TEXELS FANFARE VIJFTIG JAAR. ANNE vindt het geluk! PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS X HET WAPEN VAN ENKHUIZEN De „Maagd" als symbool van de vrijheid. Van de haringen met hun kroontjes hebben we U reeds verteld, maar ook de „schildhoudster" van het Enkhuizer wa pen verdient onze aandacht. Het offici- eele register van de Hooge Raad van Adel" weet er niets anders van te mel den dan dat het „een staande vrouw" is, du het schild vasthoudt Maar bij 't op slaan van oude kronieken komen we meer aan de weet. Die vrouw moet een „maagd" voorstellen; we moeten in haar het symbool zien van de vrijheid, welke de stad gedurende de Tachtigjarige Oor log altijd heeft kunnen handhaven. Enk huizen was de eerste stad in Noord-Hol land, welke het Spaansche juk afschud de. Wel hebben de Spanjolen keer op keer getracht, zoowel ter zee als te land de stad te bezetten Enkhuizen hield stand. Van die tijd af wordt bij het ste delijk wapen een „maagd" afgebeeld. 500600 Enkhuizer haringbuizen. Dat Enkhuizen in zijn wapen haringen vertoont (x), laat zich' gemakkelijk ver klaren. Eens was de haringvisscherij er '1 hoofdmiddel van bestaan Er was 'n tijd dat de vloot van Enkhuizen tusschen de vijf- en zeshonderd haringbuizen tel de In het begin van de 15e eeuw reeds moet die visscherij van groote beteeke- nia zijn geweest Een zware slag trof ech ter de stad, toen Juni 1705 de Franschen heel wat schepen óf verbrandden óf n^e n« men Van het jaar 1736 vipden we aangeteekend, dat er toen van de eens zoo rijke vloot nog maar zestien buizen waren overgebleven. Op verschillende manieren is nog gepoogd deze vissche rij weer nieuw leven in te blazen, maar zonder gunstig resultaat. Begin vorige eeuw was het met de haringvisscherij geaaan. Ze was verplaatst naar Vlaar- óingen. Nog een brokje historie. Enkhuizen is een der oudste steden van onze provincie. Er zijn geschied- IV. Augustus 1914 brak de oorlog uit. Verscheidene leden moesten om hun militaire plicht te vervullen naar de vaste wal. De repetities moesten worden gestaakt Zoodra de oorlog voorbij was, werden de leden weerJwjeengetrommeld Nieuwe leden werden opgeleid en na veel moeite werd weer een uitvoering gegeven Doch de geest, die het corps- van-voor-de-oorlog kenmerkte, was zoek, de animo verflauwd. Al deze be treurenswaardige omstandigheden brachten de heer Groenewold, die 27 jaar lang directeur was geweest, er toe, het „bijltje" er bij neer te leggen. Ver scheidene oudere leden traden eveneens uit De tijd, die toen aanbrak, is voor het corps zeker de moeilijkste geweest van zijn heele bestaan. Het bezat nog maar dertien leden, van wie de meesten rog tot de adspiranten behoorden. Géén directeur, géén leiding, want Dokter Wagemaker woonde al lang niet meer op Texel. De heer W. P. Lap was als secretaris-pennm. de eenige van de ou de garde, die nog in het bestuur zat! In komsten bleven uit, in tegenstelling met de uitgaven, zoodat een schuld^van f 300 ontstond Weer zien we een kleïhe groep enthousiaste werkende leden net ^ls nu die voor het corps-in-nood op de bies staan. Wie wilde echter directeur werden van een corps, met zulk een ma tige bezetting, terwijl ook aan de instru menten nogal wat op te knappen was. Men klampte de heer G. Smidt aan. Hij stemde toe en nam de zware taak op zich. Dat was in 1921. Dank zij hun groo te ijver en liefde voor het corps, wist 't kleine groepje leden het corps weer tot gicei en bloei te brengen. Na vier jaar duifde het zich weer met andere meten. flillllllHI FEUILLETON MHU In dit artikel vindt U interessan te bijzonderheden