TEXELSCHE COURANT PAASCHMORGEN. 53ste Jaargang Zaterdag 12 April 1941 Eerste blad No. 5540 ZOO KOMT DE LENTE. Texelsohe Berichten Hoofdpijn - Migraine r'ö Z> 6 1Tlijnficvzdtjeó Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 lllli|lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll|||||| TER OVERDENKING. Illl uiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic HET LEVEN OVERWON. We hebben geen Paaschfeest gevierd als we niet de jubel van onvergankelijk leven in ons hebben voelen opstijgen, de jubel van het leven, dat de dood overwint. „Öm aan het eeuwige te kun nen gelooven, moeten we het eeuwige in ons hebben". Welnu, wij hebben het in ons, altijd, en door alles heen, maar wij zijn er ons veelal niet van bewust. Het kan zich niet altijd doen gelden, want het is vaak diep verborgen onder zooveel dat de wereld biedt, onder veel meer nog, dat we zelf daarover heen werpen in een gemoedstemming die het bedekt als een zware sluier, waardoor het niet heendringen kan. O, de mensch maakt zichzelf vaak rampzalig. Hij zit neder en treurt en voelt het vergankelijke als iets, dat blij vend is, dat hem altijd zal blijven neer drukken, hem steeds beletten zal blijde te zijn. Was hij maar bij machte tus- schen dat vergankelijke en het eeuwige een scheidslijn te trekken. Kon hij maar dorsten naar een teug van het levende water, dat zijn ziel zou verkwikken. Maar hij dorst niet, hij verlangt niet, hij strekt niet de hand uit naar wat bereid staat voor hem als voor ieder menschen- kind. Is het lijden dezer aarde dan niet zwaar? Is het niet moeilijk te dragen, dreigt het soms niet boven onze krach ten te gaan? Zeker, we geven het vol komen toe. Maar dit ééne moeten we niet loslaten: het gaat voorbij. Waar is ooit in banger doodsangst gestreden, in eenzamer verlatenheid geleden dan in Gethsemané? Het is goed, dat telken- jare die lijdensgeschiedenis ons op nieuw voor de geest wordt geroepen, vertolkt door heerlijke zangstemmen, die de aangrijpende klaagtonen doen trillen door onze ziel. Het is goed, dat we mede-leven en mede-lijden, om straks met vol bewustzijn de overgang mede te maken van droefenis tot blijd schap, van dood tot leven. Zie, de Paaschmorgen rijst. De ver slagenen, de ten doode bedroefden, ze begeven zich naar het graf, dat, naar zij meenen, hun alles bevat. Maar wat zij zoeken, zij vinden het niet. In de gouden stralen van de morgen wordt dan ech ter de blijde boodschap verkondigd: Het leven heeft de dood overwonnen. Laat ons de boodschap van 't Paasch feest verstaan. Alles om ons heen ont waakt tot nieuw leven. Zullen wij alleen in onze droefheid ten ondergaan? Of zullen ook wij de roepstem vernemen: Grijp naar wat eeuwig is? PASCHEN, 13 April 1941. VOOR HOOFD EN MART. HillllHHi ZONDAG. Hij is genade waard, die zijn schuld bekent. MAANDAG. Was de mensch slechts standvastig, hij v/as volmaakt. DINSDAG. Te groote liefde voor zichzelf, doodt de liefde voor anderen. WOENSDAG. Hooge posten maken groote mannen grooter, kleine kleiner. DONDERDAG. De beste opmerker en de diepste den ker is altijd de beste rechter. VRIJDAG. Is 't vreemd, dat een leeg leven zoo veel zwaarder te dragen valt dan een leven, dat gevuld is? ZATERDAG. Slechts medelijden troost. Om mede te kunnen lijden, moet men aan zichzelf weten, wat leed is, maar doorgestaan, overwonnen leed. HOE LAAT DE ZON. Za. 12 April op 6.51; onder 20.32. Zo. 13 April op 6.49; onder 20.33. Ma. 14 April op 6.46; onder 20.36. Di. 15 April op 6.44; onder 20.37. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Za. 12 April op 21.31; onder 7.18. Zo. 13 April op 22.53; onder 7.53. Ma. 14 April op 23.35; onder 8.34. Di. 15 April op onder 9.21. Laatste kwartier: 18 April 15.03. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 12 April 10.31 en 22.51. Zo. 13 April 11.12 en 23.34. Ma. 14 April 11.57 en Di. 15 April 0.20 en 12.43. Springtij 12 en 26 April. WAT ER GEBEURDE.... 12 APRIL: De eerste boot van de Ba- tavierlijn RotterdamLonden ver trekt van Rotterdam (1831) 13 APRIL: Het Edict van Nantes. (1598). 14 APRIL: Chr. Huygens wordt te Den Haag geboren (1629) 15 APRIL: Gustaaf Adolf verslaat Til ly bij de Lech (1632). Bevreesd voor de bovennatuurlijke glans Dier blinkende Hemelsche boden, Zijn ijlings de wachters met zwaard en met lans Het graf van de Heiland ontvloden „Wat zoekt gij de Levende onder doön, O vrouwen, uw Heer is verrezen." Zoo spreekt uit het graf een gestalte zoo schoon „Waarom zoudt gij wankelen, vreezen?" De Heer is verrezen l Met blijdschap en spoed. Verlaten de vrouwen de groeve. En brengen de tijding met heilige gloed Aan de nog steeds treurende droeven. Nu dansen de kreup'len en juichen de stommen. 't Is Pashcen, 't is Paschen alommen. HUIB FENIJN. llllilllllllllIlllllliillllllliHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEMEENTE TEXEL lil||||||j Illllliiiilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiilliiiilliiiiiiiililiiiiiiiiiiliiliiiiiiililiillllllllllll SCHOENENDISTRIBUTIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, aan belanghebbenden, dat schoen handelaren, die nog aanvraagformulieren voor schoenenbonnen in voorraad heb ben, deze niet meer aan het publiek mo gen afgeven. Deze formulieren dienen terstond ingeleverd te worden bij den plaatselijken distributiedienst. Texel, 10 April 1941. De Burgemeester, KAMP. DISTRIBUTIE. Openstelling Distributiekantoor. Deze week is bij uitzondering het dis- tributiekanoor ook vandaag geopend (tot 1 uur). Winkeliers, die gort en havermoutpap verkoopen, mogen deze papsoorten niet verkoopen op de bonnen, welke zijn aan gewezen voor gort of havermout. De distributiedienst zal op deze bonnen geen toewijzingen afgeven. WAARSCHUWING. Winkeliers worden er nog eens op ge wezen alle bonnen regelmatig op te plak ken, dus nummers bij nummers. Ook de bonnen behooren goed vast opgeplakt te zijn, zoodat zij niet los kunnen raken en zoek raken. De laatste tijd ontvangt de distributiedienst uit Den Haag veel be- scheideh van de winkeliers terug, welke foutief zijn ingevuld of waaraan het een of ander mankeert. In de meeste geval len lost de distributiedienst zelf deze puzzles op. Blijft de stroom van overtre dingen aanhouden, dan zendt de distri butiedienst alles door naar de betreffen- ae winkelier. Deze ondervindt dan zelf de moeilijkheden van slordige invulling of behandeling van zijn zaken. Winkeliers dienen er op te letten, dat de rantsoenbonnen van die artikelen, waarvan er hoogstens 9 mogen worden ingeleverd, opgeplakt dienen te worden in de eerste verticale kolom van een op- plakvel. Dit zijn dus de overschotten van die bonnen, welke overgehouden worden wanneer men geen 10-tal vol kan maken van de in te leveren bonnen, waarvan de distributieperiode is geëndigd. Dus koffie, suiker, zeep, de grutterswaren- bonnen enz. In geen geval mogen 9 bon nen ingeleverd worden van die artikelen waarvan wekelijks een bon wordt geldig verklaard, zooals boter, vet, gebak, kaas enz. Bij de bonnen, welke ingediend wor den van niet-weekartikelen, mogen geen nieuwe bonnen worden geplakt. B. v. Maandag kan ingeleverd worden bon 17 voor suiker; hier mogen bijgeplakt wor den hoogstens 9 bonnen 6 van de suiker bonnen, welke men de vorige maal heeft overgehouden doch geen nieuwe koffie bonnen, welke Maandag geldig verklaard worden. INLEVERING BONNEN. