TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 9 Augustus 1941 Eerste blad No. 5574 :Victorie VAN ZESSEN KLAAR. want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Texelsche Berichten Duitschland wint voor Europa op alle Fronten. min Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg LIJF- EN WAPENSPREUKEN. 6. SAEVIS TRANQUILLUS IN UNDIS Kalm te midden der grimmige golven. Als embleem behoort bij deze spreuk ,,een ijsvogeltje met zijn nest op zee". Prins W i 1 le m (15331584). TER OVERDENKING. NIETS VERGETEN? „Hebt u niets vergeten?" staat waar schuwend aan menige deur van winkel ol magazijn. De menschen zijn zoo vergeetachtig. Heele rubrieken ge vonden voorwerpen" zijn met die ver geetachtigheid te vullen. We laten zoo gemakkelijk een beurs, een taschje, een parapluie ol wat dan ook, achter! Hebt u niets vergeten? We mogen het ons ook m andere gevallen in het ge heugen brengen! We zijn zoo vergeet achtig. We vergeten een goed woord te zeggen op het juiste oogenblik. We vergeten een goed werk te doen wan neer de omstandigheden dit van ons eischen. We vergeten zelfs onze plicht te doenWe vergeten een door ons aan anderen aangedane smaad. We vergeten na veel tweedracht bij het heengaan de hand der verzoening te reiken. We vergeten o zooveel! Denkt vandaag eens goed na: hebt u niets vergeten? ZONDAG, 10 Augustus 1941. llüllllllli VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Liefde geeft hoop, zacht denken, zacht-spreken, zacht-zien. (J. Huizinga). MAANDAG. Roem berust bijna alleen op de mee ning van de massa. (Comenius.) DINSDAG. Al wat ik ben, heb ik aan mijn moe der te danken. Lincoln WOENSDAG. Spreek nooit een onvriendelijk woord als gij er buiten kunt. DONDERDAG. Is geluk iets anders dan een hoog en edel levensdoel gevonden te hebben? (Couperus in „Majesteit".) VRIJDAG. leder ding de plaats te geven die het bekomt, niet meer, niet minder. Ziedaar de eenvoud. ZATERDAG. Verwacht niet ie veel van uw mede- menschen; dat is de eenige manier om gespaard te blijven voor teleurstellin gen. HOE LAAT OE ZON. Za. 0 Aug. op 6,11; onder 21,19 Zo. 10 Aug. op 6,13; onder 21,17 Ma. 11 Aug up 6,14; onder 21,15 Di 12 Aug. up 6,16; onder 21,13 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. "Za. 9 Aug. op 22,08; onder 8,48 Zu. 10 Aug op 22,32; onder 9,56 Ma. 11 Aug op 22,55; onder 11, Di 12 Aug op 23,19; onder 12,04 Laatste Kwartier; 15 Aug. 3,40. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 9 Aug 11,40 en 23,59 Zu. 10 Aug. 12,18 en Ma. 11 Aug. 0,37 en 12.55 Di. 12 Aug. 1,13 en 13,31 Aan Zwembad De Schans een half uur eerder. Springtij 7 en 22 Aug. ZWEMBAD DE SCHANS, alle werkdagen van 10-1 en 2-9 uur. Zondags 101 en 36 uur. WAT ER GEBEURDE.... 9 AUGUSTUS: 70: Val van Jeruzalem. 1759 De grondlegger van de systema tische schoolgymnasliek, Guts- muths, geboren 1803: Rob. Fulton demonstreert de door hem uilgevonden stoomboot op de Seine. 1884: Het luchtschip „La France" doet een tocht van 23 mnt. en legt 7 km. af. 10 AUGUSTUS: 1519: Magelhaen vertrekt voor een tocht naar Indië via Amerika. 1566: Begin van de Beeldenstorm. 1792: Bestorming der Tuilerieën. 1868: De luchtschip-kapitein Hugo Eckener te Flensburg geboren. 1925: Cycloon teistert Borculo. 1929 Aletta Jacobs, de eerste vrouwe lijke student in Nederland, te Amsterdam overleden- lt AUGUSTUS: 843 Verdrag van Verdun. '1494 De schilder Hans Memlink over leden. 1933: Jhr. Strick van Lin9choten, oud- burgemeester van Texel, te Am sterdam overleden. 12 AUGUSTUS; 1831: Slag bij Leuven. 1934 De bouwmeester Dr. H P. Ber- lage overleden, 78 jaar oud. Ferme jongens, stoere knapen. Ons land telt deze bij duizenden. Dit is de laatste weken gebleken, want vele duizenden voegden zich bij de legerscharen, die de strijd reeds hebben aangebonden tegen de bolsjewistische horden. Ferme jongens, stoere knapen, meld den zich voor het legioen, vertrokken reeds naar het Oosten en rekenen er op, dat ook u zult volgen om met hen te bewijzen, dat ferme en stoere Nederlan ders, van zessen klaar, weten wat hun plicht is en zich dus melden bij het: VRIJWILLIGERSLEGIOEN NE DERLAND, Koninginnegracht 22 's Gravenhage. VVVVVV VVVVVVVVVV VVVVVV VVVVVVVVVV GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Fam D Oosterend f 1 50. N. N., Oosterend f 5. BELASTING BETALEN. 