TEXELSCHE COURANT 54ste jaargang Woensdag 17 September 1941 No. 5584 :Victorie Texelsche Berichten M£LDT U AAN Duitschland wint voor Europa op alle Fronten want Duitschland wint voor Europa alle fronten. op Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G.'joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer vöor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per" kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. HOE LAAT OE ZON. Wo 17 Sept. op 7,17, onder 19.51 Dc. 18 Sept. op 7.18; onder 19.49 Vr. 19 Sept. op 7.20; onder 19.47 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 17 Sept. op 2,39; onder 17.54 Do. 18 Sept. op 3,47; onder 18,27 Vr. 19 Sept. op 4,58; onder 18,58 Eerste Kwartier 27 Sept.: 22,09. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 17 Sept. 6,58 en 18,34 Do. 18 Sept. 8,04 en 19,32 Vr. 19 Sept. 8,57 en 20,19 Springtij 21 September. WAT ER GEBEURDE.... 17 SEPTEMBER: 1854. De Wetterhorn voor het eerst be stegen. 1871: De tunnel door de Grand Vallon feestelijk ingewijd. 18 SEPTEMBER: 1198; Na zijn reis naar Calicoet, Woor- Indië, keert Vasco de Gama terug* te Lissabon. 1838: Geboortedag van de schilder An ton Mauve. 19 SEPTEMBER: 1783: Voor het eerst gaat een ballon met levende passagiers, een schaap, een eend en een haan, de lucht in en wel met een ballon van gebr. Monfgolfier te Versailles. 1898. Officieele opening van het eerste station van de Jungfrau-spoorweg 1936: De vlieger Campbell Black (win naar Melbourne-race) verongelukt. BEVESTIGING PROPONENT J. KNOT. als voorganger bij de Doopsge zinde Gemeente te Den Burg, .Oosterend. en De Waal In tegenwoordigheid van een groote schare gemeenteleden - is Ds. J. Knot Zondagmorgen in het kerkgebouw té Den Burg door Ds. Gorter in zijn ambt r als voorganger bij de- Doopsgezinde Ge meente te Den Burg, De Waal en Oos terend bevestigd. Na votum en gröet liet Ds. Gorter, die de dienst leidde, zingen van lied 230 de verzen 1. 2 en 3. Hierop las Ds. uit de H. Schrift I Corinthe 3, de verzen 9-23. Na te zijn voorgegaan in gebed werden gezongen van lied 67 de verzen 1,2 en 5. Ds. hield vervolgens een prediking naar aanleiding van deze tekst uit de Open baring van Johannes 2: het laatste deel van vers 10 Wees getrouw tot in den dood en Ik zal u geven de kroon des levens". De voorbeelden van trouw tot in de dood zijn vele. Ook op ons eiland zoo bracht spr. in herinnering heeft een volgeling van Christus van deze trouw getuigd: Jan Gerrits van .Den Hoorn, die ten brandstapel werd geleid. Ds. geloofde, dat deze onwankelbare trouw gebleven is tot op de huidige dag en dat ook de tegenwoordige gemeente met heilige voornemens is hezield. Bij plechtige en feestelijke omstandigheden als deze, zoo vervolgde spr., leggen wé van dit geloof makkelijker getuigenis af, maar hoe zullen wij het er op de dag van morgen afbrengen. Zullen wij dat geloof dan in eenvoudige daden om bouwen? Wij zijn vaak al te mensche- lijk en niet tot al te groote offers bereid. Wantrouwen en ongeloof hebben vaak meer invloed op ons dan trouw en ge loof Daardoor zullen wij, steunend op ei gen kracht, geen kroon uit de goede strijd kunnen wegdragen. Dat kan al leen, wanneer Go^ ons door Zijn heilige wil in zijn dient stelt. Wanneer wij het kruis willen opnemen, zullen ons de glo lie en heerlijkheid Gods worden geopen baard. En dat willen wij, omdat de Heer van Johannes ook onze Heer is en wij zijn er in onze beste oogenblikken van verzekerd, dat Hij Slleen het fundament is. Hij, die altijd opnieuw de genadega- DISTRIBUTIE. SCHOENENDISTRIBUTIE. De Distributiedienst deelt het volgen de mede in verband met de huidige schoendistributie. Over September is een zeer groot aantal aanvragen gedaan voor leeren schoenen. Al deze aanvragen kunnen niet wprden toegestaan: Zij, die heden geen bericht gehad hebben, dat hun aanvraag voor September is toege staan, kunnen, indien zij dit wenschen, nog in aanmerking komen voor een schoenenbon II (zomerschoeisel). Dit dient dan opgegeven te worden aan