DE INVAL IN ENGELAND. Een greep uit onze Catalogus. Leesbibliotheek Boekh. Parkstraat ZOO ZIET EEN AMERIKAANSCH TEEKENAAR WAT IN DE LUCHT ZIT. EEN KWART EEUW GELEDEN Als de zon schijnt door je ruiten, En het buiten heerlijk vriest, Als je neus d' allures aanneemt Van een kraantje-lek, dat niest. Als de ooievaar-voor-schapen Al een rondvlucht heeft gedaan, Als je onze wolfabriekjes Rillend in de wei ziet staan Als de hoeden vliegles nemen In een malsche Maartsche bui, Als de kievit loopt te broeden Op haar eerste kievits. ui, Als de zaken adverteeren Dat het nieuwe voorjaar komt, Als grootva dat rimmetiekig In zijn botten voelt, en bromt; Als de laatste voorjaarsmode Weer opnieuw triomfen haalt. Als er twee termijnen op het Nieuwe jaar zijn afbetaald; Als er lente in de lucht zit (Van de soort u-snapt-me-wel!) Als deurwaarder aan de bel hangt Met het nieuwe dwangbevel; Als de boenderbinder glundert Als de kat onrustig wordt, Als 't seizoen weer is versleten Voor de mooie voetbalsport, Als de jongen met het meisje Euiten hoepelt en weer tolt. Als de lucht is afgeladen Met tweehonderd voorjaarsvolt, Alsdie massa Maart-symptomen Samenspannen tot één klucht, Wordt de zachtste vrouw een furie- Er zit schoonmaak in de lucht!! BURGER-NIEUWLAND Onder voorzitterschap van de heer W. E e 1 m a n hield polder Burger-Nieuw- land een dezer dagen in Café Den Burg haar jaarvergadering, welke door acht personen werd bijgewoond. In zijn ope ningswoord heet de voorz. allen hartelijk welkom. Spr. herdenkt het overleden be stuurslid, de heer Jn Keijser Augz., als een plichtsgetrouw lid, dat door zijn prettige houding algemeen werd geacht. Spr. verzoekt de aanwezigen een oogen- blik van stilte aan de nagedachtenis van de overledene te willen wijden. De heer Keijser maakte nog maar sinds kort deel uit van het Polderbestuur. Na lezing der notulen door de heer A. P. K o o r n, secr., bracht de Comm. van Rekemngnazieners, bestaande uit de hee ren P. Bakker Az., Jb. Keijser Dz en D. Eelman, verslag uit. Boeken en beschei den bleken volkomen in orde te zijn be vonden De totale ontvangsten bedroe gen f 1387.71; de totale uitgaven f 1266 80 Per 1 Jan 1941 in kas f 120.91 en op de Rijkspostspaarbank f 223.32. DE BEGROOTING werd evenals vorig jaar vastgesteld op een bedrag van f 900. Voorz. deelde mee, dat de Polder zoo gelukkig is voor 1941 nog over voldoen de keislag te beschikken. Op nieuwe aan voer kan voorloopig wegens de tijdsom standigheden niet gerekend worden Hoewel deze post dus minder vraagt, kan het bedrag der begrooting niet verlaagd worden, omdat de bemalingskosten dooi de in prijs gestegen olie wel opgeloopen zijn. Vorig jaar bedroegen de bemalings kosten f 630, thans worden deze op f 700 begroot. Daar blijkt, dat een duiker onder de weg thans bij de bemaling niet op de ge- wenschte diepte ligt, zal deze binnenkort op de gewenschte diepte worden ge bracht. De weg zal hiervoor 12 dagen voor het rij verkeer worden afgesloten BESTUUR. De heer A. Eelman JAz., periodiek aftredend, wordt met algemee- ne stemmen herkozen; in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Jn. Keijser Augz., wordt gekozen de heer R Huisman Nz. INGEKOMEN STUKKEN Voorz. leest een schrijven voor van de N.V. Grondbe zit erven Dr. J. Timmer en de heer P. Bakker Az., eigenaars van perceelen wa ter in Weegeswaal. Zij achten het on billijk, dat voor hun perceelen Wee geswaal ook bemalingskosten ver schuldigd zijn. Tegen de gewone polder- lasten maken zij geen bezwaar. Het bestuur kan dit verzoek billijken. Aan het Provinciaal Bestuur zal onthef fing voor deze te betalen lasten voor ge melde eigenaren worden verzocht en op gaaf der juiste grootte dezer perceelen, waarover eenig verschil blijkt te be staan, worden gevraagd. Ten slotte bracht de heer C. D. Keij ser Jnz. de vergadering dank voor de woorden, aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. Omstreeks 1 uur sloot de voorz. de op aangename wijze gevoerde discussies. J. IIIIHIIIIH SPREKENDE