Texelsche Berichten Kameraad Moeder. De Avonturen van Robinson Crusoë. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiilillll Ullllllllll VOOR DE VROUW. ■1111111 ||||||iiiinpjiiiiiiiiiiiniiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||ll|| RECEPTEN VRUCHTENSOEP. Een L. water, 100 gr gedroogde vruchten (abrikozen, prui men, peren, enz.), stukje citroenschil, 50 gr. suiker, 50 gr. parelsago. Week de viuchten in het water, breng de ge weekte sago met het water en het ci- roenschilletje aan de kook en laat de massa ongeveer drie kwartier koken. Voeg er dan de gedroogde vruchten bij en kook de soep nog ongeveer een kwar tier. Daarna op smaak maken met de suiker. NUTTIGE WENKEN. GLADDE PLEKKEN op donkere stof fen rokje kunt u verwijderen door het af te borstelen met water en azijn. EIWIT stijf kloppen gaat vlugger, wan neer u er een paar druppels citroensap of wat zout of suiker bij doet. MESSEN niet in heet water wasschen: le. verliezen ze hun scherpte; 2e laten de heften dan gemakkelijk los. SPONSEN vettig? Weeken in water met flinke scheut azijn, dan wasschen in lauw zeepsop en tenslotte naspoelen in water en azijn. GUMMISPONS VERSLETEN? Knip er de rafels af en u kunt er nog geruime tijd mee doen. BEYER'S MODE FüR ALLE (Maart nummer). Paschen nadert! Voor de ko mende feestdagen vinden we een keur van middag- en avondjaponnen, waar van de laatste zoo gekozen zijn, dat ze ook met korte rok gedragen kunnen wor den. Een zestal schattige voorjaarshoed jes om zelf te maken, mantels, blouses, rokken, costuums en kinderkleeding zijn zooals gewoonlijk eveneens op het appèl. Als heel bijzondere verrassing brengt Mode fiir Alle de knippatronen van alle daarin voorkomende 80 modellen op de 2 uitgebreide raderbladen. Prijs 60 ct. Verkrijgbaar aan het Bureau van dit blad. BENOEMING. De heer B. v. d. Berg, uit De Waal, is benoemd tot meter-opnemer bij de N.V. T.E.M. Aan de Waal was hij reeds eerder met deze functie belast. INLEVERING REGISTRATIEKAARTEN. De plaatselijke bureauhouder van de L.C.O. verzoekt ons er aan te willen her inneren, dat de registratiekaarten thans ingeleverd dienen te worden. VOLKSTUINEN. Een waarschuwing. Daar omtrent het houden van volks tuinen misvattingen bestaan, maakt de Voedselcommissaris voor Noord-Holland het volgende bekend: Als volkstuin is bedoeld een tuin, wel ke door de gebruiker wordt bewerkt en bezaaid om hiervoor voor eigen gezins- verbruik te oogsten. Elk gezamenlijk doen, hetzij in de bewerking, hetzij in de bezaaiing, leidt tot de mogelijkheid, dat de oogst aan de Voedselcommissaris moet worden ingeleverd. flIHnillll FEUILLETON Ullllllllll Roman van CHRISTEL BROEHD—DELHAES. 60. Kom eens hier kind, heb je zoo stil zitten luisteren Ja, ik heb zitten luisteren en zitten kijken, antwoordde Camilla. We wachten op vader, vervolgde Romana, zonder op deze laatste opmer king in te gaan. Het duurde wat lang en daarom zijn we uit tijdverdrijf maar wat gaan musiceeren. mm IN DE LACHHOEK IHHIUHII Smid: U heeft me laten roepen? Juffr. Stuntel: Ja, om dit doosje open te maken. JUBILEUM— M. WITVLIET. In aansluiting op het bericht in vorig nummer, vermeldende, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer Mart. Witvliet, thans wonende te Leimuiden, op 21 Maart a s 25 jaar bij de politie zal zijn, vernemen we nog het volgende: Na eerst als agent van politie te Den Helder werkzaam te zijn geweest, ver trok hij naar Bilderdam als Rijksveld wachter, daarna als rijksveldwachter naar Leimuiden, waar hij later werd be- ncemd als gemeenteveldwachter. De heer Witvliet staat zoowel bij zijn superieuren als bij de dorpsbevolking aangeschreven als een trouw en nauwgezet ambtenaar, die zijn werk met opgeruimdheid en ple zier