Kameraad Moeder. Heeft U haast ||]|||ltll!lllllllllllllllllllllllllllllllilll[llllllllllllllllll|[lilHlllltl[llllllllflSl|||||| llllllllllll VAN OVER DE GRENS. ||||||illilllillllllllllllllllilllllllllinni!lllfllllllllllllll|llllllllllllllllllllilllilli|||||| DE WERELD WEER IN AFWACHTING. Waar ontbrandt de hoofdstrijd na de afsluiting der vierde oor logsfase? In 't Westen, tegen Engeland, moet de beslissing vallen. De strijd orh Kreta is geëindigd en, zooals zich liet aanzien, geheel in het voordeel van de Duitschers. Was het vorige week nog mogelijk, dat de Engel- schen en Grieken zich op een deel van het eiland zouden kunnen vastklampen, toen de hoofdstad Candia of Herakleon was ingenomen'en de Soedabocht, waar de Britsche schepen hun voornaamste ligplaats vonden, was bezet, stond alleen nog de weg naar de Zuidkust open, die algemeen voor zeer ongunstig gehouden wordt voor het inschepen van troepen. Tenslotte was nog een Italiaansche le- gerafdeeling op het oostelijke deel van het eiland geland, waardoor het lot van het eiland voor goed werd bezegeld Op Zondag maakten de Duitschers mei ding van de gevangenneming van 10,000 Engelsche soldaten en na debezetting van de eenige en nog zeer gebrekkige haven van de zuidkust, van nogmaals 3000 man. Door de Britsche pers is intusschen bekend gemaakt, dat 15000 man naar Egypte zijn kunnen ontkomen en dat de verliezén overigens zwaar zijn. Een U.P.-bericht uit Londen erkent zelfs, dat hier de verliezen grooter zijn dan indertijd bij Duinkerken. Wat volgt na Kreta? Nu Kreta is veroverd, leert een enkele blik op de kaart, dat de positie der al mogendheden aanzienlijk is versterkt. In de eerste plaats wordt de Egeïsche Zee nu volledig beheerscht, maar ook zul len de asmogendheden het eiland Kreta sis basis gebruiken voor hun verdere vliegtuigacties - tegen de nog overgeble ven Britsche steunpunten. Thans kan men reeds' zeggen, dat het bezit van het vliegveld Athene de Duitschers in staat stelde Kreta te veroveren; het bezit van Kreta op zijn beurt zal de Duitschers wellicht in staat stellen tot. We zetten alleen maar wat puntjes, omdat niemand in staat is te voorspel len, wat de volgende zet zal zijn op het schaakbord van het oostelijke strijdtoo- neel. Zal het Tobroek en de aanval op het Engelsche leger, in Egypte zijn? Zal het zijn een aanval met valschermja gers ergens op een betrekkelijk zwak ver dedigd punt in Oostelijk Afrika? Engeland bedwong Irak. Van belang is. hierbij, dat Irak capitu leerde onder de druk van een sterke le germacht van Trans-Jordanië, waartegen de Irakeezen niet waren opgewassen. De capitulatie van Irak wijzigt de toestand in d^ze streek sterk ten gunste van de Ergelschen. Ze zullen er nu wel voor zorgen, dat de weg over land uit Indie door Irak vast in hun bezit komt, even als zij wel zullen zorgen, dat de olietoe voer vanuit Mosoel weer spoedig in orde is Het zwakke punt voor de Engelschen vormt hier echter het Fransche mandaat gebied Syrië, dat een gemakkelijke en volledige aansluiting met het Egyptische front verhindert. Het ligt haast in de lijn der ontwik kelingen, dat hier iets zal gebeuren, om dat de Britten, koste wat het koste, hun front in Egypte zullen willen houden om Egypte en het Suez-kanaal te kunnen blijven beheerschen. Frankrijk en Engeland steeds verder van elkaar. Groote beteekénis moet worden toege kend aan de toenemende vijandige stem ming tusschen Frankrijk en Engeland. Admiraal Darlan heeft daarover nog weer eens op 31 Mei een uitvoerige ver klaring afgelegd en opgesomd de lange rij van onvriendelijkheden, welke Frankrijk sedert de wapenstilstand van (IIIIIHIIII FEUILLETON llllllllllll Roman van CHRISTEL BROEHLDELHAES. 