TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 25 Januari 1941 Eerste blad No. 5518 Kou - Griep - Pijn. Texelsche Berichten Ij amiiiedrubuïerlz DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 lltllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiir.fii1 min TER OVERDENKING. llllllllllllhillillllillillllilllllllilllllllillllllM ZIJT GIJ WAARLIJK RIJK? Rijkdom is als modder: hij stinkt als er te veel van bij elkaar wordt gebrachtmaar werkt bevruchtend als hij ver spreid wordt". Deze uitspraak is eeuwen oud, werd meestal vergeten, en doet nu weer op geld. Meer dan dat: in onze tijd wordt zij in practijk gebracht, het bezit wórdt verspreid; langzaam, o! zoo langzaam, maar ook onweerstaanbaar, wint het inzicht terrein dat iedereen aan zijn naoste moet denken. En in een tijd, waarin vele lasten moeten worden ge dragen, begint men te begrijpen, dat niemand behoeft te bezwijken, als zijn buurman naast hem staat om te helpen. Luctor et Emergoom te ontkomen aan wat ons bedreigt, moeten wij wor stelen, maar niet lukraak, en nooit zon der te bedenken, dat samenwerking en eendracht de zwaarste last licht maken. Onze moeilijkheden zijn voor een groot deel economische moeilijkheden, een imponeerend woord voor eenvoudige zaken, en als wij het hebben over onze „lasten", bedoelen wij, dat wij niet meer kunnen koopen wat wij willen, ons niet meer kunnen bewegen zooals wij verkiezen, ons geld niet meer kun nen uitgeven zooals wij het gewend zijn. Iets te moeten nalaten wat men altijd naar hartelust heeft kunnen doen, voelt men als een beklemming, maar het is merkwaardig hoe men met ver sobering vertrouwd raakt, en hoe spoe dig men ontdekt dat inspanning en ont zegging een eigenaardige bevrediging geven, een zelfvoldoening, die grooter wordt naarmate men anderen steunt, en zelf het gevoel krijgt van tegen moei lijkheden te zijn opgewassen. Wij kijken onze buurman met andere oog en aan, wij hebben hem noodig en hij heeft ons noodig, wij varen veel meer dan voorheen in hetzelfde schuitje en zijn ook veel vastberadener beslo ten dit schuitje drijvende te houden. De mensch, werkgever of werknemer, is egoïst en zal dat blijven, maar het blijkt dat de scherpe kanten van dit egoïsme afgeslepen kunnen worden. Wie zich één voelt met het volk, waar toe hij behoort, met zijn lotgenooten dus, ziet zijn naasten anders, en in nood leert men niet slechts zijn vrien den, maar ook zichzelf kennen. ZONDAG, 26 Januari 1941. IIIIIIIIIIH VOOR HOOFD EN HART. Hlllllillli MAANDAG. Aan wie aan zijn louteringen werkt, kan niets zijn idealisme ontrooven. DINSDAG. Het groote geheim is als onversleten mensch door het leven te gaan. WOENSDAG. De kracht van het ideaal is onbere kenbaar. DONDERDAG. Een waterdroppel ziet men niet aan, dat er kracht in schuilt. VRIJDAG. De groote kunst bestaat hierin: het met de teleurstellingen klaar te kunnen spelen. ZATERDAG. We moeten er allen op voorbereid zijn, dat het leven ons het geloof in wat goed en waar is en de geestdrift er voor, ontnemen wil. ZONDAG. Geen zonnestraal gaat verloren, maar de grassprietjes, die hij in het leven roept, hebben tijd noodig om uit te spruiten en de zaaier is 't niet altijd ge geven de tijd des oogstes te beleven. Door hun kou, koorts en pijnuit- drijvende werking helpen hierbij altijd en veilig en vlug een poeder of ca chet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Ca chets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. HOOGWATER-GETIJDEN. Van overheidswege mogen deze getij den tot nader bericht niet worden opge nomen. Zoodra ze voor publicatie wor den vrijgegeven, zullen ze ook in ons blad weer verschijnen. DE ZON. 25 Januari op 9,34; onder 18,11 26 Januari op 9,32; onder 18,13 27 Januari op 9,31; onder 18,15 28 Januari op 9,29; onder 18,17. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. 25 Januari op 7,37; onder 16,34 26 Januari op 8,24; onder 17,38 27 Januari op 9,04; onder 18,45 (Nieuwe maan). 28 Januari op 9,36; onder 19,54. ||||||llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll|||||| IIIIIIIIIIH GEMEENTE TEXEL HIIIIIILI TOESLAG TEXTIELKAARTEN EN VETKAARTEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van hen, die in aanmerking meenen te komen voor een toeslag-tex- tielkaart, en voor vetkaarten in plaats van boterkaarten. Vetkaarten worden alleen uitgereikt wanneer het jaarinkomen van het gezin gebaseerd op het inkomen in 1940, min der bedraagt dan: f 1000.bij alleen wonenden, f 1100.bij gezin van 2 personen f 1200.bij gezin van 3 personen f 1300.bij gezin van 4 personen, f 1400.bij gezin van 5 personen, f 1500.bij gezin van 6 personen, f 1600.bij gezin van 7 personen, f 1700.bij gezin van 8 personen, f 1800.bij gezin van 9 personen, f 1900. bij gezin van 10 personen, enz. enz. Tevens worden extra textielkaarten van 50 punten uitgereikt aan hoofden van gezinnen, die aan de volgende nor men voldoen: Gezinsinkomen naar basis 1940, Aantal gezinsleden minder dan 3 waaronder 2 minderjarigen f 1050. 4 waaronder 2 minderjarigen f 1400. 5 waaronder 2 minderjarigen f 1750. 6 waaronder 2 minderjarigen f 2100. 7 waaronder 2 minderjarigen f 2450. 8 waaronder 2 minderjarigen f 2800. 9 waaronder 2 minderjarigen f 3150. 10 waaronder 2 minderjarigen f 3500. enz. enz. Dienstpersoneel met minder dan f 1000 inkomen, dat bij den werkgever inwoont, kar. desverlangd een vetkaart ontvangen. Bij het vaststellen van het inkomen moet worden uitgegaan van den toestand op 31 December 1940. Had een gezinslid cp dien datum een vast salaris dan moet zijn inkomen naar dit salaris voor een vol jaar berekend worden. In de andere gevallen gelden de ver dansten over het volle kalenderjaar 1940. Geniet een gezinslid bij den werkgever beven het loon in geld vrije kost of ge deeltelijk vrije kost, dan moet het op te geven loon vermeerderd worden met het bedrag, dat ook bij de berekening van dc loonbelasting voor genoten loon geldt. Bij het jaarinkomen van het gezins hoofd moet ook worden medegeteld: le. de geschatte huurwaarde van een eigen huis, verminderd met de normale onderhoudskosten, grond- en polderlas- ten voor dit huis en eventueele rente van schuld op het huis (geen aflossing); 2e. de netto-inkomsten door het gezin in natura genoten van eigen bedrijf. Voor een toeslagkaart voor textielpro ducten komt alleen in aanmerking het ONDERLINGE RUNDVEEVERZEKERING „TEXEL". De hier en daar haast onbegaanbare wegen bleken voor verscheidene leden van bovengenoemde vereen, geen be zwaar gevolg te geven aan de oproep tot bijwoning der alg. jaarvergadering, wel ke Woensdagmorgen in De Zwaan onder voorzitterschap van de heer Joh. de Graaf gehouden werd. In zijn openings woord mocht de voorz. niet minder dan 21 personen welkom heeten. Ook de ad- viseerende leden, de heeren E. Noordijk en H. Koens, gaven van hun belangstel ling blijk. Na