TEXELSCHE COURANT ABDIJSIROOP 53ste Jaargang Zaterdag 29 Maart 1941 Eerste blad No. 5536 NIEUW TEXEL Die Hoest bedreigt Kind! H Hoofdpijn en Kiespijn. Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop AKKER 'S v-ebstènJcbe Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 ||||||!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| TER OVERDENKING. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiti!ii!i!niiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiuiiiiiiiniii|||||| PRAATJES. Hoe komen de praatjes in de wereld Door U! Door mij Maar ik vertel nooit iets, zegt u. Neen, het is waar, ge vertelt nooit iets bepaalds, maar laat zooveel te meer denken. Ge begint uw begroeting van een kennis met een ,,Heb je 't al gehoord van XEn als de onder niets gehoord heeft, dan verze kert u niets te kunnen en te willen over vertellen:maar er gaan zulke rare praatjes.er wordt zooveel gefluis terd. er zal wel niets van aan zijn, maar hoe komen de praatjes dan toch in de wereld? En nadat ge veel meer hebt te verstaan gegeven dan heel het verhaal zou inhouden wanneer u 't rond uit verteld had, besluit ge uw relaas met 'n „maar ik heb niets gezegd hoor!" Hoe komen de praatjes in de wereld? Door ul Door ons? ZONDAG, 30 Maart 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. De stem van het hart alleen kan tot 't harte gaan. MAANDAG. Eerbewijzen zijn als stelten, die ons opheffen, maar die ons niet grooter ma ken. DINSDAG. Niemand kan iets goed doen, die zijn werk niet voor belangrijk houdt. WOENSDAG. Vaak beweert men sommige dingen te begrijpen, meer om zijn verstand dan om de waarheid te eeren. DONDERDAG. Alleen in de eenzaamheid vindt men zichzelf terug. VRIJDAG. De beminnelijkste menschen zijn zij, die het minst de eigenliefde van ande- ïen kwetsen. ZATERDAG. Het beste huis is dat, hetwelk niets overtolligs verlangt en niets noodigs mist. RIJMELARIJTJE. BOUWEN. Wie bouwen wil, hij bouwe thans, Want in het heden ligt de kans En niet in schoone droomen. Van luchtkasteelen, grootsch en wijd, In een verafgelegen tijd, Die moog'lijk nooit zal komen. Wie slagen wil, die plukt de dag En gaat vandaag nog aan de slag. Al schijnt, ook alles tegen. Wat vraagt de landman, als hij zaait, Of hij ook wel de oogst afmaait? Hij werkt en wacht de zegen. Wie werken wil en kan, hij doe 't, Al kost het zelfverlooch'ning, moed, En baart het vele zorgen. Want uit deez' donk're wereldnacht, Zal eenmaal toch met nieuwe kracht Verrijzen weer de morgen. HUIB DE RIJMELAAR. HOE LAAT BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30. Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. DE ZON. Za. 29 Maart op 7.23; onder 20.08. Zo. 30 Maart op 7.20; onder 20.10 Ma. 31 Maart op 7.18; onder 20.11. Di. 1 April op 7.16; onder 20.13. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Za. 29 Maart op 8.08, onder 21.57. Zo. 30 Maart op 8.34; onder 22.58. Ma. 31 Maart op 9.01; onder 23.58. Di. 1 April op 9.33; onder Eerste Kwartier: 5 April 2.12. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 29 Maart 11.24 en 23.39. Zo. 30 Maart 11.54 en Ma. 31 Maart 0.10 en 12.35. Di. 1 April 0.40 en 12.56. WAT ER GEBEURDE.... 26 Maart: Sara Bernhardt, beroemd Fransch tooneelspeelster, overleden (1923). Afkondiging besluit tot wering van de Colorado-kever uit ons land (1932). 27 Maart: Dr. Van Schelven, leider van de Roode Kruis-ambulance in Abessinië, door roovers overvallen en gewond. 