Veevoeder. f/loet heel Texel het weten Nederlandsch Agrarisch Front. Zet het in de „Texelaar" Openbare Vergadering H. W. Zegel Kameraad Moeder. In tijd van voedselschaarschte is de kwaliteit, dus de voedingswaarde, dus het nut van het voeder van overheerschende beteekenis. N.V. G. J. KROL Co's KUNSTMESTHANDEL VRAGEN E. J. ROSKAM Hz., de Boerenleider H. WOUDENBERG, Comm. N.V.V. inlichten omtrent het doel en het streven van het N.AF. milium zoo sprak.... minimin Waarom de DELFIA-VOEDERS ook in oorlogstijd aan de spits staan. 1. De best-mogelijke grondstoffen worden verwerkt; dus hoogste kwaliteit. 2. De best-mogelijke samenstelling wordt gekozendus hoogste voe dingswaarde. 3. Grondstoffen en eindproducten staan onder voortdurende scherpe controle; dus hoogste betrouwbaarheid. 4. De DELFIA-producten worden in een vorm geleverd, die elke ver spilling tegengaat en zich zonder verlies laten voederen. Delfia-biks in korrelgrootte speciaal voor rundvee, schapen en lammeren. In deze tijd is het van groot belang, elke verspilling van voeder te voorkomen. Kantoor Den Burg Texel voorheen DROS Co. SPREKERS: OP ZATERDAG 29 MAART N M. 8 UUR IN „CASINO" ZWAANSTRAAT, DEN BURG. Zij zullen boeren, arbeiders en alle anderen die met de voedselvoorziening in betrekking staan, Gelegenheid tot het stellen van vragen zal ruimschoots worden verstrekt. gediplomeerd Opticien V.V.O. KONINGSTRAAT 73 Den Helder Telefoon279 BRILLEN naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers „ZEISS" Prisma kijkers, „Zeiss" Punktal glazen Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leverancier aan de ziekenfondsen. ||||||lllllllllllÉULUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllillUIIIIII!|||||| llllllllllll Mededeelingen ||||||||||H llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater, llllllllllll ||||||lllllll(illllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| IN 'T WITTE PAARD. De fabrikant Giesecke heeft moeilijke tijden achter de rug, doch hij heeft zijn ondernemingsgeest behouden: Hij koopt een uitvinding op het gebied van zwem pakken, fabriceert deze „zomerfilter" pakken en komt tot de ontstellende ont dekking, dat zijn groote concurrent Fuerst dezelfde uitvinding gekocht heeft en deze onmiddellijk heeft laten paten teeren, wat Giesecke verzuimd heeft. Gevolg: Proces, inbreuk en wat niet al. Otillie, de bevallige' dochter van Gie secke, vindt dat haar vader op reis moet gaan; dat is h. i. HET middel om te ge nezen. Frau VogelhL-uber, de levenslus tige waardin van Het Witte Paard, is heilig overtuigd, dat de geregelde zomer- stamgast Dr. Siedler, een oogje op haar heeft, maar deze is tot over zijn ooren verliefd op Otillie. Van de liefde van Le opold, de ober van Het Witte Paard, wil ze niets weten. Hij gaat door met haar het hof te maken en daarom wordt hij ontslagen. Maar wat komt dat haar in 't hoogseizoen slecht te staan: Leopold heeft na de dood van de waard de teu gels van Het Witte Paard in handen. Al lerlei zaken loopen in de war. Tot over maat van ramp komt het bericht' Fuerst komt! Dat moet de landvoogd zijn, denkt ae waardin. Zijne Hoogheid de Land voogd, die het beroemde Wolfganger Kirchtagspiel wil bijwonen. Nu is Leo pold heelemaal onmisbaar. De waardin neemt hem weer aan, doch Leopold stelt de eisch, dat zijn