TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 22 Maart 1941 Eerste blad No. 5534 Texelsohe Berichten Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 |||i||lllll!!llllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllll|||||| TER OVERDENKING. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllltlllllll!!lll!llli:illlllllllillllllllllllllll|||||| HET ONHERSTELBARE. Wroeging is de hevigste en knagend- ste pijnwelke de menschenziel lijden kan. Wroeging is de pijn van zelfverwijt over foutengroote en kleineeen pijn, welke te ondraaglijker wordt, naarmate het door daad of verzuim veroorzaakt onheil grooter, maar vooral onherstel baar moet heeten. Het onherstelbare, dat is het vreese- lijke. Wat men eenmaal geschokt heeft in een teere kinderziel, het kwade, dat men in een medemensch heeft gesticht en dat voortwoekert buiten de wil van de ergernisgever om, waf men mis- dieet tegenover een vader of moeder, tegenover man of vrouw of kind, tegen over vriend of vijand, zonder dat vóór de dood alles was goed gemaakt het is onherstelbaar. En de van wroeging gekwelde be- kloagt zich diep, dat hij zijn ziel geen rust kan schenken door het onrecht te hei stellen. Hoe menig kind zou het liefste willen geven om ook maar éénmaal nog de le vende lippen te mogen kussen van een vader of moeder, om maar éénmaal nog vergiffenis te mogen vragen. En hoe menige vader, hoe menige moederhoe menige man, hoe menige vrouw.- hoe menige vriend hoe menige vijand.... Verhoeden wij, dat eenmaal wroe ging over onherstelbaar onrecht, door ons gepleegd, ons kwellen zal, Iedere dag kunnen we 't nog voorkomen. ZONDAG, 23 Maart 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. De persoonlijkheid is voor 'n mensch wat de geur is voor een bloem. MAANDAG. Door het geluk te scheppen vervullen wij ons levensdoel. DINSDAG. Hoe meer gij hebt beleefd, gevoeld, gedacht, des te langer hebt gij geleefd. WOENSDAG. De leermeester leidt u alleen tot de deur. Gij moet verder gaan. DONDERDAG. Hoe heerlijk is het, zijn eigen overtui ging uit de mond van een ander te hooren. (Goethe.) VRIJDAG. Goedheid is de laatste toets van een edel karakter; het is het goud op de torenspits, de zon over het korenveld. ZATERDAG. Men houdt op kind te zijn op de dag waarop men het woord plicht heeft lee- ren kennen. (Carmen Sylva). DE ZON. Za. 22 Maart op 7.40; onder 19.55. Zo. 23 Maart op 7.37; onder 19.58. Ma. 24 Maart op 7.35; onder 19.59. Di. 25 Maart op 7.32; onder 20.01. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Za. 22 Maart: op 5.00; onder 14.26. Zo. 23 Maart: op 5.36; onder 15.32. Ma. 24 Maart: op 6.06; onder 16.37. Di. 25 Maart: op 6.58; onder 18.47. Nieuwe Maan: 24 Maart 22.14. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 22 Maart: 5.32 en 18.16. Zo. 23 Maart: 7.01 en 19.40. Ma. 24 Maart: 8.14 en 20.43. Di. 25 Maart: 9.09 en 21.31. Springtij: 27 Maart. HOE LAAT BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30. Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. ||||||iiiiiiiii!iiii!inuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinniiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinilll WAT ER GEBEURDE.. riÏHI'ioiiuiiiiuuiiiHiiiuiiinuinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiMiniiiiilllMI 22 Maart: Geweldige brand in de stad Hokadate (Japan) op het eiland Hokkaido kost 1000 menschen het leven. Tienduizenden worden dak loos. Schade 50 millioen yen. (1934). 