17 militairen, die te hulp kwamen, worden gedood. (1936). De Volkenbond ontvangt bericht van het uittreden van Ja pan. (1933). 28 Maart: De dichter-staatsman Const. Huygens overleden (1687). Ma drid geeft zich aan Franco's troepen over (1939). door Dr. JAC. P. THIJSSE Hoe Texel verandert. In de laatste tien jaren is Texel meer veranderd dan in de veertig jaren, die daaraan vooraf gingen en in het jaar, dat nu achter ons ligt, nog wel het he vigst. Onrust is platgespoeld of weg ge spoeld; ik weet nog niet precies, welk van beide De bedreiging aan het Eier- landsche Gat wordt steeds ernstiger. Het Lcodsmansduin, eenige jaren geleden on der leiding van de Commissie Weevers door het Staatsboschbeheer zoo teeder- lijk beschermd als natuurmonument, is ten offer gevallen aan mobilisatie en oorlog. De nieuwe bemaling. Maar de grootste verandering is er een, die op het eerste gezicht nog niet eens zoo heel duidelijk is, maar die in de toekomst voor 't Oude Land de meest ingrijpende van alle zal blijken: de nieu we bemaling van de Dertig Polders. De ze is als het ware een natuurlijk vervolg op de bemaling van Waalenburg, waar over vijf jaar geleden zooveel te doen is geweest. De schapenteelt wordt ingekrompen, zelfs zag het er naar uit, alsof hij ver dwijnen zou. Maar dat is gelukkig nog lang niet het geval. Toch leggen tuin bouw en landbouw al meer en meer be- siag op Texels bodem. Zal dat met profijt kunnen geschieden, dan moet de water afvoer vaster worden geregeld dan voorheen. Dit is danook behoorlijk ge beurd en niet lang geleden zijn bij de twee voornaamste uitwateringssluizen van de Dertig Polders een paar flinke ge malen in gebruik genomen. Nu kan al het land, dat minderwaardig was door waterbezwaar, verbeterd worden. De groote waterloopen, naar de uitwatering gericht, zijn reeds verbreed, een aantal tweederangs ook al en nu volgt de rest vanzelf. Er zal worden gehoogd en afge graven, zeker ook wel een beetje ruil- veikaveld en wat al meer. De landbouw kundige voorlichtingsdienst is zeer goed en wordt gewaardeerd, de Texelaars zelf VERBLIJFSVERGUNNINGEN. We herinneren aan de mogelijkheid van het aanvragen van een vergunning voor naaste familieleden (verloofden in begrepen) voor een verblijf op Texel in de periode rond Paschen, van 922 April Het verzoek moet uiterlijk Maandag a.s. 12 uur 's middags op het Raadhuis zijn bezorgd. Hier volgt alsnog een model voor zoo'n verzoek: Aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, Afd. Verblijfsvergunningen Raadhuis, Den Burg. Edelachtb. Heer. Hiermede verzoekt ondergeteekende u beleeft om toezending van een ver gunning voor verblijf op Texel in de periode van tot ten behoeve van(naam van de persoon of personen invullen met vermelding van familiebetrekking vader, moeder, broer, zuster, verloof de, enz. geboortedatum en adres aan de vaste wal). Zij zullen op Texel hun intrek nemen ten huize van (volledig naam en adres mvullen). Hoogachtend, Naam en adres van de aanvrager:. DE LOON- EN OMZET-BELASTING. Lezing door Inspecteur Volkmaars. (Vervolg.) Spr. wees er vervolgens op, dat vrij gesteld zijn. De landbouwartikelen, wel ke de landbouwers voor eigen gebruik voor zich en voor hun gezinnen aanwen den, enkele leveringen en diensten van ziekenhuizen, leveringen en diensten van kunstenaars, en van hen, die les geven. (Wanneer laatstgenoemden tenminste niet meer dan f 3000 per jaar verdienen) Ook levering van water is vrij (Spr. zal vermoedelijk leidingwater hebben be doeld; Texel krijgt