verricht. Het zal hem Vrijdag aan belangstelling zeker niet ontbreken. VOOR ONZE SCHAPENHOUDERS In verband met het feit, dat volgende week het werpen der schapen begint, wordt hier nogmaals de aandacht geves tigd op het volgende: Iedere persoon die zich tusschen 12 uur 's nachts en 4 uur 's morgens buitens huis moet ophouden in verband met hulp verleenmg bij het lammeren der schapen, dient voorzien te zijn van een vergun ning. Deze vergunningen kan men koste loos bekomen bij de heer E. Noordijk te Den Burg. Men dient bij hem een schrif telijke aanvrage in te dienen, waarna men per omgaande een vergunning krijgt toegezonden. Verder zal de heer Noordijk a.s. Maandag nog een zitting houden in De Lindeboom, alwaar ook vergunningen zullen worden afgegeven. Wil men echter tijdig in het bezit zijn van een vergunning, dan vrage men er direct schriftelijk een aan. WAT NOG VRIJ IS. Pessimist, bedrukt, spreekt schande Van 't gemis van rijwielbanden. Optimist zegt, dat hij blij is, Dat de lucht er voor nog vrij is. 13. Helaas vervlogen de goede voor nemens in rook, toen hij in de haven een schip trof, dat naar Afrika ging. De lust naar avonturen bekroop hem weer en hij ging mee. Camilla antwoordde niet. Zij keek slechts naar Alk en staarde hem aan met oe onbewust dreigende oogen van een ooor jalouzie bezeten vrouw. Alk be merkte onmiddellijk het gevaar, dat er hier voor hem dreigde. Als hij dit on- beheerschte, hartstochtelijke schepseltje tot zijn vijandin maakte, kon het lastig voor hem worden. Want deze jongedame zou er niet tegen op zien Tiebruck er van in kennis te stellen, dat hij Romana het hof maakte en al zou Tiebruck dan mis schien geen waarde hechten aan derge lijke dwaze praatjes van zijn nauwelijks volwassen dochter, de verstandhouding zou het stellig niet ten goede komen. Zooals de zaken nu stonden, zag het er naar uit, dat hij terwille van zijn succes en zijn onbeperkte heerschappij in de kliniek Camilla op de koop toe zou moe ten nemen. Hoe dat zou eindigen, ver mocht hij op dit oogenblik zelf nog niet te overzien, maar bij al zijn gemis aan eenige sympathie voor het malle kind, mocht hij toch niet uit het oog verhezen, dat zij hem belangrijke diensten zou kun nen bewijzen. Een huwelijk met de doch ter van de beroemde medicus zou hem tenslotte op de hoogste sport van de lad der brengen. De booze blik uit haar onbeheerschte meisjesoogen ten spijt, dachte hij haar vriendelijk toe. Ik heb 'n dringend verzoek aan u, jufrouw Camilla, begon hij. Uw broer heeft me reeds beloofd van de partij te zullen zijn. Het zou me werkelijk buiten gewoon veel genoegen doen, als ook u er ||||||iiiiiiiiiiniiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii|||||| Ullllllllll GEMEENTE TEXEL II lllll|l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!l!lllllllllllllllllllillllllll|||||| BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel brengt het volgende onder de aandacht van de Texelsche visschers, ten verzoeke van den Commandant der Hafenüberwa- chungsstelle in Den Helder: lo. De visschers dienen des morgens tezamen of gemeenschappelijk uit te va ren en zoo mogelijk ook weer tegelijk te rug te komen. 2o De visschers dienen zich ter contro le bij den havenmeester te melden, zoo wel des morgens als des avonds. 3o. Ieder vaartuig dient des avonds de haven van uitvaart weder binnen te lcopen, dus de haven van de gemeente, waar het schip staat ingeschreven. 