TEXELSCHE COURANT 1 87600 n pBbi Shrs 54ste Jaargang Woensdag 3 December 1941 No. 5606 l Oorlogswinter. Hij komt, de goeie Sint. Fantasie en Werkelijkheid. Texelsche Berichten Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Er zijn gelukkig nog dagen in het jaar, die licht brengen in het sombere bestaan van velen. Een van die dagen is Sinterklaas, die de gelukkige omstandigheid medebrengt, dat ook de daaraan voorafgaande dag, de surprisedag, een feestelijke oase is in de dorre, woestijn van het leven van alle dag. Sinds eeuwen is Sint Nicolaas de troost en toeverlaat der jeugd en hoe modern en verlicht onze eeuw ook heet te zijn, hoe velen onder ons ook gepoogd hebben ae jeugd nauwkeuriger over de goede Sint in te lichten, het heeft niet mogen zijn. De vrome romantiek yvon het over de heele linie van de starre hersens en Sinterklaas heeft nog niets van zijn re putatie ingeboet. Nog steeds is het de weldoener, de oude brave zachtmoedig- strenge bisschop, die zoete kinderen ge schenken brengt en stoute nauwelijks bestraft. Nog steeds is hij de man, wiens hoogwaardige verschijning kin derharten tot geestdrift brengt en ontel bare gezinnen met een zoete huivering overstroomt. En niet de kinderen alleen zijn gelukkig, ook het hart van menig oudere klopt sneller, als hij de ver wachting ziet glanzen op de kinderge zichten. Neen, Sinterklaas laat zich niet ver dringen. In deze tijd minder dan ooit. Juist nu hebben de menschen meer behoefte aan warmte, aan innigheid, en wie is meer het symbool der innigheid dan de oude bisschop, die van -heel ver komt, over de daken rijdt en lekkers strooit in de groote en kleine huiska mers? Over de daken? Jawel, met zijn paard, zijn ouderwetsche paard, dat zich evenmin laat verdringen als zijn mees ter. Wel mag hij in tegenstelling met TANTE POS SE SKULD. 'n Rijksuniversiteitsstudent Sit skrijve aan oom Frans. Hij's platsak en moet geldjies hè Vir Saterdag se dans. 'n Naskrif voeg hij echter bij; ,,Oom Frans, ek voel so skaam: Om so te bedel, liewe Oom, Beklad 'n mens se naam. Ek het besluit om liewer maar Die geldvra te laat staan, Maar hier die brief was reeds gepos Die sonde reeds gedaan". Tot antwoord krij hij van Oom Frans: ,,Wees maar nie skaam vir mij nie Tante Pos het juist een fout gemaak - Jou brief 't ek nie gekrij nie HOE LAAT DE ZON. Wo 3 Dec. op 9,29; onder 17,30 Do. 4 Dec. op 9,31; onder 17,29 Vr. 5 Dec. op 9,32; onder 17,29 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 3 Dec. op 17,52; onder 8,33 Do. 4 Dec. op 18,31; onder 9,30 Vr. 5 Dec. op 19,16; onder 10,23 Volle Maan 3 Dec.: 22,51. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 3 Dec. 10,04 en 22,21 Do. 4 Dec. 10,36 en 22,52 Vr. 5 Dec. 11,08 en 23,24 Springtij 4 en 18 December. Aan de radiorede, welke Ir. A. A. Mussert, de leider van de NSB, gehou den heeft naar aanleiding van het bezet ten van Suriname door troepen der V.S is het volgende ontleend: Suriname is^ g. bezet om het te be schermen, maar van welke kant dreigde daar dan toch gevaar? Zeker niet van Duitschland. Dat ligt er veel te ver van, af. Het is eenvoudig geroofd en de hee- ren, die Mei 1940 uit ons land naar En geland vluchtten, praten deze roof goed. Zij houden uitverkoop van bezittingen van het Nederlandsche volk. Hiermee be gonnen zij enkele jaren geleden al, toen onze boter voor 40 ct. per kg. van de hand werd gedaan. Tegelijk werden bui- tenlandsche zwendelaars als Barmat en Mannheimer op ons volk losgelaten om het te plunderen. Daarna werd 1000 mil- lioen gld. goud naar Amerika verscheept. Met vol bewustzijn werd ons volk aan de verkeerde kant geplaatst, zoodat VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags (deJT morgens). Copie s.v.p. in zenden daags tevoren, vóór 12 uur m. ADVERTENTIES: 12Vt cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELA ART JES50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. it UJtHl UMHABlL AMircAO-n vroeger, toen hij met de boot reisde, thans met een vliegmachine uit Spanje komen, maar niet zoodra heeft hij onze