het Distributiekantoor met vermelding van naam en adres. WINKELSLUITING. We brengen in herinnering, dat (sinds 15 Sept.) de winkels op werkdagen 's avonds 0111 7 uur (Zaterdags 8 uur) ge sloten moeten zijn. Ingang 1 Oct. (tot 1 April) wordt dat zes uur 's avonds (Zaterdags 7 uur). Kappers- en barbierszaken mogen op alle werkdagen tot 20 uur geopend zijn, doch na vorengenoemde sluitingstijdstip pen alleen voor het verrichten van kap pers- en barbiers werkzaamheden. Op grond van bijzondere omstandig heden vastgestelde afwijkende regelin gen blijven onverminderd gelden. De gewone, in de winkelsluitingswet vermelde uitzonderingen gelden ook hier (o.a. café's, apotheken, e.d.) Verplichte* openstelling zonder onder breking "op alle werkdagen van de reeds eerder bekend gemaakte groepen van winkels van 108 uur. Uitzonderingen op deze laatste ver plichting gedurende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (wegens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, het zij voor een geheele groep winkels door de burgemeester vast te stellen, hetzij vcor een afzonderlijk^, winkel door de burgemeestéi* toe te staan. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Het bestuur van de Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging vestigt nog maals de aandacht op de a.s. Cursus voor het Middenstandsdiploma (zie adv.) Aanmelding dient niet later te geschie den dan 20 September a.s. CLIVIA BLOEIT VOOR 3e MAAL. De clivia van de familie W. Eelman, VVilhelminalaan, staat op het punt dit jaar voor de derde keer te bloeien! Zij heeft reeds gebloeid in Febr.-Maart en Juni-Juli. Een clivia bloeit soms in ja ren niet en de bezitters van zulke plan ten zijn veelal wat trotsch, wanneer bloemontwikkeling ontdekt wordt. De plant van de familie Eelman is wel een heel bijzondere. ven van het ongeloof laat stralen ïn de harten der menschen en der menschen- gemeenschap. Zonder Godsvertrouwen is een zinvol leven onmogelijk, waarom wij altijd weer willen buigen voor de Almachtige en willen trachten samen te bouwen aan een betere gemeenschap. Als voorganger willen wij trachten echt voor te gaan en altijd weer 1e wijzen op het fundament des geloofs: Jezus Chris tus. Toespraak tot Ds. Knot. Na deze prediking hier slechts met enkele woorden aangeduid klonk plechtig orgelspel, tijdens hetwelk Ds. Gorter de preekstoel verliet om daarop de nieuwe voorganger, Prop Knot uit te noodigen, uit de kerkeraadsbank voor de preekstoel te willen treden. Daarop sprak Ds. Gorter a)s volgt: Broeder Knot, nu gij weldra bevestigd zult wor den in het wondere ambt en weldra een deel der gemeente aan uw herderlijke zorgen zal worden toevertrouwd, zij het mij vergund tegen de achtergrond van 't gesprokene mij met een meer persoon lijk woord tot u te richten. Het beves tigen van een leeraar in onze broeder schap is geen sacramentische handeling, en wij zijn geen. ambtsdragers in «de ge wone kerkelijke beteekenis. Wij zijn „maar" broeders in de broederschap. Toch zult u de ernst van dit oogenblik kunnen peilen. Gij gaat onze voorganger worden en in dit enkele woord ligt de volle zwaarte van deze taak. Enkele we ken geleden hebt gij uw studentenleven afgesloten door uw huwelijk en van daag, op dit gfcoote oogenblik, stelt gij weer groote dingen van uw leven achter u. Ik weet uit eigen ervaring, dat er veel voor noodig is, dat leven achter je te la ten. Gij hebt thans uw studie aan het Amsterdamsche Doopsgezinde Semina rium volbracht. Nu wacht u een groote Goddelijke opdracht, welke voor u en uw jonge vrouw zeer belangrijk is. Ook voor onze Gemeente, want zij heeft, door u te beroepen jeen zeer gewichtige stap gedaan. Zij heeft een zeer waardevolle bladzijde aan het oude archief toege voegd. Immers heeft zij aanstonds weer twee leeraren, meer dan honderd jaar geleden, waren er 3 leeraren op Texel. Daarna viel er een af; Den Hoorn be hield een eigen voorganger, terwijl Den Burg, Dê Waal en Oosterend samen één herder bezaten. Tenslotte bleef de Doopsgezinden nog maar