'AKKé min ANNE vindt het geluk! x— Rheumatische pijnen Texelsche Berichten mill BINNENLAND VAKKAMPEN VOOR WERKLOOZE JONGENS. In de afgeloopen jaren is gebleken hoe noodlottige gevolgen de werkloosheid heeft voor ons volk en voor degenen, die er door getroffen worden. De bemoeiingen der overheid, welke ei toe moeten leiden, dat de werkloos heid vermindert en uiteindelijk ver dwijnt, worden thans met kracht uitge breid. De jeugdwerkloosheid is wel een der ernstigste vormen, waarin deze ra/np op sociaal en economisch gebied zich kan voordoen. Een van de bestrijdingsmiddelen van deze jeugdwerkloosheid is een goede vakopleiding. Vele jeugdige werkloozen hebben een dergelijke opleiding gemist en loopen de kans ongeschoold als zij zijn i-mmer achter te blijven bij hen, die wel een goede scholing genoten, met alle gevolgen van dien, zooals lichame lijke en geestelijke slapheid, onmogelijk heid van gezinsvorming, enz kortom gevolgen, die ernstig het volksbelang schaden. Daarom zijn er speciale kam pen ingericht, waartoe werklooze jon gens van 16 tot en met 24 jaar worden toegelaten om een vak te leeren. Er worden bv. jongens opgeleid voor de Rijn- of binnenvaart en voor de land bouw. Ook voor^ andere bedrijven en beroepen wordt opleiding gegeven. De organisatie van de kampen berust bij het Departement van Sociale Zaken. De Gewestelijke Arbeidsbureaux en de daaronder ressorteerende bijkantoren zijn ingeschakeld voor de beoordeeling van de candidaten. Ook zijn deze bureaux ingeschakeld om, nadat de cursus, waarvoor een jon geman zich had opgegeven, is afgeloo pen, werk voor -deze jongeman te zoe ken. De candidaten moeten zich verbin den voor de duur van de opleiding. Voor de aanvang daarvan moeten zij ge neeskundig onderzocht worden. De eerste maand in het kamp geldt als proeftijd. Er zijn dus de noodige waarborgen aanwezig, dat alleen die jongens, die ge schikt zijn en de aangeboden hulp ver dienen, in de kampen worden opgeleid De selectie is de werkgevers vanzelfspre kend bekend. De opleiding in een kamp is dan ook een goede aanbeveling. Bovendien zijn de noodige maatrege len genomen om de deelneming aan de opleiding in de kampen zonder financi- eele bezwaren mogelijk te maken. Daar toe wordt er zakgeld, reisgeld, rijwiel-, kleeding- en werkschoenenvergoedipg gegeven, terwijl ten aanzien van even- tueele steunverleening aan gezinsleden een gunstige regeling is getroffen. Op het oogenblik heeft een gegadigde keuze uit een tiental kampen. In som mige gevallen zal betrokkene naar aan leiding van zijn aanmelding in de gele genheid gesteld worden gedurende een bepaalde periode, echter ten hoogste 12 weken, deel te nemen aan het kamp „Papenvoort" te Rolde. Daar wordt dan zijn geschiktheid voor een der andere kampen aan een grondig onderzoek on derworpen. Indien vaststaat, voor plaatsing in welk kamp men in aanmerking kan komen, wordt men echter meestal recht streeks in dat kamp geplaatst. De nog niet genoemde kampen zijn de volgende: A. Schipperskampen 1. ..Elfbergen" te Oude Mirdum; 2. „IJsselsteyn" te Hattem; 3. „Hollands Glorie" (voormalig licht schip De Haaksstaart) te Dordrecht. In deze kampen wordt in 6 maanden een opleiding gegeven voor een betrek king bij de kust-, Rijn- of binnenvaart. De organisatie van de kampen ge schiedt in samenwerking met het On derwijsfonds voor de Scheepvaart. De theoretische vakopleiding wordt gege ven op een binnenvaartschool in de na bijheid van Het kamp. De jongens wor den in de gelegenheid gesteld zich aan boord ook practisch te bekwamen. B. Landbouwopleiding. 4. ,,'t Laar" te Ommen; 5. „Oldorp" te Uithuizen. 