TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Woensdag 26 Maart 1941 No. 5535 Texelsche Berichten Bij allerlei pijnen: O O Z> iTtynlicvzdtfeó Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 121/z cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. DE ZON. Wo 26 Maart op 7.30; onder 20.02. Do. 27 Maart op 7.28; onder 20.04. Vr. 28 Maart op 7,26; onder 20.06. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Wo 26 Maart op 6.58; onder 19.17. Do. 27 Maart op 7.21; onder 19.52. Vr. 28 Maart op 7.44; onder 20.54. Nieuwe Maan 27 Maart: 22.14. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 26 Maart 9.49 en 22.07. Do. 27 Maart 10.24 en 22.40 Vr. 28 Maart 10.54 en 23.09. Springtij: 27 Maart. WAT ER GEBEURDE.... 29 Maart: Stemming in Duitschland vóór of tegen het regime-Hitler. 98.95 pet. spreekt zich vóór Hitier uit. (1936). 30 Maart: Koning Victor Emanuel III en Mussolini benoemd tot eerste Maarschalken van het Keizerrijk (1938). De Yankee-Clipper, 26 Maart van Baltimore vertrokken, komt met 10 passagiers te Lissabon aan (1939). 31 Maart: De Duitsche componist Jos. Haydn geboren (1732). De Ne- derlandsche letterkundige Willem Kloos op 78-j. leeftijd overleden (1938). 1 April: De Duitsche staatsman Otto von Bismarck te Schoenhausen ge boren (1815). De Nederlandsche folklorist D. J. v. d. Ven wordt 50 jaar (1941). In Oostenrijk dealg. dienstplicht ingevoerd (1934). DISTRIBUTIE. Kleine winkeliers, die niet hun koffie- en theebonnen in konden leve ren, wegens gering aantal, kunnen als nog deze bonnen inleveren tot en met Vrijdag a.s. Zij dienen deze te plakken op opplakvellen M.D. 18 (nieuw model). De in te leveren hoeveelheid mag min stens 10 zijn. Dit geldt dus alleen voor die winkeliers, die het aantal van 40 bonnen niet konden bereiken. Het restant van de bonnen 2, welke eventu eel niet ingeleverd kunnen worden, mag alsnog ingediend worden in de week van 28 April-2 Mei. Deze regeling geldt al leen voor de bonnen 2, dus éénmaal. Niet alleen ingeschreven winkeliers mo gen deze bonnen 2 inleveren, doch ook niet-ingeschre venen. Rijvvielbandendistributie. Zij, die zich al eens eerder tot de distributiedienst ge wend hebben om een bon voor rijwiel banden, kunnen hun aanvraag herhalen, oaar de distributiedienst machtiging heeft om nog een aantal bonnen uit te reiken. Men behoeft dus niet te wachten tot 1 April a.s. Bewijsje van de rijwiel handelaar en distributiestamkaart be hoort medegebracht te worden. Het is zaak, persoonlijk te komen. Zij, wier aanvragen zijn afgewezen op grond van de voorschriften, behoeven zich vanzelf sprekend niet meer met het distributie kantoor in verbinding te stellen. OPENING GROEPSHUIS N.S.B. Rede van Ir. A. Mussert, Leider van de N.S.B. Zaterdag heeft de leider van de N.S.B., Ir. A. Mussert voor de derde maal een bezoek aan Texel gebracht en wel ter gelegenheid van de opening van het Groepshuis alhier; het gebouw aan de Parkstraat, dat tot het eind van het vorige jaar bij het Leger des Heils in gebruik was. Tegen acht uur was de zaal, welke met bloemen, vlaggen en diverse NSB-em- blemen was getooid, geheel gevuld. In afwachting van de komst van de Leider en zijn staf die met de boot van 16.10 waren overgekomen en door de heeren C Wonder, groepsleider en C. Droog aan de haven waren verwelkomd wer den strijdliederen (gramofoonplaten) ten gehoore gebracht. Verscheidene leden van de NSB, onder wie leden van de W A., waren in uniform aanwezig. Ook leden van de Jeugdstorm woonden de avond bij. Toen de leider binnentrad, verhieven allen zich van hun zetel om hem de na- tionaal-socialistische groet te brengen en op geestdriftige wijze „hou-zee" toe te roepen. Vervolgens