4o. Slechts in absolute noodgevallen mag in een andere dan de thuishaven worden overnacht, in welk geval de be trokken visscher een schriftelijke ver klaring van de Duitsche Haveninstantie moet verzoeken en dit overleggen aan den havenmeester van de thuishaven. In dit geval moet hij terstond bij binnen komen in de vreemde haven, den haven meester van de thuishaven in kennis stellen van het feit, dat hij niet zal bin nenkomen. In het voorgaande is met „havenmees ter" de Nederlandsche Havenmeester (van den Rijkswaterstaat te Oudeschild) bedoeld. Indien het bovenstaande niet stipt wordt nagekomen, kan het visschen tot nader order verboden worden! Ieder belanghebbende werke dus me de aan het precies nakomen der boven-, afgedrukte bepalingen! Den Burg, Texel, 17 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. EIERENZOEKEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de Mi nister van Economische Zaken heeft be paald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten de open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters. grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 19 April 1941. b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs de openbare wegen en voetpa den vervoeren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan tot en met 21 April 1941, met dien verstande dal het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeente en langs de openbare wegen en voetpaden. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, wilde een den (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren NIET is toegestaan. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd: a. dat ingevolge art. 4 der Jachtwet het 14. Zijn scheepskameraden rieden hem aan voor zijn geld snuisterijen te kopen, die door de inboorlingen aan de goud kust gaarne voor waardevol goud wer den ingeruild. in zoudt toestemmen: we zijn van plan een ski-tocht te gaan maken in de Thü- ringer-bergen. Zij vergat een echt kind nog dat ze boos op hem was en dat zij hem voor zijn vereering van Romana, welke hij zoo juist nog zoo duidelijk had ge toond, had willen straffen. Mag ik ook mee? Fijn! Ik vind het in één woord he.erlijk. Onwillekeurig gleed haar blik over Romana's gezicht en daarop las ze een haar onverklaarbare ontsteltenis en een groote tegenzin. Natuurlijk ga ik mee. Ik denk, dat paps er ook wel geen be zwaar tegen zal hebben! Het ontging Alk met, dat deze laatste woorden van Camilla slechts ten doel hadden haar triomf over Romana te too ien, maar dat gunde hij dat kind toch niet. Daarom zei hij: Uw mama.'n ervaren beoefenaarster van de skisport, naar men mij verteld heeft, ontbreekt natuurlijk evenmin op het appèl. Wat, ging mama ook mee? Alk zou dus ook mama voortdurend voor oogen hebben, zoodat er weinig kans bestond, dat ze ooit eens met hem alleen zou zijn. Die jonge kerels liepen allen achter ma ma aan: eerst Westphal en nu ook Alk. Natuurlijk, naast Romana Parhoff was men het leelijke jonge eendje naast de trotsche zwaan. Eigenlijk ben ik maar heel zwak op ae ski's, bond Camilla plotseling in misschien bezorg ik het gezelschap maar last. Haar oogen fonkelden. Dan is het zoeken of rapen van eieren van bovenge noemde vogelsoorten op gronden van derden slechts geoorloofd is in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of met diens schriftelijke toestemming. b. dat het rapen van eieren van kievi ten ingevolge het bepaalde in art 17 der Vogelwet is toegestaan, jaarlijks van 1 Februari tot en met 19 April, doch op gronden van derden slechts in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of met diens schriftelijke toestemming. c dat het ten verkoop voorhanden hc-bben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en binnen de bebouwde kom men der gemeente en langs de openbare wegen en paden vervoeren van kievits- eieien geoorloofd is tot en met 21 April. d. dat het rapen, uithalen, ten verkoop voorhanden hebben, ten verkoop aanbie den, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van andere, in