vijand, Dr. Siedler, de kamers opgezegd worden. De waardin zwicht. Nog meer vergissingen en ver warringen volgen, maar eind goed, al goed' Dr. Siedler krijgt zijn Otillie en als Leopold zijn getuigschrift vraagt, schrijft de waardin:Dat zullen we niet verklappen. Een vroolijke klucht, door Karl Lamac op daverende wijze geregiseerd. P.T.V. TEXEL. Plannen om de ophaaldienst bui ten de vereen, om te laten func- tionneeren. Oproep tot niet- leden, zich aan te sluiten, daar zij onder de huidige tijdsom standigheden bijzonder profitee red Woensdagavond werd door de P.T.V. Texel onder voorzitterschap van de heer J. S. Dijt in De Lindeboom de algem. jaarvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord heette de voorz. de aanwezi gen, een twaalftal leden, hartelijk wel kom Hij memoreerde het fel bewogen jaar, doch kon vaststellen, dat het er met de financieele toestand goed voor staat. Na lezing der notulen door de heer Jb. Keijser Dz., secrbrengt de heer P. Sluisman, directeur, het jaarverslag uit: Hieraan ontleenen we: LEDEN. Het aantal leden, dat zijn contributie over 1940 heeft voldaan, be droeg 256. (In 1939 250). EIEREN. De aanvoer liep eenigzins te rug. Dit jaar zal dit verschil nog wel be duidend grooter worden (inkrimping be drijven). Over 1940 werden aangevoerd 2.403.744 stuks, opbrengst f99.763.57. Gemidd. per 100 f 4,15. Over 1939 f 3.56. De hoogste aanvoer dateert van 6 Mei: 91,518 stuks, opbrengst f3120,41. De laagste aanvoer 13 Nov.. 7.371 stuks, op brengst f435.09. Hoogste aanvoer in '39 1 Mei: 94,363 stuks, opbrengst f3117,40. Laagste aanvoer in '39 13 Nov.: 26.796 stuks, opbrengst f139131. Over 1940 minder aangevoerd:538.984 stuks. Vanaf 1 Jan. t.m. 24 Maart zijn aangevoerd 393.057 stuks, opbrengst f25002.41. Over 1940 in datzelfde tijdvak 540.435, stuks, opbrengst f 23763,79. Dus minder aange voerd t.m. heden 147.378 De opbrengst ligt echter f 1238.62 hooger. De afzet was behoorlijk. In de maan den met de grootste aanvoer hebben we beduidende kwantums ingekalkt met be vredigende resultaten. De voorraad is momenteel geheel geruimd. Bij het uit- nilllllllH FEUILLETON llllllllllll Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 63.) Zijn blik gleed even over zijn klee ding. Behalve zijn dik Noorsch skipak, waarvan hij zich bezwaarlijk kon ont doen, droeg hij geen enkel warm klee- dingstuk. U hebt het koud, zei hij zakelijk, Helaas bezit ik geen jas of iets derge lijks, die ik u kan aanbieden, maar u kunt in ieder geval niet in de sneeuw blijven liggen. Zullen we eens probee- ren een paar passen te loopen? nHIIIIMH IN DE LACHHOEK llllllllllll ><7 f Niet zoo dicht bij de luidspreker, Jantje. Je hoort toch wel, dat die man de omroeper erg verkouden is. breken van de oorlog hebben we de op haaldienst per auto 6 weken stop moe ten zetten. We zijn nadien met paard en wagen gaan ophalen. Sinds 1 Oct. hebben we dit bijna ge heel in eigen beheer. We huren nu een paard en wagen. Op deze wijze besparen we zeer groote bedragen, wat de vereen, ten goede komt. In de herfst liepen de prijzen sterk op. Toen zijn van overheidswege vaste prij zen gesteld Nu moeten we alle eieren sorteeren, schouwen en stempelen. Het overgroote deel moeten we afzet ten aan grossiers, een klein deel mogen we leveren aan de detaillisten (melkboe ren en