TEXELSCHE COURANT 1*4 L OUD EN NIEUW OP TEXEL. 54ste Jaargang Woensdag 31 December 1941 Eerste blad No. 5613 Texelsche Berichten Met Duitschland voor een vrij Nederland. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Het jaar is bijna om. De tijden zijn er niet naar met gevoe lens van onvermengde vreugde terug te zien op de achter ons liggende twaalf maanden. Wanneer wij den strijd en net doel, waarvoor gevochten wordt, waar over radio en krant geen dag zwijgen, een oogenblik buiten beschouwing laten, dan blijft daar over het groote leed, dat over zoovele tienduizenden gebracht wordt, het onvermijdelijke gevolg van een volkerenkrijg. De weerslag daarvan kent ook Texel, zij het in veel mindere mate, hoezeer ook elk verlies in den eigen kring dubbel smartelijk treft, omdat de overweging zich ais vanzelf opdringt, dat zonder den oorlog, dit leed er niet geweest zou zijn. Ook is er droefheid om scheiding en onzekerheid, door uitblijven van be richten, maar niettemin blijft er ver trouwen. Zooals in alle tijden van volkerenstrijd lijdt ook thans de menschheid in hon derderlei vorm, wij weten en kennen het leed, maar er is, wanneer het niet onszelf of onzen onmiddellijken fanulie- of vriendenkring betreft, nu eenmaal die begrijpelijke afstomping, ook voor de ergste zorgen van anderen, wanneer die zoo veelvuldig zijn en zoo tot het dage- lijksche gebeuren behooren, als thans het geval is. In de laatste dagen en uren van het jaren worden we misschien wat nanen- kelijk. Wij menschen zijn dankbaar voor de natuurlijke rustpunten in ons be staan: na de volbrachte dagtaak volgt de nacht, na de werkweek komt de Zon dag. een jaar loopt ten einde. Bij de groote offers, die aan alle fron ten gebracht worden, lijkt het bijna zin loos te spreken over de Texelsche bele venissen, over hetgeen 1941 ons ge bracht heeft. Toch doen wij het ook dit maal in vogelvlucht. De feiten heeft de Redactie van dit blad in dit nummer, als telken jare, met groote zorg verzameld en gegroepeerd: we noemer daarvan slechts een enkel ding. Vooreerst is daar de ons allen bekende en evenzeer verheugende opbloei der Oudeschilder visscherij; dit zal velen als mij de verzuchting doen slaken: Kan niet eventueel met overheids- IIIIHIIIIII HOE LAAT Illlllllllli OE ZON. Wo 31 Dec. op 9,50; onder 17,36 Do. 1 Jan. op 9,50; onder 17,36 Vr. 2 Jan. op 9,50; onder 17,36 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo. 31 Dec. op 16,29; onder 7,25 Volle Maan: 2 Januari. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 31 Dec. 9,04 en 21,24 Do. 1 Jan. 9,43 en 22,01 Vr. 2 Jan. 10,19 en 22,36 Komt, Tesselaars in huis en hof, Komt, zet u allen neer: Straks slaat de klok ook in dit jaar Weer voor de laatste keer. Gij boeren, eenzaam in het land. Gij dorpers, bij elkaar, Wij vormen nu tezaam één kring Door onze Tesselaar. - Veel is in Eén-en-Veertig reeds Veranderd in ons land, Maar wat er kwam of wat er ging, Wij hielden onze krant. Ons Tesselaartje bleef bestaan, (Het ging niet ,,over diek") En daarin schrijf ik nu met vreugd, Mijn tiende rijmkroniek. Helaas, wal ieder had gewenscht Bij d' aanvang van dit jaar, Bleef onvervuld, geen vrede kwam, Het tegendeel oleek waar De krijg breidde nóg meer zich uit, Rusland, Iran, Japan. Amerikavult u maar aan, Je gruwt er eerlijk van. Want wat men zijn mag, ,,pro" of net, Dit wereldwijde leed Moet ieder wel ter harte gaan. Zóó vreeselijk, zóó wreed. Ook in ons goede Vaderland, Ik raakte dit reeds aan Is veel veranderd in dit jaar, Veel kwam en veel moest gaan. Al de partijen gingen heen, En ookde rijwielplaat, Hoewel over de laatste wel Geen mensch een traantje laat. Dan kregen we het dansverbod, De Landstand werd gesticht; Reorganisatie van de pers, De boeren tot scheuren verplicht, d' Identiteitskaart kwam in plaats Van het persoonsbewijs, Dus