23 Maart: Stichting van het fascisme in Italië met het doel te strijden tegen défaitisme en communistische revo lutie (Milaan, 1919). Rusland ontvant de sleutels van de volko men ontruimde Finsche stad Han- gö. (1940.) 24 Maart: Ed. Branly, „de vader van de radio", te Parijs overleden, 94 jaar oud. (1940). 25 Maart: Arthuro Toscanini (dirigent) bij Parma (Italië) geboren. (1867). Onderteekemng Vlootverdrag (1936). Onderteekening verdrag Italië-Joego-Slavië, in het belang van beide landen en in dat van de algemeene vrede (1937). De dich ter en dramaturg J. Drinkwater overleden (1937). Het Tsjechische leger houdt op te bestaan. (1939). VERHUIZEN. Wie met een totaal versleten band zit, kan pas een bon voor een nieuwe bekomen, wanneer hij minstens 5 km. van z'n werk (school) woont. Verhuizen is een lastig ding Toch doe ik 't maar over een poos: 'k Word liever buiten wij keling Dan op mijn jaren.bandeloos. (Haagsche Post.) De beste behandeling is: onder de wol, eens flink ♦ranspireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nerren. "AKKERTJES"be vorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn be.oemd om hun snelle, uitstekende Awerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn.- "nare dagen" DISTRIBUTIE. Zaterdags is het distributiekantoor ge sloten. Handelaren in boter, margarine en vet. Ingang 24 Maart komt een wijziging in ao regeling voor de distributie van bo ter, margarine en vet. Van die datum af zal op de bonnen van de boterkaart uit sluitend boter kunnen worden verkocht, terwijl van bonnen van de vetkaart af wisselend een bon zal worden aangewe zen, welke recht geeft op het koopen van boter of margarine of vet; en een bon, welke recht geeft op het koopen van boter of margarine. Op de prijs van de beter, welke gekocht wordt op de bon nen van de vetkaart, wordt geen reduc tie gegeven. Bij inlevering van bonnen van de bo terkaart zullen uitsluitend botertoewij- zingen worden afgegeven, terwijl bij de inlevering van bonnen van de vetkaart afwisselend gedurende een inleverings- week toewijzingen voor vet en de daarop volgende week margarinetoewijzingen zullen worden uitgereikt. De botertoewijzingen geven recht op 't kcopen van boter, margarinetoewijzin gen op het koopen van boter of margari ne en vettoewijzingen op het koopen van boter of margarine of vet. Opplakvellen. Winkeliers en anderen mogen de oude opplakvellen nog gebrui ken totdat een definitieve datum is vastgesteld, waarop zij niet meer aange wend mogen worden. In geen geval mag men zich nog oude opplakvellen M.D. 18 aanschaffen; alleen hetgeen men aan oude vellen nog in voorraad heeft kan gebruikt worden tot de datum bekend wordt; waarna gebruik van deze vellen verboden is. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen en wel voor 'smorgens 12 uur in te leveren: Voor gebak alle bonnen 7, bon 8 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Alle bonnen 5 van debloem- kaart en de nieuw geldig te verklaren bon dezer kaart dienen eveneens ingele verd te worden voor gebak. Voor tarwebloem: alle bonnen 5 van de bloemkaart, nog hoogstens 79 bonnen van het vorige nummer 4. Ook de nieuw geldig te verklaren bon deze kaart kan ingediend worden. Voor rijst: alle bonnen 11 en 9 stuks oude (no. 92.) Van de boter- en vetkaart: alle bonnen 7, bon 8 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor kaas: alle bonnen 13 en 14 en de bennen 61 en 71. Voor eieren: alle bonnen 91 alsmede bon 82 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor vleeschwaren: alle bonnen 7 en de nieuw geldig te verklaren bon. Slagers dienen