TEXELSCHE COURANT Vergader'ng Polder Eierland. TWEEDE BLAI - ZATERDAG 24 MEI 1941. In de Zatei dagmiddg j.l. gehou den vergadering val Hoofdinge landen werd besoten om de voorbereidingen yior de ka- naal-werkzaamhe<en voorloo- pig te laten vare1, aangezien de huidige tijdomstandigheden moeilijkheden ii de weg leggen. De heer C. J. Geense neemt afscheid als Feemraad na 28 jaar deel van 'iet bestuur te heb ben uitgemaakt. Besloten de polderlasten te verhoogen. Aanwezig de heeren A. J Keijser, voorz., L. van Hoorr, opzichter-secr -pen ningm Joh. de Griaf, Jb. Reuvers, Jn. Roeper Jbz., J. G. Hens, C. Witte Pz., A. Garritsen, KI. Ka.'is, P. Prins en (op speciale uitnoo&ging) de heer C. J. Geense. 1. Opening. In zijn openingswoord heet de voorz., allen hartelijk welkom. De heer Leber, aldus voorz., kan om gezondheidsredenen nog niet aanwezig zijn, maar het gaat goed met hem en te gelegener tijd zullen we hem weer in ons midden mogen zien. Vervolgens merkt voorz op, dat de re kening met een belangrijk nadeelig sal do sluit, doch dat dit met behoeft te verontrusten, omdat dit saldo in feite niet zoo groot is. Omdat verschillende uitgaafposten moesten worden verhoogd dienen ook de ontvangsten ruimer te worden. Daarom stelt het dagelijksch be stuur voor tot LASTENVERHOOGING over te gaan Voorz. spreekt de hoop uit, dat de vergadering zich eensgezind achter het dagelijksch bestuur zal plaat sen. 2. Notulen. De notulen, der vorige twee verga deringen, hierop door de heer Van Hoorn gelezen, worden onder dankzegging on veranderd goedgekeurd. (Het voorlezen nam wel drie kwartier in beslag, waar uit blijkt, dat ze als steeds uitvoerig en uitstekend gedocumenteerd waren). 3. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten inzake het verbod tot eigenmachtig opruimen van versterkingen en hindernissen. Het komt nog steeds voor, dat veldverster- kingen en prikkeldraadversperringen Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling t0.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen f 0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7llz cent p. s. ot door storting op giro 240842 tegehjk met de duidelijke bestelhng o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. RECEPTEN BOTER. Een recept voor het verdub belen van het boterrantsoen. Weliswaar wordt de voedingswaarde hierdoor niet vergroot, de beschikbare hoeveelheid bo ter laat zich beter verdeelen. 100 gr. bo ter, halve d.l. water of melk, een weinig zout. Roer en klop alles goed door elkaar (b.v. met de mayonnaiseklopper). Ge bruik deze boter in twee dagen op. I WIE BETER WIL WORDEN, IS HALF —GENEZEN. worden opgeruimd zonder toestemming van de bezettingsautoriteiten, hetgeen hoogst onaangename gevolgen kan heb ben. Eventueele aanvragen tot oprui ming kunnen bij het hoofd van het af wikkelingsbureau worden ingediend. b. Schrijven van het Dep. van Water staat betreffende eedsaflegging. c. Schrijven van het Rijksinkoopbu- ieau (lederwaren-industrie). Bepaald is, dat ten aanzien van de leveranties van schoenen en lederwaren een soortgelijke regeling geldt als reeds voor die van textielgoederen bestaat. De opzichter merkt op, dat er geen schoenen of laar zen noodig zijn. d. Schrijven van de Prov. Waterstaat betreffende toewijzing van asfalt- en teerproducten. Aan de polder worden toegewezen 1 ton asfaltemulsie en vier ton wegenteer. Voor wegenteer zal ver moedelijk binnenkort nog een tweede toewijzing volgen. In de toegewezen hoe veelheden zijn de aanwezige voorraden begrepen f Aanbieding van de heer J. C. Rab: 4000 klinkerkeien a