TEXELSCHE COURANT PUROL 53ste Jaargang Zaterdag 10 Mei 1941 Eerste blad No. 5548 Texelsche Berichten Onrustiq rilynfiwidti ZeiiiMtxdadCett&n Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg ||||||iiiiiiiiiiiiiiiii!ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| TER OVERDENKING. |||li|!!iiiiiiiiiiiiii!i:iii!i!:ii:ii:iiiii!i:;i!ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!|||||| SPREEK MINDERZEG MEER! Hoevelen hebben over alles en nog wat zoo dadelijk maar een eigen oor- aeel en een heel betoog klaar. Ze zetten een geheele redeneering op en beslissen de moeilijkste vraagstuk ken tusschen twee ademhalingen. Er zijn menschen, die aldoor moeten spreken, wier mond niet stil staat. Maar wanneer men dan hun redenee ring rustig beoordeelt, blijft er weinig van over. Ze hebben veel gesproken, maar niets gezegd. De wijze geeft ons in enkele zinnen meer doordachte levenswaarde mee dan de oppervlakkige prater in betoo- gen van 'n uur. Spreek wat minder zeg wat meer! Het zit niet in de lengte. Het zit niet aan de buitenkant. Het zit van binnen. Een wijs mensch weet dat wel. ZONDAG, 11 Mei 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie het meest weet, zegt het minst. MAANDAG. De beste profeet is het verleden. DINSDAG. De kunst kan dwalen, de natuur niet. WOENSDAG De overwinnaar heeft steeds het recht aan zijn zijde. (Voltaire). DONDERDAG. Raad ontbreekt de mensch het meest, als hij veel raad vindt. VRIJDAG. Menschen van weinig woorden zijn de beste. ZATERDAG Als u het hart tot spreken dringt, zoo spreek. Maar wat gij spreekt of preekt of zingt: Hou steek. (De Génestet). HOE LAAT OE ZON. Za. 10 Mei op 5.55; onder 21.19 Zo. 11 Mei op 5.53; onder 21.22 Ma. 12 Mei op 5.51; onder 21.23 Di. 13 Mei op 5.49; onder 21.25. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Za. 10 Mei op 20.22; onder 5.46 Zo. 11 Mei op 21.42; onder 6.24 Ma 12 Mei op 22.55; onder 7.07 Di. 13 Mei op 24.00; onder 7.58. Laatste Kwartier 18 Mei 3,17. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 10 Mei 9.22 en 21.45 Zo 11 Mei 10.08 en 22.30 Ma. 12 Mei 10.52 en 23.16 Di. 13 Mei 11.39 en Springtij 11 en 27 Mei. WAT ER GEBEURDE.... 10 MEI: Vrede van Frankfort. Einde Fransch-Duitsche oorlog. (1871). 11 MEI: Groote zeevloed, als gevolg waarvan de Zuiderzee ontstaat (1173). Jenner, de uitvinder der koepokinenting, te Berkeley gebo ren (1749). Ir. Ant. Mussert, op richter en leider van de N.S.B. in Nederland, te Werkendam gebo ren (1894). 12 MEI: Amundsen en Nobile vliegen met het luchtschip Norge over de Noordpool (1926). 13 MEI: Onthoofding van Joh. van Ol- debarneveldt (1619). Het gelukt Marconi voor de eerste maal over groote afstand draadloos te telegra- feeren (1897). HYGIENE EN VEILIGHEID 312. KWAKZALVER. In Duitschland werd verleden jaar een kwakzalver tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij, na de haren van een patiënt met een vergrootglas te hebben bekeken en daar na te hebben geluisterd naar een inwen dige stem, de aard der ziekte en de be handeling had vastgesteld. Zoo gemakke lijk zetten menschen hun gezond oordeel, hun zakelijke critiek op zij. De schrijf machine op hun kantoor laten zij gere geld nazien door een vakman en als er een letter stuk is, moet hij het reparee- ren. Hun piano laten zij geregeld stem men door een bevoegd pianostemmer en een gebroken snaar laten zij vakkundig vervangen door een nieuwe. Maar het ingewikkelde instrument, dat ons li chaam is, vertrouwen zij