a.s. week voor een toewijzing vleesch in te leveren alle bon nen 7 en de nieuw geldig te verklaren bon. Bakkers dienen a.s. week voor een toewijzing meel voor brood in te leveren alle bonnen 7 van de broodkaart, bon 8, dc nieuw geldig te verklaren bon, alle bonnen 5 van de bloemkaart en de nieuw geldig te verklaren bon dezer kaart. Bakkers, die los meel verkoopen uit hun winkel, kunnen deze week, nu ao bloemkaartbon 5 afgeloopen is, op deze bonnen, mits ingeleverd in veel vouden van 80 stuks, een toewijzing tar webloem ontvangen. De inlevering van bloembonnen voor tarwebloem kan steeds plaats hebben na afloop van de oude bon. VOOR ONZE VARKENSHOUDERS. Wanneer contractvarkens geleverd worden, moeten de contracten afgegeven worden aan de plaatselijke bureauhou der of aan diens vertegenwoordiger, die aanwezig is bij het wegen. Wie dit nog niet heeft gedaan, wordt verzocht dit alsnog ten spoedigste te doen. Z. VOOR ENKELE TEXELAARS. Hier en daar woont nog een Texelaar, die ons blad wel leest, maar daar niet op geabonneerd is. Dat is in deze tijd toch een groot bezwaar. We brengen zoo vaak berichten, welke u in uw eigen belang moet uitknippen en bewaren. Wanneer u „leentje-buur" speelt, gaat het niet aan, de schaar in de krant te zetten. Neemt u nu een kloek besluit: Wordt abonné! Dan zijt ge baas over uw krant. Kosteloos ontvangt u ons blad tot 1 April, wanneer u zich met ingang van die datum abonneert. BIJ DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN H. GERSSEN. In vorig nummer hebben we al enkele regels over dit jubileum geschreven en verteld, dat Gerssen nog een goede ge zondheid geniet, maarwat we nog niet hadden vermeld, en ook niet wisten is, dat hij dag in, dag uit nog ijverig aan de arbeid is! Weet u, waar we de krasse baas dezer dagen aantroffen? Aan de meelbak in de bakkerij van de heer D. de Ruijter te Oudeschild. Al spoedig vlotte het gesprek uitste kend, maar eerst hadden we hem plech tig moeten beloven ,,er niet te veel druk te van te maken". Natuurlijk niet, maar wie al meer dan 40 jaar lang diaken is.... Hij is altijd nog even kras en zooals de voerz. van de kerkeraad, Ds. Visser, ons een dezer dagen nog verzekerde, zijn oordeel wordt nog steeds op hooge prijs gesteld. Voor een functie van diaken is lang niet iedereen geschikt, maar Gers sen kent het klappen van de zweep en staat het college eens voor een moeilijk geval, hij weet er altijd wel een mouw aan te passen. Geen wonder, als je er al 40 jaar deel van uitmaakt! Een rustige levensavond, zuigend aan een pijpje, in een hoekje bij de kachel neen daar is hij de man niet naar: ,,De een is jong oud, de ander oud jong, merkt hij op. Een sterk gestel en een heldere opgeruimde geest: „Gerssen lacht aanstekelijk!" aldus Ds. Visser en daarmee is alles gezegd. Een gezellige piater, ook en vooral over die ouwe tijd! Hij staat al meer dan 70 jaar in de bakkèrij. Zijn vader was onderwijzer, eerst aan De Koog en later te Oudeschild ook zijn grootvader was onderwijzer. Moest u ook geen onderwijzer wor den? vragen we, 't zat nogal in de fa milie! Ja, merkt Gerssen op, dat wel, want ook mijn oom stond voor de klas. Treurige omstandigheden verhinderden Gerssen echter de traditie voort te zet te, Want zijn vader overleed reeds op 37-jarige leeftijd en zijn moeder bleef met vijf kinderen achterHendrik kon hiet doorleeren, maar moest zien gauw aan de kost te komen. Een leer plichtwet was er nog niet en zoo was de kleine Hendrik meer in de bakkerij van Arie Lap op de Steenenplaats te vinden