TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 31 MEI 1941. PINKSTERZON. 0PPLAKVELLEN §1 Zenuwachtig? TJliJn/iwzclt'3 Tijl Uilenspiegel heeft altijd gelijk: na regen komt zonneschijn. En de zonnige naturen trekken ons allen temeer aan. Wij herinneren ons dankbaar de ro mantische zonneverheerlijking van wij len Edmond Rostand: de zon, die alle dingen Schoo ner doet schijnen dan ze zijn." Zóó doet de zon. Zóó doet een zonnig mensch. Een opgeruimd gelaat, een opgewekt woord, een vroolijke natuur zijn een weldaad voor de omgeving. Ook zij doen de dingen schooner schijnen dan ze anders zouden zijn. Een vriendelijk verzoek wordt een prettige opdracht, waaraan we ons met al ons talent kun nen geven. We kunnen, ieder onzer, het leven zooveel aangenamer, zooveel dra gelijker, de moeilijkheden zooveel lich ter maken voor onszelf en anderen door het niets kostende middel der blij moedigheid. Wat zon op het gelaat, waf zon in de omgang, wat zon over de handdruk Zon verwarmt, zon vermooit, zon schil dert de fraaie omtrekken van het le ven, zon geeft levensmoed en daad kracht. De bemoediging voor de morgen, de hoop van de avond zij: Meer zon in ons bestaan! GEMEENTE TEXEL. SEIZOENVOORSCHOT AAN BEROEPSPENSIONBEDRIJVEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van beroepspensionhouders, dat zij onder bepaalde voorwaarden een voorschot kunnen ontvangen voor som mige levensmiddelen. Ie. Voor 1 Maart 1941 diende men in geschreven te staan bij de HORECAF. Eventueel moet getoond kunnen worden stortingsbewijs inschrijvingsgeld. 2e. Men moet minstens verhuren acht bedden (hieronder niet begrepen bijzet- bedden en bedden in gebruik bij den ondernemer, zijn gezin en personeel) 3e. Deze voorschotten dienen te wor den aangevraagd op een speciaal formu lier MD 217c (verkrijgbaar bij den Distri butiedienst).. 4e Binnen een maand na afloop van het seizoen (doch uiterlijk 15 Sept. 1941) moet dit voorschot in den vorm van bonnen bij den plaatselijken distributie- dienst worden ingeleverd. 5e Door den ondernemer dient ten be hoeve van dit voorschot een ontvangst bewijs met verklaring te worden getee- kend. Texel, 27 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. 'N SIMPEL KRUISKE. 'n Simpel kruiske wijst ons 't graf Van hem, die 't jonge leven gaf Voor 't Vaderland Hij is gestorven als 'n gróóte held Maar 'n simpel kruiske wijst op 't doodenveld Zijn nederig graf 't Windeke, nog koel in vroege Mei. Waait zachtkens langs die lange rij Van kleine kruiskes. Hij kreeg geen pralend graf, geen monument 'n Simpel kruiske slechts maakt u bekend Waar hij te rusten ligt. Maar wie hem kend': Hij wou geen grootsch gedoe. Hij vocht voor Neerlands grond, deez' dekt hem toe. En daar waar ruste heerscht, waar klinkt niet één geruiske Daar ligt 'n stille held, daar. Bij dat kleine kruiske. B. (N Harl. Crt.) VOOR DE VROUW. Bllllli- SUPERCHIQUE PATROONBUITENGEWOON. 5244 Eenvoudige japon. Voor gr. 44, ben. 3,75 M. zijde van 80 cM. 5245 Tweedeelige japon. Voor gr. 44 ben 3,25 M. effen en 0,75 M. geruit. 5246 Zomerjapon. Voor gr. 42, ben. 3 25 M. zijde van 90 cM 5247 Jeugdige japon. Voor gr. 42, ben. 3,50 M. zijde van 94 cM. 5248 Wandeljapon. Voor gr. 46, ben. 4,10 M. zijde van 80 cM. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling t 0.35 voor kinder kleeding, voor mantels en japonnen 10.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7xh cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. VRAGENBUS. SCHAPENVACHT. Antwoord op vraag van abonné W. R., te Den Burg: De smoezelig geworden bereide schapen vacht kunt u het best reinigen door af wrijven met warme zemelen of met warm zand. Ook kan het met tetra of benzine gebeuren, maar wees met ben zine doodvoorzichtig. Niet bij open vuur er mee. In geen geval met water aan de vacht. Dan wordt de huid hard. NUTTIGE WENKEN. EIEREN ingemaakt. De schaal van \alkeieren is broos en breekt dus gemak Vlijk. Met koud water opzetten. Het •,t van deze eieren laat zich niet stijf >ppen. Als men eenige eieren neemt uit de in waterglas geconserveerde voor raad, behoeft men zich met ongerust te maken als het vlies zich niet dadelijk weer sluit. Dit geschiedt geleidelijk Men kan geconserveerde eieren tot het voorjaar bewaren. Ze langere tijd te la ten staan is niet gewenscht. RECEPTEN. RHABARBER. Om haar goede eigen