TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Woensdag 7 Mei 1941 No. 5547 Uit Texels Raadzaal *0 Z> TTUJnihMdtï&> Texelsche Berichten ONS ZIEKENHUIS. Moe-Loom-Lusteloos Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 12V* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. ||||||llllllli[llllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllll!l!llllll|inn illinium hoe laat mnmmi ||||||lllllllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||l|||!llll||l|l||l!IIII||||||||| DE ZON. Wo 7 Mei op 6.onder 21.14. Do. 8 Mei op 5.58; onder 21.16. Vr. 9 Mei op 5.56; onder 21.18. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Wo 7 Mei op 15.78; onder 4.16. Do. 8 Mei op 17.38; onder 4.43. Vr. 9 Mei op 19.onder 4.73 Volle Maan 11 Mei: 7.15 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 7 Mei 6.34 en 19.07. Do. 8 Mei 7.37 en 20.05. Vr. 9 Mei 8.33 en 20.59. Springtij 11 en 27 Mei. BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30 Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19. BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 16.15 uur. Van Den Burg: 11 en 17.30 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9.30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. WAT ER GEBEURDE.... 7 MEI. De componist Joh. Brahms te Hamburg geboren (1833). Dr. C. J. K. van Aalst, oud-pres. Nederl. Handelmij., te Hoorn geboren (1866) 8 MEI: De Negus van Abessinië komt met gezin en gevolg te Haifa aan om vandaar door te reizen naar Je ruzalem (1936). Dr. Oswald Spengler, filosoof, te Muenchen overleden (1936). 9 MEI: De baby van Charles Lind bergh, die sedert 1 Maart 1932 wordt vermist, wordt dood gevon den in de nabijheid van de villa der familie Lindbergh. Het verkeert reeds in sterke mate in staat van ontbinding Aan de kleeren wordt het lijkje als dat van Lindbergh's kind herkend. (1932). OPBRENGST COLLECTE W.H.N. De opbrengst van de 2 en 3 Mei ge houden Winterhulpcollecte was: Den Burg f 148,33 Oudeschild 26,82 Den Hoorn 34,41 De Koog 23,78 De Waal 19,45 De Cocksdorp 20,68 Oosterend 24,14 Eierland 13,69 Totaal f 311,30 AFSCHEID KOSTER JAC. WITTE. In het feestelijk versierde zaaltje van het St. Janshuis was Zondag na de Hoog mis een flink aantal parochianen bijeen gekomen om afscheid te nemen van „Jaap de Koster". Pastoor Brinkman sprak zijn scheiden de koster op de hem eigen geestige wijze toe, waarbij hij de verdiensten van Jaap nog eens helder belichtte. Tenslotte bood pastoor een drietal mooie stoelen aan namens het kerkbestuur. „Niet alle drie voor Jaap", zoo merkte de pastoor op, maar ook voor zijn trouwe helpsters, Ca- trien en Anna, die je na het overlijden van je vrouw tien jaar trouw ter zijde hebben gestaan". Ook de misdienaars bleven niet achter; zij vereerden de scheidende koster een pijp, tabak en sigaren, cadeau's, die voor al nu zeer welkom zijn. Jaap bleef geheel zichzelf toen-ie bij zijn dankwoord opmerkte: „Mijn spee- ches-boekje is met de verhuizing wegge raakt, dus, daarom pastoor en alle men- schen, mijn hartelijke dank". Met een handdruk scheidden dan allen van de koster, aan wie we gaarne veel rustige jaren in zijn mooie huisje tegenover de kerk toewenschen. Zitting van Zaterdag 3 Mei 1941, aan vangende te ruim half drie namiddags. Voorz.: Mr. A. F. Kamp, Burgemeester Secr de heer C. Jonker, Gemeente-se cretaris. Voorz. heet allen welkom en deelt daar op mede, dat de heeren A. Epe en Joh. Parlevliet bericht van verhindering heb ben gezonden. