Kameraad Moeder. Pinksterbede. VOOR DE LANDBOUW GEEN KINDERWAGENS. Kinderwagens houdt men er in Arabië niet op na. Men draagt de kinderen in een mand op het hoofd, zooals dit kiekje wil laten zien. (Ons Persbureau heeft er 'n zoekplaatje van gemaakt, ziet u de baby?) Wat een angst, wan ner de kleine hummel wat heen en weer schommeltOf zou de Arabische mama ook dan haar kostelijke vracht in even wicht kunnen houden? (P.I.B.) llllllllllllllllllillllllillllllllllilllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllliiiiiiHiiiiiiiillllll /IIIOIIUU LANDBOUW VEETEELT |||||||j|||| lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit^lllUI MINDER RUNDVEE, MEER SCHAPEN* Het wegvallen van het gebruikelijke krachtvoer is mede oorzaak van een zeer ingrijpende beperking van de pluimvee- en varkensstapel terwijl ook de rundvee stapel hieraan niet is ontkomen en in de naaste toekomst nog meer zal moeten worden ingekrompen. De veehouders ko men bij de exploitatie van hun bedrijf voor nieuwe opgaven te staan. In stre ken met gemengde bedrijven zijn de ge volgen van de inkrimping v. d. veestapel niet 'zoo ingrijpend als op de eenzijdige graslandbedrijven. Als eerste zeer be grijpelijke en verklaarbare reactie op de verplichte veelevering zien wij, dat vrij wel in alle bedrijven meer, zelfs veel meer kalveren worden aangehouden dan normaal het geval was. Men redeneert aldus: Ik kan voor elke koe, die ik min der heb dan een jaar geleden, wel eenige kalveren extra aanhouden en schep daar mede de mogelijkheid om bij wijziging van de omstandigheden zoo spoedig mo gelijk het bedrijf te herstellen Toch dient men bij het aanhouden van meer kalveren eenige voorzichtigheid te be trachten en zich niet blind te staren op een zoo spoedig mogelijk herstel, wat be treft het aantal stuks vee, maar zoo mo gelijk tegelijkertijd er voor te waken, dat dit herstel niet gaat ten koste van de kwaliteit (de productiviteit) in de naaste toekomst. Bij het aanhouden van kalve ren rekening houden met de productie van moeder, m.m. en v.m., is enkel mo gelijk voor bedrijven met productie- of melkcontrole in een of andere vorm, hetzij via de zuivelfabriek, controle- of fokvereen. of stamboek. Het aantal dezer bedrijven bedraagt in N. H zeker niet veel meer dan 20 pet., waarbij we wel moeten bedenken, dat dit cijfer voor de geheele provincie zoo laag, is tengevolge van het consumptiemelkgebied, met een groot aantal melkkoeien en zonder melkcontrole. Wanneer wij het percen tage kalveren, waarvan men niets om trent de productie-capaciteit van de moeder weet, (om niet verder te gaan), schatten op 80 pet., zullen wij niet erg -ver ihis tasten. Van op de markt ge kochte kalveren kan men vrijwel zeker zijn, dat zij van slechte moeders afkom stig zijn. Hoe het zij, in N.H. zullen thans wel veel kalveren worden aangehouden op bedrijven waar men vroeger geen of zeer weinig kalveren aanhield en waar van men niets weet omtrent de toe komstige productie-capaciteit. Een deel llllllllllll FEUILLETON ||||||!IHli Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 90.) Gunther keek zijn vriend aan en floot even zacht tusschen z'n tanden. Ik vrees, dat je oude heer weinig belangstelling voor die liefhebberij zal toonen. Vermoedelijk ziet hij je lie ver als dokter, advocaat of dominé. Dat ligt me met. Georg strekte zijn armen uit in ongebreidelde kracht. Ik mm IN DE LACH HOEK iffljjiHHI DE VERSTROOIDE KRUISWOORDPUZZLAAR. van de thans aangehouden kalveren zal het in 1943 niet tot melkvaars brengen, maar een niet onbelangrijk deel wel. Zeer wenschelijk, zoo niet noodzakelijk is, dat vóór dien de deelname aan de melkcontrole veel meer algemeen wordt dan thans het geval is, om dan de on productieve dieren zoo spoedig mogelijk te kunnen onderkennen. Wij zijn er van overtuigd, dat