leidde de heer C. Wonder de spreker met een kort woord in. Ir Mussert, hierna het woord nemen- VERGADERING BEDRIJFSVEREENIGING. De Vrijdagavond gehouden jaarlijk- sche alg. vergadering van de Vereen v. Bedrijfsvoorlichting was zeer goed be zocht. Plm. 60 personen uit verschillen de deelen van ons eiland gaven van hun belangstelling blijk. De vergadering werd door de heer C. J. de Lugt, voorz., geopend. Spr. merkt op, dat de vereen., ondanks de stormen in het wereldleven haar werk heeft kun nen doen. Ook de boerenstand ondervond de moeilijkheden van de oorlog, maar daar tegenover staat een verhoogde be langstelling voor het werk van de land bouwer, daar er thans uit de bodem moet gehaald worden wat kan. Zoo be zien heeft onze vereen, vooral nu een belangrijke taak. De secr., de heer Jac Roeper Johz., leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. REKENING. Hierna brengt de commis sie van rekeningnazieners bij monde van de heer D. C. Witte, verslag uit. Het blijkt, dat boeken en bescheiden keurig in orde waren, waarvoor administrateur en penningm. een woord van dank wordt gebracht. Door een misverstand kan het financieel verslag van de penningmees ter niet uitgebracht worden. Uit de gege vens, die de penn. ons na die tijd ter hand stelde blijkt, dat de fin. toestand der vereen, thans gunstig kan genoemd worden. Het kassaldo was 1 Jan. 1940 f 33.17V2. Dit saldo gaf echter geen juist beeld van de financ. toestand, daar er nog verschillende loopende schulden wa ren tot een vrij groot bedrag. Dank zij het zuinig beheer in het afgeloopen jaar c-n de zeer gunstige resultaten van het proefveld is het gelukt deze achterstand weg te werken en zelfs nog een aardig saldo te vormen. Dit saldo bedroeg op 1 Jan. 1941 f 89.16. Onder de ontvangpos- ten vonden we een bedrag van plm f 670 aan contributie en een bruto op brengst van het proefveld der vereen, tot een bedrag van f 570. De eerste moeilijkheid na Mei 1940 wa> het ontslag van de assistent. Het bestuur meende, dat het noodzakelijk was, dat het werk doorging en heeft de heer Van Groningen ook in die tijd, zij het dan slechts gedeeltelijk, in dienst gc-houden. De middelen, die werden aan gewend om de assistent herbenoemd te krijgen, werden met goede uitslag be- kioond. De verschillende moeilijkheden, waar mede de diverse bedrijfstakken hadden te kampen werden kort gememoreerd. Uit een en ander blijkt, dat niettegen staande verhoogde prijzen voor de pro ducten de moeilijkheden vele en velerlei waren. Het ledental vertoonde in 1940 slechts geringe stijging Het bedroeg op 1 Jan. 1941 261. De gezamenlijke opper vlakte cultuurgrond was ruim 6300 h.a. Van de in 1940 genomen proeven volgt een korte opsomming. De resultaten van deze proeven worden uitvoerig bespro ken in het jaarrapport, samengesteld door de heer Van den Ban en Van Gro ningen, opgenomen in het Texelsch Ver slag van de Landbouw. Door de bereidwilligheid van de re dactie der Texelsche Courant konden de Me-dedeelingen het afgeloopen jaar re gelmatig verschijnen. Aan het slot van zijn overzicht spreekt de secr. zijn voldoening uit over de vrij willige samenwerking van diverse ver- eenigingen op landbouwgebied, die tot uiting komt in de gezamenlijke uitgave van het „Texelsch Verslag van de Land- bcuw". Spr. hoopt, dat dit verslag een tee ken mag zijn van het wederzij dsch begrip en van de waardeering, die men vcor elkaar heeft. Een hartelijk applaus beloont de heer Jac. Roeper Johz. voor dit keurig ver zorgde jaaroverzicht. BESTUUR. De aftredende bestuursle den, de heeren J. M. Bakker, Joh. van de, ving aan met te wijzen op het ge wichtige van de gebeurtenis van deze oag: de NSB-groep Texel had een eigen huis