AKKERTJES TEXELSCHE COURANT POLDER BURGER NIEUWLAND TWEEDE BLAD - ZATERDAG 1 NOVMEBER 1941. OP TEXEL MOET PLM. 600 HA. GESCHEURD WORDEN VOOR DE LANDBOUW Bestolen tot aan- en verkoop van perccelen land in verband met de nieuwe weg. Geldleening van drie duizend gulden. Onder voorzitterschap van de heer W. Eelman, voorzitter, hield polder Burger Nieuwland Woensdagmorgen in café Den Burg een vergadering van stemge rechtigde ingelanden, welke ook werd bijgewoond door Ir F. W van Roggen, li van den Prov. Waterstaat. In zijn openingswoord heette de voorz allen hartelijk welkom, in het bijzonder Ir. Van Roggen. Spr. zette met een enkel woord het doel van deze bijeenkomst uit een: aan- en verkoop van verschillende perceelen grond, welke transacties door de aanleg van de nieuwe weg noodzake lijk waren gemaakt. Vervolgens werd 't woord verleend aan Ir. Van Roggen, die in vogelvlucht verslag gaf van de vele werkzaamheden, ten behoeve van de nieuwe weg verricht (besprekingen, op metingen, kostenberekeningen, enz.) 13 Aug. heeft Ir. Van Roggen zijn arbeid aanvaard en thans is de weg reeds zoo goed als voltooid. Ware het zeer ongun- slige weer geen spelbreker geweest, zoo zou Texel nu reeds van de nieuwe, ver korte weg kunnen profiteeren. Door 't bestuur werd vervolgens voor gesteld over te gaan tot: A. lot het koopen en in eigendom aan vaarden van eenige perceelen en per ceelsgedeelten, te weten: a. van Aris Jan Eelman Jacz. 2730 vk meter; b. van P. W. Swama 1.59 65 ha; c. van Willem Eelman Jnsz 8755 vm m d. van de Ervan Jan Keijser Augz 4465 vk m.; e. van Reijer Pieter Keijser Johz. 270 vk m.; f. van Pieter Bakker Arisz 360 vk m g van de N V Grondbezit Erven Dr. Jan Timmer te Heemstede 1490 vk m.; h. van Jac. Keijser Dirksz. 500 vk m.; i. van Bouwe Bakker Cornz 100 vk. m. j. van Reijer Huisman Nansz 7900 vk m. Een en ander voor zoover noodig voor de nieuwe weg of voor zoover nader op het terrein uitgezet zal worden en te gen verrekening van over- of onder- maal. B. tot het verkoopen en in eigendom overdragen van eenige perceelen en per ceelsgedeelten, te weten: a. aan Aris Jan Eelman Jacz. de halve sloot, gelegen tusschen zijn perceel en de oude weg, ongeveer 270 vk m.; b. aan P W. Swama 8755 vk m., een gedeelte oude weg en sloot, samen 880 vk m. en een gedeelte weg, groot 1200 vk en nog een gedeelte sloot, 270 vk. m c. aan Willem Eelman Jansz. 7875 vk m. en een gedeelte oude weg en sloot samen 880 vk m d aan de Erven Jan Keijser Augszoon 4500 vk m.; e. aan de N V. Grondbezit Erven Dr J. Timmer 2025 vk m. en een gedeelte oude weg en sloot s.amen 860 vk m.; f. aan de Doopsgez gemeente Burg, Waal en Oosterend 480 vk m. en een ge deelte oude weg en sloot, 750 vk m g. aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten te Amsterdam 5600 vk m en een gedeelte sloot en oude weg Een en ander voor zoover niet noodig voor de nieuwe weg of voor zoover na der op het terrein zal worden uitgezet en tegen verrekening van over- of onder maat; C. het Dagelijksch Bestuur te machti gen tot het aangaan van de overeen komsten, noodig voor de hierboven on der A en B genoemde aan- en verkoo- pen; D. de aangekochte perceelsgedeelten, voor zoover zij vallen buiten de nieuwe weg, de bestemming te geven van open bare weg. Voor het waterrijke, vooral voor de trekvogels aanlokkelijke perceeltje land, onder G. genoemd, was de Ned. Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten ge gadigde. Later bleek ook de familie B. Bakker gegadigde voor dit perceel te zijn. Bij de hierna gehouden stemming over het bestuursvoorstel om tot ver koop aan „Natuurmonumenten" over te gaan, werd slechts één stem tegen uit gebracht, terwijl 2 ingelanden zich van stemming onthielden. Ir Van Roggen stelde voor te willen bevorderen, dat, indien „Natuurmonu menten" t.z.t. geen waaide meer aan be treffend perceel zou hechten en tot ver koop wenschen over te gaan, de familie Bakker als eerstgerechligde zou mogen optreden. De vergadering ging hiermee accoord. Vervolgens werd het bestuursvoorstel tot aan- en verkoop van bovengenoemde perceelen met algemeene stemmen aan genomen Het totaal der aankoop vor derde een bedrag van f 5677,terwijl het verkoopbedrag f 2993 bedroeg De kosten van de grondaankoop voor de nieuwe weg zouden, met inbegrip van VOOR DF. VROUW. ■Illllt- SUPERCHIC PATROON BUITENGEWOON. 