over dit wapen en uit de roemruchte historie van Enkhuizeneen der oudste steden- van onze Provincie. schrijvers, die meenen. dat de stichting omstreeks het jaar 1000 moet zijn ge schied. Anderen stellen die datum op 1248. De haven dateert in ieder geval van 1361; in 1590 werd ze belangrijk vergroot. Hertog Willem van Beijeren heeft in 1355 Enkhuizen tot stad verhe ven. Haar bloei viel ten tijde van de O- Indische Compagnie; toen moet ze wel 40.000 zielen binnen haar poorten heb ben geteld. Thans heeft het er nog geen 10.000. Wat zegt de naam Enkhuizen Op deze vraag is nog geen beslist ant woord te gev^ji. Vroeger zou me® van „Endke-huizen" gesproken hebben. Daar leidj^ men uit af, dat men „Eind-huizen" bedoeld heeft; het eind van de huizenrij van de Streek. Volgens anderen zou de naam destijds betrekking hebben gehad op de „enkele huizen", welke hier waren opgetrokken; no.3 legt verband tusschen de- naam (Engkhuizen) en de „enge" toestand, waarin de huizen hier oud tijds moeten hebben verkeerd. De laat ste twee oplossingen van dit naamraad- sebJijken ons nogal ver gezocht. (x) De haringen zijn van zilver (wit aangegeven) en de achtergrond is blauw (in wapenteekeningen steeds door hori zontale arceering aangeduid) Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 18.) Geef me m'n schrijfmachine eens aan, Christian. Ik zal direct aan nctaris Hamsen schrijven om die zaak weer op te nemen Persoonlijk wil 'k met mevrouw Staniecki niets te maken heb ben. Hamsen moet alles maar regelen... Als die vrouw toch weer gaat trouwen, zal ze er wel niets tegen hebben dat meisje aan mij over te laten. Eventueel kan Hamsen een financieel accoord tref fen. Hier is je pen en papier, Remus. Breng het Hamsen maar goed aan zijn verstand. Hoe gauwer het meisje hier is, hoe beter. Terwijl Falke schreef, wandelde de oude Grottkau vergenoegd de kamer op en neer en floot: Slechts eenmaal bloeit in 't jaar de Mei, slechts eenmaal in 'f leven de liefde. Een uur later zat hij weer in het zadel met de brief aan de notaris in zijn zak. Hij wilde hem zelf ter post bezor gen. Het groeide uit tot een corps, dat door zijn optreden zich in de bijzondere gunst van de burgerij mocht verheugen. Daar van getuigde ook hét mooie, nieuwe vaandel, dat Zondag 30 Augustus 1925 door de heer G. J. Logman namens de commissie, met de inzameling der gel den belast, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek in het Park overgedragen werd aan de heer G. Smidt, directeur. Behalve de naam «van het corps en het v/apen van Texel, gouden leeuwen tegen een anker op een groen veld (eigenlijk hadden het roode leeuwen op een gou den veld moeten zijn), vermeldt het: Aangeboden door de burgerij in 1925. Opgericht 7 September 1891. Met de plaats van de muziektent heeft men aanvankelijk nogal gesukkeld. Eenige jaren heeft men er een aan de Kcogerstraat gefiad, ook wel ergens an ders, op de Groenplaats bv. In-1925 werd besloten de gemeente toestemming tj vragen in het Park een tent te mogen plaatsen. Dit verzoek werd ingewilligd Een eigen gebouw. Was dat niet te mooi om waar te zijn? Eerst had men jaren lang in De Vergul de Kikkert geoefend, daarop in het Gla zen Paleis, toen in het gebouw, waar waar thans de leerlingen van de Lagere Landbouwschool blokken. Een veront rustend idee was dat, steeds in ander mans huis. Daar kwam bij, dat men nog al eens klachten te hooren kreeg wegens „verstoring van de rust" In de vergaderjng van Maandag 28 December 1925 werd in beginsel beslo ten tot het stichten van een eigen oefen gebouw. Er was reeds een teekening op deze samenkomst aanwezig. Men wilde een hypotheek sluiten Vc-or het verder benoodigde geld zou elk meerderjarig lid borg zijn, Dit be drag zou in tien jaar moeten worden af gelost. 