1 Aug. moest van de aanslag in de Grond- en Personeele belasting betaald zijn twee zevenden wanneer het biljet Aug. is gedateerd, de helft indien Febr. gedagteekend. Wie geen loonbelasting betalen, moes ten 1 Aug. van hun aanslag in de In komstenbelasting twee elfden hebben voldaan wanneer het biljet Mei gedag teekend is; alles moest dan zijn voldaan, wanneer het biljet Februari is gedateerd. Voor wie le loonbelasting betalen; 2e 1940-1941 UITSLUITEND zijn aangesla gen voor inkomsten uil verrichte arbeid; 3e. een verzoek hebben gedaan om ont heffing over vier maanden van het be lastingjaar 1940-1941, geldt het volgen de: Zij moesten van hun aanslag in de inkomstenbelasting 1 Aug. 'n achtste ge deelte hebben voldaan, wanneer hun bil jet Mei is gedateerd; vijf twaalfden wannéér het biljet Februari is gedateerd; twee derden indien November gedateerd. VEILING II. B. G. te Lisse en te Hillegom. Men schrijft ons: Zooals de vakbladen reeds bericht heb ben veilt de bij de Texelsche kweekers zoo goed bekend staande Veiling H.B.G. niet alleen te Lisse in haar groote en ruime gebouwen. Nu de Hillegomsche Veilingsvereeniging is opgeheven, heeft de H B.G-Veiling ook te Hillegom beslag weten te leggen op een groot en ruim gebouw en veilt ze dus ook te Hillegom. Dit is ook voor de Texelsche kweekers van beteekenis, omdat de Veiling H.B.G. het Texelsche product altijd zeer aanbe volen heeft en vlot weet te verkoopen. De kansen zijn hierdoor, zoowel voor de Veiling H B. G. ais voor de Texelsche kweekers vermeerderd. Met genoegen vernemen we, dat de onder de Texelsche kweekers goed bekende heer D. van Eg- mond, die op Texel meerdere cursussen gegeven en lezingen gehouden heeft, in de Veilingsgebouwen van H.B.G te Hil legom de algemeene leiding heeft. De Texelsche kweekers doen hiermede hun voordeel. Voor nadere nlichtingen verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. KOSTELOOS BOEKJE over inmaken met zout. De N V Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo, biedt u een boekje aan, waarin mej Corrie H Dijksterhuis nuttige wen ken geeft over het inmaken van groen ten met zout. Hoeveel zout heb ik noo- dig? Hoe moet ik de groenten behande len? Waarin moet ik de ingemaakte groenten bewaren? Enz. Al deze vragen worden in het boekje beantwoord. Voor anderhalve cent heeft u, lezeressen, dat in uw bezit. Om het u gemakkelijk te maken, drukken we hierbij een bon af. Vul deze in, knip haar uit en stuur haar in open enveloppe met lV« ct. postzegel toe aan: N V. Kon. Ned Zoutindustrie, Henge lo (O). Verzoeke beleefd naar aanleiding be richt in de Texelsche Courant, toezen ding van uw kosteloos boekje over het inmaken met zout. Naam Adres Aan het Oostelijk front 900.000 gevangenen. Enorm veel oor logstuig óf vernietigd óf buitge maakt. Berlijn, 6 Aug. (DNB). Van welinge lichte militaire zijde verneemt het DNB, dat uit de speciale berichten van het Duitsche opperbevel in de eerste plaats blijkt, dat de groote etappe der Duitsche operaties tegen de „Stalin-linie" als ge ëindigd kan worden beschouwd met de overwinning in de slag bij Smolensk en dat de nieuwe etappe reeds is begonnen. In het verslag wordt uitdrukkelijk ge zegd, dat de Duitsche troepen in deze strijd de taaiste tegenstander in de vrij heidsstrijd van Groot-Duitschland heb ben aangetrokken en hem toch hebben verslagen tengevolge van de uitstekende opleiding en gevechtsroutine der solda ten, de voorbeeldige hoedanigheid dei- wapenen en met in de laatste plaats door de superioriteit van het Duitsche com mando. De Duitsche weermacht heeft in aeze gevechten successen behaald, die de eigen en stoutste verwachtingen ver re overtreffen Uitdrukkelijk wordt ge