winkeliers). We ontvangen als vergoeding van Beekbergen 60 ct. per 100 eieren. Hiervoor moeten we de eie ren afhalen, wegen, schouwen, sorteeren. De eieren, die we aan de grossiers afle veren, moeten we helaas met verlies om zetten De prijs, die we de grossier in re kening mogen brengen, ligt lager dan on ze inkoop, terwijl we bovendien franco moeten afleveren. Op wat we aan de detaillisten mogen afleveren wordt on geveer 20 ct. per 100 verdiend, waar de kosten van vracht bij verzending naar elders nog weer afgaan. We mogen gemidd. per week 11000 stuks afleveren aan de detaillisten. Om zetbelasting voor onze rekeing. We ko men in doorsnee lang niet aan 60 ct. vergoeding per 100 eieren. We kunnen d.'t bedrag, verminderd met omzetbelas ting zeker niet hooger stellen dan 40 ct. per 100. OCHTENDVOEDER, gemengd graan en opfokvoeder. De omzet, zeer matig, liep vanwege de inkrimping van de pluimveestapel nog iets terug. Nu geen broedvergunningen worden uitgereikt, zal de omzet nog wel geringer worden. De ledenpluimveehouders betrekken veel te weinig voeder via onze vereeniging. PLUIMVEE. De aanvoer was vanwege de inkrimping zeer belangrijk. Flinke prijzend» Er is voor bijna f8000 omgezet Wanneer een voldoend aantal pluim veehouders zich opgeeft kunnen we bij de Bond weer een zeer deskundig selec teur aanvragen, die zich met het uitzoe ken wil belasten. BESTUUR. Herdacht wordt de heer J. Keijser Augz., die de vereen, door de dood ontviel. Hij was een geacht be stuurslid, die veel in het belang der vereen, heeft gedaan. In zijn slotwoord schrijft de heer Sluisman: We mogen nogal tevreden zijn over hetgeen wederom is bereikt. Al de bezittingen zijn geheel afgeschreven. Daardoor is de in de balans vermelde re serve belangrijk hooger dan deze aan geeft. Wat zal 't komende jaar brengen? Als steeds zullen we trachten de belan gen der pluimveehouders zoo goed mo gelijk te behartigen. Daarbij rekenen we op de medewerking der leveranciers. Voorz. dankt de directeur voor het uitstekend verzorgde verslag. REKENING. Bij monde van de heer Jb. Bakker deelt de financieele commis sie mee, dat boeken en bescheiden in volkomen orde zijn bevonden. Goedkeu ring rekening en voorstel bestemming winstsaldo volgt (reeds gepubliceerd) CONTRIBUTIE en VEILINGSKOS- TEN. De directeur merkt op, dat de re kening nog steeds sluitend gemaakt kon worden dank zij de handel in eieren en voer. Van de provisie alleen zou het be drijf niet kunnen bestaan. Aan de eieren, aan detaillisten geleverd, kon wat ver diend worden. Bij levering aan grossiers moet thans wel 20ct. per 100 stuks bijge legd worden. Bovendien O.B. voor reke ning veiling, terwijl geen ophaalkosten in rekening mogen worden gebracht. Wanneer de pluimveehouders zelf de eieren aanvoerden, zou de provisie voor de veiling even hoog mogen blijven (60 ct. per 100). De directeur wijst er op, dat de vrachtrijder, die los van de vereen, staat, wel vracht mag berekenen, 't Is zaak om, wanneer de aanvoer nog ge ringer wordt, een vrachtrijder te laten ophalen. Voorts betoogt spr., dat het wenschelijk zou zijn, dat alle leveran ciers lid worden (contributie f 1.25 p.j.) nu de eieren gratis afgehaald wprden. Voorheen bedroegen de kosten voor de leden vier, niet-leden vijf pet. Thans be talen laatstgenoemden niet méér. Nie- Hij legde zijn