TEXELSCHE COURANT OPROEP. 54ste Jaargang Woensdag 26 November 1941 No. 5604 Texelsche Berichten Texel krijgt een teekenschool Ds. J. F. TINH0LT Nederlanders willen niet vechten voor Engeland. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Afdeeling gesticht van de Vcr- eeniging tot Bevordering van 't Vakonderwijs in West-Fries land. Dank zij bemoeiingen van het bestuur der Vereen, tot Bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland zal onze gemeente hinnenkort een teekenschool met een staf van leeraren rijk zijn! Onze lezers herinneren zich nog wel de adver tentie, waarin leerlingen voor de te slachten school werden opgeroepen. Wel nu, deze oprqep heeft een behoorlijk re sultaat opgeleverd. Niet minder dan 30 jongelui hebben zich aangemeld. Dit heeft het bestuur van gemelde vereeni- ging aangemoedigd en in de Maandag 1.1. in De Lindeboom gehouden bespre kingen werden, nadat veel 'voorberei dend werk was verricht, onder leiding van de Directeur, architect Saai (Alk maar), spijkers met koppen geslagen. Besloten werd de lessen een aanvang te doen nemen in de week van 8-14 De cember. Er zal onderricht worden gege ven in teekenen voor alle 'vakken; niet alleen in vakteekenen, maar ook in handteekenen. Verder vermeldt 't leer plan algemeen vormend onderwijs; hier bij richt de leeraar zich wat het han delsgedeelte betreft geheel op de ei- schen, door de Vestigingswet gesteld; behalve dat boekhoudlessen worden ge geven, worden de leerlingen ook met de hoofdzaken der wiskunde vertrouwd ge maakt. Als directeur-leeraar is aan de school verbonden de heer J. Tiessen, directeur van Gem.-W. Hij zal met de heer J.Veld- stra, gem.-opzichter, vakteekenen onder wijzen aan timmerlieden en metselaars De heer G.Plantinga (chef-machinist NV TEM) zal metaalbewerkers teekenles ge ven; de heer B. T. Zondervan zal onder richt geven in handteekenen en projec- HOE LAAT DE ZON. Wo 26 Nov. op 9,19; onder 17,35 Do. 27 Nov. op 9,20; onder 17,34 Vr 28 Nov. op 9,21; onder 17,33 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wc 26 Nov. op 14,50; onder 1,07 Do, 27 Nov. op 15,13; onder 2,16 Vr. 28 Nov. op 15,36; onder 3,22 Volle Maan 3 Dec.: 22.51. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 26 Nov. 2,38 en 16,10 Do, 27 Nov. 4,46 en 17,24 Vr. 28 Nov. 6,02 en 18,38 VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags (des morgens). Copie s.v.p. in zenden daags tevoren, vóór 12 uur m. ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. MUSSERT SPRAK. De leider der NSB, Ir. A. A. Mussert, heeft vorige week in het Concertgebouw een toespraak gehouden. Aan zijn betoog is het 'volgende ontleend: Wij zullen, aldus spr., een zware win ter tegemoet gaan. Daarnaast is er de haat tusschen menschen, die deze tijd nog somberder maakt. Wij leven in een bezet gebied, zijn geen baas in eigen huis en voelen ons gedeprimeerd. De oorlog is de oorzaak van al deze moeilijkheden, hoewel men er goed aan meent te doen het nat.-soc. de schuld te geven. De oorlog is echter niet door het nat.-soc. of door Duitschland uitgebro ken, doch alleen door de onwil van de tegenstanders van Duitschland en het natfsoc. Uitvoerig ging Mussert vervol gens in op de oorzaken en het verloop van de oorlog. „Achter al deze oorlogs- stokenjen en vernietigingspogingen", al dus spr., o.m. „stonden het Jodendom, 't kapitalistendom en het communisme. De auivelsche drie-eenheid: Churchill-Roo- sevelt-Stalin had slechts één doel: de wereld te verdeelen. Wat kan Engeland het. schelen, wat er met ons, wat er met Frankrijk of Duitschland gebeurt. Heel. Europa kan in puin vallen, als Engeland maar leven kan". „Achter Churchill