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dag, (dat is voor de week 1319 April voor allen Dinsdag a.s.) in te leve ren Voor suiker: bon 17 en hoogstens 9 bonnen van 6. Pe nieuw geldig te ver klaren bon mag niet ingeleverd worden. Voor gebak: alle bonnen 10, bon 11 van de broodkaart en de nieuw geldig te verklaren bon. Ook bon 6 van de bloem- kaart kan voor gebak ingeleverd worden. Van de boter- en vetkaart: alle bonnen 10, bon 11 en de nieuw geldig te ver klaren bon. Voor kaas: bon 62, 72, 63, 73. De bon nen 61 en 71 kunnen niet meer ingele verd worden. Voor eieren: alle bonnen 83, bon 93 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor vleeschwaren: alle bonnen 10 en de nieuw geldig verklaarde bon 11. Bakkers: alle bonnen 10, de bonnen 11 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Bloembon 6 kan ook inge leverd worden voor een toewijzing meel voor brood. Men dient nu niet meer op 700 af te ronden doch op veelvouden van 680. Ook het nieuwe ontvangstbewijs MD 201 dient ingevuld te worden. Slagers: voor een toewijzing voor vleesch alle bonnen 10 van de vleesch- kaart en bon 11 dezer kaart. BRANDSTOFFENBONNEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Bij het afhalen van brandstoffenbon- nen voor koken wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat zij, die in het bezit zijn van petroleumzegels voor ko ken, niet in aanmerking komen voor een brandstofbon. De verklaring, welke dient te worden afgelegd, moet onderteekend zijn door het hoofd van het gezin. Op het distributiekantoor kan men deze verkla- lingen bekomen. Wanneer het gezins hoofd niet kan komen, kan ook een an der gezinslid de verklaring, welke onder- teekend is door het gezinshoofd met de stamkaart van dit gezinshoofd aanbie den om een brandstofbon in ontvangst te nemen. GIFTEN WITTE KRUIS. N.N. (Juli 1940) f2.50. N.N., Den Hoorn f 2.50. BOERINNENBOND. Eigenlijk moeten we spreken van de Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen. die Dinsdag 1.1. in de Landbouwschool haar jaarvergadering hield. Maar de naam boerinnenbond zegt voldoende. Het was een recht gezellige en nuttige avond, welke onder leiding v. mevr. Kamp-Neubecker vlot en in de beste stemming verliep. Vaasjes met bloemen verleenden het lokaal een vroo- lijk aanzien. De voorzitster mocht 34 leden welkom heeten Weliswaar telt de Vereen, er 84, maar. waar in deze dagen de schoon maak hoogtij viert gaf zulk een op komst toch reden tot tevredenheid. Voor zitster deelde mede, dat het in de be doeling ligt op 22 Mei a.s. een bezoek te brengen aan Stoomwasscherij Texel en aan C.Z. Eendracht. Verder zal in de zomer nog een demonstratie plaats heb ben met het doel te laten zien, hoe de levensmiddelen, welke op de bonnen ver krijgbaar zijn, zoo doelmatig mogelijk kunnen worden aangewend. Hierbij zal van een electrisch fornuis gebruik wor den gemaakt Propaganda maken voor electrisch koken is niet het doel van deze demonstratie. Voortaan zullen de leden regelmatig 't Bondsorgaan, De Plattelandsvrouw, ont vangen. De kosten hiervan zijn in de contributie begrepen. Vervolgens las de secretaresse het jaar verslag, waarin hetgeen het afgeloopen jaar had opgeleverd, werd gememoreerd. Voorzitster bezocht als afgevaardigde de