87600 HOBAHO TEXELSCHE KWEEKERS! GROOTSTE VEILING MEESTE KOOPERS HOBAHO TEXELSCHE COURANT Zendt dit jaar al uw Bloem bollen naar de met de hetzij naar Lisse of Hillegom. JOH. PARLEVLIET, Den Burg. TWEEDE BLAD - ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. Belangrijke wijzigingen inzake Gemeenteraden en Provinciale Staten. BESLUIT LOONBEPALING WERKVERRUIMING. Aanvoernota's en alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij DE VERTEGENWOORDIGER De werkzaamheden van de Gemeente raden en van de Prov Staten blijven rus ten. Er zullen geen verkiezingen plaats vinden. Verder blijven de werkzaamheden rus ten van de colleges van B en W., van Ged. Staten, van Commissies uit de Sta ten - Generaal en van de stembureau's (art. 32, 33 en 58 Kieswet) De werkzaamheden van de gemeente- liike commissies blijven rusten voor zoo ver de burgemeester zulks bepaalt. De leden der Staten-Generaal, der Pro vine. Staten en der Gemeenteraden zijn var hun desbetreffende verplichtingen ontheven en hebben dienaangaande geen bevoegdheden of aanspraken meer. Inrichting Gemeentebestuur. De taak van de Gemeenteraad, en van het College van B. en W. en van gemeen telijke commissies, wier werk werd stil gelegd, wordt door de Burgemeester waargenomen. De Burgemeester benoemt voor de tijd van zes jaar twee, hoogstens zes wethou ders, behoudens goedkeuring door het toezicht houdend orgaan. Raadslieden kunnen niet tot wethou der worden benoemd. Met toestemming van genoemd or gaan kan de burgemeester een wethou der te allen tijde ontslaan. Dit moet ter stond gebeuren, indien genoemd orgaan zulks verlangt. Het toezicht houdend orgaan, bepaalt, nadat 't de burgemeester heeft gehoord: le het getal dei wethouders; 2e hoe veel wethouders bezoldiging genieten; 3e het bedrag der bezoldiging. Wel houders worden beschouwd als ge meenteambtenaren (Ambtenarenwet '29) De bezoldigde wethouders vervullen hun ambt als hoofdberoep. Benoeming Raadslieden De burgemeester benoemt raadslieden uit de gezamenlijke volksgenooten, die ingezetenen der gemeente zijn en wel voor vier jaar. Het getal zal de helft zijn van het tegenwoordige (met één vermin derde) aantal (Texel krijgt dus 6 raads lieden: de helft van 131.) Wethouders kunnen niet tot raadslie den worden benoemd. Hetgeen bepaald is ten aanzien voor waarden lidmaatschap gemeenteraad en Gemeenteraden en Prov. Staten voorloopig in ruste. Rechten en verplichtingen van de tegenwoor dige leden dier colleges vervallen verklaard. De Burgemeester be noemt raadslieden en wethouders. De bezoldigde wethouders zullen hun ambt als hoofdberoep vervul len. Texel zal zes raadslieden krijgen. Raadsvergaderingen openbaar, indien de Burgemeester zulks bepaalt. van de daarmee onvereenigbare betrek kingen en verrichtingen (Gemeentewet) is op de raadslieden van overeenkomsti ge toepassing. De benoeming tot raadsman kan wor- dei geweigerd en het ontslag kan wor den verlangd, indien gewichtige reden aanwezig. Als gewichtige reden wordt in het bij zonder aangemerkt het feit, dat de be noemde 1) reeds meer dan zes jaren zon der onderbreking een openbaar ambt on bezoldigd heeft vervuld; 2) een geeste lijk ambt vervult; 3) over meer dan twee personen voogd of cuiator is; 4) meerma len of langdurig buiten de gemeente ver toeft; 5) aanhoudend ziek, of ouder is dan zestig jaren. De burgemeester dient een raadsman terstond te ontslaan, wanneer het toe zichthoudend orgaan zulks verlangt. De raadslieden hebben tot taak: 1. van raad te dienen en voorstellen te doen; 2) de inwoners begrip bij te brengen om trent de maatregelen van de burgemees ter. De raadslieden worden niet bezoldigd. De raadslieden zijn verplicht overeen komstig dezelfde grondslagen als de ge meente-ambtenaren geheimhouding te bewaren Wie zijn geheimhoudingsplicht schendt, kan tienduizend gulden boete krijgen. Raadslieden- vergadering. De burgemeester roept de raadslieden bijeen in alle gevallen, waarin zulks -llllllllllll VOOR DE VROUW. Illllll- SUPERCHIC PATROON BUITENGEWOON. 