AKKERTJES TEXELSCHE COURANT VRIJEN IN VROEGER TIJD. TWEEDE BLAD - ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941. Texelsche Berichten Poëzie in 't leven. PRAATAVOND van de Vereen, van Oud-Leer lingen der Lagere Landbouw school. Voor deze eerste praatavond was goe de belangstelling De voorz. der vereen, de heer Jurr. Beumkes, kon in zijn ope ningswoord het welkom toeroepen aan 'n geheel met oud-leerlingen en donateurs gevulde zaal. Dat deze eerste praatavond zoo bij zonder geslaagd mag worden genoemd, is voor een groot deel te danken aan het adviseerend lid der vereen., de heer E v.d. Ban, die met de beantwoording van de vraag betreffende de zaaidiepte en de invloed daarvan op de opbrengst der ge wassen een goed deel van de avond heeft gevuld. De heer Van den Ban begon met te zeggen, dat Ir. Cleveringa de man is, die met zijn buitengewone interesse voor bo demvraagstukken ook de kwestie van de zaaidiepte der gewassen uitvoerig heeft bestudeerd Ook op Texel heeft spr. vaak gezien, dat de zaaidiepte van groote in vloed is op de ontwikkeling der gewas sen En de leerlingen der Landbouw school weten, dat spr. in de lessen heel vaak het gevaar van te diep zaaien naar voren heeft gebracht. Is hiervoor nu een oorzaak te vinden7 Het is noodig, dat wij even stilstaan bij de eerste ontwikkeling van de jonge plant. Wanneer wij bv. een boon nemen, kunnen wij deze beschou wen als de jonge plant met een deel reservevoedsel. Hiervan neemt het re- servevoedsel verreweg het grootste ge deelte in Wanneer deze boon in de grond wordt gelegd, stuurt zij naar beneden 'n wortel uit, terwijl een stengel naar bo ven groeit. De plant leeft echter de eer ste tijd uitsluitend op het reservevoed sel, dat in de boon aanwezig is. De ge vormde wortels dienen in het begin uit sluitend voor opname water Pas wan neer de plant bladeren gaat vormen, be gint de voedselopname. Hoe dieper nu het zaad valt, hoe langer het duurt, voor dat de plant voor eigen voedselopname gaat zorgen en het gevolg is een ver zwakte plant, die bloot staat aan aller lei ongunstige omstandigheden. Met de granen staat het nog iets an ders. Een graankorrel begint in de bo dem met de vorming van de zgn. kiem- wortels. We hebben hier niet, zooals bij een boon, een hoofdwortel met een aan tal zij wortels, maar een aantal even dik ke wortels, die als een krans de bodem indringen. De functie van deze wortels is uitsluitend opname van water voor 't vervoer van de voedingsstoffen. Het stengeltje, dat uit de korrel naar boven gaat, vormt vlak onder het bodemopper- vlak weer een stel wortels. de zgn. kroonwortels. Het gedeelte tusschen de graankorrels en de plaats waar de kroonwortels komen, heet halmheffer. Hoe dieper de graankorrel dus komt, hoe langer deze halmheffer is. Daar de jonge plant voor de voeding in de eerste tijd ook weer uitsluitend is aangewezen op het reservevoedsel in de korrel, kan het bij diep zaaien voorkomen, dat, wan neer de kroonwortels gevormd moeten worden, reeds zooveel energie is ver bruikt, dat de plant niet in staat meer is, deze wortels te vormen, tenminste geen behoorlijk stel Wanneer we het jonge plantje in dit VOOR DE VROUW. fllllllh- SUPERCIIIC PATROON. BUITENGEWOON. RECEPTEN AARDAPPELCAKE. 400 gr. aardap pelen, 80 gr bloem, 200 gr. suiker, 3 eet lepels eiwitpoeder, 1 afgestreken lepel boter, 12 lepels taptemelk, Vt pakje bakpoeder, wat zout en wat kaneel of geraspte citroenschil of vanille. De aardappelen koken, door een zeef wrij ven. Het eiwit met 6 lepels water tot een papje vermengen en een tijdje laten staan. De bloem, suiker, boter en het zout en wat kaneel of citroenschil door elkaar mengen, het bakpoeder en aard appelen toevoegen en het geheel nog eens flink dooreen mengen. Het eiwit stijfkloppen en zoo luchtig mogelijk door de aardappelmassa mengen. Een cake vorm met boter insmeren en met pa neermeel bestrooien. Het deeg in de vorm