gingen wij weer op de kiek, Dat was nu eenmaal eisch. dwang iets van dezen voorspoed be waard blijven, ook als normale tijden zijn teruggekeerd? Ock voor andere kringen op Texel, waar jarenlang groote zorgen waren, is o.a. door de gestegen lammerenpnjzen, een keer ten goede gekomen. Er zijn anderen, wier inkomsten aan merkelijk stegen door het arbeiden bij groote werken of een toename van land- bouwwerk, wegens op de hoogtepunten ontbrekende arbeidskrachten. Het blijft een mooi ding, dat sinds 26 Mei 1941 tot op heden de werkver schaffing op Texel gesloten kon blijven. Veel hiervan heeft ook een andere zij de: om bij de specifiek Texelsche oor zaken te blijven.de bedoelde wei ken hadden mede ten gevolge, dat velen nog steeds niet naar hun woningen konden terugkeeren, anderen hun bedrijf op het eiland moesten vaarwel zeggen, weer anderen aanmerkelijk nadeel te verdu ren kregen. Wie de regelingen voor schadevergoe ding van nabij kent, weet, dat daarmede een werkelijke vergoe ding der geleden schade gewoonlijk geenszins wordt bereiktEr blijft voor hen, die dat treft, bijna altijd een blij vend nadeel, een individueel offer. Ge lukkig mag een Verordening worden te- gemoetgezien, die voorzien zal in de ge leden bezettingsschade, doch ook die zal al het verlies niet kunnen vergoeden. Voor de geheele Texelsche bevoiking blijft de drukkende omstandigheid van het verminderd familiebezoek. Waar in werkelijk noodige gevallen (ernstige ziekte, begrafenissen) een goed functio- neerende regeling tot onmiddellijke toe lating getroffen is, brengt deze tijdelijke afsluiting wellicht geen onherstelbare verliezen met zich. Dat incidenteel be zoek op ruimer schaal wordt toegestaan, zooals thans het geval is, stemt tot er kentelijkheid. Ongetwijfeld wordt thans, meer dan vroeger, van deze visite en dit levend contact, meer intens genoten. Nu geen openbare begrootingsdebatten VOOR ONZE VEEHOUDERS. Men verzoekt ons er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat bewijzen van af keuring voor gestorven en uit nood ge slachte dieren door de Vlceschkeurings- dienst uitsluitend worden afgegeven, wanneer deze dieren aangevoerd worden in de Gemeentelijke noodslachtplaats te Den Burg. Deze bewijzen dient iedere veehouder bij een eventueele controle van zijn veeboekje te kunnen overleg gen. Men begrave de dieren (schapen en nuchtere kalveren) dus niet meer op de boerderij Het leven zelf werd wel wat duur En ook de bonnenzee Bleef voor de vrouw een ware plaag; Het valt ook lang niet mee. Voor ons, het mann'lijk deel, is wel Het rooken haast gedaan. Illusie, dat 't niet zoo zou zijn, Zal wel in rook vergaan. Maar ondanks zorgen, velerlei, Blijft Holland wat het was, Een land, dat aan zijn toekomst werkt, 't Aloude, stoere ras. Is d' Urker-polder nog niet klaar, Toch is met de Zuid-West Alweer een nieuw begin gemaakt: Dat 's Holland op zijn best. Zco winnen wij weer nieuwe grond. Door kennis, wilskracht, vlijt, Waar binnen een afzienbare tijd De boer zijn vee op weidt Iets nieuws is in ons landje, dat De ziektewet bepaalt, Dat bij geboorte van een kind Een som wordt uitbetaald. En geldt dat niet voor iedereen, Voor wie het dan wél geldt, Die is er fijn mee uit de brand, Want babies kosten geld Wegens papierbezuiniging. Moest reeds zoo meen'ge krant Verdwijnen van het perstooneel En raken aan de kant. Visitekaartjes drukken staat Van hoogerhand straks stop. Enfin, dan 'n advertentie maar, Dat is nog niet zoo'n strop. 