TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Zaterdag 3 Januari 1942 Eerste blad No. 5614 De Führer de Toekomst. Met nieuwe Moed en Hoop. HET NIEUWE JAAR. DURF TE LEVEN. WINTERHULP. Wat bracht het oudejaar? Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Aan een artikel van Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart is het volgende ont- eend: Wij zijn het afgeloopen jaar ingetreden in het bewustzijn, dat 1941 het jaar der beslissing zou zijn en dat deze beslissing slechts in gevechten van de grootste om vang verworven kon worden. Waar we voor deze beslissing zouden aantreden, wisten we niet, maar 22 Juni werd het duidelijk. Toen ontstond, gedreven door de ni hilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit de herostratische waanzin van een Churchill, de godslas terlijke huichelarij van 'n Roosevelt en het vernietiging van Europa verkondi gde wereldcommunisme van Stalin de -^alitie van het kapitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Europa, maar de geheele wereld voor altijd te onderwerpen aan de heerschappij en uit buiting van de materialistische krachten van 't geld en van de raslooze massa met alle middelen van geestelijke verblin ding, econ. wurging en brutaal geweld. Nog was de wereld niet duidelijk voor welke beslissing zij gesteld was, n.l. dat het ging om de vrijheid van het volksche leven tegen de slavernij van internatio nale samenzweringen Op 22 Juni verbrijzelde de Fuehrer met weergalooze moed en hecht ver trouwende op zijn volk, deze plannen. De overwinningen van 1941 waren de groot ste van alle tijden. Nog wacht ons een zware taak, maar wij en onze bondgenoo ten zijn vastbesloten ook onze laatste krachten op te roepen voor de vrijheid van ons volksche leven Wat de bolsjewieken aan het Oost front als successen te boek willen stel len, is de door het oostelijk leger vol trokken wil van de Fuehrer. Soldaten, die daar nu in de aanval worden ge wond, vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Voorjaar 1942 zal ons leger niet in het westen van Galicië zien, maar voor Moskou en Rostov, in de aanval, vastbesloten ieder voordeel tot het uiterste uit te buiten. Uit het Oosten komen verwachte, maar alleen voor de door God met blind heid geslagen kliek van Roosevelt ver rassende militaire successen der Japan ners. De Engelschen zijn nu in een strijd op drie fronten gewikkeld. Op het eiland houdt vrees voor een invasie een milli- oenenleger vast; in Cyrenaica zouden Ieder mensch voelt 'n zekere schroom tegenover het onbekende. Zeker, er is in het onbekende ook veel, wat onze avontuurlijkheid prikkelt, het heeft de aantrekkelijke bekoring van alles wat verrassing bergt. En men wordt er an- -éerszijds ook tot op zekere hoogte mee vertrouwd; men went aan het leven op de rand van een afgrond, evengoed als een leidekker op de torenspits. Maar toch, wie bewust 't onbekende tegemoet gaat, hij moge nog zoozeer avonturier zijn, even flitst een gedachte van onuit gesproken aarzeling, een gevoel van schroom door hem heen. Wat zal het nieuwe jaar brengen? Misschien helpt een jaar als dat, wat achter ons ligt, ons weer eens om de be- teekenis van de nieuwjaarswensch te waardeeren. Hij, die alles bij zijn handen zag afbreken en nu oudejaarsrekening hield te midden van scherven en waar deloosheid, moge bij het „heil en zegen" wellicht voor het oog schamper lachen, in zijn hart schrijnt een honger, die veel lijkt op een gebed, dat „heil en ze gen" toch eens tastbare dingen mochten zijn.. Wie zoover is, maakte wel zeer wer kelijk kennis met de schroom op de jaar drempel. Het opmaken van de rekening van het oude is voor hem niet maar een redenaarsbeeldspraak, maar zeer reëele cijferkunst. Zijn oogen zijn aan het ver leden gebonden en wantrouwen de toe komst. De ervaring heeft harde lessen gebracht, het leven bleek in alle opzich ten sterker dan wijzelf. Natuurlijk, men moet weer vooruit, maar eerlijk gezegd, 't gaat met schroom; een mensch hoopt altijd het beste, maar wie niet hard- leersch is vreest al vooruit, dat hij straks wel weer de minste zal zijn. Merkwaardig, dat toch elk mensch die schroom overwint. Ons natuurlijk opti misme, kan men zeggen. Best mogelijk, maar ook onder dat woord sluimert be ter werkelijkheid. Wat is onze schroom