en Roosevelt staan de vrijmetselarij en het Jodendom, dat twee wereldoorlogen en vijf revoluties in de laatste tientallen jaren op zijn ge weten heeft. Het Jodendom is altijd een gevaar geweest." „Hitier is tenslotte gezonden om de christenvolkeren te redden van de sla vernij. Hij durfde de strijd, die de Joden inzetten, wetende, dat zij op Amerika en Rusland konden rekenen, aan. Hij zal Europa vrij en onafhankelijk maken, tivisch schetsen; de heer Steenhuis, hoofd ULO-school, zag zich belast met 't geven van algemeen vormend onder wijs. Voorloopig worden de lessen gegeveq in de ULO, welk gebouw door de ge meente voor dit doel werd afgestaan. De cursus duurt vijf jaar en omvat als regel 260 lesuren per winter. Tengevol ge van de verplichte verduistering zal deze winter slechts een beperkt program kunnen worden afgewerkt. Naast "deze teekenschool staat de op leiding van leerlingen in de werkplaats en, voor leerlingen, die een ambachts school bezochten, voortgezet vakonder wijs. Na afloop van de cursus kunnen de leerlingen zich door het afleggen van een examen in het bezit stellen van een diploma. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. J. van Wessem, voorz.; J. J. van der Vlies, secr.; D. G. Toolens, pen- nmgm.; P. A. de Rode, vice-voorz.; J. Tiessén, Den Burg; J. H. Slaman, Oude- schild; R. IJska, De Waal; J. Drijver, Gcsterend; H. Daalder, De Cocksdorp; L. Igesz, De Koog; P. Boon, Den Hoorn. Men kan tegen betaling van een gulden per jaar als lid tot de afdeeling toetre den. De afdeeling zal werken volgens de bepalingen van de Nijverheidsonderwijs wet, waarbij, zooals de lezer weet, ook het leerlingenstelsel is geregeld. Gaarne besluiten we met een woord van waardeering voor de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, welke nu al 33 jaar werkzaam is, aanvankelijk alleen ten plattelande, maar weldra ook in Alk maar, Enkhuizen, Hoorn en Castricum. De Vereen, heeft reeds 12 teekenscholen met ongeveer 275 leerlingen; aan het onderwijs in de werkplaats nemen on geveer 110-120 cursisten deel. Het verheugt ons bijzonder, dat ook in onze gemeente een afdeeling van deze Vereeniging werd gesticht. Dat zij moge groeien en bloeien en dat haar arbeid rijke vruchten moge afwerpen, wen- schen we de oprichters gaarne toe. WAT ER GEBEURDE. 26 NOVEMBER: 1836: De uitvinder van de mac-adam- wegen, Mac Adam, te Moffat over leden. 1840: Hugo Verriest, pripster-dichter, te Deerlijk, West-Vlaanderen, gebo ren. 1873: De componist Dirk Schaefer te Rotterdam geboren. 27 NOVEMBER; 1095: Paus Urbanus roept op het Con cilie van Clermont de kruistoch tenbeweging in het leven. 1701: De sterrenkundige Celsius te Up- sala geboren. (Aan Celsius danken we de thermometersehaal, welke zijn naam draagt). 1812: Napoleon trekt over de Berezina. 1899: De priester-dichter Guido Gezelle te Brugge overleden. 28 NOVEMBER: 1520: Magelhaen komt met zijn schip op de Groote Oceaan, waaraan hij de naam Stille Oceaan geeft. 1851: Priessnitz, de grondlegger van de natuurgeneeswijze welke met koud water werkt, te Graefenberg over leden. 1931: Het eerste brevet sportvliegster uitgereikt op vliegveld Waalhaven. vrii van Joodsche en Engelsche invloed, onafhankelijk van andere werelddeelen. Reeds heeft Duitschland het bolsjewis tisch gevaar de kop ingedrukt. Ook wij hebben in dit verschrikkelijk gevaar ver keerd. Want bij Winterswijk zouden de communisten geen halt hebben gehou den. Ook onze kerken zouden zijn ver- tianden onze priesters vermoord. Doch Jiitler heeft ons gered. En wanneer pastoors en dominees dit zouden willen begrijpen en erkennen, zouden zij God op hun knieën danken voor de redding, die