GETALLEN. ||||illll||| DE WERELD-ZIJDEVOORRAAD. De wereld-zijdevoorraad bedroeg Eind Dec. 1940 225000 balen Eind Nov. 1940 195000 balen Eind Dec. 1939 109000 balen. De belangrijke toename moet worden toegeschreven aan de sterke daling van het Amerikaansch verbruik. De zijdevoorraad, in handen der Ja- pansche regeering, bedroeg: Eind Dec. 1940 104000 balen Eind Nov. 1940 72000 balen Eind Dec 1939 geen voorraad. De totale Japansche voorraden bedroe gen: Eind Dec. 1940 137000 balen Eind Nov. 1940 109000 balen Eind Dec. 1939 26000 balen. Telkens weer schrijven de bladen over de op handen zijnde Duitsche inval in Engeland. Ook Lloyd George heeft zich in een rede daarmee onlangs bezig ge houden. Hij zette uiteen, hoe men zich in militaire kringen voorstelt, dat die in val moet plaats hebben. Hij sprak o.a. van „amphibie-tanks", pantserwagens, die zich zoowel te land als ter zee snel zcuden kunnen voortbewegen. Deze monsters zouden zich op daartoe geschik te plaatsen aan de Engelsche kust aan land begeven. We geven hierbij een reproductie van de teekening van een Amerikaan, die, geïnspireerd door die uiteenzetting van Lloyd George, zulk een inval in beeld heeft gebracht. Boven ziet u de „pant- ||||||iiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiii<.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliin|||||| /lllfjlllll) LANDBOUW VEETEELT lllllllillll llllll VOOR ONZE LANDBOUWERS. Ingevolge besluit Ned. Inkoop-Centra le van Akkerbouwproducten te 's Gra- venhage wordt medegedeeld, dat alle peulvruchten (behalve Veldboonen) vóór 1 April 1941 moeten worden ingeleverd. Voor tarwe, haver, gerst, rogge en veld boonen geldt als uiterste inleveringsda tum 30 April 1941. Telers van Akker bouwproducten in N.-Holland worden verzocht hieraan hun volle medewerking te verleenen door zorg te dragen, dat tij dig de nog op hun bedrijven aanwezige producten ter inlevering zijn aangeboden Behalve de voor eigen zaai, consump tie of veevoeder vrijgevraagde hoeveel heden mogen dus na 1 April 1941 geen peulvruchten en na 1 Mei 1941 ook geen granen meer op de bedrijven aanwezig zijn. DE MINSTE RISICO. 't Is tegenwoordig geen tijd om maar iets te wagen als er een gelegenheid is om een vrij zekere weg te bewandelen. Wij mogen thans allerminst zeggen: het ging voorheen wel eens of meermalen goed, wij zullen hopen, dat het nu weer zoo zal gaan. Wij moeten bij het verbouwen van elk gewas wel terdege de kansen op een goe de oogst overwegen en ons dus afvragen, welk ras of variëteit wij zullen nemen. In normale tijden mocht men wel eens zeggen, ik zal het er eens op wagen. Zul ke risico's kunnen en mogen wij nu niet op ons nemen. Men moet de minste risico nemen. Zoo b.v. bij de teelt van suikerbieten, die nu gauw de grond in moeten. De teelt hiervan is voor het heele volk van beteekenis. Voor de landbouwer naast de geldelijke opbrengst, om de belangrijke rol, die de suikerbiet bij de vruchtwisse ling speelt; voor de veehouder om de koppen en bladeren, die een gewild vee voeder zijn en voor de burgers om het eindproduct, de suiker, niet alleen een genot-, doch ook een voedingsmiddel van beteekenis. Wij moeten hierbij zoo weinig moge- serwagens" voortsnellen. Ze zijn van propellers voorzien, welke aan die merk waardige vaartuigen een snelheid van naar men veronderstelt 45 KM. per uur kunnen geven. De tanks zijn zwaar be wapend en met wei-geoefende en in het kiijgsbedrijf ervaren bedieningsman schappen bemand. Vliegensvlugge „schnellboote" begeleiden de tanks ten einde deze voor aanvallen van de zijde der Engelsche vloot te vrijwaren. Beneden: De tanks hebben de kust bereikt. De soldaten zijn aan land ge gaan en de strijd is in volle hevigheid ontbrand. Met vlammenwerpers en rookverspreiders rukken de aanvallers op De verdedigers wordt het uitzicht dcor de rook voor een goed deel beno- lijk risico's nemen. Daarom is het zaak om een ras te nemen, dat de beste kan sen biedt op de beste resultaten. Dat is de biet, die in Nederland is gekweekt en