rami ik iwi Niemeijer's Tabak Erkejnd E(e Beste TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 Het onderhoud van Uw ZIJ, DIE HEENGINGEN. 25 Maart: De heer M Zuidewind, secr.- pennm. Tex. Fok- en Controle-Vereen., 58 jaar. 1 April: De heer IJ. Brouwer, ruim 25 jaar bestuurslid van V.I.O.D., 71 jaar. 3 Mei De heer Teke Bakker, oud- postbode te De Waal, 76 jaar. 25 Juli De neer H. J. Kraai, hoofd o.l. school te Den Burg, 44 jaar. 8 Dec.: Mw. Wed. H. Boersen-Keijzer, Oosterend, Texels oudste ingezetene, 94 j. JUBILEA. 28 Febr.: werd de heer J. G. Ph. Pi- sart, 'secr.-pennm. en magazijnmeester van het Witte Kruis, 80 jaar. 13 Maart: werd de h.eer C. Koning, de kooiker van Oosterend, 85 jaar. 1 Mei: was de heer C. Helsloot 25 jaar jachtopziener, in dienst der heeren Gebr. Van Leijen, Den Haag. 5 Mei: waren de heer en mw. A. J BakkerC. Bakker-Smit, 60 jaar ge trouwd. 7 Mei; bestond de L.Landbouwschool 12!/t jaar, welk feit in een feestelijke vergadering werd herdacht. 12 Mei vierden de heer en mw. C. StroomerM. Stroomer-Zijm hun 50-j. huwelijksfeest. 18 Mei waren de heer en mw. A. Zijm A. Zijm-Van Heerwaarden, 55 jaar ge trouwd. 6 Juni vierden de heer en mw. J. S. DijtA. Dijt-Koster hun 50-j. echtver- eeniging. 21 Juni werd Prof. Keesom 65 jaar. 3 Sept: vierden de heer en mw. Joh. SpigtAnna Spigt-Halsema hun gouden huwelijksfeest. 7 Sept. bestond Tex. Fanfare 50 jaar. 30 Sept. waren de heer en mw. J. KoopmanA Koopman-Duinker 55 jaar getrouwd. 12 Nov. waren de heer en mw. Arie EllenGeertje Ellen-Visman 50 jaar ge trouwd. 13 Nov.bestond de Vischafslag 25 jaar. KERKELIJK LEVEN. 29 Jan.: De heer J Timmer Pz. be ne -nd tot koster Doopsgez. Kerk te Oos terend. 6 Maart: Ds Smidts neemt afscheid van de Doopsgez. Gemeente te Den Hoorn, hij na'm het beroep naar Hengelo (O.) aan. 15 Maart: De heer H. Gersen, al 40 jaar* diaken der N.H. Gemeente te Den Burg, viert zijn 80e verjaardag. 17 Maart: Ds F. Visser 10 jaar voor ganger der N.H. Gemeente Den Burg. 1 Mei; De heer Jb. Witte neemt af scheid als koster der R.K. kerk te Den Burg. In Mei werd het orgel van de N. H. kerk Den Hoorn gerestaureerd. 1 Juli: De heer A. Koopman volgt mw. H. Schagen-Boon als koster van de Doopsgez. kerk te Den Burg op. 8 Juni: De heer J. v.d. Plas door Ds. J J. Buskes bevestigd in zijn ambt als predikant Geref Kerk H.V. te Oosterend 6 Juni: Viering 100-jarig bestaan N. H. kerk De Cocksdorp. 2 Juni: 28e Zendingssamenkomst. 2 Juli: Bezoek Z.H.E. de Bisschop van Haarlem. 25 Juli; Ds. H. Bakels, op Texel gebo ren, «riert te Haarlem zijn 70e verjaar dag. Pastoor J A. M. Bekkers, te De Cocksdorp, die te Amsterdam werd be noemd, wordt opgevolgd door pastoor j. J. H Riswick, die kapelaan was te Amsterdam. 29 Aug.: Mevr. H Visser-Dewald, de echtgenoote van Ds. Visser, op 41-j. leef tijd overleden. Sept.: Pastoor Hoosemans te Amster dam (vroeger op Texel), viert zijn 40-j. priesterfeest; 19 Oct. neemt Z.Eerw. we gens gezondheidsredenen afscheid. 