Europa in het wild levende soorten van vogels verbo den is, uitgezonderd de eieren van de zwarte kraai, de huismusch, de houtduif, de ekster en de vlaamsche gaai. Texel, 17 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. INSCHRIJVING BEDRIJVEN, welke croquctten, visch, wafelen of ander vet- of oliegebak verkoopen. Met ingang van 5 April zullen door de N.Z.C. geen toewijzingen meer verstrekt werden voor zaken en bedrijven, waar bovengenoemde waren verkocht worden. Aflevering van deze of daarmede over eenkomende artikelen, zonder in ont- vangstneming van bonnen van de boter- oi vctkaart of wisselbonnen, is verboden. Belanghebbenden dienen zich zoo spoe dig mogelijk met de circulaire no. 9850 (IV) distr., van de N.Z.C. bij den distri- butiedienst te vervoegen om zich te laten inschrijven bij het C.D.K. Deze zaken worden met de eventueele inschrijving in kennis gesteld en ontvangen een der nummers vanaf 8701 t.m. 8799. Zoodra men de inschrijvingskaart ontvangen heeft, kan men zich hiermede en met ae bewijsstukken, waarin voor bovenge noemde artikelen duidelijk dient uit te komen het verbruik per maand; bij den distributiedienst vervoegen ter ver krijging van een voorschot wisselbonnen. Bij het afhalen dezer wisselbonnen, wordt tevens de verdere behandeling var deze en andere bonnen uiteengezet. Texel, 18 Maart 1941. De Burgemeester, KAMP. SPIJSOLIE VOOR INSTELLINGEN. Ingeschreven en niet-ingeschreven in stellingen kunnen bij den distributie- dienst rantsoenbonnen voor spijsolie be komen op de volgende basis. Tegen af gifte van lVa bon boter-vet 1 rantsoen spijsolie. Deze U/2 bon mag bestaan uit b.v. 75 wisselbonnen of 1 bon boter-vet plus 25 wisselbonnen. Ingeschreven in stellingen kunnen, wanneer zij 10 bon nen spijsolie bijeen hebben, deze desge- wenscht op opplakvellen indienen ter verkrijging van 1 coupure spijsolie van 10 rantsoenen. Texel, 18 Maart 1941. De Burgemeester, KAMP. 15. Kort daarop zeilde het schip met een gunstige wind uit en weer bevond Robinson zich in volle zee. Het begin der reis vlotte goed en weldra was men ter hoogte van Madeira. dunkt me, maar beter dat ik thuis blijf. Nee toch juffrouw Camilla Alk's stem klonk warm en melancholiek. Bederf nu toch de pret niet. Hoe zou ik door thuis te blijven, de piet nu kunnen bederven? zei Camilla ongeloovig, maar innerlijk verheugd. Alk lachte, hij lachte Camilla openlijk toe. Ik geloof, dochter, onderbrak Ro mana het spelletje, dat we naar de eetkamer moeten. Mijn man is thuis ge komen. En zij ging de beiden achterblij- venden voor. Camilla beefde van woede. Natuurlijk wilde mama elke toenadering van Alk trachten te voorkomenMaar plotse ling voelde zij zich bij haar hand gegre pen en dicht bij haar oor klonk het ge jaagd fluisteren: Ik reken er stellig op, dat u mee gaat Daarna, alsof geen heimelijk woord tusschen hen was gewisseld, volgden zij Romana naar de eetkamer. Koning Winter begunstigde de voor genomen skitocht met stralend weer. Er was de laatste dagen veel sneeuw geval len, maar nu straalde de zon in een wol- kenlooze hemel. Tot de hoogte van de Karstenburg maakte het kleine gezel schap gebruik van de door sneeuw ket tingen beveiligde autobus en vandaar ging dan de genoeglijke tocht tusschen dc wit bestoven dennen en sparren door naar het berglandschap. (Wordt vervolgd.) DISTRIBUTIE ZATERDAGS GESLOTEN. We brengen in herinnering, dat het distributiekantoor Zaterdags gesloten is. BRANDSTOFFEN. 