115650 II 5644 Jeugdige wandeljapon. Voor gr 42, ben. 3,10 M. wollen stof van 130 cM. 5645-5650 Vlot overgangscomplet. Voor gr. 44, ben 1,65 M. duvetin, 0,85 M. donker en 5650 ben 2.50 M. duvetin van 130 cM 5646-5649 Sportief herfstcomplet. Voor gr 46, ben. japon 5646 3 M.. 5649, ben. 3 M. stof van 130 cM. 5647-5648 Jeugdig complet. Voor gr. 42, ben. japon 5647 0,75 licht en 2,35 M. denker. 5648 ben. 2,75 M. wollen stof van 130 cM Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling f0.35 voor kinder kleeding, voor mantels en japonnen f 0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7Vz cent p. s. ot door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, REQEPTEN BIETEN OF KROTEN. De biet wordt in ons land veel ge kweekt. Er zijn verschillende soorten, nl. de bieten die voor veevoeder ge bruikt worden, de zgn mangelwortel, de suikerbiet, die voor de suikerwinning ge teeld wordt en de roode biet, die men als groente gebruikt. In ons land worden van de verschil lende soorten bieten de lange wortels 't meest gebruikt, alhoewel de platte, knol- en peervormige bieten ook voorkomen Deze laatste soorten zijn de zomerbieten, die niet gelijk de lange bieten, de ge- heele winter bewaard kunnen worden Men kan bieten op zeer smakelijke wijze toebereiden. Door haar hoog sui ker- en zetmeelgehalte is het zeker een groente, die waard is gegeten te worden. enkele kleine posten, als bv. over drachtskosten, op ongeveer f 3000 ko men te staan Besloten werd voor de be strijding hiervan een geldleening aan te gaan, groot ten hoogste f 3000. Rente 4 pet. Deze som zal in ten hoogste 30 ge lijke jaarlijksche termijnen worden afge lost, onder voorwaarde, dat de polder de bevoegdheid heeft tot het doen van hoógere jaarlijksche aflossing alsook tot algtlieele aflossing. Rente en aflossing zullen uit de gewone middelen worden betaald. Ir. Van Roggen bracht in herinnering, dat verbetering van de weg door de pol der reeds 10 jaar geleden was bespro ken. Resultaat bleef uit, evenals enkele jaren geleden, maar doordat deze weg later bij het tertiaire wegenplan werd betrokken, kwam de polder voor subsi die in aanmerking, d.w.z. voor het be drag, waarmee de onderhoudskosten het bedrag van f 400 per km. te boven gaan Van de oude weg bedroegen de kosten gemiddeld over de laatste 10 jaren f364 per jaar In afwachting van een defini- MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nerren. "AKKERTJES"bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn be:oemd om hun snelle, uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk Uw garantie I tegen plinen, hoofdpijn., "nare dagen" tieve regeling worden alle kosten door de Provincie voldaan. Door het wegwer ken van bochten is de weg naar Eierland ongeveer 300 m. korter geworden. RONDVRAAG: De heer P. Bakker Az. brengt Ir. Van Roggen namens de ingelanden oprechte dank voor de prettige wijze, waarop hij de zaken behandeld heeft. Ook bracht spi d ank aan de heeren R. Huisman en P. W. Swama voor hun welwillende me dewerking. Zij hebben ongetwijfeld het giootste offer gebracht, aldus de heer Bakker. Ir Van Roggen dankte voor de vrien delijke woorden van de heer Bakker. In antwoord op een vraag van de heer Swama deelde Ir. Van Roggen mede, dat verkoop van het stukje grond, gelegen aan het begin van de nieuwe weg af komstig van de heer A. J. Eelman, event later zal plaats