lezing der uitstekend verzorgde no tulen door de heer C. Stoepker, secr., deelde de voorz. mee, dat het ledental met 12 was gegroeid, waardoor het aan tal ingeschreven koeien met 71 tot 1141 sluks steeg! De 71 exemplaren werden op een totaal bedrag van f 12860 ge taxeerd. De dieren zijn tezamen voor f 306056 verzekerd, gemidd. f 268 per stuk. 151 personen zijn thans lid van de vereen. Moge het steeds excelsior blijven gaan! De heer C. de Graaf taxeerde 520 ex voor totaal f 130155, terwijl de heer Jac. Brans er 621 onder de loupe nam en wel voor totaal f 175910. Een lid bedankte; terwijl 2 op het punt staan geroyeerd te worden we gens achterstallige premie. De vereen, zal hen nogmaals tot betaling aansporen. Voor een koe van de fam. Troost, Den Hoorn, die aan miltvuur was gestorven, ontving de vereen, als tegemoetkoming f 150 van het rijk. Het bestuur, dat on derwijl de gedupeerde eig. f 180 had uit betaald, vond de rijksuitkeering aan de lage kant doch voor vaarzen, welke Dec.-April door miltvuur ten gronde gin gen, bleek van hoogerhand een vaste schadeloosstelling te zijn uitgetrokken. Leed de vereen, over 1939 groot ver lies door het overlijden van niet minder dan 42 koeien, het afgeloopen jaar be hoefde minder diep in de buidel getast tc worden. Er stierven 24 koeien. Uit betaald werd f 3404. Ze waren verzekerd voor f 4255 en brachten op f 1020.70. Namens de commissie van onderzoek deelt de heer M. W. de Graaf mee, dat hij en de heer Boot de rekening van de adm. in orde hadden bevonden. Hij wenscht de vereen, geluk met zulk een volijverig administrateur, wiens werk steeds van groote accuratesse getuigt. DE REKENING sloot met een batig saldo van f 1374.69; zij gaf een eindcijfer aan van f5858.74. Voorz. spreekt er zijn hoofd van het gezin, mits tot het gezin ten minste twee minderjarige kinderen behooren en het gezin een inkomen ge niet, lager dan f 350.per gezinslid. De aanvraagformulieren voor vet- kasrten en toeslag-textielkaarten zijn nog te bekomen aan distributiekantoor Den Burg en ten huize van de gemeente veldwachters op de andere dorpen; te Eierland bij M. van Harn. Aan de invulling der aanvraagformu lieren bestede men de meeste zorg. Dit bevordert een vlot verloop der uitreiking en voorkomt langdurig wachten voor 't publiek. De namen van de leden van een gezin dienen op het aanvraagformulier in volgorde van geboorte te worden ver meld, d.w.z. de jongste in jaren het laatst Slechts het hoofd van het gezin dient, ongeacht diens leeftijd, steeds het eerst te worden vermeld. Ook neme men de letter en het nummer van de distributie- stemkaart achter de naam van ieder ge zinslid in de daarvoor bestemde kolom over en vergete vooral niet het aan vraagformulier te dateeren en van zijn handteekening te voorzien. De Burgemeester van Texel, KAMP zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zekert Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTjE" staat 't |AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en 'aat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2stuks - 2stuivers. STROOP OP DE BON. Eén ding is er, dat mij verblijdt In deze distributietijd: Dat, wie bestond door stroop te smeren Weldra het likken af moet leeren! vieugde over uit, dat de fin. positie van de vereen, met f 300 versterkt werd; vo rig jaar werd achteruit geboerd.... HEFFING PREMIE. In dit verband merkt de heer M.W. de Graaf op, dat de premie