27 Oct. 1926 werden een regie ment en de statuten vastgesteld. Uitein delijk kwam men tot de conclusie, dat 't te stichten oefengebouw te groote finan- Mevrouw Olga Staniecki toonde zich in alle opzichten de gelukkige verloofde. Ze straalde in tegenwoordigheid van haar aanstaande echtgenoot, las hem el ke wensch van zijn lippen en paste zich geheel bij hem aan. Dat alles was eer lijk gemeend. Minder eerlijk echter was het stralen de gezicht, dat mevrouw Staniecki te genover de bravq Elmshornsche ingeze tenen ten toon spreidde. Natuurlijk was ze blij, dat haar verloving met Eschental tor. stand was gekomen; temeer, omdat de datum van het huwelijk reeds was vastgesteld. Nog vóór Kerstmis de consul had dat zoo gewenscht zou de trouwplechtigheid plaats hebben en daar was van haar kant uiteraard geen enkel bezwaar tegen geweest. Desondanks echter had ze haar ge heime zorgen. De grootste zorg was Anne. De twee de zorg haar lievelingsdochter, Vera. En de derde zorg was een briefwisseling w^lke ze sinds eenige tijd voerde, als mede een plan, dat daarmee samenhing. Een vrouw, die onder zooveel moei lijkheden gebukt ging, was het tenslotte niet kwalijk te nemen, dat zij zich bin nen de vier muren van haar eigen huis wel eens wat minder opgewekt gedroeg dan in de Elmshornsche samenleving. Daarbij kwam nog, dat ook Vera's stem ming sins eenige tijd veel te wenschen BINNENLAND TWINTIG BOOMEN lijden in Obdam aan iepziekte, meldt de Alkm Crt. In Groot-Schermer zijn 60 iepen ziek. DE LANDBOUWER J. Veerdig, .op Wieringen, verkocht een merrie van en kele weken oud voor f 1000. Wier. Crt. OP DE KERMIS te Horst is een amu sementspaleis uitgebrand. Eigenaar was .verzekerd. TE EEMNES is de acte van verka veling v.cl Buitenpolders verleden. DE SLUISBOUW bij Urk ondervindt stagnatie door het bezwijken van een damwand Geen persoonlijke ongelukken UIT DE SCHUUR van landbouwer P. Blaauboer, Wieringermeer, zijn 20 mud tarwe, 15 mud erwten enr een vat benzi ne gestolen. Wieringer Crt. IN DE KURKFABRIEK Hollandia is door een brand groote schade aange richt Het gebouw van vier verdiepingen brandde uit. BURGEMEESTERS. Op verzoek zijn de burgemeesters van 13 Limburgsche gemeenten, o.a. die van Maastricht, Ven- lo, Sittard, Kerkrade en Echt, uit hun ambt ontheven. DE PRIJSVRAAG* Radio-Hoorspel, uitgeschreven door de afd. Radio en Film van het Dep. v. Volksvoorlichting en Kunsten: termijn van inzending sluit 1 Nov. a.s. DE TARWEOOGST in de Wieringer Meer valt gelet op het natte seizoen nog mee. Velen halen nog ruim 50 hl per bunder. De kwaliteit kon wel even beter. Wieringer Crt. WINKELIERS wordt in overweging gegeven in hun deur een brievenbus te laten aanbrengen Wanneer de zaak straks zoo spoedig gesloten wordt, zou zoo'n bus aan de wensch van de post bode en krantenbezorger legemoetko- ER ZIJN GEMEENTEN, waar kerk gangers op weg naar en uit de kerk de heele rijweg in beslag nemen. Van over heidswege wordt meegedeeld, dat zij voortaan zooveel mogelijk de rechter kant van de weg moeten houden, en, waar mogelijk, het voetpad moeten ge bruiken, TRAGISCH. Een juffrouw te Heem stede, wonende aan de Beetsweg, werd zoo door jongens, die aan de bel trokken geplaagd, dat ze een tienjarige jongen in huis sleurde. Ze wilde deze voorloopig niet loslaten, ook niet toen de moeder en ook niet toen later de politie kwam Toen verschafte de politie zich