6. „Landarbeiderskamp" te Sellingen; 7. „Jeugdkamp Departement van So ciale Zaken" te Bakkeveen. Illlüllllll FEUILLETON IUHII1MN Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 12.) Waar is juffrouw Bratt, Ursel? vroeg Anne. De juffrouw is plotseling vertrok ken. Er kwam een telegram voor haar, waardoor ze onmiddellijk weg moest. Ze heeft me verzocht haar groeten over te brengen en die japon mag u behouden Ik had niet kunnen droomen, dat die jurk zoo mooi was. Ze zweeg plotseling verschrikt, want Anne was in snikken uitgebarsten. Haastig wierp de goede vrouw haar stofdoek weg om het meisje met een moederlijk gebaar in haar armen te slui ten. Kind, kind, wat is er gebeurd? Heeft je moeder je herkend? Neen, Ursel. Was het dan niet mooi op het feest? 't Was er prachtig, Ursel, maar. Een krartipachtig snikken belette An ne verder te spreken. Zij klemde zich vast aan de oude vrouw, die haar zacht over het blonde haar streelde. ~DE EERSTE maatjesharing is Maan dag te IJmuiden verkocht. De 10 kant jes van de logger Sursum Corda 3 brach ten f 2500 op Dinsdag werd 50 ct. voor een haring betaald. Nog nimmer tevoren gebeurd! DE BAKER A. D. te Zuidwening, Veendam, blijkt ook haar man met ar senicum vergiftigd te hebben. Zoowel op het lijk van haar man als op dat van mw. Molema zijn daarvan sporen gevon den. Een drogist te Veendam verklaar de aan de baker het vergift te hebben verkocht. De baker ontkent dit stellig. Een later bericht meldt, dat de baker in haar cel te Groningen zelfmoord heeft gepleegd. AARDAPPELEN mag men niet zon der vergunning vervoeren. Een man, die te Anna-Paulowna 150 kg. op een wa gen wegbracht, kreeg procesverbaal en raakte zijn piepers kwijt. Hetzelfde lot trof zes arbeiders uit Haarlem, die op de bagagedrager van hun fiets uit Enk huizen aardappelen dachten mee te ne men. Alkm Crt Deze kampen geven een opleiding voor landarbeider, de kampen te Om men en Bakkeveen meer in het bijzon der voor het gemengde bedrijf, het kamp te Sellingen voor het veenkoloniale be drijf. De kampen te Uithuizen en Bakke veen zijn uitsluitend geopend in het winterhalfjaar, het kamp te Sellingen wordt geopend in de nazomer. De duur van de opleiding varieert van 311 maanden. Zij geschiedt in samen werking met de Ned. Heide- maatschap pij en in overleg met de landbouworga nisaties. De theoretische vakopleiding wordt gegeven in het kamp, de practi- sche opleiding geschiedt op daarvoor met zorg uitgekozen landbouwbedrijven. C. Melkerskampen. 8. „Elfbergen" fe Oude Mirdum. 9 „Hoogend 18" te Sneek. Deze kampen geven een theoretische en practische opleiding tot knecht op 'n veehouderij-bedrijf. Hierbij staat 'n nauwe samenwerking met de Friesche Maatschappij voor Land bouw; vanwege deze maatschappij wordt na afloop van de cursussen een examen afgenomen. De duur van de cursussen varieert van 6 tot 10 maan den. Het kamp „Elfbergen" is alleen in het winterhalfjaar geopend. De practische opleiding geschiedt ge heel op een aantal in de omgeving lig gende veehouderij-bedrijven. D. Centrale werkplaats-kampen. 10. „Jeugdkamp Departement van So ciale Zaken" te Bakkeveen. Hier wordt een opleiding gegeven tot metaalbewerker, schilder, timmer man of een ander beroep. In de eerste plaats komen in aanmer king jongeren uit de omliggende gemeen ten; daarnaast kunnen ook worden op genomen jongens uit gemeenten, waar geen centrale werkplaats is ingericht; deze laatste jongens worden dan in het kamp gehuisvest. Het 4igt in de bedoeling in de nabij heid van eenige reeds gevestigde Cen trale Werkplaatsen kampen op te rich ten, waarvan de deelnemers overdag de Centrale werkplaats kunnen bezoeken cm daar een theoretische en practische opleiding te ontvangen. Deze deelnemers zullen afkomstig moeten zijn uit ge meenten, waar geen vorm van vakoplei