TEXELSCHE COURANT Waarom met Duitschland tegen liet SÉjewisme 54ste Jaargang Zaterdag 15 November 1941 Eerste blad No. 5601 HIER IS EEN SLEUTEL. WINTERHULP. ONS LAND EN DUITSCHLAND 0E FUEHRER SPRAK Texelsche Berichten Uitgave Firma Langeveld en Oe Rooi] Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G Joh Duinker. Wat uw tegenwoordige omgeving ook zijn moge: gij zult vallen, blijven of stijgen met uw denken, uw wijsheid uw ideaal. Gij zult even klein worden als de wensch, die u uw daden in geeft, even groot als de eerzucht, die in u de overhand heeft. Hier is een sleutel tot grootheid, tot genie! Onbeteekenende idealen, die slechts zelfzuchtige doeleinden dienen, sputte ren spoedig uit, gelijk de vlam van een kaars in de wind. Maar het ideaal, dat grooter is dan wijzelf, groeit van een vonkje tot een verterend vuur. Het ver warmt ons het hart, het steunt ons krachtig in zijn vriendelijke armen. Groote geesten stellen zich doelen; anderen hebben slechts wenschen. Kleine geesten worden getemd en on derworpen door het ongeluk; maar groote geesten stijgen daarboven uit. Een groot doel wordt nimmer ont vangen in het grafgewelf van een in zichzelfbegraven ziel, want dezulke zijn al te zeer verwikkeld in eigenbe lang, om van haar kleinheid te kunnen worden v/eggelokt. De mensch, die niet let op de kosten voor hemzelf, die denkt in begrippen van een groot doel en aan de slag gaat, om dit te verwe zenlijken met al het edelmoedig vuur, waarover hij beschikken kan: zulk een persoonlijkheid straali de pracht zijner goede daden uit. ZONDAG, 16 November 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Of niet ondernemen óf volbrengen. (Ovidius). MAANDAC Hoeveel verdriet hebben de rampen ons gekost, die nooit over ons kwa men? DINSDAG Liefde kan groot zijn in klein for maat. WOENSDAG De man, die bij moeilijkheden niet de moed verliest, die steeds tot arbeid bekwaam, op zijn hoede en bescheiden van gemoed is, hem valt steeds geluk ten deel. (Indische spreuk DONDERDAG. Plant een bloem met zorg en mis schien zal zij niet opgroeien; steek een wilgentak op goed geluk in de grond en hij zal een zware schaduw geven VRIJDAG. Ouderdom is als een kaars in de wind: gemakkelijk uit te blazen. ZATERDAG Overmatige voorzichtigheid is niet veel beter dan dwaasheid. LIJF- EN WAPENSPREUKEN. 18. SEMPER IDEM. Steeds dezelfde. Willem Bilderdijk e.a HOE LAAT OE ZON. Za. 15 Nov. op 9,onder 17,49 Zo. 16 Nov. op 9,02; onder 17,49 Ma. 17 Nov. op 9,04; onder 17,45 Di. 18 Nov op 9.06; onder 17,44 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. op: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 15 Nov. op 3,54; onder 16,19 Zo. 16 Nov op 5.11; onder 16,48 Ma. 17 Nov. op 6,33; onder 17,18 Di. 18 Nov op 7,55; onder 17,54 Nieuwe Maan; Wo. 19 Nov. 2,04. HO'»G WATER OP TEXELS REE. Za. 15 Nov. 6,44 en 19,15 Zo. 16 Nov 7,43 en 20,10 Ma. 17 Nov. 8,36 en 21,00 Di. 18 Nov. 9,22 en 21,44 'Springtij 19 November. WAT ER GEBEURDE 15 NOVEMBER: 1738: Geboortedag van de Duitsche ster renkundige W. Herschel (Hanno ver). 1776 De grondlegger van de Zweedsche gymnastiek, P. H. Ling, te Ljunga geboren 1839 Sterfdag van W. Murdoc, die het eerst proeven met gasverlichting nam (Eng.) 1875: Geboortedag van Z.H Exc Mgr. P. J. Huiberts, Bisschop van Haarlem 1899 Marconi krijgt van het schip St.' Paul (Nauw van Calais) verbin- ding met het station Needie 9 op Wight. - 1022. Mussolini richt het blad Popoio d' Italia op 16 NOVEMBER: 1632: Gustaaf Adolf sneuvelt bij Lue.t- 9 zen. 17 NOVEMBER: 4587 Geboortedag van Joost van den Vondel (Keulen). 