Illlllllllll GEMEENTE TEXEL. UITREIKING MELK- EN CACAOBONKAARTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat voor de uitreiking van melk en cacaobonkaarten zitting zal worden gehouden Te De Cocksdorp in de o.l. school op Woensdag 9 April voor bewoners buiten het dorp des voorm. van: 8.30- 9.15 met nrs C 1 t.m. C 30; 9.15-10.00 met nrs C 31 t.m. C 70; 10.00-10.45 met nrs C 71 en hooger. voor bewoners van het dorp des vm. van: 10.45-11.30 met oneven nrs 1 t.m. 61 11.30-12.15 met oneven nrs 63 en hooger 12.15-1.00 met even nrs 2 en hooger. Te Den Hoorn in de o.l. school op Woensdag 9 April voor de bewoners bui ten het dorp des nam. van: 3.00-3.45 met nrs H 1 t.m. H 30; 3.45-4.15 met nrs H 31 t.m. H 75; 4.15-5.00 met nrs H 76 en hooger voor de bewoners van het dorp van: 5.00-5.30 met oneven nrs 1 t.m. 79; 5.30-6.00 met oneven nrs 81 en hooger; 6.00-6.45 met even nrs 2 t.m. 60; 6.45-7.30 met even nrs62 en hooger. Te Oudeschild in de o.l. school op Don derdag 10 April voor bewoners van het dorp, van: 2.00-3.00 met nrs 1 t.m. 90; 3.00-4.00 met nrs 91 t.m. 175; 4.00-5.00 met nrs 176 t.m. 276 5.00-6.00 met nrs 277 en hooger; 6.00-6.30 voor bewoners buiten het dorp Uitgereikt zullen worden aan hen, die geboren zijn na 1 April '37: 1 heele bon kaart melk en 1 cacaokaart. Aan hen, die geboren zijn na 1 April 1927 doch voor 2 April '37 1 halve bonkaart melk en 1 cacaokaart en aan hen die geboren zijn voor 2 April 1927 alléén een vier.de bonkaart melk. Bij het in ontvangstne- men dezer bonkaarten dienen de distribu tiestamkaarten van heele gezin te wor den overgelegd. De kaarten moeten wor den afgehaald door een volwassen per soon. Texel, 1 April 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. WINTERHULP. Winkeliers, die bereid zijn in hun zaak een busje, bestemd voor giften voor het Winterhulpwerk, te plaatsen, wordt vriendelijk verzocht dit te willen mede- deelen aan den secretaris, de heer H. Melissen, Raadhuis Den Burg, tel. 21. Den Burg, Texel, 7 April 1941. De Plaatselijk Directeur van W.H N., KAMP INLEVERING BONNEN EN BESCHEIDEN DOOR WINKELIERS EN GROSSIERS. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in verband met het vervallen van den inleveringsdag op Paaschmaan- dag, winkeliers en grossiers, die gewoon zijn op een Maandag in te leveren, nu hun bonnen en bescheiden in dienen te leveren op Dinsdag 15 April 1941. Texel, 12 April 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. INLEVERING BONNEN DOOR PLUIMVEEHOUDERS. De Burgemeester van Texel maakt aan belanghebbende pluimveehouders be kend, dat er op Donderdag 10 April a.s. op het Distributiekantoor gelegenheid wordt gegeven om de series bonnen van 81 t.m. 100 van de bonkaart „Algemeen" in te leveren. Zooals uit de officeele pu blicatie van het departement van Land bouw en Visscherij blijkt dienen door de pluimveehouder te worden ingeleverd de series van hem zelf, zijn gezinsleden en inwonend personeel. Texel, 7 April 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. DE KOTTER SURSUM CORDA IJM. 209 ACHTER DE WESTEN GESTRAND, Anderhalf uur nadat de opva renden hun schip hadden verla ten, liep het vol water. De kotter ging verloren! Door de dichte mist, welke Zaterdag morgen opzette, was de IJmuider kotter 209, schipper onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Drijver, leelijk uit de koers geraakt en 's middags op het Texelsche strand bij paal 13 aan de grond