TEXELSCHE COURANT DAMPO 53ste Jaargang Zaterdag 8 Februari 1941 Eerste blad No. 5522 GRIEPen KOU Ruwe Hmd i PUR0L Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 ||||||lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll|||!llllllllllllllll|||||ll|l|ll|l!l|||||(||||l|||||| TER OVERDENKING. III1I|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii||||U OUDE WIJSHEID IN ONZE TIJD. Veel jonge harten gaan uit naar proefnemingen met wat tegen oude le venslessen ingaat. Dit is natuurlijkomdat ieder op groeiend geslacht nieuw voor het leven stoat, omdat de gezichtskring thans in menig opzicht, zooveel verder strekt dan vroeger. En ook, omdat jeugd nu een maal vol aandrift en begeerten is. Zij heeft daarbij de volle levenszorg nog niet zelf te dragen, daar ouderen die nog voor hen op hun schouders hebben. Dit kan zelfs leiden tot een gemakkelij ke luchthartigheid en tot een mode van wantrouwen in wat door ouderen als levenswijsheid wordt beleden. Het is echter het kenmerk van be schaving, dat zij het natuurlijke af schaaft, leidt en buigt. Een menschelijke samenleving, waarin ieder de hoogste wijsheid zou vinden in het uitleven van zijn natuur, zou dra een chaos worden, die weinig waarborg bood voor men- schelijk geluk. De oude levenswijsheid is het er over eens, dat de mensch zich heeft te onderwerpen aan een waarheid, die grooter is dan hij zelf. De Bijbelsche vindt dit zelfs het uitgangspunt van alle levenskunst. Zij is niet tot dit inzicht gekomen zonder veel leed en veel twij fel, maar toen zij het bezat, heeft zij er ook niet van gezwegen. Latere geslach ten hebben het de moeite waard gevon den dit inzicht telkens weer af te schrij ven opdat komende generaties het niet zouden missen. Het is een heugelijk verschijnsel, dat ook in onze tijd de oog en van jongeren opengaan voor de beteekenis van de geestelijke waarheid, die het verleden ons overleverde. Wij zien de jeugd van onze tijd op tal van wijzen zoeken. Moge zij het ware vinden! ZONDAG, 9 Februari 1941. DE ZON. Za. 8 Febr. op 9.10; onder 6.39. Zo. 9 Febr. op 9.09; onder 6.41. Ma. 10 Febr. op 9.07; onder 6.41. Di. 11 Febr. op 9.05; onder 6.43 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 8 Febr. op 15.11; onder 6.12. Zo. 9 Febr. op 16.11; onder 7. Ma. 10 Febr. op 17.18; onder 7.42. Di. 11 Febr. op 18.31; onder 8.21. Volle maan: Woensdag 12 Febr.: 2.16. PENSIONHOUDERS mogen in verband met de omzetbelasting hun tarieven met vijf pet. verhoogen. JAARVERGADERING L.T.B. De heer D. Hin bij acclamatie tot secretaris gekozen. Onder voorzitterschap van de heer M J. Veeger hield de afd. Texel van de L.T.B Woensdagmorgen haar jaarverga dering in De Zwaan. Dit is onze eerste vergadering in oorlogstijd, aldus de voorz. Ik hoop vurig, dat het ook de laatste onder deze omstandigheden zal zijn. Er is ook over ons veel leed geko men. Er ontstond angst door de onzeker heid over bloedverwanten, vrienden en bekenden, maar gelukkig zijn alle leden en hun huisgenooten aan de verschrik- ger ontkomen. In verschillende afd. kan reeds het 25 jaar bestaan worden her dacht. Onze afd. werd 12 Maart 1918 op gericht. Laten we hopen, dat ons zilve ren jubileum over twee jaar feestelijk kan worden herdacht. Een lang gekoes terde wensch van dhr R. J.Timmer en ze ker onze leden is in vervulling gegaan De oorlogstoestand ten spijt werd een nieuw pakhuis te Oudeschild in gebruik genomen. We hopen er de vruchten van te kunnen plukken. Kalm zullen we ons werk voortzetten. De prijzen der produc ten zijn verbeterd. Het is ons aller taak. de organisatie sterk te maken. Strijd voor onze zaak, werft leden. Ons doel is: Alle R.K. boeren lid van de L.T.B.! Na lezing der notulen door de secr., de heer J. Schraag, bracht de pennm., dhr C. Kuip, financ. verslag