dan in de schoolbank. Och, zegt Gerssen, ze keken vroe ger niet zoo nauw: Als je maar wist hoeveel tweemaal twee was Als jongen van zeven jaar hielp hij al in de bakkerij van Lap, de vader van enze postbode. In het aan de Steenen plaats grenzende deel van diens wo ning was de bakkerij gevestigd, aan de kant van de Koogerstraat het Postkan toor! Daarop kwam Gerssen in dienst bij G Kooiman en later bij diens zoon J. G. Kooiman. In de daarop volgende jaren is Gerssen in verschillende andere bakke rijen werkzaam geweest. Gerssen is aan De Koog geboren, maar sinds jaar en dag woont hij al aan Den Burg. Over z'n diakenschap kan hij ons wei nig inlichten, doch u begrijpt, dat niet alles aan de „groote klok" kan worden gc-hangen. In het algemeen kan gezegd werden, dat de diakenen prettige en minder prettige ervaringen opdoen, moeilijke en minder moeilijke perioden doormaken. Gerssen wijst er op, dat de invoering van de ouderdomsrente het werk belangrijk verlichtte en veel ar moede de wereld uit hielp. Wie was er voor u voorlezer? vra gen we. Gerssen weet er nog drie te noe men: Meester Brouwer, de heer Visser, (vader van slager Visser) en Meester Klazinga. En u heeft ook verscheidene domi nees zien bevestigen? Verscheidene! Gerssen was al voorlezer tijdens Ds. Schroder, na wie resp. te Den Burg het herderlijk ambt hebben vervuld: Ds. Kij- ne, Ds. Norel, Ds. Kroese, Ds. Raabe en thans al weer 10 jaar Ds. Visser. We wenschen de heer Gerssen nog een reeks van jaren in goede gezondheid toe. J. DE BLOKFLUITCLUB. Naar de heer Smink ons meedeelt, is dezer dagen ook de laatste partij blok fluiten gearriveerd, zoodat de repetities thans met alle leden ingezet kunnen werden. MELKRANTSOENEERING. Naar men ons meedeelt zal met in gang van Maandag 24 Maart ook de melk gei antsoeneerd worden. De slijters zal 15 pet. minder melk worden geleverd. Tof nog toe konden we op Texel nog zooveel drinken als we maar wenschten; vastewalbewoners viel dat voorrecht al lang niet meer te beurt. DS. VISSER 10 JAAR VOORGANGER der N. H. Gemeente te Den Burg. Maandag 17 Maart was het precies 10 jaar geleden, dat Ds. F. Visser alhier door zijn vader in het herderlijk ambt als voorganger der N.H. Gemeente te Den Burg werd bevestigd. Z. Eerw. heeft zich hier volkomen in geburgerd en verwierf zich een ruime plaats in veler hart. Ook mevr. Visser, die als leidster van de Zusterkring en dirigente van het Kerkkoor zoo voortref felijk werk heeft verricht. Helaas moest zij door ongesteldheid haar taak neerleg gen. Gelukkig laat het zich aanzien, dat in haar ernstige ziekte een wending ten goede is gekomen, zoodat de hoop op herstel levendig wordt. VOOR ONZE VEEHOUDERS. Het Hoofd van de Vleeschkeurings- verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de Texelsche veehouders te brengen. Blijkens een in dit nummer opgeno men bekendmaking van het Gemeente bestuur moeten gestorven en in nood ge slachte schapen, lammeren en kalveren ten spoedigste, althans binnen 12 uur, na de dood, langs de kortste weg ver voerd worden naar de noodslachtplaats aan de Hallerweg te Den Burg. Hier zal gelegenheid worden geboden de cada vers te villen en, voor zoover het vleesch voor de consumptie wordt afgekeurd, dit té begraven. Aan enkele personen zal hiervan ont heffing worden verleend voor vervoer naar een terrein aan de tweede dwars weg in de polder Het Noorden, om al daar de dieren te villen en het afgekeur de vleesch te begraven. Zij, die voor een dergelijke ontheffing in aanmerking wenschen te