geloopen. De bemanning bleef aan boord, in de hoop, dat het schip nog weer vlot zou raken. Doordat er geen almanak aan boord was, wist men van vloed noch eb. Misschien moest de vloed nog opkomen, aldus werd geredeneerd. Ze zouden het maar riskeeren en op hun post blijven tot zich de kans voordeed, het schip weder om vlot te brengen. Maar het viel alle maal hard tegen. We waren een week op zee geweest, aldus vertelde de schipper ons gistermor gen in De Oranjeboom, waar de beman ning tenslotte haar intrek had genomen. We hadden flink gevangen: wijting, schol, schar, tong, enz. Ongeveer voor 'n 3500 gld. visch met elkaar! En nu waren we op weg naar huis (IJmuiden). 't Kwam met het getij echter erg onge lukkig uit. Tegen het vallen van de sche mering zagen ze in, dat ze op eigen kracht niet vlot zouden kunnen komen. Toen werden met behulp van een lan taarn seinen naar de Texelsche wal ge geven. Deze werden beantwoord door naar achteraf is gebleken een mili tair, die zijn plicht heeft gedaan en op zijn beurt zijn superieur van de stran ding in kennis heeft gesteld. Zaterdagnacht werd het water nogal rumoerig: Nu en dan spatten de golven vervaarlijk om het houten vaartuig en de opvarenden maakten toen, zooals van CONSULTATIEBUREAU. Vrijdag j.l. werden adviezen uitge bracht over 60 zuigelingen. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. K., Den Burg f 10. Wed. V.. Oosterend f 1. Van G., Den Burg f 1. P. H., Oudeschild f 2.50. BEGIN VAN BRAND. Flink optreden van stalknecht en buurman. Maandagmorgen omstreeks 7 uur ont stond in de met riet bedekte schuur van de heer P. Brouwer, staande aan de Schilderweg, op een terrein achter Burg- zicht, brand, doordat een benzinelantaarn vlam vatte. De heer P. Zijm, die de koeien had gemolken, zou de lamp uitdoen. Door onbekende oorzaak schoot toen een groo- te vlam op. In minder dan geen tijd had het vuur het hooi aangetast. Z. rende ter stond naar buiten en riep de hulp van de heer Jn. Kikkert in. De pogingen om het vuur met emmers water te stuiten, werden met succes bekroond. Eenige zol derplanken brandden al. Onderwijl was een zoon van de heer Kikkert naar Den Burg gefietst om de brandspuit te alar meeren. Toen de spuit ter plaatse kwam, was de brand reeds gebluscht. De heer Z. kreeg door zijn kordaat optreden won den aan beide handen. Er stonden 14 koeien op stal. J. COLLECTIEF CONTRACT. Afgesloten tusschen werkgevers en landarbeiders. Ondergeteekenden geven hierbij te kennen, dat op Woensdag 26 Maart j.l. 'n nieuwe arbeidsovereenkomst voor Texel is afgesloten tusschen landbouwwerkge- vers eenerzijds en landarbeiders anders- zij ds en wel voor het contractjaar, dat ioopt van 1 Maart 1941 tot en met 28 februari 1942 Het stemt tot verheugenis, dat het ook weer dit jaar mogelijk was, in onderling overleg (d.w.z. zonder arbitrage) de loo- nen en arbeidsvoorwaarden te regelen. Deze loonen en arbeidsvoorwaarden luiden als volgt: Vaste arbeiders met vrije woning f 18.50 per week. Vaste arbeiders zonder woning f 20,p. week. Ongehuwde vaste arbeiders f 19 p. week. 3 dagen vacantie met behoud van loon. Losse arbeiders: Van 1 Maart t.m. 30 Juni 32 ct. per uur Van 1 Juli t.m. 31 Oct. 37V2 per uur De maand November f 3.20 per dag, bij een maximale arbeidsduur van 10 uur per dag. Bij kortere werktijd f 3 per dag. Dec., Jan. en Febr. f 3.per dag, bij een maximale arbeidsduur van 9 uur per dag. Overuren 45 ct. per uur. Kunstmestzaaien 