Onrustig Zenu4.vtaü{ett&n Uit Texels Raadzaal a Warmte Hoofdpijn MARECHAUSSEE. Het Bureau van de Brigade Texel der Maréchaussee is, in afwachting van de inrichting van het definitieve gebouw, voorloopig gehuisvest in perceel no. 108 a h. Schildereind (naast de woning van Opperwachtmeester De Blieck), tel.134. De Brigade-Comm., Opper-Wachtmee ster De Blieck en de Wachtmeester Jel- lema te De Koog zijn beide beëedigd als Hulp Officier van Justitie. Te De Cocksdorp is een Wachtmeester geplaatst. GEMEENTE TEXEL. TOELATING VREEMDELINGEN TOT TEXEL. Ten verzoeke van den Inselkomman- dant deelt de Burgemeester van Texel mede, dat gedurende de zomermaanden niet zooals reeds is medegedeeld dat het geval wèl zou zijn toegang voor vreemdelingen tot Texel kan worden verleend. De inmiddels afgekondigde strengere bepalingen laten een soepeler regeling NIET toe. Den Burg, 13 Juni 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. BEKENDMAKING Maatregelen Visscherij. De volgende maatregelen en aanwij zingen voor de Visscherij in de Wadden zee worden hierbij ten verzoeke van de Hafenüberwachungsstelle Den Helder, bekendgemaakt. „Alle op Texel woonachtige visschei*6, wier schepen aldaar staan ingeschreven, dienen van af de bekendmaking dezer aanwijzingen alleen nog maar de eigen of basis-haven binnen te loopen. Zij moeten des avonds weer terugkeeren in de haven, die: zij des morgens hebben verlaten. Het binnenloopcn in andere havens is ten strengste verboden. Visschers uit Den Helder echter mo gen met hun vaartuig ook van Den Oe ver en Oudeschild uit visschen, eveneens een visscher van Den Oever in Oude schild of Den Helder, enz.; evenwel dient men in dat geval tenminste 8 achtereen volgende weken in deze zelfgekozen ha ven te blijven. Geen watervaartuig mag des nachts op het strand blijven liggen, ook kleine visschersvaartuigen met. 1) Elk vaartuig, voorzoover het althans door de Verordening van den Rijkscom missaris in het verboden gebied toegela ten is (dit betreft; beroepsvaartuigen), moet één uur voor zonsondergang in de haven aanwezig zijn. Overtredingen wor den met inbeslagname der vaartuigen bestraft. Zij, die overdag werken of slechts als gelegenheidsvisschers zijn te beschou wen, ontvangen voortaan geen visch-be- wijs meer. De totdusver uitgegeven be wijzen dienen te worden ingeleverd bij de instantie, die ze uitgaf. Gevischt mag voortaan slechts worden door beroeps- visschers. Van af de in werking treding dezer regeling moet iedere visscher, dus zoo wel eigenaar als knecht, een DLTITSCH Vischbewijs hebben. Zij. die reeds een bewijs hadden, moe ten dit mét een nieuw, tweede pasfototje ten spoedigste aan de Hafenüberwa chungsstelle te Den Helder aanbieden. Het is toegestaan dat een visscher deze voor meerderen aanbiedt. Knechts en zij, die nog geen bewijs hebben, dienen persoonlijk te verschij nen met twee foto's. Elk moet mededeelen in welke haven zijn schip ligt en hij wil verblijven. Op 5 Juli a.s. moet elke visscher een Duitsch bewijs bezitten, dat met een opdruk „Den Helder, Oudeschild of Den Oever" is voorzien. Het visschen in de haven van De Mok cn Westelijk daarvan is van af heden VERBODEN." Men gelieve zich aan het bovenstaande strikt te houden en zich daarnaar'te ge dragen. Den Burg, 13 Juni 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. 1) Tot Dinsdag 17 Juni a.s kunnen zij, die thans nog in de nabijheid van de Loswal te Oost met hun schuitje liggen, daar op dezelfde wijze hun bedrijf uit oefenen. Nadien zal worden bekend ge maakt. hoe voortaan ten aanzien van de schepen aldaar moet worden gehandeld. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. DE FILM „JU-JU". Hoe deze aantrekkelijke film door de pers wordt beoordeeld, blijkt uit deze recensies De Avondpost: Fraaie monteering, mooie balletten en goede muziek, bene vens het gevoelvolle spel van Maria An- dergast, met naast haar Albrecht Schön- hals en Charlotte Susa, maken de film .Ju-Ju" een lust voor oog en oor. De Nieuwsbron; Een vlot gespeeld werk. De Telegraaf: Een boeiend verhaal. Haagsch Courant: Het geheel onder knappe regie van Johannes Meyer en met een vlotte vertolking der hoofdrol len door Maria Andergast, Schönhals en Charlotte Susa. Dagblad van Rotterdam: Een knap staaltje regie. Een alleszins te waardee- ren rolprent. Rotterdamsch Nieuwsblad: De film ontleent een groote aantrekkelijkheid aan het kittige sympathieke spel van Maria Andergast als Ju-Ju; Albrecht Schönhals is geheel op zijn plaats als hard werkend ingenieur en Charlotte Susa stelt zeer overtuigend de ietwat verwelkte, geraffineerde en ijverzuchti ge revue-diva voor. Hoe het er in het revue-leven aan toegaat met zijn dan sen, sopgs en repetities, is met humor geteekend. CONCERT TEXELSCH FANFARE We brengen in herinnering, dat het Parkconcert vanavond half negen begint. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Mei 1941 Ingelegd f 11971,69 Terugbetaald 16782,82 Derhalve minder inlcggeld dan terugbetaald. 4811,13 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3 KANTOOR P.T.T. We brengen onder de aandacht, dat de openstelling van het PTT-kantoor al hier op werkdagen met een uur is ver lengd. Des middags kunt u er nu tot vier in plaats van tot drie uur terecht. Voortaan is het kantoor dus geopend op werkdagen van 813; van 1416 en van 1819 uur. Voor de telefoondienst is de openstelling ongewijzigd: van 18 21 uur. VERTROKKEN PERSONEN. Joseph B Pothmann en gezin van Den Burg, Schilderend 75 naar Duitschland, Disteln. Sietske Goëga, geh. met R. Jellema. v. Schilderend 1 naar Alkmaar, Ramen 13a Adriana Trap. geh. met H J. Groot, van Oosterend, Hoekstraat 11. naar An- dijk-Oost, Dijkweg 187. Trijntje Groot met kind, van W 77 n Amsterdam, Beursstraat 7hs. Arend Brouwer, van Wilhelminalaan 15 naar Wormer, Knollendammerstr. 75. INGEKOMEN PERSONEN. Miek Bakker, van Gaasterland, Mirns en Bakhuizen 95 naar Den Hoorn 27. Johanna M Chr. Weisz van Amster dam, v Breestr. 164hs naar Oosterend, Peperstraat 60. Chnstiaan Weijdt en echtgen van Am sterdam, Monnikend weg 63hs naar Ou deschild 38 Outjer Hoekstra van Wiermgen, Belt straat 33, naar Den Burg, Schilderend 63 Hendrikus J Hillen. van Berkhout A 60 naar Schilderend 8. LEIDSCHE MARKT. Op de gisteren te Leiden gehouden markt werden 2351 lammeren aange voerd, waarvan 1902 van Texel. Over het geheel genomen bewogen de prijzen zich tusschen de 18 en de 27 gulden, maar voor de Texelsche lammeren wer den aanmerkelijk hooger prijzen be steed, niet zelden dertig en een-en-dertig gulden. Naar ooien vooral was veel vraag; die deden nog wel een gulden of twee, drie meer. Rammen waren niet zoo goed te plaatsen. Handel: vrij vlot. DE HEER P VEENING Uit het raadsverslag blijkt, dat tot chi rurg-directeur van 't Noodziekenhuis is benoemd; de heer P. Veening te Amster dam, die zich voor twee jaar verbond. Reeds vijf jaar is de heer Veening te Amsterdam, onder Dr Bakker, als chi rurg aan het Binnen-Gasthuis werkzaam Geruime tijd was hij als zoodang zelf standig te Hilversum in functie. De heer Veening is gehuwd; hij is een zoon van de populaire dokter Veening, die een reeks van jaren in de Beemster ae praktijk uitoefende. Ongetwijfeld zal onze nieuwe directeur alszoon van het platteland" hier spoedig in,,Burg"eren, weldra „Texelaar" zijn. Dat hij hetzelfde vertrouwen mag verwerven als Dokter Brederode in zoo ruime mate geniet, hopen we van harte. DE WAAL. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Naar wij vernemen is het woonhuis van de fam. K Timmer gekocht door de Wed H. Boon, te Den Burg ZAKENNIEUWS. De kruidenierszaak van mej. Wed. Jac Bruin werd, nadat de winkel eeni- ge dagen gesloten is geweest, overgeno men door de heer Z. W. Stolk van Oude schild. Vandaag vindt de heropening plaats. We wenschen de nieuwe eigenaar goede zaken toe DISTRIBUTIE TEXTIEL. De distributiedienst van Texel maakt het volgende bekend; Bij het indienen van aanvragen om extra textiel punten, moeten de naam en het adres van den toekomstige leverancier op het aanvraag formulier volledig zijn ingevuld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat extra textielpunten of-en leverings-ver- gunningen met het oog op slijtage, dan alleen worden verstrekt, indien de te vervangen goederen absoluut en on herstelbaar zijn versleten. Wanneer formulieren niet volledig zijn ingevuld, en onderteekend door het ge zinshoofd, worden deze teruggezonden, wat natuurlijk voor den aanvrager aan merkelijke vertraging met zich brengt. De houders van de gewone textiel- kaarten, worden er nogmaals op gewe zen, dat de in hun bezit zijnde textiel- kaarten volledig moeten zijn ingevuld met naam, adres, datum geboorte en stamkaartnummer. Het koopen op tex- tielkaarten van anderen of-en losse pun ten is verboden en brengt inbeslagne ming met zich mede Tenslotte wordt er op gewezen, dat het den leverancier van textielgoederen ten strengste verboden is, goederen te leve ren, alvorens door hem de vereischte textielpunten of-en leveringsvergunning zijn (is) ontvangen. Ook al is het waar schijnlijk, dat een vergunning zal vol gen (bv bij huwelijk of a.s. geboorte) blijft het bovenstaande, onverminderd van kracht. De Distributiedienst Texel. COMMISSIE POSTHUMA Voor Texel werden benoemd de hee- ïen M.C. Keijser, voorz.; Jn Vlaming (C: BTB); A. J. Keijser (Holl. Mij), M Veeger (LTB), Joh Parlevliet (Agrarisch Front) brengen zelfbeheersching en rust 6uisje75ct Zitting van Vrijdag 14 Juni 1941, aan vangende te ruim drie uur namiddags. Voorz.: Mr. A. F. Kamp, Burgemeester Secretaris: de heer C. Jonker, gemeen te-secretaris. Voorz. heet allen welkom en deelt daarop mede, dat de heeren A. Epe en Jn. Henkes bericht van verhindering hebben gezonden. (Eerstgenoemde we gens ziekte). 1. Notulen. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen Voorz. deelt mede, dat hij 1 Sept. a.s. zijn functie als burgemeester hoopt neer te leggen en voornemens is op 30 Aug. a.s. afscheid te nemen van de vroed schap Vervolgens deelt voorz. mee, dat door de betrokken instanties aanvanke lijk goedkeuring was verleend aan het besluit inzake het niet doen houden van de kermis. Daarna was echter een schrij ven ingekomen van de Commissaris van de Provincie, die gaarne zag, dat de ker mis toch doorging! 7 Juni j.l. kwam evenwel weer bericht binnen, „dat men de kermis toch maar niet moest laten doorgaan, omdat ook onze gemeente in de verboden zóne ligt." Ingekomen zijn dankbetuigingen van de heeren Chr. van der Kolk en A. Al- derlieste, resp. onderwijzer aan de o.l. school te Den Burg en Den Hoorn, we gens hun benoeming. DISTRIBUTIE. AARDAPPELEN: anderhalf kg. Aardappelbon 5 t.m. 15 Juni. Aardappelbon 6: t.m. 22 Juni. BOTER, Margarine of Vet: Boterbon 17 t.m. 14 Juni (250 gr. boter) Boterbon 18 t.m. 14 Juni (250 gr. boter) Vetbon 17 t.m. 14 Juni (250 gr. boter of margarine) Vetbon 18 t.m. 14 Juni' (250 gr. boter met 15 ct. reductie). Boterbon 19 en 20: t.m. 29 Juni (250 gram boter per bon) Vetbon 19 en 20 t.m. 29 Juni (250 gr. boter per bon met 15 ct reductie) BRANDSTOF: een eenheid. Bon brandstoffen 02 K.F. van kaart M en N (uitsluitend koken) t.m. 30 Juni BROOD: 100 gr. (bloemkaartbon 50 gr.) Broodbon 