thans veel kalveren wor den aangehouden, die de melk, karne melk, welke zij reeds verorberd hebben en het gras en hooi, wat zij nog zullen consumeeren, niet waard zullen blijken te zijn. Ook mag men bij het aanhouden van extra veel kalveren met vergeten, dat de weersomstandigheden reeds thans een bres hebben geslagen in de hooi- bn kuilgras-oogst; dat de kunstmestvoor- ziening minder dan normaal is, hetgeen vooral voor de lichte gronden een groot nadeel is; dat bij afwezigheid van kracht voer het melkvee en ook 't jongvee meer ruwvoer (hooi, kuilgras, enz.) noodig zal hebben dan normaal. Na Augustus be ginnen de kalveren merkbaar meer gras te eten en tijdens de komende stalperi- ode zal na Januari blijken, dat de be- noodigde hoeveelheid hooi per dier per dag de helft van een volwassen koe reeds, begint* te overschrijden, zoodat te veel jongvee bij het voort blijven duren van de huidige voederpositie de voedselvoor ziening van het oudere vee in gevaar zal brengen en ondervoeding geeft niets dan schade. Hoe begrijpelijk en zelfs gewenscht het is meer kalveren aan te houden, de veehouders dienen deze vrijheid toch met verstand te gebruiken, door zich zelf eenigermate te remmen en zoo mogelijk ook de kwaliteit van de toekomstige ver jongde veestapel mede in het oog te hou den. Waarschijnlijk is, dat ook in 1942 meer kalveren aangehouden zullen moe ten worden en daarom kan men het al lerbeste zoo spoedig mogelijk zorgen voor een geregelde melkcontrole, hetzij door aansluiting bij bestaande controle- vereen. of door oprichting van nieuwe verstrekt. Inkrimping van de veestapel is eener- zijds noodzakelijk als gevolg van de af wezigheid van krachtvoer, waardoor de sterkte van de veestapel in overeen stemming zal moeten worden gebracht met de beschikbare hoeveelheid ruwvoer, anderszijds is zij een gevolg van de vleeschvoorziening. Het is mogelijk,, dat tengevolge van de duur van de oorlog de inkrimping verder zal gaan dan op grond van de afwezigheid van kracht voer noodzakelijk zou zijn, waardoor op vele bedrijven in verband met de pro ductiviteit van het land, te weinig rund vee zal komen. Indien zich dat voordoet, zal men de bodem gedeeltelijk op andere wijze moeten exploiteeren en komt o. i uitbreiding van de schapenhouderij voor de eenzijdige graslandbedrijven het eerst aan de beurt. Het schaap toch is het landbouwhuis dier, dat de geringste eischen stelt aan krachtvoer en enkel gedurende enkele weken in de winter en 't vroege voorjaar is het bijvoeren van hooi, stroo, bieten enz. en eenig krachtvoer aan hoogdrach- tige ooien en ooien met lammeren noo- dik. Het nuttig effect van de schapenhou derij is veelzijdig. De meest bekende pro ducten zijn vleesch en wol. Voor de schapenfokkers komt hier nog bij de melk. De beteekenis van het schaap als melkproducent is in xle laatste 25 jaar in vele streken door de lage prijzen van de melk wat op de achtergrond geraakt. In de huidige omstandigheden mag hier op evenwel terdege de aandacht geves tigd worden. Na het spenen der lamme ren vóór het scheren der ooien, kan men de schapen melken tot October, even voor de dektijd. Schapenmelk heeft een hoog' voedingswaarde, hooger vet- en ei witgehalte dan koemelk. De schapenmelk kan op velerlei wijzen worden aange wend. Eertijds was schapenmelk en -wei een geliefkoosd voedermiddel voor mest- kalveren. Men kan er schapenkaas en -boter van maken en de wei en karne melk voor de kalveren gebruiken. Ook wordt de volle melk in verdunde toe stand wel gebezigd voor de opfok van kalveren ter besparing van koemelk. De melkrijkheid van ooien is individu- moet iets doen wat met sport en spie ren verband houdt. Tjonge, zoo ineens? Straks schrijf je nog gedichten over je machine en over de romantiek van het hoogvliegen of zoo. Ach, wat gedichtenGeorg bloosde