arm om haar middel en verzocht haar zelf op hem te steunen door haar rechterhand op zijn schouder te leggen. Zij gehoorzaamde zonder te genspraak. en deed een paar passen, maar op haar gelaat lag zoo'n pijnlijke trek, dat Alk deze poging spoedig opgaf. Zoo gaat het niet, zei hij. U zult me moeten toestaan u te dragen. En zonder eenig antwoord af te wachten, tilde hij haar op en droeg hij haar in zijn armen als een kind. Opnieuw half het bewustzijn verlie zend, verwonderde ze zich nog hoe sterk hij was. Zonder merkbare inspanning droeg hij haar de helling op. Daar rustte hij een oogenblik om hierna zijn weg te vervolgen. Eenigszins beschaamd en boos op zich zelf, omdat zij anderen zooveel last be zorgde, lag ze, toen ze weer bijkwam, zoo stil mogelijk om niet al te zwaar te zijn. Zij voelde zijn hart kloppen, sneller en heftiger door de inspanning. Nee, zei ze plotseling, ik wil niet, dat u zich zoo inspant. Ik zou mezelf ik weet niet wat kunnen doen, omdat ik zoo lichtzinnig ben geweest Maar mevrouwtje, van lichtzinnig heid is immers geen sprake. Een derge lijk ongelukje kan iedereen overkomen. Hij haalde moeizaam adem. Hij verg de werkelijk te veel van zijn krachten. Hoewel Romana niet bepaald zwaar was, viel het toch lang niet mee om met haar in zijn armen zonder ski's door de dikke sneeuw te waden. Hij kwam dan ook slechts zeer langzaam vooruit. mand mag thans meer buiten de veiling om verkoopen. De heer J. C. Kager merkt op, dat de vereen, nu dwang zou kunnen uitoefenen. Voorz. spreekt even eens zijn misnoegen over deze scheeve verhouding uit. De heer Jb. Bakker vindt, dat niet-leden vracht in rekening gebracht moet worden. Directeur is daar voor en zegt, dat zulks nooit belet kan worden, wanneer de ophaaldienst los van de vereen, wordt gemaakt. Anders zou vermoedelijk geen sluitende reke ning gemaakt kunnen worden. De heer Jb. Keijser Dz. stelt voor aan de niet-leden een schrijven te richten, waarin tot aansluiting aangespoord wordt. Hiermee gaat de heele vergade ring accoord. BESTUUR. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Keij ser Augz., wordt gekozen de heer Jb. Roeper Johz. Voorz. herdenkt (je overle dene als iemand, met wie plezierig sa mengewerkt kon worden. De heer Jb. Keijser Dz., aftredend, wordt met alg- stemmen herkozen, terwijl als opvolger van de heer Jb. Roeper Johz. (commissie van toezicht) wordt gekozen de heer S. Bakker, Westerweg. RONDVRAAG. De heer P. Smit vraagt of de eierprijzen op hetzelfde niveau vastgesteld blijven. Voorz. antwoordt, dat hieromtrent geen zekerheid bestaat: Herziening is niet onmogelijk. De heer Jn. Bakker Cz. is er zeker van, dat de prijs wel NIET verlaagd zal worden. Hij verklaart, dat met het oog op een nog geringer kwantum beschikbaar voer tot verplichte selectie zal moeten worden overgegaan. De directeur kan verzekeren dat de vereen een beste prijs voor de uitgeschoten kippen betaalt. Wie pluim vee afscheept, kan ik aanraden, aldus de directeur: Stuur ze naar de Texelsche veiling! De heer Jb. Roeper heeft de indruk, dat de eierenproductie beter is dan vorig jaar. De heer Jn. Bakker schrijft dit toe aan de meerdere ruimte, welke de kippen nu hebben gekregen. Honderd kippen hebben 4 bij 12 M. hok- ruimte noodig. De heer Jb. Roeper Johz. heeft ondervonden, dat de opvoe ring van