14 Sept.: De heer J Knot, Heemstede, bevestigd als predikant in Doopsgez. Ge meente Den Burg, De Waal, Oosterend. Ds. Gorter, Den Burg, neemt het beroep, op hem uitgebracht door Doops gez. Gemeente Den Hoorn, aan. 11 Oct.: Ds. F.A. van Schaick, te Kam pen (vroeger te Den Burg), op 84-j. leef tijd overleden. De heer F. L. van 't Hooft (van De Waal) beroepen in de N.H. Gemeente te IJzendijke. Nov.' Als opvolger van pastoor De Koster te Oudeschild, die naar 't Zand vertrok, werd kapelaan M. G. van Rijn, te Amsterdam, benoemd. .17 Nov.; Ds. J. F. Tinholt viert zijn 40- jarige ambtsbediening. Dec.: De Geref. Kerk H.V. besluit ook diensten in Den Burg te houden; voor 't eerst 12 Dec. (in Eben Haëzer). 6 Dec.: De heer R. C. Huijsman, die geruime tijd kerkvoogd, later ouderling was van de N.H. kerk te Den Burg, op 64-j. leeftijd overleden. Pastoor Brinkman (Den Burg) met 'ingang van 19 Dec benoemd te Rotter dam, rector J. Th. A. M. Gussenhoven volgt hem op. De beklagenswaardigste menschen zijn ?ij, die wel plichtsbesef hebben, doch niet de kracht, om daarnaar te handelen. (Ebner-Eschenbach). PERSONALIA. I 1 Jan.: Brigadier-rijksveldwacht A. de Blieck benoemd tot brigadier-majoor. 20 Jan.: Huib Fenijn voor de derde maal voor de microfoon (NCRV). 27 Maart: De heer Jac. de Porto zou deze dag, na meer dan 40 jaar dienst bij Staatsboschbeheer met pensioen gaan; 16 Maart is hij echter overleden. Ingang 7 Mei werd Burgemeester Kamp tot Dijkgraaf Hoogheemraadschap Holl. Noorderkwartier benoemd; in ver band hiermee zou Mr. Kamp per 1 Sept. zijn functie als Burgemeester neerleg gen, maar de benoeming van een opvol ger laat zich tot nog toe wachten; in ver band hiermee werd de ambtsperiode van Mr. Kamp, welke 15 Nov. afliep, met on bepaalde tijd verlengd. Juli: De heer K. Stoepker benoemd tot leider Plaatselijk Bureau Rijksarbeids bemiddeling. 15 Juli:Mr Kamp leidt zijn eerste ver gadering als Dijkgraaf. 26-27 Juli; Bezoek van Rijkscomm. Dr. Seyss Inquart aan Texel. Sept.: Dr. Ir. M. D. Dijt benoemd tot redacteur Alg. Handelsblad (Financiën en Economie). GEMEENTEZAKEN. 25 April: De Commissaris der Pro vincie. Mr. A. J. Backer, brengt een be zoek aan Texel 3 Mei: DeRaad besluit het Zieken huis bij wijze van proef gedurende drie jaren in stand te houden; daartoe zal getracht worden van overheidswege de noodige subsidie te bekomen. 3 Mei: Diverse perceel en bouwter rein verkocht; te Den Burg 1070 vk M. aan de heeren A.A. Kant en J.J. v. Deur- sen (f 2000); 892 vk. M. aan dhr E. v. d Ban (f 1800); 525 vk. M. aan dhr Biem Vlaming (f 1975); te De Koog 597 vk. M. aan de heeren J. J. en K. Zegel Fz. 3 Mei- De Raad besluit op voorstel van Ged. Staten, financ. medewerking te verleenen aan hen, die een gierkelder willen laten bouwen. 3 Mei: Besloten ook dit jaar de ker mis niet te laten doorgaan. Aan exploitanten Noordzeestrand kwijtschelding van pacht verleend. 