TEXELSCHE COURANT 87600 54ste Jaargang Woensdag 8 October 1941 No. 5590 Adolf Hitler sprak in het Sportpaleis te Berlijn. WAAR HET OM GAAT. Texelsc.he Berichten Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon If Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 12V* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 et. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. ^552. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: LIEFDE heeft geen leeftijd; ze wordt steeds opnieuw geboren. (Blaise Pascal). Aan de rede, waarmede de Fueh rer van het Groot-Duitsche Rijk het Duitsche Winteihulpwerk heeft geopend, is het volgende ontleend. Nu ik hier spreek is sedert 48 uur juist een operatie van reusachtige om vang aan de gang. Deze zal meehelpen, de tegenstander in het O. te verplette ren. In het Oosten wordt een strijd ge voerd, die van beslissende beteekenis is niet vaor Duitschland alleen, maar voor de heele wereld. Later pas zal men de groote beteekenis daarvan beseffen. Ik heb de strijd niet gewild. Wij hadden deze strijd niet noodig. Mijn begeerte was de inwendige consolidatie van-de Duitsche natie tot stand te brengen, de rechtsgelijkheid naar buiten te verove- len en het Duitsche-volk te vereenigen. Onder geen voorwaarde heb ik afstand willen doen van het herstel der DuitscKe vrijheid, maar alle desbetreffende voor stellen werden van de hand gewezen. Toch hebben we de groote binhenlpnd- sche hervoimingsarbeid kunnen volvoe ren en konden we een begin maken met de stichting van 't Groot-Duitsche Rijk. Ik verwierf een aantal bondgenooten in Europa met aan het hoofd Italië, met welks staatsman ik p'ersoonlijk nauwe en innige vriendschappelijke betrekkin gen onderhoud. Ook met Japan en an dere staten weiden onze betrekkingen steeds beter. Helaas niet met Engeland, waarvan de verantwoordelijkheid rust op enkele menschen, die iedere poging om tot overeenstemming te komen sa- boteeren, gesteund door de wereldvijand het internationale jodendom. Toen bleef mij niets anders over dan de strijd. Maar deze wordt voor Engeland geen „charmante" strijd, zooals Churchill die wilde, Dat zal het merken, zoo waar ik hier sta. De waarheid zaLover de leugen zegevieren. Aan het feit, dat we de eene tegenstander na de andere sedert 2 jaren hebben neergeslagen, kan geen leu gen iets veranderen. Toen 't met Rusland dreigde, mis te loopen, werd Molotow naar Berlijn ontboden om opheldering te geven. Maar steeds duidelijker bleek, wat de Sovjets in hun schild voerden. HOE LAAT OE ZON. Wo 8 Oct. op 7,53; onder 19,02 Do. 9 Oct. op 7,55; onder 19, Vr. 10 Oct. op 7,56; onder 18,58 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 8 Oct. op 20,44; onder 10,48 Do. 9 Oct. op 21,17; onder 11,49 Vr. 10 Oct. op 21,ï>4; onder 12,46 Laatste Kwartier 13 Oct. 14,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 8 Oct. 11,54 en Do. 9 Oct 0,10 en 12,26 Vr. 10 Oct. 0,42 en 12,58 Springtij 21 October. BOOTD1ENST T.E.S.O. Van Texel: 8,15 en 14,15 Van Den Helder: 10,30 en 16,30 BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. Van Den Burg: 12 en 18 uur. Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Den Burg 12 uur. De meeste menschen zeggen bij tegen spoed: Het gaat mij slecht. Doch ze heb ben uitsluitend het oog op hun materi eel succes. Er is daarnaast evenwel een innerlij ke vooruitgang, die in stilte voort schrijdt en dikwijls juist in moeilijke omstandigheden het best gedijt. Zoo'n vooruitgang beleven we thans. Het is een proces, waarbij de inner lijke spierkracht wordt gestaald, waarbij eigenschappen als moed, volharding en geduld meer dan anders in de smelt kroes van het leven worden beproefd. Wie daaruit sterker te voorschijn komt, kan met recht van zichzelf zeg gen: Ik ben toch vooruitgegaan, want ik "ben innerlijk rijker geworden. Dat is de vooruitgang, waarom het in de wereld gaat. „SUCCES". Toen trok Duitschland ook tegen hen op en nu, na 3Vs