STEUNT Winterhulp NEDERLAND IK DE KENTERING DER TIJDEN. Daarom met Doitsehland tegen liet Bolsjewisme. Nieuwe veroveringen aan liet Oostelijk Front. 54ste Jaargang HOOP Woensdag 19 November 1941 No. 5602 werAdnieuws IN WEINIG WOORDEN Texelsche Berichten Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Purper glanzend wijkt het licht Eer hef vooi-het duister zwicht. Het ommant.elend-nachtelijk duister, Overwint de gouden luister Van het stralend wondei: Zon Levenwekker, levensbron! Gij /lichtbron, nimmer af te sluiten; Uw wond're kracht yalt niet te stuiten Gij keert terug, herneemt uw macht, Herschenkt aan 't al weer moed en kracht. De duisternis en mismoed wijken. Waar licht en hoop 't hart verrijken; Licht en liefde, de nacht verwon! Weet: achter v/olken schijnt de zon. E. Animo Jierist 1941. (uit „Zonnestraal"). HOE LAAT DE ZON. Wo 19 Nov3 op 9,07; onder 17,43 Do. 20 Nov. op 9,09; onder 17,42 Vr. 21 Nov. op 9,10; onder 17,41 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 19 Nov. op 9,16; onder 18,38 Do. 20 Nov. op 10,31; onder 19,30 Vr. 21 Nov. op 11,38; onder 20.30 Nieuwe Maan heden, 19 Nov. 2,04. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 19 Nov. 10,06 en 22,28 Do. 20 Nov. 10,51 en 23,15 Vr. 21 Nov. 11,38 en Spfingtij 19 November. BOOTDIEN&T T.E.S.O. Van Texel: 8,15 en 14,15 Van Deft Helder: 10,30 en 16,30 BUSDIENST TH. REUVERS. Vah De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. .Van Den Burg: 12 en 18 uur. Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Den Burg 12 uur. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags v van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. Uw gift: een band Met vofk en land, Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. VRAGENBUS. GEEF HEM DE BONS. „Kan ik met St. Nicolaas nog vrijers krijgen?" vraagt een lezeres. Antw.: Dat zal wel gaan, mits u de bakker de bons geeft. En liefst wat tijdig. WAJ ER GEBEURDE.... 19 NOVEMBER: 1618 De „Nieuwhoornhet schip van Bontekoe, vliegt in brand en gaat met 119 menschen de lucht in. 1770: f)e beeldhouwer Thorwaldsen te Kopenhagen geboren. 1828: De componist Schubert te Weenen overleden. 20 NOVEMBER: 1894: De radjah van Lombok onder werpt zich. i 1932; In verscheidene plaatsen van ons land wordt een aardbeving waar genomen. 21 NOVEMBER: 1694: Geboortedag van de schrijver, dichter en wijsgeer Voltaire (Pa rijs). 1783: Pilatre de Rozier en Markies d' Arlandes stijgen te Parijs als eer- •ste passagiers met een luchtballon I op. 1852: In Frankrijk wordt het koning schap hersteld. VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags (des morgens). Copie s.v.p. in zenden daags tevoren, vóór 12 uur m. ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) 9 Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. TEXELSCHE COURANT Vorige week heeft Rijksminister Dr. Seyss Inquart te Keulen een groote rede gehouden over het bovengenoemd on derwerp. De botsing op 10 Mei 1940. De rijkscommissaris herinnerde al lereerst aan de heroieke inzet van de militaire botsing op 10 Mei 1940, in de loop waarvan het noodzakelijk was ge bleken, het Belgische en Nederlandsche gebied opder de bescherming van het «Duitsche leger te stellen, aangezien de westelijke mogendheden dit gebied had den uitverkoren voor 'n fïankaanval op het hart van het Roergebied. Wat van groote betcekenis is. Groote beteekenis moet worden ge hecht aan de omstandigheid, dat de re- geeringsbgvoegdheden in het bezette Ne derlandsche gebied evenals in Noorwe gen zijn overgedragen aan een rijkscom missaris, in tegenstelling tot de situatie in andere bezette gebieden, dié de Duit^ sche weermacht onder -fiaar hoede heeft genomen. De rijkscommissaris is recht streeks lasthebber van de Fuehrer, die de belangen van het rijk moet behartigen en bekleed is met de hoogste regeerings- macht ten aanzien van de civiele zaken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Nederland