f 42 per 1000 st. en 30 stuks buizen 80-120 cM. af 19 per st. De heer Van Hoorn merkt op, dat de zelfde soort buizen in de Postweg zijn gebruikt. Het Dag. Bestuur is voorne mens, in de kreek van de heer Jn.Roe per buizen te leggen, teneinde de afvoer beter te kunnen doen functionneeren. Voor deze kreek heeft men 26 buizen noodig. Er dient spoedig te worden be sloten, daar distributie van cement en andere grondstoffen te verwachten is. Thans loost de kreek op buizen van 70 cM. in doorsnee. De vergadering gaat met het voorstel tot aankoop accoord. g. De R'damsche Bank, kantoor Den Burg, deelt naar aanleiding van een schrijven van de polder mee, dat zij be reid is een kasgeldleening te verstrekken met ingang van 1 Juni a s. tegen 3,5 pet. per jaar. Voorz deelt mee, dat het Dag. Bestuur de bij de Coop. Leenbank geslo ten leening tegen 4 pet. per drie maan den aan de hooge kant vond. Sluit men evenwel een leening bij de R'damsche Bank, zal men wegens de kosten, dan verbonden aan bijeenroeping van verga deringen enz. geen financieel voordeel kunnen behalen. Daarom wordt op de oude voet voortgegaan. h. Schrijven van de heer E. D. West- SLECHTS DAT, WAT MEN GE BRUIKT, BEZIT MEN. PEULVRUCHTENGEHAKT 300 gram linzen, erwten of boonen, een uitje, een ei, wat tomatenpurée, zout, peper, noot, nagelgruis, wat soja, een weinig bloem of paneermeel. Kook de peulvruchten op de bekende wijze gaar (plm een uur), schep ze uit het vocht op een vergiet en laat ze goed uitlekken. Fruit het gesnip perde uitje met één lepel boter licht bruin en voeg de tomatenpurée en de kruiden toe. Maal of hak de peulvruch ten fijn en meng ze met de bovenge noemde massa en het geklopte ei. Meng de massa goed dooreen en voeg zoo noo dig wat paneermeel toe. Maak van dit deeg, dat stevig moet zijn, ballen en bak deze in de rest van de boter bruin. Maak de jus af met water en voeg naar smaak wat soja toe. Geef dit gehakt bij kool raap, andijvie of brusselsch lof, prei, knolselderie. dorp, waarin wordt medegedeeld, dat deze accoord gaat met de huurprijs van f 7,50 voor het perceel grond bij de heer Bakelaar. i. Schrijven van het heemraadschap Wormer over verkiezing bestuur der Vereen, van N.H. Waterschappen. Naar voren wordt gebracht, dat het bestuur thans uitsluitend uit Waterschaps-voorz. bestaat en dat het wenschelijk is dat in twee van de drie plaatsen, welke dit jaar door aftreding openvallen, secreta rissen candidaat gesteld worden. Voorz. verklaart, dat Eierland nooit vertegen woordigd is en derhalve de kwestie niet kan beoordeelen Daarom wordt dit verzoek voor kennisgeving aangenomen. j. Schrijven van aannemer De Rijt, Zaandam, betreffende het baggeren van het kanaal. Bij vorige aanbieding werd voor het baggeren van een kub. meter met inbegrip van het zetten van de kaai, 25 ct berekend, thans is de prijs tot 40 ct. verhoogd, (zonder kaai 37 ct.) 4. Vaststelling af- en overschrijving. Deze wijst een meerdere uitgaaf aan van f 27,880,21 en een hoogere ontvangst van f24,676,68. Goedgekeurd z.h.st. 5. Onderzoek en vaststelling van de re kening en verantwoording wegens het geldelijk beheer over 't dienst jaar 19401941. De uitgaven bedroegen f68,183,31 De ontvangsten- f63,873,02 Het nadeelig saldo f 4310,29 De voorz. merkt op, dat het nadeelig saldo mede is ontstaan door gedane uit gaven voor nieuwe werken, waarvoor t. z.t. een vaste geldleening zal worden af gesloten en dan het uit de gewone mid delen betaald bedrag kan worden ver rekend. Boeken en bescheiden zijn door de heeren Flens, Reuvers en Witte gecon troleerd en in orde bevonden. Bij monde van laatstgenoemde wordt de secr.