constateerd, dat de reusachtige enwei- uitgeruste Sovjetweermacht in de pan kon worden gehakt In totaal zijn aan het Oostelijk front tot dusverre ongeveer 900,000 gevangenen gemaakt; meer dan 12,500 gepantserde gevechtswagens, ruim 10,000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtuigen zijn vernietigd of buitge maakt. Daarbij wordt uitdrukkelijk ge zegd, dat de Sovjetsoldaten buitenge woon taai en hardnekkig hebben ge vochten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het aantal ge vangenen bedragen. De Sovjetlegers moesten dus zeker meer dan 3 millioen man en met de gevangenen rond 4 milli oen man hebben verloren. Dit zoo reus achtige getal wordt begrijpelijk, wan neer men denkt aan de uitgestrekte fron ten en de groote diepte, van het strijd- tooneel Het beteekent niets anders, dan dat het veldleger der Sovjets voor het grootste deel ten offer is gevallen aan de groote vernietigingsslagen, die weken lang duurden De cijfers van het aantal vernietigde en buitgemaakte stukken ge schut en pantserwagens bevestigen dit, want dergelijke reusachtige hoeveelhe den kunnen alleen verlóren gaan na de vernietiging van groote en goed uitge- luste legers. De Sovjet-luchtmacht moet met de gemelde 9,000 vliegtuigen hel grootste deel van haar materiaal hebben •vcTloren, Resumeerend kan men constateeren, dat de operaties aan het Oostelijk front een zegevierend verloop hebben en in een nieuw beslissend stadium zijn ge komen. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. voor het landbouwbedrijf op het eiland Texel voor 1941-1942. Het hoofdbestuur en de afd. Texel en Eierland van de Holl. Mij. van Land bouw, het hoofdbestuur en de afd. Den Burg en Eierland van de L.T.B., het hoofdbestuur van de afd. Holland-Bra bant en de afd. Texel van de C.B.T.B Partij te eener zijde, de Ned Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, de Ned. Chr. Landar- beideTsbond en de Ned. R.K. Landarb. Bond „St Deus dedit". Partij ter andere zijde verklaren het volgende te zijn overeengekomen: A. Het minimumloon voor volwaardige vaste gehuwde arbeiders zal bedragen f 18,50 met vrije woning, zonder vrije woning f 20 per week. Het minimum week loon voor ongehuw de volwaardige vaste arbeiders zal be dragen f 19 per week. Vaste arbeiders hebben recht op 3 vacantiedagen per jaar te nemen in onderling overleg. B Het minimumloon voor volwaardige losse arbeiders van 20 jaar en ouder zal bedragen: 1 Maart30 Juni 32 ct. per uur; 1 Juli31 October 37!/s ct. per uur. November 32 ct. per uur met een mini mumdagloon van f 3, als korter dan 10 uur per dag wordt gewerkt; December, Januari en Februari f 3 p. dag, waarvoor maximaal 9 uur per dag moet worden gewerkt. Overuren zullen het geheele jaar wor den betaald met 45 ct. per uur. Voor het strooien van alle soorten1 kunstmest zal 6 ct. per baal boven het uur- of dagloon worden betaald De premie voor de Ziektewet wordt, zoowel voor de vaste als losse arbeiders geheel door de werkgever betaald. De arbeidsdag en de schafttijden zul len tusschen werkgever en werknemer onderling worden geregeld. Door partijen wordt een scheidsgerecht ingesteld, waarvan partij ter eenre en partij ter andere een gelijk aantal leden benoemen.. Verder benoemen beide par tijen in gezamenlijk overleg een onpar tijdig voorzitter. Ontstaat er een geschil tusschen pa troon en arbeider, dan zijn beiden ver plicht daarvan zoo spoedig mogelijk hun 'afdeelingsbesturen kennis te geven, wel ke besturen zullen trachten door onder ling overleg een minnelijke schikking tot stand te brengen. Komt er geen minnelij ke schikking tot stand, dan moeten de ge schilvoerenden het geschilpunt onderwer pen aan het hierboven genoemde scheidsgerecht. Wanneer de besturen hun pogingen om to* een oplossing te komen opgeven, dan kunnen de geschilvoerenden binnen een maad, nadat de pogingen zijn opgegeven, het geschil bij het scheidsgerecht aan hangig maken. Indien tijdens de duur van het con tractjaar een belangrijke wijziging in treedt in