en Noorwegen behooren tot de Germaan sche volkerenfamilie en daarom is het ook de wensch en de wil van de Fuehrer in deze beide landen in zoo snel mogelijk tempo normale toestanden te herstellen en ze er toe te brengen dat zij krachtda dig, uit eigen gewonnen inzicht, mede werken aan de opbouw van een nieuw Europa. Economische aanpassing. Wat het openbare leven in Nederland in de huidige tijd betreft, kan'worden gezegd, dat rust en orde verzekerd zijn. De handhaving daarvan is echter slechts een onderdeel van de taak van de rijks commissaris. Een even groote beteeke nis komt toe aan de economische aan passing van Nederland aan Midden-Eu ropa. In het bestek van deze economi sche aanpassing zijn speciaal de douane- grens en de deviezengrens tusschen Duitschland en Nederland opgeheven. Indien het gelukt, aldus de rijkscom missaris, deNederlanders voor de ge dachte van het nieuwe Europa te win nen, zouden wij niet alleen negen milli- oen waardevolle medewerkers aan onze zijde hebben,, maar ook een der beslis sende geo-politieke stellingen van het vasteland betrekken in het groote Euro- peesche gebied. Samen met het 'Duitsche volk. Het is de ernstige wil van de Fuehrer de Nederlanders als gelijkgerechtigde kameraden in het Germaansche gebied op te nemen. Bij de mannen, die thans de verantwoordelijkheid in Nederland dragen, treedt steeds meer het streven aan de dag in de toekomst samen met 't Duitsche volk op te trekken, een ge- meenschappelij ke vertegenwoordiging van alle belangen #iaar buiten te vor men, maar daarenboven ook zoo nöödig door een gemeenschappelijk bloedoffer het gemeenschappelijke bestaan te be veiligend Veel Nederlanders, die de toe komst met heldere blik beschouwen, zien in de Fuehrer van het Duitsche volk de groote persoonlijkheid, die het - lot van Europa en vooral van de Germaan sche volken beheerscht en vormt. Was Jiet bolsjewisme er in geslaagd Duitschland geheel te veroveren, het geen bijna was gelukt in de jaren nh het vernederend verdrag van Versailles, dan was reeds in 1937 de weg gebaand voor- het Russische doel: „Wereldrevolutie". We danken het Hitier en hem alleen, dat niet reeds toen Europa werd her schapen in een poel van bolsjewistische ellende. Thans, na jaren van systematische voorbereiding en intensieve bewapening stond Rusland, gebruik makende van de door Engeland ontketende Europeesche oorlog, met geheel andere middelen we derom gereed om zijn nooit prijs gege ven doel- te verwezenlijken. Niettegenstaande de reeds gebrachte offers was Duitschland wederom bereid zich in te zetten om Europa, ja, de ge- heele wereld, dit lot te besparen. Duitschland dat in de jaren van ver nedering niets is bespaard, heeft, hoe groot ook het leed en de ellende dat men het zoo laaghar|jg heeft berokkend, is geweest, begrepen en erkend, dat deze loutering door de Voorzienigheid is ge wild teneinde het weder groot en sterk en door beproeving voor de leidersrol waardig te maken, welke het onder de eminente leiding van zijn Fuehrer Adolf Hitler heeft weten te vervullen in de op bouwende taak in volksche zin van een nieuw Europa. In dit nieuwe Europa kan ons vader land als iblfStandige natie een belang rijke plaats innemen, mits het tot vol- ledigeTsamenwerking bereid is. Een rus tig, eensgezind Europa, waarin elke eer lijke werker bestaanszekerheid en onze jeugd weder een toekomst heeft, kan al leen weder opgebouwd worden wanneer eerst het bolsjewisme voorgoed vernie tigd is. Het machtige, door beproeving ^terk geworden Duitschland is de door God gewilde bevrijder van het duivel- sche bolsjewisme en de leider en bescher mer van het nieuwe, op nationa^l-socia- le rechtvaardigheid gebaseerde Europa. Daarom strijdt elke oprechte vaderlan der, hetzij in het oorlogs-, dan wel in 't thuisfront met Duitschland mede tegen het bolsjewisme H. A. J. I. De Zee van Asof is een binnenzee ge- geworden, nu Kertsj in Duitschè