92). Gunther zat al in de eetkamer en hij had natuurlijk een honger als een leeuw na die sensationeele vliegtocht Voor ditmaal was de penible kwestie voorloopig van de baan. Na het eten keerde Romana naar de muzieksalon terug en zij gaf'Georg een mm IN DE LACHHOEK mill!!»» 1IOOGE TEMPERATUUR. Wat is er met de thermometer ge beurd?, zuster? Sst.... *de arme man heeft hooge koorts en hij is glasblazer van beroep. zijn vroegere bondgenoot heeft moeten verduren. Behalve het verlies aan kost bare menschenlevens heeft Frankrijk se dert Mei 1940 nog 792,000 ton aan scheepsruimte verloren met een totale waarde van 120 milliard francs. De ver ontwaardiging van het Fransche volk is tot-een groote hoogte gestegen en men kan op dit punt nog voor vreemde ver rassingen komen te staan. Zoo verklaarde Darlan onder meer: ..In overeenstemming met maarschalk Petain, weiger ik de vernietiging van Frankrijk te aanvaarden, die bij een voortduren van de oorlog onvermijde lijk zou zijn geweest. Dat ik, die door de maai schalk belast ben met de poli tiek van herbouw, het mikpunt der En gelsche woede ben, is even natuurlijk als het feit, dat Londen tegen Frankrijk twijfelachtige Fransche elementen tracht uit te spelen. Ik handel zoo, dat Frank rijk weer een plaats als groote mogend heid van Europa en in de wereld kan innemen. Deelneming 'aan de nieuwe or dening is daarvoor noodzakelijk. Na het bombardement van Sfax (Tunis) ben ik meer dan ooit besloten om Frankrijks recht tot vrije beschikking over zijn ha vens en verbindingswegen te doen eer biedigen. Ons land Is nog sterk en waardig genoeg om een geweldadige schending van zijn gebied of een belee- diging van zijn vlag niet te aanvaar den". De bespreking bij dc Brenner- pas. Daarnaast heeft op de Tweede Pink sterdag onverwacht de 10e bijeenkomst plaats gehad bij de Brenner-pas tus schen de Fuehrer en Mussolini. Natuurlijk niet zonder redenen. Wij kunnen het begrijpen, dat een bespreking noodig was na het beëindigen •van de veldtocht op de Balkan met zijn bekroning: de bezetting van Kreta, doch houden het er vooral voor, dat de be sprekingen meer zijn gericht geweest op de toekomst, dan op het verleden. De besprekingen duurden volle vijf uren en de beide opperbevelhebbers, de Duitsche en de Italiaansche, waren er bij tegenwoordig. Na de vele verrassingen, die we reeds beleefden, wagen we ons maar niet aan een voorspelling met betrekking tot de volgende stap. De méesten zullen daarbij naar het Oosten zien, doch laat men ech ter niet uit het oog verliezen, dat het Westen 't voornaamste oorlogstooneel is en in het Westen ook de beslissing zal moeten vallen. Wat doet Amerika? En voor de strijd in het Westen is tl ans de allesbeheerschende factor: Wat zal Amerika doen? Als Roosevelt en zijn directe raadgevers het voor het zeggen hadden, was de actieve deelname van Amerika een kwestie van een paar da gen? Maar een oorlog moet tenslotte ge voerd worden door het volk en nu is het wel merkwaardig, dat we nog de vorige week door een Amerikaansch persbericht konden kennis nemen van 't feit, dat het aantal interventionisten (de mannen, die oorlog willen met de as mogendheden) in Amerika wekelijks af neemt. De propaganda van radio en pers werkt al maanden lang op volle toeren om Amerika in de oorlog te sleepen, doch het Amerikaansche volk blijft nog kopschuw. Dat is zeker een der beslis sende redenen waarom Amerika nog niet in