waarin zijn figuren levenswarm en zuiver menschelijk zijn geteekend Geen droefgeestig boek als zijn eerste, doch een boek vol kleur en atmosfeer, waarin échte Amsterdamsche volkshu mor niet ontbreekt. Dit nieuwe boek bceit de lezer van de eerste tot de laat ste bladzijde. „MENSCHEN ZONDER GELD", 248 blz f 3.75 (no. 1636 uit onze Bibliotheek) „DE GOUDEN REAL", 240 blz. f3.75. (no 1742 uit onze Bibliotheek) BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID 272. DOOR KOU BEVANGEN? De persoon in een niet verwarmd vertrek brengen. Rust geven. Weg met alle men schen, die er niet mee te maken hebben. Dc patiënt bij voorkeur in halfzittende houding brengen. Knellende kleeding losmaken. Dokter zoo spoedig mogelijk roepen. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4