uit. Totaal werd ontvangen f 282,06; uitgegeven f221.12. Kas f60.94, Boerenleenbank f 111.22, Slachtfonds: Premie 50 koeien f 116.40; 146 varkens f73. Salaris controleur f74. Saldo f5.40, Bank (voor een jaar vast) f3087.01, dagelijks opzegbaar f362.67. Bezit 1 Febr. f 3449 68. Rente f 100. Der halve een vooruitgang van f 105.40. De commissie voor rekeningopnemers, bestaande uit de heeren A. Commandeur, en Joh. Kuip, verklaart de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. In antwoord op een vraag van de heer D Hin deelt de voorz. mee, dat alle koeien bij het slachtfonds der afd. ver zekerd zijn. Ook die, welke door de re geering worden overgenomen. De heeren D C. Witte, St. Donatus en Joh. Bakker, Den Hoorn, worden tot rekeningnazie- ners benoemd. JAARVERSLAG. Voorz. leest het voor. Door de treurige tijdsomstandigheden, aldus spr., valt in de organisatie zelf wei nig contact waar te nemen, maar door velschillende commissies, die haar ont- minimum minium voor hoofd en hart. Ull||lllllllll!ll>llllllllll!llllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll|]||| ZONDAG. Wie liegt, is altijd klein. MAANDAG. Een dankbaar hart is niet alleen de grootste deugd, maar ook de vader van alle andere deugden. DINSDAG. Wie op niemand vertrouwt, wete, dat hijzelf niet te vertrouwen is. WOENSDAG. Wantrouwen is een zware wapenrus ting die meer belemmert dan beschermt DONDERDAG. Overal is iets te bewonderen. Het is mcar de kunst het te vinden. VRIJDAG. De grootste moeilijkheid in de wereld is wel deze: De menschen willen niet denken. (Edison) ZATERDAG. Sterren kunnen soms gezien worden van de bodem van een diepe put af, terwijl ze niet ontwaard kunnen worden van een bergtop af. Zoo worden vele dingen in tegenspoed geleerd, waarvan de voorspoedige mensch niet droomt DISTRIBUTIE INLEVERING BONNEN. Maandag en Dinsdag a s. dienen win keliers op de voor hen bestemde dagen in te leveren vóór 's morgens 12 uur: Voor gebak: bon 25, 1, de nieuw gel dig te verklaren bon, (alle van de brood kaart) alsmede bon 4 van de bloemkaart, plus hoogstens 9 stuks van bon 24 van de broodkaart. Van de boter- en vetkaart: bon 27, 28, de nieuw geldig te verklaren bon, als mede hoogstens 9 bonnen no. 26. Voor kaas: bon 19, 32, 45 en 48. Ande re bonnen voor kaas dan genoemde kun nen niet meer ingeleverd worden. Voor eieren: bon 59, 3, de nieuw gel dig te verklaren bon, alsmede hoogstens 9 stuks van bon 46. Voor vleeschwaren: bon 16, alsmede de nieuw geldig te verklaren bon, plus hoogstens nog 9 bonnen van no. 15. Bakkers kunnen voor brood inleveren van de broodkaart bon 25, 1, de nieuw geldig te verklaren bon, alsmede bon 4 van de bloemkaart. Bon 3 van de bloem kaart kan niet meer ingeleverd worden. Slagers kunnen van de vleeschkaarten inleveren voor een toewijzing voor vleesch: bon 16, plus de nieuw geldig te verklaren bon in veelvouden van 100 op geplakt. Bon 15 van de vleeschkaart kan niet meer ingeleverd worden. staan aan de organisaties te danken heb ben, is des te meer arbeid verricht. Spr. nam als vertegenwoordiger van de L. T. B., deel aan de besprekingen der scha pencommissie te Den Haag met Ir. Lou- wes. Uitvoerig werd de oorlogskwaal be- spioken, die de schapenwereld geducht heeft aangetast. De oorlog brak uit op een oogenblik, dat men na zooveel jaren van tegenslag weer vruchten van de be drijven zou gaan plukken. Het onderhoud was zeer bevredigend. Ir. Louwes be greep, dat steun zeer billijk en noodig was. Dadelijk werd ingegrepen door lam meren uit de markt te nemen. Voor het endabel maken van het schapenbedrijf werd steun in het vooruitzicht gesteld. (Voor de slacht geen lammeren overge nomen). Het wachten is nu op de komst van Ir. Louwes. Deze wil zich n.l. eerst nog per soonlijk op 'de hoogte