maand oorlog kunnen we reeds zeggen, dat onze «tegenstander ge broken is en nqpit meer op zal staan. We hebben bloot gestaan aan vernieti ging van Duitschland, ja, van heel Euro pa, maar op tijd werd toegeslagen. Al hun plannen zijn verijdeld; dank zij de uitstekende kwaliteiten van de Duitsche soldaat en zijn bondgenooten. Het Duit sche legerbericht is een verslag van de waarheid. Alle Engglsche fantasieën over onie nederlagen kunnen niet ver hinderen, dat wij tjen O. van Smolensk slaan, vóór Leningrad, aan de Zwarte Zee en aan de Krim en dat niet de Rus sen aan de Rijn staan. Reeds werden ïond 2l/amillioerr Russen gevangen ge nomen, 2^000 kanonnen, 18000 tanks en 14500 vliegtuigen buit gemaakt of ver nietigd Het veroverde gebied in het O. is wel viermaal zoo groot als Engeland. Het „Paradijs der Arbeiders" (Sovjet- Uusland) is gebleken één groote wapen fabriek te zijn. Wat aan moed en volhar ding van de Duitsche soldaat wordt ver- eischt, is niet te beschrijven. Vooral de prestaties van de infanterist zijn gewel dig Er zijn divisies, die 3000 km. te voet hebben afgelegd. Achter het front zijn ruim 25000 km Russische spoorlij nen in gebruik, ruim 15000 km. rails is cp Duitsche breedte gebracht. Geen te genstander is er, die we niet met onze munitie op de knieën kunnen brengen. Anderen mogen zeggen, dat ze betere wapens hebben, wij schoten ze neer en daar gaat het toch om. Wij gebruiken onze oorlogsmachines reeds, terwijl an deren daarmee pas volgend jaar zullen ujden of schieten of vliegen. Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan heeft de Duitsche soldaat hem gewonnen, die in- zijn massa werke lijk de massa van ons volk vertegenwoor digt er. hij is gewonnen door het Duit- :.'.-he vaderland met de millioenen arbei dende menschen Wanneer deze oorlog geëindigd zal zijn, zal ik daaruit terug- Ueeren ^ls een nog veel fanatieker nat.- .-iocialist dan ik vroeger was. Ik kom uit deze oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprogram, welks verwezenlij king mij nog belangrijker is en schijnt te zijn, dan wellicht op de eerste dag. WAT ER GEBEURDE.... 8 OCTOBER: 1354: De Romeinsche volkstribuun Ri- enzi op het Capitool vermoord (held van een roman van Bulwer fcn van een opera van R. Wagner) 1754: De schrijver Fielding te Lissabon overleden. 9 OCTOBER: 1524: Luther uit het klooster getreden. 1676: Anl. Leeuwenhoek doet mededee- ling van de door hem ontdekte in- fusoriën aan de Royal Society te Londen. 1874: Intern. Postvereeniging te Bern gesticht. 1901: Santos Dumont wint met een bal- lontocht een prijs van 100,000 fr. (hij moest in 30 minuten tijds een 1,ocht maken pei* ballon om de Ei- feltoren heen van en naar 't park St.-Cloud; hij slaagt daarin volko men.) iO OCTOBER: 1560: De Stichter van het Kerkgenoot schap der Remonstranten, Armini- us, te Oudewater geboren 1131: Dë ontdekker van de samenstel ling van het water, Cavendish, te Nice geboren. 1818: De componist G. Verdi te Ron- cole (Parma, Italië) geboren. 1825: Geboortedag van Paul Kruger (Vaalbank, Kaapkolonie.) 1859; Dreyfus te Muehlhouse geboren. 1861: Fridtjof Nansen op een landgoed bij Oslo geboren. 1906: Het luchtschip Zeppelin maakt gedurende twee uur 'n vlucht met 11 passagiers op 850 M. hoogte. 1913: De Gamboa-dam laat men in de lucht vliegen, waardoor de wate ren van Stille Oceaan en Atlanti- sChe Oceaan elkaar ontmoeten (aanleg Panama-kanaal) Niet thuis in de geschiedenis. Langs de wanden van de kapel met zijn meer dan duizend jaar oude ge brandschilderde ramen, welke gewijd zijn aan de boekdrukkunst.