Nederlandsche bodem betreden, of hij stijgt te paard, samen met zwarte Piet,'- en hij jaagt over de goede daken van onze goede steden en dorpen. Onveran derlijk als zijn baard is zijn paard en even onveranderlijk zijn de eeuwige wetten, die hij hoog houdt, als hij de kinderen toespreekt. Wat zal men hier aan gaan tornen? Waarom zouden we de schoone droom Verstoren, die eenmaal per jaar over de kinderen komt, en op ons zelf afstraalt, zoodat ook wij een maal per jaar kind worden met de kin deren, en het leven schoon weten en de moeite waard geleefd te worden? En daarom, ouders en gij allen die nog een warm plekje in uw hart hebt voor de jeugd, grijpt ook dit jaar, vooral dit jaar, de gelegenheid aan om de jeugd te geven, wat ze noodig heeft: een warm Sinterklaasfeest! Het ka,n al'bitter koud zijn, het is ook reeds December. Maar menigeen kan zich nog behoorlijk kleeden, menig een beschikt nog over behoorlijk schoei sel; velen kunnen zich des middags nog te goed doen aan een voedzame maal tijd en kruipen des avonds lekker onder de wol. Zij hebben weinig reden tot kla gen, al hebben ook zij wel beter dagen gekend. Maar hoeveel menschen zijn er niet, die in zeer behoeftige omstandig heden verkeeren? Zij loopen op kapot te schoenen; zij gaan slecht gekleed, en hebben nauwelijks een wollen de kentje op hun lied. En wat de voedsel- voórziening betreft: zij hebben meer bonnen dan geld. Geen wonder, dat zij tegen de winter opzien met angst en vrees. Daarom is het de plicht van ieder volksgenoot mee te werken om hun nood te lenigen. Uitvluchten verzinnen om zich aan deze plicht te onttrekken, komt niet te pas. De nood is groot en Winterhulp heeft zich tot taak gesteld, die te lenigen, zooveel als maar in haar vermogen ligt Velen hebben reeds hart en beurs gèopend en 'daarmee WHN in staat gesteld om licht te brengen in me nig huisgezin. Maar er is zoo veel geld noodig! Daarom wordt keer op keer en met steeds meer klem een beroep ge daan op uw middadigheid. Geeft wat u kunt missen en liefst wat veel. ^Mede kunt u steun verleenen door actief aan de inzameling deel te nemen. Meldt ix aan als collectant ten Kantore van het Plaatselijk Comité, Raadhuis. toen Duitschland hier moest komen onnoodig duizenden jongens moesten vallen, terwijl de heeren hun koffers pakten en er vandoor gingen. Curagao werd bezet door Engeland, dat het weer verkwanselde aan de V.S. en nu is ook Suriname bezet. Waarom geen bescher ming door Nederlanders? Het Neder landsche legioen in Engeland, zoo ver klaren de heeren in Londen, moet daar blijven „om het moederland te bevrij den". Daverende onzin, gezien hetgeen de Duitsche weermacht in Sovjet-Rus- land klaarspeelt. Aan Brazilië werd ver zocht, aan de grens maatregelen te tref fen. Ook een speculatie op de onwetend heid, want op de grens met Suriname strekt zich een oerwoud uit, waar zelfs geen boschneger door kan komen. Het is eigenlijk dwaas er nog een woord aan te verspillen. De zaak is een voudig zoo, dat de V.S. van de onmacht van de Europeesche staten gebruik ma ken om de Europeesche eigendommen te rooven. Eerst de geweldige olieraffina derijen op Curasao, nu de bauxietmij- nen van Suriname. En het ergste is wel, dat een Nederl. emigrantendom, dat zich regeering noemt, dat alles met drogredenen tracht goed te praten. 'Nu weten we, waarom de heeren Weiter en Steenberghe aftraden. Het werd hun te gortig. Het is niet de eenige roof, waaraan de Angel-Saksers zich schuldig maakten. Dat leert de geschiedenis. In 1704 hebben de vereenigde vloten van Engeland en Nederland Gibraltar veroverd, maar Engeland pikte het in; in 1795 werd Ceylon door de Britten op de Nederlanders veroverd; in 1795 werd Malakka door de gevluch te stadhouder, de latere koning Willem I, voor tijdelijk aan Engeland overgedra gen, maar Engeland hield het; BOERDERIJ-PRIJSVRAAG. Als oplossers van de Boerderij-herfst- prijsvraag ontvingen de heeren Jn. Boo gaard, bij Oosterend, en S Knol Kz., De Cocksdorp, ieder f 10,—. GEEN FIETSPAD. Vele fietsers denken ten onrechte, dat