'/iep"* AKKERTJES mm*» TEXELSCHE COURANT Geniet zoo van Uw boeken THEESURROGAAT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941. Schaften onder het genot van een geurige kop thee! NIEMEIJER S Regeerings Mengvoeders Over de Schapenteelt in Noorwegen. Hoe lezen we boeken best. zoodat ze geheel tot ons doordringen, we ze zoo vólkomen mogelijk in ons opnemen. Er alles uitpuren. En dan vinden we, als eerste eisch, die der volkomen concen tratie. Een lezer moet zich geven, maar mag zich niet verliezen! Hij moet kunnen blijven waarnemen wat hij doet, zich beheerschen, en toch zijn gevoel, passie, stemming laten mee spreken. Wie geheel zich geeft, in volslagen ge bondenheid, aan het verhaal; aan de handeling; of aan w.o'ord, stijl en ryth- miek, en niet genoeg bewustzijn be houdt om zich eenerzijds rekenschap te geven van taal en stijl en karaktertee- kening, of anderzijds van gevoeld- en geestesinhoud, is niet de ware lezer, wie de -lectuur tot meeste profijt wordt. We moeten, andererzijds, ons ook wil len geven. Niet tegenstribbelend, be vooroordeeld, betweterig, nuchter. On willig te erkennen 'schrijvers meester schap. Onwillig ons in te werken in zijn taal, stijl, gevoels- en gedachtesfeer. We moeten ons bewust blijven dat er is een kunst van lezen. Niet alleen van voorlezen. Maar vooral ook van zelf- lezen. Zoo goed als het zien van schil derijen, het genieten van muziek een vermogen is om te cultiveeren, zoo moet men het ook naar zijn vermogen, doen om te lezen. Als lezers moeten we, al kunnen we niet zelf een scheppend gebruik .ervan maken, toch weten hoe schrijvers wer ken, om al lezend het volle genot van hun werk te krijgen. We moeten het mooie en leelijke van wat we onder onze oogen nemen onderscheidend proeven; en het waarom van dat mooi en leqlijk beseffen. Dat nfóoi en leelijk ligt nu vol strekt niet alleen in de inhoud van het werk; niet in de wijze van uitwerking van het gegeven alléén, maar mét dit al les, in de schrijfwijze, de dracht, klank en rythmische waarde der gebruikte taal. u Uit dit alles volgt nu, dat ge boeken, die kunstwerken zijn, niet maar kunt zitten lezen zooals ge een courant door vliegt. Het boek vraagt rust, stilte, toe wijdende aandacht. Wijnproevers slik ken de wijn niet door het keelgat, maar laten hem even op de tong wiegen;-si- garenkenners ziet ge, als hun iets „fijns" geboden wordt, even de oogen sluiten en de rook naar zich toewuiven, om zich geheel aan de proef te geven. Niet anders wil met boeken gedaan zijn. Een boek genieten vraagt veel van u. Ge moet het woordbêgrip, en'de stijl en de beelding en de klank van de schrij ver tot de uwe maken; ^oor dit alles u laten inleiden in. zijn wereld: van denken, gevoelen, verbeelden. Ge moet leeren zien met zijn oogen, hooren, met zijn oorerr. ik wil u niet afschrikken. Ik bedoel niet dat ge zonder begrip van letterkun dige en gewone geschiedenis de romans van Dickens of Scott of van onze nieu were schrijvers*niet lezen of genieten kunt. Maar ik bedoel dat, wat ge ook leest, uw indruk ervan dieper, zuiverder, rijker zal worden, als ge hebt geleerd- tot boeken te gaan, voorbereid als ik aangaf. L. SIMONS Uit „Studies en Lezingen". Neem Savora mee in Uw thermosflesch I Met Savora, de thee-toovenaar, behoeft U niet op een kopje „thee" te kijken. „Thee" van Savora stimu leert