(De Cou rant). GIFTEN WITTE KRUIS. P. B, Oosterend f 1,50. BENOEMING. Or.zt vroegere plaatsgenoot, de heer TI. Frederiks, dierenarts, werd benoemd tot bacterioloog aan het Staatsveeartse- nijkundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam. OPGAVE VOORRAAD RIJST. Winkeliers dienen voor 11 Oct. tén distnbutiekantore opgave te doen van hun voorraad rijst, rijstebloem, rijste- meel, rijstgries en kindermeel en van hun aantal rantsoenen rijst. GARNALEN-PRIJZEN. De gemachtigde voor de prijzen deelt mee, dat de prijs van levende garnalen gesteld is op 75 cent per kgvan onge pelde, gekookte en gezouten garnalen eveneens 75 ct en van gepelde garnalen op f 3.20 petj^g. PRIJZEN WINTERZAAÏGRANEN. De maximum-prijzen van origineele winterzaaigranen zijn per 100 kg. voor verbruikers als volgt- Wintertarwe f 25.50; wintergerst f 23,25; winterrogge f 24,80. Inpl. omzet belasting Excl. zak: TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Er zijn weer een paar ingezetenen te gen de lamp geloop^n, omdat hun lamp uitstraalde gedurende de tijd, dat ieder zijn huis, schuur en wat er bij behoort, \erduisterd moet hebben. Leerzaam voor anderen, bij wie het met de ver duistering ook misschien niét heelemaal in orde is. WEET U HET VERSCHIL? Weet u het verschil tusschen een pas getrouwd paar e'n een paar, dat pas ver huisd is? Een pasgetrouwd paar is over gelukkig en een paar, dat pas verhuisd is is „gelukkig over". Maaren daar wilden wij het ei genlijk over hebben.dfenken de men schen, die pas verhuisd zijn er aan, daar van zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie kennis te geven? Vooral in de ze tijd van distributiebonnen is het van groot belang, dat onze overheid precies weet, waar u zit. Afgesproken? COOP. P T.V. TEXEL. Het béstuur van de Coop. P.T.V Texel brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: Verwijzende naar de advertentie van heden deelen we aan onze inzenders van eieren en pluimvee mede, dat wij tot ons leedwezen de eieren met meer kunnen afhalen. Hetgeen de'laatste maanden aan eieren is ingeleverd, is van die aard, dat dit de kosten van het huren van een paarrd en wagen niet meer kan goedma nen. Zij, die nog eieren willen inzenden, kunnen deze per vrachtrijder of voorko mende gelegenheid- aan ons doen toeko men. Eventueele vrachtkosten nemen wij dan voor onze rekening. Met de ver- meerderingsbedrijven, die verplicht zijn hun eieren in te leveren, zal nog een nadere regeling door ons worden ge troffen, wat betreft het inzenden, als mede welke gelegenheid. Aan het eindé van dit jaar zullen wij, evenals voorheen, verslag uitbrengen over de gang van zaken gedurende het jaar 1941. De financieele toestand der vereeniging is, zooals bekend, in alle op zichten gezond. De gebouwen alsmede de inventaris, enz. zijn geheel afgeschrevén, terwijl bovendien nog een behoorlijk saldo op de Boerenleenbank ter beschik king komt. ZELFGETEELBE TABAK. De grootste moeilijkheid: het broeien (fermenteeren). (Antwoord op eeniger vragen). Menig pijprooker, die in het bezit is van een tuin, zal dit jaar een aantal iabaksplanten gekweekt hebben ®n zal probeeren om zelf een tabak te ver krijger. geschikt om te gebruiken in de pijP- Nu is het niet zoo heel moeilijk een flink tabaksblad te kweeken. Op de ultuur wil ik dan ook verder niet in gaan. Ik wil slechts op de verdere werk zaamheden wijzen, die verricht moeten worden om een rookbaar en genietbaar tabaksproduct te verkrijgen. Het groote bezwaar tegen het gebruik van zelf gewonnen tabak is, dat ze versch van de plant geoogst en gedroogd nog niet voor het gebruik gereed is. De goed gedroogde bladeren kunnen wel lijn gesneden en gerookt worden, maar van een genot kan men dan niet spre ken. Het kruid heeft geen tabaksgeur en is veel te scherp van smaak. Wil de tabak geschikt zijn om te roo ien, dan moet ze nog een bewerking on dergaan, het z.g. fermenteeren of broei en. En hier staat men voor de grootste moeilijkheid bij onze tabakscultuur in 't klein. Om de tabak te fermenteeren heeft men een flinke hoeveelheid ta baksbladeren noodig. In streken, waar in grooter omvang aan tabaksteelt gedaan wordt, worden Jllitilllll WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN TURKIJE Zes bolsjewistische koopvaarders zochten een toevlucht in Turksche wate ren .