lichtvaardig toe aan een niet-vakman. Dan gelooven zij in de middelen, die in een advertentie als onfeilbaar worden aanbevolen, die een onbevoegde, met een zelf verzekerd air voorschrijft of die een slaapster dic teert VOOR ONZE SCHAPENHOUDERS. Men verzoekt ons de veehouders er op te wijzen, dat de vergunningen, welke aan hen werden verstrekt ten behoeve van het lammeren der schapen, op den dag, waarop zij ongeldig worden, moeten worden ingeleverd bij de heer E. Noor- dijk alhier. CONTRACTEN VARKENS. Voor alle varkens boven 40 kg. dient voor 11 Mei een contract te worden afge sloten. Aangezien het zeer waarschijnlijk is, dat binnenkort wordt overgegaan tot vordering van varkens boven 70 kg., waarvoor geen contract is aangevraagd, is het voor de varkenshouders van be lang, zoo spoedig mogelijk contracten aan te vragen. In de toekomst zullen de gecontracteer de varkens ook met een lager gewicht dan 95 kg. overgenomen kunnen worden. Varkens, die geleverd worden, zwaarder dan de maximale gecontracteerde ge wichten, worden lager uitbetaald, en wel zoo, dat het aantal kg., dat de gewichts- grens overschrijdt, voor de helft van de prijs wordt berekend. Voor de contracten, welke na 10 Mei worden afgesloten, wordt de gecon tracteerde prijs uitbetaald aan de inge schakelde handelaar. D. brengen zelfbeheersching en rust Busje75ct. GEZELLIGE AVOND IN EBEN HAEZER. Groot succes, ook voor de pen ningmeester van de Vereen, voor Chr. Belangen. De belangstelling voor de gezellige avond in Eben Haezer, Dinsdagavond j.l. ten bate van de vereen, voor Chr. Be langen gehouden, was zeer groot. Ver scheidene dagen tevoren waren reeds al le plaatsbewijzen aan de man gebracht! 't Verwondert ons niet: In deze tijd is een gezellige avond van harte welkom. Dat hebben Jan Visser en zijn staf goed begrepen en het succes is dan ook vol komen geweest. Vooral met de na de pauze voor het voetlicht gebrachte re vue. Ds. Visser opende de avond met gebed en sprak vervolgens 'n inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat Jan Visser en zijn staf hun program in slechts enkele weken tijds hadden ingestudeerd. De voorbereiding was dus wel kort; er was zelfs geen tijd voor een behoorlijke slot- repetitie geweest. En toch bleven on ze verwachtingen hooggespannen. Want in de loop der jaren hebben we onder vonden, dat, waar Jan Visser de scepter zwaait, het best in orde komt. Het programma werd geopend met het zangspel: Grootvaders klok. Mej. Rika Boon Td., Oudeschild, zong solo op een wijze, die alle lof verdient. Ook het koor van vijftien dames was goed op dreef. Ook ,,De notenbalk" sloeg in. Hierin werd door een aantal dames uitgebeeld wat de 12 maanden van het jaar zooal te doen geven. Hierop werd een „Texels drama" ten tooneele gebracht. Schrikt u niet: De twee in dispuut zijnde dames, in oud- Texelsche kleederdracht, blaften wèl, maar beten gelukkig niet. De rollen wer den vertolkt door mw. M. van den Kerk hof-Witvliet, mw. M. de WaalMaat en Nan Huisman Tz. De tienjarige Hennie Slort, oud-leer linge van Jan Visser, gaf tusschen de be drijven pittige muziek ten beste. Aan het volgend nr. mocht de heele zaal haar medewerking verleenen Endat heeft zij op voorbeeldige wijze gedaan! Hierbij was het mej. J. de Wijn, die met het Texel-loflied van de heer F. J van der Mij le, Haarlem, het er heel goed afbracht. De ruim twee honderd aanwe zigen zongen het refrein uit volle borst mee (Dit lied werd 16 Aug. in ons blad gepubliceerd