ding voor jonge werkloozen, -a}s boven bedoeld, bestaat en zullen zooveel mo gelijk reeds een vakopleiding moeten hebben genoten. In elk van de .genoemde kampen kun nen 4 of 5 jongens geplaatst worden voor het verrichten van corvée-diensten. De periode voor deelneming van deze jongens is 12 weken. Er is ook plaats voor ongeschoolden. Door instelling van de kampen wor den vele jonge menschen in de gelegen heid gesteld een behoorlijke vakoplei ding te ontvangen, die hun de mogelijk heid verschaft vooruit te komen. Niet alleen de betrokkenen zijn hierdoor ge baat, maar vooral ook de volksgemeen schap, die aldus de beschikking krijgt over een aantal behoorlijk geschoolde werkers. Het spreekt vanzelf, dat voor deze kampen groote belangstelling bestaat. Ursel knikte begrijpend. Zij was een eenvoudige ziel, maar ze voelde met de menschen mee en instinctief vermoed de ze, wat er gebeurd was. Het verschil tusschen het leven, dat zij leidde en dat, waarop zij in werkelijkheid recht had, was Anne deze avond wel op kras se wijze onder het oog "gebracht. Dat besefte ze heel goed. En wie weet, wat er nog meer was gebeurd. Ik heb direct tegen juffrouw Bratt gezegd- als dat dwaze plan maar goed afloopt, bromde ze. Zij noemde het „een sprookje enscèneeren". Maar van sprook jes moet de mensch zijn handen afhou den. Anne hief haar hoofd op Nu lachte ze zelfs door haar tranen heen. En toch zou ik mijn sprookje niet graag willen missen, Ursel. Dan is het goed, Annekind. Verberg het dan maar goed in je hart, zoo dat de menschen er niet aan kunnen ko men en het bezoedelen, zooals dat nu eenmaal in hun aard ligt. Nu zullen we die prachtige japon maar eens uittrek ken en haar zoo goed verstoppen, dat niemand haar ziet. Heb je al wat gege ten, Anne? Dat heb ik heelemaal vergeten. Eten moet een mensch, zelfs al beleeft hij sprookjes. Ga nu maar naar je kamer en naar bed, Anne. Ik zal thee zetten en dan breng ik je meteen een paar boterhammen. Illlllllllllllllll HOE LAAT Illlllllllllllllll BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel; 7.45; 14.—; 17.30 Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. BUSDIENST TH. REUVERS. Van Den Burg; 11 en 17.30 uur. Van De Cocksdorp: 8 en 16.15 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9 30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags. Donderdags, Zaterdags van 2r=-3 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. BRIDGE-RUBRIEK. PROBLEEM No 6: NOORD: Schoppen A 9 7 2 Harten 6 5 4 2 Ruiten 8 3 Klaveren A 9 6 WEST: OOST: Sch. H V B 10 6 4 Schoppen 8 5 Harten V 10 Harten H B 9 8 3 Ruiten 2 Ruiten 10 6 4 Klaveren V B 10 3 Klaveren 8 7 2 Schoppen 3 Harten A 7 Ruiten AHVB975 Klaveren H 5 4 ZUID: Z speelt 6 Ruiten. v. D. OPLOSSING. W opent met schoppen H, N's A wint de slag. Z telt 7 slagen in ruiten, 1 in schoppen, 1 in harten en 2 in klaveren. De twaalfde slag zou dus door 'n dwang positie kunnen ontstaan, als W behalve de schoppen ook de klaveren heeft. Daar echter 1 slag verloren moet gaan, zal Z daarmee moeten beginnen, wil de dwang positie lukken. Daar het laten uitloopen van klaveren niet het gewenschte resul taat heeft, omdat de noodzaak voor W om klaveren te houden dan vervalt, moet Z dadelijk schoppen naspelen en klaveren 4 bijspelen (ook harten bijspe len ontneemt niets aan de dwingende greep, die W bedreigt). Als Z aan slag ge komen, nu alle troeven uitspeelt en kla veren A, is W gevangen in de squeeze, zoodat het spel gewonnen wordt. Na twee maanden vacantie wilde ik met u eenigszins uitvoerig het bied- systeem van "Culbertson bespreken, $en enkele maal afgewisseld met problemen betreffende de speeltechniek. Hierbij re ken ik er op, dat u de grondbeginselen van