oorlog is, al stuurt Roosevelt reeds se dert 7 Nov. 1940 daar op aan. Wat Lindbergh zegt. De tegenstanders van de oorlog in de V.S. hebben zich aaneengesloten, onder dc leuze America first, wat zoo ongeveer beteek ent; „Amerika's belangen op de eerste plaats en dan pas die van Enge land". Onder de meest op de voorgrond tredende leden hier behoort kolonel Lindbergh, van wie we al eens meer uitspraken hebben aangehaald. Amerika kan Europa alleen bestrijden via het steunpunt Engeland, zoo sprak hij onlangs nog: Slechts van Engeland uit zou Amerika aan de oorlog kunnen deelnemen, omdat zoowel een landing van Duitsche troepen in Amerika, alsook wenk haar te volgen. Een oogenblik pre ludeerde ze op de vleugel, maar dan plot seling afbrekend, vroeg ze: Wat is er met Gunther? Hij zat er aan tafel zoo stil bij O, niets bijzonders. We hebben, toen we van het vliegveld naar huis gin gen zijn.... we hebben mevrouw Pas ting gezien Zoo? Hebben jullie haar gesproken? Welnee! Georg zei het met intense verbazing. Natuurlijk niet! Gunther voelt niet de minste behoefte om haar aan te spreken. Maar de onverwachte ontmoeting heeft hem toch wel aangegre pen, al wil hij er met voor uitkomen. Nou, hopenlijk zal hij haar niet te vaak zien. Als ze weer gaat trouwen, zal ze wel naar elders verhuizen of althans in een ander deel van de stad gaan wonen. Ze gaat niet trouwen, antwoordde Romana en het leek haar goed nu met een maar de geheele waarheid te zeggen. Er is iets gebeurd, waar niemand aan gedacht heeft. Mevrouw Pasting ver wacht uit dit huwelijk nog een kind Gunther zal dus misschien spoedig een broertje krijgen Een onderdrukte kreet bij de deur deed hen beiden verschrikt opzien. Gun ther was hen ongemerkt gevolgd en hij had dus gehoord, wat Romana haar stief zoon vertelde. Nu stond hij met een bleek en ontsteld gezicht in de deurope ning, niet in staat een woord uit te brengen. Gunther, beste jongenriep Ro mana zacht, terwijl ze haar hand naar de knaap uitstak. van Amerikaansche troepen rechtstreeks op het vaste land van Europa een her senschim is. Als Engeland bezet wordt, waaraan Lindbergh niet twijfelt, kan de oorlog alleen op zee worden gevoerd. Deze groeit noodwendig uit tot een. han- deisoorlog, die zelfs twee generaties zou kunnen duren. Zoo'n oorlog is zóó uit zichtloos en zóó onzinnig, dat een deel name van Amerika volkomen moet vaf- ge wezen worden. Als men wil toegeven, dat Amerika al leen op doeltreffende wijze aan de oor log kan deelnemen van Engeland uit, dan is het buiten kijf, dat Duitschland deze mogelijkheid tegen elke prijs zal willen verhinderen. Zoodra dus Amerika werkelijk aan de oorlog zou gaan deelnemen en zijn steun door troepenzendingen in de daad zou cmzetten, zou het moment zijn aange broken waarop Duitschland zijn actie tegen Engeland moet beginnen, om aan Amerika deze mogelijkheid te ontnemen. Dan zou de invasie dus plaats hebben. Wellicht redeneert de Duitsche leger leiding thans nog, dat de tegenwoordige wijze van oorlogvoering tegen Engeland voldoende uitwerking heeft. Wanneer Amerika meedoet, zal Duitschland Enge land zeker steviger „aanpakken" dan nu reeds het geval is. ||||||llllll!llllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllhlllllllllllllllllllllll!!ll||l|||||| llllll UIT HET LEVEN VAN ||||||llll!IIIIIIIIIIIU!illlllllllllllllllllllllllllll|||||||l|||||||ll|||||||||||Ulllllllll|||||| EX-KEIZER WILHELM van Duitsch land is in de nacht van Dinsdag op Woensdag overleden. Dinsdagavond ver ergerde zijn toestand. Door een longen- embolie ontstond een snel verval van krachten, dat hèt van nature sterke li chaam van de patiënt verzwakte en een diepe bewusteloosheid veroorzaakte, waaruit hij niet meer is ontwaakt Data uit het leven van ex-keizer Wil helm: 1859, 27 Januari: Geboren als oudste zoon van de toenmalige prins Wil helm en prinses Victoria van Groot-Brittannië (dochter van Ko ningin Victoria van Engeland. 