BIJVOEGSEL TEXELSCHE COURANT Zaterdag 20 September 1941 Onze Bandenlooze Tijd. 1 Overspannen? iriijriAcuidt'S II1III1I1II1 VOOR DE VROUW. Itffllllllt- SUPERCHIC PATROONBUITENGEWOON. 5613 5612 Gekleede namiddagjapon. Voor gr. 44 ben. 3,25 M. wollen stof van 130 cM. en 0,35 M kant van 70 cM 5613 Visitejapon. Voor gr. 44, ben. 4,60 M. matzijde van 94 cM Strijkpatroon No. 0443, 1 boog. 5614 Eenvoudige namiddagjapon Voor gr. 42, ben. 4 M. matzijde van 94 cM. 5615 Vlotte namiddagjapon. Voor gr. 44, ben. 2,30 M. lichte zijde en 1,70 M. donker van 94 cM. 5616 Visitejapon. Voor gr. 44, ben. 4 M. zijde van 94 cM. Op welke uitvinding wacht u? Door het gebrek aan rubberbanden daartoe gedwongen, tracht men de laat ste tijd iets anders uit te vinden, dat de fietsband, zooals we die tot nog toe ken den, kan vervangen. Vanzelfsprekend laat ook iedere fiet ser, die met zorg de tijd tegemoet ziet dat ook hij „bandenloos" zal worden, zijn gedachten wel eens over dit pro bleem gaan. En ongetwijfeld zullen ze ook allen wel eens gedacht hebben aan houten banden of stalen spiraalbanden, reeds voordat de berichten hierover in de pers verschenen. De nood maakt vindingrijk en zeer zeker zal er op het gebied van fietsban den straks ook wel het een of ander vervangingsproduct in de handel wor den gebracht. Vooral over de houten banden leest men nogal eens iets. Zooals dat wel vaker met uitvindingen het geval is, eischen ook nu meerdere „uitvinders" de eer voor zich op, de houten fietsband te hebben uitgevonden. Maar. is er hier wel eens van een uitvinding sprake? Houten wielen en banden zijn op zichzelf natuurlijk niets nieuws, dat weten we allen. Maar ook als fietsband kan men van de houten band gétuigen „er is niets nieuws onder de zon", want op ons eiland werd de houten fietsband 25 jaar geleden reeds toegepast. Een bouwkundige in Friesland had zelfs een fabriekje waar men deze banden produceerde. Het re sultaat viel echter niet mee. De fietsen reden zwaar en schokten op de slechte wegen geweldig. Zoodoende kon dit ex periment dan ook niet erg geslaagd v/orden genoemd. Iimiddels is er echter, wat de be- harding der wegen betreft, wel een en ander veranderd. Overal hebben we thans mooie asfalt-, beton- en klinker- testratingen. Het fietsen op deze vlakke hai de wegen zal, ook met houten ban den, een heel verschil zijn bij vroeger Wat voor uitvindingen er evenwel op fietsbandengebied binnenkort misschien mogen worden gedaan, de beste uitvin ding lijkt mij toch „vrede", zoodat er weer genoeg rubberbanden zullen ko men. En in afwachting daarvan zal ik Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling t0.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen 10.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7XI2 cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil. PatronenaldeelingDoetinchem. maar met zuinigheid en overleg de rub berbanden, die nog steeds om mijn fiets pionken, verslijten. Is er dan nog oor log, dan ga ik loopen. \#ant op houten of stalen fietsbanden zien ze mij direct nog niet. RECEPTEN. DE KOOKTIJD VAN GROENTEN. Door het afkoken, afgieten, lang ko ken, opwarmen en stoven gaan stoffen verloren, die 111 onze voeding onmisbaar zijn. Ook de smaak, geur en kleur gaan sterk achteruit en er wordt nutteloos brandstof verbruikt. Bovendien slinkt de groente dan zoo sterk, dat men er wel tweemaal zooveel van noodig heeft, als bij een korte kooktijd het geval zou zijn. Bijna alle groenten zijn na een half uur gaar. Vele zelfs binnen het half uur, bv. zuring is gaar in 5 min., jonge spinazie en postelein na 510 min, tomaten na 10 min., bloemkool, malsche snijboonen na een kwartier, spruitjes en jonge wor teltjes na 20 min, savoyekool na 25 min. Worden savoyekool, witte kool, groene kool of spruitjes te lang gekookt dan ont wikkelt zich de onaangename koollucht, die in huis, maar ook aan het gerecht te merken is. Deze wordt veroorzaakt door bepaalde ontledingsproducten, die daar voor gevoelige personen hinderen. Ver- leweg de meeste menschen verdragen de kool wel, wanneer deze slechts 20-25 min. en met weinig water gekookt is. Zelfs roode kool behoeft niet langer dan een half