tegen zijn zin. Daar ben ik overheen. Alles verbrand. En niet- de minste behoefte om me er weer aan te wagen. Ik zal er zoo eens met vader over praten, vervolgde hij na een korte pau ze. Ik ben in eèn strijdlustige stem ming en voel me in staat de felste tegen stand te oyerwinnen. Bovendien geloof ik niet eens, dat vader zich ernstig te gen mijn plannen zal verzetten. Daar voor is hij altijd te veel onze vriend en kameraad geweest. Het was een heel eind van het vliegveld naar de stad, maar desondanks gav^n zij er de voorkeur aan te loopen Zoo druk waren ze in gesprek over de toekomst, van het vliegen en wat daarmee verband houdt, dat zij nauwelijks op hun omge ving letten Plotseling bemerkten zij ech ter, dat zij door de straat liepen, waar Gunther vroeger gewoond had. Pasting zelf viel het 't eerst op en hij wierp een minachtende blik op de gevel van het groote huis, dat hun nog was overgeble ven. De opgewekte trek verdween van zijn gezicht. Op wel zeer onverwachte wijze werd hij plotseling herinnerd aan de tijd, waarin hij als kleine jongen in het eerste schooljaar naar huis kwam en het bleeke gelaat van zijn wachtende en hem toewuivende moeder aan het eel zeer verschillend en hangt o.m. af van de leeftijd, van de kwaliteit van de wei de, van het aantal schapen. Een behoor lijke melkrijke ooi kan op goede bodem tot de herfst worden gemolken en geeft dan in totaal plm. 150 L. melk. Ook spreekt men wel eens van het schaap als' weideverbeteraar, waarbij men denkt aan het afgrazen van ruige weiden. Grasland, dat te ruig de winter doorkomt, boei inderdaad in productivi teit in in de volgendê groeiperiode, zoo dat uit dit oogpunt de schapen inderdaad als weideverbeteraars fungeeren. De schapen brengen op deze wijze minder waardig gras tot waarde. Men moet nu evenwel niet meenen, dat men goede schapen kan fokken en nog minder vet weiden op ruig land, met enkel afval bereikt men in de schapenhouderij ook niets. Bij het z.g. omweid- of wisselweide- systeem kan een koppel oudere ooien welke gemolken worden, zeer geschikt het afmaaien, nadat de melk koeien en eventueel het jongvee het af gegraasd hebben, vervangen. Dit komt de kwaliteit zeker ten góede. IR L. DE VRIES. (Slot volgt.) VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. PROEVEN MET ONKRUID BESTRIJDINGSMIDDELEN. We namen de laatste weken enkele .proeven met chemische middelen tot be strijding van onkruid. In een Mededee- ling van de Plantenziektenkundige Dienst werd op 4 middelen de aandacht geves tigd. Op aanvraag werden ons door de importeurs monsters ter proefneming toe gezonden. Het resultaat van proeven met één de zer middelen is zoo, dat we onze leden er reeds nu mee in kennis willen stellen. t)e eerste proef werd genomen op een perceel zomertarwe van de heer Jac. Roeper Johz. aan de Laan weg Het re sultaat was hier schitterend. Het on kruid. dat de grond bijna als een mat be dekte, is practisch voor 100 pet. vernie tigd en het gewas kreeg geen schade. We willen bezichtiging van deze proef ten zeerste aanbevelen Daar de importeur van dit middel aan geeft, dat ook onkruid in vlas met suc ces kan worden bestreden namen we op verzoek van één onzer leden ook hier mede proeven. Daar het middel vrij langzaam werkt kunnen we hieromtrent nog geen definitief oordeel geven. Maar de eerste indrukken zijn gunstig. Het blijkt, dat ook vlas een besproeiing met een oplossing van dit middel heel goed verdraagt. Mocht dit bevestigd wor den dan zullen reeds dit jaar een aantal perceelen op deze wijze van onkruid wor den gezuiverd. Gezien deze resultaten meenen we proefneming op grooter schaal en be scheiden toepassing in de praktijk te kunnen aanbevelen. Voor nadere inlichtingen vrage u de heer E. van den Ban of de assistent. Illllllllill IN DE MOESTUIN. NOG EENS OVER TOMATEN. De