gekregen. Er zijn er, ging spr. ver der, die al jaren onze strijd strijden. Eerst trachtte men hen belachelijk te maken Toen dat niet hielp, werden ze gehoond en tenslotte aan terreur bloot gesteld. Men trachtte uw vertrouwen in dc beweging en in mij te ondermijnen, maar het was alles vruchteloos. Gij hebt geweten en weet het nog: pioniers werk wordt altijd door een kleine groep verricht; de anderen komen achteraan. Die kleine groep handhaaft zich, tegen alle machten der duisternis in. Wij zijn niet te verscheuren. Wij weten, dat we noodig zijn voor ons volk. Hoe hebben Gnze tegenstanders zich niet vereenigd, om ons klein en er uit te krijgen. Eerst dcor middel van „Eenheid door Demo- cietie", aangevuurd door Colijn, nu door d* Unie. Men liet zich voor de gek hou den door Colijn, de nieuwe vader des vaderlands, de groote toovenaar van het Plein. Veel gevaarlijker is het de waar heid te zeggen. Dat hebben wij onder vonden. Voor de verkiezingen van een nieuwe president in de V.S. betoogden Willky en Roosevelt om strijd, dat ze Amerika buiten de Oorlog zouden hou den. Maar Roosevelt kwam er en deed meteen zijn best om de V.S. zoo gauw mogelijk in de oorlog te sleepen. Zij Maldegem, G. van Santen en A. de Vis ser, worden bij acclamatie herkozen. Al len nemen hun benoeming aan. De heer E. Noordijk houdt nu een korte inleiding over het onderwerp: Gezondheidsdienst voor het vee op Texel. We stippen slechts enkele punten aan, daar de heer Noordijk dit onder werp breedvoerig bespreekt in het meer genoemde verslag. Spr. meent, dat de tijd gekomen is, dat de Vereen.®tot Bestrijding van de Run- der-t.b.c. en van andere Veeziekten tot uitbouw van haar werk overgaat. De naam van de vereen, geeft aan, dat het niet alleen gaat om de t.b.c. Dat de be strijding van andere ziekten tot nu toe met noemenswaard is ter hand genomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat onze vereen, is aangesloten bij de groote provinciale vereeniging en men in de andere deelen van de provincie nog niet zoover gevorderd is met de bestrijding van de t.b.c., dat men reeds over be strijding van andere ziekten kan gaan denken. Op Texel is dit echter anders. C-ns eiland is practisch vrij van runder- tuberculose. En voor ons is de tijd zeker aangebroken, om tot bestrijding van an dere ziekten over te gaan. Tot de ziekten, die zich leenen voor be strijding in georganiseerd verband, be hoort in de eerste plaats het besmettelijk verwerpen. De schade, door deze ziekte veroorzaakt, is zeer groot. Zeker, ook individueel is deze ziekte te bestrijden en voor het betreffende bedrijf is dit ook afdoende. Maar bedrijfsgewijze bestrij ding verhoogt het gevaar voor de andere bedrijven, daar de besmette dieren uit de gezonde stallen worden verwijderd en op de markt komen. Andere ziekten, die in aanmerking komen voor bestrijding in georganiseerd verband zijn: uieront steking, schurft en para-t.b.c. (zg. slij ters) Het wonen op een eiland biedt bij de bestrijding van ziekten groote voor deden. Spr. wekt de aanwezigen op aan deze dingen aandacht te schenken. De heer Koens houdt een korte cause rie naar aanleiding van de op Texel voorkomende Schapenzickte, het z.g. „zwoegen". Aan de hand van teekenin- gen maakt spr. ons een en ander duide lijk. Het is bij het onderzoek van longen van zwoegers gebleken, dat het zwoegen veroorzaakt wordt door een woekering in de kleine luchtzakjes der longen. De ze woekering is het gevolg van een prikkel, die uitgeoefend wordt op de cellen, die liggen rondom de fijne lucht- kanaaltjes. Welke die prikkel is en waardoor ze veroorzaakt wordt, is tot nu toe niet bekend. Daarop richt zich het onderzoek. De meening, dat longwor