anders dan een afmeten van onze krach ten en mogelijkheden, maatregelen en assuranties, steigerwerk en bestek, aan het onbegrepen en ondoorgrondelijk machtencomplex, dat op ons aandromt in de stramme stormloop van de klokvaste dagenstoet? Wij weten allen, dat wij het daartegen afleggen, dat wij met tallooze factoren geen rekening hebben gehou den. Als wij dan tóch de schroom over winnen, dan is het omdat wij bij ons te kort een factor hebben meegeteld, die de doorslag gaf naar onze kant. Geluk, noemt ge die factor? Gij ge looft het zelf niet. Het geluk als toeval moge voor menig mensch het motief zijn, drie kwart millioen Engelsche soldaten staan (het verloop van de strijd in N.- Afrikq is voor de eindbeslissing zonder beteekenis). De strijd om Singapore is nu geheel de strijd om de centrale machts positie, die het hart van het Britsche wereldrijk Indië beschermt. Om op al deze oorlogstooneelen voldoende te genstand te kunnen bieden, heeft Enge land manschappen te kort, waarbij nog komt, dat de gekleurde troepen zich te gen hun Britsche drijvers beginnen te keeren. De Vereen. Staten zien zich met toene mend ongenoegen in een oorlog op twee fronten gewikkeld. Het zal niet lang meer duren, of door de ontwikkeling van de toestand in Oost-Azie zullen de Ame rikanen zich tot Amerika beperkt zien. De Sovjets hebben in hoofdzaak hun wapens en het millioenenaantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun men- schenreserves, hun industrieele installa ties en hun ontgonnen grondstofbronnen afgenomen; vooral ontbreken hun de graangebieden der Oekraine. Het mili taire en economische machtsapparaat der Sovjets is zoo kapot geslagen, dat het reeds thans geen factor van beteeke nis meer vormt voor een actieve oor logsvoering, ongeacht de gebeurtenissen, die dit voorjaar te wachten zijn. Nu Japan aan de wereldoorlog deel neemt, is ons front, wat betreft tot op treden bekwame troepen, in aantal naar alle waarschijnlijkheid permanent; in oorlogservaring zal het in ieder geval belangrijk superieur blijven. Bij ons is het niet noodig, een kolonel der artillerie tot chef van het departement van mari ne te maken. Onze economische capaci teit is grooter dan die waarover Enge land, de V.S. en de nog niet bezette Sov jetgebieden beschikken. De wapenin dustrie van alle vijandelijke staten is niet in staat, in de eerstvolgende jaren de overvloed van wapens te vervaardi gen, die in handen waren van geoefende millioenenlegers, waarmee de soldaten van Duitschland en hun bondgenooten in nauwelijks een half jaar hebben afgere kend. Onze productie wordt dagelijks grooter en beter. De productie van de V. S. moet nog op gang worden gebracht, waarbij nog komt het tekort aan grond stoffen Hier staat tegenover, dat beslis sende gebieden van grondstoffen in O. Azië binnen afzienbare tijd de econo mische basis van de Spil zullen verster- waarop hij eens een kans waagt, maar is nooit de basis, waarop hij een levenshou ding bouwt. Ik wil het hier zeggen: elk mensch, die in „optimisme" zich over de donkere drempel van het ongekende heenzet, die „met nieuwe moed en hoop" ook na de radicaalste ruïne een nieuw begin maakt, doet in zijn hart een greep naar „God", hetzij hij Hem noemen kan of niet. Wat hem, tegen alle natuurlijke en redelijke overwegingen in, de schroom doet opzijzetten en het toch weer doet wagen, is het eeuwigheidsrhvthme van het „geloof", dat de mensch bovenal het gebeurlijke en reëel mogelijke uitheft, en hem „gelooven" doet in het „bij God alleen en alles mogelijke". Wie de moed heeft om in dit vertrou wen te bleven staan, weet meer nog dan dat. Hij weet, dat zijn onbegrijpelijke greep naar God eigenlijk was de alles- verklarende greep van God naar hem. En wie die overtuiging rijk is, laat God zijn werk doen aan zich en doet zelf rus tig en moedig het zijne, onbeschroomd A. R. Het oude jaar is gekist, Genageld en begraven; En t nieuwe, korts nadien, Kwam schielijk aan te draven. Zoo 't oude was, zoo zal Waarschijnlijk 't nieuwe zijn: Vervuld van koud en heet, Van lieflijkheid en pijn. GUIDO GEZELLE. Het oude jaar riep ons toe: Gedenkt te sterven. Maar de jonge heraut blaast zijn hoorn voor de poorten van ons hart en zijn schallende tonen, die ons op wekken. om met blij gezicht de nieuwe dag