24 t.m. 22 Juni 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Broodbon 22 t.m. 22 Juni 200 gr. brood of 2 rantsoenen gebak. Bloemkaartbon 8 t.m. 15 Juni. EIEREN: één ei. Eierbon 53 en 88 t.m. 15 Juni Eierbon 36 en 98; t.m. 22 Juni. GEBAK: 1 rantsoen (bloemkaartb. r Broodbon 24 t.m. 22 Juni (1 rantsoen). Broodbon 22 t.m. 22 Juni (2 rants.). Bloemkaartbon 8 t.m. 15 Juni. GORT,, gortmout of grutten: half pond. Bon 25 t.m. 15 Juni. Bon 45: t m. 10 Aug. HAVERMOUT, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten: 250 gram Bon 24 t.m. 15 Juni. Bon 44; t.m. 10 Aug. HONDEN-EN KATTENBROOD: Bon 14 tot en met 30 Juni. KAAS: elke bon een ons. Kaasbonnen 66 en 76 t.m. 15 Juni. Kaasbonnen 67 en 77 t.m. 29 Juni. Kaasbonnen 68 en 78: t.m. 13 Juli. KOFFIE OF THEE: Bon 34 t.m. 22 Juni (zelfde rantsoen). MAÏZENA, griesmeel, sago, aardappel meel, puddingpoeder of stijfsel: 1 ons Bon 27 t.m. 15 Juni. Bon 55: t.m. 10 Aug. MELK: één en drie kwart liter. Melkbon 20 t.m. 15 Juni. Melkbon 21: t.m. 22 Juni. PETROLEUM: 2 L. (voor kookdoeleinden) Zegel 10e periode t.m. 15 Juni. PEULVRUCHTEN: 500 gram (halve kg.) Bon 52 t.m. 22 Juni. RIJST, rijstebloem, rijstemeel of grutten- meel (gemengd meel):half pond. Bon 32 t.m 15 Juni. Bon 43: t m. 13 Juli SLAOLIE of raapolie: 200 gram Boterbon 17 t.m. 14 Juni. Vetbon 17 t.m. 14 Juni. SUIKER: een kilogram. Bon 42 t.m. 22 Juni. TARWEMEEL, tarwebloem, roggemeel, roggebloem of zelfr. bakmeel (geen boekweitmeel): Bloemkaartbon 8 t.m. 15 Juni (35 gr.- Broodbon 21 t.m. 11 Juni 140 gram. VERMICELLI, macaroni of spagh. 1 ons Bon 26 t.m. 15 Juni. Bon 54 t.m. 10 Aug. VLEESCH: vijftig gram Vleescbbon 18 t.m. 15 Juni. Vleeschbon 19; t.m. 23 Juni VLEESCHWAREN: een half rantsoen. Vleeschbon 18 t.m. 15 Juni. Vleeschbon 19; t.m. 23 Juni Vleeschwarenbon 18 t.m. 15 Juni. Vleeschwaren bon 19' t.m. 23 Juni. ZEEP: één rantsoen: Bon 35 t.m. 29 Juni. Scheerzeep 50 gr Bon K. textielkaari (mannen) t.m. 31 Augustus. Voorts zijn ingekomen gelijkluidende adressen van caféhouders met het ver zoek om een verlaging van de ver gunningsrechten Voorz. stelt voor eerst eens poolshoogte te nemen en daarna dieper op deze verzoekschriften in te gaan. Er is geen haast bij, «ïerkt spr. op. De heer Joh. Parlevliet hoopt, dat deze kwestie in ieder geval in de eerstvol gende vergadering behandeld wordt. Voorz. zegt dit toe. 3. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1941. Wordt zhs goedgekeurd. De commissie met het onderzoek belast, bestond uit de heeren C. J. de Lugt, J. C. Kager en Jn Henkes: 4. Verkoop gronden te Den Burg. De heer C. Wonder wenscht voor f 1,75 per vk M. een perceel bouwterrein te koopen voor de stichting van een ge bouw ten behoeve van zijn bloembollen- bedrijf en wel een perceel gemeente grond achter dat van mej. T. Hoekstra, grenzende aan het TEM-terrein. Het is 29 M diep en 15 M breed. De heer G. Schoorl wenscht tegen de zelfde prijs per M. een perceel grond, grenzende aan het bovengenoemde, van de gemeente te koopen voor de bouw van een bergplaats van machines voor zijn graandorschbedrijf Dit perceel is 29 M. diep en 16 M. breed. Beide aanvragen worden zhs ingewil ligd. Beide koopers krijgen recht van uitweg over de later tot openbare weg te bestemmen en dan te verharden ter- reinstrook. De heer B. Vlaming, aan wie reeds voor f 1975 526 vk M. grond voor de bouw van een woning aan de Witte Kruislaan werd verkocht, wenscht nu nog een perceel voor de bouw van een dubbel woonhuis aldaar te koopen en wel tegen f 3,75 per vk M (432 vk. M. voor f 1570). Opverzoek neemt de heer Vlaming een meter in de breedte minder dan hij van plan was te koopen. Anders zou de gemeente een voor een huis te smalle strook overhouden Het thans bedoelde perceel is niet rechthoekig, waarom BenW voorstellen f 50 reductie toe te kennen. Verder is bepaald, dat voor 1 April a.s. twee woonhuizen ten genoegen van BenW en minstens f 4000 per stuk kostende, moeten zijn gebouwd. De raad gaat er zhst. mee accoord. 