6 ct. per 100 kg. bo ven het bestaande loon. Uiteraard behoeven deze loonen en ar beidsvoorwaarden nog de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars. Deze goedkeuring wordt met spoed aan gevraagd. Door beide partijen is aangenomen, dat dit contract is ingegaan per 1 Maart j.l., dus van terugwerkende kracht is van die datum af. Ondergeteekenden adviseeren danook de werkgevers hun personeel van ge noemde datum af, het hiervóór genoemde loon, voor zoover dit niet reeds is ge schied, te betalen, daar h.i. aan de goed keuring van het contract door voor noemd college, niet getwijfeld behoeft te worden. Wellicht ten overvloede zij er aan herinnerd, dat de loonen, in het con tract neergelegd, moeten worden be schouwd als minimumloonen. Voor de werkgevers, C. J. DE LUGT. Voor de werknemers, J. WESTDORP. zelf spreekt, benauwde oogenblikken door; vuurpijlen werden afgeschoten. Het stond er niet bemoedigend voor. De Dorus Rijkers met Koen Bot op de brug is Zondagmorgen om 4 uur tot dicht bij de kotter gevaren, doch er werd geen verbinding tot stand gebracht en de reddingboot verdween weer uit het gezicht, aldus de bemanning. Gelukkig kalmeerde de wind later weer wat. Wat staat er een stroom aan de Texelsche kust! De heer Van den Oever (reeder), die evenals de heer Schipper (reeder-ka pitein) uit Bloemendaal de reis mee maakte, vertelde ons, wel eens meer aan de Nederlandsche kust vast te zijn geloopen, maar het zag er volgens hem, nergens zoo verraderlijk uit als hier. Het schip zat evenwel goed in elkaar en hoe de golven ook beukten, het vaartuig bleef zoo gaaf als een klok. Zondagmorgen zijn de heeren Van den Oever en P. Drijver van boord gegaan: Het schip zat er toen nog niet zoo kwaad bij. Met Burgemeester Kamp zijn be sprekingen gevoerd. Deze heeft alle mo gelijke medewerking verleend en ter stond de Duitsche autoriteiten van het aan de grond loopen van de kotter ver wittigd. Aanvankelijk bestond het plan de lading te bergen en per auto naar IJmuiden te vervoeren, maar later werd besloten om, zoo mogelijk, het schip met lading en al uit zijn gevaarlijke positie te verlossen. Zondagavond zijn de heeren Drijver en Van den Oever weer aan boord gegaan, om mee te helpen bij het treffen van voorbereidselen voor het vlot brengen Maandagmorgen om vier uur zijn ze be gonnen te pompen om van het water af te komen. Om tien uur doken viersleep- booten op met de Dorus Rijkers, schip- ONDERWIJS. Daar mevr. BroereRisseeuw eenige tijd het handwerkonderwijs aan de Ulo niet kan waarnemen, is mevr. Smink voor die tijd met dat onderwijs belast. EXAMENS Gisteren werd het einddiploma Land- bouwwinterschool Schagen uitgereikt aan: J. Dros, Eierland, en M. J. Roeper te De Cocksdorp. H. J. Leber, Eierland, is bevorderd naar de tweede klas. VLEESCH Naar de heer E. Noordijk, keuringsvee arts, ons op een desbetreffende vraag meedeelde, zal er deze week voldoende vleesch bij de slagers verkrijgbaar zijn. Er is, zoo vernamen we, een behoorlijk getal runderen, nuchtere kalveren en var kens voor de Paschen geslacht. VARKENSHOUDERS. Voor alle varkens boven 60 kg. moet een contract afgesloten worden voor 15 April. De varkenshouders moeten dit persoonlijk opgeven, daar een contract geteekend moet worden. Stamboekbee- len, fokzeugen, zeug bij de biggen en sterzeugen moeten ook met alle nrs, let ters, stamboeknr. worden opgegeven voor het bekomen van een vergunning voor het aanhouden van