Hitier ons heeft gebracht en dan zou den zij hun houding tegenover Duitsch land herzien". Met trots wees Mussert op het offer, dat tal van Nederlandsche jongens bren gen aan het Oostfront, waar zij naast hun Duitsche kameraden vallen. De oorlog, zoo zei spr., zal' in drie phases beëindigd worden: Europa wordt veilig gesteld; dat is reeds geschied. Eu ropa wordt gevoed; dat gaat thans ge schieden. En dan wordt Europa gevormd met Rusland als onze groote kolonie. We zullen de bond der germaansche staten zien vormen, gebaseerd op ons ras,- op onze gezamenlijke overtuiging en op onze eigen economische ordening. Er zal 'n germaansche weermacht komen, die ons zal behoeden en onze vrijheid za) waarborgen. Onze vrijheid is door de wil van de Fuehrer en door het werken van de NSB "gewaarborgd in het nieuwe Europa, zoo als de rijkscommissaris heeft medege deeld. Spr. besloot met te zeggen, dat in een coiporatieve ordening en met geweste lijke invloedsferen de NSB voor en ten behoeve van het volk zal regeeren. (Alkm. Crt.) Veertigjarig ambtsjubileum herdacht. „Gij hebt veel over de Bijbel ge- sproken op deze dag", aldus Ds. F. Visser, die Ds. Tinholt namens de Ring Texel der N. H. predikanten hartelijk toesprak, „maar U wijdde weinig woorden aan uzelf". Toen wij medio November met een artikeltje kwamen naar aanleiding van het veertigjarig ambtsjubileum van Ds. J. F. Tinholt, predikant in de N. H. ge meente te Oudeschild, zullen velen, zoo niet allen, die met vreugde daarvan ken nis namen, hun huisgenooten hebben ge vraagd: „Wisten jullie daar wat van?" Meestal zal het antwoord ontkennend, hebben geluid. En dat is verklaarbaar, en zeker voor degenen, die dominee ken nen; hij houdt er niet van vanwege der gelijke feiten in het middelpunt der be langstelling .te komen. „Maar ja, toen kwamen ze van de krant", zei dominéé in de herdenkingsrede, die hij Zondag middag in de kerk heeft gehouden, „en dan moet je toch wel wat loslaten". Ja, zoo is dominéé. Hij stelt niet graag te leur; integendeel, hij staat een ieder graag met raad en daad ^en dienste. Maar de jubilaris spelen neen, daar voelt hij niet voor. Toen Ds. Tinholt Zondagmiddag de kansel besteeg, waren tal van belang stellende gemeenteleden in de kerk bij een. Voorts merkten we een vijftal col lega's van Ds. Tinholt op: Ds. F. Visser, Den Burg; Ds. W. Wesseldijk, Den Hoorn Ds Van 't Hooft, De Waal - De Koog; Ds A W. Kok, Oosterend, en Ds. J. P. Pa- pineau Salm, De Cocksdorp. Er waren verscheidene bloemstukken, waaumee de ruimte voor de preekstoel was opgevroolijkt; ook- een bouquet van Texels Theologen-Convent. Ds opende de dienst op de gebruikelij ke wijze en verzocht vervolgens te zin gen van Ps. 84 de verzen 1 en 2. Daarop las Ds. uit Matt. 5 de verzen 1-13. Na te zijn voorgegaan in gebed, hield dominee een korte predicatie naar aanleiding van 1 Tess. 5:19, een brief van de Apostel Paulus, waarin hij de gemeente o.a. aan spoort: „Blusch de Geest njet uit". Ds. vermaande Gods geboden te onderhou den en zich telkens weer in het geloof te sterken en te beproeven: Alles wat niet verzorgd wordt gaat verloren. Ononder broken aandacht en toewijding zijn hoogst noodig. Wij kunnen niet allen zulk een groote,, figuur worden als Pau lus, doch elkeen heeft op de'plaats, waar hij staat, zijn taak. Na het zingen van gezang 267 (nieuwe bundel 193), merkte Ds. op, dat het eerst in zijn bedoeling lag, om het jubileum stil voorbij te laten gaan, temeer nu wij in een tijd leven, waarin feestvertoon niet gewenscht is, maar, zoo vervolgde Ds., de man van de krant wist meer. ik wilde niet zoo onvriendelijk zijn hem niet het een en ander te vertellen. Bo vendien, we leven op een eiland, waar w.