Prov. Vergadering te Alkmaar en bracht daarvan verslag uit. Meegedeeld werd, dat in de Jeugdherberg te Schoorl van 16 April tot 21 Mei een cursus, uit gaande van de Volkshoogeschool, kan worden gevolgd (kost f 11 per week, al les inbegrepen). De distributie van vaste brandstoffen ten plattelande laat wel wat te wenschen over. Gaarne wil de Bond trachten, hierin verbetering te doen brengen en daarom stelt ze een enquête in. (Ook hier werden daartoe vragenlijs ten uitgedeeld). Op de Bondsvergadering werd ook gewezen op het nut van het houden van een geit; deze zou wel drie L. melk per dag met een hoog vetge halte geven. Een uitkomst, wanneer de melk straks nog meer wordt beperkt. Maar de echtgenoote van een veehande laar wierp roet in het eten, door mee te deelen, dat op de laatste Purmerender markt wel een heel groot aantal bokken was aangetreden, maar geiten.... niet een! Aan het verslag van de penning- meesteresse ontleenen we, dat een batig saldo rest van f 178. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de leden mevr. Van den Ban en mevr. Keijser-Breesnee gekozen mevr. Rab-Dros en mevr. De Wolf-Kik- kert. De aftredenden, die niet herkies baar waren, werd dank gebracht voor de prettige wijze, waarop zij met de overige bestuursleden hadden samenge werkt. Onder de bedrijven door werd thee met een gebakje geserveerd. De meeste dames hadden een handwerkje meegeno men, wat aan de gezelligheid ten goede kwam. JAARVERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Op de Beurs hoorde ik zeggen: Er wordt tegenwoordig meer over erwten en boonen gesproken dan over bollen. Aldus de heer H. Leber in zijn openingswoord in de Woensdag in De Oranjeboom ge houden vergadering van de afd. Texel van Bollencultuur. Geen wonder, want de tulpen- en hyacinthenkweekers moeten immers 50 pet. van hun bollen land beschikbaar stellen voor de teelt van zaadboonen. De teelt van voedings middelen moet in deze tijd zooveel mo gelijk worden bevorderd. De vergadering werd door 13 leden bij gewoond. Voorzitter heette allen welkom en gaf vervolgens een beschouwing over de huidige toestand, welke er voor het bloembollenvak weinig rooskleurig uit ziet. De vaststelling der minimumprijzen laat nog steeds op zich wachten, wat remmend werkt op de vroege handel. Voor Texel is belangrijk, dat de ver schillende instanties toezegging hebben gedaan, dat zij de minimum-narcissenprij zen beduidend hooger zullen stellen. Croeussen en tulpen zullen voor in- oustriedoeleinden in aanmerking kunnen komen. Jammer, dat de narcis tot nu toe voor geenerlei doel (buiten zijn eigenlijke bestemming) kan worden aangewend. Wel worden dienaangaande onderzoekin gen verricht. Vorige oorlog brachten de narcissen ten slotte nog 'n aardige prijs op. Misschien, dat dit ook nu nog het ge val wordt. Er wordt gewerkt aan een andere or ganisatie van de bloembollenvereenigin- gen. Het zal wel zoo worden, dat de kweekers en de exporteurs afzonderlijk worden georganiseerd. Over de oplossing van het Virus- vraagstuk. is deze winter heel wat te doen geweest Dit doet veel goeds voor de toekomst hopen. Ook voor de nar- helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct cissenkweekers op ons eiland. Gelukkig komt het grijs op Texel maar weinig voor, daar de kweekers daaraan sinds jaren veel aandacht hebben geschonken. De partijen werden zooveel mogelijk ge zuiverd. Ernstiger wordt hier de cultuur door de vlieg bedreigd Er kan niet ge noeg op bestrijding van dit kwaad wor den aangedrongen. Door het laten over staan van