de bedrijfstoestand en-of in de sociale, positie van de arbeidersgezinnen heeft elk der partijen de bevoegdheid aan de wederpartij wijzigingen in loonen en tarieven voor te stellen. Partijen zul len trachten onderling tot overeenstem ming te geraken. Wordt binnen 14 da gen na het ingediende verzoek voor wijziging van loonen en tarieven geen overeenstemming verkregen, dan wordt het geschil voor bindende uitspraak voor gelegd aan de bedrijfsraad, w.o. het be trokken döïp, gemeente of district res sorteert of aan de provinciale arbitrage commissie, ingesteld door het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw Het uitspraak doende College bepaalt te vens de datum, waarop eventueel gewij zigde loonen en tarieven zullen ingaan. !||||iiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiii!iiiiiii(iiiiiin|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||i|llltlllllllllllllllllllllllllllll!lll!IIIIIIUIIIIIIIinilll!lllllllllllllllllllllllllll|||||| INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de beslissing op het verzoek van de N V. Texelsche ElectriciteitsMaat- schappij te Den Burg, Texel, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie D., No. 1443 een electrische centrale te mo gen uitbreiden, door hen is verdaagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 4 Augustus 1941. Burgemeester en Wethouders voorn.. De Secretaris, De Burgemeester; JONKER KAMP. DE NARCISVLIEG WORDT „GEGAST". De heer S. J Flens deelt in een adver tentie in dit nr. mee, dat hij de bestrij ding van de zoo zeer gevreesde narcis- vlieg met behulp van M-gas (methallyl- chloride) ter hand heeft genomen. Deze testrijdingsmethode heeft het bewijs ge leverd, goede resultaten af te werpen. Geen wonder, dat velen dan ook tot dit gas hun toevlucht hebben genomen! De heer Flens heeft een deel van een schuur tot gaskamer ingericht en solide! Uit de plm. 65 kub. M. groote ruimte kan prac- tiseh geen gas ontsnappen, want niet al leen het dak, dat op de juiste hoogte is aangebracht, maar ook de wanden zijn rnel zware platen bekleed, terwijl een dubbele deur is aangebracht. Vanwege de Plantenziektenkundige Dienst alsook door enkele particuliere kweekers wer den in 1939 en 1940 verscheiden» proeven genomen. En met succces! De larven ver huisden naar de andere wereld, terwijl aan de bollen niet de minste schade werd toegebracht Ook het bloeivermogen werd niet ongunstig beinvloed Sept. vo rig jaar werd aan de vaste wal op groo te schaal een practijk-proef opgezet. De ze proef vond plaats in een schuur, wel ke tal van reten en kieren vertoonde. Deze werden met kranten dichtgestopt, terwijl tegen de buitenzijde dekzeilen vyerden opgehangen. Ondanks het zeer ongunstige weer (stormvlagen, slagre gens joegen over stad en land) werd een goed effect bereikt. Wanneer voor een goede afsluiting wordt zorggedragen en de bewerking bij gunstig weer wordt uit gevoerd, kan het niet anders, of het re sultaat zal niets te wenschen overlaten. Van ongewenschte nevenverschijnselen is tot dusverre niets gebleken. Wel die nen verschillende voorschriften streng in acht te worden genomen Zoo moeten de bollen beslist goed droog en worteldor zijn. Indien mogelijk moeten ze in.' krat- kisten worden opgestapeld. De behande ling duurt 2024 uur. Het planten der gegaste bollen kan reeds na een dag ge schieden. De heer Flens verstrekt u gaarne alle verdere inlichtingen. En de prijs? Die zal u zeker meevallen! Dit contract is aangegaan van 1 Maart 1941 tot en met 28 Februari 1942. Wanneer geen van de partijen twee maanden voordat djt contract afloopt schriftelijk aan de wederpartij kennis geeft, wordt geacht, dat het ongewijzigd met een jaar is verlengd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de vereischte goedkeuring aan de ze overeenkomst verleend. Wie van lezen houdt, heeft in zijn boeken de geheele wereld en het gansche verleden tot zijn be schikking: hij kan met hun hulp ver keer en met de grootste geesten van alle tijden en volke ren, welk verkeer hem ruim schoots oppervlakkige omgang en conversatie vergoedt. DISTRIBUTIE. OPENSTELLING DISTRIBUTIEKANTOOR. Nogmaals wordt er op gewezen, dat het distributiekantoor alleen geopend is des morgens van 9 tot 1 uur (Maandag en Dinsdag van 8,30 tot 1 uur). Des Zater dags is het kantoor de geheele dag ge sloten. Inlevering bonnen winkeliers. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen in te leveren de volgende bonnen en wel voor 12 uur 's morgens. Voor suiker: alle bonnen 105, afgerond op veelvouden van 10 rantsoenen De -bon 105 gaf recht op het koopen van V-i kg. Men dient dus minstens 40 bonnen (10 rantsoenen) in te leveren. Op afzon derlijke vellen dienen deze bonnen in gediend te worden, de eventueele restan ten van bun 101 (hoogstens 9 stuks) op een afzonderlijk vel. Op het ontvangst- bewijsje dient het aantal bonnen uitge drukt te worden in heele rantsoenen, dus kg Nieuwe bon niet bijplakken Voor koffie: alle bonnen 104, alsmede rog hoogstens 9 stuks van no. 46. De nieuwe bon niet bijplakken. Voor brood: (bakkers); alle bonnen 10 van de bloemkaart en alle bonnen 29 van de broodkaart. De nieuwe bon voor brood en bloem kan ook ingeleverd wor den. Voor gebak: zie brood. Voor tarwebloem: alle bonnen 10 van de bloemkaart en nog hoogstens 79 bon nen van no 9 (oud). Bij het invullen van het ontvangstbewijs MD 201b dient de winkelier er rekening mede te houden, dat hij het aantal bloembonnen door 2 deelt, alvorens het aantal rantsoenen in te vullen De bonnen „een rantsoen tar webloem" dienen op afzonderlijke vellen geplakt te worden; deze bonnen dienen met 4 vermenigvuldigd te worden om 't aantal rantsoenen te kunnen vermelden B.v.: 240 bloembonnen zijn 120 rantsoe nen; 20 bonnen „een rantsoen tarwe bloem" zijn 80 rantsoenen, tezamen dus 200 rantsoenen. Voor rijst: alle bonnen 102 alsmede nog hoogstens 9 stuks van no. 43. Voor havermout; alle bonnen 44 en nog 9 van 24. Voor vermicelli: alle bonnen 54 en nog 9 van 26. Voor maïzena: alle bonnen 55 en nog 9 van 27. Van de boter- en vetkaart: de bonnen 26 en 27, opgeplakt volgens voorschrift. Gort-grutten: alle bonnen 45 en nog 9 van 25. Petroleum: uitsluitend op Maandag, .al le bonnen 11. opgeplakt op vellen MD 48. Voor kaas: alle bonnen 26, 27, 28 en 29. alsmede de nieuwe bon. Voor eieren: alle bonnen 29 en de nieuwe bon. Voor vleesch (slagers), uitsluitend op Maandag, alle bonnen 29 en nog hoog stens 99'A rantsoen van bon 28. Voor vlecschwaren: alle bonnen 29 en nog hoogstens 9'A rantsoen van bon 28. Voor melk: alle bonnen 29 (nieuw) en de nieuwe bon. Voor aardappelen: alle bonnen 28 en verder bon 29. Voor Jam: alle bonnen 103, afgerond op veelvouden van 10. Broodbonnen voor oogstwerkzaambe- den. De dislributiedienst deelt mede, dat Woensdagmorgen a.s. de bonnen voor oogstwerkzaamheden kunnen worden af gehaald. Deze bonnen worden niet per post opgezonden. Aanvragen hiertoe kunnen achterwege blijven Aanvragen om schoenen en rijwielban den. Na 10 Augustus kunnen er noch mondeling noch schriftelijk aanvragen gedaan worden om rijwielbanden en schoenen. Aanvragen, welke na 10 Au gustus binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. Formulieren extra zeep vuile arbeid. De formulieren ter verkrijging extra rantsoen zeep dienen te worden ingele verd voor 13 Augustus a.s. Zooals bekend dienen de werkgevers zeep aan te vra gen voor hun geheele bedrijf op één formulier. BINNENLAND N.S.B. VOERT DIENSTPLICHT IN. De N.S.B. heeft deze week een belang rijk besluit genomen. In de N.S.B. wordt een verplichte W.A.-dienstplicht inge voerd. Leden van de politieke organisatie tusschen 18 en 40 jaar worden verplicht in de Weer-Afdeeling dienst te nemen Voorts heeft de leider opdracht gege ven, dat ten spoedigste een W.A.-regi ment ter sterkte v. 3000 man moet wor den gevormd, hetwelk naast de Stan darte Nordwest der Waffen S.S. en naast het Ned. legioen aan de strijd tegen het bolsjewisme zal deelnemen.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1