- meer dan elders op elkaar zijn aan gewezen enmisschien kan onder om standigheden als deze de goede geest bevorderd worden. Zoo heeft mij de be langstelling, die ik thans ondervind, diep getroffen. De blijken van sympathie en medeleven zijn vele; daar blijft een mensch niet" onverschillig onder. Hoewel het besluit van de Synode, om piedikanten van mijn leeftijd door jon gere krachten-te laten vervangen, door Heftige protesten in een verga dering te Pretoria. Lorenzo Marqires, 1 Nov.: Het is bekend, dat de Nederlandsche- „regee ring" te LÖnden in de loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitgevaar digd, waarbij alle daarvoor in aanmer king komende Nederlanders in het bui tenland worden opgeroepen in het Ne derlandsche leger, dat voor Engelschen dienst -in Engeland en Canada wordt uit-, gerust, dienst te nemen. Deze recruteering voldeed niet aan de verwachtingen, welke men daaraan had gesteld en derhalve werden in alle lan den en gebieden, waar zich Nederlan ders bevitiden, vergaderingen gehouden on. te trachten door persoonlijk contact dc-ze recruteering vlotter te doen ver kopen. In tal van stedfen werden tot dat doel comité's in het leven geroepen. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van pro- paganda-vergaderingen gehouden. Naar ons ter oore komt, zijn deze vergaderin gen niet steeds in de smaak van de daar wonende Nederlanders en evenmin in de smaak van de „Nederlandsche regee- ring" te Londen en haar vertegenwoor digers, de Nederlandsche gezanten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze 'Vergaderingen ongezouten critiek ge lucht op de onderworpenheid der Neder landsche regeering te Londen aan de Britsche belangen. Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eenige tijd geleden gehouden vergade ring in het stadhuis van Pretoria ge baard. Er deden zich daarbij zulke hef- het Prov. Kerkbestuur is verworpen, zal ik mijn ambt toch niet zoo lang meer vervullen, aldus spr. Tenslotte stond Ds. nog stil bij het ge meenteleven van Oudeschild. Hij laakte de houding van hen, die om kleinighe den, die niets met het geloofsleven uit te staan hebben, als lid van de kerk bedanken; doch gelukkig zoo vervolg de spr. zijn er ook anderen, die het kerkelijk leven kracht bijzetten. Ds. dankte hen, die medewerkten en vriend schap betuigden, hartelijk. In het bijzon der richtte hij zich tot de ouderlingen en diakenen en tot mej. Boot, die de huis houding waarneemt. Ds. liet aan het slot de verzen 1 en 5 van Ps. 274 zingen: „Laat ons voortgaan, kinderen, want de avorfd is nabij". Een herinnering aan Utrecht, waar het klok kenspel vroeger elk uur een psalm over de stad liet klinken. Toen Ds. in Utrecht studeerde, was het Ps. 274. Dat spel, dat hoog boven de stad golfde, maakte in druk* op de toekomstige predikant, voor al na gedane arbeid, wanneer hij een wandeling maakte en de avond inder daad nabij was. Toespraak van Ds. Van 't Hooft. Ds. Van 't Hooft sprak de jubilaris hierop toe namens de N. H. Classis, waarvan Ds. lid is en niet zoo lang ge leden nog scriba was. Ds. Van 't Hooft wenschte hem hartelijk geluk: U hebt altijd getoond, een man vol vriendelijk heid te zijn. Wij hopen, dat uw huis en hart nog vele jaren voor de gemeente en dó classis mag openstaan. Uw raad en toewijding worden steeds gewaardeerd. Ds. F. Visser spreekt namens de Ring. Ds. F. Visser sprak als voorz. van de nng Texel van Ned. Herv. predikanten eti tevens namens het Texelsche Theolo- genconvent. Ds. vond het jammer, dat Ds. Tinholt slechts drie van de 40 jaar op Texel heeft gepreekt. Wij hebben nog maar kort van uw vriendschap