hebben. Het voorstel van de P Bakker Az om het bestuur te machtigen zoo noodig be- trelfend perceeltje aan de heer Swama te verkoopen, wordt met alg. stemmen aangenomen. De heer R Huisman merkte nog op, dat de polder zelf het noodige materiaal lot onderhoud ontbreekt. Hij vroeg, of de mogelijkheid bestaat om aan een der andere polders of de gemeente de z. g. vaste kosten van f 400 per km te beta len en aan een dezer instanties het be heer en onderhoud van de weg over te dragen Ir. Van Roggen antwoordde, dat ook in dezen vermoedelijk later wel een regeling getroffen zal worden Omstreeks half een werd de vergade ring ,die zich door 'n eendrachtige geest kenmerkte, gesloten De kooktijd kan aanmerkelijk bekort worden, wanneer men de bieten niet in haar geheel kookt, maar eerst in dunne plakjes schaaft of in blokjes snijdt, waardoor ze in plm een half uur gaar zijn Men gebruikt bieten ook wel rauw (geraspt), als sla IIAVERMOUTPUDDING. 75 gr. ha vermout (liefst vlugkokende), 50 gr. mai- zena, 1 lot 2 eetlepels suiker, 1 dL. li monade of puddingsaus (gezoet). U brengt de melk aan de kook, mengt de droge havermout intusschen met de mai- zena en de suiker door elkaar, en mengt dit aan met wat koude melk Dit meng sel gieten we in de kokende melk en la ten het ongeveer 10 minuten zacht door koken. Vervolgens gieten we de limonade er door, en storten de massa in een met water omgespoelde puddingvorm. Als hij gced is afgekoeld, keeren wij hem op een schaal om en versieren hem met versche vruchten of vruchten uit de weck of uit een blikje. Ook de zg. Fransche vrucht jes (geconfijte) doen het hier goed. Na tuurlijk is de pudding het smakelijkst wanneer we er versche vruchten bij kun nen geven. Alleen moet men er op letten, dat de smaak van de gebruikte limonade eemgszins overeenstemt met die van de vruchten. DE STILTE DER NATUUR HEEFT VEEL GELUIDEN. (H. Roland Holst.) I Zooals nu wel algemeen bekend is, maakt de voedselvoorziening van Neder land het noodig, dat een groot gedeelte van het grasland in bouwland wordt om- gezel Van de 1,3 millioen ha grasland, die er in ons land is, moet vóór 1 Mrt 1942 100 0U0 ha gescheurd worden. Daar een zeer groot gedeelte door de grond soort of ligging niet geschikt is om te scheuren (naar schatting ongeveer de helft) zal van hét voor bouwland ge schikte grasland plm een zesde gedeelte moeten worden gescheurd. Dit komt voor Texel neer op plm zeshonderd ha. Dit beteekent voor Texel heel wat. Vanzelfsprekend vallen hier enkele ge deelten van ons eiland al buiten. In de polders is niet zoo heel veel meer te vin den. Het komt dus hoofdzakelijk neer op de zuivere graslandbedrij ven en de be drijven, die nog voor een zeer groot ge deelte uit grasland bestaan. Het oude Texel dus. We kunnen niet anders doen dan drin gend aanraden, het gedeelte, dat moet worden gescheurd, voor 15 Nov. a.s. op te geven, daar men anders de scheurpre- mie verspeelt. Is voor genoemde datum n.l niet genoeg vrijwillig opgegeven, dan krijgt men toch een toewijzing, maar zon der scheurpremie. In het algemeen kan dus gezegd wor den, dat ongeveer een zesde gedeelte van het aanwezige voor scheuren ge schikte grasland zal moeten worden op gegeven Een bedrijf met 40 ha gras land, waarvan 30 ha voor scheuren ge schikt is, zal dus plm vijf ha tot bouw land moeten maken. Het is mogelijk, dat enkele bedrijven, die de laatste jaren reeds veel grasland in bouwland hebben omgezet en nu voor drie vierde gedeelte bouwland hebben, met 'n kleiner gedeelte toe kunnen; men moet hier echter nog met op rekenen. Zeker is, dat de bedrijven, die de laatste jaren scheurden maar toch nog 35-50 pet grasland bezitten, wel de plicht hebben, rog één zesde gedeelte van het overige grasland te scheuren. Dus ook bedrij ven van 25 ha., waarvan 16 ha bouw land en 9 ha grasland, zijn verplicht nog 1,50 ha te scheuren. Op de