handen is gevallen. Twee 'derden van de kust hebben de bolsjewieken daar al prijs moeten geven en nu ook de Straat van Kertsj volledig door het Duitsche vuur wordt beheersclft, zullen zij zich wel geen illusie over het behoud van dit ge-, bied meer maken De val van Sebastopol ligt in het verschiet. Wel hebben de communistische leiders getracht door verwisseling van het commando op de Krim waar Adm Koesjetsof nu op perbevelhebber is* de krijgskans in hun voordeel te doen keeren, ook in dit geval hebben zij misgerekend. Reeds ligt het voorterrein van de Kaukasus binnen hef gebied, dat door de Duitsche vliegers bjj herhaling wordt bestookt. In de noord-sector werd ook succes geboekt. Daar werd het belangrijke spoorwegknooppunt Tickwin door de Finnen bezet. Een groot verlies voor de bolsjewieken. Aan de Finsche Golf heb ben Stalins benden nog maar weinig te vertellen, ook al doordat met de dag het ijs hun bewegingen meer belemmert en ook de honderden mijnen daar hun leven bedreigen. Vergeefs deden Engeland en de V. S. een beroep op Finland om de strijd te willen staken. Finland gaf een zeer be slist antwoord; het denkt er niet aan, zijn Duitsche bondgenoot in de steek te laten. Intusschen is wel duidelijk, wat Engeland en de V.S. met hun voorstel beoogden. De druk op Leningrad en Moermansk zou aanmerkelijk minder worden, wanneer de Finnen de strijd op gaven. Zij zullen echter hun zin niet krijgen. Van dag tot dag wordt de po sitie van Leningrad moeilijker, terwijl ook de hoofdstad zware besproevingen moet doorstaan. Dagelijks staan de stad en de spoorwegen, waarover Moskou nog kan beschikken, aan een hagel van bommen en granaten bloot. De toe voer van manschappen, materiaal en le vensmiddelen wordt „daardoor in hooge mate belemmerd. De Weersomstandighe den maken het de Duitsche strijdkrach ten en de^met hen verbonden troepen met 'gemakkelijk. Foto's, welke ons van het front bereiken, laten zien, hoe het daar wintert. Maar des te opmerkelijker zijn de successen, welke zij daar bevech ten. In een strijd van man tegen man werden in de centrale sectcor opnieuw 58 kazematten genomen, wat de positie van de bolsjewistische horden weer aanmerkelijk heeft verzwakt. Nieuwe eenheden werden door Stalin in de strijd geworpen; hij haalde ze uit Iran, dat, zcoals bekend is, voor een deel door Sovjet-troepen werden bezet. M^ar ook dit heeft niets in het voordeel van Mos kou kunnen uitwerken. Het is zooals de Turksche minister van blntenlandsche zaken onlangs opmerkte: '„Het weèr- standsvermogen van de bolsjewieken heeft gevoeligë klappen gekregen". Die slagen komen zij wel niet meer te boven. AUSTRALIË. Australië verbiedt niet-bewapende koopvaardijschepen uit te varen. CHINA. Tsjang-kai-Sjek vraagt van de V.S. en Engeland jagers en bommenwerpers. FINLAND. Het Finsche vrachtschip Anneberg is door de Britten opgebracht. IJSLAND Op IJsland werd een operatiebasis voor de Amerikaansche vloot ingericht. FRANKRIJK Te Oran zijn 4 jonge Franschen wegens hoogverraad doodgeschoten. SLOWAKIJE. Beschermende vriendschap. Zoo noemde de Slowaaksche premier dr. Tu- ka de verhouding tusschen Duitschland en Slowakije. GRIEKENLAND. De tweede zending levensmiddelen van het Intern. Roode Kruis is in Grie kenland aangekomen. Ze worden koste loos aan de bevolking verstrekt. H. FREDERIKS Plaatsverv. Inspect. Veeartsenijk. Dienst. In ons blad van 8 Nov. namen we een bericht op van de heer H. Koens, dierenarts alhier, waarin werd meege deeld, dat 'onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Frederiks, thans te Amsterdam, tot plaatsvervanger van de Inspecteur van de Veeartsenijkuncüge Dienst werd benoemd en dat de heer Frederiks als zoodanig de plaatselijke dierenartsen waarschijnlijk zou komen controleeren. Thans vernemen we van de zij (te van de Inspecteur, de heer C. Tenhaeff, „dat er geen sprake van is, dat de heer Fre deriks de plaatselijke dierenartsen komt