stellen. De oor logsschade kon tot 26 Jan. j.l. worden op gegeven. Wij hebben beslist schade, want ware geen oorlog uitgebroken, de lam meren zouden ongetwijfeld meer gegol den hebben. Te Den Haag weet men ook, hoe het met de verkoop van wolvee gegaan is, en hoe sterk de prijzen later, toen de meeste dieren verhandeld waren, stegen. Wat zal 1941 ons brengen? Waren de vleesch- en wolprijzen vrij gebleven, we zouden goede prijzen hebben ontvangen Aanvankelijk zou voor 't schapenvleesch dezelfde prijs als voor varkensvleesch worden bepaald. Deze zal echter nu wel tamelijk hooger komen te liggen. De prijzen zijn echter nog niet bekend -ge maakt. De organisaties trachten 'n wol- prijs van f2.50 te verkrijgen. We mogen ons gelukkig prijzen, een steun als de heer Van den Ban in ons midden te hebben, die voor ons, schapenfokkers, zeer veel goede arbeid heeft verricht. Bij punt 6 hoopt voorz. hierop nog even te rug te komen. Door de nieuwe consumptiemelkrege- ling (standaardiseering door de fabrie ken), komen de ex-consumptiemelkers er slecht af. De N.H. Consumptiemelk Ver- eeniging zal binnenkort over deze kwes tie vergaderen. De zomergranen leverden vorig jaar minder goede oogst door te korte groei periode na een strenge winter. Aan win tergraan was de schade belangrijk. De pi ijzen voor 1941 zijn nog niet bekend, maar zullen waarschijnlijk binnenkort worden bekend gemaakt. Ten aanzien van de consumptiemelk merkt de heer D. Hin op, dat de boeren, mm GEMEENTE TEXEL. Illll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin:|||||| BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht der inwoners op ten verzoeke van het Hoofd van het Afwik kelingsbureau van het Departement van Defensie dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit, dat materialen, afkomstig van vroegere Nederlandsche versterkings- werken, zooals hout, metalen, etc., eigen dom zijn van den Nederlandschen Staat of van de Duitsche Weermacht. Eigen dunkelijk wegnemen of verkoop door particuliere personen is derhalve onge oorloofd en stelt hen, die zich daaraan schuldig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. Den Burg, 5 Februari 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. BEKENDMAKING. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat nader is gebleken, dat voor bijeenkom sten, ook al zullen daarbij meer dan 20 personen aanwezig zijn, GEEN vergun ning van den Procureur-Generaal noodig is, wanneer het betreft vergaderingen van Waterschappen, Oudcrcoinmissies, Ouderavonden of Naamlooze Vennoot schappen. Voorzoover het betreft stich tingen en vereenigingen dient, behoudens de in de Verordening van den Rijkscom missaris uitgesloten gevallen, tenminste 7 dagen te voren schriftelijk bij den Pro cureur-Generaal te Amsterdam vergun ning te worden aangevraagd onder over legging der agenda en mededeeling van datum, plaats en uur. Den Burg, 5 Februari 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. DOOR DE GLADHEID. De heer Paagman, uit Eierland, was Woensdagmiddag zoo onfortuinlijk op 't Schildereinde met zijn fiets bij het uit wijken voor een auto op de gladde sti sat te slippen. Hij viel daarbij met zijn rijwiel door een ruit van de woning van de familie D. C. Witte. Ruwe handen Doos 30 cent. Ruwe 1 tftfien Bij Apoth. Drog. TARIEFVERHOOGING Ned. Spoor- wegen. Met ingang van 10 Febr. wordt het goederentarief verhoogd met 23 pet., voor klein goed, tot 30 kg., nog meer (hoeveel meer wordt niet vermeld). Het personentanef wordt met 1618 pet. verhoogd. die vroeger deze melk verkochten, door gaans rond de dorpen woneii. Zij moeten hoogere lasten opbrengen. Logisch is, dat zij hoogere prijzen maken. Maar aan de andere kant hebben de besturen der fa brieken zich terecht op het standpunt geplaatst, dat