die dieren. Var kens, bestemd voor huisslachting, ook op geven met blikmerk. Het is in uw eigen belan^ deze opgaaf voor 15 April te doen. B. OUDERAVOND ULO-SCHOOL. Vandaag, aanvang acht uur, belegt de Ulo in de L. Landbouwschool een ouderavond. De leerlingen zullen een deel van het programma vullen. De blokfluitclub geeft de première onder leiding van de heer Smink. Voorts zal de jeugd liederen ten gehoore brengen en verschillende ge dichten declameeren. Daarop volgt een bestuursverkiezing. De heeVen J. C. Rab, voorz. oudercomm. en Van Ingen Sche- nau, secr., treden af, doch zijn herkies baar. Het hoofd der school, de heer Steen huis, zal vervolgens een korte inleiding houden over het onderwerp: „Huiswerk" waarna gelegenheid wordt gegeven daar omtrent van gedachten te wisselen. Ten slotte zal bij de rondvraag ruimschoots gelegenheid worden gegeven tot het stel len van vragen. Illlllllllllllllll SPORT IIIIIIIHIIIIIIIII S. V. TEXEL. De oefenwedstrijd eindigde Zondag met 40 voor gr. zwart. Nog steeds wordt er in de voorhoede te individueel gewerkt. Door eerst af te geven en dan vrij loopen, in plaats van persoonlijke duels zullen er meer en betere kansen ontstaan. De verdediging der gr. zw. was sterker dan bij wit, waar Ben niet erg gelukkig was. Voor de rust wist Ab voor gr. zw. met een mooi schot de score te openen. Aan de andere kant gingen eenige goede kan sen verloren, vooral door het zelf willen doen en het elkaar in de weg loopen. Na de rust speelt Wim de bal in eigen doel, een volgende keer belandt de bal via de schouder van een der spelers in het doel Ook het vierde doelpunt was een verrassing. Ab gaat snel langs de lijn en zwenkt naar binnen. Hij speelt daarbij de bal iets te hard voor zich uit, zoodat de ze tegen zijn bedoeling bij Arie komt, die geen moeite heeft. Intusschen heeft de elftalcomm. het niet gemakkelijk, bij het opmaken van een elftal voor Oudesluis. De trip naar Oudesluis gaat door! Texel 2 speelt tegen Tex. Boys 2, cok op 2e Paaschdag. Hedenavond training, aanvang half acht. Zondag bleef in de kleedkamer der gr zw een das (sjaal) achter. Terug te bekomen, Schildereinde 63. D.D per Koen Bot, voorop. Ook nu kon blijk baar geen verbinding tot stand worden gebracht. Binnen het half uur, zoo deel de de heer Van den Oever ons mee, had ae heele sleepvloot benevens de Dorus Rijkers weer rechtsomkeert gemaakt. Dat was een teleurstelling, want we hadden er op gerekend, dat een lijn zou worden overgeschoten. Onderwijl werd het schip door .de sterke stroom ondermijnd. Het werd evenwijdig met het strand gestuwd. Aan de noordzijde zoog de stroom een diepe geul. 's Middags maakte het vaartuig meer en meer slagzij; de bemanning acht te het raadzaam de wal op te zoeken. Al driemaal hadden ze een nat pak ge haald. In tien minuten was alles be slecht. Drijver was nog gauw naar zijn verblijf achter in het schip gegaan, om zijn paspoort etc. te bemachtigen. Toen kreeg de kotter plotseling een geweldige zet. De zee viel er in haar volle kracht cp en wipte de kotter aan bakboord op. Er moest raad worden geschaft. Nog lan ger aan boord blijven was gekkenwerk: Ze zouden hun heil in de mast hebben moeten zoeken Behalve drie portemonnaies kon er niets mee worden genomen. De kotter lag heelemaal scheef, toen we er afgingen. We lieten ons aan een touw zakken. Gelukkig hadden we een reddingboei bij de hand. Deze bonden we stevig aan het schip vast. Een paar meter