uur te koken, wanneer men de azijn maar niet eerder toevoegt, dan wanneer de kool gaar is. Azijn houdt n.l. het gaar worden sterk tegen. Ter verbetering van de smaak stoven vele huisvrouwen, als het maar eenigs- zins kan de groenten met wat boter na Om bovengenoemde redenen (achteruit gang van de waarde der voedingsstof fen, verspilling van brandstof) is dat echter zeer verkeerd. Wel kan men als men de boter er toch in verwerken wil, deze vlak voor het opdoen door de groente roeren, de zuivere groente en botersmaak blijft dan behouden. STOOFSCHOTEL van slaboonen en bloemkool (4 pers.) lVs kg. aardappelen, 250 gr. slaboonen, 1 kleine bloemkool, 100 gr. sausijsjes, 50 gr. taptemelkpoe- der, wat boter of vet, wat zout. Wat water in 'n stoofpan aan de kook bren gen, de helft van de schoon geboende, in vieren gesneden aardappelen erin leg gen, daarop de afgehaalde gebroken boontjes, dan de gewasschen saucijsjes, vervolgens de in stukken gesneden bloemkool, de rest van de aardappelen en wat boter of vet en zout. De pan slui ten, de inhoud vlug aan de kook bren gen en in een half uur gaar koken. Hel taptemelkpoeder met wat water tot een glad papje aanmengen en aan de overige bestanddeelen toevoegen. Het geheel losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht in 'n sauskom gieten. Het gerecht in een dek schaal of in een vuurvaste schotel over brengen. Zjituuvta&Cïtte-u moken U weldadig kalm. 6uisje75ct. TOMATEN Hoe kan ik deze in zout inmaken? Antwoord: Zorgt u voor gave, onbeschadigde vruchten. De juiste verhouding lusschen zout en water krijgt u als volgt: Kook 7'/a liter water en doe in dit water zooveel zout, dat er niet meer in opgelost kan wor den Doe er dan nog 2l/i liter water bij In de zoo bereide pekel kunt u de to maten tot a.s voorjaar goed houden. Illlll BUITENLAND Mill Wat doet de Amerikaansche vloot? Volgens Minister Knox worden de schepep van alle nationaliteiten, die ma teriaal voor Engeland tusschen N. Ame rika en IJsland vervoeren, door de vloot der V.S. zooveel mogelijk beschermd. Duitschers maken vorderingen. Een extra weermachtsbericht meldde 16 Sept., dat de Duitsche troepen de Sov jets de laatste weken, ondanks heftige tegenstand, op beslissende wijze hebben vei slagen. Zij maakten 53000 gevange nen en hebben 320 pantserwagens en 695 stukken geschut veroverd of vernietigd. Bulgarije wijst protest af. Sofia heeft afwijzend geantwoord op het gemelde protest van de Sovjets. Moskou, zoo zegt het, moet verkeerd in gelicht zijn Wel staat vast, dat Sovjet- bommen op Bulgaarsch gebied vielen en dat Sovjet-parachutisten op Bulgaarsch gebied landden Wanneer de Bulgaar- sche pers dus niet zoo vriendelijk tegen Moskou gestemd is, laat zich dat ge makkelijk verklaren. „De inval in Engeland komt". „De toekomst zal toonen, dat ook de inval in Engeland zal komen en wel dan, als de Engelschen die niet verwachten". Dit schrijft de marinedeskundige van het met de Wilhelmstrasse in nauw contact staande tijdschrift „Das Reich". Volgens de schrijver kan de Amerikaansche hulp de ramp over Engeland niet meer af wenden, daar Amerika met de opbouw van zijn bewapeningsindustrie veel te laat is begonnen. Engeland kan er dan ook op rekenen, aldus het blad, dat de catastrophe nader is dan de hulp. Leningrad in de knel. Met de dag wordt de toestand voor Leningrad moeilijker. De strijd om de stad is zwaar, maar valt in het voordeel van de Duitsche en in het Noorden van de Finsche troepen uit. Op alle be langrijke plaatsen zijn door de Sovjets verdedigingswerken met sterke beton nen bunkers aangelegd. De terreinen daarvoor zijn van landmijnen voorzien en van tankvallen, twee M. diep en drie M breed. Toch zijn de Duitsche troepen door al deze versperringslinies heenge drongen. Volgens de Sovjets zal de hee- le bevolking van de stad, ook de vrou welijke, aan de verdediging deelnemen. Het is te voorzien, dat een groot bloed bad op komst is De verantwoordelijk heid daarvoor komt, zoo besluit DNB zijn bericht van 15 Sept., geheel op de Sovjets neer. Naar DNB 14 Sept. meldde, werden bij Leningrad reeds 50 Sovjet-kazemat ten vernield.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5