-pen- ningm. dank gebracht voor diens accu raat beheer. 6. Vaststelling begrooting 1941-1942. Voorz. wijst op hoogere uitgaven, waar tegenover een grootere ontvangst moet komen te staan. Het Dag. Bestuur ziet in verhooging der polderlasten de eenige manier om het financieel beheer gezond te houden. Voorz. voegt hieraan toe, dat vooral tot deze stap moet worden over gegaan, omdat de polder al eenige jaren met een nadeelig saldo moest afsluiten. Voorgesteld wordt de lasten voor eerste klas land met f 1,60 te verhoogen, tweede klas land met f 1,20 en derde klas land met f 1,00. Dit zal een totale verhooging opleveren van f 2700f 2800. Die som kan de polder best gebruiken, want al- BOUILLON ZONDER VLEESCH. De gebruikelijke wijze om bouillon te ma ken is een bouillonblokje in een kopje te doen en hierop kokend water te gieten. Wist U, dat U een bijzonder smakelijke drank krijgt door in plaats van kokend water het kooknat van groenten te ge bruiken NUTTIGE WENKEN. BLIK. Neem nooit soda voor het schoonmaken van cake- of bakblikken Het gebruik van soda is oorzaak, dat het gebak aan de vorm of 't blik blijft vast zitten. Gebruik voor het schoonmaken van deze voorwerpen een slap zeep- sopje. SPEK. Hoe voorkomen we, dat het geel wordt? Wanneer spek en hammen voldoende gepekeld zijn, neemt men ze uit de pekel en laat ze dan nog ongeveer een week op droog zout liggen. Daarna wordt het met warm water afgewas- schen en vervolgens laat men het eenige uren in koud water liggen. Nu wordt het opgehangen tot het luchtdroog is en daarna koud gerookt. Het bewaren moet geschieden op een koele luchtige plaats, die droog en donker is. SCHIMMEL op meubelen is meestal een gevolg van sterke inwerking van te veel vocht in de lucht. Men kan het ver wijderen met in water opgeloste soda. De aangetaste plekken van de meubelen moeten na de behandeling met het soda water goed worden afgedroogd en daar na overgepenseeld met lijnolie. Is leder door schimmel aangetast, dan afwrijven met sterk verdund carbolzuur of met verdunde glycerine. Het beschimmelen van meubelen en leder is echter niet al tijd een gevolg van te veel vocht in de dampkring, het kan ook een andere oor zaak hebben. In vochtige woningen moet men de vloer vooral niet te dikwijls nat dweilen. Houten voeren kan men beter boenen of oliën, steenen- of tegelvloeren besprenkele men licht om ze daarna met een bezem te vegen. PANNEN SCHOONMAKEN. Een goe de huisvrouw weet, dat de pannen altijd na het gebruik met een stijve boender moeten uitgedaan worden en is er soms per ongeluk een bodem erg aangebrand dan gebruikt ze een puimsteen, en als dat nog niet helpt, kookt ze zoo'n pan uit met sodawater. Doch nooit schraapt ze haar potten of pannen en vooral geen emaille met een mes uit. Dit is zeer ge vaarlijk, want als een stukje email los laat, is dat het begin van een eindeloos afschilfermgsproces en stukjes email in ons darmkanaal verzeild geraakt, kun nen ernstige ontstekingen tengevolge hebben. Voor een extrabeurt maakt men emaille vaatwerk van buiten het beste schoon met krijt. Nadat het met heet sodawater is afgewasschen, worden de nog vochtige pannen met een in krijt gedoopte doek afgewreven, dan nog eens met lauw water nagespoeld en goed af gedroogd. leen de bemaling kost thans een f 1500 meer dan 2 jaar geleden. Toen vroeg de ze b.v. nog f 2500, het afgeloopen jaar heeft zij f 3600 gekost en gezien de hui dige omstandigheden moet zij dit jaar op f 4000 worden geraamd. Werd verder het onderhouden van het kanaal op