mogen genieten, zeide spr. Wij willen door onze aanwezigheid onze dankbaarheid betoo- r.en, wij, die meerendeels nog aan het begin van onze loopbaan staan. Wij kunnen moeilijk indenken, wat er van daag in u omgaat. Op rustige en sympa thieke wijze hebt u deze dag gewijd. Deze dag moet voor u wel een dag van greote dankbaarheid zijn, want ook gij kent de grootheid en de heerlijkheid van het werk van een dominee. God ge ve u nog veel kracht, troost en groote blijdschap. Gij hebt vandaag weinig over uzelf gesproken maar veel over de bij bel.. Ds. Visser verzocht de gemeente vervolgens haar herder de oude zegen bede toe te zingen: (Ps. 121: De Heer zal u steeds gadeslaan). Ds. Tinholt verzocht hierop de leden van de kerkeraad en de kerkvoogdij 's avonds met hun echtgenooten in de pas torie te komen. Ook de leden van de Zusterkring werden uitgenoodigd, ter- vijl Ds na afloop van de dienst zijn col lega's met hun echtgenooten verzocht, nog eenige tijd met hem gezellig bijeen te blijven. Besloten werd met het zingen van Ps. 27-11. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om Ds. Tinholt geluk te wenschen. Deze dienst moet op allen wel diepe indruk hebben gemaakt en in het bij zonder op dominee zelf, wie ongetwijfeld de grootste verrassing is bereid. De 23ste November zal hij wel nimmer ver geten! J. tige tumulten voor, dat tenslotte de ver gadering voortijdig moest worden ge sleten. Hier geschiedde zelfs het merk waardige feit, dat de voorzitter van de vergadering, de heer Geerling, zijn cri tiek allesbehalve spaarde Zoo betoogde hij onder luide bijval, dat de in de Unie verblijvende Nederlanders er niet aan dachten, het slachtoffer van een door een uitgeweken regeering uitgevaardigd besluit te worden. Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had, zich op te offeren voor belangen, die onmiskenbaar niet in de eerste plaats specifiek Nederlandsche belangen waren. Hij bestempelde het re- ciuteeringsbesluit als een prestige-kwes- t'o tegenover Engeland, waarvoor Ne derlanders, in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld moesten dfferen. „Wat hebben wij daarmee te maken", riep spreker uit. „Plotseling schiet het de Nederlandsche regeering te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belan gen bekommerd, het had er eerder de schijn 'van, dat men blij was ons kwijt te zijn". Nadat de toejuichtingen hierop waren verstomd, het hiïiderde de vergade ring in het geheel niet, dat ook de Ne derlandsche gezant zich onder het ge hoor bevond vervolgde spreker: „Nu werden wij voor de dienstplicht opge roepen, opdat de heeren, die de best be taalde baantjes bekleeden, deze kunnen behouden". Joelend stemde de vergade ring met deze uitlating in. Voorts wees de heer Geerling er op, c'at de uitgeweken regeering niets- van de stemming der in Zuid-Afrika verblij vende Nederlanders weet. Anders zou zij het niet durven wagen, deze Neder landers, die van de Boeren en uit eigen BINNENLAND SIGAREN van 89 ct. werden te Hil versum voor 30 ct. verkocht. De ver- kocper zal een slechte pijp rooken! DE BOERENLEENBANK te Hens broek bestaat 29 Nov. 25 jaar. (Alkm. Crt.) UIEN van acht ct. verkocht de 27-j. 