te begroeten, roepen ons toe; Denk er om, dSt gij leeft. Vergeet niet, dat gij leven moet. En de wensch, waarmee we elkaar moeten begroeten, is verwant aan die, waarmee de oosterlingen in de oudheid hun koning begroetten: Laat ons zeggen: O, broeder, leef! Leven, dit is een persoonlijk ding, dat cicet een organisme voor zichzelf. Lééf zelf. Laat u niet alleen leven door onze techniek en door wat anderen voor u denken en voelen, lééf zelf. Heb de moed tot eigen inzicht, eigen smaak, heb de durf, als het moet, alleen te staan. „Mensch, durf te leven", dat is durf per soonlijk te leven en met eigen oordeel te rade te gaan. Durf u zelf te zijn, durf te kiezen. ken. De oorlog is geworden tot een volke- renworsteling met alle krachten en op alle levensgebieden, waarin de naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke en geestelijke grondslagen van hun bestaan veroveren en beveiligen. Het overnemen door de Fuehrer van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de eigenlijke drager van deze strijd is, doet aan als een dringend beroep op de natie, zocals in alle beslissende situ aties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en de geest van het de toekomst vormende volk bestuurd heeft. Wij vermogen, slechts aan te voelen, wat het lot ons ge schonken heeft, toen het aan ons en wel iswaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onze Fuehrer het genie van de grootste staatsman en de grootste leger leider heeft gegeven. Wij, nationaal-so- cialisten, wisten dit, daarvoor zijn wij aangetreden en daaraan hebben wij ge loofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ern stig, werkzaam en vastbesloten het nieu we jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kun nen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Fuehrer ons door zijn oproep voor de in zameling voor het Oostelijk front aan eengesloten tot een levende eenheid met onze soldaten en tot een actieve gemeen schap. Meer dan duizend kilometer af stand zijn uit ons bewustzijn weggeval len. Wij allen leven met de gevechtshan delingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duit sche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met de inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzijn van deze inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door de Fuehrer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Germaansche Europa in wapen en lotsgemeenschap met het Italiaansche en Japansche volk en onze andere bond genooten tot stand wordt gebracht. Dit gebod van het lot, dat wij Duit- schers en onze reeds tot nieuw volksle ven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de catego rische imperatief voor de houding van al degenen, die zich nog onvoorwaardelijk willen beschouwen als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Po gingen en gedachtengangen, die in deze, alle terreinen van het menschelijke le ven omvattende worsteling de tegenpar- Liefdadigheid bestaat niet meer. Zij is nu zoo gericht, Dat helpen van een landgenoot Verheven is tot plicht. Zet het jaar goed in en teekent op de lijst voor een bedrag, waar voor u zich niet behoeft te scha men. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Moed is de adem der kracht. MAANDAG. Vertrouwen wekt vertrouwen. (Livius) DINSDAG. Een pond moe J is meer waard dan een ton geluk. WOENSDAG. Moed is het bescheiden aanvaarden van onafwendbare smart. DONDERDAG. Het is zwakheid, niet te vertrouwen. Wie waarlijk sterk is, vertrouwt. (Vosmaer.) VRIJDAG. Moed is niet alleen een deugd; hij is de beschermer van alle deugden. ZATERDAG. Vertrouwen in groote dingen komt langzaam. (Ovidius). HOE LAAT OE ZON. Za. 3 Jan. op 9,50; onder 17,37 Zo. 4 Jan. op 9,50; onder 17.39 Ma. 5 Jan. op 9,50; onder 17,40 Di. 6 Jan. op 9,50; onder 17,41 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 3 Jan. op 18,56; onder 9,53 Zo. 4 Jan. op 19,57; onder 10,32 Ma. 5 Jan. op 21,03; onder 11,05 Di. 6 Jan. op 22,02; onder 11,35 Volle Maan: 2 Januari. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 3 Jan. 10,52 en 23,09 Zo 4 Jan. 11,26 en 23,43 Ma. 5 Jan. 12,00 en Di. 6 Jan. 0,18 en 12,37 Springtij 31631 Januari. tij op welke wijze ook steunen, kunnen niet geduld worden, ook dan niet, wan neer het hierbij om vroegere, zij het intusschen tot formules geworden tradi ties gaat. De bestaansbeveiliging binnen het bestek van de aanwezige mogelijk heden is gegeven voor degenen, die hel pen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoordelijk heid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of burgerlijke bestek op treedt als strijder voor het nieuwe Eu ropa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich ruim hon derdduizend personen geschaard in het front van de tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eerekleed van het groote leger met de kenteekenen van Nederlander. De beslissing van de wereld is geval len. Het jaar 1942 begint met duidelijke fronten. Alle dagen nu en bij iedere aan leiding, die ons ernstig of blij in bewe ging brengt, snellen onze gedachten naar de Fuehrer, zoo ook op de eerste dag van het nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ontvangen is, deze beide zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te wei nig. Ons door de Fuehrer gewekt be wustzijn van de dingen, die thans ge schieden, omsluit alles wat wij kunnen denken en zeggen, en omvat allen, die trouw de Fuehrer volgen. Hem is alles gegeven. Den Fuehrer Heil Wat bergt 1942 in zijn schoot? (Van de Haagsche correspondent van de Alkmaarsche Courant): Alvorens de poort door te gaan naar het nieuwe jaar, kijkt men gaarne nog eens even achterom. Weer ging een jaar voorbij én het menschdom vraagt zich af, wat het nieuwe zal brengen. Zal 1942 het vredesjaar worden, brengende soci ale rechtvaardigheid, welvaart, rust en broedergeest? Of zullen wij allen, ver spreid over de vijf werelddeelen, nog eenmaal de drempel moeten overschrij den aleer een einde zal komen aan de volkerenstrijd, welke nu voor de tweede maal de aardbol in vuur en vlam heeft gezet? Toen het jaar 1940 zijn intrede deed, kon men na de Poolsche bliksem- veldtocht nog hoop koesteren op een spoedig einde van de oorlog,, maar wel dra maakte de verscherpte Engelsche blokkade een einde aan elke verwach ting op een overwinning van het gezond verstand, dat toen nog wellicht tot het neerleggen van de wapenen had kunnen bewegen. Bij de nadering van 't jaar, dat nu al weer achter ons ligt, was er een kans, dat een einde niet meer in ver verschiet zou liggen, omdat 1940 immers een zoo sterk militair overwicht had ge bracht. Doch begin 1941 werd het al duidelijker, dat op een langdurige oor log moest worden gerekend. Eerst werd de Balkan door Engeland en de V.S. in de oorlogshandelingen betrokken en te gen de zomer moest Berlijn de invasie- plannen der Moskousche machthebbers tegen de Europeesche beschaving vóór zijn. Met en door het neerslaan van het bolsjewistische offensieve machtsappa raat groeide de Europeesche eenheid en thans het is reeds eerder betoogd vormt net continent reeds geestelijk, mi litair een practisch onaantastbaar blok. Zoowel Hitier als Von Ribbentrop heb ben de laatste tijd bij meer dan één ge legenheid hierop gewezen, op het be langrijkste resultaat van het derde oor logsjaar, nu met Duitschland tal van volken zijn aangetreden tegen de bolsje wistische wereld vijand en Europa's grondstoffen- en voedselvoorziening juist door de overwinningen in het Oos ten veilig gesteld moet worden geacht. Bij deze politieke terugblik vraagt al lereerst nog eens de schuld aan deze oor log de aandacht en dan weet men, dat 't Engeland was, dat zich gemengd heeft in het vooroorlogsche Duitsch-Poolsche conflict over de Duitsche vrije stad Danzig. Had Engeland zich hiermede niet bemoeid en niet de Poolsche regee ring in haar onverzoenlijke houding ge stijfd, zoo is van Duitsche zijde herhaal delijk betoogd, dan ware het niet noo dig geweest dat om de onzalige corridor een Europeesche oorlog was ontbrand. Zóó ontstond dus deze oorlog en se dertdien is Roosevelt achter de schermen met de dag actiever geworden. Cham berlain moest plaats maken voor Chur chill en de diplomatieke vertegenwoordi gers te Warschau, Parijs en Londen gin gen een groote activiteit ontwikkelen, onder meer om te voorkomen, dat aan een vredesaanbod van Hitier ook maar eenige aandacht zou worden geschonken. Roosevelt wenschte tot elke prijs uitbrei ding van de oorlog, maar hij is er ten slotte niet in geslaagd, zelf op de duur buiten schot