5350 Zomermantel. Voor gr. 44, ben. 2 .75 m. stof van 130 cm. 5351 Zwarte mantel. Voor gr. 44, ben. 3.30 m. stof van 130 cm. 5352 Zomermantel. Voor gr. 44, ben. 2,80 m. stof van 130 cm. 5353 Elegante mantel. Voor gr. 44, ben 2,50 m. zwart en 0,25 m. wit van 1,30. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling f 0.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen f 0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7'A cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. NUTTIGE WENKEN. RIETEN WIEG, die geel is geworden, kunt u opknappen dóór afborstelen met water, waarin wat citroenzuur is opge lost (koopen bij de drogist). Daarna be strooien met zwavelpoeder. Een tijdje in het donker laten staan en dan laten dro gen. Hel poeder met een harde schuier wegborstelen. L HEEFT EEN FOTO Wij hebben voor U een lijst, welke daar prachtig om past en heel voordeelig ook BOEKHANDEL PARKSTR .7 Tti 1 WATERGLAS (voor eiereninmaak) wordt niet stijf, wanneer u het afgeslo ten bewaart. INKTVLEK is van papier te verwijde ren met een druppeltje bleekwater. Zoo noodig tweemaal behandelen. RUBBER, dat hard is geworden, wordt weer soepel door het in een schaal wa ter met een paar lepels glycerine te leg gen. BADMUTSEN kurkdroog opbergen. Aanbeveling verdient het er wat talk poeder tusschen te strooien. Nooit lang vochtig laten liggen. Niet in vochtige baddoek rollen. VROEG OPSTAAN EN JONG VRIJEN ZAL NIEMAND BE ROUWEN. Martin Luther wordt vereischt. Hij stelt de dagorde vast. De vergaderingen zijn openbaar, wanneer de burgemeester zulks bepaalt; dit wordt openlijk bekend gemaakt. Ter vergadering wordt met gestemd, noch een besluit genomen. De raadslie den moeten hun meening kenbaar ma ken, wanneer deze van die van de bur gemeester afwijkt. De burgemeester dient de raadslieden onverwijld zijn beslissing inzake ieder besproken onderwerp op een geschikte wijze mede te deelen. Kan afdoening geen uitstel lijden, dan kan de burgemeester van de beraadsla gingen ter vergadering afzien. Hij dient de raadslieden onverwijld de wijze van afdoening op een geschikte wijze mede te deelen. De burgemeester kan de raad van de raadslieden ook anders dan ter vergade ring inwinnen, en kan ook van andere volksgenooten vorderen, dat zij hem in bepaalde aangelegenheden, rakende het bestuur der gemeente, van raad dienen. Deze volksgenooten, ingezetenen der ge meente, zijn gehouden aan de aan hen ge lichte vordering te voldoen. Het toezicht houdend orgaan ziet toe, dat de gemeente, met inachtneming van de geldende rechtsvoorschriften wordt bestuurd en het bestuur strekt tot bevordering van het algemen belang van het rijk. De burgemeester is aan aanwijzingen van genoemd orgaan gebonden. Toezichthoudend orgaan over alle aan gelegenheden is 1) voor 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam de secretaris generaal vh Departement binnenland- sche zaken; 2) voor alle overige gemeen ten de commissaris der provincie. Het bestuur der Provincies. De taak van de Prov Staten wordt waargenomen dooi de Comm der Pro vincie. Deze benoemt voor de tijd van zes jaren ten minste twee, doch niet meer dan zes bestuursraden, ten einde hem bij het besturen der provincie te vertegen woordigen De bestuursraden vervullen hun ambt als hoofdberoep. De commissaris der provincie benoemt verder raadslieden der provincie uit de gezamenlijke volksgenooten, die ingeze tenen der provincie zijn. (een derde van het getal, dat nu zitting heeft). Breuken worden verwaarloosd. Overgangsbepalingen De wethouders, die tot dusver hun be diening waarnemen, verrichten hun werkzaamheden totdat de burgemeester hen ontslaat. De leden der Gedeputeerde Staten ver richten hun werkzaamheden totdat de commissaris der provincie hen ontslaat. De verordening