zij de nieuwe leveranciers niet mogen bevoorrechten. In de eerste plaats zijn ze meest nog geen lid en in de tweede plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat de oude leden al tijd 't risico van de coöp. gedragen heb ben. Slechts een bindende uitspraak van hocgerhand zou m.i. een oplossing kun- ren brengen. Ook Dr. Mol bleek zich \olkomen van de moeilijkheden bewust Er zijn boeren, die aan meer slijters leveren en slijters, die van meer boeren betrekken. Hun hoogere lasten zouden moeten verdwijnen, maar om zulks één, twee, drie voor elkaar te brengen Voorz. vertrouwt, dat dit probleem be studeerd zal worden. Dhr C. Comman deur meent, dat de consumptiemelk nooit meer vrij, d.w.z. buiten de fabrieken om, verkocht zal kunnen worden. Anderen deelen zijn meening.Dhr. D. Witte, Schil dereinde, is voor aanpassen. Hij meldde zich reeds als lid van een der Zuivelfa brieken aan. Ook dhr Hin is er van over tuigd, dat allen industriemelkers zullen blijven, maar als plaatsvervangend be stuurslid der N.H.C.V. wijst hij er op, dat deze vereen, de melkprijs vaststelt. Daarvan kunnen we tenslotte allen voor deel trekken. Dhr D. Witte stelt voor van een der fabrieken lid te worden: Voorz.: Dit is een particuliere zaak. Nog geen besluit inzake verzoek loonsverhooging van vaste en losse arbeiders. De heer J. M. Bakker, Atlas, brengt de 15 Jan. gehouden conferentie met de Hoofdbesturen van de Arbeidersbonden ter sprake. Zij wilden een verhooging van plm. 20 pet. We hebben nog geen besluit kunnen nemen. Wij vonden 20 pet. een flinke verhooging. Niet, dat de aibeiders deze verhooging niet toe zou komen, maar wij zullen eerst moeten weten, wat ons bedrijf opbrengt. De vee houderij wordt meer loonend, maar hoe zullen de uitkomsten van de akkerbouw zijn? Er is tenslotte ook verschil in ar beidstijd tusschen Oud-Texel, Eierland er. de P.H. Polder. In deze polders loo- pen de werkdagen nl. van 66 uur. In verband hiermee is de laatste jaren op een uurloonregeling aangedrongen. Door do Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf is 't volgende voorgesteld: Voor vaste ge- lllll|lllllll!lllll!l"llllllllllllll'lll"lll!llllllllllll':"l!llltlllllll"llllll!'llllllll|||||| VAN OVER DE GRENS. ||||||:iiiiiiii!iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii|||n EINDSTRIJD. Als Koning Winter, die dit jaar niet zoo onafgebroken en streng regeert als verleden jaar maar toch in opeenvolgen de perioden zijnschepter zwaait, eens zal moeten wijken voor de milde luchten van het voorjaar, staat het menschdom iets verschrikkelijks te wachten. Iedereen veelt dat als bij intuïtie. Er moet in de worsteling tusschen twee wereldbe schouwingen een beslissing worden afge dwongen. Tal van verschijnselen wijzen er op, dat de lente, het jaargetijde van het nieuwe, ontkiemende leven in de natuur, ook dit jaar een schouwspel van macht er vernietiging, van dood en verderf, van leed en ellende te zien zal geven. De eindstrijd zal gaan tusschen Duitsch land eenerzijds, geëscorteerd door Italië, en Engeland anderszijds, gesteund door Amerika. En het is in het geheel niet uitgesloten da!, de eindworsteling het karakter van n ware wereldbrand aanneemt, doordat Japan en Amerika rechtstreeks in het geweldige conflict worden betrokken. Onder deze omstandigheden behoeft 't met te verwonderen, dat de groote rede van de Fuehrer bij gelegenheid van de achtste verjaardag van de overname van de macht door de nationaal-socialistische arbeiderspartij, de belangstelling had van heel de wereld. Dat was mede daarom het geval om dat de Fuehrer van het Duitsche rijk on betwistbaar een zeer groote rol in het wereldgebeuren van thans speelt en het lot der wereld in zooverre in handen heeft, dat hij als weinigen zijn invloed op de toekomst kan doen gelden. Met WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ITALIË In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken gébracht Duitsche vliegtuigen bombardeerden de steden Bardia en Solloem. VEREENIGDE- STATEN V.S. De bevolking neemt met vier pet per generatie af. De gekleurde be volking neemt met zeven pet. toe NED. OOST-INDIE. Ned.