Woensdag 10 December 1941 No. 5608 54ste Jaargang Met Duitschland voor een nieuw Europa. De Wonderlijke Kunst. Texelsche Berichten TEXELSCHE COURANT RADIO-CAUSERIE over het werk van Dr. Jac. P. Thijs^é. Vrijdagavond a.s. wordt over Hilv. II een causerie van de heer J. de Nobel' over het werk van Dr. Jac. P. Thijsse onze onvergetelijke vroegere- plaatsge noot uitgezonden. Helaas is deze cau serie alleen te beluisteren door aange slotenen bij radiocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Belangstellenden aan de vaste wal, .die daartoe in de gelegenheid zijn, zullen ze ker niet verzuimen Vrijdag te luisteren, (des avonds tusschen 99,15). Zestig jaren lang streden arbeiders en arbeidsvrouwen in Nederland voor de vernietiging van de macht, die zij te recht fagen als de grootste bedreiging van hun bestaan en hun levensgeluk: 't kapitalisme. Zij voerden als niet-bezittenden een verwoede klassenstrijd, tegen de bezit- tpnden. Zij gaven gehoor aan stemmen van buitenaf die hen vertelden dat alle el- lepde, alle leed en kommer, hen werd aangedaan door menschen van hun ei- gen Volk. Zij hadden hun „partij", hun „vakbeweging". Zij predikten staking en boycot en werden het slachtoffer van uitsluiting. Zij hoopten met de groei van hun aantal een gelijke verbetering van hun levenslot te kunnen verkrijgen. Pas later hebben zij ingezien, dat zij zich vergist hadden. De afgedwongen verbeteringen gingen te niet, in de el lende van werkloosheid en stempellp- kaal. Het kapitali5hie behield zijn macht Het bleef heerschen over de arbeid, het grootste bezit van de arbeider. De be langen van het kapitalisme bléven voor gaan boven die van de arbeider. Maar een nieuwe tijd is aangebroken. Het "nationaal socialisme is gekomen. Het heeft in Duitschland het kapitalis me overwonnen. Het heeft bezitters en niet-bezitters samengesmeed" tot een Volk, dat als één man werkt aan het zelfde, 'gemeenschappelijk doel, en dat in zijn geheel de vruchten van die ar beid plukt. De op wraak zinnende kapitalisten van de internationale beurzen hebben in een nieuwe oorlog, hun nederlaag in Duitschland weer willen goedmaken. Maar opnieuw ondervinden zij de kracht van een eensgezind Volk dat strijdt voor zijn bestaan, voor de vrij heid van zijn arbeid! Duitschland gaf en geeft het voor beeld. Het nafti de bescherming op zich van de Europeesche volkeren tegen het internationale kapitalisme. Er wordt ge streden voor Europa, óók voor Neder land. Daarom staan alle Nederlanders die het einde, de bekroning van de strijd voor de vrijheid van de Nederlandsche arbeid willen zien, op de bres voor Eu ropa. J. de H. PIENTER. Een uitgever, die zijn persoonsbewijs kwam halen, kreeg, zeoals iedereen, de vraag te beantwoorden, welke zijn werk kring was. „.Uitgever", was zijn ant woord, waarna de belangstellende amb tenaar wilde weten, wat hij zooal uitgaf. „Boeken", zei de man. „En wat nog nog meer?" „Ja ook geld."— En toen kwam er het is historisch op het persoonsbewijs te staan; „Be roep: uitgever van boeken en geld". BUITENLAND DE BOM IS GEBARSTEN. Japan in oorlog met Engeland en de Vereen. Staten. De spanning in het Verre Oosten, zoo schreven we Zaterdag, heeft de roode streep bereikt. De bom moet daar wel spoedig barsten. En dit is uitgekomen ook. Sinds Maandagmorgen zes uur is •Japan in oorlog m$t Groot-Brittannië en de Vereen. Staten. Ook Ned.