en door de heer Van der Mijle, een enthousiaste badgast, opgedra gen aan onze burgemeester). Een kostelijke vertooning was het op treden van het Keuken-orkest! Wat een meesterlijk concert je al niet op een poffertjespan, een pollepel, een bezem, een trechter en een bordenkwast kunt geven, heeft Jannie Maat, de directrice, met haar ensemble gedemonstreerd! (Ge lukkig stond er „ergens" in het gebouw ook nog een gramofoon, zoodatmaar laten we dit illustre gezelschap niet in het zonnetje zetten). Na de pauze, waarin wel 700 loten wer den verkocht, kregen we de „clou" van de avond, de revue: Worst op de bon, zeep op de bon, maar een avondje gezel ligheid is zonder bon! Hierin deed Simon Duinker zich als een tip-top conferencier kennen: Simon moet meer „op de plan ken" hebben gestaan, 't Ging hem alle maal even vlot en leuk af: Er werd op zijn kwinkslagen dan ook voor honderd pet. gereageerd. Heel aardig was ook de entree van Arend Brouwer, die zich eveneens als een comediant, gul met grappen, ontpopte. De dames Jannie Maat, Nellie Boot, Jannie en Neke Boon, Riek Boon Td. zongen de melodie van 't revue-lied en trommelden daarbij dap- BELANGRIJK BERICHT VOOR TEXELSCHE SCHAPEN FOKKERS. Gisteren kwam bij ondergetee- kende telefonisch bericht van het Rijksbureau v. Voedselvoorziening te Den Haag, dat op het verzoek der Texelsche Commissie tot be vordering der Belangen der Texel sche Schapenfokkers, gevormd uit en door de Tex. Landbouworgani saties, goedgunstig is beschikt en over 1940 een steunbedrag aan de Tex. schapenfokkers zal worden uitgekeerd. De regeling zal geheel zijn zooals voor 1939. Er wordt met spoed ge werkt aan het in orde maken der aanvraagformulieren. In een der eerstvolgende num mers der Texelsche Courant zul len nadere bijzonderheden worden vermeld, waarop we verzoeken te letten. De secretaris der Commissie, E. v.d. BAN. per op de tamborijn. Mej. J. de Wijn trad ook in deze revue op en wel met de voordracht: Columbus ontdekt Amerika (1492). Zij oogstte daverend applaus, evenals Izak Voigt, Jan de Ruyter en Arend Brouwer, drie mondharmonica- virtuoozen, die ons op een reeks popu- lare liedjes vergastten. De dames Corrie Tuinder, Jet Huis man en J. Witvliet-Broekman vroegen met „Een boerenmeisje, dat naar de kostschool zou", vervolgens onze aan dacht. Mama's vermetele plannen vielen in 't water toen zij. in een gesprek met de directrice (Jet Huisman) gewaar werd dat haar dochter (Mw. Witvliet-Broek man) maar beter „thuus" kon blijven. Een komisch geval was ook De Eierver- koopster (Corrie Huisman) die haar klant (Pietje Huisman) er leelijk tusschen nam. Izak, Jan en Arend kwamen hierna met de „kleinste mondharmoni ca's ter wereld" voor de dag. Instrumen ten, half zoo groot als een luciferdoosje, maar een geluid, dat de jongens er uit haalden. Een pluim verdiend! Veel bijval oogstte ook de heer Jullens, een groot uitvinder van middeltjes tegen al le mogelijke kwalen. Uitstekend weerge geven Na het Texelsche buurpraatje, door mw. Van den Kerkhof en mw. De Waal, imiteerde Arend Brouwer resp. een hottentot, het morse-toestel, een tiompet en een Hawaii-gitaar. Dat was af! Mede boeide hij aller aandacht door zijn touwspel, zooals de cowboys van de Amenkaansche prairies dat doen. De revue werd met „Sarie Marais" besloten. De heer W. Slort dankte voor de groo te opkomst en richtte vervolgens het woord tot de heer Jan Visser, die bij kans alle nummers op de piano bege leidde en een werkzaam