later misschien nog eens zoo'n bedrijf Vrij is ook het ver voer van personen en goederen per schip Ook de uitvoer van goederen naar het buitenland. Vrij zijn ook dokters en vroedvrouwen, voorzoover zij door zie kenfondsen worden gesalarieerd, verze keringen, loterijen, maar NIET de pro visie, die de verzekeringsagenten en de lotenverkoopers voor hun bemoeienis ont vangen. Vrij is ook de incasso vanwege bankzaken en de verhuur van huizen, niet vrij is de verhuur van hotelkamers, pensionkamers, enz., welke voor kortere tijd worden verhuurd. Wel vrij zijn ka mers, welke voor een heel jaar of lan ger b.v. aan dezelfde persoon worden verhuurd. De grondstoffen, die door de fabrikant in de goederen worden verwerkt, zijn vrijgebleven. Voor goederen, die worden teruggestuurd, b.v. omdat ze met aan de gestelde eischen voldoen, kan terugbe taling van de O.B. worden gevraagd. Is de O.B. per aanslag niet binnen tien da gen voldaan, dan volgt een dwangbevel. Veel kosten kunnen worden vermeden, door op tijd te betalen. Een goede boek houding is van het grootste belang. Ieder tconen veel werklust en goede moed en we zien nu binnenkort een groot deel van het schapenland veranderen in een ge bied van tuinbouw en landbouw. Twee maal in de week lees ik de Texelsche Courant van kopstuk tot de laatste ad vertentie en telkens verheug ik mij over de roerigheid van de Texelsche land bouwers. Hoe gaat het "met de vogels? Maai behalve schapeneiland was Texel vogeleiland. En hoe moet dat nu? De polder Het Noorden en vooral Waalen burg, hebben ons er al op voorbereid, dat er nu heel rare dingen kunnen gebeuren met onze kieviten, tureluurs, kemphaan tjes, scholeksters, sterntjes, pleviertjes, kortom, al het moois, dat ons oog en oor verrukte in de dagen, dat de Ornitholo gische Vereen, onvermijdelijk moest wor den gesticht en de Vereen tot Behoud v. Natuurmonumenten nog onvermijdelij ke] tot stand moest komen. Ja, helaas, al dat schoone gerucht is gestadig decrescendo gegaan. Wat zal er nu terecht komen van het schoone bezit, dat wij met zooveel zorg en overleg heb ben verworven in het lage land van Dijkmanshuizen, tusschen de Nieuwe weg naar Den Burg en de Heerenweg benoorden de Waaldersluis? Wat niet verloren gaat. Dit complex was onze trots en vreugde er. om ons nu maar niet noodeloos te verdiepen in narigheid, vertel ik maar direct, dat door de zeer welwillende me dewerking van het Bestuur der Dertig Gemeenschappelijke Polders dit, ons ooi lammetje, niet verloren gaat. Door een wel overwogen stelsel van kaden en dammen blijft dit stuk buiten de ontwa tering. Wij mogen dit verwachten, ten eerste, omdat het stuk al zoo laag ligt, dicht bij de sluis en ten tweede, omdat de bodem een voor ons doel zeer geschik te bouw en samenstelling heeft. (Slot volgt.) „De Levende Natuur" GIFTEN WITTE KRUIS Liquidatie kas C.M.V. Texel f 6.83. K D. Oost f 1. KUNT GIJ BRIDGEN? We herinneren aan de bridge-drive morgen in De Lindeboom Gelegenheid tot aangifte bestaat te Den Burg in Boek handel Parkstraat, in De Koog bij de heer Van Twisk, in De Cocksdorp in Ho tel De Hoop. Inleggeld 25 ct. per persoon VERSLAG CAUSERIE DR. IR. M. D. DIJT. Teneinde misverstand naar aanleiding van ons verslag in ons blad van Woens dag j.l. over de causerié van Dr. Ir M. D. Dijt te voorkomen, deelt de heer P.C. Witte ons mede, dat hij op die vergade ring heeft opgemerkt, dat er een wereld- clearing zou moeten komen indien het goud niet langer als dekking