't Verduisteren bleef ook dit jaar Voor elke burger plicht. Helaas heeft die verduistering Reeds meen'ge beurs verlicht. Een kiertje hier, een lichtstreep daar, U weet wel, hoe dat gaat, En dan kwam de beruchte „bon" Maar dan was het te laat. Voor strenge koude bleven we meer gehouden worden en vele burgers hun eigen zorgen hebben, onttrekt zich het gemeentelijk beheer en de financi- eele achtergrond daarvan, aan het oog van de groote massa. Ook op Texel is dit het geval Des te prettiger mag het zijn op deze plaats te kunnen zeggen, dat de financi- eele toestand der gemeente gezond kan worden genoemd, en het spook der nood lijdendheid nog iets verder weg wijkt dan vorige jaren het geval was. Dat wil dus zeggen: baas blijven in eigen huis houding en geen beknibbeling op uitga ven, die plaatselijk noodzakelijk worden geacht, door instanties van buiten. V In het leven van gemeenten en van menschen, wordt bijna alles afgemeten in vergelijking tot anderen. Wanneer wij zien, welk een overgroote plaats de kwaliteit en kwantiteit van het dagelijksch voedsel in onze gesprekken innemen, dan mogen wij, wat dit betreft, over het algemeen wel zeggen, dat op Texel, vergeleken bij stedelijke toestan den, er nog reden is tot dankbaarheid en tevredenheid. En wanneer wij klagen of anderen klachten hooren uiten, dan kunnen wij met recht vragen of daartoe wel reden is, gezien wat anderen, ook hier te lande moeten missen, wanneer wij denken aan het leed, in den aanvang dezer beschou wingen genoemd, dat er ook buiten on ze grenzen op de wereld is. Moge in het nieuwe jaar het besef van erkentelijkheid voor het goede dat wij nog steeds genieten, bij ons verlevendigd worden, door onze hulp aan hen, die de ze behoeven, nog worden verdiept Voor de zesde en thans stellig laat ste maal mocht ik in de Texelsche Courant het oude jaar met U uitluiden, het nieuwe met een enkel woord bij TI inleiden Met gevoelens van groote dank baarheid en bijzondere sympathie wil ik cok thans alle Texelsche ingezetenen het beste wenschen in 1942, voor ieder per soonlijk, voor elk gezin. Bovenal echter leve bij ons de eendrachtige wenscli tot een spoedige, rechtvaardige Vrede, die brenge een einde aan het lijden van allen. A. F. KAMP. CONSULTATIEBUREAU. De eerstvolgende zitting van het Con sultatiebureau voor Zuigelingen is be paald op Vrijdag a.s KERKNIEUWS. De heer H. Bakker, Weverstraat werd gekozen tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Den Burg. S.V. TEXEI. Uitslagen Heldersche Afd. Zondag 21 Dec.: HRC 3-Texel 11. Helder 4—HRC 4; 1—3. Zondag 28 Dec.: Helder 4Texel: af gekeurd. Programma 4 Jan. 1942: Texel-HRC 4. Tot nu toe nog gespaard, Dat is bij deze kolennood Toch zeker heel wat waard. Maar pas op, niet te vroeg gejuicht, U kent ons land, nietwaar? Je schaatsen en je zwembroekie, Die liggen naast elkaar. X— Na 't nieuws uit binn' en buitenland, Keer 'k t'rug tot Texels grond. Waar, voor plusrrvnus dertig jaar, Mijn vrouw d'r wiegje stond. Zooals het and're jaren was, Zoo was 'c ook weer dit jaar, Verdriet en blijdschap, smart en rouw, Van alles door elkaar. En ik begin met Jan de Vries, Die juist vandaag de dag. Zijn zilv'ren jubileum bij T.E.S.O vieren mag. Geluk gewenscht daarmee, De Vries, Van elke Tesselaar. Want wie het was, voor ieder stond Gij altijd vnend'lijk klaar. Veel bruiloften passeerden ook Dit jaar weer de revue. Het Tesselaartje bracht getrouw Daarvan verslag aan u. Een twaalf half jarig jubilé, Vierde de Landbouwschool, Die, 'k haal hier maar een vakterm aan, Nog altijd groeit als kool De Vischafslag zoowaar Zijn zilv'ren jubilé, En 't Texelsche Fanfare was Met vijftig pas tevree. Zeg, olazersgilde, wanneer komt Er weer een nieuw begin? Welk Tesselaar blaast jullie nu Voorgoed nieuw leven in? Op kerkelijk gebied kwam men Zelfs tot de honderd jaar, Zoo lang bestond te De Cocksdorp d' Hervormde kerk aldaar. De korfbalsport herleefde in Verscheiden dorpen op. En ook het zwemseizoen was voor De Zwem-club weer tip-top. Veel les-nemers meldden zich aan, Van alles, oud en jong, Illlllllllli WERELDNIEUWS j||||||||||| Illlllllllli IN WEINIG WOORDEN ITALIË In N.