TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang VOOR DE LANDBOUW Zaterdag 22 Februari 1941 Eerste blad No. 5526 Texelsche Berichten J. G. Ph. Pisart tachtig jaar Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 ||||||llllllllllllllllllllll|l|!lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll|llllllllllllll|||||| TER OVERDENKING. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli|||||||!lllllilllii.llillllilllllllllllllllllll|||||| MAAK HET KORT. Een lang verhaal verveelt. Een lang tooneelstuk verliest de spanning. Een lange predikatie maakt slaperig. Een lange les vermoeit te zeer om vrucht baar te zijn en een lange overreding mist de kracht der overtuiging. Maak het kort. Dan hebt ge kans op succes. Vooral in onze tijd van jachtend bestaan hebben de menschen geen tijd en geen lust om lang naar u te luiste ren, om uw lange epistels met volle aandacht ten einde te lezen. Wilt ge iemandF overtuigen, wilt ge iemand boeien, wilt ge iemand ergens voor winnen: maak het kort. Zeker: ge moet volhoudenop hetzelfde aambeeld blijven slaan. Maar telkens een andere uiterlijke vorm kiezen. En.het kort maken! Eén goede slagzin doet vaak meer dan een lang betoog. ZONDAG, 23 Februari 1941. Illlllllliil VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Al wat goed is, beveelt zich vanzelf aan. MAANDAG. Het verstand licht bij, de geest ver licht. DINSDAG. De aarde staat altijd aan de mensch ten dienste. WOENSDAG. Menschen, die twijfelen, slagen nooit in hun ondernemingen. (Napoleon). DONDERDAG. Niet slechts het aangeborene, ook het verworvene is de mensch. (Goethe). VRIJDAG. Wie bedenkt, hoe weinig hij op ande ren let, zal inzien, hoe weinig hij de aandacht van anderen trekt. ZATERDAG. Goede aandriften beteekenen niets, indien ze niet in goede handelingen worden omgezet. DE ZON. Za. 22 Febr. op 8.43; onder 19.06. Zo. 23 Febr. op 8.41; onder 19.07. Ma. 24 Febr. op 8,39; onder 19.09. Di. 25 Febr. op 8.36; onder 19.12. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 22 Febr. op 6.18; onder 15.29. Zo. 23 Febr. op 6.59; onder 16.34. Ma. 24 Febr. op 7.34; onder 17.40. Di. 25 Febr. op 8.04; onder 18.47. Eerste Kwartier: 6 Maart 9.43. Volle Maan: 13 Maart 13.47. VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. DE VERBOUW VAN ERWTEN De teelt van erwten is om verschillen de redenen onder de tegenwoordige om standigheden aantrekkelijk. Het gewas vraagt weinig stikstof en laat een uitste kende vroege stoppel achter, zoodat men met succes nog een stoppelgewas kan telen. Bovendien heeft ook het stroo in deze tijd groote waarde. De erwt stelt vrij hooge eischen aan de grond. Op natte, stijve ondoorlatende gronden is de erwt niet op zijn plaats; ae grond moet flink los en doorlatend zijn. Verder moet de kalktoestand vrij hoog zijn. De verbouw van erwten op zure gronden geeft teleurstelling en ook vuile perceelen komen niet in aan merking; vooral geen perceelen, die wortelonkruiden als kweekgras, hoef blad e.d. bevatten. Het is de laatste jaren gebleken dat ook zandgronden op ons eiland vrij goed ge schikt zijn voor de verbouw van erwten. De erwt is en blijft echter een vrij ris kant gewas. Daar men de teelt ook eerst moet leeren, is aan te raden op beschei den schaal te beginnen. Gescheurd grasland is ideaal erwten- land. Blijkens de ervaring van de laat ste jaren heeft men bij