5. Grondtransacties te Den Burg. Ten behoeve van de aanleg van een verbindingsweg tusschen Koogerstraat en Wester weg worden eenige grond- tiansacties voorgesteld. Mw. de Wed. Kooiman en Mw de Wed. D, Keijser zijn bereid resp. terreinstrooken van 193 en 83 vk M. te verkoopen tegen 80 ct. de vk. M. De heer C. Gieles wil zijn te sloopen schuur (3 houten wanden en stee nen voorwand) voor f 750 verkoopen. Het Weeshuis is bereid 230 vk M. van de gemeente te ruilen tegen 18 vk M. en f 300 toe te betalen. In de volgende raad komen de plannen tot demping, nolee- ring en verharding ter tafel De raad gaat met de voorstellen zhst accoord. 6. Voorziening vacature chirurg-direc teur Noodziekenhuis. Voorz. deeit mede, dat Dr. Brederode eervol ontslag heeft gevraagd als chi rurg-directeur van het Noodziekenhuis en wel per 1 Juli a.s. Ik ben zeker de tolk van heel Texel, aldus spr., als ik tot uitdrukking breng, dat het besluit van Dr. Brederode ons bijzonder spijt. In de a.s. vacature dient met spoed te worden voorzien. Voorz. stelt voor dit punt met gesloten deuren te behandelen. Zoo geschiedt. De openbare bespreking wordt na drie kwartier hervat. Bij de hierop gehouden stemming wordt de heer P. Veening, Amsterdam, met algemeene stemmen' benoemd. Voorz. merkt op, dat de bezoldiging de zelfde zal zijn als die, welke de tegen woordige chirurg-directeur geniet. Voorz spreekt de wensch uit, dat Dr. Veening hetzelfde vertrouwen zal winnen als zijn voorganger. 7. Wijziging Winkelsluitingsverorde ning. Er zijn zaken, zooals die van kappers en zooals die, in gedeelten der gemeente, waar de bevolking zich niet algemeen richt naar de wettelijke zomertijd, die van de huidige wettelijke tijdregeling veel ongerief ondervinden. In overleg met het desbetreffende Departement stellen BenW voor art. 4 der Verorde ning tot wijziging van de Winkelsluitings wet als volgt te lezen: Het is verboden in het tijdvak, gedu rende hetwelk een wettelijke zomertijd geldt, doch uiterlijk van 1 Mei tot 1 Oc tober op de eerste vijf werkdagen der week vóór 5 uur des voormiddags en na 9 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben: a. een winkel in de kom van de dorpen Den Hoorn en De Cocksdorp en in de polder Eierland; b. een open of besloten ruimte, waar pleegt te worden gewerkt in een kappers- of barbiersonderneming, in het met onder a genoemde deel der gemeente, met dien verstande, dat daarin na 8 uur des namiddags uitsluitend kappers- en bar bierswerkzaamheden mogen worden ver richt. De heer Joh. A. Eelman hoopt, dat de klanten, die reeds vóór sluitingstijd in de winkel zijn, nog tot een half uur na die tijd behandeld mogen worden. 8. Vaststelling kohier hondenbelasting over 1941. Vastgesteld tot 'n bedrag van f 1707,50 9. Vaststelling kohier rioolgeld over 1941. Vastgesteld tot 'n bedrag van f 1710,75 10. Financieele regelingen. Worden zonder eenig dispuut goedge keurd. RONDVRAAG. De heer Joh. A. Eelman vraagt, of er al gewerkt wordt aan de uitbreidings plannen voor de andere dorpen dan Den Burg. Voorz antwoordt, dat een en ander nog onder zijn beheer behandeld zal worden; daarnaar wordt althans ge streefd Niemand meer het woord verlangend, richt de voorz. zich tot de pers met het verzoek er de aandacht op te willen vestigen, dat men zich niet meer op het strand of in de duinen mag ontklce- den, zoodra de badtent van de heer P.W. Daalder geplaatst is. Men dient dan van deze tent gebruik te maken. Deze maat