87600 TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 6 September 1941 Eerste blad No. 5582 —Victorie vvvvvv vvvvvvvvvv want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. VVVVVV vvvvvvvvvv GOUDEN JUBILEUM TEXELS FANFARE. Uitgave NV. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker. Parkstr. 10, Den Burg LIJF- EN WAPENSPREUKEN. 10. AMAT VICTORIA CURAM. De overwinning heeft de zorg lief. Van Sorgen e.a. TER OVERDENKING. BELOVEN. Beloven! We beloven gaarne en o zoo veel. Veel behven en weinig ge ven doet kinderen en gekken in vreug de leven" zegt een aloud rijmpje. Het is ook zoo gemakkelijk. Mctar minder ge makkelijk is het nakomen van een be lofte. Daaraan moeten we meer den ken. We mogen noch ons zelf noch an deren iets belovenwat we niet kunnen volbrengenwe moeten noch ons zelf noch anderen iets wijs willen maken. Belofte maakt schuld" is óók 'n spreek woord, waarvan de innerlijke beteeke- nis aan te velen ontgaat. Tusschen be loven en doen mag geen afstand ga pen. Laten we daarom liever minder gul zijn met allerlei beloften en geen verwachtingen wekken die we niet kunnen vervullen. Beloften moeten ge houden worden. Een man een man, een woord een woord. Welnu.11 ZONDAG, 7 September 1941. Illlliilllll VOOR HOOFD EN HART. |||ll|||||l> ZONDAG Geen mensch is alleen wijs genoeg. MAANDAG. Weinige weten hoeveel men weten moet, om te weten, dat men niets weet. DINSDAG. 't Moe-s-t: dat houdt ons aan de praat 't Móét: dat voert ons tot de daad. WOENSDAG. Getuig met daden steeds, wat geest ei in u woont. DONDERDAG. Als iemand het op het geluk laat aankomen, dan komt het geluk niet op hem aan. VRIJDAG. 'I Verstand van de jeugd is niet een vat, dat gevuld moet wordenf het is een haard, waarin het vuur ontstoken moet worden. ZATERDAG Zoo gij u goede menschen op wilt voeden, Veins niet, wie ge ook zijt, wees die ge zijt. Waar de kinderen een rol vermoeden Zijt gij 't spel èn al uw invloed kwijt. (N. Beets). HOE LAAT DE ZON. Za. 6 Sept. op 6.58; onder 20,17 Zo. 7 Sept op 7.onder 20,15 Ma. 8 Sept. op 7 02; onder 20.12 Di. 9 Sept. op 7,04; onder 20,10 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot /.onsopgang. DE MAAN. Za. 6 Sept. op 20,35; onder 7,38 Zo 7 Sept. op 20,58; onder 8,45 Ma. 8 Sept. op 21.21; onder 9 50 Di. 9 Sept op 21.46; onder 10.55 Laatste Kwartier 21,31 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. G Sept. 10,43 en 23, Zo. 7 Sept 11,17 en 23,34 Ma. 8 Sept. 11.51 en Di. 9 Sept. 0,07 en 12,24 Aan Zwembad De Schans een half uur eerder. Springtij 6 en 21 September NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: WAT EK GEBEURDE.... G SEPTEMBER: 1522: Magelhaen's expeditie keert na haar eerste reis om de wereld in Spanje terug. 1757: De Fransche staatsman Lafayette geboren. 7 SEPTEMBER: 1426: De Leuvensche Hoogeschool ge sticht. 1756: De dichter W. Bilderdijk geboren 1937: De tooneelspeelster Esther De BoerVan Rijk overleden. 8 SEPTEMBER: 1628: De Spaansche zilvervloot door Piet Hein veroverd. 1783: Geboortedag van de stichter der Volkshoogescholen, de Deensche dichter N.F.S. Grundtvig. 'J SEPTEMBER: 1737: De natuurkundige Galvani te Bo logna geboren. 1886: Ter bescherming der auteursrech ten wordt de Berner-conventie ge sloten. DISTRIBUTIE. Inleveren bonnen winkeliers. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde -dagen in te leveren de volgende bonnen en wel vóór 's morgens 12 uur. Voor suiker: alle bonnen 107 en nog hoogstens 9 stuks van no. 105 oud, be wijsje MD 201a gebruiken. Voor koffie: alle bonnen 108 en nog hoogstens 9 stuks van no. 104 oud, be- wijsje MD 201a gebruiken. Voor brood: alle bonnen 33 van de bloem-en broodkaart en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor gebak: (zie brood). Bewijsje MD 201b gebruiken. Voor tarwebloem: alle bonnen 30, 31. 