Gemeente-secretarie zijn for mulieren verkrijgbaar, waarop men op gave kan doen van de te scheuren op pervlakte grasland. Dit formulier wordt na invulling toegezonden aan de Rijks- landbouwconsulent te Schagen. Zooals reeds gezegd, moeten deze formulieren vcor 15 November verzonden zijn. Wan neer men door gebrek aan paarden niet in de gelegenheid is het land te scheu ren, wordt brandstof voor tractoren be schikbaar gesteld. Aanvraag hiervoor kan geschieden op de gewone, bij de Disli ibutiedienst verkrijgbare formulie- YVelke perceelen kan men het beste scheuren Hierbij moet met verschillende facto ren rekening worden gehouden. Er zijn heel wat perceelen, die als grasland heel goed voldoen, maar als bouwland vrij wel ongeschikt zijn. Aan de andere kant zijn er ook meerdere perceelen, die be ter voor bouwland dan voor grasland geschikt zijn. In de eerste plaats speelt de ligging van het perceel een rol. Per ceelen, die heel ver van huis liggen of die moeilijk te bereiken zijn, neme men bij voorkeur niet. Want men moet er re kening mee houden, dat het perceel waarschijnlijk meerdere jaren als bouw land zal moeten gebruikt worden. Men moet er dus niet alleen met een wagen graan in de zomer vandaan kunnen ko men, maar ook met een wagen bieten of aardappelen in de herfst. Dit zijn dingen, waarmede men terdege moet re kening houden. Dan is daar de ontwatering. Hoewel dit probleem na de begialing van het oude Texel veel gemakkelijker is ge worden. zijn er toch nog wel perceelen, die, wat de ontwatering betreft, nu niet tn de eerste plaats voor scheuren ge schikt zijn. Men wake er vooral voor, geen minderwaardig land te gaan scheu ren. Hiermede is de zaak niet gediend en het gevolg is: verspilling van zaai zaad er. arbeidskracht. Er zijn, om iets te noemen, de laatste jaren in de polder Waalenburg perceelen gescheurd, die beter groen hadden kunnen blijven. Wel verdient het o.i. aanbeveling zure, dus kalkarme perceelen te nemen. Het bt-kalkcn van grasland blijkt nog altijd een moeilijke kwestie te zijn. De kalk dringt zeer moeilijk in de bodem en zoo kan het jaren duren, voordat het per ceel in de juiste kalktoestand is. Bij het omzetten in bouwland heeft men de ge legenheid de kalk door de grond te wer ken en is de zaak veel gauwer in orde Wanneer men de kans loopt, dat een perceel bij gebruik als bouwland gaat stuiven, dan moet scheuren worden ont raden. Voor zulke perceelen is onthef fing van de verplichting tot scheuren mogelijk. YVat is dc beste tijd om te scheuren? Het zal voor dit jaar voor het groot ste gedeelte wel voorjaarswerk moeten worden. De tijd is thans reeds zoo ver gevorderd, dat het in heel veel gevallen wel niet meer mogelijk zal zijn, deze herfst nog te scheuren. Voor de zwaar dere perceelen is dit echter nog wel een eerste vereischte. We denken hierbij in de eerste plaats aan diverse perceelen in de lleminer en in Spang. Wanneer deze grond niet voor de winter gescheurd wordt, geeft de bewerking in het voor jaar groote moeilijkheden. Ook voor de zandgronden is in heel veel gevallen scheuren vóór de winter de beste metho de Wanneer laat in het voorjaar ge ploegd wordt, en een droge zomer volgt, heeft men als gevolg van de onvoldoen de aansluiting met de ondergrnod groote kans op verdrogen. Hoe te scheuren? De beste manier blijkt tweevoren te zijn. Bij de eerste gang wordt de zode genomen en deze komt dus onder in de voor te liggen. Bij de tweede gang neemt men een gedeelte van de onder grond. Op deze wijze krijgt men een heel goed zaaibed. Deze manier zal ech ter dit iaar in de meeste gevallen te be werkelijk blijken te zijn. Dan is men aangewezen op een ploeg met een voor- schaar, die de zode goed losmaakt en on der in de voor werkt. Aanbeveling ver dient ook het tevoren stuk maken van de zode door een schijfegge. We zagen dit jaar hiervan goede resultaten. De