treedt/1 Sept. 1941 in werking. NEDERLANDERS! j KENT UW PLICHT. J Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: RECEPTEN. TOMATEN INMAKEN. Tomaten kunnen niet alleen worden geweckt, maar kunnen we minstens zoo gemakkelijk in pekelwater bewaren. Hiervoor kunnen we echter alleen gave, onbeschadigde vruchten gebruiken, zon der stengeldeelen. Volle pekel is voor het bewaren van tomaten niet gewenscht: de beste ver houding krijgen we, door bv. 7Ui liter water te koken en er zooveel zout bij te voegen tot er niets meer in oplost. We hebben dan geheel verzadigde pekel. Door er dan nog 2Vs liter zuiver water bij te gieten, hebben we de beste verhou ding voor tomaten, waardoor ze tot in het voorjaar toe, beslist versch blijven bewaard. De was-achtige schil van to maten is n.l. van zóó dicht weefsel, dat het zout er niet of heel weinig in kan trekken. Bij deze conserveer-methode kunnen de waardevolle inmaakflesschen weer voor andere doeleinden worden ge bruikt. KIES PARTIJ ,,De Man van 't ware midden." Wilt g' een man zijn? Kies partij. Mijn vader heeft mij eens geleerd, Dat elk, die ware wijsheid eert. Moest zijn een man van 't ware midden Kind sprak hij waf ik u mag bidden, Houd steeds, met christelijk overleg, Als Van der Palm, den middenweg. Toch, schoon 'k niet twijfel of voor dezen Genoemde weg puik-puik mocht wezen, 'k Heb mijn bekomst van 't midden, want Men krijgt er, als een kwade jongen, Thans klop van d' een en de anderen kant. En wordt geduwd en plat gedrongen. Zoon middelman, Wat heb je er an! Zoon sukkelaar, Zoon modderaar! Inkonsekwent! zoo luidt het heden, De knappe lui van wederzij' Zien op u neer met medelij'. Alleen de stumperds staan er bij 't Zijn and're tijden, and're zedenl Dus, wilt ge een man zijn, kies partij. P. A. de Génestet. De heer J. Westdorp, wethouder onzer gemeente, schrijft ons: Op 28 Juli 1941 is de Werkverruiming in ons land in een nieuw stadium geko men. Van die datum af is de werkzaam heid in de werkverschaffing gelijk ge steld aan de arbeid in het vrije bedrijf. Van 30 Juni j.l. af kan in beginsel iedere werklooze mannelijke bewoner van Ne derland, die ingeschreven is bij een ge westelijk arbeidsbureau of bijkantoor, tot de werkverruiming worden toegela ten, indien hij voor het werk lichamelijk geschikt is, mits hij de leeftijd van 18 j. heeft bereikt en die van 66 jaar niet heeft overschreden. Uiteraard komen 't eerst voor plaatsing in aanmerking per sonen, die steunuitkeering ontvangen en zij, die aanspraak maken op een uit- keering uit een gesubsidieerde werkloo- zenkas Het werk wordt, evenals vroeger, zoo veel mogelijk in accoord verricht Het ba sis-uurloon is voor geheel Nederland ge steld op 30 ct per u In accoord kan dus meer dan 30 ct. worden verdiend. De arbeider, die in een week ten minste ge middeld 30 ct. per uur heeft verdiend, kan in aanmerking komen voor een woonplaatstoelage Hiertoe zijn de ge meenten in 7 klassen verdeeld. Texel is gerangschikt in de zesde klasse De woonplaatstoelage voor deze gemeente bedraagt 25 ct. per dag. Voor arbeiders, die over eenige werkweek een gemiddel de van 30 ct per u. niet hebben kunnen verdienen in accoord, is een accoordtoe- lage ingevoerd, nader in art. 3 van het Besluit omschreven. De werktijd bedraagt 48 uur per week. Indien overwerk noodzakelijk is, zal na de eerste twee uren het loon voor elk overuur met 50 pet worden verhoogd. De eerste twee overuren wordt dus geen verhooging van loon toegekend. Voor alle arbeiders geldt het recht op loonvergoeding met behoud van de woon plaatstoelage, wanneer door weersom standigheden (dit ter beoordeeling van do werkleiding) het werken niet moge lijk is. Deze vergoedingen bedragen- a bij regen, sneeuwbuien, hagel, enz.: 70 pet van het uurloon; b. bij vorst of hooge waterstand: 80 pet van het uurloon; de volle week, waarin nog gewerkt is; c bij getij werk; indien niet 