tot nog toe meest gevolgde metho de van opkweeken is die, waarbij aan elke plant 1 hoofdstengel wordt gelaten; zoodra zich dan een 4-tal bloemtrossen heeft gevormd, wordt de kop uit de plant genomen, terwijl alle zijscheuten, die zich uit de oksels der bladeren ont wikkelen, de z.g. „dieven", zorgvuldig weggenomen worden. Do laatste jaren begint men evenwel een andere cultuurwijze te volgen, waar bij niet alleen een hoofdstengel aan de plant wordt gelaten, doch ook de zijscheu ten, die zich uit de oksels der onderste bladeren ontwikkelen, althans een drie tal. Zoodra zich aan elk der onderste zijscheuten 1 bloemtros 'heeft gevormd, worden ze op een blad boven die bloem tros ingenomen; de hoofdstengel wordt eenige tijd later ingenomen. Op deze snoeiwijze, waarbij de vruchten spoedi ger rijpen, komen we binnenkort nog nader terug. raam ontdekte. 's Middags, 's avonds, telkens als hij naaf huis verlangde, reed dan vader in zijn groote grijze limousine tot voor de rand van het trottoir. Hij was hem tot het portier tegemoet ge sneld en had de liefde, die zijn vader hem toedroeg, gelezen in een enkele, vluchtige blik en gevoeld in het hartelijk gebaar, waarmee hij hem over het haar streelde. Alles voorbij! De beide men- schen, die hem zoo na hadden gestaan, waren niet meer en die andere, die hem vreemd was, zat daar boven achter de met zorg opgehangen, luxueuze gor dijnen en speelde de treurende weduwe. Dwaas, onzinnig was het. Daar woonde een vreemde en hij, hij had de plaats, waar zijn wieg had gestaan, zijn ouder lijk huis, verloren. Er kwam even iets van een pijnlijke glimlach om zijn lippen en Georg gluur de tersluiks naar zijn vriend, wiens ge laatsuitdrukking hem niet beviel. Hij kende Gunther en wist hoeveel innerlijk leed deze achter een masker van spot en ironie placht te verbergen. Kom kerel, laten we opschieten, anders komen we te laat met eten, trachtte hij de gevaarlijke stemming te verdrijven. Het noodlot wilde het ecliter anders, want juist op dit oogenblik werd de deur van het groote huis geopend en trad een dame in de voortuin. Beide jongens stonden een moment als aan de grond genageld, maar terwijl Georg zijn pet afnam en even beleefd als koel groette, stak Gunther zijn handen in zijn broekzakken, staarde omhoog en be- Nu daalt weer de Pinksterzegen Met bezieling allerwegen Op de oude aarde neer. Waar de wereld, als herboren, 'n Juichend scheppingslied doet hooren Van vernieuwing telkens weer. Door de gouden zonneluchten Gaan de feest'lijke geruchten. Alles jubelt en hetleeft. Vogels zingen, bloemen geuren, Nu een wonderlijk gebeuren Naar de hooge hemel streeft. Maar zooveel gebogen menschen, Met hun dagelijksche wenschen, Arm aan geestelijk tegoed. Leven voort in donker vreezen, Leer ze weer gelukkig wezen Met de warme Pinkster-moed. Hoe de tijd ook moog' benauwen. Pinkster, schenk ons uw vertrouwen, Sterk ons, nu de nood bedroeft. Door een geestelijk herleven Wil ons de bezieling geven Die het zoekend hart behoeft. Stort uw geestdrift in ons denken, Kom ons de begeest'ring schenken, Die ge eenmaal hebt gebracht. Trek zóó, zeeg'nend langs de aarde, Rijk aan innerlijke waarde, PINKSTERZEGEN GEEF ONS KRACHT. BEREIDING SCHAPENKAAS. De schapenmelk kan eerst boven een zacht vuurtje of een petroleumvlam wor den verwarmd tot ongeveer 35 gr. C., dat is iets beneden of omstreeks lichaams temperatuur. Daarna kan een weinig goede karne melk worden toegevoegd, b v. één eet lepel op elke liter schapenmelk. Is de karnemelk er door geroerd, dan een weinig stremsel toevoegen en goed door roeren. De hoeveelheid stremsel slechts klein nemen, ongeveer 12 cM3 op vijf liter schapenmelk. (U zult wel een beet je stremsel aan de zuivelfabriek kunnen bekomen). Onder aan de bodem van een medicijnfleschje vindt u 't aantal