voor het geld gebruikt zou kunnen worden. Per soonlijk hoopte hij echter, dat er alsnog middelen gevonden zouden worden, om het goud w e 1 in zijn functie te kunnen handhaven, .aangezien hij vreesde, dat de regeenngen van de verschillende staten met voldoende vertrouwen in eikaars fi nancieel beleid zouden stellen, om een dergelijke wereldclearing met succes te doen werken. die met dc O.B. te maken heeft, moet z'n administratie van dag tot dag bijhouden Wanneer geen behoorlijke administratie is gevoerd, moet voor alles het hoogste tarief worden toegepast. Kan men b.v. niet duidelijk aantoonen, dat bepaalde goederen voor de 2,5 pet. O.B. in aan merking komen, dan is men genoopt tot betaling van vijf pet. Is men zelf niet in staat de administratie op de gcwenschte wijze te voeren, dan is het zaak zich te laten voorlichten door een Administratie bureau (Op Texel kunt U heel goed te recht Red.) De fabrikant moet nog steeds een dubbele factuuur uitschrij ven, de groothandelaar moet van inkoop boeken gebruik maken. De administratie dient controleerbaar te zijn en volle dig. Voor bepaalde groepen, als slagers, bakkers, restaurants, apothekers, enz. is een speciale regeling getroffen. Verschil lende kleine ondernemers (zij, wier om zet beneden de 4000 gld. ligt, vallen hier onder) hebben op Texel reeds een aan slag ontvangen. De omzet wordt ge raamd, de klassen als volgt verdeeld: Vrijgesteld zijn allen, die minder om zetten dan 600 gld. Voor bedrijven met een omzet van 6001500 gld. wordt f 20 in rekening gebracht, van f 1500-2400 f40; van f 2400-3200 f60; van f 3200-400o f 80 (alles berekend naar 2,5 pet) Er is dus van een soort voorheffing sprake. De aanslag moet in vier gelijke termij nen worden voldaan: 15 Maart, 15 Juni, 15 Sept., 15 Deer Aan het einde van het jaar moet een formulier ingevuld wor den. Wanneer blijkt, dat de omzet te hoog is geraamd, krijgt men het te veel betaalde terug. En wanneer te weinig is betaald is men verplicht bij te betalen. Reclames tegen de opgelegde aansla gen zijn niet mogelijk. De definitieve „afrekening" vindt aan het einde van 't jaar plaats. Mocht in bepaalde gevallen DISTRIBUTIE Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen en wel vóór 's morgens 12 uur op het distributiekantoor in te leve ren: Voor peulvruchten bon 15, plus 9 ou de bonnen 102 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor gebak alle bonnen 8, bon 9 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Ook bon 6 van de bloem- kaart kan hiervoor ingeleverd worden, bon 5 van de bloemkaart niet meer. Van de boter- en vetkaart alle bonnen 8, bon 9 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor kaas de bonnen 61,71, 62, 72. Bon 13 en 14 kan niet meer ingeleverd wor den. Voor eieren alle bonnen 82, bon 92 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor zeep de bonnen 16, negen stuks van bon 1 en de nieuw geldig te verkla ren bon. Ook de bonnen gemerkt „een rantsoen zeep" kunnen ingeleverd wor den. Voor vleeschwaren bon 8, alsmede de nieuw geldig te verklaren bon. Bakkers a.s. week voor een toewijzing brood van de broodkaart alle bonnen 8, bon 9 en de nieuw geldig te verklaren bon Van de bloemkaart bon 6. Bon 5 van de bloemkaart mag niet meer inge leverd worden Slagers a.s. week voor een toewijzing vleesch de bonnen 8 en de nieuw geldig te verklaren bon van de vleeschkaart. Bon 7 mag niet meer ingeleverd worden. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Liquidatie kas C.M.V. Texel f 6.84. Wed Van S. f 1,50. BESTUUR TENNISCLUB. In de Dinsdagavond in De Lindeboom gehouden jaarvergadering van de Texel sche tennisclub werd mej. B. van 't Hooft gekozen tot pennm. als opvolgster van mej. E. Dijt J.Sd. Tot secr. werd gekozen de heer Steenhuis, hoofd der U.L.O-, als opvolger van mej. J. Schumaker. De afgetredenen, die sedert een reeks van jaren deel van het bestuur uitmaakten, zeggen de tennissport niet vaarwel, doch hopen actief lid te blijven. Het aantal leden bedraagt thans 33. DE COCKSDORP KERKNIEUWS 100-jarig bestaan N.H. Gemeente. Ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan hoopt de N.H. Gemeente alhier een herdenkingsdienst te houden op 8 Juni a.s. Aan de vroegere voorgangers der gemeente is verzocht dan aanwezig te willen zijn. Ter herinnering aan dit ju bileum ligt het in de bedoeling een zil veren doopbekken aan te schaffen. De kosten daarvan zullen ongeveer f 150 bedragen. Vrijwillige bijdragen voor dit doel kunnen aan penningm. C. Blom, ou derling. ter hand worden gesteld. Ook kunnen giften worden afgedragen aan een der kerkeraadsleden Of kerkvoog den Desgewenscht kan storting plaats hebben op giro-C. Blom, on 252407 (doel er bij vermelden). Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 50 ct. blijken, aldus spr dat wij ons schrome lijk hebben vergist, b.v. doordat het be drijf inmiddels is gestaakt, dan willen wij overwegen eenige clementie te be trachten, Maar deze vlieger gaat niet op, wanneer een reclament denkt: „40 gld. is* mij te veel", en er op zou hameren, dat b.v. 20 gld. genoeg wasDe hui dige wet kent strenge strafbepalingen. De oude wet was zeer gematigd, aldus merkt spr. schertsend op: hoogstens 1000 gld. boete. Er kon geen gevangenisstraf worden opgelegd, maar de tegenwoor dige wet kan u f 10000 boete opleggen en kan u voor twee jaar achter de tralies stoppen. Vervolgens stapte spr. over op de over gangsbepalingen: Onder deze bepalingen vallen alle bedrijven, die per 1 Oct. '40 handelsvoorraden bezaten; zij moesten er aangiften van doen, omdat de belasting van 4 tot 6 pet. werd verhoogd. Nu moet van alle afleveringen 2Vz pet. betaald worden en totaal dus 8V2 pet. Omdat de belasting de ö'/s pet. niet te boven mag gaan, kan, hij, die voor f 840 of meer aan voorraad heeft, 3 pet terugkrijgen, van de voorraad per 1 Jan. 1941. Wie verplichting tot bijbetaling had, heeft 'n aangiftebiljet ontvangen. Van de gelegen heid, voor restitutie in aanmerking te komen, werd slechts door een vierde deel der betrokkenen gebruik gemaakt. De termijn verviel per 20 Jan., maar wie alsnog behoorlijk bewijzen kan, te veel te hebben betaald, kan alsnog tot een ze kere termijn zijn duiten terugontvangen. Dit gaat niet in contanten, doch deze zaak wordt bij de navordering verre kend en anders bij event, aangiften voor 1941. Aan de overgangsbepalingen zijn voorts onderhevig de in rekening loo- pende posten, te splitsen voor en na 1 Jan. 1941. De aannemers was eerst niet bekend, Zoo noemt men de bekende AKKER'e Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar Ion ge gebruikers. Daarom als Uw ;lnd hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be taalde slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ./a-Werelds beste Hoestsiroop" ls Eenige der 20 kruiden teeren hoest, griep, bronchitis, asthma. B-STEUN-AANVRAGEN. Het B. Comité maakt bekend, dat aan vraagformulieren voor B-steun van he den af verkrijgbaar zijn aan de