1 Maart t.m. 31 Maart op de bonnen 15, 16 en 17 (haarden, kachels) en de bon nen 35 t.m. 41 (centrale verwarming), alsmede op de bonnen „één eenheid vijf de periode" en „cokes, één eenheid vijfde periode" één eenheid. De bonnen 14 (haarden, kachels) en 33 en 34 (centrale verwarming) kunnen worden vernietigd. Op de bonnen „generatorenanthraciet tweede periode" van 1 31 Maart elk 1 hl. (maximum 75 kg.) anthracietnoot- jes V. Brood: op broodbon 8 t.m. 23 Maart 100 gr. of een rantsoen gebak (geldig t.m 30 Maart. Bon 7 t.m. 23 Maart. Op bloemkaartbon 5 t.m. 23 Maart 50 gram brcod of V2 rants, gebak of 35 gr. meel. Boter en vet: t.m. 23 Maart op boterbon 8 en vetbon 8 een half pond boter of margarine GEEN VET. (geldig t.m. 30 Maart.) Bon 7 geldt t.m. 23 Maart. Eieren: op bon 82 t.m. 23 Maart een ei. Geldig t.m. 30 Maart. Eierbon 91 t.m. 23 Maart. Gort, gortmout of grutten: op bon 08 t.m. 20 April een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. mcelvlokken, gort, gortmout of grutten: op bon 07 t.m. 20 April een half pond. Honden- en kattenbrood: op bon 9 v.d. hondenvoer-kaart voor groep I 10 kg. hondenbrood; groep II 10 kg.; groep III 8 kg.; groep IV 5 kg.; groep V 4 kg.; groep VI 3 kg. Op bon 9 van de voederkaart voor katten wordt over de zelfde periode lVt kg. kattenbrood. Kaas: op bonnen 61 en 71 t.m. 23 Maart elk een ons. Kaasbonnen 1314 t.m. 23 Maart. Koffie of thee: op bon 18 t.m. 27 April 125 gram koffie of 50 gram thee of 250 gr koffiesurrogaat. Na 28 April: geen koffie meer verkrijgbaar. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder of STIJFSEL: op bon 10 t.m. 20 April een ons. Peulvruchten: op bon 15 t.m. 30 Maart een pond. Petroleum: zegel 9e periode v. 24 Febr. t.m. 20 April. Voor verlichting „perio de" E v. 24 Febr. t.m. 31 Mrt. 2 liter. Na 31 Maart is voor verlich'ting geen petroleum meer beschikbaar (zegels K vervallen). Rijst, rijstebloem, rijstemeel of grut- tenmeel (gemengd meel) op bon 11 t.m. 23 Maart een half pond. Suiker: op bon 17 van 17 Maart t.m. 13 April één kg. Tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bak meel (geen boekweitmeel) op bon 5 v. de blocmkaart 24 Febr. t.m. 23 Maart 35 gr. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 09 t.m. 20 April een ons. Vleesch en Vlecschwaren. Op vleesch- bon 07 t.m. 19 Maart 100 gr. vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwa- ren. Op bon „07 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt Geldt t.m. 23 Maart. Vleesch- en worstbonnen 03, 04 en 06 kunnen vernietigd worden. Zeep: op bon 16 t.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Jan. 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder (waschpoeder uitsluitend voor wassche- rijen.) WASSCHERIJEN nemen 20 kg. droog waschgoed in behandeling voor 1 bon no. 16. Scheerzeep: op bon 117 (speciale bon, uitgereikt gelijk met de textielkaart) t.m. 30 April 50 gram scheerzeep, of één tube, aan wel één pot scheercrême. OPPLAKVELLEN IN BLOCS. Opplakvellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. LEELIJK. Gij, die in alle dingen Slechts zonde ziet en schuld, Van leelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld. (De Genestet.) ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiii!:iiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|]|||| llllllilllll VAN DE BOEKENPLANK. IN PRIJS VERLAAGDE BOEKEN: Bordewijk, De wingerdrank, geb. f3.25, nu f 2.—. Bordewijk, Rood paleis, geb. f 3.25, nu f 2. A. Smeding, Oude en nieuwe ken nissen, geb. f 3.90, nu f 2. S. Vestdijk, De dood betrapt, geb. f 3,25 nu f 2. S. Vestdijk, Mijnheer Visser's helle vaart, geb. f4.50, nu f 2. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. II lllllillllll HYGIENE EN VEILIGHEID |||j|||||||| l 288. QUARANTAINE beteekent isola tie, van een schip b.v. Een schip ligt zoo lang in of buiten de haven in quaran taine tot de besmettelijkheid van een bestaande of vermoede ziekte geacht wordt voorbij te zijn.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4