dit systeem reeds kent. Om met één in kleur te mogen openen, moet men minstens hebben: I. 3 honneurtrekken, wanneer het spel slechts een gewoon biedbare kleur bevat. II. 2Ve honneurtrek. indien het spel een herbiedbare kleur bevat. Mena opene, hoewel de kaart niet aan bovenstaande eischen voldoet, toch met één in een kleur. Ie indien men 2'/s honneurtrek heeft, over 3 kleuren verdeeld, en er een kleur aanwezig is, die haast herbiedbaar is; 2e. indien men 2 plus honneurtrekken heeft en een 54-verdeeling in de twee hooge kleuren; 3e indien men 2 plus honneurtrekken heeft en 2 biedbare vijfkaarten, waarvan één in een hooge kleur; 4e. indien men niet kwetsbaar is, in de tweede of derde hand zit, en A. H. V. X X X. van een kleur heeft. Men kan dan toch met één openen, ook al heeft men niets in de bijkaart; 5e indien men in de derde hand zit en een herbiedbare kleur heeft, zelfs met slechts 1 Vs honneurtrek, mits men niet kwetsbaar is. v. D. ■b Door hun pijnuitdrijvende wer- king helpen altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders pei stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, ge naamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Anne lag reeds in haar smal meisjes- bed, toen Ursel mét het theeblad bin nen kwam. Ursel, zei ze, mama heeft zich van avond met de consul verloofd. Zoo, dan heeft ze haar doel toch weten te bereiken! was het laconieke antwoord en innerlijk voegde de oude gedienstige er aan toe: Het is maar goed, dat juffrouw Bratt haar adres heeft achtergelaten. Binnenkort zal wel blijken, wat er uit dat" arme kind hier zal worden. Heb je ook een fleschje voor mij in de koeler laten zetten, hoogheid? De aangesprokene schrok uit zijn over peinzingen op en keek in het vergenoeg de gezicht van zijn vriend. Daar stond Grottkau: zijn oogen glinsterden van plezier en in zijn rechterhand zwaaide hij een stuk papier, dat vol stond met namen. 't Is alles keurig in orde gekomen! beantwoordde hij de vragende blik van zijn vriend: Ik heb me met Waldemar, de oude huisknecht van de consul in ver binding gesteld. De goeie heeft om be grijpelijke redenen een zwak voor me. Hij was direct bereid, mij de lijst van de genoodigden ter inzage te geven. Het is heel vriendelijk van je, dat je zooveel moeite hebt gedaan, Jens. Niet zoo plechtstatig alsjeblieft, broeder. Het heeft me niet de minste VAN OVER DE GRENS Van dc fronten. In dit artikel zullen wij in het kort de diplomatieke en militaire ge beurtenissen van de laatste dagen be spreken Daarbij mag voorop staan, dat de Fuehrer en de Duce voor de elfde maal elkaar in een persoonlijke bespreking van vier dagen ontmoet hebben. Blijkens het communiqué werden alle militaire en politieke kwesties, die de oorlog betreffen, diepgaand besproken (Zie vorig nr.) In de waarlijk opbouwende woorden van het communiqué over deze bespre king, zoo schrijft een bijzondere corres pondent van het DNB, ligt het reëele programma voor een nieuw Europa be sloten, dat zich van zijn groote zending bewust is en elke inmenging van een an der halfrond van de hand wijst; voor een Europa dat besloten is zijn vraagstukken zelf op te lossen en het welzijn van al zijn volkeren te behartigen. Verder moet gewezen worden op de groote militaire successen aan het Oost front. De Finnen hebben met de inneming van Viborg de vroegere Finsche gebie den heroverd. Ter gelegenheid van dit feit heeft de Fuehrer aan Maarschalk Mannerheim een hooge onderscheiding toegekend. De Duitsche formaties zijn ook sterk Noordwaarts opgerukt, zoodat de belang njkste wegen en spoorwegen v. Peters burg naar het binnenland reeds in Duit sche handen zijn De verdediging van Petersbied is reeds op een klein gebied