48 uur p. week gewerkt kan worden: het volle f ui loon van dé ontbrekende uren. d voor lichtverlet: het volle uurloon vcoi de daarvoor aan de 48-urige werk week ontbrekende uren. Verder wordt nog geregeld het geoor loofd verzuim, b v. bij huwelijk van een arbeider of een zijner kinderen, overlij den en begraven van één zijner bloed en aanverwanten in de rechte lijn. Voor dit verzuim, dat onbepaald is, wat tijds duur betreft, zal het volle uurloon wor den vergoed. Voor bloed- en aanverwan ten in de tweede graad der zijlinie zal als regel ten hoogste één dag worden ver goed, dit ter beoordeeling van de betrok ken Inspectie. Over de algemeen erkende Christelijke feestdagen, die niet op Zoq- dag vallen, en op Goede Vrijdag zal aan de arbeiders recht op behoud van loon worden toegekend, op gelijke wijze bere kend als geoorloofd verzuim. Aan de R K. arbeider zal dit op zijn verzoek gelijk geschieden over de 15e Augustus (Maria ^Temelvaart) en over de le November (Allerheiligen), voor zoover deze dagen niet op Zondag vallen. Tenslotte heeft de arbeider recht op de navolgende vergoedingen: voor het gebruik van eigen waterlaarzen 50 cent per week. Rij wiel vergoeding boven de 10 km. t.m 15 km. 50 cent per week, boven de 15 km. f 1,per week. Be draagt de afstand meer dan 18 km., dan zal de meerdere afstand in werktijd mo gen worden afgelegd. Aangenomen wordt hierbij, dat per uur een afstand van 15 km kan worden afgelegd, tenzij vcor de arbeider ander vervoer wordt beschikbaar gesteld. Voor het gebruik van een eigen schop, zal een vergoeding werden gegeven, welke in verband met mogelijke prijsverandering nader zal worden vastgesteld. Voor ontstane geschillen kan men zich zooals voorheen tot zijn vakcentrale wen den, indien men in eerste instantie niet met de werkleiding tot een oplossing kan kernen. De ongeorganiseerden kunnen zich desgewenscht met hun klachten wenden tot het Rijksarbeidsbureau. Tot dusverre werden hun, die bij de werkverruimingsobjecten waren ge plaatst, boven het loon in geld. z.g. emo lumenten verstrekt. Daar bij de samen stelling van het Loonbesluit de gedach te voorgezeten heeft, de arbeidsvoorwaar den bij de werkverruiming zoo nauw mogelijk aan te passen aan die, geldende in het vrije bedrijf, zal er voortaan geen plaats meer zijn voor de bedoelde emo lumenten Zooals bekend bestonden deze emolumenten o.a. uit: 1 verstrekking van goedkoope levens middelen; 2. de z.g. B-steun, kleeding, dekking en shoeisel 3. de z.g. spaarregeling; 4. de regeling van de brandstoffenbij- slag; 5. de regeling voor toekenning van de duurtetoeslag. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat eer ieder in beginsel bij de werkverrui ming geplaatst kan worden, ongeacht be zit en neveninkomsten, zooals dit vóór 30 Juni van kracht was. Uiteraard zal het aantal werkelijk te plaatsen personen af hankelijk zijn van de plaatsingsmogelijk heid en van de vervoergelegenheid Zooals reeds eerder is opgemerkt zul len eerst die personen worden geplaatst, die uitkeering genieten krachtens de Rijkssteunregeling of uitkeering krijgen uit een gesubsidieerde wei kloozenkas De Directeuren der Gewestelijke Ar- beidsbureau's en de leiders der bijkanto- ïen hebben in dit verband danook de opdracht, bijzondere aandacht te wij den aan leden van werkloozenkassen, wanneer deze zich als werkzoekenden doen inschrijven. De Cocksdorp, 13 Augustus 1941. Door de weer vergroote ruimte zullen uw bollen goed uitkomen. Ze zullen niet in de massa verloren gaan. De Directie heeft namelijk toegezegd, dat zoowel te Lisse als te Hillegom aan alle door Texelsche kweekers ingezonden bollen aparte ruimten ter beschikking zullen worden gesteld. Kweekers, toont dit ie waardeeren en zendt uw te veilen bollen allen naar de HOBAHO te LISSE of HILLEGOM. CROCUSSEN te verzenden in nieuwe Narcissenkisten.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5