1869 Opening van het Suez-kanaal. 1917: De beeldhouder Rodin te Meudon overleden. 18 NOVEMBER: 1421: St.-Elizabethsvloed, 1789: Geboortedag van Louis Daguerre, uitvinder van de daguerréotypie (Cormeilles). 191$: Letland onafhankelijk verklaard. BONLOOZE VOEDINGSMIDDELEN wekken de belangstelling van alle Nederlanders, doch de mees- sten bekommeren zich niet om hun noodlijdende landgenooten. Dit dient in het belang van onze volkskracht spoedig te veranderen. Vandaag kan men een bewijs le veren daadwerkelijk daaraan te willen medewerken dooi een aar dewerkspeldje te koopen ten bate Een boekwerk over de histo rische verhouding. Vorige week is een belangrijk boek verschenen, waarvan zekér een ieder ken nis moet nemen, die een leidinggevende of voorlichtende functie vervult Het boek is getiteld Die Niederlande im Umbruch der Zeiten en samengesteld in opdracht van de Rijksrommissaris. Het behandelt de hisionsehe ontwikke ling van de Duitsch-Nederlandsche ver houding en ook de vijfdaagsche .veld tocht van Mei 1940, die zulk een schbk door ons volk deed gaan. Uit de behan deling van deze episode blijkt, dat «de Duitsche bezetting niet alleen militair wil zijn, maar zich tevens tot taak-heeft, gesteld, om een nieuwe verhouding van volk tot volk tot stand te brengen, men wil daarbij begrepen worden en zelf ook begrijpen. Wie de toestand van het oogenblik peilt, zal beamen, dat, wat de Nederlan ders betreft, het begrip nog niet tot volle leven is gebracht. Het ligt in de aard van ons volk, dat zonder groote schokken zijn dagen sleet en voor het grootste deel in vrijheid de G:-de toe stand had willen zien voortdu. n. dat het die beweging slechts uit cl. verte volgt en het bekogelt met critici ach terdocht en wantrouwen. Wanneer het in die starre houding blijft, moet de on'.-.oncheling toch wel zcer_groot. worden na Mei 1940 zijn oogen en gedachten heeft" afgesloten, en zich heeft laten gaan op de golven van toorn en verbolgenheid, moet zich gaan bezinnen, of de tijd niet. gekomen is, om de toekomst weer in te blikken. Wij kunnen niet meer naar de-tijd van vroeger -toe. welke velen ideaal noemen De militaire en politieke situatie. Op 9 Nov. 1923 betaalden de eerste bloedgetuigen der nationaal-socialisti- sche beweging in Muenchen hun trouw aan Adolf Hitler met hun leven Telken jare herdenkt het Duitsche volk deze gevallenen, waarbij het spreekt bij monde van de Fuehrer. Ook nu. terwijl Duitschland met zijn verbon denen de grootste strijd der wereldge schiedenis voert, was Hitier zelf naar de hoofdstad der beweging gekomen, om de gesneuvelden, vooral die van de we- leldoorlog, te herdenken Hij deed dat in een rede, waarin hij in den breede een overzicht gaf van de militaire en politie ke situatie. W: geven hier een overzicht van de inhoud: Ten aanzien van de veldtocht in het Oosten zij vastgesteld, dat de Sovjet- Unie aan gevangenen, gesneuvelden en gewonden 810 millioen man heeft ver loren. Aan oorlogstuig verloren de bolsje wisten meer dan 15000 vliegtuigen, 22000 tanks en 27000 stukken geschut. De Duitsche troepen hebben een gebied bezet van 1,670,000 vk. km. ongeveer 3 tot 4 maal zoo groot als Frankrijk, 5 maal zoo groot als Engeland In dit ge bied ligt 6075 pet. van alle industrie en alle grondstoffen van de Sovjet-Unie. Binnenkort hoopt spr. hier nog wat aan te kunnen toevoegen In Leningrad zal