32 en 33 opgeplakt in veelvouden 'van 20 sluks. (Iedere 20 bonnen is 10 rantsoe nen) Bewijsje MD 201b gebruiken. Voor rijst: alle bonnen 110 en bon B alsmede nog 9 bonnen (102 en A) oud. Bewijsje MD 201b gebruiken. Voor havermout of gort: alle bonnen 111 en_bon B alsmede nog hoogstens 9 stuks van bon ,,44 en A" en 9 v. 45. Be wijsje MD 201b. Voor vermicelli of maizena: alle bon nen 112 nog hoogstens 9 bonnen van 54 en 9 van 55. Bewijsje MD 201b. Van de boter- en vetkaart: alle bonnen 29 en 30 opgeplakt volgens voorschrift, voor boter- en vetbonnen afzonderlijke be wijsjes MD 201 gebruiken. Voor kaas: alle bonnen 30, 31, 32 en 33 er. de nieuw geldig te verklaren .bon. M. D. 201c gebruiken. Voor eieren: de bonnen 33, bewijsje MD 201c gebruiken. Voor vleeschwaren: alle bonnen 33 en nog hoogstens 9'/2 rantsoen van de oude bon 32. Bewijsje MD 201. Voor vleescli (slagers op Maandag) al le bonnen 33 en nog hoogstens 99l/2 rant soen van de oude bon 32. Bewijsje MD 201 E. Voor melk: alle bonnen 33 en de nieu we bon. Voor aardappelen, uitsluitend ófe bon nen 33 (3 kilo) en bon 34 (4*/s kilo). In- levenngsdag Vrijdag Bewijsje MD 201. Voor jam: alle bonnen 109 en nog hoogstens 9.bonnen 103 oud. Bewijsje M. D. 201a gebruiken. De winkeliers worden er op gewezen, dat alle bonnen behoorlijk opgeplakt op de juiste vellen en met de voorgeschre ven ontvangslbewijsjes worden inge vuld. De bonnen dienen goed droog te wordeiv aangeboden. De ontvangstbewijs jes moeteit geteekend zijn door de zaak voerder. Van de wekelijksche artikelen mogen de nieuw geldig verklaarde bon nen worden bijgevoegd Van de 4-weke- lijk^che artikelen mogen geen nieuwe bonnen worden ingeleverd. AFHALEN BOTER- EN VETKAARTEN VREEMDELINGEN. De distributiédienst deelt ten gerieve van de vreemdelingen, welke hier op Texel werken, mede, dat zij die nog niet in het bezit zijn van een nieuwe boter- of vetkaart deze alsnog af kunnen halen op Donderdagmorgen 11 September a.s. aan het distributiekantoor. Bij het afha len van een vetkaart dient het juist in gevulde formulier MD 100 overhandigd t'e worden. De Distribufiedienst. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS VII. DE ROL VAN ÏIET ANKER. We gaan nu eens uitvisschen, waar de zeevaart, die vanouds in ons volksleven zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld, in gemeentewapens haar weerspiegeling vindt en wel in het bijzonder in de vorm van het allen bekende anker Of het anker juist aan de zeevaart moet herinneren? Neen, dat is niet nood zakelijk. We kunnen het immers ook be schouwen als het symbool (zinnebeeld) van de hoop; deze beteekenis is .vermoe delijk ontleend aan de Bijbel, Hebr. 6 16~19( waarin sprake is van „een anker der ziel, hetwelk zeker en vast is en in gaat in het binnenste der voorhangsels"; liet zou moeten dienen „om de voorge stelde hoop vast te houden". In figuur lijke zin heeft het anker de beteekenis an hulp en toeverlaat. Maar aan de werkelijke beteekenis mogen we vrij ze ker denken, wanneer we het wapen van Texel, Delfzijl en Venlo beschouwen. TEXEL is al meer dan dui zend jaar een eiland en heeft reeds sinds overoude tijden met de zee en de zeevaart te maken. Het wa pen dezer gemeente ver toont op een gouden schild twee roode leeuwen, die op een omge keerd anker staan. DELFZIJL dankt zijn ontstaan aan de waterwerken, welke daar werden ge sticht om Fivelingo op de Eems te doen loozen (Zijl=sluis). Het plaatsje nam dra in bloei toe en werd zoo belangrtjk op de duur, dat bij de sluizen een sterkte werd aangelegd, welke in Alva's tijd in een vesting werd herschapen. Handel, nijverheid en scheepvaart namen een hcoge vlucht. Daar spreekt het wapen van. Behalve een anker vertoont het een Mercuriusstaf en een hamer. De z. g. schildhouders van 't Delfzijlsche wapen spreken ook een woordje^mee. Rechts Na de vernietiging van bolsjewisme en plutocratie. Aan een artikel in de „Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz" is het volgende ontleend. Het gaat. om de doelstelling van de asmogendheden. - De samenkomst van de leiders der asmogendheden juist op de plaats,- waar de verdedigers der Eu ropeesche beschaving de beslissen de slag tegen het bolsjewisme strij den, is voor alle volken, die de strijd hunkerend gadeslaan, van de grootste symbolische en historische beteekenis. Strijd en vernietiging van het bolsjewisme, dat was de strijdtroep der beide bewegingen van de aanvang af. Nationaal-soci- alisme en fascisme zijn vastbeslo ten, in het besef van hun verant woordelijkheid jegens Europa ook in dit levensgebied een einde te maken aan het gevaar en de drei ging der wereldrevolutie voorgoed onmogelijk te maken. De asmogendheden willen op het Eu ropeesche vasteland de voor waarden scheppen voor een samen leving in eendracht, welstand en veiligheid. Op dit gebie'd is reeds veel verricht. Vooral in het zuid oosten is op initiatief van de as de weg naar de nieuwe ordening be treden; aan het einde van die weg moet niet een tweede Versailles, maar een verzoening staan. Tegenover de aanspraak van communistische en plutocratische slavenhouders, die hun even uni verseel programma van heerschap pij over de volken willen verwe zenlijken, staat het vaste besluit der as-mogendheden, dat zij niet zullen rusten, voor in weerwil van alle vijanden en afgunstigen de on afhankelijkheid, vrijheid en een dracht der Europeesche volken zijn bevochten. Op de vraag, of het program ma van de asmogendheden een uit sluiten van Engeland van het Euro peesche continent bevat, verklaar den bevoegde Duitsche kringen- Zeer zeker zal Engeland in de toe komst van het Europeesche conti nent worden uitgesloten, indien en zoolang het in zijn huidige menta liteit volhardt en zoolang het Eu ropa beheerschen wil. J. zien we Mercurius (God van de Handel) met zijn staf en een welgevulde buidel; links het beeld der Nijverheid met ha mer, rad en aambeeld. Een fraai voor beeld derhalve van een wapen, dat ons wat over de geschiedenis van de stad, te vei tellen heeft. De Legende van de H. Clemens. Het anker van Steenw4$k heeft met de zeevaart vrij zeker niets te maken. Hieraan is de legende van de H. Cle mens I Romanus verbonden; hij zou op last van Keizer Traja nus aan een anker zijn vastgebonden en toen in zee zijn geworpen. Nochtans gaf de zee haar buit terug. Nog houdt dp Groote Kerk van Steenwijk, aan St. Clemens gewijd, de herinnering aan deze martelaar levendig; vermoedelijk was hij de schutspatroon van Steenwijk. Dat men niet voorbarig conclusies moet trek ken bewijst Sty-Philipsland (Zeeland). Hoewel het plaatsje naar St. Philippus werd genoemd, nam het St.-Pieter tot kerkpatroon aan. Venlo was een Hanze-stad. Venlo's wapen ziet er wat vreemd uit met zijn halve leeuw (zooals we die van het Zeeuwsche wapen kennen) en aan de linkerzijde een afgebroken dubbele staart. Onderaan vertoont het een anker, dat weer op scheepvaart wijst, We moe ten teruggaan naar het jaar 1343, toen de stad van Reinoud II van Gelre het stapelrecht verwierf; in 1481 trad Ven lo tol het Hanze-verbond toe, een ver bond van handelssteden, van de 13e tot de 17e eeuw, dat zich ten doel stelde van vreemde landvorsten privilegiën (voor rechten) te verkrijgen en de veiligheid cp de handelswegen ter zee en te land zooveel mógelijk verzekeren. *9 Na dit uitstapje buiten onze provincie keeren we volgende keer naar Noord- Holland terug. Achterste rij van links naar rechts. 