het gedeelte van de weg, waaraan de Nutswoningen .zijn gelegen en dat loopt van de Ulo-school tot de asfaltweg naar Oudeschild, een officieel rijwielpad is. Van bevoegde zijde verzoekt men ons, .ei op te willen wijzen, dat dit pad, hoe wel niet bestraat, tot de hoofdweg be hoort. Wielrijders, die uit Den Burg ko men en het Schildereinde op gaan, die nen derhalve het rechterdeel van de straat te houden. J. KANTONGERECHT DEN HELDER. Vorige week werd de chauffeur N.B bij verstek tot f 8 boete of 8 dagen hech tenis veroordeeld, omdat hij door een onvoorzichtige manoeuvre het verkeer op het Schildereind in gevaar had ge bracht Een dergelijke beschuldiging was in gebracht tegen W. G.} die met een drie- wielde kar, met ëen paard bespannen, op de Postweg in Eierland had gereden. Hij zou niet voldoende ruimte hebben gelaten aan een auto, waardoor, deze in de sloot was geraakt. De schuld van be klaagde kwam geenszins vast te staan, zoodat hij vrij werd gesproken. (Noor derkwartier).' OUDERAVOND O.L. SCHOOL. Over godsdienstonderwijs en bijbelkennis. Causerie met licht beelden van Nol Bin&bergen. Bijna zestig namen telde de presentie lijst Woensdag, toen in de Lagere Land bouwschool met de ouders van de leer lingen der o.l school een ouderavond werd belegd. Na. een kort openingswoord van de heer C.J. de Lugt, voorz. der Oudercom missie, waarin werd meegedeeld, dat Burgemeester Kamp door drukke ambts bezigheden verhinderd was deze avond bij te wonen, las mevr. Vellenga-Lem- persz de notuleh van de vorige avond, welke onder dankzegging aan de vorige secretaresse, mw. Room-Wilkeshuis. werden goedgekeurd a Hierna kreeg de heer C v.d. Kolk het woord. Spr herdacht in'd£ eerste plaats de heer H. Kraai, die zoo velen aan zich heeft verplicht en aan wie we immer met dankbaarheid zullen denken. De heer Van der Kolk gaf de verzekering, zijn beste krachten aan de schoot te zul len wijden en sprak de wensch uit, dat de verhouding tusschen het personeel der school en de ouders steeds door een geest van vertrouwen, van samenwer king en indien fouten worden ge maakt van vergevensgezindheid zou mogen worden gekenmerkt Wat de bibliotheek aangaat, kon wor den meegedeeld, dat de school nu oveq een flink getal boeken kan beschikken, daftk zij vooral de vrijgevigheid der .ouders, die behalve eenige nieuwe boe ken, de som van f 135 voor dat doel bij een hebben gebracht. Sinds 1 April is aan de school een in 1795 werd de Kaapkolonie door de Britten bezet om haar te „beschermen"; de teruggave geschiedde in 1803, maar in 1806 vielen zij er weer binnen; de kolonie viel in Engeische handen en bj£ef geroofd; in 1820 werd Singapore, Nederlandsch bezit, door de Engelschen veroverd; in 1871 werd de goud-kust, W. Midden- Afrika, aan de Engelschen afgestaan; in 1902 werden Transvaal en Oranje- Vrijstaat, nadat 26000 vrouwen en kin deren in concentratiekampen waren om gebracht, bij het Engelsche imperium in gelijfd; in 1939- werd Curasao door de Engel schen bezet; in 1941 werd Siirinatne door de Ame rikanen bezet; Roofpolitiek, door de eeuwen heen. Wij nationaal-socialisten en ik weet in dit geval te spreken namens het heele Nederlandsche volk erkennen de roof van Suriname en Curagao niet en we hebben de verwachting, dat een herboren, eendrachtig en sterk Europa, het Europa dat wordende is, eens onze eisch tot teruggave zal steunen. Meer dan ooit zijn wij gesterkt in de overtui ging, dat de Europeeöthe revolutie van heden de levensnoodzaak is voor alle Europeesche volkeren. Zonder nat.-soci- alisme^was Europa te gronde gegaan, vernietigd door de bolsjewieken en van zijn bezittingen beroofd door het Jood- sche groot-kapitalisme in Londen en New-York. Hitler en Mussolini halen Europa van de rand van de afgrond, en het is onze heilige plicht en roeping daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wij hebben ons vaderland lief en strijden voor de toekomst van ons volk. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN Ji\PAN De Japansche marine-attaché te Londen is door Tokio teruggeroepen FRANKRIJK In Chalons kwam een trein met 1300 uit krijgsgevangenschap ontslagen Fransche militairen aan., TURKIJE. Turkije beperkt zijn scheepvaart wegens gevaar voor torpedeering door Sovjet-duikbooten. JOEGO-SLAVIE. In Z.-Servië is een communistische bende vernietigd. Bij een mislukte aan slag van een communistische bende bij Losnitza zijn 30 van £en gedood. VEREENIGDE- STATEN De V.S. zullen denkelijk de dienst plicht voor de marine invoeren, omdat de vrijwillige aanmelding teleurstelt. BOHEMEN-MORAVIE. Wegens sabotage en hoogverraad zijn te Praag drie postbeambten, een machinist en twee typografen ter dood gebracht. S? ENGELAND. Een Britsche torpedojager van 1690 ton en met 183 koppen, is aan de kust van N.- Afrika tot zinken gebracht. Van 19-25 Dec. verloren de Britten 91 vliegtuigen, de Duitsche luchtmacht verloor er in die tijd in de strijd tegen Engeland 29. vierde leerkracht verbonden. Een dezer dagen is de definitieve benoeming te wachten Met ingang van April a.s. zal aan 7e en 8e klas drie uur per week on derricht worden gegeven in de Duitsche taal. Het gymnastiekonderwijs neemt vrij veel tijd in beslag. Daar-komt bij, dat' Zaterdags en Maandags, om kolen te sparen, geen school wordt gehoüden. Om met het onderwijs niet te zeer op achter te komen, wordt de kinderen huiswerk meegegeven. Spr. deed-een be roep op de ouders om er op toe te wil len zien, dat aan dat werk de jioodige zorg wordt besteed. Tenslotte herhaalde de heerVan der Kplk de waarschuwing, om in het bijzijn van de kinderen toch niet over oorlog en politiek te spreken; zoo licht praten zij oaar dan over op school en dit wordt absoluut niet geduld. Mede wees spr. nog op het gevaar van meerijden op au to's en trailers. We hebben daarvan pas nog een afschrikwekkend 'voorbeeld ge had. Hierna volgde stemming ter voorzie ning in de vacature- A. J. Eelman, die aftrad, maar direct herkiesbaar was. Hij werd met bijna algemeene stemmen herkozen Vervolgens hield de heer C. v.d. Kolk een inleiding over het onderwerp „Gods dienstonderwijs". Spr. zette uiteen op welke gronden het geven van gods dienstonderwijs nuttig en noodzakelijk moet worden geacht. Ieder mensch dient cp zijn minst de grondslagen te kennen, waarop de huidige Chretelijke samen leving is gebouwd. Daar komt bij, dat een zoo groot aantal woorden en uit drukkingen in onze taal aan de Bijbel is ontleend, dat bijbelkennis ook tot goed begrip daarvan onmisbaar moet worden geacht. Al eenige jaren houdt het onderwerp „godsdienstonderwijs" MAASTRICHT IN ROUW. Na vele dagen lange stilte in de lucht zijn Donderdag, mèt de maan, ook de Engelschen weer boven ons land ver schenen, om hun zinlooze vernietiging voort te zetten. Nog is hel leed van Rotterdam niet geheeld, of een dergelijk schokkend voorval speelt zich af boven Maastricht. Als verdwaasden hebben de Britsche piloten hun onmenschelijkheid gebotvierd op de bevolking van deze schoone Zuidelijkste stad van de „bond genoot" Nederland. En opnieuw maken wij ons op, een krachtig protest te doen hooren. Baten zal het wel niet; daarvoor hebben onze „vrienden" aan de overzij de blijkbaar een te harde huid. Of mis schien zal de Engelsche radio straks weer een pijnlijk trekkende pleis ter op de wonde trachten te leggen met uitvluchten en verontschuldigingen, ge lijk ook-vorige malen het geval was. Ten aanzien van deze aanval op Maastricht zal men misschien met het praatje ko men' dat de piloten zich „vergist" heb ben en niet wisten, boven Maastricht te zijn. Maar wij bedanken er voor, het slachtoffer te worden van de slechte aardrijkskundige kennis der Britsche pi loten! Wil men militaire objecten bombar deeren het zij zoo. Sneuvelt hierbij 'n burger ook dat zij zoo. De oorlog is nu eenmaal hard. Maar bombardemen ten op woonwijken m dichtbevolkte groo te steden zullen ten eeuwigen dage de schandvlek op de Britsche luchtmacht blijven. Zooals Zuid-Afrika nog altijd de schandvlek op het Britsche leger is. A.C. ZOOWEL GROOTE ARMOEDE ALS GROOTE RIJKDOM KUNNEN EEN LEVEN VERGALLEN. VIJFTIG K.M. VOOR MOSKOU... In harde moeizame strijd zijn vo rige week de Duitsche troepen tot op 50 K.M. ten N.W. van Moskou opgerukt. De val van de stad* wordt voorbereid Straks zal ook dit bolwerk' van het bolsjewisme vallen en zal we derom een bron van ellende bloot gelegd worden. Verhongerde, gemartelde bur gers zullen onmiddellijk hulp noo dig hebben. Hier is werk te doen voor de ambulances: Laat Nederland ook zijn deel heb ben aan deze menschlievende ar beid. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: ouders, personeel en oudercommissie be zig, maar tot een bevredigende oplossing kwam men niet. Algemeen werd het nut Van dit on derwijs wel ingezien, maar in de prak tijk leverde dit nogal moeilijkheden op. De beide predikanten gaven tijdens de schooluren ieder een uur les aan een groep leerlingen, maar niet op hetzelfde uur, wat de voortgang van het onder wijs op school belemmerde. De leerlin gen, die geen onderricht van een der predikanten ontvingen, bleven versto ken van godsdienstonderwijs en leerden ni^s van de bijbel, wat een aantal ou ders van die kinderen toch ook niet be vredigde. Na rijp beraad'kwam nu de beer Van der Kolk, mede namens -het personeel en de Oudercommissie, met dit voorstel: De ouders worden aangespoord hun leerlingen naar een dt!r, predikanten te doen gaan om godsdienstonderwijs te genieten. (In overleg met Ds.'Gorter en Ds. Visser is dit door beiden op hetzelf de uur gestald). Wie hier niet vobr voe len, kunnen te kennen geveri óf dat zij voor hun kinderen op school godsdienst onderwijs wenschen (te geven door de onderwijzer, die zich hierbij verre houdt van eenig dogma) óf dat zij dit onder wijs niet aan hun kinderen willen laten geven. (Door middel van een invulbiljet kunnen de ouders laten weten, waaraan zij de voorkeur geven). Er volgde op deze inleiding een korte gedachtenwisseling, waarbij o.a. werd voorgesteld, terwille van de uniformi teit, de onderwijzer aan alle kinderen godsdienstonderwijs te laten geven (voor lezen uit een kinderbijbel o.a Maar hiertegen werd aangevoerd, dat de.pre dikanten volgens de wet het recht heb ben de godsdienstige opvoeding van de kinderen onder schooltijd te verzorgen zij zullen zich hun arbeid niet uit han den laten nemen; bovendien: ^de ouders dienen zich uit te spreken. Pas wanneer alle ouders met het geven van het be doelde onderwijs door de onderwijzer in stemmen, kan daar sprake van zijn. Besloten werd door middel van een circulaire met vragen, aan de ouders uit te reiken, de weg te vinden, welke door hen wordt verlangd. In dè pauze werd een beker chocola demelk aangeboden, een verrassing, be reid door zuivelhandel J. Huizinga, Koo gerstraat, waarvoor namens de aanwezi gen door de heer Van der Kolk hartelijk dank werd gebracht. Aan het slot van de avond werd door de heer Nol Binsbergen een causerie met lichtbeelden gehouden, welke allen vervulde van diepe bewondering, niet alleen voor cfe enthousiaste en boeiende wijze, waarop de vlotte spreker van zijn liefde voor de natuur voor de vogel wereld in hetr bijzonder getuigde, maar ook vanwege de juweeltjes van fo tokunst,, welke hij door middel van bfil- lante lichtbeelden ter illustratie bezigde. Zelden zagen we zoo geslaagde vogel opnamen, nimmer maakten wij kennis met kleurenfotografie, zooals de heer Binsber-gen die verstaat. Jammer, dat wegens het gevorderde uur de aange kondigde film in de "doos moest blijven. Maar wat in het vat is, verzuurt niet. We bepalen ons tot deze samenvatting. Op alle dorpen hoopt de heer Binsber gen met zijn vriend Van der Horst, die hem assisteert, zijn causerie te hóuden. Blijft niet thuis, beste lezers, wanneer U straks in de gelegenheid zijt hem te hoo ren en zijn fotokunst te bewonderen. Gij zoudt yeel missen. Het was geen beleefdheidsfrase, die de heer De Lugt in zijn slotwoor bezig de, tóen hij de spreker hartelijk dankte en de wensch uitsprak, dat hij nog vaak zoo'n praatje zou willen houden. Het was een geslaagde avond.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1