cM3. aangegeven, dat in dat fleschje kan; daaruit kunt u afleiden, hoe weinig er in hoeft. Is het stremsel er doorgeroerd, dan 20 3Q minuten laten staan. Om afkoelen te voorkomen wordt de schaal met melk -goed toegedekt. Om te beoordeelen of de melk voldoende is gestremd steekt u een broodmes heel ondiep in de gestremde massa, en licht het mes voorzichtig op; daardoor moet een gladde breuk ont staan. Dit is na 2030 minuten 't geval. Begint u te vroeg te roeren, dan wordt de kaaswei te wit en krijgt u een kleine re hoeveelheid kaas. Nu roert u heel langzaam en heel voorzichtig in de ge stremde massa. Dit kan heel geschikt met een schuimspaan („gaatjessleef"), maar ock wel met schoone goed gewasschen handen. Na ongeveer 1015 minuten roeren laat u de massa bezinken; daarna éoegt u een scheut kokend water toe en roert nog even. Vervolgens weer laten bezin ken, de wei afgieten (voor de kalveren of varkens) en de wrongel liefst in een kaasdoek laten glijden. Hiervoor kan ook een schoone uitgekookte poreuze hand doek dienen. Daarna wordt de wrongel gemengd met een weinig zout en met de doek er om in een vorm gedaan met enkele gaten in de bodem, om enkele uren peperst te 'worden met behulp van een paar zware steenen, welke op het deksel van do kaasvorm worden gelegd. Men haalt ze dan uit de vorm, doet de doek er af en zet het kaasje op een plat boid Hei is dan voor gebruik gereed. Hoe lager de temperatuur, hoe korter wordt geroerd. Hoe minder heet water wordt toegevoegd, des te zachter blijft 't kaasje. En omgekeerd. Doch ook, hoe zachter het kaasje, hoe grooter de massa is, die overblijft. Na een paar malen kaas te hebben be reid kunt u dus het kaasje zachter of ste viger maken, al naar u dal wenscht. „Boerderij". gon onverschillig een populaire straat deun te fluiten. Schril klonken de tonen door de middagstilte van de deftige straat. Gunther.... maande Georg zacht terwijl hij zijn vriend in de zij stootte. Gunther vertrok zijn mond als in een physieke pijn en zweeg. Maar toen zij verder gingen hield hij het niet langer uit: Laura zag er niet bijzonder voor- deelig uit. Misschien treurt ze nog om vader Hahaha Georg bleef rustig. Ze zag er niet alleen slecht uit, ik vond haar heelemaal veranderd.... zei hij. Veranderd? Hoe zoo? Ja, hoezoo? Dat weet ik ook maar niet in twee woorden te zeggen. In ieder geval zag ze er vroeger anders uit, stra lender, lichtzinniger, onbezorgder Ze leek me nu misschien zul je me uit lachen deftiger, damesachtiger. Dat doet 'm de rouwstaat, ant woordde Gunther spottend. Onzin, dat kan de oorzaak niet zijn. Ik heb haar toch ook bij de begrafenis gezien. Toen zag ze er ook in het zwart veel koketter uit dan nu... Dat zul je je wel verbeelden. Laten we er verder maar over zwijgen. Het interesseert me niet in het minst. De rest van de weg legden zij, wat zelden gebeurde, zwijgend af; beiden waren zij te zeer in hun eigen gedachten verdiept (Wordt vervolgd) ||||||llllUIIII!llllllliUlllllillllllllllllllllilll!llllllllllllllllllli;illllllllllllllll!l||||i| llllllllllll WERELDNIEUWS |||||j||| llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ||!|||llllllllll1IIIIIIUIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllll|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIl|j|||| CANADA Aan koning Peter van Joego-Slavi is een verblijf in Canada aangeboden FRANKRIJK Engeland geeft geen navy-cert meer voor schepen der Vichy-regeerinc BRAZILIË. Door overstroomingen weiden ii Brazilië 20,000 personen dakloos. ENGELAND De Britsche verliezen beliepen bi_ de eerste gevechten op Kreta 4200 man. Churchill deelde mee af te zien var dienstplicht in N. Ierland. Het wierp z.i meer stof op dan hel waard is. IRAK. Iraksche troepen deden een aanva! op een karavaan van 42 auto's, waarmee de bezittingen van de gevluchte