14 Juni: Verkoop van diverse percee- len grond te Den Burg: een perceel van 15 bij 29 M. voor f 1,75 per vk. M. aan dhr C Wonder; een perceel van 16 bij 29 M aan dhr G. Schoorl; 432 vk. M. voor f 1570 aan dhr B. Vlaming. Ten behoeve van de aanleg van een verbindingsweg iusschen Koogerstraat en Westerweg worden van mw. wed. Kooiman en mw. wed. D. Keijser resp. 193 en 84 vk. M. grond gekocht tegen 80 ct. per vk M Met het Weeshuis wordt 18 vk M. van het Weeshuis tegen 230 vk. M. geruild. Plet Weeshuis betaalt f 300 toe. In de plaats van dokter Brederode, chirurg-directeur van het Noodzieken huis, die van 1 Juli af weer aan Zieken huis Zuidwal te Den Haag verbonden zal zijn, wordt dokter P. Veemng, van Am sterdam, benoemd. Kohier Hondenbelasting 1941 op f 1707 vastgesteld, kohier rioolgeld 1941 cp f 1710. 23 Aug.- Burgemeester Kamp neemt afscheid als commandant Luchtbescher mingsdienst. 11 Dec.; Openbare behandeling van de bezwaarschriften, uitgebracht tegen ontwerp-uitbreidingsplan Den Burg. P. T. T. 15 Febr.: De heer J. de Jong, te Bloemendaal, benoemd tot directeur Postkantoor Den Burg. 15 Febr. was het 60 jaar geleden, dat het eerste publieke telefoonkantoor in ons land geopend werd en wel te De Cocksdorp. 1 Mei ging de heer A. Lap, postbode gedurende wel 37. jaar, met pensioen; hij wordt opgevolgd door de heer P. Kik kert, van De Koog. TEX. ELECTR. MAATSCHAPPIJ. 15 Maart besloot de raad tot aanschaf fing eener zuiggasinstallatie voor de N. V. T.E.M. en in verband hiermee tot uitbreiding van het Centrale-gebouw. Tot dekking der kosten wordt 3 Mei be sloten f 5000 te leenen, alsmede f 7360 tot dekking der kosten van kabel- en an dere werken. 18 Juli werd de stichting van een ge bouw voor de gasgenerator-installatie aanbesteed. Gegund aan dhr C. Keijzer voor f 12342.—. ONGEVALLEN. 23 Febr.: Een auto stort bij gemaal Waalenburg van de dijk. Een persoon licht gewond. 5 Apil; De kotter IJM 209 in dichte mist bij paal 13 gestrand; 22 April wordt hij, tegen alle verwachting in, vlot ge bracht. 12 Juni: Brand in de droogkamer van de puffabriek. 5 Aug.: Het 4-j. dochtertje van de fa milie Oostra op de Schilderweg door 'n auto gedood. 3 Nov.' Koos Knol, 11 jaar, aan de gevolgen van een hem op de Schilder- weg overkomen verkeersongeval, over leden'. '£a,«/JERS aov\êzen °°K PIJPROOK*-^ 4 O Vies No- 1 en wat daarmee verband houdt. Evenals U het meeste plezier beleeft van Uw tuin wanneer ge hem goed onderhoudt, zoo zult ge het meeste genoegen van het rooken hebben wanneer ge Uw pijpen goed verzorgt. 1. Een geregelde rooker moet minstens 2 pijpen bezitten, en wel, omdat hij geen versche pijp tey mag opsteken wanneer de kop nog warm is en variatie zoowel voor den rooker als voor de pijpen plezierig is. 2. Gebruikt U meer dan één soort tabak, geef dan elke soort zijn eigen pijp. De baaitabak een pijp met wijden kop, de mixture en shag pijpen met kleine koppen. 3. Wilt ge Uw pijp kwijt zijn, klop haar dan vooral op steen of Ijzer uit. Wanneer Uw pijp Uw vriend is doet U dat voorzichtig op hout of tegen de binnen zijde van Uw hand. 4. Als ge een pijp hebt leeg- gerookt, leg haar dan steeds met den kop naar beneden weg. Daardoor trekt het vocht wat zich in den steel mocht bevinden in den kop. 5. Maak de steel van Uw pijp geregeld schoon met pijpenreinigers. Pruts niet met scherpe voorwerpen in den kop. Wanneer de kool aanslag in den kop te