men de oorzaak zouden zijn is niet houd baar gebleken. Ook op plaatsen, waar nooit longwormen voorkomen heeft men zwoegers waargenomen. Ook het zoute water is niet de oorzaak, daar men deze ziekte ook gevonden heeft in streken, waar geen zout water is te vinden. Wel is het mogelijk, dat deze factoren een verhoogde gevoeligheid voor deze ziekte doen ontstaan Wij staan ook wat de be strijding van deze schapenziekten be treft aan het allereerste begin. Hoe komt 't b.v., dat op bedrijf A regelmatig zwoe gers voorkomen en op bedrijf B nooit? Het gaat er thans om te onderzoeken, waar de prikkel ontstaat, die de woeke ring in de cellen der luchtzakjes veroor zaakt, Bij dit onderzoek is het van groot belang, dat aan spr. longen worden toe gezonden van oogenschijnlijk gezond ge storven schapen van bedrijven, waarop zwoegers voorkomen Misschien kunnen dan van de ziekte de eerste verschijn selen gevonden worden en kan worden geconstateerd van welk punt de prik kel uitgaat. De beide inleidingen werden met aan- 'óacht gevolgd. De heer Van den Ban vertelt nu nog het een en ander over de wijze, waarop men in deze tijd de beschikbare meststof fen zoo goed mogelijk kan bewaren en aanwenden. (Zie de Mededeelingen Za terdag a.s.) bedriegden hun volk. Zoo is het ook bij ens geweest en het gevolg was de 10e Mei. Toen de NSB werd opgericht, waren er nog 50 politieke partijen. Wij, aldus spr., noemden dat waanzin en toen wilden de anderen niets meer van ons weten. Wij keerden ons tegen marxisme en klassen strijd, waardoor immers de volken wer den verdeeld en verscheurd. Maar naar mate wij sterker werden, groeide ook 't vei zet. In 1933 hadden we 10.000 leden, het volgende jaar reeds driemaal zoo- v t el. Bij de verkiezingen voor de Prov. Sl&ten in 1935 werden wel 300.000 stem mer. on de NSB uitgebracht. Toen zeiden ce democraten: „Nu wordt het gevaar lijk. Oppassen, of we gaan er aan". In 1935 kregen onze tegenstanders hun kans Toen veroverde Mussolini Abessinië en dit werd een middel om tegen ons stemming te maken. Maar wij hielden voet bij stuk en belegden najaar 1935 een meeting bij Den Haag (waarvan de oiganisatie, vanwege de modderpoel, waarop we waren aangewezen, f 100.000 kostte) waar de beslissing over het „zijn" ot niet „zijn" viel. Wij verklaarden ons solidair met de zwarthemden van Mus solini en met de bruinhemden van Hit- Ier (applaus). Er is een nieuw Europa in wording en daarvan willen wij deel uit maken. Wat is er gescholden op Musso lini wegens de verovering van Abessinië, Het was inmiddels kwart voor elf ge worden, zoodat van de film, die ons iets liet zien van de toepassing van het mo derne weidesysteem slechts een gedeelte kon vertoond worden. In zijn slotwoord bracht de voorz. een bijzonder woord van dank aan de advi- seerende leden der vereen., de heeren E. van den Ban, H Koens en E. Noordijk en de assistent, de heer C. van Groningen. De Texelsche Courant werd nogmaals dank gebracht voor de wijze, waaropzij steeds de belangen der vereen, dient. Hierna werd deze vergadering, die 'n zeer vlot en gezellig verloop had, met dank aan de aanwezigen gesloten. C. BENOEMING. Mej. K. Beekenkamp, Den Burg, en de hoer J. Sjoersma, te De Waal, werden op arbeidscontract benoemd, resp. voor ad ministratief werk op de Bureau's Werk verschaffing en Distributie. COLLECTE WINTERHULP. De opbrengst van de vorige week op Texel gehouden Lijstcollecte voor Win terhulp was: Den Burg f 287.33 De Koog 61.47 Den Hoorn 58.10 Eierland 35.85 De Waal 43.85 De Cocksdorp 43.90 Oudeschild 41.25 Oosterend 52.60 f 624.35 LEVENSTEEKEN VAN HENK DOB. Gelijk met de heugelijke tijding, die de familie De Porto dezer dagen via het Roode Kruis van haar