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken Voorz. deelt mede: A. dat de gemeentekas bij de controle op 29 Maart j.l. een eindsaldo aanwees van f 13735.15, hetgeen in overeenstem ming was met de boeken en dat 't supple toir kohier hondenbelasting was vastge steld op f 100. B. Ingekomen is een referaat van Ir. Brums, betreffende de uitbreiding van de Electrische Centrale De heer Bruins hoopt, dat dit referaat de instemming van de raad heeft. C. De gemeente-arbeiders in vaste dienst, de heeren P. Zijm, P. Spigt, Bak ker, A. Huizinga, Adr. Stiggelbout en J. Visser betuigen hun dank .voor de sala ris verhooging. D. Meegedeeld wordt, dat het verzoek van B. en W. aan de desbetreffende auto riteiten om de loonen van de in de werk verschaffing te werk gestelden te mogen verhoogen, voorloopig is afgewezen. E. Het Mij. Ziekenfonds Texel heeft aan B. en W. verzocht, gezien het groot aantal opnamen in het noodziekenhuis alhier, de kosten der ligdagen te verla gen tot f 2.50 per dag. Het betoogt, dat de ligkosten te Jülianadorp eveneens f 2.50 bedragen. Voorz. deelt mede, dat de betrokken autoriteiten afwijzend ad- viseeren en merkt in dit verband nog op, dat de kosten per bed voor de gemeente Texel nog vèr boven de drie gld. lig gen, waarom verlaging absoluut onmo gelijk is. Zulks is inmiddels reeds aan genoemd fonds kenbaar gemaakt. Raad staat pal voor behoud van ons Noodziekenhuis! B. en W., aldus de voorz., hebben hun oor bij de bevolking te luisteren gelegd inzake het Noodziekenhuis. Algemeen voelt men voor het behoud van het zie kenhuis. Naar aanleiding daarvan heb ben B. en W. besprekingen gevoerd met diverse autoriteiten. 4 April zijn bespre kingen gevoerd met de heer Michels (lid Ged. Staten) en dokter Brederode en op 10 April met de Hoofdinspecteur en de Inspecteur van de Volksgezondheid, me de in tegenwoordigheid van de heer Bre derode en Dr. Brand, chirurg te Utrecht, die zijn groote chirurgische en zieken- huiservaring belangeloos ter beschikking van het gemeentebestuur stelt. Voorzitter merkt in dit verband op, dat deze besprekingen zuiver oriëntee- rend waren. Vast staat wel, dat, zoolang de oorlog duurt en 's nachts geen over tocht per boot kan plaats vinden, de ge meente op subsidie kan blijven rekenen. Teneinde te kunnen beoordeelen, of het ziekenhuis ook onder normale omstan digheden levensvatbaarheid zal hebben, en voorts om de economische mogelijkhe den te beproeven, zal het voorloopig ge durende drie proefjaren na de oorlog in stand worden gehouden, aldus het voor stel van B. en W. Dienovereenkomstig zal getracht worden met rijk en provincie tot over eenstemming te komen. Getracht zal wor den ook voor die drie jaar subsidie te verkrijgen. Spr. voegt hier aan toe, dat de gemeente ook een veer zal moe ten laten, terwijl bovendien door 'n „In standhoudingsfonds" uit de bevolking zal moeten blijken, dat Texel een offertje voor het ziekenhuis overheeft. Eerst na die 3 proefjaren zal tot de eventueele bouw van een ziekenhuis worden overge gaan. Ook voor de periode nadien wordt op Rijks- en Provinciale subsidie ge hoopt. Ook zal waarschijnlijk concentra tie van de sociale hygiëne moeten volgen. Voorz. deelt vervolgens mede, dat het in de bedoeling ligt de kamers van het ziekenhuis nog vóór de winter tochtvrij te maken, de deuren te verbreeden, enz. Naar raming zal deze restauratie een be drag vorderen van 23000 gld., welke som over genoemde drie jaren kan wor den verdeeld. Dhr Kager juicht de pogingen van B. en W. van harte toe: We moeten ons zie kenhuis nog langer dan drie jaar na de oorlog in stand zien te houden, laat het in vredesnaam dan