erwten ook veel minder last van ritnaalden dan bij graangewassen. Een factor, die van groot belang is. Als rassen komen voorloopig het meest in aanmerking de Unica, de gekruiste korte groene of de plukerwt van Mans- holt. Men heeft p. ha 160 kg zaad noodig Erwten zaaie men zoo vroeg mogelijk, dwz. zoo gauw als de grond er geschikt voor is. Wat de rijenafstand betreft: in een van onze landbouwbladen vonden we 30 cm aangegeven. Op ons eiland is deze meest plm. 35 cm en we hebben niet de indruk, dat dit te ruim is. Het zaad wordt 45 cm onder gebracht. (Zie Jaarverslag 1938) Nog vol energie en levenslust! Ja, dat is hij, de heer Pisart; hij voelt zich nog heelemaal niet „oud". Is er een, die het gezegde „Men is zoo oud als men zich voelt!" bevestigt, dan is het wel deze jubilaris. Tachtig jaar. Er zijn men schen, van wie je zegt: Hij is nog maar 50, maar je zou hem al 60 geven! Maar de heer Pisart pakte het heel anders aan; 't ging hem allemaal veel te gauw. Zijn „dienstjaren" mogen er dan „op" zitten, hij staat nog in het volle leven en neemt daar nog flink aan deel. Toen we vorige week Donderdag de vergadering van het Witte Kruis bij woonden, dachten we eerst: De heer Pisart zal de benoeming tot afgevaardig de wel niet meer aannemenHoezeer werden we beschaamd! Er werd niet eens over gestemd. Voorz. beschouwde 't als de gewoonste zaak van de wereld, dat de secr-pennm. de afd. in Amster dam zou gaan vertegenwoordigen. Hij is vast en zeker de „oudste" in de kring van afgevaardigden! Daar zit hij dan, „de man van het Witte Kruis"! Twee heldere oogen gaan over de tafel, die nog vol paperassen ligt: „Dat werk kan-ie er nog prachtig bij hebben!" zegt z'n vrouw. Anders zou- ie zich toch maar vervelen!" Hoe lang zit u nu al in het bestuur van het Witte Kruis? Ik ben er al van 1908 bij. antwoordt de 80-jarige met zichtbare trots. En dan komt zijn tong los Het Witte Kruis heeft hem altijd het meest van alles aan getrokken, het is een stuk van zijn leven geworden. In Mei 1906 werd het Witte Kruis opgericht. De heer L. J. Kikkert was toen secr.-pennm. Wat een groot verschil tusschen die eerste jaren en nu! Een smal en laag schuurtje in de We verstraat diende als magazijn (naast het perceel van wijlen de heer Alb. Kikkert) Maar in 1910 werd een behoorlijk ge bouw gesticht, het tegenwoordige maga zijn aan de Witte Kruislaan.. Dat was een verbetering en sindsdien heeft het Witte Kruis nooit te klagen gehad. Het aantal artikelen breidde zich steeds uit. Ook het aantal leden, dat thans 1743 be draagt. U bent toch geen Texelaar van ge boorte? WELK HAVERRAS ZULLEN WE ZAAIEN? In een onzer landbouwbladen vonden Adelaar Zege Dippe's vroege Flamingold Heine's Silber Binder De eerste 4 rassen gaven beide jaren hooge opbrengsten. Vooral het ras Fla mingold maakt een zeer goede indruk. Van de opmerking bij de verschillende rassen gemaakt vermelden we de vol gende: Zegehaver. Dit ras heeft in vele stre ken plaats moeten maken voor Adelaar, omdat dit laatste ras stijver stroo heeft en onder gunstige omstandigheden meer opbrengt. De korrel van de Zege is ech ter mooier, terwijl zij naar het schijnt iets minder hooge eischen stelt en iets minder gevoelig is voor bodemziekten dan Adelaar. Zoodoende heeft zich de Zege in verschillende andere streken, vooral ook waar de grond niet van de beste kwaliteit is, gehandhaafd. Nu