1869; Toegetreden met de rang van luitenant tot het eerste garde-re- giment-te-voet. 1874: Leerling aan het gymnasium te Kassei. 1877-1879; Student aan de Universiteit te Bonn (rechts- en staatsweten schappen). 1881, 27 Febr.: in het huwelijk getre den met Prinses Augusta Victoria van Sleeswijk-Holstein. Tot 1882 in dienst bij het eerste garde regiment-te-voet, het laatst als kapitein en leider eener compag nie 1888^ 9 Maart: Wilhelm I, zijn groot vader, sterft; deze wordt opge volgd door kroonprins Friedrich, die ernstig ziek is en na 100 da gen overlijdt 1888, 15 Juni Troonsbestijging van Kroonprins Wilhelm (keizer Wil helm II) 1918, 10 Nov.' De Keizer begeeft zich na de Duitsche ineenstorting naar Nederland, waar hij zijn in trek neemt op een aan een adelij- ke familie behoorend kasteel te Doorn. 1948, 28 Nov.: De formaliteiten van de troonsafstand worden vervuld. 1921- De ex-keizerin overleden. 1922: De ex-keizer treedt in het huwe lijk met prinses Hermine van Schoenach-Karolath. 1941, 4 Juni. De ex-keizer overleden. Tijdens de wereldoorlog stond de vroe gere keizer in het middelpunt der vijan delijke propaganda, welke vooral op de bewering steunde, dat Wilhelm II de schuld droeg aan de oorlog. Daartegen over hebben de inmiddels door de toen maals oorlogvoerende mogendheden ge publiceerde documenten aangetoond, dat het streven der regeering van keizer Wilhelm geweest is, de botsing met En geland en met de andere vroegere geal lieerden te vermijden Wilhelm II zelf werd door het uitbreken van de oorlog verrast tijdens een reis naar het Noor den. (DNB). Gunther schrok op, alsof deze woorden hem plotseling weer tot bezinning brach ten. Een seconde lang staarde hij Roma na sprakeloos aan, toen keerde hij zich om en verliet haastig het vertrek. Ga hem na, mama, fluisterde Ge org. Ga naar hem toe, alsjeblieft. Hij zal je noodig hebben. Romana stond op en volgde Gunther naar diens kamer. Groep F. van het meisjeskamp had haar vrije avond. Zij bestond uitslui tend uit leerlingen van middelbare scho len, gezonde, jonge meisjes, die eindexa men hadden gedaan en wiè in het kamp de dagelijksche plichten van de huis vrouw werden bijgebracht. De mèesten hunner waren, ondanks het vroege jaar getijde men schreef pas Mei reeds bruin verbrand door werk en sport in zon en frissche lucht. Want ook de licha melijke opvoeding nam in het kamp een zeer belangrijke plaats in. Het troepje verkeerde in die opgewek te stemming, welke jonge meisjes kan kenmerken, wanneer zij in de vrije na tuur geheel onder elkaar zijn Een kostelijk leven, zei Else Wied- ner, terwijl zij haar stevige bruine ar men onder het hoofd kruiste en zich be haaglijk in het jonge malsche gras uit strekte. Stel je voor, dat we zóó van school naar een of ander kantoor had den gemoeten of thuis hadden moeten rondhangen in de huishouding, waar we ons nog als een kat in een vreemd pak huis voelen of dag aan dag solliciteerend naar betrekkingen, waarvoor honderden LAAT HET ZOO ZIJN (Ingezonden.) Als je in vervlogen tijden Na een mooie, vrije dag. Onze groote, ruime heide. Onze mooie bosschen zag, Kreeg je altijd een wat triestig En onaangenaam gevoel, Door de schillen