dik wordt kunt U er met een niet te scherp mes voorzichtig wat uitkrabben. Een dunne laag koolaanslag is geen bezwaar, zij absorbeert de sappen, die bij de verbranding der tabak ontstaan. Een ware rooker heeft geen vriendschap met een pijp ge sloten voordat de kop van binnen mooi is^aang ekoekt". *n Prachtwerkje voor Pijprookerst Binnenkort verschijnt een origineel en zeer mooi uitgevoerd boekwerkje, dat handelt over: Wat anderen over pijp- rookers denken, zoowel vroeger als nu en de geschiedenis van pijp en tabak. Met prachtige illustraties van Doeve. Onze adviezen aan pijprookers vindt U er ook in. Wanneer U aan postzegels of per postgiro 1085 - 15 cent voor porto en administratiekosten stuurt aan Tabaksfabriek Theodorus Niemeijer N.V. te Groningen, wordt U op de inteeken- lijst genoteerd en ontvangt U het boekje in de eerste helft van Februari franco thuis. Deze aanbieding is vrijblijvend daar de oplage van 't boekje beperkt is. Tabaksfabriek THEODORUS NIEMEIJER N.V. Afd. „Adviezen voor Pijprookers" Groningen LANDBOUW EN VEETEELT. Mei-Juni: Lammerenmarkten' 19 Mei 26 Mei 3 Juni 9 Juni 16 Juni 23 Juni 30 Juni 1564 stuks 4100 stuks 3400 stuks 3465 stuks 1800 stuks 1668 stuks 1023 stuks f 20,00-28,00 f 20,00-28,00 f 21,00-30.00 f 22,00-30,00 f 22,00-31,50 f 22,00-33,50 f 23,00-32,50 Juni: Tot leden van de Commissie Pcsthuma worden benoemd de heeren M. C Keijser, voorz., Jn Vlaming (C.B. T.B.), A. J .Keijser (HMv.L.), M. Veeger (LTB), Joh. Parlevliet (Agr Front). 20 Aug.: We publiceeren uitslag wol keuring 1941. 8 Sept.; Schapuifokdag. De heer J. Kikkert Nz. wint de TESO-beker voor de tweede maal. DIEFSTAL. Jan.; Van een erf achter Gasthuisstr. brandstof gestolen. Eind Jan.: Inbraak in de woning van P. van 't Hert bij de vuurtoren. Maart: Diefstal bij fam A. Jonker,Den Hoorn. Oct.: Fietsendiefstal op groote schaal te Den Burg. ALLERLEI. 3 Jan.: IJssport op Texel vangt aan Half Jan. valt de dooi in, maar tegen het eind van de maand gaat het weer vriezen. 2 Febr.: De 21-j. C. H. Steigstra be haalt het Texelsch kampioenschap hard rijden op schaatsen. Februari; .Magistraat in miniatuur", het nieuwe boek van onze Burgemeester, verschijnt; het valt een goede ontvangst ten deel. 8 Maart: Artikel over miniatuur- vliegtuigbouw op Texel. 27 Maart: Eerste kievitsei in 't Noor den gevonden. 15 Juli: De heer Th. Reuvers voert op Texel de paardentram in. 1 Aug.; De 1000e baby op het Con sultatiebureau ingeschreven. 23 Oct.: Het Esperanto-monument te Den Burg wordt afgebroken. 13 Nov.: Hoornder-Nieuwland besluit tot electr. bemaling. VREEMDELINGENVERKEER. Niets te melden, althans geen goeds. Er was van een „vreemdelingen-seizoen" geen sprake. Hierna beter, hopen we met ellen, die vurig uitzien naar het oogen- blik, waarop Texel zijn „poorten" weer wijd open mag zetten voor allen, die hier hun vacantie willen doorbrengen. VEREENIGINGSLEVEN. 30 Jan. De heer IJ. Brouwer tot cere- lid van V.I.O.D benoemd 22 Maart: Opening Kringhuis NSB door Ir A. A. Mussert. 