f 600 begroot, thans moet op minstens f 1000 worden gerekend. Ook het andere materiaal is belangrijk duur der geworden. De overige posten zijn practisch dezelfde gebleven. Voorz. ver klaart, dat het vormen van eenige reser ve noodzakelijk is, omdat wij niet weten, voor welke omstandigheden we nog ko men te staan, 't Is best mogelijk, dat er over enkele jaren voor de landbouw weer een minder goede tijd aanbreekt Als we thans een behoorlijke oogst heb ben, kan er behoorlijk worden verdiend. Daarom moeten we thans trachten hoo gere inkomsten te krijgen, opdat ook in de volgende jaren de zaak kan mar- cheeren. Dan kunnen de lasten misschien wel weer verminderd worden. In ieder geval dient thans het tekort te worden weggewerkt. Wegens gebrek aan mate riaal. moet het onderhoud der wegen practisch worden stilgelegd. Komt straks de normale tijd weer terug, dan moet misschien de heele Hoofdweg opgeknapt worden. Daarom is het verstandig, thans tot het kweeken van een reserve over te gaan. De lasten worden thans als volgt: f 14,40 voor eerste klas land, f 10,80 voor tweede klas en f 9 voor derde klas land. Dhr Prins informeert of deze verhoo ging voor een of voor meer jaren geldt. Voorz. antwoordt, dat als de omstandig heden het toelaten het dagelijksch be stuur deze verhooging voor langer dan een jaar zou willen handhaven. De be grooting geldt uiteraard voor een jaar. Voorz. betoogt, dat de kans op verder oploopen van de materiaalprijs niet uit het oog verloren mag worden. Dhr Joh. de Graaf geeft toe, dat het een moeilijke zaak is, maar dat ondanks ae verhooging der lasten het eerste jaar niet op reserveoverschot gerekend hoeft te worden. Dhr Jb. Reuvers merkt op, dat de e- serve toch niet groot zal worden; des noods wil hij de lasten nog meer ver hoogen. Voorz. is de meening toegedaan, dat het volgend jaar bij goedkeuring der begrooting toch met een voordeelig saldo zal kunnen worden afgesloten. Spr. merkt op, dat de begrooting buiten het extra werk omgaat. Hij maakt uit de be sprekingen op, dat de vergadering de lastenverhooging goedkeurt. Het totaal van de omslag wordt thans f 32,466,44. Totaal der vermoedelijke ontvangsten f 40,043,38. Totaal der vermoedelijke uit gaven f41,340,09. Het vermoedelijk na deelig saldo zal dan zijn f 1296,71 Voorz. brengt naar voren, dat er een tegoed is van ruim f 2400 en dus het nadeelig saldo ruimschoots is gedekt. De vergadering gaat geheel met de aangeboden begrooting accoord." Voorz. spreekt er zijn voldoening over uit, dat deze verhooging zoo spontaan wordt aan vaard. Dc heer Van Hoorn geeft vervolgens een overzicht van de bemaling: Van Maart 1940 t.m. Febr. 1941 viel in de polder 829,1 mM. regen. Over die tijd was het gemaal in werking gedu rende 1598 uur; afgenomen werd 84798 K.W tegen H-tarief en 13500 K.W. te gen L-tarief Aan kolentoeslag was over dat tijdvak verschuldigd f 633. Over de 3300 bunders van de polder wordt de re genval berekend op 27,357,000 kub. M. Hiervan werd per uur gemiddeld uitge slagen 9000 kub. M Over de 1598, welke het gemaal heeft gedraaid, derhalve 14 382.000 kub. M 7. Materiaal voor dijken en wegen. Dit punt behelsde het verleenen van machtiging aan het dagelijksch bestuur tot het aankoopen en vervoeren van het benoodigde materiaal voor het dienstjaar 1941-'42 voor dijken en wegen. De machtiging wordt door de vergade ring aan het dagelijksch bestuur ver leend. 8. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan de heer R. YV. Stoepkcr Cz. voor het verbreeden en uitdiepen van de kreek van de Hoofdweg af tot het kanaal en wel over een lengte van 600 M. Voorz vindt het een prachtig stuk werk. De kreek voldeed niet meer aan de eischen waarom de polder zelf te zijner tijd tot verbetering had moeten overgaan. De kreek wordt thans aanmerkelijk dieper uitgegraven dan het peil, waartoe de polder zelf gaat. De heer Van Hoorn be toogt, dat tot 1,35 M. wordt gegraven en dat het peil van de polder zelf op 1,10 M. zou liggen. He eerste deel van de kreek wordt zelfs tot 2 M. uitgediept. Het werk valt overigens lang niet mee: De grond is vast en taai. De heer Flens vindt het niet meer dan billijk, dat de polder in de kosten bijdraagt. Ook dit bestuursvoorstel wordt z.h.st. aangeno men. De heer Stoepker zal een bijdra ge ontvangen van f 250 en voorts gratis de beschikking over materiaal als krui wagens, planken, etc. krijgen. De voorbereidingen voor dc ka naalwerkzaamheden worden voorloopig stopgezet. Voorz. brengt vervolgens de voorbe reidingen voor de kanaalwerkzaamheden ter sprake. Hij vestigt er de aandacht op, dat er heel wat voor komt kijken. Al kan men de beschikking krijgen over 'n baggermachine, dan is men er nog niet. Het eerste deel van het kanaal levert bij de opruiming van het uit te bagge ren zand nogal moeilijkheden op. Ver derop kan het zand over de binnenberm worden gewerkt. Werkvolk zal er ko mende winter wel voldoende zijn. Dhr Van Hoorn merkt op, dat de eigenaar van Dorpzicht veel grond gebruiken kan. Voorz.: Zullen we de zaak voortzetten en nadere gegevens inwinnen? Dhr Prins: Ik ben er voor, deze plannen voor loopig maar te laten rusten. Voorz.: Er zitten inderdaad ook wel veel moei lijkheden aan vast. Dhr Flens voelt voor voortzetting. Dhr Witte wil de zaak in beraad nemen, dhr Reuvers vindt het beter om af te wachten. Dhr A. Garritsen. Stilstand is acheruitgang, maar als dit werk zooveel meer kost Is het niet gewenscht om deze plannen voorloopig van de baan te schuiven en eerst de kreek van Madura onder han den te nemen? Voorz. betoogt, dat het kanaalplan op werkverschaffingssysteem is gebaseerd. Wanneer de werkzaamhe den in de Eendracht klaar zijn, zullen misschien vele werkkrachten vrij komen. Dhr Jn. Roeper deelt de meening van dhr Garritsen Dhr Joh. de Graaf: Ik had graag gezien, dat er aan de plannen tot verbetering van het kanaal kon wor den doorgewerk, maar ik vrees, dat deze voorloopig althans practisch onuit voerbaar zijn. Voorz.: Ik juich het plan van de heer Garritsen toe, want het is van groot nut. We zouden anders op groote bezwaren stuiten, o m. zouden de duikers eerst verbeterd, kunnen worden, nadat het kanaal zou zijn uitgediept! Dhr Van Hoorn, het plan van dhr Gar ritsen besprekend, wijst er op, dat de polder er dadelijk profijt van zal trek ken, wanneer bij de Postweg wordt be gonnen. Dhr KI. Kalis voelt er ook veel voor, eerst de kreek van Madura aan te pakken. Besloten wordt voorbereidingen te tref fen voor de verbetering van de loozing door de kreek van Madura en wel gedu rende de komende winterperiode. Wel zijn bij de verbetering van het kanaal meer ingelanden gebaat, doch gézien de huidige omstandigheden kan het besluit geen ontevredenheid verwekken. De heer Geense neemt afscheid. De voorz neemt wederom het woord en richt zich als volgt tot de heer C. J. Geense: U bent hier als gast aanwezig. Dat stellen wij op prijs, want wij zouden graag op officieele wijze afscheid van u willen nemen. Door verkoop van uw landerijen hebt u in Maart j.l. ontslag moeten nemen als Heemraad. 