over doen en de cake in een ma tig warme oven plm. 1 uur gaar en licht bruin bakken. OVER DE VROUWEN. Men moet maar op het idee komen. Daar heeft iemand een verzameling uit spraken over vrouwen, uit vroeger en later tijd, bijeengebracht en die collectie noemde hij „Adam's vijfde rib". De firma Bigot en Van Rossum maakte er 5607 Aardige namiddagjapon. Voor gr. 44, ben. 2,25 m. wollen stof van 130 cm. Strijkpatroon no 0441, driekwart boog. 5608 Jeugdige visitejapon. Voor gr. 42, ben. 4 m. matzijde van 94 cm. Strijkpatroon no 0442, driekwart boog. t 5609 Gekleede namiddagjapon Voor gr.44 ben 3,50 satijn van 94 cm. 5610 Chique visitejapon Voor gr 44, ben. 4 m. stof van 94 cm. 5611 Aardige namiddagjapon. Voor gr. 44 ben. 4 25 m. zijde van 94 cm. Van alle modellen zijn schitterend passende pationen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling i 0.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen i0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7l/t cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. zelfs een keurig, klein boekje van. Het is maai goed, dat de suffragettes niet me^g. bestaan, want dan zouden wij vreezen voor de winkelruiten dier firma. Want och, wat staat er, naast veel liefs, toch veel onaardigs in. Vooral de wijze vrouwen moeten het ontgelden. „Weg met de wijze vrouwen!" riep Euripides al. Luther zei het zoo: „Er is geen kleed, dat een vrouw of meisje slechter staat dan dat der geleerdheid" Maar zijn er wijze vrouwen? Volgens Voltaire blijkbaar met, anders zou hij niet hebben verklaard: „De vrouw is een menschelijk wezen, dat zich aan kleedt, babbelt en zich uitkleedt" (En het koken dan, Voltaire?). Toch is er meeningsverschil tusschen de geleerden: .,Als er geen vrouwen op aarde waren", zegt Euripides, „hoe gelukkig was dan de wereld", maar plaats daar tegenover het beroemde woord van Schiller: „Eert de vrouwen: zij vlechten en weven hemel- sche rozen in het aardsche leven". En Richter: „Ik zou geen vrouw willen zijn, omdat ik ze niet zou kunnen liefhebben". Aardig, niet waar Maar anders is het oordeel van Mad. de Stael: „Ik ben blij dat ik een vrouw ben, want nu hoef ik niet met een vrouw te trouwen. Maarten Luther gaf dit advies; „Vroeg opstaan en jong trouwen, zal niemand berouwen" Onlangs hoorden we een redenaar uit roepen: „Nog nooit heeft een vrouw iets groots ontdekt; alle groote uitvindingen staan op naam van mannen". Alle vrou wen in de zaal keken donker. „Maar,", vervolgde hij: „Al die mannen werden door hun vrouwen geïnspireerd". En toen had hij het bij de vrouwen weer goed gemaakt. stadium opgraven, zien we heel vaak 2 heel lange kroonwortels, de andere zijn slechts als kleine witte puntjes zicht baar. Wanneer in deze tijd de groeiom- standigheden gunstig zijn, herstelt de plant zich wel, maar het gevolg is toch, een sterk verzwakte plant. En het ge volg hiervan is weer, onvoldoende uit- stoeling Rogge, op de gewenschte diep te gezaaid, vormt 3 gelijke, even sterke halmen met goede aren. Bij dieper zaaien worden slechts 2 halmen ge vormd, bij heel diep zaaien slechts één halm. Bij een graankorrel, op de juiste diep te gezaaid, vinden we kiem- en kroon wortels dicht opeen. Te diep gezaaid graan wordt ook zeer gemakkelijk een prooi van ritnaalden. De meest kwetsbare plaats daarvoor is de halmheffer. Het is niet zoo erg als ritnaalden vreten aan de kiemwortels. Ook het afvreten van een kroonwortel is te overkomen. Maar het doorknagen van de halmheffer is doodelijk voor de plant. Het jonge plantje verliest hier door de verbinding met de korrel en dus met de voorraadschuur. Hoe diep moeten we nu zaaien? We hebben hier met enkele dingen rekening te houden. Een van deze dingen is de grootte van het zaad. Hoe grooter het zaad, hoe dieper gezaaid kan worden. Dan is immers de voorraad reservevoed sel grooter. Boonen, erwten en een grove tarwekorrel kunnen dus dieper