de stikstofvoorziening minder ruim is, ver dient Zege misschien meer aandacht dan dit ras in de laatste jaren heeft onder vonden. Dippe's vroege. De ontwikkeling is di rect na opkomst vlug, hetgeen de bestrij ding van onkruid vergemakkelijkt. De korrel is groot en zwaar; het aantal pak jes per pluim kleiner dan bij andere ras sen. Daarom moet dit ras dik worden gezaaid: ongeveer 150 kg. per h.a. Daar ze ongeveer een week voor de andere rassen rijpt, is de kans om met succes nog een stoppelgewas te telen, gunsti ger. De indruk was, dat dit ras geen hoo ge eischen stelde, zoodat beproeving vooral nu kan worden aangeraden. Niet geschikt voor laat zaaien. Flamingold. Korrelopbrengst zeer goed. Het vrij lange stroo is wat slap. De korrel is klein en geel. Op niet al te welige gronden kan de teelt worden aan bevolen. De rassen Heine's Silber en Binder ko men volgens dit verslag niet in aanmer king voor de meeste zandgronden, daar ze te gauw van droogte lijden en te kort blijven. Op vochtige, speciaal iets leemhoudende grond kan beproeving wel aanbevolen worden. Verder zijn zij voor al op hun plaats op gescheurd grasland, aaar ze beiden stijf stroo hebben. Aan het slot van het artikel wordt nog eens gewezen op het groote belang van tijdig zaaien. Zoodra het Maart is en de grond goed is opgedroogd, moet haver de grond in. En dan niet dieper zaaien dan 23 cM. Neen, ik ben een Amsterdammer, maar in 1894 bezocht ik het eiland al. De heer Pisart reisde toen voor een Alkmaarsche firma in drogisterijen en apothekersartikelen. Hij vertelt ons van die goeie ouwe tijd, toen hij op één dag van Oudeschild naar De Cocksdorp en terug liep. Januari 1907 vestigde hij zich voor goed op Texel. Hij volgde de heer Dekker als apothekers-assistent op. Op onze vraag, of er wel eens iets bij zonders in al die jaren van zijn apothe kerschap is voorgevallen, verhaalt hij van het jaar, dat Texel wel zeer hevig door de griep was gegrepen. Hij gelooft het nog nooit zoo druk te hebben gehad als toen. Eén keer stond hij van Zater dagmorgen half acht tot Zondagmorgen half acht in de apotheek. Anderhalf uur „pitten" en om 9 uur was hij al weer present. Jb. Vonk, die toen de medicijnen wegbracht, had een kruiwagen noodig om al de zieke Oudeschilders te kunnen bedienen.Ja, toen was het bar. Elk jaar opnieuw in actie. Toen Pisart 68 jaar was, volgde een jonge kracht, de heer W. Bakker, hem als apotheker op. Maar wanneer de heer Bakker met vacantie gaat, neemt de heer Pisart de practijk waar. Vorig jaar kon de heer Bakker wegens ziekte ruim vijf weken lang zijn functie niet vervullen. De bijkans 79-jarige Pisart heeft hem al die tijd vervangen, van 's morgens half negen tot 's avonds half negen! 't Was toen door de vele militaire patiënten nog bijzonder druk bovendien. Was het wonder, dat de krasse baas overspannen raakte? Verscheidene weken heeft hij het bed moeten houden, maarhij kwam er (natuurlijk) weer heelemaal bo venop. en thans voelt hij zich weer hee lemaal de „oude". Voor de lijdende menschheid. Pisart is altijd gaarne tot het verlee- nen van hulp bereid geweest en nog helpt hij, waar hij kan. Hij is al meer dan 25 jaar voorz. van Vriendenkring, een vereen., van welker bestaan velen niet weten; zij werkt in stilte. Zij zorgt er voor, dat in behoeftige omstandigheden verkeerenden geholpen worden, niet met geld, maar