de vijand verhongeren. Achter het ge vechtsfront staat het tweede front, het Duitsche volk en daarachter een. derde front. Europa. Het Westen is volkomen beveiligd; Engeland kan hier oprukken als het dat belieft; wij zeggen: Gaat uw gang, maar ge zult vlugger verdwijnen dan ge zijt gekom'en. Ten aanzien van Amerika zeide Hit- Ier, dat de Duitsche schepen zich verde digen, wanneer zij door Amenkaansche worden aangevallen. Europa zal niet het tweede continent van de wereld worden maar het eerst blijven Berlijn wil niet de hoofdstad der wereld zijn en Was hington zal het nooit worden. Tegenover de begrippen van goud en kapitaal stellen wij weer de mensch en zijn werk. Alles is denkbaar, behalve dat Duitsch land capituleert Hitier ging het ontstaan en het ver loop van de strijd nog eens na, alsook zijn vredesaanbiedingen, welke van de overzijde steeds als een blijk van zwak- Waarom tegen het bolsjewisme? Is het geen schande,* dat deze vraag nog in ernst gesteld moet worden? Tot* voor kort waren we er allen van overtuigd, dat het menschdom geen grootere vij and kende, dan die godlooze horde, die een standbeeld oprichtle voor Judas de verrader, die godsdienst noemde „opium voor het volk", die tienduizenden pries ters en monniken beestachtig afslachtte. Tot voor kort klonken uit de mond van gewijde en ongewijde sprekers harts tochtelijke protesten tegen de anti-christ, die vanuil Moskou de gruwel der ver woesting over de wereld wilde brengen. 'Tot voor kort bad de wereld met inni ge aandrang tot God: „Verlosser der wereld, red Rusland". Zijn wij nu allemaal krankzinnig ge werden? Waarom zwijgt nu de mond, die eens zoc fel protesteerde? Nog ergert hoe durft diezelfde mond nu de zegen af te smeeken over de wapens van de godde- looze horde? Daarom moeten wij de vraag wel weer stellen: waarom tegen het bolsje wisme? En dan moet het antwoord zijn: Omdat het bolsjewisme verwerkelij king is van het-plan, dat satan meer dan 20 eeuwen uitgedacht heeft, om het werk van Christus te vernietigen. -Een sterk christelijk Europa is het stevigste bolwerk tegen de listen en dé lag^n van oen booze Daarom heeft satan het bols- iewisme uitgedacht en voorzien van alle mederne technische hulpmiddelen om 't christendom en de christelijke bescha ving te vernietigen. Daarom moeten wij tegen het bolsjewisme strijden. Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? Omdat Duitschland de eemge macht ter wereld is, die het aangedurfd heelt, om net tegen deze erfvijand van het christendom op te nemen. Anderen heb ben geprotesteerd en geweeklaagd meer dan 20 jaar lang, zonder daadwerkelijk het bolsjewisme te bestrijden. Anderen keurden met de mond dit stelsel af, maar steunden het in het geheim. En op het oogenblik gaan ze zelfs zoo ver, dat zij zich openlijk solidair met 't bolsjewisme verklaren, Bij hen gaan goud en zilver en olie koven de eeuwige waarden van het christendom Hoe konden wij van dezul ken dan een daadwerkelijk optreden verwachten tegen deze goddelooze horde?. Maar Duitschland, dat reeds jaren lang strijdt voor een -stevig christelijk Europa heeft nu de strijd aangebonden tegen het leger van de duivel En wij allen, voor wie God nog steeds het hoogste is hier op aarde, voor wie zijn goddelijke wetten meer wegen dan al het goud en zilver en olie, wij allen strijden mee. Daarom is onzè leuze voor de nieuwe "kruistocht Met Duitschland tegen het bolsjewis me Th A. J. de L. en waarbij dezelfden vergeten, hoe vaak