te blijven, na zoo lang de oorlog te hebben nageloopen. Het jaar 1941 bracht over de geheele wereld een duidelijke afneming van de Britsche invloed. Het begon met Grie kenland en Kreta, en eindigde, nu on langs met Hongkong. Het bolsjewistische Damocleszwaard boven Europa is weg geslagen en de Angelsaksische wapenle- DE DAGORDER VAN DE FUEHRER AAN DE WEERMACHT. Door uw dapperheid, uw doods verachting en uw offervaardigheid werd met alleen ons Duitsche va derland, maar geheel Europa gered en bewaard voor een lot, waaraan wij slechts met huivering kunnen denken. Vrouwen en kinderen en alle anderen in het vaderland kun nen u, soldaten van het O.-front, niet genoeg danken voor hetgeen gij voor hen hebt gedaan. veranties aan het China van Tsjang Kai Sjek zullen wel niet vlot meer overko men. Zelfs het onneembaar geachte Singa pore wordt reeds ernstig bedreigd en met de val hiervan zou de verbinding Britsch IndiëAustraliëVereen. Staten ver broken zijn, een verbinding, welke schier onmisbaar schijnt voor de Angelsaksi sche oorlogsvoering op en rond de Paci fic. Tenslotte heeft 1941 in het bijzonder Nederland nog groote zorgen berokkend over Indië, naar uitgestrektheid en be volkingsgetal het grootste deel des Rijks. De West in Amerikaansche handen, de Oost hoofdtooneél van de strijd gewor den, het behoeft niet te verwonderen, dat wij Nederlanders wat dit betreft niet zonder bezorgdheid het nieuwe jaar in gaan. Maar er zijn lichtpunten: denken wij slechts aan de onmetelijke Rursische ge bieden, waar vruchtbare bed' m ook de Nederlandsche pionier wacht. BINNENLAND EEN LAFFE AANVAL deden opnieuw twee Engelsche vliegers op twee vis- schersschepen, de IJm. 22 en de KW. 122, die met visch naar huis keerden Ze wer den met mitrailleurs beschoten Twee opvarenden werden gewond. WOLLEN GOEDEREN (met 50 pet. of meer wol), bontmutsen en leeren jassen, moeten onder bepaalde voorwaarden door fabrikanten, grossiers en winke liers worden ingeleverd. Ill OM VOORUIT TE KOMEN. DE PET VAN DE POSTBODE. Weet u nog, dat onze brievenbestellers een vijftien jaar geleden uniformpetten aroegen, die naar boven smal toeliepen? Zelden denkt iemand er nog aan. Zulke voorwerpen komen niet meer binnen on ze gezichtskring. Daarom raken ze ook in het vergeetboek. Zoo gaat het ook met uw artikelen, als u er in het geheel geen reclame meer voor maakt. Ze zijn wellicht nog veel gauwer vergeten dan de oude uinform- pet van onze brievenbestellers, die toch zooveel jaren dienst heeft gedaan. En dit nu hebben verscheidene fir ma's in deze tijd begrepen en daarom ziet u steeds meer herinnerings-adver- tenties van zaken, die op het oogenblik veel minder hebben te verkoopen dan anders, maar er toch mee doorgaan iets over hun bedrijf of over hun artikelen te vertellen. (Succes). SPORT. Illllllllll S.V. TEXEL De aangekondigde wedstrijd Texel HRC 4 op 4 Jan. komt te vervallen. Blijkbaar waren er nogal moeilijkhe den. Zou de aanvrage misschien niet in gezonden zijn? Nu staat voor 11 Jan. vastgesteld: HRC 4Texel. Laten we hopen, dat in 1942 de wedstrijden vlotter kunnen worden afgewerkt. Zondag speelt een Tex.-Comb. tegen een comb, der Tex. Boys op ons terrein, aanvang half drie. Elftal: W.Geus Jac.Koorn W.Langeveld Jn.Maat H.Boon P.Vlaming Jn.Kikkert D.Huizinga H.de Jong H. du Porto N.Dapper. Res.- P. Keijser. Zorgt voor een goede wedstrijd, lui! Verzoeke bij verhindering spoedig afbe- richt D.D. TEXELSCHE BOYS-NIEUWS. Morgen om half 3 spelen we op Texel veld onze 1ste vriendschappelijke wed strijd in 1942 tegen Texel-combinatie. Wq, wenschen, dat dit een goed begin mag worden en een voortzetting van on ze goede sportieve verhouding jegens de andere sportvereenigingen op Texel. Ook danken wij de Texelsche Courant voor haar trouwe medewerking. We hopen in 1942 hier ook weer op te mo gen rekenen. (Dat moogt u, maar voor allen geldt: „Zeg, hetgeen gij zeg gen wilt, met zoo weinig mogelijk woor den". Met ingang van deze maand wordt het courantenpapier nog krapper ge rantsoeneerd. RED.) Elftal: Jac. Schrama H.WitteDz. Jn. Schrama N.v.Heerw. J.v.Sambeek D.Witte C.Witte Jn.*Hopman W.Ran C.v. Swin- deren J.Oremus Res.; C Bakker, W.v.Heerwaarden. Er wordt beslist op ieder gerekend, Boys. C.G.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1