maar financieele of fers kosten: Ze zullen met plezier worden gebracht. Ook de burgerij, vervolgt spr., hoopt, dat ons ziekenhuis tot in lengte van jaren blijft bestaan. Dhr Jb. Bruin sluit zich aan bij de woorden van de heer Kager en vraagt, of ook met de heeren doktoren overleg is gepleegd. Voorz.: Dat hebben we nog met en even min met de ziekenfondsen, Witte Kruis, enz. B. en W. hebben zich in eerste in stantie bepaald tot de officieele advies instanties. Eerst dient een en ander met het Dep. van Soc. Zaken be sproken te worden. Dhr Dros deelt de meening van genoemde sprekers. Hij hoopt, dat BenW op redelijke grondslag handhaving van het ziekenhuis zullen be werkstelligen. In de Raadsvergadering van Zaterdag heeft de Vroedschap zich bezig gehouden met plannen voor het in stand houden van ons ziekenhuis, ook nadat de oorlog atgeloopen zal zijn. Daar komt heel wat voor kijken, maar wetende hoezeer de Texelaars, niet één uitgezonderd, daartoe gaarne zullen meewerken twij felen we er niet aan. of de pogin gen zullen met goede uitslag wor den bekroond. 3. Benoeming onderwijzer o.l. school te Den Burg. 4. Idem te Den Hoorn. Nadat de raad deze punten eerst met gesloten deuren had behandeld volgt stemming in het openbaar. De heer Chr. van der Kolk, waarnemend hoofd der O.L. school te Den Burg, wordt met al- gemeene stemmen benoemd tot on derwijzer aan de o.l. school alhier, ter wijl de heer A. Alderlieste, volontair aan de o.l.s. te Den Hoorn met 9 stemmen wordt gekozen tot onderwijzer aan de school te Den Hoorn. Op de heer H.Bak ker wordt één stem uitgebracht. 5. Huur hulpschoollokaal te De Koog. Aan de o.l. school te De Koog mag van 1 April af een derde leerkracht op kos ten van het rijk werkzaam zijn. Voorge steld wordt als hulpschoollokaal de eet zaal van Pension Igesz in gebruik te ne men. Deze zaal is voor dat doel uitste kend geschikt. De huur bedraagt f 25 per maand (gebruik toilet inbegrepen), plus f 10 voor het schoonhouden. Ook komt voor rekening der gemeente het aanbrengen van een schot (f40) voor het afscheiden van een gang met kleeren- brgplaats. Dhr De Lugt merkt op, dat de huur prijs aanmerkelijk lager ligt, dan die, welke aan dhr Ebbinge Wubben wordt betaald. Voorz. betoogt, dat de prijs on geveer overeenkomt doch dat de zaal van de heer Igesz uiteraard verschilt met een bollenschuur. Wordt z.h.st. aangenomen. 6. Opheffing Schoolcommissie. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van de Schoolcommissie en van de desbetreffende verordening. De Com missie immers heeft geen reden van be staan meer. Reeds werd haar taak aan merkelijk ingekrompen, doordat bij de inwerkingtreding van de L.O. wet van 1920 haar met langer werd opgedragen de scholen minstens tweemaal per jaar te bezoeken. Verder werden Oudercommis sies ingevoerd en een Ouderraad inge steld. Wordt z.h.st. aangenomen. 7. Benoeming bestuursleden Stich ting tot bevordering van het land en tuinbouwonderwijs. Benoemd worden de heeren Kors Bre- man (9 st.), Jb. Keijser Dz. (7 st.) en P. van Lieren (10 st Op de heeren R. de Leeuw en Jb. Roeper Johz. worden resp. 1 en 2 stemmen uitgebracht. 