partijen is de plaag weer be langrijk toegenomen Wie zijn plicht ver zaakt, bezorgt niet alleen zichzelf last, maar ook de kweekers in de omgeving. Het is zeker toe te juichen, dat de Keu ringsdienst in dezen met gestrengheid optreedt en zoo noodig boete oplegt. Voorz. sloot zijn openingswoord met de wensch, dat ieder zijn bollen zoo goed mogelijk zou verzorgen, opdat ieder de kansen volledig kan benutten, wanneer de oorlog zal zijn uitgeraasd. Ingekomen was een schrijven van de Procureur-generaal, houdende goedkeu ring belegging alg. yerg. mits onderwer pen van politieke aard, direct of indirect, achterwege blijven. Hieraan heeft de verg. zich stipt gehouden: De besprekin gen beperkten zich tot voor 100 pet. tot het vak. JAARVERSLAG. Dit verslag, aldus de heer H. Bruijn, secretaris, verschijnt he laas onder de meest ongunstige omstan digheden, welke er ooit voor de bollen teelt zijn geweest. 1940 was een jaar van teleurstelling en zorg. De strijd om het bestaan was moeilijker dan ooit. Aan vankelijk was er zoo goed als geen han del, zoodat velen rondliepen met het plan de bollen maar niet te rooien. Tegen de verwachting in werd het voor Duitsch- land bestemde contingent verdubbeld, maar de prijzen, welke aanvankelijk wer den besteed, waren maar iets boven de minimumprijs, zoodat velen hiervoor niet wilden rooien. Toen de prijzen wa ren opgeloopen tot 1518 gld., hadden de bollen nieuwe wortels gekregen. Toen was rooien niet meer mogelijk, wat de prijs van de Sion nog meer deed stijgen. Het pet. bollen, dat op Texel is blijven zitten, mag zeker op minstens 75 pet. worden geschat. Wat onze afd. betreft: Actie naar buiten werd gevoerd, samen met het HBG, in verband met de ver plichte inlevering van narcissen. Ver zoek om uitstel voor wie niet gerooid hadden, werd evenwel van de hand ge wezen. Het ledental bleef 54 Wat het nieuwe seizoen zal brengen? Wij weten het niet en aan voorspellen zullen we ons niet wagen. Secr eindigt met de wensch uit te spreken, dat het oorlogsmonster spoedig tot rede mag zijn gebracht en de bollen weer naar alle windstreken kunnen wor den verzonden. REKENING Boeken en bescheiden door de heer P Dalmeijer gecontroleerd en in goede orde bevonden. Totaal ont vangsten f72 80, uitgegeven f46.90. Sal do f 25.80. Tot afgevaardigden naar de Algem. Vergad. te Haarlem werd volgens rooster benoemd de heer N Schumaker en na herhaalde stemming de heer H. Leber. Bij de rondvraag merkte de heer M. Bakker op. dat er weinig narcissen in 't surplusfonds „terecht" zijn gekomen, doch dat toch 24 pet. wordt afgetrokken. De heer S. J. Flens meent echter, dat er juist een groot aantal narcissen over het surplusfonds is gegaan. Naderhand zijn n.l. nog verscheidene partijen van expor teurs en kweekers aangevoerd. De heer J. G van Leeuwen deed ten slotte nog enkele mededeelingen over de vlieg. Over het algemeen valt het best mee. Er is niet zoo bar veel aangetast als gevreesd werd, tenminste.in aanmer king genomen het feit, dat veel velden cioor de kweekers onaangeroerd zijn ge bleven. Er zijn velden, waar de contro leur ze met een „lantaarntje" moet zoe ken. Op luw liggende velden heeft de vlieg aanmerkelijk meer scha aangericht dan op die, waar weer en wind vrij spel hadden. In antwoord op een vraag van de heer M Bakker, deelt de controleur mee, dat de vergassingsproeven nog niet geheel beëindigd zijn. In zijn slotwoord dankte de voorz. voor de op prettige wijze gehouden besprekin gen. J. (DOOR EEN STEDELING). Ook aan mij, verdorrende stedeling, openbaart zich de lente, terwijl ik in de gouden damp van het zonnetje neuriënd op mijn balconnetje sta, met niet meer dan zoo'n paar onnoozele gedachtentjes. 