het eiwitgehalte in het voeder in de practijk minder goede resultaten bracht. De kippen slijten veel te gauw. De heer Jn. Bakker is het met de heer Roeper eens. De heer S. Bakker acht ver lichten van hokken uit den booze: Je forceert er je kippen mee en ontkomt niet aan grooter verlies. De heer Jn. Bakker: Toch zou ik niet graag naar de oude tijd terug willen, toen we met 110 eieren per dier per jaar tevreden moes ten zijn; nu haal je 150160 stuks. Dhr Bakker wijst er op, dat de dieren veel lucht, droogte en ruimte noodig hebben, willen ze zich tenvolle „ontplooien" kun nen. Zieke kippen? Opruimen! Niet één zieke kip herstelt zich voor 100 pet. De directeur wil een datum vaststellen waarop de selecteur naar Texel komt. Op voorstel van dhr S. Bakker wordt deze datum op half Mei gesteld. Men gelieve opgave te doen ten kantore. Directeur hoopt, dat er flink gebruik van zal worden gemaakt, opdat de moei te voor de reis naar Texel beloond wordt. Met een woord van dank voor de pret tige besprekingen, sluit de voorz. hierop omstreeks half elf de vergadering. J. TEX. BOYS-NIEUWS. Zondag a.s. wordt op ons veld een oefenwedstrijd gespeeld tusschen twee combinaties. Laat ieder zorgen, dat zijn spullen in orde zijn. Komt op tijd. Zaterdagavond wordt er op het veld gewerkt. Wie komen kan, kome: Vele handen maken licht werk. (Blauw): Jac.Schrama (aanv.) H.Witte Pz. Jn.Schrama K.Graaf J.v.Sambeek C.Ran H.v.Heerw. C.WitteDz. Jn.Hopman D. Witte (Westen) W.v.Heerw (Blauw-wit) P.v.Sambeek (aanv.) Jac.v.Heerw. Ab.v.Sambeek N.v.Heerw. NN N.Witte C.v.Swinderen C Bakker W.Ran D.Witte H.Schrama. Res.: JnRijk, Henk Zijm, Han Zijm. Afbericht uiterlijk Zaterdagavond bij J. Schrama D.J. Laat u mij maar los, dokter. Ik kan het niet langer aanzien, dat u zich voor mij zoo inspant. Hij verzette zich niet langer tegen dit verzoek. Het is goed, maar in de sneeuw kunt u niet zitten en aangezien er van loopen evenmin sprake kan zijn, is er geen andere mogelijkheid, dan dat u op mijn knie gaat zitten. Ze bloosde en haar geheele houding verried een hevige tegenzin. Alk keek haar ernstig aan. Van arts tot arts. elke weigering is op dit oogenblik onzin. U weet zelf te goed welke gevolgen dat zou kunnen hebben. Zijn zekere wijze van optreden en zijn volkomen correcte houding dwongen be wondering af. Zij b"esloot hem haar ver trouwen te schenken en voldeed aan zijn verzoek. Een poosje zaten zij zoo stil en als uitgeput. Dan veranderde Alk protseling Zijn houding deed de medicus vergeten; men zag nog slechts een droomerige jon geman. Wat jammer, dat dit genoeglijke uitstapje zoo moest eindigen, zei hij op zijn gewone zachte, melancholieke toon.» Ik zie u nog de helling afsuizen, zoo vlot en vrij, geheel opgaand in de sport. Een prachtig gezicht was datwerke lijk, daar hebt u zelf misschien geen idee van.En toen ik u zoo moest vin den. Nog nooit heb ik mij er zoo over verheugd medicus te zijn geworden. Want als u werkelijk iets ernstigs was llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll'llllllllllllllli^'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllllll'lllllllllllll DR. GOEBBELS, Rijksminister: Duitsch land zal winnen omdat 't strijdt voor het rocht, omdat het Duitsche volk het groot ste is, het gezondste, het grondigst is voorbereid en omdat het het best