'koopman J. K. te Den Haag voor 95 ct. per kg. Nu zal de politie hem een „uitje" bezorgen. KERSTPAKKETTEN voor het Ned. Ned. Legioen aan het oostfront kunnen rog tot 29 Nov. worden ingezonden. Het gironr. voor het verzorgingsfonds is nog steeds 432100. WAT U TOEKOMT. Let er bij het uitreiken van distribu-., tic-bescheiden altoos op, dat u ontvangt, waarop u recht heeft. Wanneer u niet dadelijk reclameert, heeft u weinig kans, dat u nog geholpen wordt. HONDERD BOEREN NAAR OOSTLAND. In hotel Ter Stege te Oldenzaal is Vrijdag afscheid genomen van de 100 boeren, die naar het door Duitschland bezette gebied in de Sovjet-Unie, rond Minsk, zouden vertrekken. Zij zullen daar als bedrijfsleider optreden. Op groote bedrijven zullen zij voornamelijk suikerbieten, vlas en graan verbouwen, ook voor Nederland. De jongste was 19, de oudste 53 jaar. In zijn toespraak prees de Sonderbeauftragte fuer die Werbung, Von Stechow, hun onderne mingsgeest. De pres-directeur der Ned. Heide Mij., C. Staf, drukte hen op het hart, te toonen goede Nederlanders te zijn. Graf Grothe bracht hulde aan deze pioniers. Voor velen zal het daar hard zijn, aldus spr. Het is daar nu winter. Maar dan de tanden op elkaar. Gij gaat er heen met een grootsch doel voor ocgen, niet alleen voor Duitschland. De Fuehrer heeft bepaald, dat van hetgeen de boeren in Oostland uit de grond ha len, ook Nederland zijn deel zal krijgen. De ouderën hebben de plicht het thuis front te versterken, de jongeren hebben té bewijzen, dat wij Nederlanders inder daad, als het noodig is, te wapen te snellen voor ons vaderland, pal staan voor ons land, strijden voor de toe komst van ons volk. Dat doen onze vrij willigers in de gelederen van ons legioen dat optrekt daar in het Oosten, waar de bolsjewiek vernietigd wordt. Max Blok zijl spreekt, hij vertelt van de nieuwe tijd, hij pleit voor een betër begrip, hij wekt op om daden te stellen tegenover het geleuter van anderen. Landgenooten, luistert naar Max Blok zijl, maar luistert met aandacht. Jonge luisteraars, trekt de consequen ties, doet uw plicht. Het vaderland heeft u noodig, om te beginnen daar in het Oosten. Versterkt ons legioen, schaart u aan de zijde van onze vrijwilligers, meldt li aan bij het vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, 's Graven- hage. ervaring weten, wat zij van Engeland te duchten hebben, op te roepen in een strijd, die alleen om Engelsche belangen gaat. Opnieuw brak uit de vergadering een luide bijval los. Allerwegen werd geroepen, dat Engeland ditmaal maar zelf de kastanjes uit het vuur moest halen; dat het ditmaal maar zijn eigen menschen in de strijd moest sturen. Vergeefs probeerden eenige Nederlan ders, tot wie ook Koch behoorde, de strijd aan Engelands zijde als een recht vaardige zaak voor te stellen. Hij tracht te de goede verpleging der Nederlanders in Engeland, die reeds dienst hadden ge nomen, te schilderen. De vergadering' liet hem echter niet uitspreken. Bij ie der woord groeide het tumult aan. Ten slotte werd de microfoondraad doorge sneden en Koch, die nog op het podium stond, werd daarop hardhandig verwij derd onder het geroep; „Werp hem er uit, hij is geen Nederlander meer. Hij tart onze voorouders van Bloemfontein". Slechts met de grootste moeite geluk te het tenslotte, de Nederlandsche ge zant, die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen.. Hij trachtte do ernst van de toestand, waarin Enge land verkeerde, te schilderen en poogde op het gemoed van de vergadering te werken, door te betoogen, dat alleen de offerbereidheid van alle Nederlanders in staat zou zijn de zelfstandigheid van Ne derland te herstellen. Voorts gaf de ge zant de belofte, dat Nederland na de oorlóg zich beter dan vroeger om de be langen der Zuid-Afrikaanders en de daar wonende Nederlanders zou bekom meren. Doch ook deze officieele verte genwoordiger der uitgeweken Neder landsche regeering spaarde men niet. Hij kon zijn rede niet beëindigen door het telkens oplaaiende tumult. De leiding was tenslotte noodgedwongen verplicht, tot sluiting over te gaan. A.H.B.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1