'k Weet zelf niet wat. Ik kijk maar wat rond.... naar een verver Ja, juist, 't Is lente, want er is een verver bezig.... met een heerachtig dubbel boordje om, dat opstatigt uit zijn witte kielik ruik een Virginie-geurtje, dat wegslin gert uit zijn cigaret. Hij verft de achter gevel en buigt zich. jakkes, hoe grie zelig. ver over een balustradetje. Ginds is 'n zoldervenstertje, dat uitzicht geeft op een zinken platje. Zoo kan ik er wel een dozijn tellen, maar hier gaat het ïaam open met het geluid van een schreiend kind. Er komt een stoel uit en dan een been en dan een teiltje en dan een warharig meisje. Nu komt er weer een been en weer een meisje en ook een bus, die leeggegoten wordt in het teiltje. De schilder staakt zijn kwaststreken en ziet belangstellend toe wat de meisjes doen. Zij wasschen jurken in een gevaar lijke, vluchtige stof, die de open lucht behoeft om geen onheilen te veroorza ken. Zij ginnegappen maar zoo wat rond het teiltje, hoor, om de aandacht van de verver te trekken. Een rose japonnetje wordt gestadig ondergedompeld in de reinigende vloeistof. Kijk. daar gaat een musch door de lucht met 'n strootje in haar snavel. Ik wou wel zien, waar zij haar nest bouwt, maar zij gaat te loor in het saaie dakendoolhof voor me. Het licht is van wasemende mildheid en de wasschende meisjes weten, geloof ik, zelf niet waar ze om lachen. De schilder fluit een schrille melodie uit een Duitsche operetteen een weduwe dunkt me brengt al haar beddegoed naar buiten in een kleuterig tuintje. Er staat een pereboompje in, dat bepaald Engel- sche ziekte heeff gehad, maar het is toch bespikkeld met rijp-witte bladpuistjes. Hé, overal hangt wat te drogen. Daar twee paar kousen.daar een paar lichtgele handschoenennatuurlijk, is lente en wat zou dat zijn? Een goed- ne onderjurk, denk ik. nog zwaar van vocht neergestrakt aan een lijntje. De merel, die tusschen de groeiende croeus sen scharrelt, is er niet bang van.en poesen liggen, verzadigd van Maartsch mingenot, te sluimeren op afdakjes Ook hoor ik de radio weer, die wat spichtige lunchmuziek uit de verte aan reikt en de meisjes stoppen de heele garderobe voor de zomer in hetzelfde sopje. er komt geen eind aan en de weduwe omvat haar veeren bed in een gulle omhelzing. Het spijt me eigenlijk, dat ik ook niet wat te wasschen of te verven heb maar ik zou niet weten wat. Het hoort zoo bij de lente.Ach, er is een tweede merel gekomen, die de eerste maar hard nalooptwat een halve gare.en er slap rondfladdert onder het uitkloljken van geluidjes of er een groote flesch wordt leeggeschonken „Moe, 'k chaanaaschoul!" verkondigt een blond jongetje. Ergens antwoord binnenskamers een alt. „Neizanikt de kinderstem „Pahebbouksejasniejan". De verver fluit nog altijd. Een kip ka kelt honderd uit over een ei en verderop beroffelt een werkster een heel groot tapijt, dat op een blauw geverfde stander ligt gespreid. Hoe zal het nu buiten zijn? Buiten is nu het boomsuizen in de bosschen, buiten welven nu de groene tapijten van het winterkoren over de heuvels, buiten klinkt nu het zilvervloeiend bruidslied van de nachtegaal. En toch ben ik blij, als die twee meisjes lichte jurken wasschen in een teiltje en ik de moeder van het kind, dat zonder jas naar school toeging, bezig zie spinazie uit te pluizen. (Ch. Cocheret, „Poppenkast"

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1