gezaaid worden dan rapen of bieten. Vooral het zaaien van bieten op de gewenschte diep te is moeilijk. Want behalve geringe diep te heeft bietenzaad ook noodig vrij veel vocht, daar de zaden zijn omgeven door een kurkachtig omhulsel, dat zeer moei lijk vocht doorlaat. We hebben hier dus een zeer moeilijke combinatie. Ondiep en toch vochtig Daartoe wordt het bie- tenlarid voor en na het zaaien geblokt. We houden dan het vocht beter in de bo venlaag en kunnen tevens ondiep zaaien. Het machinaal zaaien is een belangrij ke stap vooruit geweest om het zaad op gelijke diepte te zaaien. Bij de ouder- wetsche machines, waaraan de pijpen in loodrechte stand zijn bevestigd, valt het zaad op zandgrond meestal echter te diep Bij de nieuwere machines hebben de pijpen meer een glijdende stand. De laatste jaren wordt naar middelen gezocht om het zaaien op de meest ge wenschte diepte nog beter te kunnen re gelen Dan zijn daar allereerst de zgn. sleepvoetjes. Deze worden aan de pijpen bevestigd om te voorkomen, dat die te diep loopen Een bezwaar van deze sleepvoetjes is, dat ze de grond, wanneer deze vochtig is te veel dichtsmeren. Nu is voor de ont kieming noodig: vocht, warmte en zuur stof. Aan de eerste twee voorwaarden wordt bij het gebruik van sleepvoetjes voldaan. Aan de laatste niet. Door het dichtsmeren van de grond kan de zuur stof niet in de bodem dringen. Het genoemde bezwaar geldt niet voor het gebruik van drukrollen. De bodem wordt nu niet dicht gesmeerd, maar ge rold. Bij de tot nu toe gebruikte druk rollen zijn de velgen echter bol. En dit vindt spr. een bezwaar. Het zaad komt hierdoor in een holte te liggen. En dit geeft moeilijkheden bij veel water. Ir. Cleveringa heeft nu proeven genomen met drukrollen, waarbij de velgen bol zijn. En het resultaat hiermede is schit terend. Het zaad komt nu goed aange drukt, met te diep en eenigszins op een ruggetje te liggen. We hebben hier het zelfde systeem als bij de handzaaima-* chine. Het zaaien met de handzaaima- chine noemt spr een ideale wijze van zaaien Ir. Cleveringa geeft als de meest ge wenschte zaaidiepte: voor tarwe l'/a2 cM., voor rogge Vit2l/s, haver 23 cM., voor aardappelen 68 cM., voor erwten en boonen 4 cM Na de behandeling van dit onderwerp werden nog enkele platen op het doek gebracht, die het betoog van de heer Van den Ban duidelijk illustreerden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt Uit de besprekingen bleek wel, dat ook de practijk bewezen heeft, dat diep zaaien zeer zeker ongewenscht moet worden ge acht Het best bleek te voldoen het zaaien over een bezakte voor. Voor- en naeggen is in de meeste gevallen op zandgrond niet noodig. Hiermede werd de behande ling van dit belangrijke onderwerp be sloten. (wordt vervolgd) BINNENLAND DE BEKENDE KAASHANDELAAR Willem de Waal is Zaterdag op 69-j leeftijd te Alkmaar overleden. VIJF JONGENS van 17-20 jaar zijn aan de Langedijk aangehouden Zij kaap ten fietsen, bruine boonen en benzine IN EEN SPEELHOL aan de Laurier - si raat te Amsterdam werd een inval ge daan door vijf politieagenten, zij namen elf gokkers mee naar het bureau BOUWHOUT mag op vergunning van betrokken rijksbureau alleen worden af geleverd, uitgezonderd gevallen van bom inslag, brand e.d., maar dan nog tot ze kere hoeveelheden. WEGENS DIEFSTAL en inbraak, ge pleegd te Velsen. IJmuiden en Bloemen- daal, zijn te Velsen 31 personen gear resteerd. Zij stalen geld, fietsen en ande re goederen. AL WEER is te Haarlemmermeer ver giftigde tarwe gestolen Wie ze argeloos gaat consumeeren, zal zeker zwaar ge straft worden, ook al komt er geen po litie aan te pas. CAFÉHOUDER C.B. te IJmuiden had klandestien sterke drank in voorraad: achter de toonbank 15 flesschen en in z n slaapkamer nog 254. Eerst wou hij de politie niet in deze kamer toelaten, maar de mannen van de wet waren uitgesla pen en lieten zich met om de tuin (de slaapkamer) leiden. Waarom zoudtGe nog hoofd- eijn hebben, als Ge in een wartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in don gemakkelijk in te nemen ronden cachet- j vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. teaen pijnen, nare dagen, koorts, kou NOTARIAAT. Cand.