de arbeidslust; 6 koppen lekkere thee uit één tablet. Savora heeft slechts de helft van het kwantum suiker en melk noodig, dat bij échte thee wordt-gebruikt I Smaakt tabletten* DE COCKSDORP NED. HERV. GEMEENTE EIERLAND. Bij de Zondag j.L gehouden verkiezing zijn de aftredende leden van het kies college en het college van notabelen der Ned. Herv. herkozen. Het waren Mw. Dalenberg-Van Exel, Mw. de wed. Lap en M. A. van Liere (leden van het kiescollege) en J. Boon Cz., K. Kos en C. Troost Cz. (notabelen). Illlll BINNENLAND IN HAAR HUIS aan de W. de With- slraat te Rotterdam is de 68-j. mw. E. v. d. H., na een val van de trap overleden. BIJ HET VERVOEREN van 'n dorsch- machine is A. K. te Oostwolde daar on- dei geraakt en op slag gedood. ZUURKOOL, een belangrijk volks- voedsel, is door maatregelen van de over heid voor het nieuwe seizoen met 4-8 ct. per kg. in prijs verlaagd. DE BEJAARDE VEEHOUDER J. de Graaff te Egmond aan Zee, die zijn knecht Blomert clandestien een varken liet slachten^en dit voor f440 verkocht, kreeg 8 mnd., Blomert 6 mnd. SPORT Het chemisch en microscopisch laboratorium van Van Ledden-Hulsebosch verklaart na een* onderzoek van Savora-tabletten, dat Savora volkomen onschadelijk voor de gezondheid is.- MIIIII LANDBOUW VEETEELT SCTIAPENSCHURFT. Getracht wordt een badinstalla tie in te richten. Over onderstaand onderwérp hield Prof. Dr. Baudet op 21 Nov. te Schagen een lezing voor de Vereen, van Oudleer lingen der R.W.L.S. te Schagen. De vergadering werd geleid door de heer W. v.d. Oord Cz. te Barsingerhorn en was druk bezocht. Spr. wees er in zijn openingswoord op, dat de schapen- schurft krachtig bestreden moet worden, aangezien er anders gevaar bestaat, dat de voor Noordholland zeer belangrijke schapenfokkerij en, -houderij verloren zou gaan. Na een inleiding van Prof. Dr. Bau- ciel over verschillende schurftsoorten bij mcnschen en dieren, behandelde spr. de woischurft bij schapen. Deze ziekte komt in de Veewet voor onder de besmette lijke veeziekten De ziekte gaat in het algemeen over door contact van dier op dier en wordt veroorzaakt door mijten. Deze mijt graaft gangen in de huid, waarin ook de eieren worden gelegd. De mijten veroorzaken veel jeuk. Mede door de vette wollaag is de schurft moeilijk te bestrijden en verder omdat: le. de ziekte in het beginstadium moeilijk is aan te toonen; 2e. de ziekte een sluipendkarakter heeft; 3e. de behandeling niet gemakkelijk is; 4e. de schapenhouders de ziekte veel al verheimelijken. Als verschijnselen noemde spr. jeuk, uitvallen van vlokken wol en het op- tieden van kale plekken. Het kan weken duren als een besmet schaap bij gezonde dieren heeft geloo- pen, eer laatstgenoemde de ziekte ver- toonen. Bestrijding kan geschieden door: A. wasschingen; B. gas; C. baden. De bestrijding door wasschen kost veeltijd en geeft, omdat de mijten en de eieren in de huid nietxvoldoende zijn te bereiken, niet altijd voldoende succes. De gasbehandeling met zwaveldioxy- de heeft het bezwaar, dat het vrij lang duurt. Er kunnen slechts enkele dieren tegelijk in de cel en deze moeten er bij na 1 uur in blijven'. De concentratie van het gas hangt af van de hoeveelheid wol, die het schaap tijdens de behandeling heeft en varieert van 1015 pet. Een bezwaaris, dat men er niet over al voldoende succes'mee heeft gehad en