-v. f M1DDEN-AMERIKA Door een orkaan werd Nicaragua zoo geteisterd, dat 400 menschen het le ven verloren. SLOWAKIJE. Twee Tsjechische generaals, die streefden naar herstel van de Tsjecho- Slowaaksch^ zelfstandigheid zijn ter dood gebracht. BULGARIJE. Tegen 35 spionnen in Bulgarije, agenten van Engeland, en de vroegere Joego-Slavische staat, wordt de dood straf gevorderd. 6ELGIE Voor. het Vlaamschq vrijwilligers legioen wordt veel belangstelling be toond. Uit Antwerpen vertrok reeds een tweede extra trein. SPANJE In Spanje werd 1 Oct. het feit her dacht, dat Franco voor vijf jaar tot hoofd van de Spaansche staat werd be noemd. ITALIË In de buurt van Sicilië werd een Italiaansch Roode-Kruis-vliegtuig, uit gezonden om een Engelsche piloot te redden, door zeven Britsche vliegtuigen aangevallen. Twee er van werden in zee geworpen. DUITSCHLAND Duitsche strijdkrachten brachten in Sept. 683000 br. ton vijandelijke scheeps lui mte tot zinken. De laatste rede van Churchill heeft de opvatting, dal Engeland zijn onder gang tegemoet gaat, versterkt. Aldus po litieke kringen in Duitschland. JAPAN Bij een taifoen, die WJapan teis terde, werden 1000 huizen onder water gezet. 7500 acres land liepen onder. Door de taifoen en daarmee ge paard gaande overstroomingen hebben zich in Japan spoorwegongelukken voor gedaan. Bij Kotsji stortte een trein van een brug in - een rivier. Eenige dooden. Op Kioesjoe kwamen 50 personen om. Ook worden 50 visschers vermist. SVEN UED1N, de wereldbekende ont dekkingsreiziger, schreef in 't blad Ro me'Tokio: De oorlog van Duitschland tegen het bolsjewisme is met in het be lang van Duitschland alleen. Het is een kruistocht van de heele beschaafde we reld. Alleen om het Duitschland van Adolf Hitler te kunnen vernietigen, heeft Churchill een bondgenootschap met Stalin gesloten. Het is mogelijk, dat het Amerikaansche volk wapens in han den stelt van dit schuim, om het te hel pen in zijn strijd tegen dev legers, wier taak het is, Europa te bevrijden van de ze vreeselijke besmetting. Het is de eer ste plicht van de Germaansehe volkeren zich eens en voor altijd van de bolsje wistische bedreigingen te bevrijden. Het is een tragische werkelijkhend, dat de Engeléchen thans aan de kant staan van de barbaren Maar vóór het door Enge land en de V S. beloofde oorlogstuig ge bruikt wordt, zal de Russische oorlogs macht volkomen verslagen zijn. Destijds verleende Amerika aan Finland royale hulp. Nu steunt het zijn vijand uit het duisterste Azië. Reeds nu hebben de Fuehrer en de Duitsche weermacht de tegenstand in het O. gebroken. Het zal niet lang meer duren,' of de overwinning is volkomen behaald. Ik weet, dat nie mand anders deze taak kan uitvoeren tian* Adolf Hitler. Het bolsjewisme is 'n ongeluk voor de heele menschheid. Het moet uitgeroeid worden. de bossen gedroogde tabaksbladeren op groote hoopen gezet, waarna ze dan gaan broeien. Na een zekere tijd worden de hoopen omgezet, waarbij de buiten ste bossen naar binnen de binnenste naar buiten gepakt worden. Daarna wordt de hoop opnieuw gebroeid. Door dit broeien of fermenteeren krijgt de tabak-een betere kleur en een goede ta baksgeur en verliest de bijtende eigen schap. Hieruit blijkt dus, dat de tabakskwee kers voor eigen gebruik, dit nooit goed zelf kunnen doen, daar de hoeveelheid zelf gey/onnen tabak te gering is om aan het broeien te komen. Goed gefermenteerde tabak kan, na fijn gesneden te zijn, direct gebruikt worden als pijptabak. Dit blijft natuur lijk een inlandsth product en kan niet vergeleken worden met de fijnere ta baksoorten uit overzeesche gewesten. Tabak met een sausje. Om de tabak een andere smaak te ge ven wordt deze wel gesausd, waarvoor meerdere recepten bestaan. Meestal wor den waterige sausen uit laurierbladeren, vanille, rozijnen, pruimen, jeneverbes sen, kruiden, onze lieve vrouwen-bed- stroo enz. gebruikt. Wil iemand gaarne hier meer van weten, dan kan ik hem wel eenige