schappen is het gewenscht nog eens de aandacht op deze groente te vestigen. Het moes kan als broodbelegging de plaats innemen van appelstroop, jam of andere beleggingen. De noodige suiker kan geheel of ge deeltelijk door zoetmiddelen vervangen worden. Geen dubbelkoolzure soda gebruiken, daar deze het vitamine C vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat. Wel kan men de stukjes rhabarber opzetten met ruim water en ze hiermee aan de kook brengen. Daar na wordt het zure vocht afgegoten in een kom en wordt er suiker of een zoetmid- del aan toegevoegd. Men heeft na afkoe ling een gezonde verfrisschende drank. ||||||llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllll|||||| VAN OVER DE GRENS. ||||||illlli!illlllllliillllllllllllllllinTIIIIIIlllllillllllllllllllillllliillllllliiiliilli|||||| DE REDEVOERING VAN ROOSEVELT. Groot-Brittannië zal alle moge lijke hulp worden geboden. Washington, 28 Mei (DNB). President Roosevelt begon zijn aangekondigde rede voering met opnieuw de bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereld heerschappij streeft en het Amerikaan- sche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dit is het principieele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opgebouwd. Met bijzonder toegenomen kracht hebben de V.S. en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in de toestand van dit oogenblik bepaald Voor Amerika, zoo vervolgde Roose velt, is de vrijheid der zeeën en de vrij heid van de handel een levensnoodzake lijkheid, daar het niet alle goederen, wel ke het voortbrengt, zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwin ning behaalt, zou de Amerikaansche pro ductie van de wereldmarkt worden afge sloten, terwijl de „Nazi-goederen" onbe lemmerd Amerika zouden binnenkomen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de asmogendheden militair bezet is. Wanneer het de asmo gendheden gelukt Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische eilanden te bezetten, zou de oorlog de rand van het westelijk halfrond naderen. Hoeveel koopvaardijschepen ver nietigd worden. De techniek van deze tweede wereld oorlog plaatst de V.S. voor veel grootere vraagstukken dan in de eerste wereld oorlog. De vernietiging van koopvaardij schepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het westelijk halfrond. De snelheid, waarmede de koopvaardij schepen tot zinken gebracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen. Zij is meer dan twee maal zoo groot als de Britseh-Amerikaan sche productie van schepen op dit oogen blik, Wij kunnen aan dit gevaar met behulp van 2 gelijktijdig te treffen maatrege len het hoofd bieden: le. door ons groote scheepsbouwpro- gramma te bespoedigen en uit te breiden en 2e. door er toe bij te dragen, de ver liezen op zee te verminderen. Wij hebben Voor de achtergebleven rhabarber, die men nu tot moes kookt, is minder sui ker noodig. Ook kan men de ongeschilde rhabarberstengels in blokjes snijden, wasschen en met het aanhangende water op een zacht vuur in ongeveer 15 minu ten gaar koken. Daarna deze tot moes wrijven en desverkiezend met een weinig maïzena of aardappelmeel binden. Eerst na afkoeling suiker of een zoetmiddel toevoegen, daar de benoodigde hoeveel heid dan veel geringer is. MEN KAN RHABARBER INMAKEN zonder dat deze nogmaals in de flesschen verhit behoeft te worden. De plantenzu- ïen houden de ontwikkeling van bederf- veroorzakende bacteriën tegen. Men snijdt de ongeschilde rhabarberstelen in stukjes, wascht deze, zet ze met aanhan gend water op en laat ze fijn koken. Met dit moes worden de goed uitgekookte (20 minflesschen tot 'n paar vingers breed onder de rand gevuld. Ten slotte worden de flesschen met goed uitgekookte kur ken gesloten, waarna men het bovenein de in gesmolten lak doopt, zoodanig, dat de kurk geheel bedekt is. DEENSCH RHABARBERGERECHT. 500 gr rhabarber, ongeveer 70 gr. sui ker (6 afgestreken eetlepels), 20 gr. aard appelmeel (plm. 2 afgestreken eetlepels.) De ongeschlide rhabarber in stukjes snij den, wasschen, opzetten met ruim water, aan de kook brengen en het vocht afgie- en. (Dit NIET wegdoen, maar vermengen met suiker en koud laten worden. Na afkoeling heeft men een smakelijke, fris- sche drank). De rhabarber tot moes ko ken, vermengen met de suiker en binden met het aangemengde aardappelmeel. Alles door en door koud laten worden. Voor het gebruik neemt men diepe bor den. Men doet hierin een portie van de vruchtenmassa en overgiet deze met ge kookte, koude melk of taptemelk. Ten slotte strooit men er wat beschuit- of biscuitkruimels over. In plaats van melk kan men een koude vanillesaus nemen. RHABARBERLIMONADE. 