toegang om de jongen, die in een der kamers werd aangetroffen, mee te nemen. Maar pven voor de knaap weer thuis kwam, zakte hij ineèn. Hij bleek door een hart verlamming overleden. Kort tevoren is hii vrij ernstig ziek geweest. Aangeno n.en wordt, dat hij, mede door zijn zwak gestel, door de doorgestane angst is ko men te overlijden. cieele zorgen zou eischen, wanneer de vereen, zelf financieel nog zoo zwak stond. De idee, een fancy-fair te organi- seeren vond weerklank, niet alleen de kring van de leden maar ook daar buiten. Deze fancy-fair werd 4-7 Octo ber 1928 in Hotel Texel gehouden. De bruto—opbrengst bedroeg f 3650,na aftrek der kosten bleef f 2800 over. In verband met deze enorme financieele vooruitgang en de daaruit voortvloeien de grootere verantwoordelijkheid van he" bestuur, werd Nov. 1928 besloten de bestaande vereen, te ontbinden en een nieuwe op te richten. De statuten wer den herzien en voorts werd Koninklijke goedkeuring aangevraagd. (wordt vervolgd) overliet. Verschillende dingen, die zij zich an ders gedacht had, ontwikkelden zich niet overeenkomstig haar wenschen. Graaf Grundtvig Baggesen en Jens Grottkau hadden zich, sinds de laatste theevisite niet meer in den huize Staniecki laten zien. Vera was innerlijk woedend op Grundtvig. Zijn dwaze nasporingen, zoo als zij het noemde, naar de schoone on bekende van het bal, ergerden haar in niet geringe mate. Even woedend was zij op Grottkau ^n diens leugens over de „zilverprinses" maar -het woedendst van alles was zij op haar moeder, die haar verwend doch tertje bij de consul niet zóó op de voor grond plaatste als Vera dat had meenen te mogen verwachten. Vandaag was Vera al heel slecht te spreken. Het was een troostelooze, regenachti ge dag. Buiten loeide de eerste herfst storm, die de bladeren van de boomen rukte en ze op hoopen in de tuin bijeen dreef. Binnenshuis was het ontzettend vervélend. Bovendien had haar moeder om de een -of andere onnaspeurlijke re den Anne en Ursel met een lange lijst boodschappen naar de stad gestuurd zoodat Vera nu de huishoudelijke plich ten moest naloopen. Ze deed het mor rend en onverschillig en streed intus- schen met haar innerlijke woede, waar- GEMEENTE TEXEL. DISTRIBUTIE WAARSCHUWING. Ten verzoeken van de betrokken Luilsche autoriteiten wordt medege deeld, dat eventueele diefstallen, ver- duisterin§Vn, ontvreemdingen, etc., van goederen van de Duitsche Weermacht of benoodigd voor den bouw van het Vliegveld, op zeer gestrenge wyze zul len worden gestraft. Men zij gewaarschuwd en onthoude zich van aankoop in gevallen, waarin men niet zeker is of goederen niet op frauduleuze wijze zijn verkregen. Den Burg, Texel, 20 September 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. UITREIKING nieuwe aardappelenkaarten. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat voor de uitreiking van nieu we aardappelenkaarten zitting zal wor den gehouden als volgt: Te De Waal op Maandag 29 Septenv ber a.s. in de O.L. School des middags voor bewoners van wijk W van: 4,00-4,20 met huisnrs W 1 t.m. W 40 4,20-4,40 met huisnrs W 41 en hooger. Voor bewoners van het dorp van: 4,40-5,30 met huisnrs oneven 5,30-6,00 met huisnrs even Te De Cocksdorp op Dinsdag 30 Sep tember a.s. in de O.L. School des mid dags voor bewoners van het dorp van: 2,00-3,00 met huisnrs 1 t.m. 70 3,00-4,00 met huisnrs 71 t.m 140 4,00-4,30 met huisnrs 140 en hooger Voor bewoners van wijk C van: 4,30-5,15 met huisnrs C 1 t.m. C 60 5,15-6.00 met huisnrs C 61 en hooger Te Den Hoorn op Woensdag 1 October a$. in de O.L. School voor bewoners van het