met versterkende middelen. Daarbij handelt men steeds op dokters advies. De heer Pisart vertelt ons het een en ander van dit prachtige menschlie- vende werk. Hij noemt ons voorbeelden we de uitkomsten van haverproefvelden, in 1939 en 1940 aangelegd in N.W. Gel derland. De cijfers hebben betrekking op de gemidd. opbrengst van in 1939 elf per ceelen en in 1940 van acht perceelen. Zaad Stroo Gemiddelde 1939 1940 1939 1940 zaadopbrengst 4358 3837 6061 5160 4097 4154 3788 5847 5225 3971 4139 3904 5468 4721 4021 4260 4194 5602 4902 4227 3956 3567 4978 4269 3761 3870 3608 5326 4588 3739 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 22 Febr. 7.20 en 19.57 Zo. 23 Febr. 8.32 en 21.02 Ma. 24 Febr. 9.28 en 21.50. Di. 25 Febr. 10.09 en 22.28 BILJARTEN. om het kampioenschap van Texel 1941—1942. De commissie dezer wedstrijden kwam Maandag j.l. bijeen en besloot dit jaar deze wedstrijden te laten spelen in De Lunchroom De Graaf. De aanvang werd bepaald op Maandag 3 Maart a.s. Bij lo ting werden de wedstrijden vastgesteld. Er zullen drie medailles voor de drie best geplaatsten worden uitgeloofd, plus de wisselbeker, welke momenteel in het bezit is van de kampioen van 't vorige jaar, de heer K. Linnhose. Het programma luidt: 3 Maart: 1—2, 3—4, 5—6. 4 Maart: 7—8, 9—10, 2—3. 5 Maart: 4—1, 5—10, 6—7. 6 Maart: 8—9, 1—3, 2—4. 7 Maart: 5—7, 6—9, 8—10. 10 Maart: 1—5, 2—6, 4—8. 11 Maart: 3—10, 7—9, 1—6. 12 Maart: 2—10, 3—8, 4—7. 13 Maart: 5—9, 1—7, 4—10. 14 Maart: 2—5, 3—9, 6—8. 17 Maart: 1—8, 2—7, 3—5. 18 Maart: 4—6, 7—10, 1—9. 19 Maart: 2—8, 3—6, 4—5. 20 Maart: 3—7, 1—10, 2—9. 21 Maart: 4—9, 5—8, 6—10. De eerste wedstrijd van 89, 2e 9-10, 3e 1011 uur. De deelnemers spelen on der deze nummers: M. Vonk 1; A. v.d. Kerkhof 2; P. Hin 3; C. Dros 4; J. Sambeek 5; K. Linnhose 6; P. Zijm 7; H. Ran 8; C. de Veij 9; N. de Graaf 10. De deelnemers worden verzocht het bovenstaande uit te knippen en goed na te gaan, welke dagen en uren zij moeten spelen. de G. uit de practijk. Als men bij de verschil lende „vaste" medewerkers om hulp aanklopt, ontmoet men altijd de volle sympathie. Vriendenkring heeft op ons eiland al veel leed verzacht. Moge deze steeds voort kunnen gaan. Voorts is de heer Pisart al meer dan 30 jaar secr.-pennm. van het Roode Kruis. Verder ging van hem de stuwen de kracht uit bij 't oprichten van 't Zie kenautofonds. Ook deze pogingen wer den met succes bekroond en in 1923 kon tot aankoop van een ziekenauto worden overgegaan. Ook de t.b.c.-bestrijding had en heeft nog zijn volle aandacht. Ook hiervoor kon een fonds worden gesticht. Het voorzag in een lang gevoelde be hoefte. Ook in de politiek. Zijn staat van dienst getuigt van alge- meene belangstelling. De heer Pisart heeft acht jaar lang deel uitgemaakt van de Texelsche vroedschap en wel als lid van de Vrijzinnige Kiesvereeniging. Ze ven jaar geleden, hij was toen dus 73, trad hij af. Hij kan enthousiast vertellen uit het tijdperk van de strijd rond de groene tafel. Het kon er vaak heet toe gaan En nu? Als gezegd, hij volgt nog met groote belangstelling het wel en wee in de rumoerige wereld van thans en de plaatselijke gebeurtenissen in het bij zonder. Genoeglijk pratend stopt hij nog eens zijn pijp en dan hooren we nog een en ander over de sociëteit, die elke week in De Lindeboom bijeenkomt. Hij was j'a- renlang secretaris, maar kort geleden