regelen staan in verband met de wensch de .kunstwerken op en aan het strand in ongerepte toestand te houden. Wordt aan dit verzoek geen volledig gevolg gegeven aldus de voorz., dan zullen onverwijld maatregelen worden getroffen, „die voor de roem van Texel niet bevorderlijk zijn"! Omstreeks tien minuten na vier volgt sluiting. J. LANDBOUW VEETEELT SLACHTVEE. De levering van slachtvee blijft, vol gens De Boerderij gering erf goede kwa liteit komt er momenteel nagenoeg niet op de markten. Uit de weiden komt van zelfsprekend nog geen enkel goed beest zoo schrijft dat blad. Met de kalveren is het heelemaal dunnetjes gesteld en met de schapen laat men bijna geheel ver stek gaan. Slechts enkele stuks worden vrijwillig geleverd en slechts enkele stuks worden op de markten „ingere kend". Men voelt er blijkbaar niets voor om voor de gestelde prijzen te leveren. Men redeneert: de prijzen die de Centra le betaalt, zijn te laag in verhouding tot de magere schapen en men wijst op de prijzen van de jonge lammeren, die wat de goede soorten betreft, meer dan f 25 per stuk kosten. Inderdaad is de verhou ding scheef. Zoo zagen we,y aldus de schrijver van het marktoverzicht in De Boerderij, bv. een zwaar zuiglam leve ren, dat in de vrije handel voor de wei- derij wel f 32 zou opbrengen en dat nu volgens taxatie ongeveer f 22 zal doen. En voor de oude schapen is nu dit verschil natuurlijk nog veel grooter. De lammetjes werden intusschen weei duur verkocht. Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 50 ct. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN Duitsche vliegers bombardeerden Haifa en vernielden een olietank. Dit is het begin van de strijd tegen de groot ste oliestations van de Britsche Mid- dellandsche Zee-vloot. Britsche vliegers bestookten Dins dag vergeefs militaire installaties aan de Fransch-Belgische kust. Drie van hun vliegtuigen werden neergehaald. Uit Dax wordt melding gemaakt van een scheepsongeluk. waarbij acht personen, onder wie 7 kinderen, om kwamen. Generaal Dentz, bevelhebber over de Fransche troepen in Syrië, heeft bij zijn inspectie geconstateerd, dat het mo reel der troepen goed is. Het is niet waar, dat Duitsche valschermjagers in Syrië aankwamen en dat veel Franschen naar de Engelschen overloopen. Na een moeilijke vlucht zijn Fran sche vliegtuigen uit N. Afrika in Syrië aangekomen. Uit Palestina voor de Britten ge vluchte Arabische leiders zijn in Syrië opgespoord en door de Britten ter dood gebracht. Het blad Kokoemin Sjimboen noemt in verband met de handelsbespre kingen afwijzing van de Japansche ei- schen door Ned.-Indië .het begin van de oorlpg om de heerschappij in het westen der Stille Oceaan tusschen Japan en het Engelsch-Amerikaansche kamp. Bij duizenden verlaat men de be dreigde stad Alexandnë, het belangrijke Britsche steunpunt (haven). Zonder on derbreking vertrekken overvolle treinen naar het binnenland. In het jaar, dat Italië nu in oorlog is, schoot het 1439 Britsche vliegtuigen neer, terwijl het er zelf maar 232 ver loor. Het Huis van Afgevaardigden der V S. stelde 10 milliard dollar voor de weermacht voor het nieuwe, 1 Juli be ginnende financieele jaar, beschikbaar. De Fransche ambassadeur in An kara, Henri, die een operatie moest on dergaan, is daarna overleden. Portugal heeft opnieuw soldaten naar de Azoren gezonden. Het postverkeer met Ierland is her steld pakjes uitgesloten. CORRESPONDENTIE J.R. Wanneer het telefoonnet wordt ge automatiseerd krijgen wij allemaal een nieuw telefoonnummer. U zijt dus ingelicht. REDACTIE PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S. NED HERV. GEMEENTE Burg v.m. 10 uur Ds. Visser. Maandcollecte. Doop.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2