1. Jn. Roeper Jnz.; 2. Sijbr. C. Eelman 3. J. C. Roeper; 4. Sij&. Keijser; 5. C. Lakker; 6. R. Moojen. Middelste rij van links naar rechts: 1. Douwe Geus; 2. H. Groenwold (di recteur); 3. Jb. Boon; 4. A. de Wijn; 5.J. J. van Wessem; 6. Jn. Vinken7. W. Bakker; 8. G. Boon; 9. KL Boon. Voorste rij: van links naar rechts: 1. C. de Wijn; 2. J. Kool; 3. A. Ponger. en 4. Fr. Kalis. Zooals we reeds in een kort bericht mededeelden bestaat Texels Fanfare corps Zondag 7 Sept. a s. vijftig jaar. Dal is een zeer verheugend feit niet alleen, maar het is ook een bijzondere prestatie voor een TEXELSCHE vereen. Immers: hoeveel vereenigingen zagen we niet als paddestoelen uit de grond rijzen, hoe veel hoorden we niet na korte tijd om ons tot de muziek te bepalen de kraai- enmarsch blazen? Het staat vast, dat Texels Fanfarecorps met veel concur rentie heeft op „de weg naar het goud" U.D.Ionze eminente tooneelvereenigirig schiet al aardig naar de vijftig op, maar zoover is ze nog niet en momenteel wor- aen de planken niet betreden. Daar is ook de lijd niet naar en dit is ook wel de reden, waarom de Fanfare zich zoo wei nig laat hooren. „Maar ondanks alles wordt er toch dapper gerepeteerd!" aldus de directeur, de heer A. J. Vonk. „Er zijn van de week nog weer eenige nieuwe leden bijgeko men en over de opkomst heb ik vol strekt niet te klagen Ik geloof, dat een goede kern gevormd isr. De nieuwe le- cien hebben hun instrument vol moed ier hand genomen". Het deed ons goed, de directeur zóó te mogen hooren over „zijn corps", dat met enthousiasme is bezield en van optimis me niet minder getuigenis aflegt. Im mers, eenmaal toch zullen de vredes- trompetien kunnen worden gestoken. en dan moeten we toch gereed zijn! De historie van ons corps.... er zou een boek Over te schrijven zijn, van zijn „lief en leed", zijn triumf en teleurstel ling, van de feestelijkheden en de zor gen, vooral van zorgen op financieel ge bied. Wat is er een enorm werk ver zet, hoeveel moeilijke vraagstukken heb ben om een oplossing gevraagd. Telkens weer doemde het grimmige spook der ineenstorting op, vaak sloop het tot heel dichtb ij, maar wanneer de nood het hoogst was, daagde telkens redding op. Ilct corps wordt opgericht, na herhaalde pogingen daartoe Men is niet over een nacht ijs gegaan. Dat blijkt maar al te goed uit de tal- rijke besprekingen, die aan de definitie ve oprichting zijn voorafgegaan. In de Texelaar van 31 Mei 1891 vinden we de volgende advertentie: MUZIEK! Degene, die lust heeft als werkend lid mede te helpen oprichten een Muziekcorps aan Den Burg, wordt uitgenoodigd Donderdag 4 Juni tot een bijeenkomst in Café Parkzicht, 's avonds acht uur. Boonacker. De redactie van de Texelaar wekt op, oeze vergadering te bezoeken, niet alleen hen, die als werkend lid willen toetre den, maar ook „hen, wier zedelijke en stoffelijke steun de tot standkoming van een dergelijke vereen, zal kunnen bevor deren. Zij zullen daarmede een goed werk doen. Dat muziek een groote aan trekkelijkheid heeft voor velen, behoeft niet te worden betoogd. Welnu, laten dan allen eendrachtig samen om, zij het ook op bescheiden schaal het plan tot de oprichting te doen verwezenlijken". De eerste vergadering. We lezen, dat de