heef hij toch als lid bedankt. Het is niet raadzaam, als je naar de 80 loopt, in de diepe duisternis je weg door de straten te moeten zoeken. Maar de „soos" heele maal vergeten kan hij toch niet, temeer nu hij tot eere-lid is benoemd. Bij lichte maan hoopt hij nog steeds van de partij te zijn. Heerlijk, als je man zoo jong blijft, merkt zijn vrouw op Inderdaad! Dat is een voorrecht. Voorloopig denkt hij er niet aan, zijn functies neer te leggen: Als je daarmee begint, breek je je eigen leven af! be toogt hij nadrukkelijk. Wij wenschen hem en zijn vrouw ook van deze plaats een feestelijke dag toe op de 28ste Februari ennog een reeks van jaren in goede gezondheid! J. Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor't naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, noch in hun bij- Nzondere samenstelling, noen iin hun doeltreffende werking Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. J. L„ Oosterend f 2.50. ZUID-AFRIKA—ZWEDEN—TEXEL. Van rechtstreeksche verbindingen met familie e.d. in het verre Zuid-Afrika is geen sprake. April vorig jaar moest de briefwisseling worden gestaakt. Siem de Waal, onze Afrikaansche briefschrijver, wist er raad op. Toen hij nog op Texel woonde, correspondeerde hij met een Zweedsche Esperantiste, nadien (5 ja ren zijn voorbijgegaan) moest daarvan, mede wegens gebrek aan tijd, worden afgezien. Zou die dame nog steeds in Engstrom, Stockholm, wonen? Siem waagde een kans. 23 Aug. van het vorige jaar postte hij in Pretoria, Transvaal, 'n brief en 9 Febr. j.l. bereikte deze de Zweedsche hoofdstad Bijkans een half jaar later. In Aug. zit Zuid-Afrika mid den in de winter en thans is het er volop zomer.Maar het doel werd dan toch bereikt. Woensdagmorgen ont ving de familie C. H. de Waal een schrij ven uit Zweden: „Ik ontving een brief van uw zoon. Hij vroeg, of u nog leeft en hoe u het maakt. Schrijft u het mij. Dan zal ik het zoo vlug mogelijk aan Siem vertellen!" Er is natuurlijk dadelijk werk van gemaakt. Moge Siem spoedige de heuge lijke tijding vernemen, dat ons Gouden Boltje nog steeds in menig opzicht een „gouden boltje" is en dat de familie het goed maakt! J. ||||||;lllllll!lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIl|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||||!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllilllllillllllHllllllllllllll!|||||| INLEVERING VAN BONNEN door winkeliers, grossiers, hotelhouders, en anderen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 3 Maart a.s. de inlevering van de consumentenbonnen voor brood, bo ter, margarine, kaas, eieren, vleesch en vleesckwaren bij den distributiedienst, als volgt dient te geschieden. Voor de brood-, boter-, margarine-, kaas- en eierenbonnen geldt, dat op de opplakvellen, waarop deze bonnen wor den ingeleverd, voortaan slechts 3 ver schillende bonnen mogen worden ingele verd, dit zijn de beide op het moment van inlevering geldige bonnen, benevens de bonnen, welke in de week, hieraan voorafgaande, nog geldig waren. Voor de vleesch- en vleeschwarcnbonnen geldt dat, voorzoover het de bonnen betreft, welk voor een tijdvak, beginnende Maan dag worden aangewezen, dezelfde wijze van inlevering kan worden gevolgd als voor brood, boter, margarine, kaas en eierenbonnen. Voor de vleesch- en vleeschwarenbonnen, welke voor een tijd vak, beginnende op