volgens het reglement verlaagd MAG worden, zoodra de vereen, over f 1000 (als winstbedrag) beschikt. Hij stelt evenwel voor, de premieheffing on gewijzigd te laten. Met alg. stemmen wordt aldus besloten. BESTUUR. De heeren Joh. de Graaf en Joh. Bremer worden met alg. stem men herkozen. De adm. wenscht beiden geluk en richt zich in het bijzonder tot de voorz., met wie het prettig samenwer ken is. De adm. en taxateurs worden al len bij acclamatie herkozen. De salaris sen der taxateurs worden ongewijzigd gelaten (staan in verband met aantal in geschreven dieren), doch op voorstel van dc voorz. wordt het salaris van de adm met f 100 per jaar verhoogd, nadat de voorz. de wenschelijkheid hiervan uiteen had gezet. (Van de oprichting af, toen de vereen, bij lange na niet zooveel leden had als thans, genoot de adm. steeds het zelfde salaris. Wie de groei der vereen, heeft gevolgd, is duidelijk hoezeer de adm. werkzaamheden zijn toegenomen.) De heer M.W. de Graaf: Wij hebben kunnen vernemen, dat over de afgeloo pen elf jaar van haar bestaan een totale winst geboekt is van f 1300. Dat is f 125 per jaar. Het is zaak, dat onze financ. steeds verzekerd zijn. De heer Stoepker is de zeven kruisjes reeds gepasseerd. Zou het geen aanbeveling verdienen uit tc zien naar iemand, die naast de heer Stoepker „in de geheimen van het vak" kan worden ingewijd? Voorz. ziet er een groote moeilijkheid in. De heer Stoepker is nog in staat zijn werk op lof waardige wijze te vervullen. Wanneer hij door omstandigheden 't eens niet afkan, is wel een der bestuursleden bereid hem bij te staan. Voorz. vindt het daarom niet noodig nu reèds een opvolger te benoe men. De heer Stoepker betuigt zijn dank voor de vriendelijke woorden. Ik houd rekening met de mogelijkheid, dat mij iets zou kunnen overkomen, waar door ik mijn administratie plotseling zou moeten neerleggen Van dag tot dag houd ik daarom mijn administratie bij. Ik ben bovendien te allen tijde bereid iemand daarover in te lichten. Voorz. voegt hieraan toe, dat het niet noodig is omtrent deze kwestie meteen een beslissing te nemen De heer M.W. de Graaf: Het hoofddoel van mijn betoog was aan te toonen, dat onze Vereen, nu PUNT-DICHT. Moesje zei mijn kleine jongen Als er 'n zusje komt dit jaar, Moet je dan ook punten geven Aan meneer de ooievaar? |||II|iiiuiii[iiiiiii)ii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu*iiTiiiiniiiiiiiilJIIII llllll BINNENLAND |||lll lllll|iiiniiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| Bokken en geiten mogen niet meer geslacht worden. Te Dingelrade (L.) brandden drie naast elkander gelegen boerderijen af. Vijf vette varkens kwamen om. Spakenburg lijdt voor twee derden aan griep. De school is er voor een week gesloten. Geen ernstige gevallen. Haarlem. Een 47-j. koopman en zijn zoon vervalschten bonnen. Zij koch ten er koffie op en verkochten deze erg duur. Ook zijn vrouw en schoondochter gingen „op de bon". Alkmaar. Dinsdag is de centrale keuken geopend. Tot de eersten, die bij wijze van proef, de „snert" nuttigden, be hoorden Burgemeester Van Kinschot en zijn echtgenoote. Zandvoort. Dertien balen suiker werden gestolen uit ijssalon Gamba. Men vond er twee in een leegstaand huis en 11 in een loods. De dader, een 17-j. jongen, werd gearresteerd, toen hij de loods zou binnengaan. Amsterdam. De Mij. Nederland ont ving uit New-York van de eerste stuur man van het vergane s.s. Soemba