één voorgan- SCIIAAP IN DE DUINEN DOOR ONBEKENDE(N) GESLACHT. Sinds e?n week of drie miste de heer F. Stark een schaap. Het maakte deel uit van een koppel, dat in de z.g. palenbol (in het spergebied dus) weidde. Waar men ook zocht (tot dicht bij de vuurto ren werden de nollen afgeloopen) ner gens was het vermiste dier een in gcede conditie verkeerend gelde schaap te vinden. Maar Donderdag werd het raadsel op gelost Een plek omgewoelde grond, waar een duindoorn een troosteloos be staan leidde en losse helm was neerge werpen, trok de aandacht. Bij onderzoek bleek, dat daar dp resten van het ver miste schaap in de grond waren ge- siopt. Aan het duidelijke me^k op de vacht kon Stark onmiddellijk zien, dat men zijn vermiste schaap om hals had gebracht De snoode slachters hadden echter met twee voorbouten, een achter bout en van de vierde bout maar een klein stuk genoegen genomen. De rest van het vleesch (nog een flinke hoeveel heid dus) en alle vet, waren in de grond gestopt. Daar had dus niemand meer wat aan! Wie inlichtingen kan verstrekken, ge lieve de benadeelde veehouder te willen inlichten. ZWEMBAD DE SCHANS. 12 personen behaalden liet di ploma. Hier volgen de namen van hen (haar), die na de gebruikelijke proef van zwem- vaardigheid, uit "de hand van de voorz. der Zwemvereen. Texel, de heer T. Tie- sen, hun diploma in ontvangst mochten nemen- de dames M. en T. Koorn Jd.; M. de Vreijer-Tesselaar; Geertje Keijser Pd.; Janny Kooiman Cd.; L. Huizinga-Voigt; Co Schoorl, T. E. Krijnen Cd.; Greta Smitj\en de heeren Wim Koorn Jz.; Dick Ke"ser Hz. en S. Kriek. Het vlotje gestolen? Toen vorige week Donderdag de bad meester aan de Schans kwam, ontdekte hij, dat het vlot, dat met het oog op het binnenhalen reeds wat dichter bij de wal was gehaald, van de ketting was losgemaakt en verdwenen was. Was de eerste gedachte, dat het was -losgeslagen, bij nader onderzoek bleek, dat de ketting in de richting van de dijk lag, en dat hier dus van „gestolen zijn" wel degelijk sprake was. De gemeente veldwachter Van Looijen werd met het geval in kennis gesteld; hij is inmiddels zijn onderzoek begonnen. Het is niet te begrijpen, dat om een weinig hout zulk een daad gepleegd is geworden. Voor de Vereeniging is 't niet alleen een groot geldelijk verlies, maar ook zeer te betreuren, omdat het 'n vlot was, dat niet licht zal zijn te vervan gen De drijfkracht werd bevorderd door de groote blokken kurk aan de hoeken; ger over. Gelukkig is de lijn nu weer stijgende. Vandaag mogen we onze nieu we, tweede leeraar begroeten. De belang njkheid er van wordt door de gemeen teleden terdege beseft. Ds. schetste dan in grove -^rekken de werkzaamheden van de leeraar: Vreugd en smart zal hij op zijn weg ondervinden en moeten deelen. Naast een jeugdig idealisme zijn vooral trouw en volhar dend geloof noodzakelijk. Een geloof, dat bergen verzetten kan, want moeilijk heden en teleurstellingen zullen u niet bespaard blijven. Mogen er leden gevon den worden, die u kunnen steunen en schragen! De zege van het ambt zal niet hierin bestaan, dat u steeds voldaan huis waarts zult keereu, maar u zult die on dervinden, zoodra U heel zeker zult we len: „Hier heb ik iets voor de Gemeente mogen zijn". Het donkere en het lichte maken uw werk tot een wonderlijk ambt. Uw verwachtingen mogen hoog gespannen zijn, want men zal u zeer welwillend en gastvrij tegemoet treden. Dat ia geen theorie: Dat weet ik uit ei gen ervaring. De Texelaars gaan hun predikanten zeer welwillend tegemoet en daarom, broeder en zuster; Gaat te midden van uw Gemeente en gaat met de menschen om, zooals gij zijteenvou dig en onopgesmukt. Deel in haar vreug de en aanvaard ook iets van haar smart en lijden en rouw, dat velen uwer ge meenteleden met zich dragen of zullen dragen. Wee^t een* echte herder en lee raar en leeraarsvrouw. Open uw woning voor wie er aanklopt, om welke reden dan ook. Leg uw moeilijkheden, die uw hart bezwaren, in uw studeerkamer voor God neer Verkondig Gods waarheid in uw prediking, bij het