28 jaar ge leden bent u tot Hoofdingeland benoemd (Vergadering van 23 Nov. 1912). Het be stuur van onze polder zag er toenmaals als -volgt uit: Dijkgraaf H. Flens; heem raden R. P Keijser, B Dros Pz., C. Kie vit, C. Garritsen; hoofdingelanden C. J. Geense, N. Dros, Jb. Roeper Jnz., Jb. Stammes, M. Reuvers en D. C. Dros. Se cretaris was de heer Noordijk, opzichter de heer J. Kalis 4 Jan. 1926 werd u tot heemraad benoemd. U hebt onze polder belangen altijd op de juiste wijze be hartigd. Aan alle werken hebt u steeds ten volle medegewerkt. Daarbij hebt u altijd uw eigen belangen op zij gezet en steeds het algemeen belang gediend met volle sympathie en zonder eenig egoïs me, U hebt b.v. altijd volledig aan de ontwateringsplannen uw steun verleend, terwijl uw eigen boerderij er nooit de minste voordeelen van zou behalen En dan de verbetering van de wegen. Evenals van de ontwatering heeft uw boerderij daar geenszins van geprofi teerd En nu ook de weg, waaraan uw boerderij ligt, onder handen zou worden genomen, steekt de oorlog een spaak in het wiel Uw bestuurderschap ge tuigt van groote verdiensten, die we dan ook naar waarde hebben gechat. Daar voor zeg ik u hartelijk dank. Mocht u bij geval Texel verlaten, dan vertrouwen we, dat u de gang van zaken van onze polder steeds met belangstelling zult blij ven volgen. We hebben uitgekeken, aldus vervolgt de voorz.. naar een stoffelijk bewijs van waardeering, naar iets, aan gaande de polder, waarvoor u zooveel hebt gedaan. Aanvankelijk meenden we een foto van de bemalingsinstallatie te zullen aanbieden, maar, gezien de toe stand, waarin deze zich bevindt, is foto grafeeren met aan te bevelen. Tenslotte leek het ons zeer gepast u een foto van het bestuur van Polder Eierland te of- freeren. Voorz. stelt voor na afloop van de vergadering hiervoor te poseeren. Dit vindt algemeen instemming De woorden van oprechte waardeering voor het ve le werk, door de heer Geense in het be lang van de polder verricht, geven de vergadering aanleiding tot een hartelijk applaus. De heer Geense neemt hierop het woord: het was mij aangenaam tot 't bijwonen van deze vergadering te wor den uitgenoodigd. Ik herinner mij de al lereerste vergadering nog heel goed Veel leden van het toenmalige bestuur zijn thans overleden, anderen zijn verhuisd In het huidige bestuur zie ik drie perso nen, wier vader met mij in het bestuur hebben gezeten Ik herdenk hen met eer bied. U allen wensch ik veel succes toe en ik geef U de verzekering, dat ik de Texelaar" trouw blijf lezen, ook als ik naar de vaste wal zou vertrekken. Ik hoop steeds veel goeds omtrent U en on ze polder te mogen vernemen. Rondvraag. De heer Jn Roeper wil trachten de werkzaamheden, verbonden aan het uit diepen en verbreeden van de wegsloot nevens de Oorsprongweg in werkver schaffing te laten uitvoeren, maar vol gens de heer De Graaf is dit object daar niet groot genoeg voor.. Voorz. deelt mee. dat de schade, door de bominslag op de Hoofdweg, on geveer f 216 bedraagt. Zij is aan de be trokken instanties gemeld. Van Maandag lot Woensdag hebben 15 personen aan de restauratie van deze weg gewerkt Omstreeks half zeven sluit de voorz. met een woord van dank voor de op komst, de vergadering. J. llllllllllll VOOR DE VROUW. ttUDIillll- SUPERCHIQUE PATROONBUITENGEWOON. 5271 Zomerjapon. Voor gr. 44 ben. 3,75 M. zijde van 94 cM. 5272 Namiddagjapon. Voor gr. 42, ben. 4 M. zijde van 100 cM. 5273 Namiddagjapon. Voor gr. 44, ben. 3,75 M. zijde van 94 cM. 5274 Namiddagjapon. Voor gr. 44, ben.] 10 M. licht en 2 M. donker van 94 cM. 5275 Namiddagjapon. Voor gr. 44, ben. 4 75 M. foulard van 90 cM.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5