komen, die nen zich schriftelijk te wenden tot de Keunngsveearts, Julianastraat 18, Den Burg. Deze regeling is dus precies als vorig jaar: de handel wordt weer geheel vrij gelaten, er vindt geen aanbesteding plaats. De handelaars worden echter ver plicht alle dieren óf naar het terrein aan de Hallerweg óf naar dat aan de tweede dwarsweg in het Het Noorden te ver voeren, aldaar de cadavers te villen en te begraven. De veehouders wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat het thans, nu men in het bezit is van een veeboekje, beslist noodzakelijk is, dat de handelaar nauw keurig noteert, van wie hij een dier in ontvangst neemt, opdat hij aan de keuringsveearts de namen der eigenaars kan opgeven. Vanwege de Vleeschkeu- rmgsdienst wordt iedere eigenaar dan weer een bewijs van afkeuring toegezon den. Deze bewijzen zijn thans voor de controle van het veeboekje noodzakelijk. Uitdrukkelijk wordt er tenslotte nog op gewezen, dat het villen en begraven op de boerderij streng verboden is, en dat de handelaars slechts op de twee ge noemde terreinen hun werkzaamheden mogen verrichten. OUDESCHILD OUDERAVOND. Maandagavond werd in de o.l. school alhier de j aarlijksche Ouderavond ge houden, die door veel belangstellenden ouders werd bezocht. De heer J. Vlas, voorz., opende de bijeenkomst en heette aUen hartelijk welkom. Tevens deelde hij mede, dat hij gedurende eenige maan den niet meer tot de ouders van school gaande kinderen behoorde, doch volgens het reglement deze avond zijn functie nog moest waarnemen. De notulen van de vorige Ouderavond, die vervolgens door mw. Krijnen-Blom veiden voorgelezen, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het Hoofd der school deelde mede, van de heer Burgemeester bericht te hebben ontvangen, dat hij o.a. in verband met drukke bezigheden tot zijn spijt de ou deravond niet kon bijwonen. Verder zei spr., dat er in verband met het verduis teren van slechts één lokaal en een deel van de gang deze keer geen uitgebreide tentoonstelling kon worden gehouden, maar dat mej. Van 't Hooft voor haar handwerkproducten 'n bescheiden plaats je had gevonden in de gang. De avond zou in hoofdzaak gewijd zijn aan het vertoonen van twee films met de kort geleden aangeschafte Philips' projector. Vervolgens werd eenige oogenblikken stilgestaan bij de invoering per 1 Jan. 1941 van het vak lichamelijke oefening. De heer Dokkum eindigde met het uit spreken van de wensch, dat elke leerling in het bezit zou worden gesteld van een paar gymnastiekschoenen. Bij de verkiezing van een lid van de oudercommissie werd de heer J. Vlas, lllllliiiiiii'jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillllll GEMEENTE TEXEL. IIHIIlllllllllllllllillillllllUlillllllllllllllllJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllll WINTERHULP NEDERLAND. Collecte-ervaringen. De ervaringen bij het collecteeren zijn ook op Texel van verschillend ka rakter. Ontmoette de collectant voorheen nogal eens menschen, die meenden in 't onzekere te mogen verkeeren WAAR het geld bleef, dat zij op zoo milde wijze zouden willen schenken, thans hebben zich enkele andere gevallen voorgedaan. Eenige inwoners hadden bezwaar hun gift af te staan, omdat Winterhulp aan personen gegeven had die dit niet noodig hadden. Dat kan natuurlijk vóórkomen, ook al wordt er met de grootste zorg te gen gewaakt. Men moet niettemin be denken, dat ook daar, waar voor het oog een gift niet noodig schijnt, toch om dit geld groote vreugde kan heer- schen enin den tegenwoordigen tijd