aandeel in de samenstelling van het programma had. In deze hulde deelde mej. Jannie Maat, ,,de rechterhand" van Jan Visser! Jan Visser werd een pracht hortensia aange boden, terwijl mej. Jannie Maat een fla con eau de cologne in ontvangst mocht nemen. Ook Hennie Slort ging niet met leege handen huiswaarts: Een flacon lekkers! Met dankgebed werd deze kostelijke avond beëindigd. Met genoegen mogen allen, die aan deze avond medewerkten, op dit feest in Eben Haëzer terugzien. Ook.... de penningmeester van de Vereen. voor Chr. Belangen, die ruim honderd gulden in het laadje kon schuiven! J. GEMEENTE TEXEL. PASFOTO'S. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht op het volgende: Bij verschillende personen blijkt twij fel te bestaan omtrent de eischen, waar aan ingevolge artikel 15 van het „Uit voeringsbesluit Persoonsbewijzen I" de foto's voor persoonsbewijzen moeten vol doen, in het bijzonder het voorschrift dat de afbeelding van het hoofd 2 cM. in doorsnede of grooter moet zijn. Het is inderdaad zoo, dat wanneer men wil trachten nauwkeurig aan het mini mum van dezen eisch te voldoen, de vraag kan rijzen of het hoofdhaar geheel of ten deele, en voor welk deel mag wor den medegerekend; of een horizontale, een verticale doorsnede, dan wel elke di agonaal ten minste 2 cM. behoort te zijn, of bij het meten een eventueel bui ten het hoofd uitstekend linkeroor mag worden meegeteld, enz. Deze en dergelijke vragen kunnen de zerzijds niet steeds met stelligheid wor den beantwoord, evenmin van de zijde van de Rijksinspectie van de Bevolkings registers. Zelfs indien de foto wordt ge toond kan niet in alle gevallen uitsluit sel worden gegeven, aangezien rekening gehouden moet worden met de mogelijk heid, dat de rechter terzake zijn oordeel zal uitspreken. In verband hiermee is het voor de ge rechtigden het veiligst dat gestreefd wordt naar een voldoening aan het maxi mum dat aan bovengenoemden eisch ge steld zou kunnen worden. Alleen in dat geval is men gevrijwaard voor de onaan gename gevolgen van een procedure. Texel, 9 Mei 1941. De Burgermeester voornoemd, KAMP. VERHUIZING. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat van iedere ver huizing binnen de gemeente zoo spoedig mogelijk en in ieder geval binnen veer tien dagen aangifte gedaan dient te worden ten gemeentehuize onder opgave van het nummer der verlaten en der nieuw betrokken woning. De verplichting van deze aangifte be rust: a. bij verhuizing van een gezin bij het gezinshoofd en b. bij verhuizing van een alleenwo nend persoon bij dezen persoon zelf. Niet-nakoming van deze verplichting kan procesverbaal ten gevolge hebben. Texel, 8 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. UITREIKING BRANDSTOFFENKAARTEN. De Burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden het volgende mede: Wegens een tekort aan brandstoffen- kaarten kan in de week van 1217 Mei niet geheel Texel voorzien worden van deze kaarten, Aan bewoners van het dorp Den Burg en wijk B worden voor- loopig nog geen kaarten uitgereikt. In zeer bijzondere gevallen kunnen echter aan eenige personen, welke hieraan drin gend behoefte hebben, nog enkele kaar ten worden uitgereikt, een en ander ter beoordeeling van den Distributiedienst. Men wordt verzocht zich niet onnoodig tot den distributiedienst te wenden, daar deze niet over voldoende kaarten be schikt. Zie betreffende de wijze van in ontvangstneming van deze kaarten de bekendmaking van uitreiking voor de