-Indië heeft aan Japan de oorlog verklaard en zoo heeft de oorlog ook dat deel van de we- refd in vuur en vlam gezet. Het ging er al dadelijk heftig aan toe. Dicht onder de Amerikaansche kust bracht een Ja- pansche duikboot een Amerikaansch transportschip tot zinken, terwijl Japan- sche bommenwerpers Pearl Harbour (op de Hawaii-eil.) de militaire insjallaties te Manilla (hoofdstad der Philippijnen) en op het eiland Othoe bestookten. Ja, zelfs gingen Japansche trQepen in N.- Malakka aan land (nu weet Roosevelt ook, waarom Tokio zooveel troepen in Indo-China had) Op de Philippijnen kwamen Japansche parachutisten neer. De geschiedenis neemt in onze tijd een zeer snelle loop. Vrijdag nog werd van wege het Japansche Bureau voor Inlich tingen verklaard, dat de onderhandelin gen met Roosevelt voortgang hadden in de geest van oprechtheid en dat alles werd gedaan, om tot een vreedzame op lossing te komen. Maar al ras moet zijn gebleken, dat met de diplomaten in Washington geen land te bezeilen is. Roosevelt Ngaf bevel tot mobilisatie van de heele weermacht en zond een bood schap aan de Japansche keizer, om hem er van te verwittigen, dat hij met het Antwoord van Tokio op zijn nota niet accoord ging. Daar niettemin Koroesoe en Nomoera tot het uiterste waren gegaan, om met Roosevelt tot overeenstemming te komen, heeft de Japansche overheid het eehige middel gekozen, dat zij in zoo'n geval tot hun beschikking hadden: de gewapende vuist. Voortzetten van de onderhandelingen bleek doelloos. WINTERHULP OP TEXEL. Zij, die bij de a.s. uitreiking van klee ding ^oor Winterhulp in aanmerking willen komen, gelieven zich tot het Bu reau WHN, Raadhuis, te wenden. TWEEDE KERSTDAG wordt ten bate van de verkoop van kinderzegels een luisterwedstrijd voor de microfoon ge bracht, samengesteld door Toon Ram- melts, die dergelijke wedstrijden vaak voor de KRO samenstelde. DERTIEN SINTERKLAZEN OP BEZOEK. Het speelde zich af in Den Haag. (Historisch). In de dagen voor St. Nicolaas plegen de locale bladen vol te sta&n met aan-»- biedingen van Sinterklazen met Zwarte Pieten, te paard, per auto of welk ver voermiddel men ook wenspht, tegen be taling van zooveel per uur. De enorme concurrentie der laatste jaren onder de Sinterklazen; waaraan de vakvereeni- ging van deze navolgers van St. Nicolaas nog geen eind heeft kunnen maken, is oorzaak, dat de prijzen, waarvoor men de goede Sint kan ontbieden, steeds meer omlaag zijn gegaan. Op een Sin terklaasavond is het door die geweldige concurrentie in de Cuypstraat bijna tot een kloppartij gekomen, want op een ge geven moment, zoo tusschen zes en kwart over zes, stonden er voor een ze ker perceel niet minder dan.13 Sin- terklazeiSL te bellen om binneh gelaten te worden, gevolgd door minstens 20 Zwar te Pieten, waarvan de een al zwarter was dan de énder. Wat bleek 't geval te zijn? Een of ahdere grappenmaker had op alle advertenties geschreven uit naam KONING LEOPOLD HERTROUWD. Zondag is in alle kerken van België een schrijven van de Aartsbisschop van Mechelen voorgelezen, waarin werd mee gedeeld, dat de Belgische koning, Leo pold III, op 11 Sept. 1.1. In het huwelijk is getreden met mej. Marie Lilian B a e 1 s, ëofi dochter van oud-minister H. Baels, te West-Vlaanderen. Het hu welijk werd door de aartsbisschop inge zegend in de kapel van het kasteel te Laeken. Meegedeeld werd, dat dit huwe lijk alleen het privaat- en familieleven van de koning aanbelangt en op poli- tiek-rechtelijk gebied geen uitwerking zal hebbena De koninklijke echtgenoote doet afstand van de titel en van de rang van koningin, voorwaarden, die zij zelf aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal de titel voeren van Prinses van Réthy. Kin deren, die eventueel uit dit huwelijk ge boren worden, zullen geen erfrecht heb ben op de kroon. Enkele data uit het leven van Koning Leopold in- 1901, 3 Nov. Geboortedag. 