-notaris Mr J. Winkel ,te Bergen, is te Naarden be noemd WITTE BOONEN, wel 125 kg, werden in de Wienngermeer weggehaald van het land van de tuinder P.S. HET IS WEL VERANDERD. Hoe ging het op Texel? Dat het vrijen zoo oud is als de we reld zelf, ligt voor de hand. Maar ook op dit punt hebben „zeden en gebrui ken" zich gewijzigd. Daarover doet de predikant dr. G J. D. Schotels in zijn boek „Het oud-Hollandsch huisgezin der 17e eeuw" (dat in 1868 verscheen) aller lei aardige en karakteristieke mededee- lingen. Kent gij het woord „queesten"? Vermoedelijk niet. We zullen 'tu zeggen: „Gelijk hare moeders" aldus vertelt Schotel „groot vertrouwen op hare ze delijkheid gesteld hadden, zoo stelden zij het op die harer dochters, en hoe een voudiger de zeden waren, zooveel te grooter was de gerustheid, die wel eens tot het uiterste klom". Men oordeele: „Niet alleen verwijderden de ouders zich om de jongelieden in hun liefkozin gen niet te storen, zelfs gedoogden zij, dat zij elkander in een duister en afgele gen vertrek bezochten. Meest duurden die bijeenkomsten van vijf tot zes uren, aoch ook niet zelden tot het krieken van de morgen, zonder dat zulks de minste opspraak verwekte of de aandacht trok. Toen mr Pieter de Neijn in 1666 en 1667 als volontair of vrijwilliger in de Engelsche oorlog onder jonkheer Nico- laas van Brederode op Texel diende, werd er op het geheele eiland geen Jiuis gevonden, waarin hier en daar boven en onder het venster geen ruit open- of uit gebroken was, waardoor de vrijer bij nacht de arm kon steken, het venster openen en daarin klimmen, om bij de dochter op het bedde boven de deken te gaan liggen, en op die manier 'n praatje te houden, de vrijage voort te zetten en aldaar te blijven tot een uur voor de dag, wanneer hij wederom in stilte ver trok, en het venster sloot." Aldus het ge bruik in Noord-Holland, en vermoedelijk was het elders navenant. Kom daar nu eens om! „Men noemde dit queesten", zegt dr. Schotel „Niet slechts lieten de ouders dit toe, maar zij stelden er een eer in en moedigden het aan; geen meis je werd geacht, die geen eerlijke quees- ter had, zelfs weduwen en zij wier echt- genooten op zee waren" o tijdsbeeld) „ontbrak het niet aan queesters". Dit ge bruik was nog in de vorige eeuw op onze eilanden Texel, Wieringen, Terschelling en Vlieland, en op sommige dorpen aan de kust, in zwang. Gelijk men in Noord- Brabant ging neven, zoo ging men al daar uit queesten, doch geen vreemde lingen liet men er tot de queest toe. Vol gens geloofwaardige getuigen werden bij dit queesten de wetten der eerbaarheid zelden overtreden en, indien de vrijer 't waagde die te schenden, werden de bu ren, door het slaan van de tang op de ketel, op de been gebracht en „was hij in perijkel, niet alleen armen en beenen, maar zelfs het leven te verliezen". Zoo ziet men, welke brave menschen onze voorouders waren! (H. Post). Poëzie schuilt overal, Overal, mijn vrinden! 't Is de vraag maar, wie haar al, Wie ze niet kan vinden. (De Genestet OOSTEREND. OUDERAVOND O. L. SCIIOOL De Maandagavond j.l. op de schoolzol- der gehouden ouderavond werd door 30 ouders bezocht: daar 't weer zeer slecht was, viel deze opkomst mee. Te acht uur heette 't hoofd der school, de aanwezigen hartelijk welkom. Het speet de heer Schmit, zooals hij zei, dat het, wegens zijn benoeming tot hoofd eener opleidingsschool te Helmond, de laatste keer zou zijn, dat hij de zoo gezel lige Ouderavonden te Oosterend zou bij wonen. Het waren vooral studieredenen, die hem genoopt hadden elders een be trekking te aanvaarden De vergadering besloot vervolgens het Ouderfonds en het Schoolfonds tot één