ze die onder hun critiek hebben verpulverd, en daar dit eenmaal vast staat, moeten wij niet verdoofd door de schok blijven stilstaan, maar ons be wustzijn laten werken en de nieuwe weg zoeken, die naar 'n betere wereld voert. Zeker, het is moeilijk, voor velen wel licht onmogelijk, vooral in een tijd, dat het dagelijksch leven op zoovele en zeer bclangi ijk schijnende bezwaren stuit, 't persoonlijk belang achter te stellen bij dat voor het algemeen welzijn. h i tccZi zal dit moeten gebeuren, want de nio we tijdgeest eischt, dat 't indi vidualisme" wijkt voor gemeenschapszin o!i* Europa tot een groote volkengemeen schap wordt, wil het zich vrijwaren voor de ellenden, waarin het oude zich stortte. Genoemd boekwerk bekijkt de ver houding tusschen ons en het Duitsche volk uit deze gezichtshoek en wij her halen, dat velen goed zullen doen, van de inhoud van dit belangrijke werk kennis te nemen. N B.C. to werden uitgelegd Die z.g. zwakte heb beri tot heden alle tegenstanders erva ren! In het Oosten werd te juister tijd ingegrepen tegen een barbaarsche vij and, die zich geweldig had voorbereid voor een strijd, niet tegen Duitschland, alleen, maar tegen heel Europa en zijn beschaving was gericht. Voor het Europeesche front is thans het grootste gevaar reeds afgewend Spr. gaf vervolgens dit overzicht van het resultaat van de veldtocht tegen het Ocsten. Het aantal gevangenen bedraagt om streeks 3,6 millioen. Als het een of an dere Engelsche warhoofd zegt, dat dit met bevestigd is, dan kan opgemerkt worden: als een Duitsche militaire in stantie iéts heeft geteld, dan klopt dat. Volgens de ervaring uit de wereldoorlog karnen 3.6 millioen gevangenen tenmin ste met hetzelfde aantal gesneuvelden overeen Als ik aanneem, dat in Rus land evenals bij ons op een gesneuvelde 34 gewonden komen, dan volgt hier uit een volstrekt verlies van 810 milli oen (zonder de lichtgewondendie mis schien nog weer kunnen genezen). Daar van herstelt geen leger ter wereld meer Als Stalin nu zegt, dat wij vier en een half millioen menschen verloren hebben en Rusland slechts 350.000 vermisten, 350.000 dooden en 1 millioen gewonden, dan kan men slechts vragen. Waarom zijn de Russen dan anderhalf duizend km. teruggedraafd als zij geen strijd krachten hebben verloren? Het is inder- a?ad al wel kras joodsch, wat deze Kremlin-geweldenaar hier ten gehoore brengt Het oorlogstuig, dat wij in deze tijd hebben buitgemaakt, is onmetelijk groot. Op het oogenblik meer dan 15000 vlieg tuigen, meer dan 22.000 tanks, meer dan 27,000 stukken geschut. De industrie der geheele wereld, zelfs mét inbegrip van onze Duitsche, zoi^ dit materiaal slechts langzaam kun nen vervangen. De industrie der demo cratieën vervangt het in elk geval de eerste jaren niet. Met betrekking tot de voortschrijden de. bewapening zeide Hitler: U zult u verbazen over datgene, waarmee wij op zekere dag zullen komen. Men zegt wel eens tegen mij, zoo ver klaarde de Fuehrer; Amerika met zijn 125.000 000 menschen is er ook nog. De Fuehrer antwoord!het Duitsche gebied met het protectoraat en gouvernement omvat eveneens 125 millioen menschen. Het' gebied, dat thans rechtstreeks voor Duitschland werkt, omvat veel meer dan 250* millioen en het gebied, dat indi- A. L. BAKKER, INSPECTEUR DER DOMEINEN. Met ingang van 1 Januari a.s. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A L Bakker, ontvanger der' registratie en domeinen te Steenwijk, werd be noemd tot Inspecteur der domeinen te Alkmaar. Een promotie, waarmede we de heer Bakker gaarne geluk wenschen. OPENSTELLING DISTRIBUTIEKANTOOR. De Distributiedienst maakt nogmaals bekend, dat hel Distributiekantoor zoo wel voor Texelaars als vreemdelingen, geopend is op de volgende tijden' Maandags en Dinsdags van half 9 tot 1 uur. Overige dagen (behalve Zaterdags) van 91 uur. Zaterdags is het kantoor gesloten. ïect voor deze strijd werkt, omvat thans reeds meer dan 350 millioen. Niemand behoeft in twijfel le trekken, dat wij 't klaarspelen alle zeilen voor deze strijd bij te zetten. Met klem wees de Fuehrer op de be- teekenis van de onbuigzame wil van 't Duitsche volk om tegenstand te bieden. Alles is denkbaar, zoo zei hij, sléchts niet, dat Duitschland ooit capituleert. Als onze tegenstanders zeggen, dat ,de strijd dantot het jaar 1942 duurt, zeg gen wij Hij kan duren zoo lang hij wil. Het laatste bataillon op dit slagveld zal het Duitsche zijn. In korte, scherpe bewoordingen wees Hitier de vervalschingen van de hand, die Roosevelt heeft samengeflanst met zijn landkaart over z.g. Duitsche plan nen tot verdeeling van Zuid-Amerika. De Fuehrer kenmerkte dit alles als de domste vervalschingen. Ook de bewe ring, dat Duitschland alle godsdiensten wil afschaffen, is te onbenullig zoo ver klaarde hij, dan dat hij zich met der gelijke kinderachtigheden en domheden ernstig zou kunnen bezighouden Het interesseerde hem niet welke soorten godsdiensten er op de wereld bestaan en hoe de volkeren zich tot deze gods diensten verhouden.' In het Duitsche rijk kan een ieder volgens onze opvatting op zijn eigen manier zalig worden Bij ons hebben zich nu een groot aan tal Europeesche staten gevoegd. Wij kunnen zeggen, dat bijna geheel Zuid oost-Europa thans in ons kamp staat en dat groote gedeelten van het overige Europa, zij het ook niet als staat, dan toch qua mentaliteit aan "onze zijde- staan. Aan 't einde van dit jaar kunnen Wij wel zeggen, dat «voor het Europee sche front het grootste gevaar reeds is afgewend. Wij behoeven niet te twijfelen, dat in aeze tijd het lot van Europa voor de ko mende duizend jaar wordt beslist. Tot slot herdacht de Fuehrer de ge sneuvelden, inzonderheid de dooden van de wereldoorlog. Het uur zal komen, zoo verklaarde Hitier, dat wij ons v«or de graven der gesneuvelden uit de groote oorlog opstellen en kunnen zeggen: „Ka meraden, ook gij zijt nieCtevergeefs ge vallen. Gij hebt toch gezegevierd". SPORT ARIE VAN VLIET won op de Parij- sche wielerbaan vóór Merkens, Hansen en Derksen en verwierf hiermee de groo te prijs van de Duitsche hoofdstad. OUDESCIIILD KERKNIEUWS. Pastoor De Koster werd benoemd te 't Zand; in zijn plaats werd hier be noemd kapelaan M. G. van Rijn te Am sterdam. VAN DIEFSTAL, PRIJSOPDRIJVING EN GEHEIME VOORRADEN. Drukke tijd voor de politie. Ambtenaren v.d Centrale Crisiscon- tiole dienst hebben in Eierland 'n zeer groote partij gedorscht graan in be slag genomen, wel circa 2000 kg. Het onderzoek is in volle gang. Naar men ons verzekerde, is gebleken, dat men de partij graan stilletjes had willen achter houden misschien om ze later tegen hocge prijzen van de hand te doen. Prijsopdrijving'. Maar, dat men zich dan op zeer ge vaarlijk Terrein waagt, kan worden ge concludeerd uit de vele aan het licht getreden gevallen van „zwarte handel". Ook op ons eiland- heeft men zich aan prijsopdrijving schuldig gemaakt. Zoo is procesverbaal opgemaakt tegen een persoon te Alkmaar woonachtig, doch op