30 Maart: Personeele wedstrijden Gymn. Vereen. Texel. April; De heer K. Linnhose verwerft opnieuw 't biljartkampioenschap Texel. De heer C. Timmer schaakkam pioen van Oosterend en omgeving. 11 Mei: Gymn. Vereen. Texel neemt te Schagen aan wedstrijden deel. Zij be haalt er vele prijzen. 13 Mei: De heer C. de Wit bij zijn af treden als voorz. van de Vereen, tot Be strijding der Rundvee-t.b.c. gehuldigd; de heer A. J. Keijser volgde hem op. 11 Juni: Opening bad Z.V. Texel (14 Sept. gesloten). 17 Juni: Aan De Waal een korfbalclub opgericht, De Koog. De Cocksdorp, Den Hoorn en Oudeschild volgen dit voor beeld. 3 Aug.: Zwemwedstrijd a.d. Schans. 7 Sept.; G.V. Texel neemt met succes aan gymn. wedstrijden te Winkel deel. Nov.: Het Museumbestuur vindt de heer H.H. v.d. Horst, natuurkenner en praeparateur te Beverwijk, bereid zich met de leiding van het Museum te be lasten. Samen met de heer Nol Binsber- gen, auteur en vogelfotograaf, worden op de dorpen lezingen met films en licht beelden gehouden met het doel belang stelling te wekken en donateurs te wer ven voor Texels Museum. ONDERWIJS. 3 Mei: De heer A. Alderlieste tot on derwijzer te Den Hoorn benoemd; de zelfde dag wordt besloten de eetzaal van pension Igesz, De Koog, als hulpschool lokaal in te richten wegens de uitbrei ding van het aantal leerlingen aldaar 3 Mei: De Schoolcommissie opgehe ven; ze had geen reden van bestaan meer. De heer C. v.d. Kolk benoemd tot onderwijzer o.l school Den Burg; in Sept. werd hij hoofd dezer school. Oct.; In de plaats van mej. Van 't Hooft wordt mej. Wepster, uit Rumpt, tot onderwijzeres te Oudeschild benoemd 8 Dec. De teekenschool van de afd. Texel der Vereen, tot bevordering v. h. Vakonderwijs in W.-Friesland geopend. Mej. K. Beekenkamp benoemd tot onderwijzeres te De Waal. (Mej. Brands werd te O.-Niedorp benoemd). De heer B T. Zondervan, hoofd o.l. school te De Cocksdorp, op verzoek naar Oudeschild overgeplaatst; de heer S. W. Dokkum benoemd te Beverwijk. Mej. D. Bakker, onderwijzeres r. k. school te Tuitjehorn, benoemd aan de r.k. school te Den Burg. TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING. Januari: Door felle Oostenwind be perkte dienst. Sommige dagen maar éénmaal in beide richtingen. 22 Jan.: De Tex. Crt. publiceert ba lans, winst- en verliesrekening van T.E. S.O 29 Jan Texel door ijsgang geïsoleerd. 30 en 3^ Jan. vaart de boot over het Horntje; vrachtgoed kan niet worden meegenpme i. 1 Febr.: De Marsdiep breekt door de ïjsdam voor de haven heen 12 Febr.: De heer F. Zegel Kz. met groote meerderheid van stemmen als commissaris herkozen. In de jaarverga dering wordt meegedeeld, dat het mo torschip .-„Voorwaarts" f 40,000 kostte. 14 FebrNDe Dokter Wagemaker tij dens mist op de Zuidbol gestrand. De Marsdiep verleent assistentie. 18 Juni; De Voorwaarts verliest in de haven van Den Helder haar schroef. Oct.: In Den Helder wordt in de plaats van dhr P. Luyckx de heer A. J. de Jong tot agent benoemd. 10 Nov.: De heer C. P. Duinker, oud- walknecht, op 73-j. leeftijd overleden. 31 Dec. De heer J. de Vries 25 jaar als walcommissaris in dienst van T.E S.O.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5