hel vrij lang duurt, eer een koppel is behandeld. Een methode, die in Duitschlarid veel is toegepast, is het baden der schapen. Hiervoor is noodig een waschvloeistof, bereid uit ongebluschte. kalk en bloem van zwavel. Een moeilijkheid is, dat de vloeistofysteeds regelmatig op een tem peratuur van 38 gr. Celsius-moet wordeVi gehouden. Deze temperatuur is voor 't succes der behandeling noodzakelijk. Wanneer men een behoorlijke installa tie heeft en goed bemand is (plm. 8 per sonen), kan men op deze manier al naar gelang de grootte van de inrichting, 250 800 schapen per dag behandelen. Aangetaste dieren of besmette dieren moeten met 10 dagen opnieuw behan deld worden. De lezing weid dflor lantaarnplaatjes en een film toegelicht. Vervolgens stelde de voorzitter de vraag, hoe wij de bestrijding langs de laatste methode aan de gang kunnen krijgen. De moeilijkheid is om de be schikking te krijgen over de gelden om aan een installatie te komen. Besloten werd het bestuur te machti gen te trachten gelden te verzamelen, terwijl voor het district Schagen een Commissie werd aangewezen, bestaande uit de heeren P. de Boer, S. Grootes, beiden te Schagen en W. v.d. Oord te Barsingerhorn met de dierenarts Hekke- - Hllllllllll VOOR DE VROUW. Illllll- superchic patroon buitengewoon. S v_jT' 5729 Gekleede namiddagjapon. Voor gr. 44 ben. 3,75 matcrêpe van 94 cm. 5730 Jeugdige visitejapon. Voor gr. 42 ben. 2.75 zijden crêpe en 0,75 van 94 cm. 5731 Gekleede japon Voor gr. 42 ben 4,25 zijden crêpe van 94 cm. 5732 Aardige gezelschapsjapon Voor gr. 44 ben 5 m. kunstzijde van 94. 5733. Aardige visitejapon. Voor gr. 46 ben. 3 m. zijde van 94 cm. 5734. Aardige feestjurk. Voor gr. 42 ben 4,75 m. kant van 90 cm en 1,10 zijde van 94 cm. 5735. Moderne avondjapon. Voor gr. 44 ben. 3,25 m. zijde van 94 cnftn 2,75 m. gaze-lamé van 90 cm. 5736 Chique namiddagjapon. Voor gr 44 ben. 4,75 zijde van 94 cm. 5737 Gekleede .namiddagjapom, Voor gr. 44 ben. 3,85 kant en 2,10 m. taft van §0 cm. steeg, .die zal trachten een badinstalla tie aan le schaffen en met de behande ling zal beginnen. Ook in andere districten wil het be stuur gaarne de bestrijding ondersteu nen. Belangstellende organisaties, die de bestrijding in andere districten willen helpen bevorderen, kunnen zich daartoe wenden tot de Secretaris der Vereeni- ging, J. Sijp, Landbouw huis, Kamer 12, Kerkplein 13, Alkmaar. Gefabriceerd in BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. Amsterdam Verkrijgbaar bij: Firma A. LANGEVELD PZ. DEN BURG (Texel), Gravenstraat 7-9. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar» Prijs bij vooruitbetaling i 0.35 voor kinderkleedingvoor mantels en japonnen f0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7Va cent d. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte.Uitgevers A. H. Bruil, Patronenatdeeling, Doetinchem. RECEPTEN BLANKE. UIENSAUS. Hiervoor neemt men zeer ruim uien, bv. A-3 groote uien. Snijd ze zeer fijn en stoofze in een klei ne pan met een halve liter water en de beschikbare boter ?eer zachtjes goed gaar. Bind de saus met wat sago of aardappelmeel en maak ze op smaak af met zout en peper. Desgewenscht met wat azijn. Ook kan men deze uien gaar stoven in melk en er wat geraspte kaas doorroeren. SCHUIMIGE VRUCHTENPUDDING (4 personen). 