8. Verkoop van bouwterreinen. Voorgesteld wordt aan de heer A. A. Kant en zijn zwager, de heer J. J. van Deursen, te Gorkum, die zich metter woon hier komt vestigen, 1070 vk. M. grond te verkoopen, deel uitmakende van het land, destijds door de gemeente van wijlen de heer J D. Roeper ge kocht en grenzende aan het perceel, door de gemeente aan de heer J. J. Vonk ver kocht. Koopprijs f 2000, wat neerkomt op f 2.per vk. M. voor een hoekperceel van 400 vk. M en op f 1,80 voor het resteerende deel van het terrein. Er zullen drie woningen onder één kap wor den gebouwd. B.enW. stellen als voor waarde, dat de drie woningen nog dit jaar gebouwd worden (anders f 1000 boe te) en dat ze per stuk op minstens f 4500 komen. De heeren J. J. Zegel en K. Zegel Fz. te Oudeschild wenschen aan De Koog 'n perceel grond voor de bouw van een woonhuis te koopen en wel 597 vk. M., a.d Minister Ruysweg, noordwaarts van het perceel, in 1939 aan de heer R. Smit verkocht. Het perceel is a.d. Minis ter Ruysweg 19 M. breed en grenst aan de noordkant aan een op het uitbrei dingsplan geprojecteerde weg. B. en Wi stellen als voorwaarde, dat het huis nog dit jaar gebouwd wordt (anders f 1000 boete) en dat het minstens f 6000 zal kosten. Verder wordt voorgesteld voor de bouw van vier woningen aan de heer E. van den Ban te verkoopen: 892 vk. M. grond, gelegen aan de sloot De Zes en wel voor f 1800. Het beding is gemaakt, dat kooper f 1000 boete krijgt, wanneer niet voor 1 Jan. a.s. de vier huizen wor den gebouwd (bouwkosten minstens f 3750). Kan door onvoorziene omstan digheden ter beoordeeling van B. en W. de bouw niet doorgaan, dan komt de koop niet tot stand. Voorz. verklaart, dat de heeren Zegel dezlfde voorwaarden als de heer Van den Ban accepteeren. Wanneer de kooper ge legenheid heeft om te bouwen, maar niet vóór 1 Jan. bouwt, wordt hij met f 1000 beboet, wanneer hij wél wil, maar daar toe geen gelegenheid vindt, wordt geen boete opgelegd. Kort voor de vergadering is nog een verzoek ingekomen van de heer Biem Vlaming, Oosterend, om voor f 1975 525 vk. M. grond te mogen koopen aan de Witte Kruislaan t.o. het Witte Kruisge- bouw. Dhr De Lugt hoopt, dat het met de langs de perceelen van dhr Kant, Van Deursen en Van den Ban geprojecteerde weg anders zal loopen'dan met het over- groote deel van de Emmalaan. Voorz.: Aanleg van bedoelde weg zal niet zeer spoedig gaan, maar het st\jk, waaraan de te bouwen woningen komen te liggen, willen we toch zoo spoedig mogelijk in orde brengen en de rest zoo gauw als het kan. Dhr De Waard: Waar huizen ko men, komt een weg. Wordt z.h.st. goedgekeurd. werken stimuleerend en opwekkend. 9. Aangaan van geldleeningen en ter leen verstrekking van gelden aan de N.V. T.E.M. De TEM wenscht van de gemeente f 7360 te leenen tot dekking van de kos ten van kabel- en andere werken in verband met de aansluiting van de beide gemalen der Dertig Polders. B.enW. stel len voor dit verzoek in te willigen en daartoe van de Boerenleenbank dat be drag tegen vier ct. 's jaars te leenen. Af lossing in 23 jaar. Verder wordt voorgesteld nog f 50.000 aan de TEM te leenen en wel in verband met de aanschaffing van een zuiggas-in- stallatie, de stichting van een gebouw daarvoor en het ombouwen van een der Dieselmotoren. De gemeente kan het geld leenen van het Bankierskantoor Staal en Co. N.V. te Den Haag tegen vier pet. per jaar, af te lossen in tien jaar. Voorz. verklaart, dat van verscheidene kanten geld ter leen is aangeboden. Daar om zijn we, aldus spr., tamelijk goed ge slaagd. Dhr Joh. Eelman vindt de af lossingstermijn van 10 jaar wel wat kort. Met een eventueele achteruitgaan de tijd moet toch rekening worden ge houden. De tarieven kunnen misschien iets verlaagd worden, wanneer de lee ning een langer looptijd heeft. Voorz. antwoordt, dat verlenging bezwaarlijk is. Dhr De Lugt vindt het voorbehoud van het boetesysteem ook bezwaarlijk. Tenslotte wordt ook dit puna z.h.st. aangenomen 10. Regeling sluitingsmiddag voor