dorp des middags van: 2,00-3,00 met huisnrs 1 t.m 70 3,00-4,00 met huisnrs 71 en hooger Voor bewoners van wijk H. van: 4,00-5.00 met hiiisnrs H 1 t.m. H 60 5,00-6.00 met huisnrs H 61 en hooger Uitgereikt worden aan personen geb na 11'38 één kaart UV. Pers. geb. 1-1-28 doch vóór 2-1-38 2 kaarten UV. Pers.: geb. na 1-1-21 doch vóór 2-1-28 drie kaarten UV Pers. geb vóór 2-1-21 twee kaarten UV. Zij die zware arbeid verrichten één kaart U Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten twee kaarten U. Zij, die in het bezit zijn van vetkaarten ontvangen nog 1 kaart WX extra. Op deze zittingen moeten worden me degebracht alle stamkaarten van het ge zin. Ze kunnen worden aangeboden door een volwassen persoon. De Burgemeester voornoemd, KAMP. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- VERIIUUDEfïS en PENSIONHOUDERS De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 29 September a.s. gelegenheid zal beslaan bij het Distributiekantoor aan d«« Nieuwst raat een formulier af te komen halen voor het verkrijgen van brandstoffen voor kamers die verhuurd zijn. Alleen zij komen in aanmerking hiervoor, die kamers verhuurd hebben waarin gelegenheid is tol stoken. Boven genoemde aanvraag zal gelden voor de maanden October en November zoodot voor December en Januari opnieuw een aanvraag zal moeten worden gedaan. Op 30 September moeten de ingevulde 'en geteekende formulieren worden aang< boden bij den plaatselijken Distributie- dienst, die dan onmiddellijk voor dit doel brandstoffenbonnen zal uitreiken. Bij het aanbieden der kaarten moeten worden medegebracht alle stamkaarten van het gezin evenals stamkaarten van de personen, die in het betrokken gezin een kamer of meerdere kamers hebben gehuurd. Zij, die niet op Maandag 29 September a.s. een formulier komen afhalen, of zij, die op Dinsdag 30 September a.s. hun bonnen niet komen afhalen, komen voor brandstoffenbonnen voor bovenge noemd doel voor de maanden October en November absoluut niet meer in aan merking. Uitzonderingen kunnen en mo gen niet worden gemaakt. Texel, 26 October 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. Inlevering bonnen winkeliers, slagers, bakkers, enz. Winkeliers, slagers, bakkers, enz. die nen op de voor hen bestemde inleve- ringsdagen de volgende bonnen in te dienen en wel vóór 's morgens 12 uur. Voor brood: alle bonnen 36 van de broodkaart. Van de bloemkaart de bon nen 34, 35, 36 en 37. Ook de nieuw gel dig le verklaren bon van de broodkaart kan bijgevoegd worden. Bij het indienen van broodbonnen voor een toewijzing brood dient men er rekening mede te houden, dat de bon nen van de broodkaart, waar oorspron kelijk 1 rantsoen op verkocht werd nu gelden voor een half rantsoen. Deze bonnen dienen op afzonderlijke opplak- vellen geplakt te worden, zij kunnen echter op hetzelfde ontvangstbewijs ge schreven worden.. Voor gebak: zie brood. Ook voor ge bak geldt, wat hiervoor onder brood is vermeld. Van boter- en vetkaar!alle bonnen 34 en 35 aangevuld met de nieuwe bon nen. Boter en boter (reductie) afzonder lijk opplakken, en afzonderlijke ont vangstbewijzen. Voor kaas: de bonnen 34, 35, 36 en 37. Voor eieren: alleen de bonnen gemerkt „een ei" en „Ein Ei" op afzonderlijke opplakvellen in veelvouden van 10. Voor vleesch" (slagers): alle bonnen 36 en nog hoogstens 99Va rantsoen van bon 35. Voor vleeschwaren (winkeliers): alle bonnen *36 en nog hoogstens 9Vs rant soen van bon 35. Voor melk: alle bonnen 36 en de nieu we bon. Voor aardappelen: alle bonnen 36 en verder bon 37. BROODRANTSOEN VOOR KINDEREN geb. na 1 Jan. 