controleeren, aangezien, zooals in vee- artsenijkundige kringen algemeen be kend is, deze taak niet tot 'de werkzaam heden van de plaatsvervangende In specteurs van (te Veeartsenijkundige Dienst behoort en aan dezen ook niet wordt opgedragen". GRASLAND SCHEUREN. Er wordt aan herinnerd, dat alleen zij voor de premie in aanmerking komen, die vóór 22 Nov. van vrijwillig scheuren opgaaf deden (doen) aan de Rijksland- bouwconsulent. In verband hiermee wordt aangeraden met spoed te schrij ven op advertenties „Scheurplicht" in dit nummer. Op de gemeente-secretarie is een inschrijfformulier kosteloos te be komen. DE LASTER bewijst ons altijd eenige dienst, daar hij ons waarschuwt, hem niet te verdienen. (De Gitardin). PAST ER GOED OP! Wie slordig op zijn bonnen is, staat met een been in de gevange nis. Evenzoo staat degene er voor, die bonnen verkwanselt. VERGADERING van stemgerechtigde ingelanden van het Hoornder-Nieuwland en De Kuil, op Donderdag 13 November 1941. (Slot van het verslag van Zaterdag). Verwacht wordt dat de polderlas- ten niet veel hooger zullen moeten zijn. Waar bij de geschetste bemaling het peil in de polder te allen tijde kan wor den beheerscht, stelt voörz. voor, over te gaan tot electrische bemaling. Enkele aanwezigen noemen het nog een bezwaar, dat toch niet gemalen kan worden, als het buitenwater te hoog is. De voorz. onderschrijft dit bezwaar, dat trouwens voor iedere polder geldt, die op een groote boezem zijn water uit slaat. In het onderhavige geval zal in sa menwerking met^P.H. Polder een ver zoek gericht warden tot het waterschap „de 30 Gem. Polders op Texel", gebruik te mogen maken van het z.g. kanaal, voor boezem der eerstgenoemde polders. Verwacht wordt, dat zoo al niet direct, dan toch in de toekomst er wel kans zal bestaan, dat dit verzoek kan worden in gewilligd. Op de vraag, of een der aanwezigen tegen het voorstél van de voorz. is, ver klaren allen zich voor, zoodat hiermede besloten is clectrisch te bemalen. Thans stelt de voorz. voor, de be staande schuld ad f 1390 geheel af te lossen, met de bedoeling, van deze oude schuld en het nieuw te leenen bedrag, één leening te maken. Ook hiermede gaat de vergadering accoord. Verder stelt hij voor, over te gaan^tot het sluiten van een leening, groot hoog stens 7500 gulden, tegen een rente van ten hoogste 4, pet., met dien verstande, dal de hoofdsom zal worden afgelost in 25 jaar, of zooveel korter, als de Com missaris in N.-Holland zal aanbevelen. Rente en aflossing zullen worden "opge bracht uit de gewone inkomsten van de polder. Eventueele vluggere a'flossing wordt voorbehouden Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorz. deelt mede, dat het de be doeling is nog hedenavond een en ander met de TEM te bespreken, teneinde zoo veel mogelijk spoed achter de zaak te zetten, en aan enkele der gestelde voor waarden nog iets te veranderen, zoo mo gelijk -in het voordeel van de polder. Over Ruilverkaveling. Hierna zegt de voorz., nog te willen spreken over een onderwerp, dat wel is waar niet op de agenda staat, maar toch de volle belangstelling dient te hebben van iedere boer, n.l. de ruilverkaveling. Het is allen bekend, da't deze zaak se dert geruime tijd, de aandacht heeft ge had van Ged. Staten,#die dan ook eén Ruilvërkavelingsdienst hebben ingesteld welke hier en daar reeds nuttig werk verricht. Het*is dus te voorzien, dat in een niet OVER POSTZEGELS. KINDERZEGELS zullen van 1 Dee. 5 Jan. verkrijgbaar zijn en wel in vijf waarden. Ze zullen het portret van Ti- lus, de zoon van Rembrandt vertoonen. De extra opbrengst komt ten goede aan het bescherming en hulpbehoevende kind. GIFTEN VVITTE KRUIS. P L„ Den Burg f 2 50. J. K, Hoogte f 2.50. G.D.A. OP TEXEL. Mej. A. Bakker uit Hindcloopen benoemd. Ds. Gorter meldt ons het volgende; Toen in Sept. van dit jaar de Gemeen schap van Dienende Arbeidsters haar ar beid ging staken in de Doopsgezinde Broederschap en Texel