van de kotter stond plm. 80 cM. diep water." De heeren Corn, van den Oever (broer van de reeder) en Maarten Plokker gingen eerst van boord. Samen hielden ze een roeiriem vast; daarop kwamen de anderen. De heer Drijver meende van de reddingboei gebruik te kunnen maken, maar toen hij er een paar meter mee was voortgeworsteld, trok het ding hem mee naar zee OOST. VISSCHERIJ. De wulkenvisscherij is sinds 1 April gesloten. Eenige visschers gaan nu gar nalen visschen, anderen gaan de botvis- scherij beoefenen. Voor de bot visscherij was het noodzakelijk, dat die visschers wederom van Oost uitvoeren. Door in diening van een verzoekschrift en mede werking van de Burgemeester zijn zij tij delijk, bij wijze van proef, gemachtigd, hun bedrijf van Oost uit uit te oefenen. Door P v.d. Slikke is aangekocht de WR 130, waarmee hij thans (TX 22) op de garnalen visscherij gaat. "Dit schip is af komstig van Metselaar, van Wieringen. Het is voorzien van een flinke ruwolie- motor. We wenschen de ondernemer ge luk S. HEEFT U DRUKWERK NOODIG Moet het in de puntjes verzorgd zijn Stelt U prijs op zorgvuldige correctie Wilt U eerst een drukproef, modellen? Deskundige voorlichting Foto's Wilt U vooraf prijsopgaaf Een degelijk stuk papier Moderne lettertypen Smaakvol gezet Heeft U haast Vraagt U bij ons eens aan. Wij zijn tip-top ingericht en hebben een ma chinecapaciteit van 5000 8000 druks in een enkel uur. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. OOSTEREND. FEESTAVONDEN O. L. SCHOOL Het jaarlijksche schoolfeest op 4 en 5 April is weer uitstekend geslaagd. Behal ve de leerlingen woonden plm. 300 per sonen één der beide avonden bij; ook de Heer en Mevr. Kamp werden onder de belangstellenden opgemerkt. De accommodatie was dit keer aan zienlijk verbeterd. Van een aantal oude planken, afkomstig uit het voormalige schoolgebouw en voor dit doel welwil lend door het Gemeentebestuur afge staan hadden de leerlingen een nieuw too neel met aan weerszijden 'n kleedkamer getimmerd. Ook het verven en de andere karweitjes (behalve het behangen, dat weer belangeloos door de heer Eelman werd verricht) geschiedden geheel door ae kinderen. Thans lijkt de schoolzolder meer op een gezellige tooneelzaal dan op een bergplaats. Het feest, dat reeds om 7.15 begon, duurde ruim vier uur. Het programma vermeldde een zevental tooneelstukjes, waarvan er twee waren geschreven door het hoofd der school. Bijzonder goede speelstertjes of spelertjes noemen we niet. De opzet van het feest was juist, dat alle leerlingen der hoogste vier klassen meespelen. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de 47 rollen over slechts 23 kinderen moesten worden verdeeld; dat de repetities door ziektegevallen hadden te lijden en dat er op het laatste oogen- blik nog enkele kinderen uitvielen, dan viel het spel zeer te roemen. Geen won der, dat telkens een hartelijk applaus weerklonk. Ter afwisseling gaven Freek Steigstra en Theo Witte harmonicamu- ziek ten beste. Ten bate van het Schoolfonds werd er een verloting gehouden; op de eerste avond werden 300, op de tweede 600 loot jes verkocht. De prijzen waren: 4 taar ten, een bloemenmand, nachtzakken, poppen, kleedjes, e.d. Ook kon men de naam van een pop raden; de naam Mi na, welke op het papiertje in de enve loppe stond; deze werd alleen opgegeven door Riek de Graaf, die daarmee de pop en een kussen won Dan stond er nog een potje met bruine fcoonen; het juiste