buitendorpen en wijken. Voor bovenbe doelde bijzondere gevallen wordt uit sluitend gelegenheid gegeven op Don derdagmorgen 15 Mei ten distributiekan- tore. Texel, 9 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP UITREIKING De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op onderstaande dagen, tijden en plaatsen zitting zal worden gehouden voor het afhalen van brandstoffenkaar- ten, te weten voor hen: die uitsluitend vaste brandstoffen hebben aangevraagd en voor hen, die gecombineerd hebben aangevraagd (vaste brandstoffen en pe troleum) Te De Cocksdorp op Woensdag 14 Mei а.s. in de o.l. school, voor het dorp en Wijk C, van: 2,00-2,45 voor de letters A t.m B 2,45-3,30 C t.m. H 3.30-3,50 I t.m. L 3,50-4,10 M t.m. S 4,10-4,30 T t.m. Z Te Midden-Eicrland op Woensdag 14 Mei a.s. in de o.l. school, voor wijk E van б,00-6,30 voor de letters A t.m. K 6,30-6.50 L t.m. S 6,50-7,15 T t.m. Z. Te Den Hoorn op Woensdag 14 Mei а.s. in de o.l. school, voor het dorp en wijk H, van: 2,00-2,40 voor de letters A t.m. D 2,40-3,00 E t.m. J 3,00-3,30 K t.m. L 3,30-4,00 M t.m. V 4,00-4,30 W t.m Z. Te De Koog op Woensdag 14 Mei a.s. in de o.l. school, voor het dorp en wijk K van: 5,30-6,00 voor de letters A t.m. D б,00-6,30 E t.m. K 6,30-7,00 L t.m. S 7,00-7,30 T t.m. Z. Te Oosterend op Woensdag 14 Mei a.s. in de o.l. school, voor het dorp en voor wijk O, van: 2,30-3,20 voor de letters A t.m. B 3,20-4,00 C t.m. D 4,00-4,30 E t.m. J 4,30-5,10 K t.m. L 5,10-5,40 M t.m. R 5,40-6,00 voor de letter S 6,00-6,50 voor de letters T t.m. V 6.50-7,00 W t.m. Z Te Oudeschild op Woensdag 14 Mei a.s. in de o.l. school, voor het dorp en wijk S van: 2,00-2,40 voor de letters A t.m. B 2,40-3,10 C t.m. H 3,10-3,40 J t.m. K 3,40-4,20 L t.m. T 4,20-4,40 voor de letter V 4,40-5,00 voor de letters W t.m. Z. Te De Waal op Woensdag 14 Mei a.s. in de o.l. school, voor het dorp en wijk W van: 6,00-6,30 voor de letters A t.m.G 6.30-7,00 H t.m. P 7,00-8,30 R t.m. Z. Medegebracht moet worden stamkaart van het gezinshoofd, waarop de aantee- kening „HOOFD" is aangebracht. Indien het gezinshoofd verhinderd is te komen, kan zijn echtgenoote of een volwassen gezinslid de brandstoffenkaart in ont vangst nemen. Om teleurstellingen te voorkomen, dient men zich op die plaats of wijk te vervoegen waar het adres is gelegen, hetwelk men heeft op gegeven bij het invullen van het aan vraagformulier. Voor een goede orde wordt men verzocht zich, volgens letter, stipt aan de tijden te houden. Texel, 9 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. VOORLOOPIG NOG DE KAMP. We maken belanghebbenden attent op de bekendmaking van de plaatselijke Bureauhouder. P U R O Lj) Cjjz zvnd vwji de duid L\~« i de plek y zuivert, verzacht, geneest 005 30 60.TUee^5CT DISTRIBUTIE. Koffie voor instellingen, café's, restau rants, enz Aangezien gebrande koffie niet meer gedistribueerd wordt, zullen de instellingen op het gebruik van kof- fiesurrogaat zijn aangewezen. Op de toe wijzingen blijft de naam koffie gehand haafd. De toewijzingen voor het verbruik van de aan te vragen hoeveelheid voor Juli, Augustus en September is vast gesteld op basis van 100 pet. van het verbruik over de overeenkomstige perio de van het jaar 1939, mits dit verbruik ten genoegen van den distributiedienst kan worden aangetoond met schriftelijke bewijsstukken. Zij, die de formulieren voor Juli, Aug en Sept. reeds hebben ontvangen, dienen er met de aanvraag rekening mede te houden, dat zij dus niet aanvragen op basis van 25 pet. doch van 100 pet. Nogmaals wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de formulieren vóór 10 Juni bij de distributiedienst met de schriftelijke bewijsstukken van de leverancier moeten worden ingediend. Tevens wordt medegedeeld, dat de toe wijzingen voor Mei vóór 10 Mei dienen te worden afgehaald. Toewijzingen, wel ke niet worden afgehaald op de bepaal de tijd worden teruggezonden naar het C.D.K. INLEVERING BONNEN. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen in te leveren vóór 's mid dags 12 uur: Peulvruchten: alle bonnen 28 en hoog stens 9 stuks van de oude bon (15). De nieuw geldig te verklaren bon mag NIET ingeleverd worden. Suiker: alle bonnen 21, alsmede hoog stens 9 stuks van de oude bon 17. De nieuwe bon mag niet ingeleverd worden. Gebak: alle bonnen 14, alsmede bon 16 en 18 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Van de bloem- kaart mogen hierbij gevoegd worden uitsluitend de bonnen no. 7. Van dc boter- en vetkaart: alle bonnen 13, 14 en 15 Op de bonnen 13, 14 en 15 van de boterkaart worden botertoewij- zingen verstrekt. Op bonnen 13 en 14 v.d. vetkaart worden margarinetoewijzin gen uitgereikt. Op de bonnen 15 v.d. vet kaart worden botertoewijzingen uitge reikt. Daar blijkt, dat er nog geen bon geldig is verklaard van de vetkaart, waarop boter met reductie kan worden gekocht, worden door de distri butiedienst nog geen reductiebewijzen verstrekt. Denk om het voorschrift ontvangstbe wijzen te gebruiken van het model MD 201, dus geen MD 201c. Men krijgt dus 3 ontvangstbewijzen en wel voor: Bonnen 13, 14, 15 boterkaart 1 bewijs MD 201. Bonnen 13, 14 vetkaart, 1 bewijs MD 201. Bonnen 15 vetkaart 1 bewijs MD 201. Kaas: de bonnen 64, 74, 65, 75. Bon nen 63 en 73 kunnen niet meer ingele verd worden. Eieren: alle bonnen 85, bon 95 en de nieuwe bon. Vleeschwaren: de bonnen 13 en (half- rantsoen) 14. Voor aardappelen dienen ingeleverd te worden alle bonnen 15 van de brood kaart. Bon 17 van de broodkaart kan ook ingeleverd worden, doch mag nog tot 23 Mei ingediend worden. Aardappelenhan delaars worden er op gewezen, dat zij in 'n bepaalde week geen aardappelenbon nen in mogen leveren, welke in die week geldig zijn verklaard. Uitsluitend de bon nen, welke 14 dagen vóór de geldig heidsduur van een nieuwe bon geldig zijn geweest, mogen in die bepaalde week ingeleverd worden. Standarisatiebcdrijven dienen voor een melktoewijzing in te leveren alle bonnen 15. alsmede de nieuw geldig te verkla ren bon van de melkkaart. Slagers dienen in de week van 1216 Mei voor een toewijzing voor vleesch in te leveren de bonnen 13 van de vleesch- kaart en bon 14 (half rantsoen). Bakkers dienen voor een toewijzing voor brood in te leveren alle bonnen 14, alsmede bon 16, 18 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Ook bon 7 van de bloemkaart kan voor brood ingeleverd worden. Inlevering vleeschbon 14 door de sla gers. De distributiedienst maakt bekend, dat slagers op vleeschbon 14 tijdens de geldigheidsduur van deze bon slechts een half rantsoen vleesch mogen afleveren. Het spreekt vanzelf, dat deze bonnen niet bij de andere bonnen geplakt mogen worden, waarop een heel rantsoen ge kocht mag worden. Men dient bon 14 dus afzonderlijk op te plakken en bij de distributiedienst in te leveren. Op deze bonnen, gemerkt een rantsoen vleesch, mag wèl een vol rantsoen 100 gram afge leverd worden.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1