vleeschwinkels. De Texelsche Slagersvereen. verzoekt de Raad te bepalen, dat de slagerswin kels voortaan Woensdag na 13 uur ge sloten moeten zijn en wel om te komen tot een uniforme vrije middag voor het personeel en een vrije middag voor de patroons Bij onderzoek bleken de ex ploitanten van alle slagersbij drijven in deze gemeente het adres te ondersteunen waarom B.enW. de raad voorstellen aan het verzoek gevolg te willen geven. Goedgekeurd z.h.st. 11. Borgstelling in verband met het maken van gierkelders. Gad Staten zijn bereid een crediet te verleenen van hoogstens driekwart dei- bouwkosten aan hen, die een gierkelder zouden willen bouwen, natuurlijk onder bepaalde voorwaarden en gehoord het advies van de landbouwconsulent. De gegadigde zou zelf minstens een kwart der kosten moeten kunnen betalen. Voor het geleende geld wordt vier pet. per jaar berekend, af te lossen in vijf jaar. Aan de gemeente wordt gevraagd mee te werken door aan de provincie een borg stelling te verstrekken van een kwart der bouwkosten ingeval betrokkene niet in staat is, zelf de helft van de bouwkos ten te voldoen. B.en.W. stellen voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Voorz. verwacht zeer weinig aan vragen Dhr Leber: Op de meeste boerde rijen zullen wel gierkelders aanwezig zijn. Wordt z.h.st. aangenomen 12. Wijziging politieverordening. Van het Dep. van Binnel. Zaken werd bericht ontvangen, dat van de zijde van de Höhere SS en Polizeifuehrer verzocht wordt te bevorderen, dat in de plaatse lijke politieverordening voorschriften no pens sneeuwruimen worden opgenomen in aansluiting aan de in Duitschland gel dende bepalingen. In het bijzonder moet het strooien van zout verboden worden, omdat dit rubberbanden en gummi- en leeren schoenzolen ontijdig en blijvend aantast. B. en W. bieden de raad ter vaststelling een ontwerp-besluit tot wij ziging van de politieverordening aan. Goedgekeurd z.h.st. GEEN KERMIS. Volgens de bestaande verordening zou in deze gemeente dit jaar kermis worden gehouden van 30 Juni t.m. 6 Juli. Het behoeft geen betoog, aldus B. en W., dat het in de ernstige tijd, welke ons volk thans beleeft, niet gewenscht is, kermis te vieren. Voorgesteld wordt de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben, waar toe door de raad z.h.st. wordt besloten. 13. Kinderbijslagen en tijdelijke toe lagen aan ambtenaren en ander personeel. Ged. Staten zijn van plan ook voor Burgemeesters, gemeentesecretarissen en ontvangers een kinderbijslagregeling in et voeren (voor elk kind beneden 18 jaar, mits meer dan twee in getal, drie pet. van de bruto-wedde, minimum f 60. maximum f 205 per kind). Ged. Staten vragen het oordeel van de raad. B.enW. stellen de raad voor te verklaren, dat te gen zulk een regeling geen bezwaar be staat. Aan het gehuwd rijkspersoneel is met terugwerkende kracht tot 1 Dec 1940 een tijdelijke toelage verleend van zes pet. van de bruto-wedde of het bruto-loon, voor zoover die wedde of dat loon, ver meerderd met deze toeslag, een bedrag van f 1900 met overschrijdt. De secr.-ge- neraal van Binnenl. Zaken geeft de ge meentebesturen in overweging, voor het gemeentepersoneel eenzelfde regeling vast te stellen. B. en W. achten hiervoor termen aanwezig. Mede stellen B.enW. voor gevolg te geven aan de wensch van het Departement ook aan de veldwach ters een kindertoelage toe te kennen (fi- nanc. gevolgen heeft dit voor de gemeen te nog niet. Geen der veldwachters zal er van profiteeren. De toelage word n.l. uitgekeerd, te beginnen bij 't derde kind beneden 15 jaar. De toelage varieert van 10 tot 25 ct. per dag bij een loon per dag van f4.of minder tot f 8.of meer). Voorz. merkt op, dat in onze gemeente geen van allen hiervan kunnen profitee ren Dhr Kager betreurt, dat niet een regeling van algemeene aard is voorge steld Voorz. merkt ter verduidelij king op, dat de zes pet. verhooging nog boven de nieuwe verhooging komt. 14. Wijziging der veldwachtersverorde ning. Nu de wettelijke bepalingen met be trekking tot het capitulantenstelsel bui ten werking zijn gesteld, komt het de Secr.