geleid ordt. Duitsche vliegers hebben in de Middell. Zee een tankschip van 10.000 t en een patrouilleschip doen zinken. overkomen, dan zou ik van allen hier de eenige zijn geweest, die u zou hebben kunnen helpen. Romana keek hem wat verlegen aan. Hij maakte op dit oogenblik allerminst de indruk van de zakelijke, nuchtere mensch van zijn tijd; veeleer zag ze in hem de geestdriftige jongeman, die het toeval dankbaar was voor zijn medewer king aan dit gedwongen samenzijn. Ik ben u werkelijk zeer erkentelijk voor uw goede zorgen, antwoordde Ro mana, zoo onbevangen mogelijk. Mijn man zal u ook zeer dankbaar zijn. Hij was op zijn hoede. Bij alle gevoe lens, welke hem bestormden, liet zijn koele zelfbeheersching hem geen oogen blik in de steek. Deze vrouw moest voor zichtig- worden aangepakt; hij zou de gentleman ten emde moeten spelen, wil de hij door haar eenige invloed op haar man verkrijgen. Wel een paar minuten zwegen zij; daarop zei Alk Heeft uw man al over mijn serum gesproken? Wij zijn toch in zekere zin collega's, nadat u zoo lang in de kliniek werkzaam bent geweest. Wat denkt u- er van? Zij vergaten plaats en tijd, zoo ver diept waren zij al spoedig in een leven dig gesprek over het voor en tegen van het serum. Tenslotte moest Romana zich laten overtuigen, dat Alk als idealist zijn geheele persoon inzette om een geesel der menschheid te verdelgen. (Wordt vervolgd.) ||||||lllllllllllllllll|||lllll!ll|llllil|||||||||||||||||||||||||||||||||l!||||||||||||||||||||j||| llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll llllljlllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllilllllllillliUlllll||jj|j VOOR NATUURVRIENDEN. R. Tolman, Vlinders, Illustraties v. Sj Kuperus en 16 foto's. 145 blz. Ing. f 0.95. Geb. f 1.30. F. Evers, Insecten. 84 blz. Geïll., ge- cart. f 1.05. W. J. Kabos, Leven van de insecten. Illustr. en 16 foto's. 135 blz f 0.95. Geb. f 1.30 K. Günther, Het leven der insecten. 294 blz., geïll. Geb. f2.05. P. A. Robert, De insecten I 32 ge kleurde platen en 81 teekeningen. Geb. f4.70. Idem, deel II. 32 gekl. platen en 80 teekeningen. Geb. f 4.70 Rinke Tolman, Vlinders. Geïll. 17 blz. Geb. f 0.80. A. v.d. Straaten, Bekn. handl. voor vlinderliefhebbers. 53 blz. Geïll f 1.30. G. Barendrecht, Het insectenboekje. Een eerste kennismaking met de wereld der insecten. 77 blz. met afb. Geb. f 1.85. F. M. Lurasco, De vlmderverzame- ling Handleiding voor het vangen, kwee ken, opzetten, enz. van vlinders en rup- sen. 54 blz. met afb. f 0.37V2. L. O. Howard, Mensch en insect, i Hun noderlinge strijd. Met 252 blz., 20 platen, 136 afb., geb. f 5.15. F. Schnack, Het wondere leven der vlinders. Met 111 ill. 188 blz., geb. f 4.70 BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. lï llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID j 300. ANGINA. Hieronder verstaat men een ontsteking van de z.g. keelamande- len. Deze bevinden zich aan weerszijden op de overgang van de mondholte in de i keelholte, achter de plooien, die van de rand van het weeke gehemlte naar be neden loopen. De acute angina gaat ge paard met erge slikpijn, gezwollen klei- ren in de hals en vaak hooge koortsen. Nooit zelf willen behandelen. Angina kan het begin van een of andere acute infectieziekte zijn. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4