1926, 4. Nov. Te Stockholm in het hu welijk getreden met Prinses As- trid van Zweden. 1927, 11 Oct. Prinses Josephine Char lotte geboren. 1930, 7 Sept. Prins Boudewijn geboren. 1934, 6 Juni Prms Albert geboren. 1934, 23 Febr. Troonsbestijging na het doodelijk ongeval, zijn vader 17 Febr. 1934 bij het beklimmen van een rots bij Namen overkomen. 1935, 29 Aug. Auto-ongeval in Zwitser land bij het Vierwoudsteden- meer. Koningin Astrid om het le ven gekomen. De koning, die de auto bestuurde, licht gewond. 1940, 28 Mei De koning geeft als opper bevelhebber van het Belgische le ger bevel de strijd tegen deDuit- sche weermacht te staken om verder nutteloos bloedvergieten te voorkomen. van een bewoner uit de Cuypstraat, om zich te zijnen huize op Sinterklaasavond te vervoegen^ zoo omstreeks zes uur. De bewoner, die van niets wist, keek vreemd op, toen hij op het bellen naar buiten kijkend, een volksoploop ont waarde van Sinterklazen en Zwarte Pie ten. De man dacht eerst aan gezichtsbe drog, doch toen al die Sinterklazen al lesbehalve goedhartig, zooals de goede Sint pleegt te- zijn, hem met "nota's voor de neus kwamen voor gemaakte onkos ten, moest hij wel aannemen, dat hij waakte. Te meer daar de Zwarte Pieten dreigende bewegingen maakten met hun leege zakken, om hem daarin te stoppen. Toen hem de briefkaarten werden ge toond, waarin St. Nicolaas werd ver zocht aan zijn woning te komen, moest hij constateeren, dat een flauwe grap penmaker hem dit koopje had bezorgd. Gelukkig begrepen de Sinterklazen, dat hij het niet kon helpen en verspreidde zich de volksoploop van Zwarte Pieten en Sinterklazen, zonder dat de verkeers politie behoefde in te grijpen. De kinde ren uit, de buurt raakten echter niet uit gepraat over dit zonderlinge schouw spel. Bij de politie werd aangiftg ge daan. Uitgave Firma Langeveld «n De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Wat doen we ter ontspanning, om uit de sleur en de beslommeringen van het dagelijksche leven te komen? Annie Salomons vertelt het u in haar boek „Over de wonderlijke kunst van lezen": Dan grijpen wij naar onze boeken, die pns alle gedroomde grootheid, alle mis lukte spanning en teleurgestelde hoop moeten vergoeden. Hoeveel schrijvers schrijven niet, hoeveel lezers lezen niet de levens, die ze hadden gehoopt te zul len levei). De boekenwereld is voor ve len van ons een soort ideale wereld, waar de dingen nog gebeuren, zooals we dat in ons gewone leven hadden ge- hóópt; want de menschen in de boeken zijn meestal degenen, die zich niet heb ben laten knauwen door de alledaagsche -dingen; die hun idealisme zuiver hebben gehouden, en als stralende helden voor de een of andere onbereikbare droom ten onder gaan; ,en daarom trekken wij onze arme verslagenheid, onze schippe- 0 rende alledaagschheid op aan hun onbe vlekte offermoed. Zij zijn „het andere", dat wij hebben prijsgegeven voor een dragelijk, rustig bestaan; en daarom kunnen we niet genoeg van hen lezen. ONS BLAD EN DE KERST. De Kerstdagen vallen di^jaar op Donderdag en Vrijdag (25-26 Dec.) Daar op deze dagen in onze druk kerij niet wordt gewerkt, zal de Tcxelsche Courant Zaterdag 27 De cember niet verschijnen. Wij ver zoeken onze adverteerders, onze correspondenten en andere mede werkers beleefd, hiermede reke ning te willen houden. Indien de nieuwe bonnen voor de weck van 28 Üec.3 