de namen der 16 omgekomenen. Ook de ge zagvoerder J. E. Leguit (A'dam) kwam om Spakenburg. Opnieuw raakten jon gelui op het IJselmeer verdwaald. Nu waren het twee spieringvisschers, die 's morgens vroeg waren vertrokken en eerst 's avonds om elf uur weer land kenden vinden. Utrecht. Twee werklooze beton werkers (resp. 18 en 20 j.) braken in een groentenhandel aan de Croeselaan een brandkast open. Ze verdwenen met 1 3000, doch werden de volgende dag aangehouden. Een der jongens had een deel van het geld thuis onder het vloer zeil verborgen. Te Barneveld werd bij de landbou wer Van G. een groote partij gehamster de haver en rogge in beslag genomen. Ook 100 kg. vleesch. Te Voorthuizen werden bij de landbouwer B. twee frau duleus geslachte varkens opgespoord. Ze werden verbeurd verklaard. In Bergentheim bij Hardenberg (O.) is de wed J.Kosters-Grissen door de geboorte van Trijntje Buuskoeken bet overgrootmoeder geworden. De moeder van Trijntje is 23 jaren oud, de groot moeder 42 jaar, de overgrootmoeder 70 jaar en de betovergrootmoeder 92 jaar. Allen wonen in Bergentheim en genie ten nog een goede gezondheid. met de heer Stoepker staat en valt De heer C. J. de Lugt vindt de idee, iemand in de administratie in te wijden, niet zoo kwaad. Het werk kan dan, indien onver hoopt noodig, door die ingewijde persoon automatisch worden overgenomen. - De heer C. Keijser, Ruitersplaats, hoopt, dat de heer C. Stoepker gemachtigd wordt zelf een der bestuursleden voor deze taak aan te zoeken. Voorz.: We zouden in ieder geval geen beslissing willen nemen zonder de doorslaggevende stem van on ze administrateur te hebben gehoord. De heer M.W. de Graaf hoopt, dat het bestuur op de volgende vergadering met definitieve voorstellen zal komen. Voorz.: Wij zullen de zaak uitwerken. RONDVRAAG. De heer D. J. Witte, Den Hoorn, vernam, dat de stieren van de Hoornder Stierenvereen. laag ge taxeerd zijn. Wij koopen altijd dure stamboekstieren. Volgens rapport van dhr Jac. Brans had deze de dieren voor resp. 400, 400, en 500 getaxeerd. De heer D.J. Witte gaat hier dadelijk mee ac- coord. De heer De Lugt zou 3 a 4 pet. premie willen laten betalen voor het bedrag, waarvoor de stieren wegens de hooge fokwaarde event, verzekerd zou den worden boven die der koeien. Die hcoge premie zou niet billijk zijn, indien alle leden van de Stierenvereen. lid wa ren Voorz. merkt op, dat al zou 5 pet premie geheven worden, de vereen, toch nog een strop zou hebben.De heer Noordijk: We moeten trachten zooveel mogelijk dieren ingeschreven te krijgen Aan de andere kant staan bezwaren. Doch we zouden dergelijke dieren bij een speculatieve verzekering kunnen her verzekeren. De heer C. v. Heerwaarden (Langen- bosch) vraagt, hoe het gaat met de uit- keering van dieren, die als oorlogsslacht offers vallen. Voorz.: Die wordendoor het Rijk als oorlogsschade vergoed. Het reglement staat uitbetaling door de ver een. niet toe. Voorz. is nog niet bekend, in hoeverre de vereen, met de omzetbe lasting te maken heeft. De heer De Lugt Voor koeien, die naar de nood- slachtplaats gaan, moet waarschijnlijk wél omzetbelasting betaald worden. Vol gens hem moet van de premie ook om zetbelasting betaald worden. Voorz.: Wij mogen de premiegelden niet met om zetbelasting verhoogen en zouden dus lot verhooging van de premie zelf moe ten overgaan. Dit vraagstuk zullen we t.z.t. oplossen. EEN KEURCOLLECTIE MODELLEN HET MODERNSTE LETTERMATERIAAL KLAAR, TERWIJL U WACHT BILLIJKE PRIJS ZOO SPRAK. Illlillllllll MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN: De Winterhulp is de beste weg naar de eenwording van het Nederlandsche volk. STAUNING, de Deensche premier: Vij andelijke stemming jegens het Duitsche volk is misplaatst. Het is noodzakelijk s?.men te werken met dat volk, dat door zijn ijver en bekwaamheid beroemd is. TOJO, Japansch Lt.