-generaal van Binnenl. Zaken voor, dat het voorschrift, dat voor (gewezen) capitulanten, die tot burgerlijk politie ambtenaarzijn benoemd, van hun. dienst tijd bij de politietroepen of de maré chaussee zes jaar niet meetellen bij de bepaling van de jaarwedde, moet verval len. De desbetreffende verordening on zer gemeente bepaalt, dat aanstelling van capitulanten op minimumwedde ge schiedt. Bij informatie is gebleken, dat ook deze bepaling haar bestaansrecht heeft verloren. Voorgesteld wordt de be treffende verordening in overeenstem ming met het bovenstaande te herzien. Goedgekeurd z.h.st. 15. Kwijtschelding pacht exploitanten Noordzeestrand. De exploitanten van strandtenten zijn vorig jaar niet in de gelegenheid geweest hun bedrijf uit te oefenen. De enkele ten ten, welke geplaatst werden, hebben geen voordeel opgebracht. De billijkheid brengt daarom mede, aldus B. en W., hun over 1940 kwijtschelding van pacht te verleenen. De gemeente heeft geen badmeesters aangesteld en had geen an dere kosten van beteekems. Het Rijk gaf kwijtschelding van de huursommen tot een gezamenlijk bedrag van f 135. B. en W. stellen voor kwijt te schelden: aan N.V. Strandhotel Prinses Juliana f285; aan P.W. Daalder, De Koog, f380; aan H. Wuis De Koog. f 60; aan G.Buis, Westermient, f 96.25. Goedgekeurd z.h.st. 16 Extra hulp in natura aan werkloo- zen, e.a. Ook over 1941 kan extra hulp aan werkloozen worden verleend. In de eerste plaats is deze hulp bedoeld voor de werkloozen met de grootste gezinnen, waar door langdurige werkloosheid met betrekking tot de aanschaffing van klee ding, dekking en schoeisel zoodanige ach terstand is ontstaan dat verstrekking van extra hulp noodig is. De hulp mag uitslui tend in de vorm van kleeding, dekking en schoeisel worden verleend. In geen ge val mogen levensmiddelen, brandstoffen of huishoudelijke artikelen worden ver strekt. Over 1941 mag in deze gemeente ten hoogste f 799,50 worden besteed per werklooze volgens het gemiddeld aantal werkloozen dat de eerste tien mnd. van 1940 als werkzoekende stond inge schreven (123) Van het bedrag wordt f 4.50 per werklooze gedragen door het Rijk, zoodat f 2per werklooze voor re kening van de gemeente komt. De extra hulp aan kleine boeren en tuinders be paalt zich gemiddeld tot f 3.25 per kleine boer of tuinder, die over de eerste maan den van 1940 als zoodanig bekend ston den (zes personen). Van de f 3.25 draagt het rijk f 2,25 bij Voor gemeenterekening komt in totaal dertien maal f 2 - plus zes maal f 1. Goedgekeurd z.h.st. Dhr Bruin brengt in het midden, dat de te werkgestelden thans nog minder bedeeld worden dan voorheen. De tijd is gemeen slecht en wanneer verhooging wordt voorgesteld, krijg je een afwijzend antwoord. Dhr Westdorp is het roe rend met spr eens, maar verwacht, dat het voor de te werk gestelden in de na bije toekomst toch beter zal worden. Het N V V. poogt de loonen in de werkver schaffing binnenkort te stellen op dezelf de basis als in 't vrije bedrijf. Z.O.Z.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1