verstoken bleef van het zoo zegenrijke werk, dat vele_ Dienende Arbeidsters hier in de loop der jaren verrichtten, besloot de kerkeraad van de Doopsgez. Gemeente Burg, Waal en Oosterend met spoed het besluit der gehouden ledenvergaderingen, om aan de Gemeente een vaste vrouwelijke hulp te verbinden, uit te voeren. Een kerke-" raadscommissie nam de voorbereiding op zich. En het resultaat is geweest, dat de kerkeraad op 15 November uit 9 sollici tanten benoemde mej. A. Bakker, uit Hindeloopon. Op 1 Dec. zal mej. Bakker met haar arbeid beginnen, welke be staan zal uit huishoudelijke hulp en lichte verpleging. In de godsdienstoefe ning van 7 Dec. zal zij uitgezonden wor den in de Gemeente. Mej. Bakker was de laatste twee jaren als Dienende Ar beidster werkzaam. En zoo zal zij trach ten haar arbeid op ons eiland voort te zetten. Allereerst in Doopsgezinde ge zinnen, maar ook, indien zij vrij is, en er geen eigen aanvragen zijn, in andere ge zinnen, van welk kerkgenootschap dan ook. inlichtingen worden gaarne ver strekt door Ds. Gorter, Tel. 84, Den Burg, Ds. J. Knot, Telefoon 162, Den Burg, en ^jiej. A. G. Langeveld, Molen straat, Den Burg. Aanvragen om hulp moeten gericht worden tot een der bei-v de predikanten. te verre toekomst cleze Dienst zich ook met Texel zal gaan bemoeien en dat te eeniger tijd door de overheid ook Jiier 't ruilen van land zal worden opgedrongen. Hieïbij zal het dan de vraag zijn, of de zaken dan tot stand zullen komen óp een wijze, waarbij alle partijen 't mees te voordeel hebben Indien de belangen der verschillende partijen, met een open oog voor beider voordeel en breede kijk op het alge meen belang (economische bedrijfsvoe ring) door de boeren onderling worden geregeld, zullen eventueel tot stand te- komen ruilingen door de plaatselijke be kendheid der onderhandelaars, de mees te kans hebben aan te passen aan beider geheele bedrijven. Nu is onze pólder wel klein, doch dat neemt niet weg, dat verschillende lan derijen voor onderlinge ruil in aanmer king komen. Dit zou lot gevolg kunnen hebben, dat bedrijven, geheel of ge deeltelijk beter en zuiniger te beheeren zijn. Op de vraag, hoe de vergadering te genover dit onderwerp staat, geven ver scheidene te kennen, dat het wel mooi is, doch zeer moeilijk uit te voeren en wellicht nooit bereikbaar. De voorz. geeft toe, dat bij ter hand neming vSh deze zaak gestuit zal wor den op groote moeilijkheden, doch dit maakt de zaak aantrekkelijker voor hen, ^die van de gedachte uitgaan, dat de moeilijkheden er zijn om te worden overwonnen. Als men er niet mede be gint, zal er zeker in dit opzicht niets ge beuren met betrekking tot een maatre gel, die in aller belang is. Hij raadt daarom aan, deze zaak aan te vatten Spr. zou het wel nuttig vinden, als een commissie van een, en ander ernstig studie maakte. Het spreekt vanzelf, dat zulk een commissie alleen de vraag voor gelegd zal worden: „Hoe zou er kunnen worden geruild, met het gevolg, dat bei de belanghebbenden er beter van wor den". Indien zulk een comm. kan slagen een ruilplarr samen te stellen, zou dit in een vergadering van belanghebbenden kun- nen worden behandeld. In verband hiermede vraagt spr. de heeren J. Bctimkes, S. Lap Kz. en M. J. Kikkert, of ze deze commissie willen vormen. Alhoewel schoorvoetend en twijfelend aan de goede uitslag, verklaren deze heeren, dat ze aan deze zaak hun aan dacht zullen wijden, waarop de voorz. de wensch uitspreekt, binnen bekwamen tijd een verzoek te ontvangen voor de leiding van een vergadering met als punt van de agenda: Ruilverkaveling. Nog wordt de legger van de polder, zooals die gedurende een maand voor de ingelanden ter inzage heeft gelegen, vastgesteld. Daar de polder De Kuil groot belang heeft bij de bemaling van het Hoornder- Nieuwland, waren bestuur en ingelan den van De Kuil ook uitgenoodigd, deze bijeenkomst bij te wonen.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1