-Afrika zijn op één dag bij luchtgevechten 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten SPANJE Te Lissabon werden voor het En- gelsche en Amenkaansche consulaat be toogingen gehouden wegens de laffe overval op Portugeesch Timor. Op ongehoorde wijze schond Enge land de Spaansche neutraliteit doo: het Duitsche schip Benno in de Spaansche haven Vivero met bommen te bestoken. Zelfs werd op de bemanning, die m red dingbooten was gegaan., geschoten. SOVJET-RUSLAND Zonder op verliezen te letten wier pen ook de laatste dagen de Sovjets groote menschenmassa's in het veld. Met bloedige verliezen werden ze afgeslagen Op 22 Dec. meldde DNB, dat op verscheidene plaatsen aan het centrale front bij het afweren van bolsjewisti sche aanvallen felle gevechten van man tegen man werden geleverd. De Duitsche soldaten gingen tot tegenaanvallen over en dreven de vijand terug. De bolsjewie ken leden zware verliezen. ENGELAND Op 22 Dec. was de provincie Keda (Malakka) geheel in Japansche handen. Om het hoofd te kunnen bieden aan de Japansche opmarsch in N.-Malakka, verplaatsten de Britten de basis hunner militaire operaties van Singapore naar Rangoon Hongkong heeft 25 Dec. de strijd gestaakt 28 Dec. had de plechtige in tocht der Japanners plaats Zij maakten 6000 gevangenen. TEXELS MUSEUM. De heer H. H van der Horst schrijft ons: Van de heer A.Vlietstra, te Beverwijk, ontving Texels Museum voor haar schel pencollectie een exemplaar van „Ocene bra erinacea". Deze fossiele schelp uit het Eemstelsel werd eenige tijd geleden door de heer Vlietstra op het Texelsche strand gevonden; dit is de eerste vondst van deze soort op de Wadden-eilanden. Voor enkele bijzonderheden verwijzen wij naar het artikel in een volgend num mer. Gaarne wekken wij u, in verband met het bovenstaande op, wat u interes sant en raadselachtig voorkomt aan ons te berichten en alle vondsten van na tuurhistorische voorwerpen, al schijnen ze ook heelemaal niet belangrijk, even eens op te geven. Wij komen de voor werpen gaarne halen Niet alleen kan het Museum zeer veel materiaal gebruiken, doch heel dixwijls is al gebleken, dat dergelijke vondsten soms heelemaal niet onbelangrijk zijn. En het zou erg jammer zijn, wanneer er iets verloren zou gaan, dat voor ons Mu seum van veel belang kan zijn. Boven dien geven dergelijke vondsten steeds stof voor een artikel, dat de Tex. Crt. gaarne zal opnemen. Voorloopig is mijn adres: Herm. H v. d. Horst, p.a. Mevrouw Kraai, Nieuw- straat, Den Burg. Zag je daar aan de hengel gaan En waagden eens de sprong. Met de heer Kraai ging iemand heen, Die zeer veel heeft gedaan Voor ons Museum en wiens naam Daardoor blijft voortbestaan. De „lampies" waren dit jaar duur, Nu hoor, dat werd ook tijd. Reeds al te lang moest onze boer Ze voor een fooitje kwijt. J. Kikkert sleepte andermaal De TESO-beker weg, Houd zoo maar vol, twee schaapjes zijn Alreeds over de „brèg" Onze TESO was ook weer dit jaar De brug, die ons verbond, Met 't vaste land, maar tegenslag Zij ook wel ondervond. Zoo liep de Wagemaker vast Bij mist op de Zuidwal, Daar zaten toen de reizigers Met z'n allen in de val. Maar na verloop van een paar uur Had men de boot weer vrij, De passagiers voor hetzelfde geld Een avontuur er bij. De Vooiwaarts kon niet voorwaarts meer Toen op een kwade dag Haar schroef stil op de bodem van Den Helders haven lag. Ook werd in het begin van 't jaar De bootdienst gestagneerd Door 't lage water en het ijs, Dat er lag vast gemeerd. Maar zooals TESO door het ijs Zich toch weer zocht een baan, Zal zij ook trots de tegenslag Volhardend verder gaan. Och ja, zoo moet zoo menigeen Maar zien, hoe hij het redt, Nu er de auto's grootendeels Op stal zijn neergezet. De havermotor kwam nóg meer In zwang dan vorig jaar. We kregen zelfs een paardentram Hoe speelt een mensch het klaar. De visscherij te Oudeschild Beleeft