aantal (804) werd het dichtst benaderd door de heer L. Griek met 820, zoodat deze de door Gerard Boogaard gemaakte schemerlamp won Door deze versterking van de kas zal loen heeft-ie hem maar laten drijven. Ook hij wist veilig en wel de wal te be reiken. Gistermorgen waren ze weer naar het strand gegaan om bij laag water bij de huidige oostenwind is 't strand breed nog te redden, wat te redden viel. Maar teleurgesteld keerden zij terug. De toestand was hopeloos geworden. Wild sloegen de golven om het schip heen, ter wijl een sterke stroom oorzaak was, dat het al dieper en dieper in het zand kwam te zitten. Daar was geen redden meer aan. Een ontzaggelijke strop, want ver zekerd was de kotter niet. Of dit wel verantwoord is, varen met een niet ver zekerd schip? Op onze vraag kregen we ten antwoord, dat de premie zoo ver schrikkelijk hoog is, dat je daar niet aan kunt denken: Vaar je een half jaar in deze tijd een beetje gelukkig, dan heb je je schuit er uit. Je waagt dan wel een heel kapitaal, maar wie niet waagt. Overigens is het wel dubbel te be treuren, dat de reis oo deze wijze een einde heeft moeten nemen. De gevaren, welke de zeeman door de oorlog be dreigen, zijn groot. Maar hier werd de mist, de vijand van alle eeuwen, hem noodlottig. Een dergelijk ongeval is me nog nooit overkomen, verzekerde schip per Drijver ons. Toch zijn er gelegenhe den genoeg om een averij te krijgen In de laatste drie weken zijn wel zeven visschersvaartuigen (kotters en loggers) verloren gegaan. Drie liepen op een mijn, van de anderen heeft geen mensch meer wat gehoord. De visch wordt „duur" betaald. Het sleepbootbedrijf is door de oor logstoestand niet zoo vrij in zijn bewe gingen als anders het geval zou zijn ge weest. Dat spreekt vanzelf. Anders had die flinke kotter hier zeker zijn graf niet hoeven te vinden. J. het waarschijnlijk mogelijk zijn thans in het Schoolpark een vijvertje te doen maken en een eenvoudige volière in te richten. Daarmee gaan dan al weer twee wenschen van de leerlingen in vervul ling. Het verlanglijstje vermeldt echter nog meer, o.a. een grammophoon met klassieke platen, een eigen sportterrein- tje, een stencilmachine en 'n „echt" film toestel Ook de oud-leerlingen willen blijven tooneelspelen. Ze mogen dit op de school zolder doen Waarschijnlijk worden reeds tijdens de a.s. herfst twee grootere stuk ken opgevoerd. Ook dan zal het wel met aan belangstelling ontbreken. De schoolkrant wordt voortaan niet meer gehectografeerd doch gestencild, wat de leesbaarheid vergroot; jammer genoeg echter is het aantal lezers bui ten de leerlingen en hun ouders nog niet zoo groot. Abonnementen (5 ct. per num mer; per post 6,5 ct.) worden dan ook door de Redactie van de Schoolkrant gaarne ingewacht. m llllll BINNENLAND llllll CONSUMPTIEIJS mag na 1 Juni a.s. alleen met ondermelk worden bereid. ELF KOEIEN en een stier zijn omge komen bij een brand in een dubbele boe renwoning te Zwollerkerspel, bewoond door de families H. Dijk en J. Bongers. Ook de inboedels gingen verloren. Het vee was laag verzekerd. Bongers leefde stil. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllll WERELDNIEUWS i)|||||!