3 kg. rha barber, mooie roode stelen, ongeveer 2 liter water, een vanillestokje. De on geschilde, in blokjes gesneden, gewas- schen rhabarber opzetten met het vanil lestokje en alles samen laten trekken, 't vocht mag niet koken. Als alles flink uitgetrokken is, de massa door een doek of een paardenharenzeef gieten en zon der persen uit laten lekken. Nu het sap meten en op elke dl. (klein kopje) vocht 100 gr. of 1 kopje suiker toevoegen. Op elke liter 20 gr. citroenzuur toevoegen. Onder nu en dan roeren (zoodat de sui ker en citroenzuur oplossen) een dag la ten staan, daarna de schoongemaakte flesschen er mee vullen. Afsluiten met een lapje, NIET met een kurk. Het overgebleven moes kan tot het eerste ge recht verwerkt worden. 1000 vellen MD. 18f 1.50 1000 vellen MD. 268 f 1,70 DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT daarom onze patrouilles in de wateren van het N. en Z. deel van de Atlantische Oceaan uitgebreid en wij vergrooten de ze patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens 't afgeloopen jaar aanzienlijk vergroot werd Deze schepen en vliegtuigen stel len ons op de hoogte van aanvallende schepen onder en op zee en van vlieg tuigen. Waar Amerika naar streeft. Onze nationale politiek is thans aldus: 1. Wij zullen aan elke poging of bedrei ging van Hitier om zijn heerschappij tot het westelijk halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking staande midde len en met actieve tegenstand het hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2. Van 't standpunt der absolute nood zakelijkheid uit, zullen wij Groot-Brit tannië elke slechts mogelijke hulp ver- leenen en evenzeer alle anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegen stand bieden. Alle andere maatregelen, welke noodig zijn om Groot-Brittannië de noodige aanvoeren te doen toekomen, zullen genomen worden, en alle andere methoden welke gebruikt moeten wor den, zullen door onze deskundigen be studeerd en in daden omgezet worden. De onbeperkte nationale noodtoe stand in de V.S. afgekondigd. Vervolgens keerde Roosevelt zich te gen de tegenstanders van zijn politiek en kondigde hij aan, dat de regeering alle haar ter beschikking staande middelen zal gebruiken om aan elke storing in de productie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De president besloot zijn rede voering met de volgende woorden: „Wij zullen niet aarzelen, onze wa pens te gebruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik hedenavond de onbeperkte nationale noodtoestand afgekondigd en de ver sterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze nationale macht en bevoegdheid verlangd". Roosevelts volmachten. Tot de volmachten, die president Roo sevelt verkrijgt, door de afkondiging van de onbeperkte crisistoestand behoort o a. OVER POSTZEGELS. KRAOTIE. Voorloopig vertoonen de postzegels van Kroatië nog het portret van de vroegere koning, ko ning Peter II, maar als „opdruk" is het Kroatische wapen aangebracht. (P. 1. B.) BEGEERDE ZEGELTJES! Zaterdagmorgen is het postkantoor in de Rue du Louvre te Parijs begonnen met de verkoop van 'n nieuwe serie wel dadigheidszegels van Monaco, waarvoor bij de postzegelverzamelaars enorme be langstelling bestaat. Reeds waren tal van kc-oper avonds te voren komen opdagen, verscheidene hotels in de omtrek waren al eenige dagen geleden volgeboekt. Te gen Zaterdagmorgen 5 uur was de file wachtenden reeds meer dan achthonderd meter lang. De zegels, die voor vijftig fr per serie in de handel worden gebracht, kostten 's morgens om acht uur op de vrije markt reeds 110 fr en om twaalf uur reeds 200 fr. Omstreeks twee uur in de middag boden opkoopers in de buurt van het postkantoor reeds 500 fr. voor de heele serie. Tal van koopers in de rij had oen de nacht in de open lucht doorge bracht; sommigen hadden matrassen en dekens meegenomen; anderen zaten op klapstoeltjes, diep in winterjassen gedo ken om geen last te hebben van de nach telijke voorjaarskoelte. ZcnuiotaJC^ettzn m a