hebben velen gaarne een extra'tje. Ik moge er echter de nadruk op vesti gen, gaarne open te staan voor adviezen en waarschuwingen van welken aard ook die er toe kunnen leiden, dat het geld op de meest juiste wijze wordt besteed. Het zal mij in het bijzonder aangenaam wezen op deze wijze voor sommigen de beletselen, om Winterhulp met een flin ke gift te bedenken, weg te nemen! De Plaatselijke Directeur van W. H. N. te Texel, KAMP. Den Burg, 19 Maart 1941 die op 1 April a s. weer tot de ouders van schoolgaande kinderen zal behooren, met op 2 na algemeene stemmen herko zen. Het h.d.s. sprak de hoop uit, dat hij met de herkozen voorzitter nog lange tijd op dezelfde prettige wijze zou mogen samenwerken. Bij de terugblik op de vorige ouder avond gewaagde spr. vol lof van de vlotte wijze, waarop het plan tot aan schaffing van een eigen projectie-appa raat was verwezenlijkt. Hij dankte de dames, die met groote voortvarendheid het benoodigde bedrag door middel van collecte en verloting hadden weten bij een te brengen en richtte een extra woord tot mw. Snitjer, die heel wat uren had geofferd voor het maken van de ver duisteringsgordijnen. Nu volgde de vertooning van twee filmstrooken. Begonnen werd met de film van Roodkapje, waarbij mej. Van 't Hooft het sprookje vertolkte. Het spon tane slotapplaus bewees, dat het verhaal in de smaak was gevallen. De Zeereis naai Oost-Indië werd vooraf door het Hcofd der school in groote trekken toe gelicht, waarbij de wereldkaart goede diensten bewees. Ook tijdens de vertoo ning werd de zeer interessante en leer zame film breedvoerig toegelicht. Bij de rondvraag vroeg de heer J.Vlas, of het in verband met de belangstel ling voor de films niet mogelijk was, een extra ouderavond te houden. De heer Dokkum antwoordde hierop, dat hij in elk geval reeds bereid was, voor de milde geefsters en gevers een extra avond te geven. De heer De Wijn vroeg, of het moge lijk was, bij het uitschrijven van een ouderavond rekening te houden met het maanlicht Het antwoord luidde, dat deze avond aanvankelijk eerder zou worden gehouden en wel op een maanlichtavond, maar dat hij in verband met de bijzonde re tijdsomstandigheden moest worden uit gesteld. Met de uitgesproken wensch zal zooveel mogelijk rekening worden ge houden. Na de gebruikelijke sluiting hadden de dames gelegenheid, de handwerkten- toonstelling te gaan zien. Jammer, dat in deze omstandigheden het licht onvol doende-was, om de uitgebreide en keuri ge collectie goed tot haar recht te doen komen. Alles was smaakvol en af. DE COCKSDORP BOMMEN OP BOERDERIJ. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd door een Britsch vliegtuig een groot aantal brandbommen (er werden er wel 50 geteld) in de onmiddellijke nabij heid van de hofstede Sir Robert Peel geworpen. Gelukkig zonder schade aan te richten. OOSTEREND. SCHOOLFEEST O.L.S. Naar wij vernemen wordt het jaarlijk- sche schoolfeest der O.L.S. thans op 4 en 5 April gehouden. Het programma vermeldt o.a. 7 too- neelstukjes, muziek en verloting van handwerken e.d. Beide avonden begint 't feest om 7 uur 15. Zonder programma, dat bij de leerlingen is te verkrijgen, wordt geen toegang verleend. Men voor zie zich dus spoedig van een programma. Voor de uitvoering op Zaterdag 5 April hebben ouders de voorrang. In totaal kunnen plm. 300 personen het feest bijwonen. U HEEFT EEN FOTO Wij hebben voor U een lijst, welke daar prachtig om past en heel voordeelig ook BOEKHANDEL PARKSTRAAT

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1