Jan. niet reeds in ons blad van 24 Dec. kun nen worden vermeld, zullen we daaraan per bulletin bekendheid geven. Illlllllllilllllll HOE LAAT Illlllllllllllllll DE ZON. Wo 10 Dec. op 9,38; onder 17,27 Do. 11 Dec. op 9,39; onder 17,27 Vr. 12 Dec. op 9,41; onder 17,26 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 10 Dec. op onder 13,28 Do. *11 Dec. op 0,22; onder 13,55 Vr. 12 Dec. op 1,33; onder 14,21 Laatste Kwartier 11 Dec.: 8,48. HOOG \jVATER OP TEXELS REE. Wo 10 Dec. 1,54 en 14,17 Do. 11 Dec. 2,41 en 15,07 Vr^ 12 Dec. 3,36 en 16,07 Springtij: 18 December. VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags (des morgens). Copie s.v.p. in zenden daags tevoren, vóór 12 uur m. ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; •minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. „SINTERKLAAS KOM MAAR BINNEN MET JE KNECHT!" (Van een speciale verslaggever). Sinterklaas-versjes, ze zingen ze alle maal uit volle* borst meekook de kleine bélhamel, het lastige kereltje, dat tijdens het zanguurtje, dat niét aan Sinterklaas is gewijd, geen boe of ba laat hooren. En als dan eindelijk werkelijk de voorstel ling gaat beginnen, kun je de karakters" heelemaal niet meer van de gezichtjes lezen: 't Straalt alles braafheid en ge hoorzaamheid uit, terwijl over het ge heel een angstig-verrassend waas ligt. Was ik net zoo?! Ja! Iedereen heeft als kind diep respect voor de Sint en zijn zwarte knecht, tenminstewan neer zij in levenden lijve voor hem staan want een branie durft door de schoor steen wel eens een onvertogen woord te schetteren. En hebben we allemaal tot op zekere leeftijd aan Sinterklaas „ge loofd1*?! Neen, er zijn er altijd, die de Sinterklaas nooit voor de Heilige Spaan sche Bisschop houden. Dat heeft echter niets met het respect uit te staan. Zoo was het ook met mijn Sinterklaas-geloof gesteld. Gek, maar ik wilde er nooit aan. Op de kleuterschool was het reeds „fout" maar dat wist niemand en in de derde klas van de lagere school hield ik me te genover „Hem" nog van de „domme". Het angstzweet brak me uit, toen een meisje, dat voor me zat, mij wilde ver raden! Dat zat zoo; De Sint en zijn knecht hadden ons lokaal net verlaten en schreden door de hoogste klassen, waar r^et nog meer enthousiasme werd GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. St. Nicolaas f 10, S., Den Burg f 3, MELKBONNEN. De aandacht wordt er op gevestigd, „dat in de bonnen-lijst sprake is van melkbonnen „47-A" en melkbonnen „47 (rood). De bonnen ,,47-A" zijn die van de nieuwe melkkaart. Bonnen ,,47(rood)" hebben we op Texel niet. Deze zijn al leen uitgereikt in eenige gebieden, waar de melk nog niet wordt gestandaardi seerd. Ze vertoonen op een roode onder grond een witte driehoek. OOK IN DE MORGENUREN. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat sommige ingezetenen het des morgens met de verduistering „niet zoo nauw" nemen. Dat is niet verstandig: Dat heeft al honderdmaal meer aan boe- .te gekost, dan vöor een stuk verduiste ringspapier hoéft te worden betaald. Laat ieder, wie dit aangaat, er zijn voor deel mee doen. Er wordt niet'meer ge waarschuwd. Ieder wordt geacht met de voorschriften op de hoogte te zijn. Er wordt meteen een bon uitgeschreven. GEREFORMEERDE KERK IN H.V. Diensten in Den Burg. Men schrijft ons; f De kerkeraad in de Geref. Kerk Van Oosterend in H.V. heeft besloten tot het instellen van (derde) kerkdiensten in Den Burg. De practische moeilijkheden voor de daar woonachtige gezinnen om regelmatig in Oosterend te kerken zijn door de