30 gr. eiwitpoeder, ll/t dL. water, lU L. bessensap, 75 gr. suiker, 5 blaadjes gelatine (waarvan 1 rood blaad je). Los liet eiwitpoeder in "het water op en klop de oplossing stijf. Week in- tusschen de gelatine in ruim water, knijp ze uit en los zê in een scheutje kokend water op, voeg er de suiker en het bessensap aan toe. Laat de suiker onder af en toe roeren van het vuur op lossen, voeg de intusschen afgekoelde vloeistof daarna bij het stijfgeklopte ei wit en laat de pudding geleiachtig wor den. Doe de massa in een met koud wa ter omgespoelde vorm en laat de pud ding geheel koud en stijf worden. Stort hem vervolgens op een schotel en geef er desverkiezende een vanillesaus bij. NUTTIGE WENKEN. LEEREN handschoenen kunt u op knappen met was in de bijpassende kleur. HOE SCHOON? „Hoe grooter lippen, hoe mooier", is de leuze, die door de vrouwen en ook mannen van vele Afrikaansche stam men wordt gehuldigd; o.a. in de Belgi sche Congo. Daar rekt men dus, met be hulp van metalefv plaatjes, de lippen op, tot ze vooruitsteken zoo groot als scho teltjes. Men begon met de onderlip, maar bewerkte vervolgens ook de bo venlip, omwille der symmetrie. Willen de vrouwen drinken, dan moeten ze met de vingers haar bovenlip optillen, om de drank in haar mond te kunnen gieten. Dit is een tceken van alle tijden: Ou derdom verstaat de jeugd niet en de jeugd verstaat de ouderdom niet. Geluk kig zijn er ook op deze regel uitzonde ringen. Getracht wordt de schapensta pel van 0,6 op 3 milliocn stuks te brengen. In Noorwegen zal de ^schapenteelt thans in zooverre bevorderd worden, dat de behoefte aan wol en lamsvleesch uit eigen voorraden gedekt kan worden. Vroeger bezat Noorwegen een naar ver houding groote schapenstapel. Het aan tak schapen, dat in 1865 nog 1,7 milli- oen bedroeg, is omstreeks 1920 gedaald tot 400,000 stuks, terwijl dit aantal tot 1939 weer langzaam gestegen is tot 600 duizend. De jaarlijksche productie van schapenwol van Noorwegen komt thans met 2,6 millioen kg. overeen met een derde deel van de behoefte. Een uitbrei ding van de schapenteelt is. dus in het belang van een doelmatige zelfvoorzie ning vaVi het land. De groote bergwei den van Noorwegen zouden als .zomer weiden voor enkele millioenen schapen voldoende zijn, juist in verband met de cmstandigheid, dat de hooger gelegen weiden door schapen beter afgegraasd kunnen worden dan dit het geval is met ander vee. Voor wintervoeder bezit Noorwegen in loof en mos, boombast, cellulose en» vischafval een reserve, wel ke het mogelijk maken een zeer groote hoeveelheid schapen te laten overwinte ren. De moeilijkheden ten aanzien van de stalruimte zijn niet onoverwinnelijk Ter bevordering van de schapenteelt zijn in de eerste instantie gunstige prij zen vastgesteld voor wol en lamsvleesch, hetgeen de producenten een behoorlijke afname van hun voortbrengselen en een aannemelijke winst in het vooruitzicht •stelt. Dezelfde prijfcen zullen ook voor 1942 gelden, terwijl men tegelijkertijd met de schapenfokkers leeningen af sloot, en subsidies ter beschikking stelde ten behoeve van een georganiseerde schapenteelt, welke gelden tevens kun nen dienen voor het vervoer der scha per. naar de weiden. Aldus hoopt men binnenkort het aantal schapen in Noor wegen te verhoogen tot 2 millioen stuks. Voorts heeft men pogingen in het werk gesteld, de kwaliteit van de wol te