|||| Illlllllllll 'N WEINIG WOORDEN ||||||IIIIU ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Engeland verbrak de diplomatieke betrekkingen met Hongarije. De Italianen ontruimden Addis Abeba om de burgerbevolking te sparen. Duitsch-Ital. troepen heroverden in N. Afrika Derna, en Barce. De Britsche vloot in de Middell. Zee kreeg in verband met de strijd op de Balkan draadloos actiehevel. De Britsche luchtmacht in Griekenland werd be langrijk versterkt Nochtans meldde DNB gisteravond, dat de Duitschers in Joego slavië nog steeds oprukken. Griekenland gaf toe, dat de Joego-Slavisehe troepen onder die druk moesten terugtrekken. Ze verloren veel materiaal. Veel Joego-Sla- ven werden krijgsgevangene. In het Stroema-dal is het reeds tot een treffen tusschen Duitsche en Engelsche troepen gekomen. De J.S1. regeering heeft 'r zetel naar Varna verplaatst. Verwacht wordt, dat Engeland een nieuwe aanval op Dakar zal doen. Reeds bracht het verscheidene oorlogsbodems in Freetown bijeen. Te New York is het Britsche slag schip Malay beschadigd binnengeloopen In de Amenkaansche kolenindustrie wordt door 450,000 man gestaakt. Illlllllllll VAN OVER DE GRENS Illlllllllll DE OORLOG OP DE BALKAN. Ook uit de gisteren ontvangen berich ten krijgt men de indruk, dat op de Bal kan, op Joego-Slavische en Grieksche bo dem, een bloedige strijd wordt gevoerd. De eerste dag reeds drongen de Duitsche troepen tot 3040 KM. in het vijandelijk land door. Naar Berlijn verklaarde valt op een bliksemsnelle opmarsch niet te rekenen. De terreingesteldheid leent zich daar niet toe. terwijl bovendien de we gen erbarmelijk slecht zijn en voor een deel geheel onbruikbaar zijn gemaakt. Uit Rome wordt gemeld, dat Duitschland en Italië Joego-Slavië van alle kanten met zware pantserdivisies, gemotoriseer de troepen, en vliegtuigen zullen aanval len, terwijl de vloot de kust zal bestoken. In de hoofdstad werd het heele verkeers- apparaat en de berichtendienst volgens DNB de eerste dag reeds doodelijk ge troffen Een Grieksche aanval in Albanië werd afgeslagen, waarbij volgens Stefani drie Grieksche divisies werden vernietigd. Van TURKIJE verwacht men, dat het zijn neutraliteit zal handhaven, hoewel hooge Engelsche officieren de laatste da gen druk in de hoofdstad confereeren Dat de verhouding van Joego-Slavië je gens HONGARIJE niet deugt, blijkt wel uit de luchtaanvallen, waaraan Hongaar- sche steden bij herhaling bloot staan. Toen Joego-Slavische vliegers een aan val op Szegedin deden, kwam het tot een gevecht met Hongaarsche jagers, die er in slaagden zes tegenstanders neer te schieten. Boeda-Pest is hevig verontwaar digd over het optreden van de Joego- Slaven en protesteerde fel te Belgrado. Zelfs de Hongaarsche hoofdstad moest Maandag luchtalarm maken. Ook de BULGAARSCHE hoofdstad werd door de Joego-Slavische bommen werpers niet ontzien. Zij lieten er van groote hoogte 20 bommen vallen, waar door een groot aantal personen het le ven moest verliezen. Intusschen wordt te Berlijn gewerk; aan een Witboek, dat documenten zal be vatten, welke aantoonen, dat sinds ge ruime tijd Griekenland en Joego-Slavië aoor hun niet-neutrale houding eigen land en volk in gevaar brachten. Daags voor 't binnenrukken van Duit sche troepen in Joego-Slavië sloot dit land een vriendschapsverdrag met RUSLAND. Hierbij is bepaald, dat beide partijen elkaar niet zullen beoorlogen en dat zij eikaars onafhankelijkheid, souve- reiniteit en territoriale onaantastbaar heid zullen eerbiedigen. Het verdrag werd aangegaan voor de tijd van vijf jaar. Een merkwaarig verdrag, gezien de gebeurtenissen op het oorlogsterrein. De bladen geven geen commentaar.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2