oorlogsomstandigheden toege nomen en zullen zich vooral in de win termaanden laten gelden. De Vereeni- ging voor Chr. Belangen heeft bereid willig het gebouw Eben Haëzer in de Julianastraat voor dil doel verhuurd. De diensten zullen om 5 uur beginnen en voorloopig om de 14 dagen gehouden worden. De eerste dienst, waarin de predikant der gemeente, Ds. D. van der Plas Jr., zal voorgaan, wordt gehouden op a.s. Zondag 14 December, nm. 5 uur. HET TEXELS MUSEUM. Een woordje over de bibliotheek. Met volledige instemming geven we plaats aan dit „ingezonden stuk": Het aan ons allen bekende Texelsche Museum zal uitgebreid worden. Groot- sche plannen zijn er beraamd, die zeker ten uitvoer gebracht zullen worden, mits het musum genoeg medewerking ondervindt. Het vraagt ook uw medewer king! En niet in de laatste plaats voor* de bibliotheek. Deze is momenteel klein, maar de boeken, die ze bevat, zijn waard genoemd te worden. Aan u is de plicht deze bibliotheek uit te breiden. Vergeet dus niet, als u straks voor uw boekenkast staat, eens na te gaan, welke natuur-, historische, oudheidkundige en speciaal Texelsche boeken u vóór het museum kunt afstaan en welke u het Museum in bruikleen wilt geven. Velen zullen op deze manier van m^boeken gebruik ma ken en er van genieten. Wacht dus niet te lang en stuur ze naar Anna Kraai, Nieuwstraat 28, Den Burg. ER ZOU NIET ZOOVEEL ONDANK BAARHEID GEVONDEN WORDEN, ALS ER NIET ZOOVEEL D&NK GE ZOCHT WERD gegalmd dan bij ons: „Om de peper moppen, want die gelooven natuurlijk al lapg niet meer in Sinterklaas", zei ik. Het meisje keek me verslagen aan: Haar Sint! „Geloof jij er ook niet meer aan"? vroeg ze wat streng. Ze wilde me verra den! „Juf, hij -gelooft niet in Sinter klaas!" Ik was dol van. woede op dat akelige kind en gelijktijdig klein-van-angst om wat misschien zou gaan gebeuren. Juf zou „Hem" kunnen terug roepen, met Piet en z'n ketting en z'n groote zak. Maar gelukkig, Juf had het veel te druk, doch het gevaar was eerst geweken, toen de Goed-Heilig-Man en z'n knecht in hun auto wegtuften. Dat was over het respect, dat nog lang bleef. Mijn geloof in de Sint.... daarvoor was op- de kleuterschool al geen plaats meer! Als alle kinderen eet je nooit genoeg en wil je nooit op tijd naar bed. Dat laatste vooral deed je verlangen eens „groot" te zijn» en onafhankelijk van die nare klok Je bent nog klein en vader en moeder dreigen met een brief naar Sinterklaas. Soms helpt het, soms werkt het heele maal niets uit. En toen was het zoover: Sinterklaas in zijn kleurig gewaad en Piet, zoo zwart als roet kwamen binnen, in de bewaarschool! (Een keer ben ik ook tot die Jiooge functie uitverkoren geweest. Dan krijg je hónderd en een geheimpjes' van juf of ouderpaar mee als gids in de kinderwe reld. Je kijkt eerst wat vreemd rond, het valt niet mee, zoomaar in eens en voor de eerste keer als Sinterklaas tegenover cfe jeugd te staan. Je moet rolvast zijn. Die briefjes: "De Sinterklaas, die my ter verantwoording zou roepen, had ze ook goed bestudeerd. Hij was een '„zij", dit ter verduidelijking voor straks.) Het feest verliep prachtig tot Henkie, die weinig aan neusverzorging deed, de pen op de neus werd gezet: „En Henk, jij loopt niet meer met een vuile neus, hè? Jij wordt al zoo groot, je zakdoek is voor je neus en niet voor je lei, hè Henk! Heb je nu een zakdoek bij je? Uhu, begon Henk, twee knuistjes zochten in de broekzakken endaar kwam uit iedere zak een attribuut der zindelijkheid te voorschijn. Henkie, die het geheel met een droeve huilbui il