godsdienstonder wijs, in de Zondagsschool, de Jongeren kring, de Zusterkring en in de huizen van de leden. Dan zal in de Joop der tij den ook voor u iets van het wonderlijke van het ambt gaan gloren. Hierna verzocht Ds. Gorter de te be vestigen leeraar het antwoord te geven op deze vraag: Belooft gij als beroepen leeraar met Gods hulp uw leven tot het einde toe te stellen in dienst van God en onze Gemeente?" Helder en vastberaden klonk het ant woord: Ja! Hierop knielden beide leeraren neer om Gods hulp en bijstand af te smeeken. Namens de kerkeraad verklaar ik thans plechtig, aldus sprak daarna Ds. Gorter, dat broeder Jan Knot heden is de betimmering was geheel „af". Nog pas waren ketting en anker zoo -verze kerd, dat het vlot niet zou kunnen weg slaan, wanneer storm en tij zouden pro- beeren het van zijn plaats te krijgen. Te hopen is intusschen, dat het vlot wordt teruggevonden of dat. wanneer van diefstal sprake is, de' daders gevat zullen worden. (Wie kan het bestuur in lichtingen verstrekken?) Het seizoen is inmiddels gesloten en we hopen maar weer op volgend jaar. Hoogstwaarschijnlijk zullen Vrijdag 26 Sept. a.s. de medailles worden uitgereikt. L. EIERLAND. NA 25 JAAR. Volgende maand zal mw. A. Bakker- Knol ontslag vragen als schoolschoon- rr.a-akster te Midden-Eierland. en wel wegens gevorderde leeftijd. Zij zal dan 25 jaar in functie zijn geweest. De strijd tegen het bolsjewisme is een strijd,^waarin beslist wordt ook over de toekomst van Neder land. Daarom zijn reeds duizenden Nederlandsche mannen, strijders in de gelederen van ons legioen en daarom wordt ook van^u verwacht dat u zult helpen onderdrukte vol keren te bevrijden van het bolsje wistische juk. Doet wat van u verwacht wordt, doet uw plicht, meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NE DERLAND, Koninginnegracht 22 's Gravenhage. BINNENLAND ^VARKENSPEST doet zich voor bij vee van dhr S. te Akersloot. (Alkm. Crt.) TOT REGEERINGSCOMMISSARIS Bodemproductie is benoemd G. J. Rui ter, Directeur-Generaal van de _Land-' bouw. Hij volgt Ir. Roebroeck op. DUIZEND K.G. aardappelen zijn bij diverse ingezetenen van Alkmaar in be slag genomen. Zij hadden tegen hooge prijs zonder bon gekocht. (Alkm. Crt.) DIEFSTAL Van de wagen van een vervoerder van rollen stof, die korte tijd onbeheerd op de Brouwersgracht te Am sterdam stond, is de heele partij, wel oor f 5000, door een onbekende wegge- bevestigd tot leeraar der Doopsgezinden op Texel. De genade van Jezus Christus, de Liefde Gods en de gemeenschap des Fleiligen Geestes zij en blijve met u tot in lengte van dagen. Ds. Gorter besloot met zijn tekstwoord: „Zij getrouw tot in den dood en Ik zal u geven de kroon des levens" Tenslotte sprak Ds. de nieuwe leeraar' als collega toe; Het is mij een voorrecht u en uw jonge vrouw als eerste te mo- éen gelukwenschen. Ik spreek de vurige hoop uit, dat u beiden in dienst van de Gemeente moge arbeiden Op een goede samenwerking komt het aan. Ik ken u al jaren en de samenwerking is er reeds. Laten wij de samenwerking koesteren en bevroeden. Daardoor zal er in de loop der jaren iets in de harten van de gemeenteleden gaan groeien en bloeien. Ds verzocht vervolgens de gemeente de nieuwe leeraar en diens vrouw de Zegebede toe te zingen (Lied 138). Nadat Ds. Gorter nog het Onze Vader had ge beden en lied 144 was gezongen, werd met de Zegebede besloten. In- de kerkekamer werd gelegenheid gegeven Ds. Knot en echtgenoole geluk te wenschen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. J. UIT DE OUDE DOOS. OUDJES IN HUN TWEEDE JEUGD. Op 1 Mei 1672 traden te Helmond in het huwelijk Petrus Johannes van Ge- nuchten, oud 92 jaar en Maria Paulissen, oud 70 jaar. Getuigen waren Petru£ Jo hannes genaamd den Hoven, óud 95 j'aar en Sophia Jansen, oud 83 jaar. Het bruidspaar met de getuigen waren teza men dus 340 jaar oud. VAN VOORNAMEN GESPROKEN. In de N H. kerk te Broek in Waterland ligt begraven A. B. C D. E. F. G. H. I. J K. L. M. Elias. Dit record is echter geslagen door een jonge dame, die te Rotterdam als getuige moest optreden en zeide Johanna zoo en zoo te heeten. Het bleek echter bij onderzoek, dat zij 14 voornamen had. Zij wilde zoo inge schreven worden, onder protest van de ambtenaar, die zeide, dat daar geen plaats voor was. (Ontleend aan het Maandblad „Sibbe") SCHAPEN MET ZES POOTEN ko men niet in het gewone leven voor. J WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ITALIË In een luchtgevecht boven de kjjst van N.