1921, doch voor 2 Jan. '28. De broodrantsoenen voor kinderen geb. riusschen bovengenoemde data wor den op de zittingen gelijktijdig met de aardappelenkaarten uitgereikt. Men be hoeft zich hiervoor niet tot de Distribu tiedienst te wenden. De Distributiedienst. - BONNEN „FLEISCII ODER FLEISCH WAREN". Bovengenoemde bonnen gevei\ recht op het koopen van 50 gram vleesch been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. AFHALEN AARDAPPELENKAARTEN door beroepstelers, particuliere telers en anderen. Beroepstelers en andere particuliere telers, die niet op het distributiekantoor geweest zTjrr om de nieuwe aardappelen kaarten te ontvangen en weder in te leveren mogen, in geen geval zich op de zittingen vervoegen om aardappelen kaarten te ontvangen. Beroepstelers zijn zij, die een persoonlijke oproep van de distributiedienst gehaald hebben om de kaarten af te halen en weder in te leve ren Particuliere telers zijn zij die geen oproep gehad hebben persoonlijk te ver schijnen, doch 5 Are of meer kleigrond of 10 of meer Are zandgrond met aard appelen verbouwen. Andere personen, die niet op de zitting geweest zijn om de aardappelenkaarten af te halen kunnen nog terecht op de andere dorpen of op 9 October a.s. aan het distributiekantoor. HOE LAAT aan ze dreigde te stikken. Ze was nu bezig de theetafel in de huiskamer in. orde te maken. Ook' weer zoo'n zot idee van haar moeder om juist vandaag een kturig gedekte tafel te* verlangen. Waar- vcoi eigenlijk? De consul kwam toch niet; die ^as vandaag eveneens naar de stad. Plotseling kon Vera zich niet meer beheerschen. Ze wierp de zilveren lepel tjes met een smak op tafel en begaf zich met opgeheven hoofd naar de kamer van ^haar moeder. Mevrouw Staniecki zat aan haar schrijftafel. Zij had een stapel papieren en brieven voor zich en keek op, toen Vera binnentrad. Ze zag er bleek en zichtbaar vermoeid uit, maar dat scheen Vera, die geheel in beslag werd geno men, door haar eigen ergernissen niet op te vallen. Ik zou je wel eens even willen spre ken, mama, zei ze kort. Ik zou jou ook even* willen spre ken, Vera. Permitteert u, dat ik het eerst het woord voer? Ga je gang, antwoordde mevrouw Staniecki gelaten, terwijl ze in een doos je sigaretten grabbelde en er met gefor ceerde kalmte een opstak. (Wordt v ^iolgd) BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags v van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. RADIO. IN DUITSCHLAND hebben op de drie gezinnen er twee radio. In Dessau zijn er 88 op de 100; in Berlijn 78 op de 100. ZOO SCHREEF... DE ZWARTE SOLDAAT; Op n schip zongen twee plutocraten de psalm „Voorwaarts Christensoldaten". En een derde die bad voor vriend Stalin, maar dat liep een beetje teveel in de gaten. VAN DE BOEKENPLANK. Evert Zandstra, „De Wijde Stilte" Een roman over het Hollandsche pol- derland? sterk en boeiend. Van deze schrijver verscheen reeds eerder: „Hel Klotsende Meer" (2e druk). Een spannend en grootsch epos van 't Friesche land en „De Vlammende Heide", een prachtige roman over de hardwer kende heideboeren en hun sterk Gods vertrouwen Ingenaaid f 3,05*, gebonden f 4,10. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID lüH 359. MUGGENBETEN. Niet krabben, want dat maakt de zaak nog erger. Het git verspreidt zich dan in de huid. Af wachten tot de jeuk is verdwenen is het beste. Anders betten met een watje, be vochtigd met scherpe eau de cologne of met een sterke soda-oplossing. Hevige jeuk? Dan wat mentholspiritus op de huid brengen of thymolspiritus. - ARTS

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4