-generaal: Tsjang Kaj Sjek beschikt nog over 2 millioen man en 200 vliegtuigen, maar de weer stand van zijn troepen loopt opmerkelijk terug. Wij hebben alle kans te winnen. KONOJE, de Japansche premier: Ons rijk staat nu voor de ernstigste nood toestand in zijn geschiedenis. De tijd kan komen, dat wij moeten besluiten de weergaloos ernstige crisis te boven te komen. ZOO SCHREEF.. GIORNALE D' ITALIA: De jongste ontmoeting van de Fuehrer en de Duce heeft alle illusies van de vijand de bo dem ingeslagen. BOERSENZEITUNG, Berlijn: Er be slaat niet een Duitsch-Engelsche oorlog hier en een Italiaansch-Engelsche oorlog daar, maar er is alleen 'n gemeenschap pelijk front van de spil tegen Engeland. Knoeierij met koeienmerken. De heer Van Egmond kocht een t.b.c.- vrije koe. Bij onderzoek door de heer Noordijk bleek deze koe te reageeren Aan het licht kwam, dat door een vroe gere eigenaar geknoeid was! Een koe, welke reageert, krijgt een gat in het linkeroor. Deze koe had zoo'n gat niet en zou dus vrij van t.b.c. moeten zijn. Maar wat bleek? Men had het oor open gescheurd tot het gat toe, zoodat de schijn gewekt werd, alsof het dier een gescheurd oor had opgeloopen. Bij nader onderzoek kon het vroegere gat nog duidelijk worden waargenomenDe heer Van Egmond is de dupe geworden van een minderwaardige truc. Hij was er aanvankelijk zeker van, dat de koe ge zond was, temeer omdat in het andere oor een blikje was geslagen. De heer Ncordijk wijst er op, dat de gemeente verordening bepaalt, dat ingevoerd vee aan de haven onderzocht moet worden. De mogelijkheid is ook besproken, om aan de haven een observatiestal te bou wen. Terschelling heeft zoo'n stal. Elk dier, dat reageert, moet binnen een be paalde tijd weer vertrekken. Voor Ter schelling is dit vraagstuk niet zoo moei lijk als voor Texel, omdat hier veel meer dieren ingevoerd worden. Bovendien heeft men op Terschelling met veel jong vee te doen, terwijl op Texel vele oudere dieren worden ingevoerd. Men zou de beschikking moeten hebben over een stal, waarin alle dieren afzonderlijk worden gehouden, om te voorkomen, dat een exemplaar ook de andere aantast. De kwestie is dus niet gemakkelijk. Het meest practisch is de dieren óf aan de haven óf direct op de boerderij te onder zoeken. Maar dan dient ook iedereen zijn volle medewerking te verleenen. Het kemt vaak voor, dat koeien met een vee boot overgebracht worden, zonder dat ik daarvan op de hoogte ben gesteld. Bij TESO is doorglippen niet mogelijk, om dat de kapitein ze niet zonder bewijs vervoert. Het gebeurt vaak, dat een veehouder veel te laat de invoer bekend maakt. In zijn slotwoord brengt de voorz. de vergadering dank voor de prettige be sprekingen. Hij hoopt, dat in het tweede halfjaar niet tot premieverhooging be hoeft te worden overgegaan en nu, in tegenstelling met vorig jaar, waarin de vereen, meer dan ooit moest uitkeeren, een minimum-verlies geleden zal wor den. J.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1