samengedrongen. Alle belangrijke Oostzeehavens zijn met de verovering van Reval in Duitsche handen. In het Zuiden is het heele Westelijke deel van de Oekraïne met z'n belangrijke industriegebieden aan de Zwarte Zee in Duitsche handen. In het Noorden is de controle over het Oostelijke deel der Oostzer» veroverd Het centrale stroomgebied van de ri vier de Dnjepr is door de Duitschers ver overd. De ver haar het Oosten uitsprin gende bocht van deze rivier vormt de beste springplank voor nieuwe groot- scheepsche operaties tegen het Zuidelijk stuk van het Europeesche deel der Sov jet-Unie. Wat de strijd in de lucht aan yhet Oostfront aangaat meldt het DNB, dat in één week 714 vliegtuigen verloren gingen en slechts 46 Duitsche toestellen. Bij hun aanvallen op de Kanaalkust en Duitschland hebben de Britten in de afgeloopen week 90 vliegtuigen verloren De spanning tusschen Japan en de V^S. blijft voortduren. De ondergrond van deze spanning ligt dieper, maar de directe aanleiding wordt thans gevormd door de levering van benzïite door Ame rika via Wladiwostok aan Sovjet—Rus land. Japan vreest, dat deze leveringen niet de lange weg naar Moskou zullen vol gen, maar in China terechtkomen en zoo direct in de oorlog tegen Japan zullen worden gebruikt. Uit Amerika komt het bericht, dat de grootste belastingwet in de geschiedenis der V.S. is goedgekeurd. Er moet het volgend jaar een bedrag van-3,67 milliard dollar worden opge bracht. t Van de strijd ter zee is nog te melden dat de Duitsche marine en het lucht- wapen in de Finsche Golf zware verlie zen aan de Sovjet-vloot hebben toege bracht; 48 schepen werden tot zinken gebracht en 54 zwaar beschadigd. ZOO SCHREEF... TOKIO NITSJI NITSJI: De versche pingen van olie naaif Wladiwostok vor men een uitdaging voor Japan Ze"strij- den met de Japansche belangen. NEW YORK HERALD TRIBUNE: De Amerikaansche regeering is vast be sloten de bolsjewieken vliegtuigen en benzine .te leveren en Japan het betrek ken van oorlogstuig van de Philippijnen te beletten. moeite gekost. Grottkau wierp de donkere cape, wel ke hij over zijn witte uniform droeg, op een stoel en nam zelf naast zijn vriend plaats. Beiden hadden zij het feest vroegtij dig verlaten. Grundtvig was niej meer in de stem ming geweest om langer te blijven en nadat Grottkau van het avontuur had gehoord, had hij zijn vriend vooruit ge stuurd met de afspraak, dat hij in de bodega van de oude Danner op hem zou wachten^ Hij wilde trachten van Eschberg's huisknecht de lijst van ge noodigden los te krijgen. Aan de hand daarvan moest het al heel gemakkelijk zijn de identiteit van de geheimzinnige vreemdelinge vast te stellen. Ik geloof, dat ik je schoone onbe kende al gevonden heb, Ernst, zei hij. Maak geen gekheid. Ik denk er niet aan, bij zoo'n érn stige aangelegenheid. Kijk maar eens hier. Grundtvig boog zich over het vel pa pier. De meeste gasten zijn uit de stad gekomen, ging Grottkau voort, maar zooals ik al zei, moet die dame in het zilver uit Elmshorn zijn geweest. Het aantal Elmshorners is zeer beperkt, zoo als je ziet. (Wordt vervolgd GIFTEN WITTE KRUIS. D., Den Burg f 5. ZWEMBAD DE SCHANS. Zwemmen voor het diploma. Zondagmorgen half elf zal er aan het zwembad onder leiding van badmeester Van Beek gelegenheid worden gegeven het diploma van zwemvaardigheid te be halen. Het mooie weer van de laatste da gen zaL zeker vele leerlingen hebben op gewekt nog eens duchtig te oefenen, zoo dat we verwachten, dat de animo Zon dagmorgen wel groot zal zijn. Hopen we maar, dat het nog een poosje goed weer blijft. L. UITSLAG VERKOOPING. Woensdagavond werd ten overstaan van Notaris Mulder in De Zwaan voor mej. P. Smit Rd. publiek verkocht een woonhuis met schuurtje