lustreerde, werd als de braafste en net ste 'jongen van. de heele klas naar zijn plaats teruggebracht. Toen kwam ik aan de beurt. Geef Sinter klaas maar een hand. Een witte hand schoen, mocht ik die zoomaar aan raken? Meteen had de Sint mijn hart veroverd en ik was tot alle diensten bereid. Vertrouwe lijk keek ik omhoog, Je lange baard, de snor, de neus, de oogen. Ik wist het. En, vroeg toen Sinterklaas; Ga jij nu altijd zoet en op tijd naar bed? Ja, mevrouw!!! ehja Sinter klaas!! stamelde ik er gauw achtêr aan, cm* de „situatie" te redden. Maar het front Sinterklaas-Zwarte Piet-Vajer-Moeder was in één slag op alle linies doorbrokenJ. „VOOR HET TE LAAT IS". Zoo is de titel van de geïllustreerde brochure, welke vanwege het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten over het heele land huis aan huis werd verspreid. In zijn voorwoord schrijft de heer' N. Oosterbaan; In mijn inleiding tot Max Blokzijl's brochure „Landverrader" waarvan ie der gezinshoofd in Nederjand een exem plaar ontving -heb ik de verwachting uitgesproken, dat binnen afzienbare tijd velen zich voor hun dwaze en negatieve haatgevoelens zoud,en schamen en dat men zich, ieder op eigen wijze en op eigen terrein, positief voor de toekomst van ons vaderland zou willen inzetten. Sedertdien hebben ons uit alle krin gen van ons Volk tallooze stemmen be reikt, welke deze verwachting bevesti gen, al dient hierbij onmiddellijk te wor den aangeteekend, dat men zich daarbij veelal nog 'n verkeerd denkbeeld vormt omtrent de wijze waarop bedoelde ver nieuwing van onze Nederlandsche sa menleving kan plaats vinden. Een ver keerd denkbeeld vooral omtrent de tijd, welke ons tot het volbrengen van déze geweldige taak zal worden gelaten. Het is tot deze „afwachters", tot deze zoo enorm groote groep van de kat-uit- de-bcom-kijkers, dat wij opnieuw een dringend woord van waarschuwing rich ten. Want hoe kan men zich ooit positief voor het heil van het vaderland inzetten iritlien men eerst de vrede wil afwach ten, alvorens de handen uit de mouwen te steken. Dan is het immers te laat, want dan wordt slechts in woorden of verdragen bevestigd, wat door de onver biddelijke gang der historische feiten reeds gestalte heeft gekregen. Welk een onvergeeflijke dwaasheid, ja, misdaad tegenover het nageslacht, ware het, indien wij, Nederlanders, bleven vol harden in onze afwijzende houding te genover het grootmoedige aanbod tot lo yale samenwerking en warme vriend schap, dat de Fuehrer van het Groot- Duitsche Rijk ons^ doet! Een aanbod, dat ons de jnogelijkheid biedt om ons eigen volksleven en onze eigen Nederlandsche Cultuur onver zwakt te handhaven en dat tevens de poorten van gansch Europa voor onze ondernemingsgeest opent. s Een aanbod ook, dat nog zelden of nooit in de geschiedenis der menschheid aan een overwonnen volk is gedaan. Een aanbod tenslotte, dat niet voor alle tijden geldt, dat niet eenzijdig kan blij ven, totdat het eindelijk ook óns past het te aanvaarden. Volk van Nederland, HET IS NU OF NOOIT! Grijpt nu de uitgestoken hand Van ons Duitsche broedervolk.. VOOR HET TE LAAT IS! Voor het te laat is! Het is deze dood ernstige waarschuwing, die uit Max Blokzijl's gemoedelijke woorden u voort durend tegenklinkt. Moge daarom deze woorden weer klank vinden in uw Nederlandsch hart! Het merkwaardige van deze twee zin nen is, dat U ze van achter naar voren kunt lezen, zonder dat U andere woor den krijgt; r „Koos U de garage dus ook „Mooie zeden in Ede", zei Oom.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1