recepten geven. Ook om pruimtabak te maken wordt de tabak gesausd. Iedere tabaksfabriek heeft hier voor wel zijn eigen recept. FINLAND. Finland vecht voort. Naar aanlei ding daarvan heeft Londen tot de Fin- sche regeering een nota gericht. Komt hierop geen gunstig antwoord, dan zal Finland door Engeland als een openlij ke vijand worden beschouwd, zqodra 't Sovjet-Rusland binnendringt. VEREENIGDE STATEN In Alabama woedden onlangs 18 dg. groote boschbranden, welke slechts met de grootste moeite zijn gestuit. In de V S. is sprake van wijziging Neutraliteitswet. Het zou schepen der V. S. dan vrij staan, oorlogstuig voor Enge land in Engelsche havens af te leveren. Ambtenaren in Washington zien geen kans met Japan tot overeenstem ming te komen, zoolang Japan nog lid is van het Driemogendhedenpact. SOVJET-RUSLAND Ten O. van Dnjepropetrowsk wer den door Duitsche troepen van 80 aan vallende pantserwagens er 45 vernie tigd. De Finsche troepen hebben de hoofdstad van Oost-Karelië, Petroskoi, veroverd. De Ilaliaansche troepen zijn ten O. van de Dnjepr er in geslaagd de Sovjet- legers over een oppervlakte van 100 km. breed en diep te omsingelen. Onverstoord duurt de opmarsch aan het oostelijk front voort, hoewel groote oppervlakten lands in mijnen velden bleken te -zijn veranderd. De stad Leningrad wordt bij herha ling door zware Duitsche artillerie be stookt. Ook Moskou wordt vaak uit de de lucht bewerkt. Vele voor de oorlog belangrijke doelen leden groote schade. In een aan het slot van de Mos kou-conferentie gehouden rede gaf Mo lotow toe, dat de Sovjet-Unie zeer bloe dige en zware slagen van de vijand te verduren heeft. DUITSCHE VROUWEN TE AMSTERDAM. Donderdag werd door de N.S. Frauen- schaft in het Concertgebouw te Amster dam een bijeenkomst belegd, welke door honderden Duitsche vrouwen en 'n groot aantal militaire en burgerlijke autoritei ten, o.a. Rijksminister Dr Seyss Inquart, werd bijgewoond. De Reichsfrauenfuehrerin, Frau Ger- .rud Scholtz—Klink, schetste in haar toespraak de plichten van de Duitsche vrouw Plichten, welke zij wilde doen kennen aan alle vrouwen, die bereid zijn mee te werken aan de nieuwe ordening van Europa Vervolgens hield de Rijkscommissaris een rede, waarin deze o m. verklaarde overtuigd te zijn, dat de wil tot samen werking tusschen Nederlanders en Duit- schers, die er i s, zich meer en meer zou manifesteeren in een toenadering tus schen de vrouwen van beide landen. Voorts zeide spr. nog, dat de poging om Duitschland economisch en moreel te treffen, reeds mislukt is. ,,A1 gaan we ten zware strijd tegemoet, we zullen er door heen komen". Foei Kok en kolenfornuis te koop. Van 't Hoffslraat 93, Haarlem-West (De Tijcl). U kunt de tabak laten broeien. Om echter een rookbare pijp tabak te verkrijgen is het goede fermenteeren noodig en ook voldoende. Nu is er voor de telers voor eigen gebruik een prach tige gelegenheid om dit fermenteeren te laten verzorgen. Ik las nl. in het laatste nummer van het „Zeeuwsch Tuinbouw blad" een artikel van Ir. TI. J. A. Slits, waarin op deze kwestie gewezen wordt op de mogelijkheid om de kleine hoe veelheden zelf gewonnen tabak te laten fermenteeren. Om tegemoet te komen aan het ver langen van telers voor eigen gebruik naar een zoo goed mogelijk product, heeft de secretaris van de Maas- en Waalscho tabaktelersvereeniging zich bereid verklaard, de zelfgeteelde tabak verder te verzorgen. Daartoe moet de tabak, welke goed gedroogd moet zijn, franco gezonden worden aan P. J. M. Albers, Hoogstraat 8, te Druten. De kosten zijn eenige centen per halve kilo, vermeerderd met de retourvrachtkosten. Elk bundeltje tabak moet voorzien zijn van een label jai£t naam en adres van de inzender. Ik hoop, dat voor vele tabakstelers de moeilijkheid hiermee overwonnen is en ze op deze wijze in het bezit van een rookbare tabak zullen kunnen komen. M. Floralia. J. DAVIDSE.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1