in de Warmoes straat» nr 43, groot 93 cA. Kooper werd de heer Jn. Bakker Cornz., Everstekoog, die het pand f 500 boven het bod (f 3000) afmijnde en derhalve voor f 3500 eige naar werd. De belangstelling voor deze verkooping was niet zoo groot als we de laatste tijd gewoon zijn. De heer Bakker heeft zijn boerderij enderhands verkocfit aan de heer C. KeijseiRuitersplaats. zenuwpijn? Neem direct een "AKKERTJE"! Een beter en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen I SCHAPENEXPORT. Naar de heer JS. C. Eelman ons mee deelt is de vraag naar wolvee, naar ge registreerd wolvee en melkschapen vooral, de* laatste maanden buitenge woon groot. Hij exporteert ze in kratten naar alle deelen van het land, naar Groningen en Zeeuwsch-Vlaanderen zoowel als naar Eysden (grooter af stand van Texel is inpons land niet denk baar) en Friesland. Onbekenden, zoo schrijft de heer Eelman ons, zenden mij groote bedragen toe met de boodschap er bij: stuur mij zooveel schapen en een geregistreerde ram. Wel een bewijs van vertrouwen. Eén zond f 1000 en wensch- te daarvoor 10 schapen en een geregi streerde ram te ontvangen. Er worden dus knappe prijzen besteed oqj^ Vraag of aanbod, wat het zij, Ilebt ge iets, zoo hoor naar mij: Zet het in dc Texelaar, En de zaak is voor elkaar. VAN DE BOEKENPLANK. MENSCHEN TUSSCHEN WAD EN WOUDEN. door Reinder Brolsma. Er is een tijd geweest, dat men dacht, dat in het Friesch geen goede boeken werden geschreven. Nu ja», wel grappi ge schetsjes, en een enkele voordracht, maar werkelijke literatuur, neen. Trou wens, het Friesch was immers geen ei gen taal, slechts een dialect, een be schaafde Fries schreef natuurlijk in het Nederlansch. Van die dwalingen zijn wij tegenwoordig gelukkig teruggeko men. Wij weten, dat Friesland een be langrijke literatuur heeft, geschreven in de taal, die het diepste en fijnste en mooiste van het eigen wezen het best kan weergeven. Dit taalgebied is echter maar klein, want hoe weinig Nederlan ders met een „talenhoofd", die er Fransch, Duitsch, Engelsch en misschien ook wel Italiaansch, Spaansch, Deensch en wat dies meer zij instampen, denken er aan zich te gaan toeleggen op die in teressante, rijke taal, gesproken binnen de eigen landsgrenzen7 Het is zoo jam mer, dat bv. 't werk van Reinder Brols ma daardoor in Nederlahd weinig be kend is, want hij geldt als de voornaam ste Friesche schrijvers van deze tijd, die op sobere en toch zoo aangrijpende wijze het Friesche land en de volksziel tee kent. Daarom is het toe te juichen, dat hij voor zijn groote roman „It Heech- höf" in het Nederlandsch heeft overge schreven onder de titel „MENSCHEN TUSSCHEN WAD EN WOUDEN" (geb. f3.65). Een ander mooi boek over Friesland, doch nu geschreven door iemand, die al in zijn jonge jaren „it Heitelan" verliet om naar Amerika te gaan, en later zijn jeugdherinneringen te boek heeft ge steld, is „DE VEILIGE HAVEN" (geb. 1 5,15). Het is David Cornel de Jong, die met liefde en begrip vertelt van zijn Friesche dorpje, dat veilig en in zichzelf besloten achter de zeedijk ligt.. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID i|i:!!|||||) 351. BIJEN- OF WESPENSTEJK? Niet gering schatten. De bij heeft een ongel met een weerhaak. Daardoor breekt de angel af en blijft deze in onze huid zitten. Met een pincet verwijderen. 'Dan een omslag op de kleine wond leg gen, gedrenkt in bv. eau-de-Goulard. Sommige menschen schijnen insecten aan te trekken. Zij doen verstandig in de tijd, dat men aanvallen van insecten kan verwachten, zich 's morgens en 's avonds lichtelijk in te wrijven met een sterk riekende olie (vendel-, laurier-, eu calyptus-, nagelolie). i

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4