zoon Simon mocht ontvangen, kwam er via het Roode Kruis ten huize van de familie G. Dob bericht omtrent haar zoon Henk, die, evenals Si mon, sedert Mei in het buitenland ver toeft. Simon deed dienst bij de Ned. Marine, Henk maakte deel uit van de bemanning der Sumatra Het formulier vei meldde, dat Henk gezond en wel was. en gevraagd werd, hoe het met vader, moeder, broers en zusters was. Het be richt maakte geen gewag van de plaats, waar Henk zich momenteel bevindt. Naar we vernemen heeft de familie in Nov. nog een door Henk eigenhandig geschreven briefje ontvangen. Het was 28 Aug. in een stad in Portugeesch Oost- Afrika afgestempeld. NED. AGRARISCH FRONT. Onder verwijzing naar de advertentie van het Ned. Agrarisch Front, voorko mende in dit nr., schrijft men ons van bevoegde zijde: Het zal wel zelden voor komen, dat de Texelaars in de gelegen heid zullen worden gesteld op een derge lijke deskundige wijze uiteen te hooren zetten, wat het N.A.F. in de toekomst voor het Nederlandsche volk zal ten uit voer brengen. Naast onze boerenleider Roskam, iemand uit de boerenstand zelf voortkomende, spreekt voor de arbei ders onze welbekende Woudenberg, ie mand, die de nooden, lasten en plichten eer arbeiders weet en kent. Ook onze v:sschers b.v. krijgen een prachtige ge legenheid alles te vragen wat zij op het hart hebben, daar Woudenberg voorheen in de vischhandel in IJmuiden werk zaam was, waardoor hij dagelijks met onze visschers in contact kwam. Onze gouwleider van N.-Holland, J. Saai, zal ook aanwezig zijn. Wat dit voor onze bollenkweekers beteekent, zal ieder belanghebbende duidelijk zijn. Men ziet dus. geen motief om weg te blijven kan te zwaar wegen. Komt dus allen, ook groenteboeren, melkboeren, slagers enz., omdat het gaat over de toe komst van allen, die bij de voedselvoor ziening en het transport van agrarische pioducten ten nauwste betrokken zijn. Komt, zonder u door een vóóroordeel te laten weerhouden, en laat door de spre kers de vragen, die bij u mochten rijzen, beantwoorden. K. dat hij, in verband met de overbevol king van Italië noodig had. Heeft men zich wel eens afgevraagd, hoe het vredi ge Holland aan zijn koloniaal bezit is ge kernen? Maar de nationaal-socialisten in ens land moesten het gelag betalen. Men heette ons landverraders. Nochtans. Mussolini kreeg Abessinië en de Vol kenbond werd een belachelijkheid. Maar Colijn beweerde, dat wij in de politiek analfabeten waren. Toch kostte die ver overing van Abessinië de NSB een aan tal leden. Wij zeiden: De Abessiniërs ver loten onze gelederen. Later zijn ook de „Oostenrijkers", de „Sudeten-Duit- schers", de „Tsjechen", de „Polen", enz. uit de NSB getreden. Maar er bleven na dt nederlaag van Polen toch nog 35000 Nederlanders in de NSB georganiseerd. De oorlog kwam en honderden kame raden gingen achter slot en grendel. Men bedreigde mij met de dood, in de hoop, dat ik naar Duitschland zou uitwij ken. Indien ik zoo dom was geweest zou den de nationaal-socialisten in Neder land dat met hun leven hebben moeten bekoopen in geval de oorlog was losge- fcaisten. Deze oorlog zou men dan aan mij geweten hebben Zou ik in eigen land blijven, dan zou men mij wel een kopje kleiner maken. Een Godswonder is het, dat ik aan dit gevaar ben ontsnapt. Tot vijfmaal toe ben ik door het oog van een naald gekropen. Op de morgen van BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.17.30. Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. GYMNASTIEK. Zondagmiddag worden de adspiranten van Gymnastiek vereen. Texel in de ge legenheid gesteld deel te nemen aan een z.g personeele wedstrijd. Zoowel de jon gens als de meisjes, 70 in getal, worden naar de leeftijd in twee groepen verdeeld (912 jaar en ouderen) Als juryleden zullen fungeeren mevr. Zuidema, van Dt Koog en de heeren H. C. A. Kievits, Den Burg en B. T Zondervan, De Cocks dorp. De beste werkers(sters) zullen als aandenken een speldje ontvangen, ter wijl voor de uitblinkers van elke groep een extra prijs beschikbaar is. Ter af wisseling zal de damesafdeeling van de Vereen, optreden met knots- en rhyth- mische oefeningen. Het belooft een fijne gymnastiekmid- dag te worden. De leider C. Mets moge het succes oogsten, dat hij zoo zeer ver dient. Tijdig een toegangsbewijs koopen is wel gewenscht, want het zal druk werden. (Zie adv.) Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. RIJMELARIJTJE. ZUIVERE KOFFIE. In Amerika is voor de eerste maal een congres van beroeps- waarzeggers gehouden tot zui vering van het vak. Couran tenbericht. De ridders van het koffiedik Hebben zich aangesloten, Om ied're poging van bedrog De wereld uit te stooten. Wanneer die poging slagen zal, Wat nog zal moeten blijken Dan komt er ook nog heel wat voor Die koffiekijkers kijken. Dan hoort men ook voor vestiging Examen at te leggen, Waaruit dan blijken moet of men Wel waarlijk waar kan zeggen. Nu weet ik niet, welk tijdsbestek Daarvoor door hen bepaald is. En of het spoedig uitkomt of Men al of niet gestraald is. Maar hoe het zij, in elk geval Probeer en toch die heeren On> zooveel moog'lijk het bedrog Uit het bedrog te weren. Wanneer ge in de toekomst dus Uw centjes neer zult leggen. Dan weet ge, dat men overbloemd De waarheid u zal zeggen. Of dat nu altijd is gewenscht? Ja, dat is weer een tweede. Wij weten allemaaleen mensch Is niet zoo gauw tevreden. Wij willen onze deugden graag De wereld rond bazuinen, Maar wat geen daglicht velen kan Wil men het liefst omtuinen. Zoo ziet ge ook de zwarte kunst Heeft er haar schaduwzijde, Hoewel ik ook de lichtzijde Daarvan niet kan benijden. Doch wat mij nog het moeilijkst lijkt In deze evolutie, Is wel de vraag: hoe klaart men het Thans met de distributie? Want met de koffie is, dunkt mij Straks ook het dik verdwenen. En waar moet onze kunstenaar Toch zonder dik wel henen? Helaas, ik ben geen waarzegger, Mo ar zoo ik het mocht wezen, Dan zou ik 's menschen toekomst maar Uit surrogaat gaan lezen. HUIB DE RIJMELAAR. Voor nadruk toestemming vragen aan de auteur, Breedstraat 15, Alkmaar. en 10e Mei is mijn boeltje door een pa trouille onderzocht, maar men vond er niets verdachts bij, terwijl ik merkwaar dig genoeg niet werd herkend.Dat wij er ter slotte niet allemaal aangegaan zijn, is te danken aan de snelle opmarsch van Hitler's troepen. Dat mogen wij nooit vergeten (applaus) In de gevangenschap is een onverbrekelijke vriendschap ge smeed. Op 9 Mei zullen in ons land ee ltige groote samenkomsten worden be legd, waarin een bronzen gedenkpenning zal worden uitgereikt aan allen, die in oie beruchte Mei-dagen het slachtoffer zijn geweest van democratische terreur. Zelfs kinderen, vrouwen en grijsaards werden niet gespaard. Gedenken wij ook enze kameraden in Ned. Indie, die sedert lil Mei in concentratiekampen in de wil dernis opgesloten zitten. Via Japan kreeg ik bericht, dat verscheidene vrouwen de hcop al hebben opgegeven, dat ze haar man ooit nog levend zullen terugzien Wij hebben daar wat goed te maken. Op de handen zullen wij hen dragen, zoodra we hen maar kunnen bereiken, (applaus). 15 Mei werden de NSB'ers, en wie men daarvoor hield uit de gevangenissen ontslagen. Ons land werd door deDuit- schers bezet en bij het Duitsche gezag berust voorloopig de macht. Wij wach ten nu op 't oogenblik, dat dit zegt: „Nu is het uw tijd (zie verder blz. 2)

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1