-Indië protesteerde tegen het betrekken van Ned. Indië in de „Aziati sche leefruimte" onder leiding van Japan SPANJE i Barcelona. In het kunstmuseum is een groote vervalsching ontdekt. Een collecteur betaalde voor oud-Perzische en West-Gothische kunstvoorwerpen een half millioen peseta's, maar ze ble ker. niet echt huwde arbeiders f 20 p. week plus vrije woning; of f 21 p. week zonder woning. Voor ongehuwden f 20.50. Zes dagen va- eantie per jaar met behoud van salaris Voor de losse arbeiders: 1 Mei31 Mei 32 ct. per uur; van 1 Juni31 Juni 35 ct.; van 1 Juli31 Oct. 40 en de overige maanden f 3,25 per dag. Overuren 45 ct. Kunstmeststrooien 7 ct. per uur extra. Dhr A. Commandeur keurt het af, dat er werkgevers zijn, die arbeiders gedu rende drie wintermaanden aan kant zet ten om hen voor de overige tijd van het jaar weer aan te nemen. Dhr. J. Bakkei onderschrijft dit. Voorts acht hij het ge- wenscht, dat de uurloonen 's zomers hcoger en 's winters lager worden. Dhi Bakker, Amaliahoeve: f 3.25 is 's winters te duur. Dhr A. Commandeur: Met de graanprijzen is het altijd nog gegaan, maar voor de veebedrijven is steeds meer uitbetaald dan eigenlijk kon. Be sloten wordt de beslissing van hooger- hand inzake de vaststelling van de prij zen der producten af te wachten. Dhi D. Hin brengt naar voren, dat de vacan- tie iets nieuws is. Dhr A. Commandeui merkt op, dat zulks aan de vaste wal reeds lang bestond. De vacantie wordt natuurlijk niet in de drukste tijd geno men. Dhr Hin stelt voor, dat een iedei dit zelf met zijn personeel regelt. BESTUUR. De heeren C. Kuip Mz. en H J. van der Geest worden met bijkans algemeene stemmen als bestuursleden herkozen. DE RETRAITE. Voorz. merkt op, dal jaarlijks een bedrag voor de retraite werd uitgetrokken. Er zal dit jaar wel geen gelegenheid tot deelname meer be staan. Voorz. stelt voor, de jaarlijksche gift van f 10 aan de Lagere Landbouw school nu met een flink bedrag te ver- hocgen. Dhr Van den Ban wil de school met een MICROSCOOP verrijken en zulk een instrument kost niet weinig Dhr Van den Ban volgde een cursus op dit gebied. De vergadering blijkt zeer' sympathiek tegenover dit voorstel te staan. Besloten wordt dit jaar een extra bijdrage van f 50 te verleenen. De afd. contributie blijft ongewijzigd, nl. f 1.—. Dhr J. M. Bakker, die volgens rooster aftreedt als lid van het bestuur der Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting, wordi nr 1 gesteld op de voordracht. Kapelaan Kroon (die inmiddels ter vergadering was verschenen) hield ver volgens een korte toespraak. Hij wekte belangstelling voor de artikelenreeks „De puntjes op de I", in het L.T.B.-blad. La- WAT IK DOE, DOE IK GOED! JAN DE WITT. kwellende vragen op de lippen en in 't gemoed heeft de menschheid naar de rede geluisterd: hoe lang zal de ellende nog duren, wat zal het lot der wereld zijn na de beslissende eindstrijd? De rede heeft op al die vragen geen antwoord gegeven, ze bracht geen ont hullingen. Maar de toehoorder kreeg wel de versterkte indruk, dat de eindstrijd er een zal zijn van geweldige afmetingen. Dat het duikbootwapen bij deze ver dere strijd 'n eerste rol zal spelen, ligt voor de hand Het kan zijn, dat de vori ge maand 'n beperkter activiteit der on derzeeërs is waargenomen, zeker betee- kent zij slechts een stilte vóór de storm. Want straks, als de dagen lengen en weer luchtverkenningen kunnen worden