k e t^MioudeivLH<aln^u^^^^ ZOO SPRAK..., MENZIES, de Australische premier: Ik geloof, dat we niet vergeefs op Ame rika rekenen, maar de komende zes maanden moeten we op onszelf bouwen. TSOLAKOGLOE, de Grieksche pre mier: Griekenland heeft een genadelooze ramp ondergaan. Thans moet het toetre den tot de Europeesche orde. Onze han delsbetrekkingen met Duitschland, dat vroeger onze beste afnemer was en ook in de toekomst zal zijn, zullen binnen kort hervat worden. EEN KIEK UIT DALMAT1E. Dalmatië is de smalle kust strook, welke zich over een leng te van 375 K.M. langs de Adria- tische Zee uitstrekt. Ons kiekje vertoont een meisje uit dit land, dat zich met haar ezel naar de markt begeeft. cal hij radiostations kan sluiten of in be slag nemen, voor vervoer van troepen en oorlogsmateriaal voorrang eischen, han del in geldswaardige papieren verbieden, electriciteitscentrales en andere onderne mingen, welke voor de productie van munitie belangrijk zijn, kan overnemen. Hij kan alles door een persoonlijke pro clamatie uitvoeren. Alleen voor een oorlogsverklaring moet het congres zijn toestemming geven. Hij kan het vertrek van schepen van oorlogvoerende landen verbieden en ook schepen requireeren of aan schepen het vertrek verbieden, rech ten heffen voor dringend noodzakelijke goederen en de nationale garde alsook 't leger in actieve dienst roepen. Reeds in 1939 werd de beperkte cri sistoestand afgekondigd. Naar de mee ning van rechtsgeleerden bestaat er geen duidelijk verschil tusschen de beperkte en onbeperkte crisistoestand De presi dent heeft waarschijnlijk 27 Mei de onbe perkte crisistoestand afgekondigd, ten einde erop te wijzen, dat de toestand ernstig is. RECHTSVRAGEN REPARATIE AAN HUURHUIZEN. Het Burgerlijk Wetboek, artikel 1619, vermeldt hieromtrent: „Geringe en dage- lijksche reparatiën zijn voor rekening van de huurder. Bij gebreke van over eenkomst, worden als zoodanig aange merkt reparatiën aan winkelkasten, de sluiting der luiken of blinden, de binnen- sloten, de vensterglazen, zoo binnen als buitenshuis, en al hetgeen verder door 't plaatselijk gebruik daaronder begrepen wordt" Dit .plaatselijk gebruik" is gebleken een zeer rekbaar begrip te zijn. Want wie zal bij een geschil moeten beslissen, wat daarmee in een bepaald geval be doeld wordt? De Rechter zal in dergelij ke gevallen eenige deskundigen laten ge- luigen, die dan meestal wel vrij nauw keurig het plaatselijk gebruik kunnen omlijnen. Doch het gebeurt ook wel, dat zij de plank ver mis slaan. In het alge meen wordt in dit wetsartikel onder plaatselijk gebruik begrepen het onder houd en herstel van: knoppen, kranen, schellen, koorden, gootsteenen, jalou- zieën, markiezen, stortbakken en pri vaten Bij een schiftelijke overeenkomst kan dit aantal desgewenscht nog uitge breid worden met b.v.: „alsmede het schilderwerk binnenshuis, het behang en witwerk, dat niet met kunstkalk mag 'ge schieden", enz. In vele steden van ons land hebben de huiseigenaren de gewoonte om bij laag geprijsde weekwoningen de in dit artikel genoemde reparatiën voor eigen reke ning te doen geschieden. De huurder mag .•venwel daaruit niet de conclusie trek ken, dat de eigenaar daartoe verplicht is. Dit is geenszins het geval. Verder bepaalt het artikel nog: „Niettemin komen die reparatiën ten laste van de verhuurder, indien zij door de vervallen toestand van het verhuurde of door overmagt zijn noodzakelijk ge worden". Het eerste gedeelte hiervan is duide lijk; door overmacht noodzakelijk ge worden reparatiën zijn die, welke het gevolg zijn van brand, oproer, oorlogs geweld. e.d. Alle reparatiën, ook aan ïuiten, zijn dus voor rekening van de verhuurder, wanneer die schade niet door de schuld van de huurder is ont staan of als deze de schade niet had kunnen voorkomen of tegengaan. Is ech ter bij schriftelijke overeenkomst be paald: „alle reparatiën, zoomede ook van gebroken ruiten, onverschillig door wel ke oorzaak noodzakelijk geworden, zijn voor rekening van de huurder", dan kan de huurder zich niet beroepen op het bovenaangehaalde gedeelte van artikel 1619 van het Burgerlijk Wetboek, het geen tevens geldt voor elk ander speciaal overeengekomen punt. (Uit: Verzilverbare Wenken, door B. Muysson Prijs f 1. ETUIS VOOR STAMKAART BOEKHANDEL PARKSTRAAT

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5