ver beteren, daar deze in Noorwegen tot dusver tamelijk grof was. TEXEL-HRC-COMB.: 2-3. (In aansluiting op 't bericht van Woens dag). Om ruim kwart voor 12 brengt H. de baj aan het rollen. Éérst volgt eenig verkennen en zich aanpassen aan het gladde veld en dito bal. Vrij spoedig echter ontwikkelt zich een aardig spel, waarbij dat van H. rustiger en meer be- heerscht is, dat van T is nog wat twij felend. De achterhoeden blijken hun taak goed te begrijpen, de halfs van~~T. zijn verdedigend goed berekend; het plaatsen was nog wat onzuiver, terwijl van de aanval vooral de linkerhelft zeer actief was. De rechtervleugel kreeg te weinig werk om zich geheel vertrouwd t* maken. H. speelde een open spel over beide vleugels. Er werd sportief ge speeld. De leiding was goed. Nadat eenige aanvallen aan weerszij den zijn afgeslagen, komt de bal bij de T-rechtsbuiten; deze geeft door aan de rechtsbinnen, een pasje naar Dick Hui- zxnga en met een mooi schot geeft hij T. dc leiding: Snel volgen eenige aanval len elkaar op. Dan krijgt Dick de bal rij, schuin voor een leeg doel, maar het leer ketst naast. Snel wordt dan 't spel verplaatst. Ben, die al eenige scho ten behoorlijk heeft gekeer'd, moet alle zeilen bijzetten. Uit een nieuwe aanval, door de rechtervleugel van H. geleid, wordt de bal ingeschoten, maar hij springt van de keeper terug, waarna de rechtsbinnen gelijk maakt.. De partijen zijn nu aan elkaar gewaagd en. we zien vooral de linkervleugel veel in actie. Zelfs wordt er flink geschoten, maar meestal juist naast. Ook H. brengt het meest niet verder dan de goed spelende achterhoede, terwijl menigmaal door buitenspel een kans verloren gaat. - De rust komt met 11 H. neemt na de pauze het spel meer in handen en oefent het eerste kwartier een zekere druk op het T-doel uit, waar door eenige corners ontstaan. Bij T is men de kluts waticwijt geraakt. Uit een der hoekschoppen neemt H. de leiding, welke heel spoedig tot 31 wordt opge voerd, als na een matig afgeslagen cor- rei de linksbinnen tusschen tal ^n beenen, doel treft. T. herstelt zich lang zamerhand. Er volgen zeer snelle aan vallen door de linkervleugel. Enkele schoten van Dick en Herman. Uit een hc-og schot denkt de H-keeper rustig te vangen, maar hij laat de bal slippen, waarvan Ab handig profiteert. Hij schiet onhoudbaar in: 3-2. Spoedig volgt een voorzet van de rectsbuiten. Dan krijgt Arie een prachtkans, maar hij mist. Een H-aanval wordt met een hard schot be sloten, waarbij de lat redding brengt. In deze periode werd aan beide kanten goed gespeeld, waarbij de fijne trekjes der gasten telkens opvielen. Stug ver dedigden onze backs. Henk stuwde met Herman en Piet flink op, terwijl onze aanval zijn uiterste best deed, maar de bezoekers speelden rustig en gaven geen of weinig kans meer. Met 3-2 werd door HRC gewonnen, een uitslag, waar ieder mee tevreden mag zijn.» D D. De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nerren. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendig^ pijnlijke gevoel en bestrijden ae infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd .om hun snelle, uitstekende Awerking.Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. j elk "AKKERTJE" staat *t <KER-merk: Uw garantie! legen pijnen, hoofdpijn., "nare dagen"

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5