een gouden tijd. Dat mag ook wel na zooveel jaar Van stempelnarigheid. Het consultatiebureau heeft NOORWEGEN Britsche strijdkrachten deden een aanval op twee afgelegen punten aan de Noorsche kust. Na een kort doch hevig gevecht werden ze verdreven. Een tor pedojager werd daarbij tot zinken ge bracht, twee schepen werden beschadigd. NED. OOST-INDIE. Japansche valschermtroepen land den op 16 km. van Deli op Sumatra Ze leverden een hevig gevecht met Ned Indische strijdkrachten, dat, naar Tokio meldde, in het voordeel van de Japan ners eindigde. De stad Medan weid ge bombardeerd. Op het vliegveld werden 20 personen gedood, 40 gewond. Een ge bouw van de Luchtvaart-Mij. kreeg vol treffers. Op Celebes werd de Minahassa gebombardeerd. Illlllllllli ZOO SCHREEF... VON BR AU CHITSCH, oud-opperbe velhebber Duitsche Weermacht, in een dagorder aan de soldaten: Groote opga ven zijn vervuld, groote en zware staan ons nog te wachten. Ik ben er van over tuigd, dat gij ook deze tot een oplossing zult brengen. De Fuehrer zal ons naar de overwinning leiden, met staalharde wil en voorwaarts gerichte blik. Alles voor Duitschland. B1GGENMERKEN 1941. Alle biggen, voor 3 Jan. 12 uur bij de Bureauhouder ter merking aangeboden, worden voor 1941 gemerkt voor zoover de toekenning dit toelaat. Later opgege ven biggen kunnen met meer voor 1941 worden gemerkt. Overdrachten biggen- merken 1941 worden t.m. 10 Jan. behan deld. BELASTING BETALEN. 1 Jan. moet van de aanslag in de Grond- en Personeele belasting betaald zijn twee vijfden, wanneer het biljet Oct. is gedateerd. Van de aanslag in de Inkomstenbelas ting moet 1 Jan. een derde betaald zijn, indien het biljet Oct. is gedagteekend; 5 9 indien Juli gedateerd. Belanghebbenden worden tevens her innerd aan het per 1 Jan. verschuldigde bedrijfsvergunningsrecht (tabaksbelas ting). PRAATAVOND Vereen, van O.L.L.S. Vrijdag a.s. belegt de vereen van Oud- Leerl. L. Landbouwschool een praat avond, welke zeer interessant belooft te zijn. De heer IJska zal namens de Texel sche Smedenbond een toelichting geven bij een reeks lichtbeelden van de „lucht bandenwagen". De heer Van den Ban zal over een te houden stalwedstrijd en ever „tijdschrijven" vertellen. Ook staat bespreking van gezellige avonden op de agenda. Wel reden van bestaan. Wel duizend babies schreef het in. Dat het zoo mag blijven gaan. Gok blijkt het ziekenhuis in een Behoefte te voorzien. Dat men het blijvend houdt in stand Is, dunkt mij, goed gezien. Nu hoeft men niet voor ieder ding Meer naar de overkant. Hoewel voor mij de beste kant Toch blijft de buitenkant. Van 't VVV-front heel geen nieuws, Maar wees hier zeker van; Wanneer de oorlog is voorbij: Pakt zij weer dubbel an. Ons eiland ging ook weer vooruit Op onderwijsgebied. Zoo kregen wij een teekenschool, Waarmee men blijken liet, Dat Texel aan zijn toekomst werkt Op allerlei terrein. Want lang of kort eenmaal toch Zal het weer vrede zijn. Welaan dan, burgers, niet getreurd, Maar moedig voorwaarts gaan. Wij moeten wéér de haven uit, Al grijnst de storm ons aan. Als wij het oude jaar bezien, Och, laat ons eerlijk zijn, Dan was er nog veel zegen ook, Naast alle zorg en pijn. Ook als gemeente ging het wel, Alleen, er kwam één ramp, En wel: het aanstaande vertrek Van Burgemeester Kamp. Wat hij voor Texel heeft gedaan En nóg doet, elke dag, Is iets, wat elke Tesselaar Toch heusch wel weten mag. Bij 't scheiden van de markt weet men Fas hoe de koopman is. Zoo is het ook met Mr. Kamp, Als ik mij niet vergis. God zegene ons eiland en Zijn dagelijksch bestuur. En sla voor heel ons Vaderland Maar gauw het vredesuur. Veel heil en zegen, lezersschaar, In 't jaar dat ons weer wacht. Ik wensch u voorspoed, welvaart, vree, Vertrouwen, moed en kracht door HUIB DE RIJMELAAR.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1