fonds te vereenigen. Gehoopt mag wor den, dat, nu de school over een veelzijdi ge outillage beschikt, het batig saldo tel- kenjare grooter zal worden.. Daaron hield het hoofd der school een causerie over „Testonderzoe k". Spr. zette het doel en de beteekenis v. testonderzoekingen in het algemeen uit een; in het bijzonder behandelde hij de voornaamste intelligentietests. Daarop vertelde hij een en ander over de resul taten der door hem in de hoogste vier klassen gedane onderzoekingen: de in telligentiequotiënten bleken te vaneeren van 71123; het gemiddelde intelligen tiequotiënt bedroeg 95. Groot zijn de ver schillen tusschen de verstandelijke leef tijden der kinderen van één klas: die van de leerlingen dör zesde klas varieerden b.v. tusschen 8 9/12 en 12 8 12 jr. Het is duidelijk, dat dergelijke verschillen het geven van vruchtdragend onderwijs zeer bemoeilijken. Tenslotte memoreerde spre ker de resultaten van het groote psycho technisch onderzoek van 2700 recruten, welke resultaten door Dr Idenburg en Dr Stuiveling statistisch zijn verwerkt. Groo te verschillen, zoowel tusschen de be oefenaars van verschillende vakken als tusschen recruten uit verschillende stre ken van het land kwamen daarbij aan 't licht; spr. gaf talrijke voorbeelden, doch waarschuwde daarbij tegen het trekken van voorbarige conclusies omtrent meer of minder intelligente streken, e.d. Tijdens de pauze, waarin thee werd ge schonken, hadden de ouders gelegenheid de schriften der leerlingen te bezichti gen en zich met de leerkrachten over 't werk hunner kinderen te onderhouden. Mevr. MantjeMantje werd bij accla matie herkozen als penningmeesteresse der O.C. Besloten werd verder het St.-Nicolaas- feest, indien eenigszins mogelijk, ook dit jaar te vieren. Ook met de voorbereiding van het jaarlijksche Schoolfeest zal een aanvang worden gemaakt. Enkele filmstrooken („De Adel" en „De Zeereis naar Oost-Irldië) werden vervol gens vertoond; eens te meer bleek daar bij over welk een prachtig hulpmiddel de school beschikt Aan het slot van de avond richtte de voorz. der O.C., de heer P. Koning, en kele woorden tot het binnenkort ver- tiekkende schoolhoofd. Het doel van de Ouderavonden is het contact tusschen school en huis te bevorderen. U heeft dat ten volle bereikt, aldus spr. Ik zou zeggen: meer dan dat. De heer Koning hoopte, dal er op de laatste schooldag 'n openbare les zou worden gegeven, die ook de ouders konden bijwonen. Dat de Ouderavond weer uitstekend geslaagd is, kan blijken uit het feit, dat het over half twaalf was, eer de aanwe zigen de zolder (die niet verwarmd was!) verlieten. ZOO SCHREEF... TOKIO NITSJI NITSJI: De Vereen. Staten probeeren met alle middelen de instorting van Duitschland en Japan te bewerken en daarmee de wereldheer schappij te veroveren. Zonder schroom offeren zij Engeland, Tsjoengking en ook Ned.-Indie hieraan op. VOLKSKUNDE. 3 SINT HUBERTUS-BROODJES in Noord-Brabant. In 's-Hertogenbosch wordt ieder jaar op de 3e November het St.-Hubertus- brood in het kerkportaal van de St.-Jan kathedraal uitgedeeld, terwijl in de Baronie van Breda, o.a te Oosterhout, eveneens duizenden Huibertjes door mensch en dier in vrome traditie wor den genuttigd op de nuchtere maag en worden gewaardeerd als een probaat voorbehoedmiddel tegen hondsdolheid. Ook andere kwalen kunnen door het eten van dergelijke broodjes op de naamdag van de jagersheilige met suc ces worden bestreden en daarom zal me nige geloovige zich de gelegenheid niet laten ontgaan om een dergelijk broodje te nuttigen en dit dan tevens te geven aan naarden en koeien, varkens en scha pen, katten en honden, kippen en gan zen; ja, zelfs de duiven en de kanaries plegen op St.-Hubertus in heel Brabant ook op dit wonderbrood te worden ge- tiacteerd. (Ontleend aan een artikel van de folk- 'or'st D. J. van der Ven in Haaesche P.)

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5