Emir en van de gevluchte premier werden ver voerd, o m. kisten met goud en sieraden VEREENIGDE- STATEN In de V.S. zijn 200,000 handteeke- ningen bijeengebracht door tegenstan ders van het gebruiken van convooien. Aan het Congres der V.S. is een crediet van 3 milliard 319 millioen dollar gevraagd voor de bouw van nog meer vlegluigen DUITSCHLAND Sinds Zondag worden in veel katho lieke en evangelische kerken van het Duitsche rijk wekelijks bidstonden ge houden voor in de strijd gevallen solda ten. In Duitschland moeten alle vrouwe lijke studenten van universiteiten en leer lingen van Vakscholen gedurende de vacantie verscheidene weken in de wa penindustrie werken. Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. |||j!l 326. HELIANTHlis. Wie in het najaar wil genieten van schitterende snijbloe men, moet nu een paar stekjes koopen van de Helianthus sparcifolius, een vaste plant, die forsche, warm-gele, langstelige bloemen geeft. Eind Mei kunnen deze stekken worden uitgeplant; aan een paar stekken hebben we al genoeg, omdat zij zich gemakkelijk vermenigvuldigen. We planten ze uit op afstanden van circa 75 cM. Er bestaan meerdere Helianthus- soorten, dus we moeten er vooral op letten, dat de Helianthus sparcifolius wordt geleverd 327. PRIMULA'S bloeiden dit voorjaar veel later dan gewoonlijk, maar ze raken nu toch meer en meer uitgebloeid. Wie Primula's op een perk heeft staan, kan ze na de bloei opnemen om ze te vervangen door andere perk planten, die in.de zomermaanden bloeien, b.v vio len of pelargoniums („geraniums"). Deze uitgebloeide primula's zijn niet waardeloos, want deze planten leveren ons juist veel nieuw materiaal. Zoodra wij primula's uit de grond nemen, be merken we dadelijk, dat elke pol als het ware een verzameling is geworden van meerdere kleine plantjes, die we heel gemakkelijk van elkaar kunnen nemen (z g. „scheuren") Die afzonderlijke nieu we primula-plantjes zetten we geduren de de zomermaanden op een schaduw rijke plek en planten we in het najaar weer met een kluit op de bloemperken uit. ||||||lllllllllllllllllllllllll.lllllllllllll!lllllllllllll<llllllltllllllllllllllllll|lllllll|||||| llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. li||||llil!ll>!llllll!!lllll!llllllllllllllllüllllllllllllll!lll|llll|||||||||innilllllllli||||)i Ralph Waldo Trine, In harmonie met het oneindige. 227 biz. f 1,25. Geb. f 1,90. Carolus Verhulst, Onvergankelijke wijsheid. Over heldhaftig sterven en on sterfelijk leven. 127 blz. Geb. f 1,90. S. Vestdijk, Rumeiland. Uit de pa pieren van Richard Beckford, behelzen de het relaas van zijn lotgevallen op Jamaica,1737-1738. 356 blz. Geb. f4,90. Karei van Waelre, In de maalstroom van de oorlog. De lijdensweg van de burgers van Breda. 112 blz., geïllustr. Geb. f 1,50. D. Valkema, Toen de oorlog over ons kwam. Overdenkingen van één, die het geloof in Gods rechtvaardigheid trachtte te behouden 22 blz. f 0,40. Theun de Vries, Wilde lantaarns 160 blz Geb. f2,50. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID. ||||||||||l) 317. ASPIRINE (zie ook vorig nr). Bij het gebruiken van aspirine moet men twee din'gen niet uit het oog verliezen: ten eerste, dat aspirine toch niet onbe perkt genomen kan worden. Het oefent zeer zeker een giftige werking uit, wel ke daarna door het lichaam moet wor den opgeheven. Ten tweede dit: het ef fect op de verschijnselen (pijn en koorts bij ziekten) na het gebruik mag ons niet het oog doen sluiten voor het feit, dat men daarmee de oorzaak van de ziek te nog hiet heeft weggenomen. En hiei gaat het toch om. Wie steeds maar aspi rine gebruikt en er niet aan denkt de oorzaak te doen opsporen van de ziekte (pijn), welke hem keer op keer kwelt, doet zeer onverstandig. Vandaar deze waarschuwing. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4