Donderdag, worden aangewezen, is bepaald, dat deze bonnen nog ingeleverd kunnen worden tot en met de week, volgende op die, waarin de geldigheidsduur van den bon eindigt. In verband met de controle der opplak vellen dienen de bonnen gesorteerd te worden opgeplakt, dus niet 3 verschillen de bonnen willekeurig door elkander. Alle restantenbonnen dienen ingevolge deze nieuwe regeling in de week van 24 Febr.1 Maart ingediend te worden bij den distributiedienst. Zie vervolgens de distributierubriek in dit blad van heden en van 1 Maart. Texel, 20 Februar 1941. De Burgemeester, KAMP. DISTRIBUTIE EXTRA BROOD-, VLEESCH- EN VETKAARTEN. Zij, die hiervoor in aanmerking mee- nen te komen, dienen bij het formulier, dat hiervoor ingeleverd wordt op het distributiekantoor, tevens de stamkaart te overleggen van de persoon, voor wie deze extra-kaarten worden aangevraagd. Alle formulieren, welke zonder stam kaart binnenkomen, blijven liggen en worden niet afgehandeld. Maandag en Dinsdag a.s. dienen win keliers op de voor hen bestemde dagen in te leveren de volgende bonnen en wel voor 's morgens 12 uur. Voor gebak bon 2 en 3, de nieuw gel dig te verklaren bon (alle van de brood kaart) alsmede alle bonnen 4 van de fcloemkaart plus hoogstens 9 stuks van bon 1 van de broodkaart. Van de boter- en vetkaart bon 2 en 3 de nieuw geldig te verklaren bon, alsme de hoogstens 9 bonnen van no. 28. Voor kaas bon 19, 32, 45, 58. AL deze bonnen dienen ingeleverd te worden. Res tanten worden in de week van 3-8 Mrt. niet meer aangenomen. Voor eieren bon 4 en 5, de nieuw gel dig te verklaren bon, alsmede hoogstens negen stuks van bon 3, Voor vlceschwaren bon 1 en 2; andere bonnen voor vleeschwaren kunnen niet meer ingeleverd worden. Voor tarwebloem alle bonnen 4 van de bloemkaart plus nog hoogstens 79 van de oude bloembon 3. Voor rijst bon 92 plus nog 9 v. d. oude bon 108. Voor havermout bon 57 en nog 9 v. 83. Vermicelli: bon 31 en nog 9 van 98. Maizena: bon 87 en nog 9 van 93. Gort: bon 44 en nog 9 van 88. In verband met een nieuwe regeling voor de inlevering van consumentenbon nen (zie de offic. publicatie elders in dit blad) dienen nu op Maandag en Dinsdag ook ingeleverd te worden alle bonnen 2 van de broodkaart, de bonnen 3 van de boter- en vetkaart, alle bonnen kaas van het oude distributiebonboekje, de bonnen 4 van eieren, de bonnen 1 van vleesch waren en vleesch. Bakkers kunnen voor brood inleveren van de broodkaart bon2 en 3, de nieuw geldig te verklaren bon, alsmede ALLE bonnen 4 van de bloemkaart. In ver band met de nieuwe regeling (zie de of- ficieele publicatie) moeten alle brood bonnen 2 in de week van 3-8 Mrt. ingele verd worden. Slagers kunnen van de vleeschkaart in leveren voor een toewijzing vleesch: bon 1 en 2 in veelvouden van 100 stuks. Al le bonnnen 1 van de vleeschkaart dienen in de week van 38 Maart ingeleverd te worden in verband met de nieuwe re geling (zie de off. publicatie.) Petroleumverkoopers dienen uitslui tend op Maandag a.s. alle restanten van de petroleumzegels periode D en de pe- troleumzegels periode 8 in te leveren. Na deze dag mogen geen oude zegels pe riode D en periode 8 meer ingenomen worden. U LEEST ERGENS van een boek, een tijdschrift, een brochure ZONDER eenige prijsver- hooging wordt het verlangde U ge leverd (en met spoed) door: BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1