opkomst niet onbe vredigend was De heer Boonacker, De Waal, leidde de besprekingen in. Het resultaat was, dat verschillende perso nen zich als werkend lid of als donateur opgaven. Verdere stappen zoucfen twee dagen later worden gedaan maar toen was de directeur ongesteld. Op 20 Augustus 1891 kwam men nog maals bijeen, maar ook toen werd nog geen besluit genomen. Financieele be zwaren De instrumenten kostten een lieve cent. De voorvechters kwamen tot de conclusie, dat je makkelijker een zangvereen. in het leven kon roepen. Doch wat zien we? De verschillende be lemmeringen doofden het enthousiasme voor een op te richten corps niet, maar versterkte het! Als men eens een des kundige in de arm nam? Weer werd een bijeenkomst uitgeschreven. Hierop zette de heer Borstlap, directeur van Scha- gen's Kleine Kapel, zijn denkbeelden omtrent de wijze van oprichting uiteen. Besloten werd te trachten het benoodig- de kapitaal tot aankoop van instrumen ten te vinden door een renteloos voor schot, in aandeelen van vijf gulden, waarvan jaarlijks eenige zouden wor den uitgeloot. De aflossing der aandee len zou worden verkregen uit de contri butie van buitengewone leden, wier bij drage één gulden per jaar zou zijn. Als werkende leden meldden zich acht per sonen aan; zeven personen traden als kunstlievend lid toe; terwijl terstond 18 aandeelen van*vijf gulden werden ge plaatst. De heeren Stam, Dikkers en De Rooy werd verzocht als voorloopige com missie te fungeeren ter behandeling van de financieele zaken. Men zou een lijst leten circuleeren voor het plaatsen van aandeelen en het werven van kunstlie vende leden. 7 September 1891. 7 September 1891! Texels Fanfare corps werd opgericht! Morgen zal dit juist 50 jaar geleden zijn. Ofschoon het benoodigde kapitaal nog niet bijeengebracht was (doordat het aantal werkende leden van 8 tot 14 was gestegen en dus meer instrumenten moesten worden gekocht) werd besloten de vereen, te constitueeren Na goedkeu ring van een reglement werd het be stuur als volgt samengesteld: M. Stam, pres,. A. de Rooy, secr., R. Mooijen, pen- ningm., G.J.O.D. Dikkers en S. Keijser Jz., commissarissen. 12 October 1891, dus vijf weken later, arriveerden de instrumenten. 13 Octo ber werden ze aan de leden uitgereikt: De oefeningen konden beginnen. In af wachting van de komst der instrumen ten werd onderwijs gegeven in de ken nis der muziek. Dat die tijd goed is be steed bleek dadelijk, zoo vertelt de ver slaggever. De muzikanten in de dop ga ven blijk, dat het hun ernst was met de studie. De toenmalige redactie voor spelde, dat de Vereen, tal van jaren le vensvatbaarheid zou bezitten. Toch wa ren nog niet alle aandeelen geplaatst: De instrumenten vorderden een totaal bedrag van f 375.De gelden der kunstlievende leden moesten worden aangesproken. Het eerste jaar eindigde met een schuld van f 380. Het eerste optreden. Dat vond plaats ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe burgemees ter, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. De menschen vonden het allemaal een gewaagd debuut! Het corps bestond im mers nog maar een half jaar! Maar te vens vond rnen het een schoon plan en... cie meesten waren maar wat trotsch, dat hun eigen corps de burgemeester 'n ovatie zou brengen! Of de muzikanten succes oogstten? Daarover in volgend nummer. J. DIE NIET EN BESUERT EN SAL NIET BESOETEN. DE PRESIDENT van de Amsterdam- sche rechtbank, Mr. Jolles, werd Woens dag 1.1. 70 jaar. OOK TE HARENKARSPEL wordt voor Heldersche vluchtelingen gebouwd: vier enkele en twee dubbele woonhui-

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1