geteeld en steeds maar weer veredeld en door selectie geheel op Nederlandsche landbouweischen, Nederlandsch klimaat en Nederlandsche bodem is ingesteld. Al willen wij de waarde van buiten- landsche rassen niet verkleinen, toch moet op grond van wat de practijk leer de, vooral nu, ons Nederlandsche pro duct de voorkeur hebben. AGRICOLA. MAIS. Het staat er met de Argentijn- sche landbouw slecht voor, vooral met de mais Er is heelemaal geen afzet. Zelfs is een groot deel van vorige oogst nog niet verkocht men. Onderwijl doet de luchtmacht met een zwerm vliegtuigen gelijktijdig een aanval op alle voor de oorlogvoering be langrijke doelen en bestookt de Duitsche artillerie mede kustbatterijen en lucht doelgeschut. Fantasie of werkelijkheid? Wij weten het niet en buiten de opperbevelhebber van de Duitsche weermacht en zijn naas te medewerkers zal niemand het weten. Het zou een verkeerde taktiek zijn, den volke bekend te maken, op welke wijze Duitschland voornemens is in Engeland binnen te vallen Maar dat het een mas sale aanval zal zijn met de krachtigste en meest doeltreffende wapens.... daar kan de wereld zich van verzekerd hou den. (Pressens 111. Bureau, Kopenhagen.) DE WOLFEDERATIE in Limburg heeft in 1940 daar weer de afzet der wol be hartigd en werd door de regeering als eenige kooper erkend. Limburg telde 2105 schapenhouders met in totaal 9539 schapen. De opbrengst voor de schapen houders bedroeg 15.503 kg. ad f 25.339.22 geleverd door 994 schapenhouders. De prijzen varieerden van f 1.80, f 1.70, f 1.60 voor prima eerste, tweede en derde kwaliteit bij een rendement van 58 pet. Aan het Rijksbureau werden geleverd 15 494 kg. ad f26.615.95. AARDBEIEN Te Utrecht werden de eerste aardbeien aan de veiling gebracht. Er werden prijzen besteed van 61, 52 en 46 ct. per stuk. DE VRIJMETSELARIJ IN NEDERLAND. In het voormalige Vrijmetselaarsge bouw ,,Vicit Vim Virtus" aan het Rip- perdapark te Haarlem wordt een ten toonstelling gehouden van materiaal, dat in Nederlandsche Vrijmetselaarsloges ge vonden is door de heer W. Schwier, Re ferent van de Rijkscommissaris voor de Internationale Organisaties. Persvertegenwoordigers werden van te voren in de gelegenheid gesteld om de verzameling te bezichtigen De heer W. Schwier hield een inlei ding die daarin culmineerde, dat de Vrijmetselarij door het wereldjodendom geleid wordt, ten einde de Joden de we reldmacht te geven. Hij ging de geschiedenis van de Vrij metselarij na en bekeek ze ideologisch en ritueel. In de Middeleeuwen stonden de menschen uit de bouwvakken in zeer hoog aanzien. Er ontstonden echter ver schillende mystieke en geheime bonden en langzamerhand namen de „bouwers" de zeden en gebruiken van deze bonden over. Daaruit is te verklaren, dat thans nog hamer, troffel, beitel, cirkel en haak de gebruikelijke attributen zijn voor de leges. In 1717 ontstond de eerste Groot- Loge in Engeland. Van die tijd af werd do idee over alle landen verspreid, zoo dat al spoedig van een internationale or ganisatie sprake was. Al moge er thans van verschillende loges gewaagd worden, zij hebben alle een internationaal ver band; de loges zijn verder de religies vijandig, vooral ageeren zij tegen het Christendom en de groote grief van spre ker was, dat de leiding der vrijmetse laars hoofdzakelijk in handen ligt van het Talmud-Jodendom. Vervolgens ging spr. de geschiedenis der Vrijmetselarij in Nederland na. Eerst werden hier twee systemen gevolgd, dat onder Fransche invloed met 21 graden, en dat onder Duitsche invloed met 33 graden De be weging werd in 1794 in Holland ge sticht; Prins Frederik was een der Groot meesters. Tot voor kort bestond in Ne- dcrlanc^de Orde van Vrijmetselaren on der het Groot-Oosten der Nederlanden. De 33 graden werden alleen gehand haafd. De katholieke kerk bestreed de vrij metselarij en het nationaal socialisme heeft er in eigen land in de vriendschap pelijk gezinde en bezette landen een ein de aan gemaakt, omdat haar leerstellin gen lijnrecht indruischen tegen de