zode verteert dan spoediger, wat o.i. ook van belang is met het oog op ritnaalden- schade Het is absoluut noodig de zode het eerste jaar ondiep onder te ploegen. De totale ploegdiepte moet niet meer dan 1516 cm. zijn. Men moet niet vergeten dat er het volgende jaar weer moet wor den geploegd en dan moet men onder de eerste bouw voor door! Bovendien is dit ondiepe ploegen ook noodig voor de ver tering van de zode. Deze moet in de bouwvoor worden ontleed en daarvoor is lucht noodig. Dit vindt men in de bovenste lagen en niet in de onderste. Het komt nogal eens voor, dat er een plaat in de ondergrond zit. Deze moet worden kapot gemaakt na het eerste bouwjaar. In de nazomer of vroege herfst wordt dan gewoeld Wal telen we op bet gescheurde land? De keuze is momenteel zeer beperkt. Het gewas bij uitnemendheid voor de ge scheurde perceelen, de erwten, is thans uitgeschakeld. Wil men de scheurpremie ontvangen, dan mogen geen erwten op 't gescheurde land worden geteeld. De teelt van haver mag niet worden uitge breid, zoodal ook hieraan niet kan wor den gedacht. Ook de teelt van tarwe op gescheurd land moet worden ontraden. De ervaringen hiermede zijn niet gun stig. Ook op Texel is ons dit meermalen gebleken. Rogge zou mogelijk gaan, maar de tijd hiervoor is al grootendeels verstreken. Omtrent de teelt van zomer- gerst op gescheurd grasland hebben we niet voldoende gegevens, maar voors hands durven we ook dit niet aan te be velen. Wat de verbouw van vlas op ge scheurd grasland betreft: we hopen hier over deze winter meer gegevens te kun nen verstrekken. Uit het toekennen van een scheurpremie van f 200 per ha. voor aardappelen blijkt, dat de regeering de teelt van dit gewas wil aanmoedigen. Voor andere gewassen is dit f 125 per ha. Er is voor verbouw van aardappelen op nieuw land heel wat te zeggen. Het is een vrij oogstzeker gewas op ge scheurd land. De opbrengst is meestal heel goed en men heeft geen of weinig last van ritnaaldenschade. Een moeilijk heid is de bewerking Het trekken van voren voor het planten zal zeer bezwaar lijk gaan. En ook het aanaarden zal vrij veel moeite geven Wanneer men van plan is aardappelen te telen, zal men verstandig doen zich tijdig van pootgoed te voorzien. Zoo mogelijk neme men uit sluitend goedgekeurde poters. Dit vraagt aanmerkelijk hoogere uitgaven, maar de voordeelen wegen hier ruim schoots tegen op. Kan men niet slagen in de gewone consumptiesoorten, dan kieze men een ander ras. Graag verstrekken wij hieromtrent inlichtingen. Het is ge- wenscht bij verbouw van aardappelen op gescheurd grasland een normale kali gift te geven. Wel is meestal in de zode een hoeveelheid kali opgehoopt, maar deze komt pas na eenige jaren vrij. Kaligebrek vergroot de kans op het zgn. „blauw" in de knollen. Dit risico kan worden voorkomen door het geven van een kalibemesting We willen hier nog wijzen op een mo gelijkheid om op het gescheurde land erwten te verbouwen en toch de scheur premie te ontvangen. Zij, die dit jaar bv. 2 ha. erwten teel den en nu 2 ha. scheuren, mogen op het gescheurde land erwten telen. Op het cude land mogen dan echter geen erw ten geteeld worden. Al naar gelang de oppervlakte aardappelen of graan nu wordt uitgebreid, in vergelijking met de oppervlakte van deze gewassen in 1941, ontvangt men een scheurpremie van f 21)0 of f 125 per ha. Deze mogelijkheid zal in veel gevallen de voorkeur verdie nen. Men kan dan op het oude land aardappelen telen en ontloopt dus de moeilijkheden bij de teelt op nieuw land. De kans om dit te doen bestaat echter al leen voor hen, die ook het afgeloopen jaar erwten verbouwden Ten slotte nog dit. Wanneer de ge bruiker van het land pachter is, is 't mogelijk, dat de verpachter bezwaren heeft tegen het scheuren van 't grasland. (Z.O.Z. het slot .van dit artikel).

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5