-Afrika schoten Duitséhe jagerk vijf Hurricanes neer (Stefani, 11 Sept.) TURKIJE Een- aardbeving, welke 30 sec. duurde, heeft in eemge Turksche dorpen huizen doen instorten. Eenige personen vonden de dood. DUITSCHLAND Jachteskader Moelders schoot 8 Sept. zijn 2000e toestel neer. Op uitnoodiging van de Fuehrer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy een bezoek gebracht aan diens hoofdkwartier aan het Oostelijk front. SOVJET-RUSLAND Bij herhaling wqrden nieuwe aan vallen op Leningrad gedaan. Groote en kleine branden zijn er talrijk. Steeds nauwer wordt de stad ingesloten. In Leningrad en Odessa wordt de Iieele bevolking voor de verdediging van de stad gemobiliseerd. De bevolking wacht een bitter lot. Engeland viel Italiaansche steden aan. Stefani meldde 11 Sept., dat Britsche hommen terechtkwamen bij Turijn en Genua, waar eenige burgers werden ge dood of gewond Nog heviger was de .-anslag op Palermo, waar 41 personen 't leven verloren en 56 gewond werden. Wat Roosevelt verkondigde. In zijn Donderdag gehouden radio rede verklaarde President Roosevelt o. m Duitsche en Italiaansche oorlogs schepen mogen de Amerikaansche „ver dedigingswateren" slechts op eigen risi co bevaren. Het zal-niet tot schieten ko men, tenzij Duitschland een crisis zoekt. Wij voeren een zuivere defensiepolitiek. Hoe een Britsch convooi gehavend werd. Duitsche duikbooten vielen in de At lantische Oceaan een groot, zwaar be veiligd convooi van ruim 40 schepen aan waarvan in een taaie strijd van ver scheidene dagen er 24 tot zinken wer den gebracht (ruim 134000 ton). Een Britsche aanval op een Duitsch convooi^ •in het Kanaal werd afgeslagen. Alle schepen kwamen behouden op hun be stemming. (Weermachtsbericht van 12 Sept.) V*V -VVVVVVVVVV WW <2 V V V V V V V V V <2 <2 V V V V V V IN DE MOESTUIN. 375. BEMESTING. In normale tijden zaaiden we begin September op braaklig gende grond voor groenbemesting, ten einde die in hel voorjaar onder te spit ten. Vooral ook schrale grond is door "een geregelde groenbemesting aanzien lijk te verbeteren Verleden jaar zagen sommigen kans om bij een boerderij aan wat zaairogge te komen, en daardoor be schikten zij in de wintermaanden over malsch groen voor hun kippen en ko nijnen. Een ander voordeel van het uit zaaien van rogge in de nazomer was dit, dat ook het onkruid er al die tijd onder werd gehouden. We zullen nu echter op een andere wijze onze moestuin op peil moeten houden. Daar, waar de grond aan een sloot is gelegen, kan het dikke eendenkroos worden opgevischt en op 'n hoop gestort worden, om in het voorjaar uitgestrooid te worden en ondergespit. Maar ook de bagger uit de sloot is een waardevolle bemesting; vandaar, dat we nu omzien naar iemand, die *dit straks voor ons doen kan. 376. ANDIJVIE. Intusschen is de „nat ie moesson" voorbij en is het droog weer. Er is waarschijnlijk dus heel wat winterandijvie op te binden Planten, die we over een dag of acht of tien willen eten en dus graag geel willen hebben, binden we, als ze droog zijn, nu op. Dit gaat uitstekend, met ringetjes, die van een oude binnenband kunnen worden geknipt, maar_aangezien dit materiaal ook al niet gemakkelijk meer is te krij gen, nemen we raffia of dun touw. Begin September wordt de laatste an dijvie op de koude grond uitgeplant. De ze andijvie krijgt natuurlijk geen om vang van beteekenis meer, zoodat ze nief zoo ver meer van elkaar behoeft te wor den geplant Wie over ramen beschikt, plant de andijvie in de hak uit en zet er het glas over.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1