ondernomen, zal, zooals Hitier reeds in vorige redevoeringen heeft aangekon digd, een nieuwe vloot van duikbooten uitvaren, om de bevoorrading van Enge land met levensmiddelen, grondstoffen en oorlogsmateriaal zoo veel mogelijk af te snijden. Daar ligt ongetwijfeld een der kernpunten van de komende strijd, al blijft daarnaast het woord staan, dat „de geheele weermacht", dus ook het leger en de luchtvloot, zal medevechten „om de beslissing af te dwingen." Hieruit kunnen we niet anders conclu- deeren, dat dan ook een inval met landingstroepen op het Britsche eiland op het program staat. De wereld wacht in spanning de ge weldige dingen die gaan komen en we weten alleen, dat het lengen der dagen en het milder worden der natuur ons dichter brengt bij de strijd met de ge weldigste afmetingen, welke wellicht ooit gestreden is. Dan rug en borst flink met Dampo Inwrijven en Dampo diep inademen. Wondtrlijk zooals dèt helpt! Om» SO #t Tvfc* 40 «I Pot 50 at DUITSCHLAND Er wordt aan een doorgaande scheepvaart van Stettin naar de Zwarte Zee gewerkt. Lengte 2900 K.M. Een Duitsche duikboot viel op de Atl Oceaan een Britsch convooi aan. Drie van de vier schepen met samen 5 000 ton, tot zinken gebracht. IRANKRIJK. Te Nizza werd ten nadeele van de 56-j. weduwe van de vroegere conserva tor van het Museum te Cairo voor twee millioen fr. sieraden en aandeelen ge stolen. ten we niet versagen. Laten we bewust zijn van onze verantwoordelijkheid en enze overtuiging zooveel mogelijk uitle ven in onze eigen kring. Vooral onze ,ongeren kan onze geloofszekerheid ten zegen zijn. Weet, dat Christus zelf ge zegd heeft: Ik heb de wereld reeds over wonnen. Ons vertrouwen op Hem zal dimmer beschaamd worden. Laat ons dan steunen op Hem, voor wélke taak wij ook komen te staan. (Hierop verliet Ka- peloon Kroon de vergadering). BESTUUR. Voorz.: De heer J. Schraag is nu al verschillende jaren „voorloopig" secretaris. De heer D Hin is bereid deze functie over te nemen. Toen ik zomer 1940 niet in orde was, stelde ik Hin voor, ie voorzittershamer te hanteeren. Maar daar wilde hij niet aan. De Voorz. dankt de heer Schraag voor zijn diensten, aan de L.T.B. bewezen en hoopt en vertrouwt dat de benoeming van de heer Hin ten zegen zal zijn voor de L.T.B. De heer Hin werdt bij acclamatie benoemd. SCHRIJVEN—J. SIJP inzake verkoop geprimeerde rammen: De voorz. betreurt ten zeerste, dat in '40 maar één van de 3 premies kon worden uitbetaald, terwijl van de keuring Sept. '40 weer 2 van de 3 deprimeerden naar de vaste wal zijn ver kocht. Namens de Texelsche Landbouworg. (de L.T.B. en de H M. van L.) is een schrijven gericht aan de Veehouderij Centrale inzake het naar Purmerend te zenden slachtvee voor de Centrale. 's Maandags vroeg gaan de koeien reeds van Texel. De volgende dag worden ze voor de klassificatie aangeboden en de daaropvolgende dag worden ze gewogen. De dieren verkeeren dan door te lange vast in minder goede conditie, wat een nc deel voor de boeren beteekent. Men heeft er op aangedrongen het wegen on middellijk na het classificeeren te laten geschieden. Er bleken al veel runderen vcor de vaste wal te zijn opgegeven. Men verwacht spoedig nog grooter aanbod- Antwoord is nog niet binnengekomen. BIJ DE RONDVRAAG informeert de heer A. Commandeur naar de werkwijze dei wolcommissie. Voorz. antwoordt, dat de L.T.B zelf geen commissie heeft. In de toekomst zou men deze kunnen for- meeren. In antwoord op een desbetreffende visag van dhr Bakker, Spijk, zegt voorz. dat de teeltregeling voor schetsen wel vrij zal blijven. Tenslotte merkt voorz. nog op, dat het zeker is, dat veel kalf- koeien niet aangenomen zullen worden. Hierna volgde omstreeks twee uur slui ting met de Christelijke groet. J.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1