en papieren En de vuile rommelboel. En het kon ook héél goed wezen, Dat je heelemaal niets vond: Waar de hei was, waar het bosch was Vond je zwart gebrande grond. Tegenwoordig is-dit anders: Tegenwoordig voelen wij Het belang der mooie bosschen, Het genot der groote hei. Wij begrijpen de belangen Van onszèlt en iederéén. Dus wij strooien niet met rommel En papieren om ons heen. En wij maken geen vernieling, Passen op vonk en fatsoen, Da's nu juist het gróót verschilpunt Tusschen n u en tusschen toen. llllllllllll GRABBELTON VERZACHTENDE OMSTANDIGHEID. Beklaagde: 'k Verzoek u beleefd, Edel achtbare, bij de strafbepaling er reke ning mede te willen houden, dat er in het Warenhuis juist een' „goedkoope week" was. GERUCHT Het gerucht speelde wellicht nooit zoo'n groote en gevaarlijke rol als in de ze tijd. Er werd wellicht nooit zooveel gekletst en geroddeld en de bronnen van de meeste praters en zwetsers en weters zijn veelal onvindbaar of erg troebel. In „Blikman's Bulletin" treffen we een rijm aan, dat aardig de draak steekt met de bron van het gerucht: 'k Zou er niet op durven zweren, Maar ik heb het hooren beweren, Door een persoon van gewicht Een kennis van mijn nicht Dat een agent op een paard, Aan een slager heeft verklaard, Dat een vriend van zijn broer Had gehoord van een boer Dat van die een knecht. Wist wanneer de oorlog zou zijn beslecht. Natuurlijk kunnen wij onmoge lijk tien haastige klanten tegelijk helpen, maar in het algemeen kunnen wij u verzekeren, dat wij u, zoo noodig, met bijzondere spoed kunnen bedienen. Dit dan ken we aan ons bekwame en vaardige personeel, alsmede aan het moderne materiaal, werkelijk het nieuwste, waarover zij de be schikking hebben. Twee regelzet- en gietmachines verschaffen hun m een minimum van tijd het noo- dige zetsel. Onderwijl snijdt een andere machine haarfijn het ver langde papier op de juiste maat. En dan, na zorgvuldige correctie, aan het drukken. Daarvoor staan drie persen gereed. Daar kan in een uurtje wat mee gebeuren. Op onze Ultra-dr uk-automaat draaien zij er voor klanten, die haast hebben, in een uur tus schen de vijf en de acht duizend vellen of enveloppes door. Dat moet u eens zien. Ge kunt uw oogen nauwelijks gelooven! En de prijs, zult u zeggen.... die zal zeker wel aan de lage kant zijn? Inderdaad, lezer: Ook daar is voor gezorgd, zoodat we u gaarne de raad geven: Vraagt u bij ons eens prijs, wanneer u drukwerk noodig heeft. We zul len u met spoed en goed en te gen een schappelijke prijs bedie nen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. Den Burg, Telef. no. 11. gegadigden zijn. 't Is alleen maar jammer, dat we elke dag zoo vroeg op moeten, klaagde de dikke Lenore Molberg tot groote hi lariteit van het geheele troepje. Thuis was m'n nacht minstens twee uur lan ger. Een van de meisjes sloeg een accoord aan op de luit. Zij speelden en zongen bijna elke avond oude volksliederen en vroolijke dansmelodieën tot juffrouw Keurch, de kampleidster, zich bij hen voegde om er aan te herinneren, dat het lijd werd om naar bed te gaan. Else, ik geloof, dat jij een goeie kampassistente zou zijn, zei een der meisjes, gebruik makend van een pauze in het gemeenschappelijk gezang Je hebt de gave om alles van de zonnige kant te zien en dat anderen ook onder het oog te brengen. Ik heb eens ergens een waar woord gelezen, antwoordde de aangesprokene ernstig. Dat is me steeds bijgebleven. „Eigendom, familie en godsdienst, dat zijn de drie grondpeilers van de mensche lijke samenleving". De mensch moet we ten, dat hij werken