Texel werkzaam, wegens het verkoopen van sigarettentabak, z.g. shag. voor de ongelooflijk hooge prijs van f 1,25 per half onsje! Voor dit artikel is de prijs vastgesteld op 20 cent per half ons, waarboven dan nog 6 cent belasting in rekening mag worden gebracht Maar niet alleen de man, die ze verkocht is op de bon gezet, ook de grossier van wie hij ze betrok. Deze handelaar, eveneens een beWjOner van de Kaasstad, zag bo vendien het restant van de shag in de handen der politie verdwijnen. De naar ons. eiland verscheepte hoeveelheid bleek reeds aan dc man te -_oracht. Te dure melk. De arbeiders verdienen tegenwoordig een behoorlijk loon, maar dit mag geen reden zijn om hun extra veel voor door hen bétrokken artikelen te laten beta len. Een Texelsch? handelaar in fles- sehen melk waagde het er toch maar op. Aanvankelijk ging het goed, de arbei ders, ver van hun kosthuis werkzaam, keken niet op een paar centen, nu zij zich zoo gemakkelijk bediend zagen, want de handelaar bezocht hen op het „karwei". Vele flesschen met (tapte) nielk vonden hun weg, ondanks de bui tensporig hooge winst, welke hij nam. De melk werd, buiten de flesch, voor 16 cent verkocht, terwijl de wettelijk vcétgestelde prijs slechts 9 ct. bedraagt. Ook in dit geval heeft de politie korte metten gemaakt: De handelaar zal zich vcor een tweede maal wel bedenken. In dc kraag gepakt. Tenslotte heeft de politie nog goed werk verricht door een fietsendief op te spogen. Onlangs werd op Wieringen een karretje weggepikt, dat dezer dagen door de politie op ons eiland werd opgespoord. De nieuwe qigenaar, een niet-Texelaar, bieek met de diefstal niets uit te staan te hebben, doch de man. van wie hij het vehikel had gekocht, wist er meer van. Tegen hem is wegens heling procesver baal opgemaakt. De fietsendief bleek 'n Wieringer te zijn, BILJARTBALLEN GESTOLEN. Dc dief dacht, dat ze van ivoor wAren Een 24-j. los arbeider van Texel moest Dinsdag te Alkmaar terechtstaan we gens diefstal van drie biljartballen. Hij had reeds dikwijls gehoord dat deze din gen 200 waardevol zijn, omdat ze ver vaardigd worden van ivoor. Hij had dit* goed in zijn ooren geknoopt, en toen hij op zekere dag weer in geldverlegenheid verkeerde, had hij uit het café ,,De Lin deboom" te Den Burg op Texel van een op dat oogenblik ongebruikt slaand bil jart de ballen weggenomen Bij ver schillende personen probeerde Hij ze weer te verkoopen, doch tot zijn ontgooche ling bleken de gladde ballen niet van ivoor, doch van gewoon glas te zijn. Doordat de werkman er vrij opzichtig mee te koop had geloopen. kon hij spoe dig worden achterhaald. De officier van justitie eischte tegen de biljartballenliefhebber een boete van 137, de politierechter veroordeelde ver dachte conform. (Alkm. CrM KUNST JOH. ELSENSOHN zal vandaag ter gelegenheid van zijn 25-jarige tooneel- loopbaan worden gehuldigd in de Stads schouwburg. Hij speelt daar de rol van Sar.cho in „Prinses Dulcinea" van Gas ton Baty. (Amsterdam). BINNENLAND lillll EEN NOG GAAF GEWEI werd in de Wieringermeer gevonden van een z.g. leuzenhert, het grootste, dat in oude tijden in Europa voorkwam. TWEE EENPANSMAALTIJDEN wer den Zondag in Bellevue te A'dam ten bate van Winterhulp georganiseerd. Bei de keecen was de zaal uitverkocht. 4000 GULDENS en een groot aantal boterbonnen vormde de buit van inbre- 5 kers in de woning van de melkhande laar H. M., in de Hasebroekstr. te Den Haag

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1