beken de adressen. De ingevulde formulieren behooren uiterlijk Woensdag a.s. ingele verd te zijn bij het Bureau Werkloozen- zorg, liefst in de bus bij de ingang. Het Comité vestigt voorts de aandacht op de zeer beperkte voorraad goederen, vnl. nog bestaande uit enkele manchesterjas- sen en -broeken, overhemden en onder- goedeien Het zal daarom slechts aan de aanvragen der grootere gezinnen kunnen voldoen. NED. AGRARISCH FRONT. Van bevoegde zijde deelt men ons aan gaande de openbare vergadering van het Ned. Agr Front mee, dat ook de leden en vooral ook de respectievelijke bestu ren van de H M. v. L., L. T. B. en C.B T B. met nadruk worden uitgenoodigd de ze vergadering te bezoeken. Wat toch is er geschied? Zooals de pers heeft gemeld, is on langs 'n commissie benoemd, waarin zit ting hebben de voorzitters der vier land bouworganisaties met aan het hoofd Dr. Poschuma. Deze commissie heeft loyale medewerking toegezegd. De door hen vertegenwoordigde organisaties zullen de door deze commissie genomen be sluiten en maatregelen moeten uitvoeren Aangezien op de bijeenkomst van het N.A F. van hedenavond één dezer com missieleden in de persoon van de heer E. J. Roskam, de spreker zal zijn en, zooals men weet, Dr. Posthuma ten nauwste met het N.A.F. is verboden, zal men goed doen, deze avond niet te verzuimen en in het belang van de werkers voor onze voedselvoorziening kennis te nemen,van het doel en streven van het Ned. Agr. Front. Op grond van de bovengemelde loyale medewerking, welke is toegezegd, zult u inzien, dat geen reden aanwezig kan en mag zijn om niet te komen. U kunt dan over de nieuwe toestand en wat er aan vast zit, de bij u opkomende vragen stellen, die naar beste weten zul len worden beantwoord Verzuimt dus deze avond niet! K. dat zij 2V2 pet. moesten betalen voor opleveringen, waarvan het contract vóór 1 Jan. 1941 was gesloten. Deze 2V2 pet. moet apart op de principaal worden ver haald De zegels der O.B. mogen op het eerstvolgende aangifte-formulier worden geplakt. Op de prijsverhooging kon spr. niet ingaan, omdat deze door de gemachtigde voor de prijzen is geregeld. Sommige goederen, die vroeger niet onder de O.B. vielen, mogen thans wat verhoogd wor den. Ook de voorraden, waarop b.v. 3 pet. is terugbetaald. De prijzen van de oude voorraad mogen niet om andere re denen nog méér verhoogd worden. Er is de laatste tijd wegens overtreding van dit feit veel boete opgelegd. Verhoo ging kan slechts in overleg met de ge machtigde voor de prijzen geschieden. DE LOONBELASTING. Spr. wees er op, dat deze 1 Jan. in werking is ge treden. Daar heeft een groote categorie mee te maken. Ieder, die goed is voorge licht, kan aan de gestelde eischen vol doen. De plaatselijke ambtenaren geven zich alle moeite om de werkgevers uit de knoop te helpen. Wil men er zich echter met een Jantje van Leiden afmaken, dan zullen zich dezelfde moeilijkheden voor doen als bij de O.B. Alle werknemers moeten de verklaringen zorgvuldig in vullen, opdat alle noodige gegevens kun nen worden verzameld. De betaling ge schiedt op dezelfde wijze als bij de O.B., n.l. op de drie genoemde manieren. De werknemersverklaring dient opgezonden te worden aan de inspecteur. Aan het slot van zijn betoog zeide spr. er zeker van te zijn, dat vele vraagstuk ken van persoonlijke of algemeen be lang nog niet opgelost zijn, doch na de pauze zou gelegenheid gegeven wor den deze te bespreken. (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1