kan en voor wie hij het doet. Dat bevordert het familieleven de levensvreugde in het algemeen en houdt de menschen af van ongezonde in stincten. Er is nog zooveel in het inner lijk van de mensch dat verbetering be hoeft. Op zedelijk gebied bijvoorbeeld. Het moest niet meer modern zijn, dat 'n meisje zonder bruidskrans in het huwe lijk treedt. (Wordt vervolgd HARTEN VROUW. Het voorjaar is de „tijd des Harten". Derhalve meent een oolijke teekenaar het liefje zijner keuze op deze wijze te mogen uitbeelden. llllllllllll UIT ONZE TAALTUIN. Illlllüè 181. KANARIE: vogel van -de Canari- sche eilanden. 182. KANTOOR. Letterlijk beteekent dit woord; rbkenplaats. Hetis afgeleid van het Fransche „tomptoir" (compter, rekenen). 183. KALKOEN: genoemd naar Kali koet. Men houdt Voor-Indië voor het vaderland van deze vogel. 184. SCHOORSTEEN. Letterlijk: stook- steen; oorspronkelijk de steen, waarop onze vooi ouders in huis het vuur aan legden. Het woord schoor is verwant met het Hoogduitsche „schüren", dat (het vuur) „opstoken" beteekent. 1.85. SILHOUET, zwart op wit scha duwbeeld, genoemd naar de Fransche minister Silhouette (plm 1750). KRANTENKNIPSELS Wonderen der natuur Men moet de verlangende kinderoo- gen zien, die aan moeders hand langs de winkels drentelen (De Telegraaf) De vuurproef Te koop: eiken brandkast, kachel- en haardklaar (Adv. Telegraaf) Liefst baar geld Te koop gevraagd: twee solide .brand kasten met groote inhoud (Adv Haagsche CU.) De prijs is er ook naar. Wintermantels f 20.Monsters. Alle maten (Adv. Wierings Weekblad) Verkwisting Men blijve wachten met het opsteken van licht tot zonsopgang (Handelsblad) Arme Klanten Heeren kappersBiedt zich aan een nette slagersbediende, oud 20 jaar. (Adv. Leidsch Dagblad-) De Redactie houdt zich aanbevolen voor de toezending van knipsels. v.v.s._ VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM, bestaande uit drie diensten. In deze tijden is het van belang, uw debiteuren-administratie ver trouwd te maken met de grondsla gen van het V.V.S., opdat toepas sing zal kunnen plaats vinden op elk willekeurig moment. Vraagt ons om nadere uiteenzetting. VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18. llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll De Pelgrimstocht der Menschheid. Geïllustreerde wereldgeschiedenis van de oudste tijden tot op heden. Onder re dactie van J. W. Berkelbach van der Sprenkel. 747 bl^. geb. f 5.90. De tuin der Goden. Mythen der Egyptenaren, volken van Voor-Azië, In diërs, Grieken, Scandinaviërs en Kelten. Onder redactie van A. G. van Hamel. Illustraties van A. Pieck. 407 blz. geb. f5,90. Willy Corsari, De man zonder uni form (f 3,90) geb. f 1,95 W. Schafer, De levensdag van een menschen vriend (Pestalozzi), werd in prijs verlaagd van f 1,90 tot f 1,50. J H. Bavinck, Joh. de Groot en M. J. A. de Vrijer, Het geloof en zijn moei lijkheden. 120 blz. geb. f 1,95. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID 319. KROP (STRUMA) is een vergroo ting van de schildklier aan de hals. Deze kwaal wordt veroorzaakt door 'n storing van de inwendige afscheiding van deze klier. In verschillende deelen van ons land treedt het kropgezwel op groote schaal op bij schoolkinderen en bij oude ren, vooral bij personen van het vrouwe lijk geslacht als gevolg van onvoldoende toevoer van jodium, het werkzame be standdeel van de schildklier. Gebrek aan jodium in het drinkwater ter plaatse is de voornaamste oorzaak van dat op treden van krop op zoo groote schaal. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4