Volksche gedachte, waarin het recht van de enkeling, zooals dat in de democra tische landen met hun burgerlijk libera lisme niet meer erkend wordt, moet plaats maken voor de welvaart van het geheele volk. De heer Schwier maakte daarna met het gezelschap journalisten een rond gang door de verschillende apartemen- ten. Hij bracht ons in 't voorbereidings kamertje, zooals dat in Leeuwarden ge vonden werd. In dit vertrek moet de vrijmetselaar die opgenomen wil worden of promoveert, bij kaarslicht en in ge zelschap van een geraamte korte tijd vertoeven om tot bezinning te komen. De tempel, gelegen op de bovenverdie ping van het pand, was geheel in het zwart gehuld, zooals gebruikelijk is wan neer een gezel tot meester promoveert. Dc volgorde van rangen is: leerling, ge zel, meester; dan komt het kapittel en dan de Opperraad. Voorts verklaarde de inleider de ten toongestelde attributen en gaf uitleg van de geschriften en de ceremoniën, die bij voorkomende gelegenheden gebruikelijk waren. Daar er maar zeer weinig menschen zijn, die zich ooit hebben kunnen verge wissen van de werkwijze der loges, zal deze expositie, die overzichtelijk en au thentiek is, ongetwijfeld groote belang stelling trekken. Zij is voorloopig iedere dag tusschen 10 en 12 en 3 en 6 uur. De explicatie wordt in het Hollandsch gege ven. (Uit de Texelsche Courant van Jan.Maart 1916.) In 1915 hadden te Oosterend 25 begrafenissen plaats. Een hoog getal, daar het gemiddeld 12 bedraagt. In de vischhallen te IJmuiden werd in 1915 voor f 17.8 millioen omgezet, 10 millioen meer dan het jaar daarvoor. Er wordt gewerkt aan een wets ontwerp inzake bestrijding mond- en klauwzeer. De bemanning van de Dageraad pikt op het Marsdiep een vat petroleum op. Uit de Haarlemmermeer wordt ge meld, dat voor de suikerbieten 2022 gld. per 1000 kg. wordt gemaakt. De Bond van Friesche veehandela ren betoogt in zijn adres aan de Minis ter van Landbouw, dat afmaken het eenige middel is Om het gevreesde mond- en klauwzeer uit te roeien. Zware storm. Dijkdoorbraken rich ten, vooral in Noord-Holland, ontzaglijke schade aan. Door doorbraak bij de Klei ne Sluis loopt de heele Oostpolder on der. Tengevolge van de storm moet 'n viertal loggers uit Scheveningen als ver loren worden beschouwd. 35 personen lieten het leven. Behalve hun weduwen laten zij een groot aantal kinderen ach ter. 1722 Althoff, L.: Honderd zonnen in de zomer. 1771 Beausobre, J. de: Een mensch overwon. 1796 Beeding, F.. Het was geen ongeluk. 1723 Bergstrand-Poulsen: Het groote weefsel 1724 Bjerreso, K.: Nacht. 1797 Boissevan, D.: Discrete dood. 1776 Brand, Max De ruiters van het Wilde Westen. 1777 Happy Jack. 1778 De King Bird op het oorlogspad 1779 In het land van Mexico. 1780 Het gevaarlijke spoor. 1725 Bromfield, L.: Nachten in Bombay. 1726 Bruyn, Cor: Sil, de Strandjutter. 1727 Bunnik, P. v.' Chauffeur Maas in het vuur. 1798 Christie, A.: Het A.B.C.-mysterie. 1807 Christie, M.: Toen het te laat was. 1781 Cole, J.: Razende revolvers. 1782 De eenzame wolf. 1783 De wet v.d. eenzame ster. 1784 Schiet, cowboy, schiet. 1785 Schoten in.de zilvervallei. 1728 Corsari, Willy: Dooden dansen niet. 1729 Een gast in uw huis. Cromn, A. J.: Kaleidoscoop op Zaal „K". Curie, S Madame Curie. Dupont. M De roode anjelier. Evans, E.: De doodenvallei van Mexico. Het lied van de zweep. De Kid van Mexico. Fabricius, Joh.: Charlotte's groote reis. Fischer, B.. Moord in Bleeckerstreet Fogh, S. W.: De onbekende soldaat, die bleef leven. Frankau, G.: 's Konings rok. Geest, K. v.d.: Margreet. Wrakhout Hartog, J. de: Hollands Glorie. Heerde, H v.: Tusschen vuur en ijzer. 1733 Hille-Gaerthé, C. M. v.: Die twee van de ark. 1734 De heg. 1735 Stille wegen. 1736 Aan de zonzijde. 1765 Hobart, L. T.: Woelige wateren. 1770 Klinsky, G. J.: Heerschers over Rusland. 1801 Koerts, H.: De strijd om 50 koffers. 1802 Het lijk dat terugkwam. 1730 1749 1799 1772 1786 1787 1756 1800 1731 1767 1762 1763 1813 1732

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6